Brussel profiteerde van Nederlands BTW-lesje postgiro Ondernemers tonen Madrid aangehouden meisjes weer terug Veel tips 11a moord op Bastiaan Bloemena Bij Nijmegen gaan nog 3500 bomen voor de bijl de postgircr (ost niets en gééft 25% rente! PRIJZEN IN BELGIË SLECHTS 2,8 PCT. HOGER makkelijk! grote discipline leine groei in denstand CNV Betoging voor dienstweigeraars Overgangsoiïtwerp ingediend voor het nieuwe BW Uw probleem is het onze.... DINSDAG 17 AUGUSTUS 1971 ha, orgu irant" Van een verslaggever RECHT Het ledenbestand het CKV groeide het eerste taal van 1971 met 703, daarmee verlies van 212 leden, dat over werd geboekt, ruimschoots goed- akt. Het CNV stond op 1 april 19.033 leden. De grootste winst het CNV boekte de Bond van ïeidspersoneel, die er 1100 leden peg. De grootste verliezer was de ische bond, die 310 leden moest irijven. door Klaas van der Veen BRUSSEL/DEN HAAG Er moet wel een zucht van verlichting door het land van onze zuiderburen zijn gegaan en niet minder wellicht ook een gevoel van trots bij het vernemen van het laatste cijfer over de stijging van de kosten van'levensonderhoud. Enkele weken nadat bekend werd dat de consumentenprijzen in Neder land het eerste halfjaar met niet minder dan 5.2 procent waren ge stegen (inmiddels 5.4 procent) bleek dat de verbruikersprijzen in België in dezelfde periode omhoog waren gegaan met slechts 2.32 procent. En dat nog wel, nadat op 1 januari de btw was ingevoerd! Na wat er in Nederland na de in voering van de btw (in 1969) met de prijzen gebeurde hebben heel wat Belgen met angst om het hart de prijsontwikkelingen in de afgelopen maanden gevolgd. Maar de bange vraag of ook België door een btw- prijspsychose bevangen zou worden kan nu met een difinitief en gerust stellend "nee" worden beantwoord. „Wij hebben wel de naam een on gedisciplineerd land te zijn, maar u ziet: we zijn er in geslaagd de prijs- haak^j besj eer l-jarige Mira Aires heeft het leven geschonken aan een welgescha- Ramon Marcelo. De jeugdige moeder is met haar kindje gefotogra- in het ziekenhuis van Buenos Aires, waar de bevalling plaatsvond, rr en kind maken het goed. '■eTbon. gdhai voon ;n spj gade( 9 auj «nriia r. ber .ijnsl oord1 iaiakt ■enscl regiöi doen üandjb, verl i gul< even ;en el de een verslaggeefster ;b(RECHT De Nederlandse Jeanne-Claire de Lange ith van den Boom-Harmsen en 23) die vorige week in id werden gearresteerd t zij demonstreerden tegen "lerechting van Spaanse weigeraars, zijn in ons land Zij zijn deelneemsters aan tie-Pepe, een internationale Jgroep die ijvert voor een ^jhse wet die dienstweigeren •Wetensgronden erkent. O T] il me EN 131 19. negen uss« 5436 1079 waan ers: oneenlpv burg- let centrum van Madrid waren ee Nederlandse meisjes en een 1meisje gaan lopen met sand- irden. Daarop stond in het i, Frans en Engels: „Een sand- >rd is een legale vorm van me- liting" en „Ik verzoek om een t voor deinstweigeraars op van gewetensbezwaren". me-Claire vertelde bij haar omst: „Wij kwamen niet verde- »0 meter. Toen kwam er een auto en we werden gedwongen '1 in te stappen. Een Spanjaard ch daarmee bemoeide hij wil- arrestatie verhinderen mocsi iee." viertal werd opgesloten. In de van maandag op dinsdag wer ft vrijgelaten met de mededeling dat zij de volgende morgen moesten terugkomen. Toen hoorden de Neder landse meisjes dat ze werden uitge wezen en binnen drie dagen het land moesten verlaten. De beide Span jaarden werden veroordeeld tot een boeten van 48.000 peseta's. Samen met Henk van den Boom (leider van de Nederlandse afdeling van de actiegroep-Pepe) en zijn vrouw Ruth was Jeanne-Claire in Spanje. Henk van den Boom had al soortgelijke demonstraties gehouden op twee voorgaande zondagen. Toen was er niets gebeurd, „maar kenne lijk verwachtte de Spaanse politie dat er opnieuw zou worden gedemon streerd. De politie was duidelijk ge ïrriteerd over de demonstratie", al dus Jeanne-Claire. Zoals bekend is er afelopen zondag weer gedemonstreerd door leden van de actiegroep. De 20-jarige student uit Amsterdam, Dick van Galen Last, een Fransman en een Spanjaard werden toen gearresteerd. