Rapporten: is grotere defensielast wel nodig „SIGARETTENINDUSTRIE ONVERANTWOORDELIJK Ook in D '66 reserve over snelle vorming progressieve partij Toiletgebouw langs rijksweg bij Arnhem fok werkgroep KVP-AR-CHU acht besnoeiingen mogelijk Pianofabriek Rippen vraagt surséance van betaling Telegram dr. Meinsma: Kamervragen over perscombinatie „Wim" van Doorne treedt morgen af 7 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1971 Deze organisatiè van het leger zou minder kostbaar zijn en bovendien het voordeel hebben dat de dienst plichtigen een stuk afgeronde dienst tijd krijgen. „Nederland kan altijd nog op z'n tenen gaan lopen als er direct gevaar dreigt," aldus de heer Van Eisen Politici zouden dan moeten beslissen welke brigades gemobili seerd worden. „Dat daarmee de pa raatheid wordt geschaad is onzin. Nu zijn parate militairen vaak ook met langdurig verlof." Met deze concrete punten komt de. heer Van Eisen vrij dicht bij de con clusies van de rijksinspectie die ook voorstelt de kruisers uit de vaart te nemen en de taak van de luchtmacht te beperken. Ook werd een reorganisa van de landmacht bepleit. Het"PvdA- cijferlijstje bevat ook dergelijke voorstellen, hoewel het als geheel verder gaat. Zo stelt de heer Stemer- dink ook voor de onderzeeërs uit de vaart te nemen omdat de „toekomst aan de nucleaire onderzeeboten is, waaraan Nederland in technisch op zicht nog lang niet toe is." Overigens blijkt de heer Van Eisen groot bezwaar ten hebben 'tegen het PvdA-cijferlijstje, voorzover dat in de publiciteit is gekomen: „De heer Stemerdink stelt zich teveel op het standpunt: zoveel geld mag er voor defensie beschikbaar worden gesteld en als dat te weinig is moet er maar gekapt worden. Een visie ontbreekt. Ik heb zelfs de indruk, dat de door Willem Breedveld EN HAAG De Nederlandse defensie heeft de afgelopen jaren oorlijk op haar tenen gelopen. Terwijl enerzijds de situatie zich idig wijzigde (Nederland raakte zijn koloniën kwijt, het hulp- eningsprogramma van de Verenigde Staten raakte te einde en irijzen voor nieuw materieel stegen schrikbarend) bleeft ander- de omvang en de organisatie van het defensieapparaat in grote :n ongewijzigd/Het resultaat van deze gang van zaken mondde een grote achterstand, waarvoor oud-minister Den Toom (de- ie) in een nota aan de kabinetsinformateur de aandacht heeft •aagd. ort vóór, ma oo:k na, de informatieperiode raakte de politieke ussie over dit defensie-probleem in een stroomversnelling. De lingen liepen uiteen van: een terugdringen van de defensie-in- ïing (PvdA). ndhaving van het huidige niveau tot de eis: inhalen van de rstand en verhoging van de de- :-inspanning (WD), knoop doorhakken leek onder omstandigheden' niet gewenst en rtners aan het informatieoverleg en daarom tot het instellen van ommissie, die over deze proble- k, naar verwacht wordt, vol- jaar april advies zal uitbrengen, ldels werd wel besloten het de- budget in 1972 met 55 miljoen n extra te verhogen. discussie leek hiermee voorlopig en, ware het niet dat achteraf bekend zijn geworden die de sie-discussie in een aanzienlijk jer daglicht plaatsen Zo is er ta van de rijksinspectie van de inanciën. die enige weken gele ls informatiestuk werd gepubli- en waarin aangetoond wordt en aantal bezuinigingen bij de sie mogelijk zijn. het PvdA-kamerlid mr. A. irdink rekende voor dat bij de- aanzienlijke bezuinigingen zijn te voeren. Een saneringsplan ij de defensie beter wordt geor- erd en zij overbodige taken af kan in de komende kabinetspe- 1600 miljoen gulden opleveren, dit kamerlid. Volgens zijn cij- tje, dat vooralsnog als een in- tuk binnen de fractie wordt be- R'd, zou