Ellsberg: Niet schuldig aan onwettig bezit Soepele bh-tjes van Holthaus kontuur in Kii^non Geheime Vietnamdocumenten aticaan stopt oorlog tegen de mini-rok TV-commentaar Domheid EKStil'TION Algemene Bank Nederland 2^ jaar en tbr voor doodsteken van student Prille moeder (11) in Chicago Werktijdverkorting Gieterij Doesburg WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1971 ten onzer verslaggeefsters 1STERDAM Foundation it letterlijk en figuurlijk de basis het goed-gekleed-zijn. Een cou- kan nog zulke mooie modellen rpen, als draagster ervan goede foundation draagt, blijft effect uit. Daarom heeft de Am- lams e couturier Dick Holthaus laar voor het eerst een collectie dotion ontworpen. De modellen uitgevoerd, door Pastunette. wel voor de slanke als voor de minder slanke vrouw heeft hij de uk gelegd op de soepel-zittende dation. Het materiaal dat hij voor koos is Lycra. Nieuw in zijn die zijn de zogenaamde „baat een soort hesje dat van voren lt gesloten met knoopjes en lus- Het bijpassende slipje heeft een ^uiting van dezelfde knoopjes en s. Soms werden de baatjes geslo- door een ritssluitinkje. pantyiets (bh, middenstukje en slipje aaneen) werden eveneens ver vaardigd van lycra. Grappig waren de „kissproof" pantyiets, wit, bedrukt met rode mondjes. Behalve lycra ge bruikte Holthaus ook een katoenen broderie voor slipjes en bh's. Voor de wat zwaardere figuren werd lycra sa- tin stitch en Enka crepe verwetkt. Holthaus' favoriete kleuren waren noisette, Brasil, in combinatie met wit en trensparose. (ATICAANSTAD (KNP) De on- fVflftkelljke tonelen bij de ingang Zét St. Pieter, waar aan de lopen- tond dames wegens „onwelvoeg- je" kleding de toegang tot de ba lie werd geweigerd, zijn plotseling Hopen. Waarnemers op het St. lersplein zijn de mening toege- k, dat sedert enkele dagen een v soepele controle" wordt uitge- R wisten eveneens te vertellen, kardinaal-staatssecretaris Villot "astelgandolfo vooral uit het bul- tad talloze protestbrieven over mini-rok- en hot-pantsbeleld bij ngang van de St. Pieteg heeft ont- 5en. Hij zou daarom besloten heb- tot een grotere tolerantie in dit rht. ■3 aanwijzingen voor dit soepeler id wordt gezien, dat de tweede ieuze die zuster Fiorella na haar irting opvolgde bij de controle lengte van been- en arm bedek- inmiddels van haar werkzaam- i is ontheven. De controle is ials vroeger weer opgedragen aan lid van de pauselijke bewakings- st. De richtlijnen zouden zeer iisch zijn. Vaticaanse oorlog tegen de mi- k heeft in de internationale pers grote weerklank gekregen. Een angrijk dossier met persberichten foto's over toestanden bij de St. r is aan de paus overhandigd, conciliantere instelling van kar- ial Villot, die in de komende da- naar verwacht wordt, een defini- beslissing zal nemen, zou een Dig zijn van het feit. dat de ande- iebeurtenissen in het Vaticaan als ilg van de mini-oorlog in de pers welijks meer aan tod komen. Feit nderdaad. dat de Italiaanse pers re dag uitvoerig over het mini- takel bij de St. Pieter berichtte, r bijvoorbeeld nauwelijks aan- ht besteedde aan de pauselijke dschap aah het Panafrikaanse le- songres. Pantyiet „kissproef" van lycra, wit, bedrukt met rode mondjes. Gemaakt naar ontwerp van Dick Holthaus. LOS ANGELES (AP, Reuter) Dr. Daniel Ellsberg heeft maandag tegenover een dis trictsrechtbank verklaard, dat hij niet schuldig is aan het on wettig bezitten en gebruik ma ken van de geheime Vietnam documenten van het ministerie van defensie (de Pentagon- documenten). Ellsberg deelde na afloop van de zitting mee, dat hij zal pogen om de Pentagon-documenten een integraal deel van zijn verdediging te laten zijn. „De jury zal gelegenheid