Regering gaf te weinig voor Pakistaanse vluchtelingen' Lutheranen vierden jubilen van kasteel Hoekelum Nieuw comité van Praagse beweging Middenstand vreest toeli nog prijsstop BEROEPINGSWERK Comité Vluchtelingenhulp teleurgesteld Een woord voor vandaag Korte vliegvakanties minder dan 200 gld p—1 COMMENTAREN Prestigeslag Schiir democratie Chr. geref. synode begint dinsdag „Regering liet mogelijkheid open" Amnestv vraagt niet-militair proces Rachmau PvdA: Schmelzer moet iets doen voor de Zoidmolnkkers Meer ambtenari eervol ontslage Utrecht krijg S studentensto Aangenomen: naar Bleiswijk: J Gebraad te Nieuwveen, die bedankte voor Waardenburg. Bedankt: voor Sprang: R. E. Kuus te Voorthuizen; voor Rouveen: P. J. Bos te Ameide. Afscheid: van Woudenberg: B. M. Meijndert. ber te Lunteren; van Sprang: G. Wursten, ber. te Veenen- daal. Intrede: te Den Haag: H. H. Tulp uit Eindhoven; te Hengelo (Ov): J F M. van Malssen uit Sehingen GEREF. KERKEN Beroepbaar: H. Bade, voorheen pred. te Surrey (Can.); tijdelijk wo nend te Doom. Kampweg 91. Afscheid: van Appingedam en Delfzijl: P. Klapwijk wegens emeri taat. Intrede: te Utrecht-N,: H. A. L. van der Linden uit Bunnik. GEREF. KERKEN (VRIJG.) 28 augustus Int.rede: te Zuidbroek- Veendam: H Pool uit Veenendanl; te Zwijndrecht-Groote Lindt: K. D. van Dijk uit Temeuzen. EVANG. LUTH. KERK Intrede: te Rotterdam: prof. J. C Kraima, voorheen leraar Godsdienst onderwijs te Den Haag. CHR. GEREF. KERKEN Afscheid: van Mijdrecht: M. den Bleker, ber. te Lutten a.d. Dedems- vaart; van Bennekom (24 augustus) W. van Sorge. ber. te Schiedam. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Afscheid: van Yerseke: D. de Jon ge, ber. te Utrecht-C. GEREF. GEMEENTEN 25 augustus Intrede: te Zoetermeer: H. Rijksen uit Gouda. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In het Neder lands Comité Vluchtelingenhulp 1971 heerst teleurstelling over de hulp die de Nederlandse rege ring tot nu toe aan de Pakistaan se vluchtelingen heeft geboden. Kort na het uitbreken van de bur= geroorlog tussen West- en Oost-Pa- kistan, toen stromen vluchtelingen de Indiase grens begonnen te passeren, heeft de regering in twee schenkin gen ,voor een totaal van 1,6 miljoen hulp geboden. Déze hulp werd ver strekt in voedsel en medicamenten en liep via de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Na ties en het Roode Kruis. Contrast Dit bedrag van 1,6 miljoen steekt schril af tegenover de bijdragen van andere regeringen, en ook tegenover de 20.6 miljoen die de Nederlandse bevolking op giro 999 volgens de laatste tellingen in het totaal heeft gestort. Al weken wachten we af wat de regering verder denkt te doen. Tot nu toe is de hulp van de kant bitter weinig geweest." aldus een woord voerder van een der organisaties, die deel uitmaken van het Nederlands comité. Het kabinet kan voor hulpverlening aan Pakistan beschikken over een speciale pot humanitaire hulp op de begroting van buitenlandse zaken, die voor dit jaar 7.6 miljoen bedraagt. Van dit bedrag is overigens slechts drie miljoen beschikbaar voor directe hulp bij rampen, terwijl de rest al bestemd was voor het vluchtelingen- fonds van de VN en de Palestijnse vluchtelingen. Rampenpot In 1970 verscheen voor het eerst deze speciale rampenpot (toen van 2 miljoen) op de begroting. De regering besloot hiertoe na de afschuwelijke hongersnood die in 1969 in Biafra heerste, waarvoor de regering toen voor 14,2 miljoen hulp verstrekte. Het is niet bekend hoeveel van de 7,6 miljoen van dit jaar al is ge bruikt. Het ministerie van buiten landse zaken zei geen mededelingen wordt gevoerd. Nog