met deze bezuiniging en [organisatie de defensie-inspan- fan 3,6 procent van het natio- nkomen in 1971 kunnen worden ;ebracht tot 3,35 procent in 1975. het vernemen van deze feiten nen zich afvragen op grond an destijds is besloten 55 mil- ulden extra voor defensie uit te n. Deze beslissing lijkt niet al- n strijd met de conclusies van ksinspectie en de PvdA-visie, ook met de conclusies van een maanden geleden bekend ge- i discussiestuk van een werk- van de KVP, CH en ARP. De roep werd gevormd door twee fensie-ambtenaren (tevens eden), Von Meyenfeldt en Vol- het hüidise KVP-kanwrlid. de r. van Eisen (generaal-majoor iij kwamen tot de conclusie dat idige defensie-inspanning op de niveau van 3 6 procert van itionaal inkomen gehandhaafd ijven. iclit vaar dig besluit nu nog blijkt de heer Van El- conclusie te willen verdedi- Die beslissing om de defensie- ing met 55 miljoen extra te en vind ik wat al te snel en ardig genomen. Vooralsnog heb ter geen reden te twijfelen aan idzaak ervan. Ik heb de steen jzen niet", aldus de heer Van :ote lijnen komen de conclusies werkgroep erop neer dat Ne- d als klein stipts op de aardbol wezenlijke verschuivingen in de verhoudingen brengt, hoezeer e defensie-inspanning ook ver- of verkleinen. Een redelijk houding jegens de NAVO. j Nederland beslist niet voorop te lopen lijkt daarom een andpunt. een directe dreiging tweede belangrijke constate- dat er van een directe drei- ien sprake is: „We geloven niet Van Riels en de Koudijs'en VVD'ers), die geloven dat 1 de Russen komen. Noodzaak defensie-inspanning op te voe- er daarom niet. Wel zal er, nu een directe dreiging geen spra- orde op zaken moeten worden aldus de heer Van Eisen. reet betekent dit dat Neder- jn NAVO-taken voor honderd en niet voor 75 procent moet n. „Wat we slechts voor 75 kunnen doen moet geschrapt aldus de heer Van Eisen, ekent dat de defensie haar nu- pborpbardpmentstaak van de icht moet opheffen, waarmee tarfighter-squadrons opgedoekt J. van Eisen: Discussie over defen sie hard nodig P.v.d.A. de hele defensie niet leuk vindt, wat onder meer blijkt uit de wens het aantal brigades van zes te rug te brengen naar vier." Niet verhogen Hoezeer ook door de heer Van Ei sen bekritiseerd, het P.v.d.A-plan heeft in ieder geval met het zijne gemeen dat de defensie-inspanning in de komende jaren in ieder geval niet mag worden verhoogd. De kersverse KVP-defensiespecialist heeft zich daarmee de woede op de hals gehaald van de VVD. Het WD-kamerlid Koudijs sprak onder meer van „de botte bijl" en ook oud-minister Duns heeft binnen de KVP-fractie zijn wenkbrauwen ernstig gefronst. „Ne derland is altijd een trouw NAVO- •bondgenoot geweest en dat moet niet veranderen", moet de toekomstige NA- VO-secretaris bij die gelegenheid hebben gezegd. De heer Van Eisen over deze kri tiek: „Ik ben me ervan bewust dat ik met mijn plan een steen in het water heb gegooid. Misschien had ik het achteraf wat diplomatieker moeten spelen. Overigens heb ik er geen spijt van. Ik ben de.politiek ingegaan, om dat ik meen daarmee mijn doel, na melijk een geloofwaardiger krijgs macht, sneller denk te kunnen be reiken. Als generaal in het leger kon je slechts incidenteel wat bereiken. Het plan mag hard aangekomen zijn, het doel dat er over defensie wordt gediscussieerd is er in ieder geval mee bereikt. Dat is hard nodig. Zo'n reactie van de heer Koudijs vind ik daarom beneden de maat Laat hy zelf eens een plan produceren." Teleurstelling Over het welslagen van zijn plan lijkt de heer Van Eisen gematigd op timistisch. Het betekende voor hem een ernstige teleurstelling dat de CHU en de ARP zich ervan hebben