krijgen om de Pentagon-documenten zeer nauwgezet te lezen". Dr. Ellsberg wordt ervan beschuldigd de docu menten in 1969 te heben gestolen, toen hij als regeringsadviseur bij de Rand Corporation werkte. Trots Anthony Russo, een voormalig we tenschappelijk onderzoeker, die in ju ni weigerde om voor een jury te ge tuigen, hoe Ellsberg aan de documen ten kwam, gaf zichzelf nu, ter gele genheid van het proces tegen Ells berg, aan. Op de trappen van het gerechtsge bouw hield hij een emotionele rede waarin hij zei er trots op te zijn, dat hij samen met Ellsberg de verant woordelijkheid op zich had genomen om de Pentagon-documenten voor het Amerikaanse volk beschikbaar te stellen. Russo zal terecht moeten Het kan soms gebeuren dat je ge tuige bent van een uitzending die zo beneden peil is, dat je je gaat zitten schamen voor degenen die zoiets heb ben kunnen maken. Die plaatsver vangende schaamte komt nogal eens voor; hij gaat gepaard met het sa menknijpen van de tenen of ook wel met nagelbijten. Gisteravond was er in Televizier sprake van plaatsvervangende dom heid: er werden domme vragen ge steld omdat de ondervragers ver moedden dat dit soort vragen bij de kijkers leven. De mooiste vorm werd vertoond door het duo Van Mcekren - Peereboom. Van Meekren zei in zijn geveinsde onschuld dat de dollar dan maar wat minder waard zou moeten worden gemaakt. Daar moest Peere boom zowaar om proesten, voordat hij kon antwoorden. Het gesprek van Fons van Westerloo met de zenuwarts Zeegers was een tweede voorbeeld. Het ging over kinderlokkers, vragen waren eigenlijk niet anders dan een weergave van de misverstanden waarvan Van Westerloo denkt dat ze bestaan. „Er zijn veel mensen die denken, dat...' werd een paar maal gehoord als inleiding op een vraag. Televizier zat uitvoerig op de hurken om het allemaal uit te leggen. Bij de KRO zagen we een deel van de film „Ergens in Nederland", waar in Jan de Hartog een hoofdrol speelt. Hij leidde de film ook in met een paar anecdotes. Hij vertelde bij voorbeeld om welke grappen hij zich destijds een aap had gelachen en trok daarbij overduidelijke grimassen. Een mengsel van Vertedering en distantie dus en dat was ook wat wij ervoeren bij het zien van de film. CJL 'n Sollicitatiegesprek bij de ABN levert je 'rt splinternieuw grammofoonplaatje van de l'XKliPTIOiYop! Lees de ABN-advertentie in deze krant. r? te: port :on? WOENSDAG 18 lilversum I 402 m. NCRV M-18.41 Nieuws; Tussen 30-19.00 De Europese Kocl- loenschappen in Kopen- NOS: 19.00 <S> S.N.I.F. Voor blinden en slecht- «Klen. 20.00 (S) Woensdag fond - muziekmagazlne, met euws, reportages, enz. 22 30 in.« Wiws. 22.38 (S) Mensen - .g itmoetingen - meningen. 'jS-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. NOS Nieuws. VARA; 18.11 Ac- aUteiten. 18.20 (S) Klink «ar zonder nonsens. 19.35 (S) VtA-Dansorkest en solisten. "65 (S) Melodieën Expres met "it orkest en vocale ensem- J. 20.30 (S) Lichte orkestmu- «k (gr.). 20.45 Schlphol-zomer "i- klankbeeld 21.18 (S) Pro- fcnade orkest met zangsolls- ■I amusementsmuziek. 20.45 'I Muziek van deze eeuw: "Xleme kamermuziek. 22 30 deuws. 22.38 Mededelingen fö Actualiteiten. 22.56 Radio 'te Magazine. 23.15 (S) Ste- anza- ^o-Pop. 23.55-24.00 Nieuws. Regie: Huib Van Hellem. 19.29 Openbaar Kunstbezit. 19.39 De Weerman 19.43 Mededelingen. 19.45 Nieuws. 20.10 Kleur: Gun- smoke, tv-We stem 21.05 Kleur: Eurovisie: Spel zonder grenzen. 22.30 Nieuws. 22.30 Poëzie in de schuur. 23.08 Nieuws. H rpen DRAADOMROEP toederen en dansen uit de *«raine Muziek uit de film '•owe Drum Song'. The lady a tramp. Walkin Return ^gagement. That old feeling. 