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft het consulaat-generaal in Madrid ingelicht over deze arrestatie. Het consulaat heeft meegedeeld de de zaak terstond ter hand te nemen. Jeanne-Claire en Ruth werden cor rect behandeld door de Spaanse pu- litie en niet uitvoerig verhoord. Wtl werden vingerafdrukken genomen en foto's gemaakt. „Wij zijn uitgewezen op grond van het feit dat we een de monstratie hadden gehouden zonder toestemming van de autoriteiten", aldus Jeanne-Claire de Lange. ontwikkeling heel goed binnen de perken te houden en dat is iets, waarmee niet alleen de regering, maar ook vele anderen natuurlijk erg gelukkig zijn", zo zei ons een woord voerder van het ministerie van eco nomische zaken in Brussel. De Nederlandse prijsexplosie van 1969 (7.5 procent!) is ook in België nog lang niet vergeten, vooral omdat de belangrijkste oorzaak van deze forse geldontwaarding wordt gezocht in de invoering van de btw. De wer kelijke invloed daarvan kan echter niet exact worden nagegaan. Het ge volg voor de prijsstijgingen werd in dertijd (vooraf) geschat op ca. 1.4 procent, maar nadien is wel duidelijk geworden dat die raming veel te laag was, mede overigens onder invloed van een aantal onvoorzienbare facto ren. Achteraf is gebleken, aldus het mi nisterie van economische zaken in Den Haag, dat de btw in ons land in een wel heel ^ongelukkig" jaar is in gevoerd. De prijsexplosie van 1969 moet worden toegeschreven aan een cumulatie van talrijke flctoren, zoals bijvoorbeeld een forse stijging van invoerprijspeil als gevolg van o.m. de invoering van een exportbelasting in West-Duitsland en de nawerking van de mei-moeilijkheden in Frankrijk. Maar een belangrijke oorzaak was toch ongetwijfeld ook het ontstaan van een onverkwikkelijke en niet meer af te remmen prijspsychose, waarir de handel de btw (en de daarmee gepaaid gaande noodzakelij ke omrekeningen) heeft aangegrepen om vele prijzen-wat extra omhoog te brengen. Nadere schattingen over de invloed van de invoering der btw op de forse stijging van de kosten van levensonderhoud in 1969 varieerden dan ook van 2 tot 3 a 3,5 procent. Sckrikeffect Het .mocht dan ook geen wonder heten dat de Belgen uitermate ge schrokken zijn- van de opzienbarende plotselinge prijsexplosie bij hun "bo venburen". De btw werd in België zelfs een jaar later ingevoerd dan de EEG-landen hadden afgesproken (uiterlijk 1 januari 1970). Dat was eerst niet de bedoeling: in het Belgi sche staatsblad van 31 juli 1969 ver scheen zelfs de wettelijke bepaling van inwerkingtreding op 1 januari 1970, maar onder druk van vele kan ten besloot de regering in Brussel na derhand toch de invoering een jaar uit te stellen. De heer H J. G. M. Bontje (hoofd van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxem burg te Den Haag), die de ontwikke ling uiteraard nauwlettend gevolgd heeft: „Het is moeilijk na te gaan in hoeverre de prijsontwikkelingen in Nederland op dat besluit van invloed zijn geweest. Maar dat de gang van zaken hier mede bepalend is geweest voor de beslissing van de Belgische regering is wel zeker. Er was ongetwijfeld een grote angst dat ook in België de prijzen uit dc hand zouden lopen, temeer omdat de regering in Brussel er alles aan doet om prijsstijgingen zoveel moge lijk te voorkomen of te drukken. Ook al omdat men in België reeds jaren lang de zogenaamde „spilindex" kent (te vergelijken met de prijsindexe- ringsclausules in diverse Nederlandse eaoTs), bij overschrijding waarvan de lonen en salarissen in de staats- en overheidsdiensten en in de verschil lende bedrijfstakken moeten worden aangepast, hetgeen weer in de prijzen doorwerkt." Eén van de belangrijkste redenen van het uitstel was ook, dat de rege ring in Brussel bij nader inzien op grond van de ervaringen in Neder- DEN HAAG Door minister Van Agt (justitie) is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp met overgangsrecht voor de invoering van ttoek twee van het nieuwe Burgerlijk Wetboek inge diend. Dit boek van het nieuwe BW behandelt het rechtspersonenrecht. Het wetsvoorstel bevat het tweede gedeelte van de invoeringswet voor boek twee. Hierin staan de wijzigin gen in de overige wetgeving die door invoering van boek twee noodzakelijk worden, en regels voor de overscha keling van het oude rechtspersonen recht op het nieuwe. Het eerste deel van het ontwerp invoeringswet, waarin o.m. werd voorgesteld de in 1960 vastgestelde tekst van boek twee zo te wijzigen, dat het preventieve toezicht op ver enigingen vervalt, werd vorig jaar november ingediend. land tot de conclusie kwam. dat er tussen het moment van aanneming der wet (juli 1969) en het aanvanke lijk geplande tijdstip van invoering (1 januari 1970) te weinig tijd zou zijn om het bedrijfsleven qp het volk dui delijk te maken, dat het ging om een nuttige, alleszins aanvaardbare ope ratie. Vooral, omdat r de btw vanuit Nederland een uiterst slechte image had gekregen. Golf van protesten Maar ook na het (opluchtende) uit stel kon er aan de kwalijke image weinig meer worden verbeterd. En naarmate de (hernieuwde) datum van invoering dichterbij kwam. nam de onrust weer toe. De ambenaren van voorlichting dreigden met staking, omdat zij zichzelf onvoldoende geïnformeerd en in aantal vonden om de toenemende stroom van vragen uit het bedrijfsleven te beantwoorden. (Eén van de oorzaken was, dat hoewel reeds in 1969 vaststond dat de btw op 1 januari 1971 zou worden ingevoerd de uitvoeringsbesluiten eerst in het laatste kwartaal van 1970 van de persen kwamen, met als ge volg een plotselinge lawine van ver zoeken om informatie). Voorts kreeg België o.m. nog te kampen met een golf van protesten uit het midden- en kleinbedrijf, die vooral gericht was tegen de maatre gel dat periodiek een voorschot zou moeten worden betaald op te betalen btw. De heer Bontje: „Er zijn in België heel veel kleine ondernemers, die za ken doen met geld van anderbn, dwz: zij betalen de hun geleverde goederen eerst nadat zij ze zelf hebben ver kocht. Door betaling van voorschotten zouden veel van die bedrijven in li- quiditeitsmoeilijkheden zijn geko men". Het protest dat zich o.m. uitte in een sluiting van alle zaken, waaron der de café's (de middenstand wist één front te maken) had tot gevolg dat de maatregel werd ingetrokken. Vier tarieven Maar op 1 januari jl, werd toch ook in België de btw officieel van kracht. Er kwamen geen twee tarieven zoals bij ons (12 en 4 pet., inmiddels 14 en 4 pet), maar vier, ni. 6, 14. 18 en 25 pet., omdat ook de oorspronkelijke voor de consument onzichtbare omzetbelasting gedifferentieerder was dan in Nederland. De uitvoering ver schilt in een aantal opzichten even eens met die in ons land. Zo is er bijvoorbeeld naast de btw een egalisatiebelasting ingevoerd, die ten doel heeft de kleine detaillisten in een aantal sectoren,"" die geen of slechts een zeer elementaire boekhou ding voeren en wier jaarlijks aan koopbedrag niet boven Bfr. 1.500.000 komt, vrij te stellen van de voor naamste verplichtingen van het voe ren van een „btw-boekhouding". In feite vertegenwoordigt de EB op forfaitaire wijze