gedistantieerd en dat, terwijl twee ARP-leden aan het plan hebben mee gewerkt. „Ik kan me niet aan de in druk onttrekken dat de andere par tijen (CHU en ARP) teveel hameren op het inhalen van de achterstand." aldus de heer Van Eisen. Een tweede indicatie vindt hij de benoeming van de oud-marinestaats- secre'taris Van Es (a.r.) tot algemeen defensie-staatssecretaris. „Met zijn benoeming heeft de ARP duidelijk een keus gedaan. Ik vind het jam mer," aldus de KVP-er. De benoe ming van de heer Van Es betekent voor de heer Van Eisen dat mogelijk het huidige defensiebeleid min of meer zal worden voortgezet. In termen van oud-minister Den Toom zal dit erop neerkomen dat in de komende jaren de defensieachter stand rr.oet worden ingehaald met jaarlijks vierhonderd miljoen gulden extra tot een totaal defensie-budget van 4,2 procent van het nationaal in komen in 1975. „Dat is irreëel", aldus de heer Van Eisen. „Ik zal daarmee pas instemmen als de ministers van CRM- en van volkshuisvesting glas helder aantonen dat zo'n vergroting van de defensie-inspanning niet be zwaarlijk is voer hun begrotingen." De twee kruisers, die volgens de werkgroep opgeruimd kunnen wor den: boven de „De Ruyter", onder de Zeven Provinciën". 'i i Zei g! W ittredl mi sta ■edelij iistrati midde behul e; worden. ie marine zouden voorts twee s uit de vaart moeten wórden en, omdat ons land geen we ide taak heeft. Samen met nog ital bezuinigingen kunnen deze jelen in de komende vier jaar wee miljard gulden opleveren, "rag dat hard nodig zal zijn huidige defensie-sterkte op houden, zonder dat we op onze lehoeven te lopen. Minder paraat" lU(j lhaving van het huidige peil iit ook dat met name de land- drastische georganiseerd moet De consequentie trekkend uit t dat er geen directe dreiging betekent dat de de aanwezig- s in de kazernes verminderd [orden, of wel minder parate is, aldus de heer Van Eisen, v ijn mening kan dan tevens de •licht worden verkort tot een n een streep worden gehaald het huidige „filler-svsteem", f ieder onderdeel om de twee dres en aanvulling krijt. EDE De pianofabriek Rippen heeft surséance van betaling aange vraagd voor de fabriek in Ede en Rippen Shannon, een Ierse dochter onderneming. De surséance is voorna melijk het gevolg van financiële moeilijkheden bij het Ierse bedrijf. De directie voert onder leiding van directeur Rippen momenteel bespre kingen met de Ierse autoriteiten en „derden" over een reorganisatie en over de verstrekking van financiële middelen. De surséance is volgens de heer Rippen nodig, om de continuïteit van het bedrijf te verzekeren. Be windvoerder is mr. W. Willems uit Arnhem. De moeilijkheden vloeien volgens de heer Rippen niet voort uit gebrek aan orders. Als de huidige onderhan delingen gunstig kunnen worden af gerond in financiële kringen wordt rekening gehouden met een fusie liggen er volgens Rippen een aan tal zeer grote orders te wachten en kan de ontwikkeling van een nieuw type piano van het merk Lindhner worden voortgezet. Bij het bedrijf in Ede werken 140 mensen en in Shan non 260. Vermiste vrouw na 3 maanden gevonden WEZEP De 47-jarige mevrouw Willy Zuidema-Blonet, die op 26 mei in overspannen toestand haar woning in Wezep (Overijssel) verliet, is in de Pyreneeën in Zuid-Frankrijk terug gevonden en in een ziekenhuis in Barbes opgenomen. Via Interpol kreeg de rijkspolitie in Wezep giste ren hiervan bericht. Verkeerde Het Nipo heeft weer eens gepeild wat de Nederlander wil. Ditmaal was de vraag: in welke grote stad van Nederland iou u willen wonen? Dat grote stad is wat overdreven, want Nederland telt eigenlijk maar twee echte grote steden: Amster dam en