Europees topberaad komt op gang Importheffing VS stagneert onze uitvoer Woonwagenkamp Katwijk Kamervrage ontruimd na waarschuwing I I Nederland verzoekt bijeenkomst van ministerraad EEG datf Orkaan slaat hard toe in Hong Kong 2 moderne theeglazen Het Kwartet Zomerweer tun oongrens ekenfonds: 18.500 over verbranden jen Honderd mensenlevens geëist Overleden na hart- en longen transplantatie woonwagens Ibona ïeewe Leidse Coeramt CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven m9a hert ia teghenspoet!" Dinsdag 17 augustus 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur I AMSTERDAM/NEW YORK/ ONDEN De dramatische jred de dollar"-actie van presi- nt Nixon van de de Ver. Sta- heeft in de gehele wereld frote opwinding veroorzaakt. de voornaamste financiële intra in West-Europa kwamen ndag zowel de goud- als de valutahandel tot stilstand. Algemeen werd er de voor keur aan gegeven een afwach tende houding aan te nemen tot de nieuwe internationale mone taire situatie, ontstaan door de maatregelen van de Amerikaan se president, zal zijn opgehel derd. Daartoe moet niet in de laat ste plaats bijdragen het beraad dat in Londen op gang is geko men tussen de Amerikaanse on derminister voor internationale monetaire aangelegenheden, Paul Volcker, en een aantal topfiguren uit de Europese fi nanciële wereld. Nederland is totverwon dering van de regering niet voor deze besprekingen uitge nodigd, die worden gehouden op een geheime plaats in de Brit se hoofdstad met vertegenwoor digers van de centrale banken en regeringen van Engeland, West-Duitsland, Frankrijk en Italië. De Amerikaanse stappen de den maandag overhaast een aan tal ministers van vakantie naar hun respectievelijke landen te rugkeren. Tot hen behoorde de Belgische minister van finan ciën, die voor nader overleg naar Brussel kwam. Engelands premier, Edward Heath, verliet zijn buiten om met zijn minis ters overleg te plegen. President Pompidou van Frankrijk zal zijn vakantie eveneens onderbreken en naar Parijs vliegen voor een bijeen komst van het Franse kabinet op woensdag a.s. DpEN BILT Een krachtig ge- cd van hoge barometerstanden lekt zich uit van de Azoren Per de Noordzee naar Oost- fropa. Tussen een depressie en i rug van hoge luchtdruk bo- i de Noordzee zal morgen met slelijke winden droge lucht nn9 |>rden aangevoerd. Hierin zullen middagtemperaturen oplopen won| ongeveer 25 graden. Strandweer Het hogedrukgebied zal ook >rgen het strandweer een zo- accent geven. Zwakke Ktelijke wind bij 20 tot 22 gra in, zeewater 18 graden. VOORUITZICHTENVoorlopig ai strandweer met na morgen kleine onweerkans. IAROMETERSTANI): heden 10 r 76,4 cm (1018 millibar), stabiel. Zon en maan augustus: zon op 5.28, onder 59; maan op 2.14, onder 19.04, aug. N.M. iog water Hoog water, 18 augustus: Rot- 'dam le getij 2.43, 2e getij 01; Scheveningen 1.05 - 13.41; issingen 12.25Haringvliet d. Zeezijde 1.30 - 14.03. sreke DEN HAAG De raad voor economische aangelegenheden uit de Nederlandse ministerraad heeft maandagmiddag besloten de ministerraad van de EEG te verzoeken om op korte termijn bijeen te komen. De ministers van financiën van de EEG zullen naar de mening van de ministerraad interhationaal overleg moeten plegen over de dollarcrisis. >f op Hande it krat n het >ppe tmen is TRECHT Half september wordt ieuwe loongrens voor de zieken- ^isverzekering, die op 1 januari dit jaar extra werd verhoogd ƒ14.850 tot ƒ17.050, vastgesteld, iekenfondsen verwachten dat de yens per 1 januari 1972 op iOO zal worden gebracht trendmatige verhoging van de ;rens is gebaseerd op de gemid- stijging van lonen en prijzen in eriode juli 1970—juli 1971. Uit- de van een loonstijging van on er 11 en een