nooit heeft een land zich tenslotte geconfronteerd ge zien met zoveel vluchtelingen (mo menteel rond 8 miljoen)", aldus de heer Berkhouwer. Onderwijl gaat de hulpverlening door het Nederlandse comité, waarin onder meer het Roode Kruis, Mensen in Nood en de gezamenlijke kerken, gewoon door. Van de 20,6 miljoen is momenteel 12 miljoen, aan voedsel, medicamen ten, en transportmaterieel uitgegeven. Zeer regelmatig vergadert het da gelijks bestuur van het comité over de besteding van het geld aan de hand van prioriteitenlijsten vanuit het Roode Kruis-hoofdkwartier en de Wereldraad van Kerken, beide geves tigd in Genève. Deze organisaties hebben vertegenwoordigers in onder meer Calcutta, die weer in verbin ding staan met de Indiase overheid. Een deel van het nog resterende geld zal ook nog aan de directe hulp verlening worden besteed (in ieder geval al twee miljoen) terwijl men daarnaast probeert geld te reserveren voor de hulp op langere termijn. Terecht gekomen Een woordvoerder van het Roode Kruis-hoofdkwartier in Den Haag vertelde ons dat alle hulpgoederen, tot nu toe verzonden, op de plaats van bestemming zijn aangeko men. „Bij vroegere acties kwam het over lopende rekeningen te kunnei* wel 'eens voor dat hulpgoederen op de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De beslissing, het Nederlandse regionale comité van de Praagse vredesconferentie op te hef fen, is niet eenstemmig genomen. Een dezer dagen gevormde werkgroep is van plan het werk voort te zetten. Een aantal Nederlanders zal de vier de pan-christelijke vredesconferentie bijwonen, die van 30 september tot 3 oktober in Praag wordt gehouden. Op de laatste vergadering van het Nederlandse comité waren twee leden voor opheffing. Twee anderen wilden het comité voortzetten en drie ont hielden zich van stemming. De beslis sing viel tenslotte door een enquête onder leden en belangstellenden. De beide voorstanders van voort zetting, prof. dr. A. J. Rasker te Lei den en de heer A. H. E. van Hengel te Odijk, hebben dezer dagen een vergadering belegd, waarin een voor lopige werkgroep is gevormd. Het eerste doel van deze werkgroep is de begeleiding van degenen, die op per soonlijk ontvangen uitnodiging asn de conferentie in Praag zullen deel nemen. Dat zullen er ongeveer vijf zijn: Eén van hen, de heer A. J. Koe- jemans te Amsterdam, vertelde ons, dat vooral de Derde Wereld in Praag sters vertegenwoordigd zal zijn. Het is de bedoeling, dat op een evaluatiesamenkomst na de Praagse conferentie overlegd zal worden over de verdere voortzetting van het werk in Nederland. geven. Het argument daarvoor was ..begrotingstechnisch", het zou de mo gelijkheid doorkruisen om met de be grotingsposten te kunnen schuiven. Tweede Kamer Ook in de Tweede Kamer wil men weten wat het kabinet verder nog voor de hulp aan de Pakistaanse vluchtelingen denkt te doen. De liberaal Berkhouwer heeft hier over vragen gesteld. „Ik heb mijn vragen niet gesteld uit kritiek op het regeringsbeleid," verklaarde de heer Berkhouwer. „Wat ik wil weten is of de regering voor de hulpverlening op de langere termijn plannen heeft. Volgens mij is het absoluut noodzakelijk dat hier over i n Europees verband overleg zwarte markt terecht kwamen of er gens stonden te verrotten. Wat dit betreft maakt India een gunstige uitzondering. Er is mij slechts een geval bekend, een zending stokvis uit Skandinavië, die door het lange staan niet meer te consumeren was; ze hadden voor dat klimaat ook geen stokvis moeten stu ren. De grote stapels goederen die nu nog wel eens op de Indiase vliegvel den te zien zijn, zijn een gevolg van de moesson. Als