881'ad This can't be love. Nederland I. NOS: 18.45 (K) Pip en Zip. STER: 18.50 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Jour naal. STER: 19.00 (K) Reclame NOS: 19.05 (K) De Dubbeldek- kertjes, Tv-serie voor de Jeugd. IKOR/CVK/RKK19.30 Kenmerk: de wekelijkse Infor matierubriek over kerk en sa menleving. STER: 19.55 (K) Reclame NOS: 20.00 (K) Jour naal. STER: 20.15 (K) Reclame NOS: 20.20 (K) Bathing Beau ty. speelfilm (Rijkskeuring: alle leeftijden). 21.50 (K) Euro visie: Spel zonder grenzen vanuit Blackpool. 23.10 (K) Uitzending Stichting Socutera. 23.35-03.30 (K) Journaal. Nederland II. NOS: 18.45 (K) Pip en Zip. STER: 18 50 <K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Jour naal. STER: 19.00 (K) Reclame. VARA: 19.05 (K) The Cats in Indonesië. filmreportage. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. VARA: 20.20 De laatste vijf minuten: Eén ko gel teveel. TV-fllm. NOS: 22.05-22.10 (K) Journaal. Belfcië-nederlands. 1830 Kleur: Fabeltjeskrant. 18.35 Je- vanjong: 1. Klein, klein kleu tertje: a) Mustl en de eendjes: b) Liedjes; 2. Tip Top: a) Zak; leert tekenen; b) Tandverzor- ging; c) Kapitein Zeppos (12). Hilversum I. 402 m.: KRO: 7.00 Nieuws. 7.U Het levende woord. 7.16 (S) Badinerle: klassieke en semlklassleke muziek (gr). (7.30 Nieuws: 7.32-7.40 Actualiteiten; 8.00-6 10 Nieuws). 8.25 Overweging. 8.30 Nieuws. 8 32 voor de huls vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). NOS 10.00 Pedagogische rubriek. 10.20 (S) Muziek uit de Barok (opn). KRO: 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Gevarieerd pro gramma. (12.26 Mededelingen t.b.v. Land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Hier en Nu. 12.58 Rebus). 14.00 (S) Fanfare-or kesten (gr). 14.30 (S) Planotrio: klassieke muziek (opn). 15.00 Christelijk gereformeerde middagdienst. NOS: 16 30 in formaties en muziek uit de Bondsrepubliek. 16.00 Nieuws. 16.03 De stem van de spreken de minderheid. (Tussen 17.30-19.00 uur: De Europese Roeikamploenschappen in Ko- Hllversum II. 298 m.: AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr 8.00 Nieuws. 8.L1 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (Om 830-8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Klankbeeld over Tsjechoslo- waklje. 9.35 Waterstanden. AV RO: 9.40 Programma rondom onze jongeren en hun vakan tie. 10C0 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (Om 11.00 Nieuws 11.30 Rondom 12: Voor de vrouw. (Om 1153 Beursberichten 12.30 Modern platteland. 12.35 Sportrevue 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojour naal 13.30 Muziek aan het hot van Oranje-Nassau. (VTI) 14.02 (S) Fluit, clavecimbel en viool: klassieke muziek. 14.30 Biels Co.: wekelijkse strip. 15.00 Pa let: voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.03 Land der Muzen: kunstmagazin. 17 00 Mobiel: muziek, actualiteiten en radlo- spelletjes. met onder meer om: 17.40 Alles voor de klub: 17.53 Mededelingen: Hilversum III. 240 m: NORV: 9 00 Nieuws. 9.03 Zing. zing. zing! (10.00 Nieuws.) EO: 11.00 Nieuws. 11.03 De muzikale fruitmand: verzoekplatenpro- gramma van en voor zieken. VPRO 12.00 Nieuws. 12.03 De Felix Meurders Show. 13.00 Nieuws. 13.