Rotterdam. Maar in het keuzepakket zaten ook Utrecht, Eindhoven, Arnhem, Groningen. Maastricht en natuurlijk ons eigen Haagje. Laat nu maar drie procent Van de ondervraagden Den Haag kie zen Nu spelen bij de keuze natuurlijk de bekendheid met de stad en de faam van de stad mee. Enig be trouwbare factor is de kennis van de stad. Vroeger bijvoorbeeld gold Haar lem als een „stijve" stad. Nou, ik heb er mijn jonge jaren doorge bracht en daai was geen stijvigheid bij! De geringe voorkeur voor Den Haag zou wel eens in de image kunnen zitten. Den Haag-ambtenaren... ambte naren - zuinige ietwat trage lie den... dat kon wel eens de gedach teassociatie zijn. Wat helemaal on- ,zin is. In het Nipo-onderzoek komen Amsterdam en Arnhem als kam pioenen uit de quiz. Voor een Hagenaar is Amsterdam natuurlijk helemaal onbegrijpelijk. Wat moet je daar? Een dagje uit, nou goed... maar wonen...? Waar? Ergens in de verre vlakte, waar de vierkante woonstapels zijn? Amsterdam echter heeft zijn image van romantiek... oude gevel- tjes en grachten. Van 's avonds lek ker uit; misschien wel als attractie op gezette tijden een fikse rel. Even griezelen... Wie Arnhem kiest, denkt vast en zeker aan Sonsbeek, desnoods bloot. Aan de Hoge Veluwe dichtbij en buiten zijn. En nou komt de rechtgeaarde Hagenaar aan de praat. Wat hebben zij, dat wij niet heb ben? Goed er zijn hier wat grachten gedempt, maar je kunt nog altijd varen naar Drievliet; hofjes hebben we en de Voorhouten, de Houtsta- ten met bars en nachtclubs en des gewenst zo nu en dan ook een rel. Plus Prinsjesdag, het strand, de zee. Dat was in vergelijking met Am sterdam. Arnhem krijgt als tegenhanger van Sonsbeek maar eventjes: Zui derpark, Westbroekpark, Clingen- daal, Scheveningse Bosjes, Zorg vliet en het Haagse Bos. Hallo! Nou vraag ik: Wat is verukke- lijker dan wonen in Den Haag? Hebben wij bovendien niet de superattractie, dat men een goede kans heeft zijn kopje koffie op een terras te nuttigen naast een mi nister of in Corona heel de bonte schakering van onze parlementa riërs zo nu en dan te treffen? Schiet daar niet in zijn wagen even zilver als zijn haren Ernst jan Beeuwkes, de beroemde coutu rier en wandelén er niet Paul van Vliet met Liselnre en Wim Kan met Corrie? Aan 1016 mensen heeft het, Nipo een oordeel gevraagd. Het zijn oeslist de verkeerde 1016 geweest! Dit is de 6000 ton metende Nederlandse sleepzuiger HAM 300, die gisteren bij een aanvaring in de Jadebocht ter hoogte van Wilhelmshafen is gezonken. Gevreesd wordt dat de ramp zeven levens heeft gekost. De zuiger was bezig met het uitdiepen van de havenmond van Wilhelmshafen, toen de Noorse tanker Poly- castle hem ramde. Stoffelijke overschotten van twee opvarenden werden gisteren al gevonden. De vijf vermis ten bevonden zich waarschijnlijk benedendeks toen de ramp gebeurde. Negentien opvarendendie door de over boord waren geslingerd of zelf in het water gesprongen, zijn opgepikt. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Dr. L. Meinsma van het Koninklqk Wilhelmina- fonds (kankerbestrijding) heeft in een telegram aan de voorzitter van de Stichting Sigarettenindustrie zijn verbazing uitgesproken over het besluit van de sigarettenindustrie om het voorbeeld van Th. Niemeyer om in advertenties het teer- en nicotinegehalte in de rook van zijn merk sigaretten te vermelden, niet te volgen. Dit besluit kan dr. Meinsma, aldus het telegram, alleen maar verklaren uit het feit dat mogelijk bij de overi ge fabrikanten een volstrekt gebrek aan verantwoordelijkheid ten aanzien van degenen die nog roken bestaat. JAMiMER De voorzitter van de stichting siga rettenindustrie, drs, P. M