het daar eenmaal goed regent is transport praktisch on mogelijk. het oponthoud hierdoor duurt echter nooit lang." aldus de woordvoerder. Taalbarrière Het Roode Kruis respecteert het besluit van de Indiase regering geen vreemde artsen en verpleegsters toe te laten. Er zijn wei-argumenten voor: de taalbarrière, gebrek aan kennis van de inheemse ziekten, en zelfs werkloosheid onder de artsen. Het Indiase Roode Kruis doet overi gens geweldig werk (naar westerse maatstaven is het nooit genoeg), maar niet vergeten moet worden dat de toestand van deze bevolking in nor male tijden ook al niet best was, toen stierven er ook mensen aan onder voeding. De hulpverlening kwam langzaam op gang omdat het aan al les ontbrak, maar nu zijn die moei lijkheden* overwonnen," aldus de woordvoerder. Het internationale Rode Kruis be gint nu langzaam ook weer contacten met de Pakistaanse regering op te bouwen omdat de toestand van de niet gevluchte bevolking in Oost-Pa- kistan ook directe hulp noodzakelijk maakt. Het Oost-Pakistaanse Rode Kruis, dat tijdens de burgeroorlog ophield te bestaan, wordt nu langzaam weer op gebouwd. Het Nederlandse Rode Kruis beraadt zich momenteel over een actie voor hulp in Oost-Pakistan zelf. „Het geld van giro 999 kan daar niet voor worden gebruikt, dat is dui delijk voor een andere groep, de vluchtelingen uit Pakistan, gegeven," aldus de woordvoerder. Te dien dage zal het geschieden, luidt het woord des Heren, dal Ik uw paarden uit uw midden zal uitroeien" (Micha 5:9). Daiun staat merkwaardig in het kader van een heilsprofetie. Wij zijn op nn het eerste gezicht geneigd, dit te zien als een straf, een oordeel. ge Toch is het niet zo. Het Oude Testament heeft het niet op paarden begrepen. Ze wer-al1 den vrijwel uitsluitend voor de oorlog gebruikt. Als in Deutero■0t nomium 17 de ideale koning wordt getekend, dan wordt er vanns hem gezegd, dat hij van twee zaken weinig zal hebben: vrouwen11 en paarden. Dan was Salomo al geen ideale koning meer, wan achter elkaar vertelt de Bijbel van hem, dat hij een grote paar denhandel dreef en duizend vrouwen had. Steeds weer verviel Israël in het kwaad, te vertrouwen op dt&i paarden. Maar wat doen wij in ons persoonlijk leven? Hoe reageren we op 6 de methoden, waarvan de wereld zich bedient? Betalen we me e gelijke munt terug uit vrees, dat we anders tegen het harde leve)hl niet opgewassen zijn? Dan verloochenen we onze adeldom. B7 We lezen vandaag Jesaj a 26: 1-12. We lezen morgen Jeremia 4: 5-13. h_ SCHIPHOL Een aantal Nederlandse reisbureaus, verenigd in de VI unie, gaan van 17 oktober tot 4 januari korte, volledig verzorgde vliegreis uitvoeren voor minder dan tweehonderd gulden. Tot nu toe mochten er op last van de rijksluchtvaardienst geen vakai vluchten worden uitgevoerd die korter duurden dan een week en goedk< r1 waren dan 40 procent van het tarief op de normale lijndienst. Drie weken geleden heeft dé rijksluchtvaartdienst de Vliegunie toestemr gegeven om af te wijken van deze bepaling, voorlopig tot 4 januari. Da; moet een nieuwe aanvraag worden gedaan. Het is echter uitgesloten dat vliegreizen in het hoogseizoen zullen worden uitgevoerd. Voor minder dan tweehónderd gulden kan men dagelijks, behalve op za dag, van Schiphol naar Benidorm, Majorca en naar de Costa del Sol vert j ken voor vier dagen. De nieuwe dollarpolitiek van de Amerikaanse regering heeft de Europese Economische Gemeen schap in een netelige situatie gebracht. Weliswaar bestond tussen Frankrijk en de overige partners in de EEG allang meningsverschil op het mone taire vlak, maar dat is nu op gevaarlijke wijze