<D The Joe Blow show. waarin o.a. Eurooees Popparlement. KRO: 14 00-18 00 KRO-op-Drie: popmixture (ieder heel uur r' staan op beschuldiging van „minach ting van het Hof". De districtsrechter gaf Ellsberg op dracht om op 4 januari 1972 opnieuw voor hem te verschijnen. De verdedi gers van Ellsberg hadden verzocht om een uitstel van 90 dagen, teneinde een diepgaand onderzoek te kunnen instellen naar klachten, dat de politie telefoongesprekken van Ellsberg had afgeluisterd. De openbare aanklager ontkende deze beschuldiging. Ceen misdaad Op vragen van verslaggevers aan Ellsberg, waarom hij zich onschuldig achtte, terwijl hij openlijk had toege geven de geheime documenten aan de pers te hebben verstrekt, antwoordde Ellsberg: „Omdat ik van mening ben, dat ik geen misdaad heb gepleegd". Over de begindatum van zijn pro ces merkte hij op: „Ik hoop dat de ZWOLLE De Rechtbank in' Zwolle heeft de 21-jarige J. F. G. du S. uit Kampen veroordeeld tot 2lh jaar gevangenisstraf en onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering Du S. had op de late avond van Koninginnedag in Kampen de 19-jarige student Ruud Visser met een mes dodelijk verwond. Vorige week eiste de officier van justitie mr. H. A. Sluijter drie jaar gevangenis straf en 'n tbr. In tegenstelling tot de officier achtte de rechtbank doodslag niet bewezen. Du S. werd op grond van zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend veroordeeld. oorlog in Vietnam dan voorbij is". Zijn advocaten houden er rekening mee, dat het wel februari of maart kan worden, voordat het proces tegen Ellsberg definitief geopend wordt. CHICAGO (Reuter) Vorige week zaterdag heeft in een ziekenhuis in Chicago een efjarig meisje een baby ter wereld gebracht. Dit werd dins dag door het ziekenhuis bekendge maakt. Moeder en kind zijn inmiddels naar de woning van de ouders van het miesje overgebracht. Zij maken het goed. Afgelopen zondag beviel een tienja rige Argentijnse van een zoon van zes pond. (Van onze correspondent) ARNHEM De NV Gieterij Does burg zal binnenkort een werktijdver korting van twee dagen invoeren. De gieterij is 'blijven zitten met een groot aantal gietstukken bestemd voor de Engelse Fordfabrieken. De staking van enkele maanden geleden daar heeft die voorraad veroorzaakt. De vakbonden zijn op de hoogte. Nog niet bekend is hoeveel van de driehonderd werknemers door de maatregel worden getroffen. Vanavond te zien NEDERLAND I NOS 19.30 uur (CVK/IKOR/RKK) Ken merk 20 21 uur Bathing Beauty, film 21.50 uur Spel zonder grenzen NEDERLAND II VARA 19.05 uur The Cats in Indonesië 20.21 uur De laatste vijf minuten, film Vanavond te horen HILVERSUM I NOS 20.00 uur Woensdagavond-muziek- magazine 22.38 Mensen, ontmoetingen, menin gen HILVERSUM II VARA .19:35 uur VARA-Dansorkest 20.05 uur Melodieën Expres 21.15 uur Promenade Orkest o.l.v. Gijsbert Nieuwland 21.45 uur Muziek van deze eeuw 22.55 uur Radio Jazz Magazine 23 15 uur Stereo-Pop MARY STEWART 24 Ik hief verrast mijn hoofd op. „Gilbert White?" „Ja. U kent het boek?" „Natuurlijk. De kwestie was alleen dat iemand me daar laatst ook al mee in verband bracht, en er zijn te genwoordig niet zoveel mensen die het lezen. En bij Da vid verbaasde me dat zo, omdat hij nog maar een jongen is." Ik vermoed dat ik voorzichtiger had horen te zijn; ik vermoed dat ik had moeten horen hoe zijn stem een an dere klank had gekregen. Maar ik was nog steeds verle gen met mijn figuur, wilde weggaan en praatte zomaar wat, doelloos, over niets bijzonders. Hij zei heel rustig: „David?" „Ja. David Shelley. Aan hem dacht ik, toen ik zei dat ik Wordsworth had horen te heten. Alle Romantische Dichters schijnen in-" „Waar heeft u deze David Shelley ontmoet?" Op dat moment hoorde ik het. Ik zweeg met mijn siga ret halverwege mijn mond en keek hem aan. Zijn hand was volkomen vast, terwijl hij de as van zijn sigaret tik te, en zijn gezicht stond onbewogen. Maar achter in zijn ogen lag een blik; die mijn hart een ogenblik deed stil staan, zodat ik haast niet goed werd. Weer zei hij, zachtjes, haast onverschillig: „Waar hebt u die David Shelley ontmoet?" En keek me aan met Davids ogen. Shelley - Coleridge - Byron. Nu wist ik het. Ik was in dat verlaten tempeltje