Pauw, vindt het daarentegen jammer cn zeer te betreuren dat Niemeyer de afspraak uit 1956 om het gezondheids aspect niet te noemen in adverten ties,' gebroken heeft. „Destijds is die beslissing genomen omdat de vragen omtrent roken en de invloed daarvan op de gezondheid niet opgelost waren, en dat is nog steeds niet het geval. In antwoord op vragen van een Eerste-Kamerlid heeft staatssecreta ris Kruisinga (toen nog volksgezond heid) op 5 december 1968 geantwoord dat het teer- en nicotinegehalte in de rook van sigaretten geen zuivere maatstaf vormen voor het bepalen van de schadelijkheid van roken op de gezondheid, gezien de stand van de onderzoekingen. Op deze uitspraak van de ex- staatssecretaris van volksgezondheid Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ook binnen D'66 wordt gereserveerd gedacht over een snelle vorming van een grote progressieve volkspartij met P.v.d.A. en PPR, naar het idee van D'66-voorman mr. H. van Mier- lo. Zoals bekend wenst Van Mierlo dat een van de drie partijbe sturen onafhankelijk instituut de vorming van de PVP zal voor bereiden. De contouren van de nieuwe partij zouden al binnen de thans begonnen kabinetsperiode zichtbaar moeten worden. beroept de Stichting sigarettenindus trie zich. „Wij willen de gezondheids aspecten niet betrekken in onze ad vertenties en elkaar ook niet becon curreren met teer- en nicotinegehal tes, omdat de consument dan ver keerd voorgelicht wordt. Men gaat dan een verband leggen tussen teer, nicotine en gezondheid, een verband dat niet concreet aange toond ia", aldus de heer Pauw. „Met zulke onzuivere concurrentie willen we elkaar geen vliegen afvangen." Dr. Meinsma zegt hierop dat de problematiek misschien niet eenvou dig hanteerbaar is, maar dat is vol gens hem nog geen reden om de teer- en nicotinegehaltes dan maar achter wege te laten. In hetzelfde antwoord op de Kamervraag zei dr. Kruisinga namelijk dat roken wel degelijk ern stige bezwaren heeft voor de gezond heid. De voorzitter van de stichting siga rettenindustrie blijft er echter bij dat men „de consument niet op een dwaalspoor mag brengen". Hij staaft het besluit van de stichting om zich aan de afspraak van 1956 te houden nog met twee feiten: zowel in Neder land als in Duitsland bestaan normen ten aanzien van het nicotinegehalte. In beide gevallen wordt echter toege voegd dat men deze norm niet in ver band mag brengen met het gezond heidsaspect. De redactie van „Democraat", het partij-orgaan van D'66, laat in het laatste nummer echter partij-leden aan het woord die op zijn minst tot grote voorzichtigheid aansporen. WERKGROEPEN Plet Tweede-Kamerlid drs. E. Ny- pels vindt om te beginnen dat de drie betrokken partijen eerst landelijke c-n plaatselijke werkgroepen uit leden moeten vormen met de opdracht om eerst maar eens enkele jaren samen te studeren en te adviseren over be langrijke beleidsonderwerpen. Daarbij zouden de partijen, fracties en zelfs ook de werkgroepen in prin cipe zelfstandig moeten blijven wer ken. Er zal volgens Nypels minstens drie tot vier jaar, maar mogelijk ook zeven of acht jaar nodig zijn voordat men tot de oprichting van een partij zal kunnen besluiten. Telkens een half jaar voor de ver kiezingen zouden de drie partijen de - balans moeten opmaken om te bekij ken of het al zover is. Nypels is wel voor de oprichting van een instituut. DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Roethof (PvdA). Wilbers (D'6fi) en Aarden (PPR) hebben de ministers van CRM en van Economische zaken gevraagd om de Kamer in te lichten over de achtergronden van de samen werking tussen de Perscombinatie, de Arbeiderspers en de