verhevigd. Wie het nieuws hierover probeert te volgen, zou de indruk kunnen krijgen, dat de EEG alleen maar door een vrij technisch verschil van opvatting verdeeld wordt gehouden. Maar in wezen wordt er op initiatief van Frankrijk een prestige- slag geleverd, die de gemeenschap flinke schade zou kunnen berokkenen. De Franse regering kijkt tegen de problemen met de valuta's (en tegen nog een stuk of wat andere zaken) heel anders aan dan Amerika en andere landen. Volgens Parijs behoort de dollar in het internationale betalingsverkeer een kopje kleiner te worden gemaakt. De Amerikaanse re gering zou. volgens Frankrijk, uit de nu ontstane situatie de consequentie moeten trekken, dat de dollar dient te worden gedevalueerd. Daarmee treedt de regering-Pompidou in de voetstappen van wijlen generaal de Gaulle, die niets moest hebben van enige Amerikaanse overheersing op het Europese continent, ook niet in monetair op zicht. Tegen deze achtergrond moet het Franse standpunt in de EEG-besprekingen worden gezien. Maar al is de door Frankrijk aan de gang ge houden prestigeslag dan misschien begrijpelijk, de gevolgen ervan lijken allesbehalve aanlokkelijk. Er is reden om te vermoeden, dat het welzijn van de wereld, en ook dat van de EEG, er niet mee is gediend. Om te beginnen kan de Westeuropese ver deeldheid, en met name de rol die Frankrijk daarin speelt, de Amerikaanse regering licht een excuus verschaffen om de importheffing van tien procent te laten voortbestaan. In feite zouden dan de han delsvoordelen, bereikt in de zg. Kennedy-ronde min of meer duurzaam teloor gaan. Ook moet re kening worden gehouden met een verscherping van de handelspolitieke tegenstellingen tussen Herhaaldelijk heeft de Zuidvietnamese generaal Doeong Van Minh gedreigd zich als kandidaat voor het presidentschap terug te trekken, indien presi dent Ngoejen Van Thieu het houden van eerlijke verkiezingen onmogelijk zou maken. Thans heeft Grote Minh. zoals deze tamelijk po pulaire generaal wegens zijn lichaamslengte wordt genoemd, de daad bij het dreigende woord ge voegd. Hij wenst niet mee te spelen in wat hij „een verachtelijke klucht" noemt. Deze ontwikkeling is bepaald niet verrassend. President Thieu is een politieke knoeier van de ergste soort. Hij is indertijd op volkomen on democratische wijze aan de macht gekomen en ondernam tijden1: de verkiezingen van 1967, die zijn positie als president moesten consolideren, allerlei weerzinwekkende manoeuvres om zijn tegenstan ders uit te schakelen. Aangezien hij zich een willig werktuig van de Amerikaanse politiek in Indo-China had getoond, werd Thieu als een knap en democratisch staats man geprezen door Washington. Ook toen er steeds meer feiten naar voren werden gebracht, die het dictatoriale karakter van het regime van Thieu Europa en de VS. Een handelsoorlog lijkt niet denkbeeldig. Wie op iets langere termijn de gevolgen wil schatten van de dollarcrisis en wat daarmee sa menhangt. zal een zekere mate van speculatie niet kunnen vermijden. Onder dat voorbehoud lijkt ons de vrees gerechtvaardigd, dat op den duur een situatie ontstaat, die bedenkelijk veel overeen komst vertoont met die tussen de jaren 1937 en 1940. Destijds bepaalde elk land zich bij zijn eigen binnenlands-economische problemen en schermde het zich naar buiten af met een reeks van in- en uitvoerbepalingen. Ook toen waren de meeste va luta's zwevend. Een herhaling van die 'toestand zou uiterst schadelijk zijn, nu de internationale handel dermate ingewikkeld is geworden, dat een fundamentele verstoring ervan de economie van elke nationale staat wel moet aantasten. Die