het bedrag van de btw, die de kleine detaillisten zelf hadden moeten betalen indien zij on- derWorpen waren geweest aan het normale btw-regiem. Een ander verschil met Nederland is dat in België maandelijks aangifte moet worden gedaan (in ons land eens per kwartaal of eens per jaar). De Belgische overheid heeft voorts de btw aangegrepen om een eind te ma ken aan het veel voorkomende ver schijnsel van omzetbelasting-ontdui king, nl. door de leveranciers van ar tikelen en produkten te verplichten eens per jaar lijsten in te zenden, waarop van elke cliënt het totale in rekening gebrachte bedrag wordt vermeld. Een afschrift van deze lijsten gaat bovendien naar de inkomsten-belas tingdienst, zodat geknoei nu vrijwel is uitgesloten. Dat België aanzienlijk hogere btw-percentages heeft komt omdat de fiscus in dat land meer de nadruk legt op de indirecte belastin gen inplaats van, zoals bij ons. op de directe belastingen (loon- ai inkom sten). r Meer discipline Om de invoering van de btw zo soepel mogelijk te laten verlopen had de Belgische regering besloten de ter mijn van een maand, die (sinds okto ber 1959) móet liggen tussen aanmel ding en doorvoering van een noodza kelijk geachte prijsverhoging, te ver lengen tot drie maanden. Ook de ver lengingstermijnen werden tijdelijk over een langere periode uitgesmeerd. Daardoor is het eigenlijk eerst thans mogelijk om het effect van de invoe ring der btw op de prijsstijgingen in België „bij benadering" te meten. Welnu, de Belgen, die de economi sche ontwikkeling in hun land ter harte gaat, kunnen er tevreden over zijn. In het eerste halfjaar van 1970 stegen de consumptieprijzen met 1.84 pet. en in de eerste helft van het btw-jaar 1971 met 2.82 pet., dat is nog geen procent extra! Voor Nederland wel iets om jaloers op te zijn, al wordt ook in Brussel graag toegege ven dat het Nederlandse „btw-lesje" erg leerzaam is geweest... Een andere conclusie mag evenwel zijn, dat de Belgische ondernemers op het terrein van prijsverhogingen' meer discipline aan de dag leggen dan op grond van de ietwat zorgeloze mentaliteit, die wij de Belgen altijd zo graag toeschrijven, wellicht zou kunnen worden verwacht! Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Rijkspolitie van het district Utrecht zoekt nog steeds mogelijke aankno pingspunten, die zouden kunnen leiden tot de opheldering van de moord op 6 augustus op het Amsterdamse 9-jarige jongetje Bastiaan Bloemena. KLEED Een van die aanknopingspunten meent zij te hebben in het kleed, waarin het lijk van de jongen was gewikkeld toen het bij het recreatie park in Wilnis werd gevonden. Zij doet dan ook een beroep op iedereen, die enigszins in de textielbranche thuis is om nieuwe informaties te verstrekken. Het kleejj is 2.10 m breed, 2.70 m lang en weegt 2 kg. Voor de experts tekent de' politie erbij *ian, dat het vierkante meter-gewicht 400 gram is. In de textielbranche staat de (goed kope) stof bekend als kilogoed. Ver moedelijk is het van Belgisch fabri kaat. De hoofdkleur is geel, het dessin is uitgevoerd in bruine, grijze en gele strepen, waarin een steeds terugke rend patroon is uitgewerkt. De zij kanten zijn wit. BRIEF Als een ander aanknopingspunt be schouwt de politie een anonieme brief, die naar thans is bekend geworden vorige week door de ouders van Bastiaan is ontvangen. Over de inhoud wil de politie alleen maar zeggen „dat er in wordt gespro ken van zekere schuldgevoelens". Mogelijk is deze brief door de dader geschreven. •Op het ogenblik werken ruim veer tig rechercheurs aan het nagaan van de ruim 200 tips, die na de moord zijn binnengekomen. AMSTERDAM: Een drietal nachtmode-creaties uit de wintercollectie van Treffervervaardigd uit bedrukte crêpe. Links een pyjama met