Nederlandse Dagbladunie. De drie Kamerleden vragen of de ministers het standpunt van de rege ring willen verduidelijken, met het oogpunt op het publieke belang van een zo geschakeerd mogelijke infor matie en verscheidenheid van me ningsuiting. In schriftelijke vragen aan de be windslieden dringen de Kamerleden aan op de begeleiding van de in gang zijnde herstructurering bij de pers met steunmaatregelen. zodat waarborgen worden geschapen voor het behoud van de eigen identiteit van de bij ingrijpende reorganisaties betrokken bladen. HILVERSUM Tot dusverre zijn een miljoen kaarten met adhesiebe tuigingen voor radio Veronica bin nengekomen in het kader van de ac tie ..Veronica blijft, als u dat will". Het grootste percentage onderteke naars (56 procent) is ouder dan 20 jaar, aldus meldt Veronica. maar dat zal alleen studies over doe len en methoden moeten verrichten om na te gaan of een gemeenschap pelijk fundament voor een nieuwe PVP kan worden gevonden. NU NIET De Utrechtse wethouder H. J. Zeel- valking wijst op dit moment het op gaan van D'66 in een PVP af. De vorming van zo'n partij met mede werking van D'66 kan volgens hem pas aan de orde zijn wanneer in Ne derland het districtenstelsel is inge voerd. „Het gescheiden optrekken van dc linkse partijen mag zijn negatieve kanten hebben, het is in het steLel van evenredige vertegenwoordiging de enige weg om links in zijn totali teit zo sterk en slagvaardig mogelijk te maken", zo schrijft Zeevalking. IDENTITEIT Het PvdA Tweede-Kamerlid rnr. Th. van Lier schrijft in hetzelfde nummer van Democraat dat het on juist zou zijn indien de PvdA haar socialistische identiteit in een PVP zou prijsgeven. Wel zou hij de sa menwerking tussen de drie partijen in drie of vier jaar willen laten uit groeien tot een federatief verband, met eventueel gezamenlijke lijsten bij de verkiezingen, waarbij mis schien bij de KVP „goede partners te vinden zullen zijn voor het werk dat D'66, PPR en PvdA begonnen zijn op touw te zetten." Van Lier beveelt aan, actief te letten op eventuele mo gelijkheden om bepaalde confessione le groepen bij de vorming van een PVP te betrekken. Het speciale nummer van Demo craat is verschenen als voorbereiding voor de studiedag over de progressie ve volkspartij dié D'66 4 september in Rotterdam zal houden. (Van onze auto-medewerker) De heer W. A. V. van Doorne is vandaag voor het laatst pre sident-directeur van DAF. Mor gen zal zijn neef Martien P. J. H. van Doorne hem opvolgen en wordt zijn zoon Martin P. A. van Doorne vice-president. „Mijnheer Wim". zoals men de af tredende president bij DAF noemt, wordt president-commissaris in plaats van zijn broer Hub, de man die de Variomatic uitvond. Vijf jaar lang heeft Wim van Door ne de scepter over de fabrieken in Eindhoven en nu ook in Born ge zwaaid. In die vijf jaar is de omzet van DAF meer dan verdubbeld: tot ruim 800 miljoen gulden. De perso- nenautoproduktie steeg van 32.000 in 1965 tot 70.800 in 1970. Wim van Doorne heeft van meet af aan de commerciële zaken voor DAF behartigd, terwijl zijn broer dr. Hub van Doorne aan de technische voor uitgang werkte. Van een verslaggever DEN HAAG Bij een parkeerplaats aan de zuidzijde van rijksweg 12, in de buurt van het motel Arnhem, heeft rijkswaterstaat op proef een toilet- gebouw laten zetten. Vanaf maandag 23 augustus zal het gebouw opengesteld ■zijn. Of Hjkswaterstaat elders langs de rijkswegen openbare toiletten gaat bouwen hangt af van de beschikbare financiën dit toiletgebouw kostte ongeveer 65.000 gulden en van de manier waarop het publiek van deze service gebruik zal maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7