toe stand moeten we uit alle macht proberen te voor komen. Ten slotte: ook voor de EEG zelf kan de twist die nu tussen haar partners is ontstaan, een bij zonder vervelende uitwerking hebben. Zonder monetaire samenwerking, zonder een stuk eenheid in het wisselkoersbeleid, is de Europese Economi sche Gemeenschap niet mogelijk. Het agrarisch beleid zoals dat binnen de EEG wordt gevoerd, kan niet functioneren, als er niet met vaste reken- eènheden wordt gewerkt. Dit veronderstelt, dat de EEG-valuta's in een vaste verhouding ten op zichte van elkaar staan. Zouden nu de EEG-lan den tot een verschillende waardering ten aanzien van de dollar komen, dan worden ook de verhou dingen tussen de Europese valuta's onderling scheef getrokken. Dat zou het bankroet betekenen van het zo moeizaam tot ontwikkeling gebrachte agrarische beleid van de gemeenschap. Daarom schuilt in Frankrijks prestigezucht, en in de daar door ontstane tegenstelling binnen de EEG, niet alleen een gevaar voor de Atlantische verhoudin gen, voor de betrekkingen van Europa met de VS. maar ook voor de relaties binnen de Europese ge meenschap zelf. duidelijk onthulden, bleef men de mythe van de democratische staatsman overeind houden. Het pijnlijke voor Washington is nu dat Thieu zelf getoond heeft deze mythe van bijkomstig be lang te vinden. Hij zorgde er voor dat hij bij de komende presidentsverkiezingen slechts één tegen stander zou hebben, maar zorgde er tegelijk voor dat die geen schijn van kans zou krijgen. Hij zal dan ook wel tevreden zijn dat Doeong Van Minh zich als kandidaat heeft teruggetrokken, zodat de uitslag van de verkiezingen bij voorbaat vast staat. Zo hoort het ook in een dictatuur. De vraag is echter of Thieu nu eindelijk niet al te ver is gegaan voor zijn Amerikaanse bescherm heren, die zich in het verleden zo weinig kies keurig hebben getoond, maar toch volhouden de democratie in Indo-China te verdedigen. Nu de facade van de Zuidvietnamese schijn-democratie volkomen is ingestort, zou Washington wel eens gedwongen kunnen worden zijn steun aan Thieu te beëindigen, wat onherroepelijk het politieke einde van deze dictator zou betekenen. De stap van Grote Minh kan dan ook geweldige gevolgen hebben. Van een onzer verslaggevers EDE Toen het koetshuis van het luthers buitencentrum Hoeke lum in 1947 geheel vernieuwd als jeugdhuis in gebruik werd geno men, hield prof. dr. W. J. Kooiman een gloedvolle toespraak over een wel zeer toepasselijke tekst: Zacharia 14 20 „Te dien dage zal op de bellen der paarden staan: De heiligheid des Heren." Dat is een van de vele saillante bijzonderheden uit de geschiedenis van Hoe kelum, die verteld worden in een boekje, dat verschenen is ter ge legenheid van het feit, dat Hoekelum morgen 25 jaar als studie- en conferentieoord van de lutherse kerk fungeert. De schrijver, de heer J. K. Schën- delaar uit Den Helder, heeft diep ge spit in de historie van dit kasteel, dat men op de autosnelweg van Utrecht naar Arnhem aan zijn linkerhand heeft, wanneer men rechts het Streekziekenhuis Bennekom passeert. Hij veronderstelt, dat Hoekelum (deze naam betekent „heuvelhuis) waar schijnlijk al omstreeks het jaar 1000 bestaan heeft als een eenvoudig houten jachthuis met een jachtkapel. Misschien is de berg achter het kas teel in overoude tijden een heidense cultusplaats geweest. In ieder geval spreekt een docu ment uit 1396 al van „dat aide goet tot Hoeckulem. In die tijd was aan Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Dinsdagmorgen wordt in de Rehobothkerk aan de Rotterdamse Noordsingel de driejaar lijkse generale synode van de christe lijke