lange pantalon, midden een home-dress en rechts een pyjama met kniebroek. NIJMEGEN In Nijmegen is gisteren een paniektoestand ontstaan toen bekend werd dat niet alleen de resterende 800 bomen langs de rijksweg Arn hemNijmegen zullen verdwij nen, maar dat ook 3500 bomen langs het Maas-Waalkanaal bij Nijmegen op de nominale staan om te worden gerooid. Het laatste zou, volgens Rijkswa terstaat, noodzakelijk zijn in verband met de voorgenomen verbreding van het Kanaal. Tijdens een rit, gistermiddag langs de 800 bedreigde bomen tussen Arn hem en Nijmegen, is de actiegroep milieubeheer voor het stadsgewest Nijmegen, welke zich krachtig verzet tegen de plannen van Rijkswater staat, meegedeeld dat het besluit de bomen om te hakken thans definitief is. Ir. K. W. Pabst van de directie Gelderland van Rijkswaterstaat zei dat het rooien doorgaat. Hij herhaal de de argumenten van minister Drees: de veiligheid van het verkeer en de reconstructie van rijksweg 52 (kruising met de rijkswegen 15 en 25) over twee a drie jaar. TELEURSTELLEND ..Zeer teleurstellend", aldus de heer H G. Beenders van de actiegroep die de rit ook meemaakte, „was voor mij het standpunt van dr. A. C. Perdeck van de Gelderse milieuraad. Deze wees erop dat het hier .slechts" om populieren gaat. Eigen lijk vond hij de kale defensiedijk langs de rijksweg Arnhem-Nijmegen maatschappelijk aantrekkelijker dan die bomen. Ik vind dat onbegrijpelijk en velen met mij dat is mij uit tal van reacties wel gebleken". BEZETTING Wat de eerder gedane mededeling betreft, dat de actiegroep van plan is de 800 bomen die voor de bijl moeten, zo nodig te gaan „bezetten", zei de heer Beenders dat men zich daarover nader zal beraden. Men wil contact opnemen met de raad voor milieu-de fensie. Verder wordt met belangstelling afgewacht wat Gedeputeerde Staten van Gelderland die zich ook tegen het plan van Rijkswaterstaat hebben verzet, verder gaan doen. „Of het nu om populieren gaat of om eiken, dat maakt voor mij persoonlijk geen ver schil". Het gemeentebestuur van Nijmegen heeft laten weten dat het met betrek king tot de 3500 bomen langs het Maas-Waal-kanaal ten spoedigste met Rijkswaterstaat in contact zal treden. Brieven die olet zijn voorzien vau naam en adres kunnen nJet tn nehandeline tvorden genomen. Ge- neimhoudlng Is verzekerd. Vragen die niei onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per nrlef dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten- Natuurlijk vond ik het een aller liefst idee, dat iemand mij een bar becue cadeau deed. Een heel vernuftig ding met in klapbare poten en een los "wind scherm en een stevig rooster. Plus handleiding. Enig probleem jva s waar dit landgoec(vermaak uit te oefenen? Mijn balcon is nog geen meter breed en bovendien is de bouw van onze flat dusdanig, dat vlak boven mijn balkon de openslaande ramen van de buren zijn Elk smookwolkje zou prompt door die ramen of door de kieren daarvan verdwijnen. De eerste dagen pronkte de barbecue in de kamer Een vreemd meubelstuk zonder nut. Toen werd het ding al een sta-in- de-weg genoemd en eiste men ver wijdering en opbergen in een kast. Nog afgezien van de weinige en zeer volle kasten die ik heb, achtte ik dat opbergen een verguizing van de goe de intentie van de gever. Anderzijds daagde het apparaat gewoon uit tot experimenteren en steeds vaker klonken er stemmen om het toch ten minste één keertje te proberen. Het probleem groeide met de dag, het gevaar sloop naderbij,., ik zou Truc moeten capituleren of opbergen of gebruiken. Gebruiken, dat nooit... Met een bezwaard hart begon ik de demon tage. Vuurscherm er af, rooster er uft... toen zag ik heL„ Een elegante hoogpotige bak bleef over. Een juweeltje van eenvoudige vormgeving