alleen met Richard Byron, die vrijgesproken was van moord wegens gebrek aan bewijs, en die me nu stond aan te kijken alsof hij lust had me te wurgen. Hij gooide zijn sigaret weg en deed een stap in mijn richting. „Pardon, meneer." Richard Byron bleef staan, en draaide zich vervolgens met een ruk om. De concierge stond even binnen de deur van de tempel, en keek hem aan met een soort somber verwijt. „Uw kaartje, meneer. U heeft het helemaal niet laten zien." Zijn sluike snor hing afkeurend omlaag. Zijn fletse ogen waren lichtbruin en lichtelijk bloeddoorlopen. Ik dacht, nooit iemand te hebben gezien die mij meer aan stond. Ik drukte mijn sigaret uit met trillende vingers en ging - o! uitermate nonchalant - op weg naar de deur. Maar de concierge moet hebben gedacht dat Richard Byron en ik daar samen waren, want hij versperde mij de weg. Terwijl ik haastig in mijn tas naar mijn kaartje graai de, gaf Byron zijn papieren strookje af met een haastig, ongeduldig gebaar. De concierge nam het aan, bekeek het met dezelfde verwijtende hondeblik, en schudde zijn hoofd. „Het is gescheurd, meneer. Het is' kapot. Misschien is het niet het goede kaartje...." Richard Byron antwoordde scherp: „Ik kan het niét helpen dat het gescheurd is. Het was al gescheurd, toen ik het kreeg." „Waar heeft .meneer het gekocht?" „Bij het Maison Carrée." Weer schokte er iets door me heen. De stem in de are na, die vrijwel met dezelfde woorden over het zelfde kaartje had geprotesteerd; en David, die over de balu strade gehangen en omlaag had gekeken naar de arena, die vervolgens de trap afgerend was naar mij toe, en me meegesleept had. David, wit en bevend, die zich in de kerk ging verschuilen. (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en de veedieven van Texas 133: „Nou sta ik hier wel mooi", dacht de smid. „Maar wat nu? Zal ik hier ooit nog eens levend uit komen? Goed. ik weet nu waar de gestolen koeien worden heengebracht en ik begrijp ook wel. dat ze soepblokjes maken van die arme beesten. Maar höè doen ze dat en waar doen ze dat? Ik moet nu wel haast achter de zaak zet ten, want anders verwer ken ze mij ook nog tot zo'n pakje lekkere vleessoep, of tewel Blikslager's Beender- opbouwende Krachtsoep Toen hoorde hij iemand aankomen en natuurlijk begon hij onmiddellijk net te doen alsof hij ook bezig was een hapje hooi heerlijk te herkauwen tot een voedzaam hapje. Intussen keek hij voorzichtig naar de naderbij sloffende persoon en dat was niemand minder dan Sugarface. In zijn handen droeg hij een paar grote, kersverse bief stukken. „Zo mompelde de slager. „Nou eerst maar eens een stukkie eetun. Ik heb hongur." „Ik ook", dacht de smid, toen hij zag, dat Sugarface een primus aanstak. Een biefstuk ging sissend in de pan en mmmmjongens, wat rook dat verrukkelijk! „O, jongens, daar moet ik ook een stukje van hebben", kreunde de smid, die helemaal vergat, dat het maar weinig gescheeld had of hij was zelf ook een biefstuk geworden. En toen deed die brutale smid Iets heel brutaals. Voorzichtig wurmde hij zijn hoofd uit de lege koeiehuid en overdacht: „Ja, ja, toen ik die vent 's avonds wou helpen, rende hij angstig weg en gilde, dat ik niks moest doen omdat hij al ruimschoots genoeg had gehad! Hij hield mij dus voor de man, die hem zo toegetakeld had. Dat betekent, dat die man dus zoveel op mij leek, dat hij mijn tweelingbroer had kunnen zijn. Dat kunstje kunnen we nóg wel eens proberen, dacht ik zoEn dien overeenkomstig stak de smid zijn hoofd rustig om het hoekje van de stal heen en riep: „Hé! Jij daar! Moet je soms nóg eens zo'n pak slaag hebben! Lelijke veedief!" FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7