gereformeerde kerken geopend. Niet minder dan 26 instructies (dat zijn zaken, die door de kerken via de classes en particuliere synodes aan de orde gesteld zijn) en 34 rapporten vragen de aandacht van de 52 afge vaardigden en de zes preadviseurs. Het christelijke gereformeerde weekblad De Wekker doet de volgen de greep uit de onderwerpen, die aan de orde komen: de kwestie van het onderwijs aan onze kinderen, de nieuwe psalmberijming, de liturgi sche formulieren, het lidmaatschap van de ICCC, het antwoord aan de vrijgemaakten binnen verband en de verhouding tot de vrijgemaakten bui ten verband, de bijzondere arbeid van predikanten, de zaken van zen ding, Israël en de evangelisatie, waarbij de kwestie van een vrijge steld predikant voor deze arbeid aan de orde komt. Hoekelum het erfelijk ambt van Ja- germeeste'r van de Veluwe en het Rijkswald verbonden. Karei de Stoute nam de Van Hoekelums dit ambt om streeks 1470 af, waarna het naar Hel Loo overging. In 1542 raakte het kas teel uit de familie Van Hoekelum. Daarna verwisselde het een tijd lang vrij snel van eigenaar, tot het in 1695 gekocht werd door Hessel van La- wick, burgemeester van Wageningen. Onder diens nicht werd het om streeks 1735 afgebroken en in de hui dige vorm herbouwd. In 1819 werd Otto baron van Was- senaer van Catwijk (17951858), de bekende vurige aanhanger van Groen van Prinsterer, cjoor huwelijk heer van Hoekelum. Hij heeft ontzaglijk veel voor Hoekelum gedaan. Hij liet het ontginnen en een groot deel ervan bebossen, zodat het een van de mooi ste landgoederen van de Zuid-Veluwe werd. Diens kleinzoon K, G. W. baron van Wassenaer heeft het huis in 1911—1916 aanzienlijk verbouwd en uitgebreid. In 1944 moest het huis op last van de Duisers worden ontruimd. Na de bevrijding bleken er zoveel vernielin gen te zijn aangericht, dat de bejaar de baron, die toen in Driebergen woonde, de moed miste, om zijn ge- liefd goed terug te zien. Prof. h man hoorde hiervan, toen hij 1946 voor de lutherse gemeenten. Ede een winterlezing hield. Hij Qe met de baron in contact en deed het denkbeeld aan de hand, van kelum een luthers buitencenrui M maken. Op 22 augustus 1946 namen de theranen het kasteel in gebruik^ een dienst in de lutherse kerk ine droeg freule Van Wassenaer de (hui tel over aan ds. J. C. Schroder, *e zitter van de stichting luthers buor centrum. Sindsdien zijn er tal ujt lutherse- conferenties, weekend jeugdkampen gehouden. De hulg eigenaresse en haar man, de het mevrouw J. Iddink-baronesse Wassenaer, bewonen een bungg op het landgoed. Ter gelegenheid van het 25-5 jubileum heeft de stichting lu buitencentrum voor morgen en feestelijke ontmoeting georganisj d< 's Morgens is er een kerkdien; v< Ede, geleid door de plaatselijkt li' therse predikant ds. A. Jensen en een lopende lunch op Hoekelum G.S 's middags een officiële on tv: eel Dan zal een nieuwe piano w< v; aangeboden en het eerste exem Fr worden overhandigd van het b ijk „Hoekelum, dat aide goet. Het 1 ith ie is te bestellen bij de direction Hoekelum (Edeseweg 124, Ede pos kost 8,50. ran de KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman 3 van Hofwegen. DEN HAAG De centrale organisaties in het midden- en kleinbedrijf zijn er niet helemaal gerust op dat de regering niet toch nog in de prijsvorming zal ingrijpen. In de nota van toelich ting op de intrekking van de prijsmaatregel wordt deze moge lijkheid onder meer opengelaten ten aanzien van sectoren waarin de concurrentie onvoldoende werkzaam zal blijken te zijn. 