Het ideaal waar ik reeds lang naar ?ocht.... de plantenbak, die mijn heimelijke wens van jaren was.. Maar tegelijkertijd besefte ik. dat ze er allemaal om zouden lachen, iouden beweren dat daar geen plant in groeien wilde. Misschien zouden ze gelijk hebben ook. Maar dat zou dan de tijd maar moeten bewijzen.... In sneltreinvaart nam ik onher stelbare maatregelen. Een zak aarde is altijd aanwezig en verder was het slechts een zaak van uitdunnen van mijn kwekerij, die zich in de bloem bakken op het balkon en de potten in de vensterbank gestaag uitbreidt. Zelfs in de keuken staan potten met stekken, waar geen onderkomen meer voor te vinden is. Alle kennissen zitten al vol, zo gij ooit interesse getoond hebben en an deren weigeren heel beleefd maar heel beslist elke afname. Nu had ik mijn kans- Met al mijn amateurvermogen schikte ik de planten en plantjes tot een bont geheel met als pièce de milieu een dappardoende bonte ne tel. - De reactie stelde ik wat uit, door de bak ietwat verborgen te plaatsen. Na drie dagen stond alles pal en groen en fleurig. Na een week had de netel al een subtiel knopbegin. Toen kwam de bak op de plaats die hem toekwam, in het licht en de ochtendzon. Verrassing bij de huisgenoten. Leuk zeg.... Goedkeuring zelfs. Aardig model. De kardinale vraag.... waar heb je die bak opgescharreld? Zo onge woon.... De voorzichtige bekentenis... de barbecue.... Tot dusver is gelukkig niemand met een vervgpgend exemplaar aan gekomen, want dan sta ik weer voor het dilemma. Planten genoeg voor een oplossing, maar die truc lukt vast niet tweemaal. Vraag: Kunt u me bronnen aange ven. die iets vertellen over ds. Beu- kelman en zijn tijd, en boeken, die hij schreef buiten zijn verklaring van de Heidelbergse Catechismus? Zo mo gelijk met vermelding van uitgevers. Antwoord: Een korte levensbe schrijving is te vinden in de Neder landse biografiën, die men in ver schillende leeszalen en bibliotheken kan aantreffen. Ds. Johan Beukelman werd geboren te Hoorn op 11 maart 1704 en overleed in Den Haag op 17 augustus 1757. Hij studeerde te Lei den en ontving op 9 oktober 1725 een beroep naar Oost- en West Blokker, dat wegens zijn minderjarigheid door de Staten niet geapprobeerd werd. Op 27 november 1726 werd hij als pre dikant bevestigd te Driehuizen en Zuid-Schermer, in december 1728 te Alblasserdam, 1 januaA 1730 te Zie- rikzee, 6 juni 1737 te Hoorn, 16 maart 1749 te Rotterdam, 4 oktober 1750 in Den Haag. Boeken zija: De monomachia Jaco- bi cum Deo, Lugdunum Batavorum 1725, Verklaring van de Heidelbergse Catechismus in 52 predikatiën, 65 uit gelezen keurstoffen of leerredenen uit het Oude Testament, Den Haag, 1775, 90 uitgelezen vervolgstoffen uit Oude en Nieuwe Testament, Den Haag, 1777, 20 leerredenen, keurstoffen uit twee jaar verkondiging over 't lij den. 63 leerredenen, lijdens- en feest- stoffen, Den Haag, 1775/76, nieuw uitgegeven te Appingedam, 1859. Enkele werken zijn tussen 1830 en 1850 herdrukt, maar in de Koninklij ke Bibliotheek, die bijna alles heeft, wat er de laatste eeuwen verschenen is, bezit geen latere drukken. Mis schien zijn er bij de lezers meer ge gevens. Zijn portret is geschilderd door P. M. Brassers, gegraveerd door Peter Tane. Vraag: Een vader is enige tijd voor zijn getrouwde dochter overleden. De dochter liet geen kinderen na. Heeft de weduwnaar nu aanspraak op een deel van de nalatenschap van de va der? Antwoord: Toen de vader overleed, was zijn dochter nog in leven. De dochter is kennelijk overleden nog voordat de nalatenschap van haar va der verdeeld was. Het aandeel van de dochter is bij haar overlijden geërfd door haar man; althans wanneer de dochter haar man niet had onterfd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5