'Indien blijkt dat dit als een zwaard van Damocles moet worden beschouwd dan zal dit ongetwijfeld een stuk van ons enthousiasme bij de medewerking van een verantwoorde prijsvorming wegnemen", zo verklaar de de heer H. de Moov, voorzitter van het Nederlands Christelijk Onderne mers verbond gisteren op een pers conferentie van de drie centrale mid- denstandsbrganisatise. waarin de vandaag aan de leden verzonden brieven over het prijs- en loonbeleid werd toegelicht. De heer De Mooy zei dat het mid den- en kleinbedrijf gemakkelijk voor prijsverhogingen kan worden aangezien, omdat de detailhandel als laatse schakel in de afzet nu een maal een bunkerpositie bekleedt tus sen industrie en consument. Maar, cJ DEN HAAG De internationale voorzitter van Amnesty International, Sean McBridc heeft president Jachja Khan van Pakistan verzocht om een nieuw proces tegen sjeik Mocdjiboer Rachman voor een burgerlijke en niet door e«*n n-i',tai~e reehtbank. zo verklaarde de N.C.O.V.-voorzitter met nadruk, de sterke prijsverhogin gen van de laatste jaren mogen niet het midden- en kleinbedrijf worden verweten, integendeel, in veel secto ren is het netto inkomen van de on dernemers zelfs teruggelopen. De po sitie van de middenstand is in dit opzicht, vergeleken met de industrie, aanzienlijk moeilijker omdat de in dustrie door automatisering e.d. de loonkosten kan drukken, terwijl in de dienstverlenende sectoren steeds meer mankrahet nodig is. Het aantal in het midden- en kleinbedrijf werk zame personen groeit hard naar het miljoen", aldus de heer De Mooy. DEN HAAG Het bestuur van de PvdA verwacht, dat minister Schmel zer in zijn gesprek met de minister van buitenlandse zaken van Indone sië tijdens het komende staatsbezoek niet alleen de behandeling van de on geveer 75.000 politieke gevangenen ter sprake zal brengen, maar ook de zaak van de Zuidmolukkers en van het hulpprogramma dat Nederland ten aanzien van Indonesië ontwikkelt Dit heeft het partijbestuur in een communiqué doen weten, een dag na dat minister Schmelzer met de com missie voor buitenlandse zaken deze materie besproken heeft. De PvdA heeft kritiek op de Ne derlandse hulp aan Indonesië, waar van ongeveer de helft gegeven zou worden in de vorm van gebonden kredieten voor aankopen bij het Ne derlandse bedrijfsleven. Ten aanzien van de kwestie der Zuidmolukkers wenst het partijbe stuur hoewel het zich bewust is van de beperkte mogelijkheden voor een oplossing, een gesprek tussen beide s'aten op regeringsniveau. po: UTRECHT Minister mr. Geertsema (binnenlandse zaken vaker dan onder het kabinet-De voorkwam, de ambtenaren ont op grond van „incompetabilité humeurs." In een vraaggesprek met gaan van de Katholieke bondr overheidspersoneel (KABO) zegt de indruk te hebben, dat het kabinet te weinig gebruik heef maakt van het artikel uit het tenaren-reglement, dat deze (eer 1 ontslagmogelijkheid biedt. *In het vraaggesprek zegt delen nister voorts, dat een aantal sa034 sen bij de overheid zal worde toetst aan de functie-waarde. Mi gd me denkt hij aan functies, d dusverre onder dezelfde ndaug staan, maar die onderling toch c lijk verschillen. Die verschillen i-0 ten naar de mening van mr. Ge >d i ma in de salariëring tot uitdruip worden gebracht. (Van een onzer verslaggeefsfc r|E Ni UTRECHT Het bestuur faculteit der letteren van de universiteit in Utrecht heeft i besloten voor het curs 1971-1972 wachtlijsten in te voor eerstejaarsstudenten aan d faculteiten Nederlands en gesc nis. Met name bij geschiedenis het aantal aanmeldingen (nu tegen 45 vorig jaar) de verwach sterk overtroffen. Bij Nederlani «er deze getallen 103 dit jaar tef Is" vorig jaar. Ni

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2