prijsstijging van on er 7,2 procent, komt men op een ddelde van 9 procent, n Centraal Planbureau heeft de infondsoremie-1972 voor ver- tverzekerden op 8,2 procent ge- id. Op het ogenblik is de premie irocent. Uit een andere bereke- van het CBS blijkt, dat invoe- van een eigen risico van 100 'erzekerde zou leiden tot een be ing van 320 miljoen gulden en premieverlaging van 0,7 procent ■lijk zou maken. C-wedstrijd Sparta n Feijenoord-kuip otterdam Sparta aal de ie wedstrijd in het tornooi om de 'Pa Cup II op woesdag 29 dcp- >er in het Feijenoord-stadion spe- Aanvang 20.30 uur. De tegenstan- •s nog niet bekend, omdat de Bul- se bekerfinale is uitgesteld tot 25 «tus. De finale gaat tussen Loko- en levski Sofia. Minister van Financiën, mr. Nelis- sen, zei maandagavond op een pers conferentie in Den Haag dat naar zijn mening de sluiting van de Nederland se valutamarkt langer zal duren dan één dag. Hij vond, dat niet kan wor den volstaan met een zeer korte slui ting. Geen invloed De importheffing van 10 procent aangekondigd door president Nixon, zal uiteraard een afremmende wer king hebben op onze export naar de Ver. Staten, zo merkte de b.ewindsman op. Duidelijk is wel geworden dat de heffing „geen invloed zal hebben" op de gecontingeerde goederen, met name de agrarische produkten. Minister Nelissen noemde de maat regelen van de Amerikaanse regering niet officieel in strijd met het GATT- verdrag. Hij nam „zonder meer" aan dat, zoals het verdrag eist, de rege ring van de V.S. de maatregelen heeft aangemeld. Het bezit aan dollars van De Ne- derlandsche Bank was volgens hem „erg beperkt": de „working balance" bedraagt ongeveer 200 miljoen. Veel nadruk legde hij op het van oudsher door Nederland ingenomen standpunt, dat monetaire problemen moeten worden opgelost in internatio naal overleg. Nadr zijn mening zijn de wissel koersverhoudingen in de wereld on voldoende op elkaar afgestemd. Hij vond, dat de Ver. Staten in overleg met de EEG en de „Groep van tien" zouden moeten trachten te komen tot een juiste afweging van de wissel koers. Biesheuvel Minister-president mr. B. W. Bies heuvel is niet teruggeroepen van vakantie. De premier is evenwel zo danig bereikbaar, dat hij op elk moment waarop dit nodig wordt ge acht in Den Haag kan zijn. Op de New Yorkse effectenbeurs heerst een topdrukte na de bekendmakiing van de maatregelen van president Nixon met betrekking tot de waarde van de dollar. DEN HAAG De maatregel van de Amerikaanse regering een toeslag van 10 procent te leggen op de waarde van inge voerde produkten zal voor de Nederlandse export ernstige ge volgen hebben. Dit is de mening van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Amerika. In 1970 werd voor 1832 miljoen gul den naar Amerika uitgevoerd. Het belangrijkste exportprodukt van ons land naar Amerika is vlees in blik, waarvan vorig jaar voor 272 min. werd geëxporteerd. Catastrofaal Andere belangrijke produkten, die vanuit ons land naar Amerika gaan, zijn elektrische machines e.d. en plaatijzer. De waarde van de uitvoer van deze produkten was in 1970 re- pectievelijk ƒ192 min. en ƒ132 min. De toeslag op de invoer zou catas- strofale gevolgen kunnen hebben zo meent de Kamer na kennisneming van de eerste berichten. De uitvoer zal in de komende tijd zeker stagne ren. Kwalijk „Een zeer kwalijke zaak'. Aldus de eerste reactie van de Centrale Kamer van Handelsbevordering (CKH) op de Amerikaanse stappen. Weliswaar, zo zei secretaris Van der Zee ons, maakt de Nederlandse ex port naar de Ver. Staten maar 4Vs procent van onze totale export uit, dit neemt niet weg dat de invloed toch merkbaar zal zijn. Daarbij moest er wat gebeuren. Zoals de toestand was. dreigde de basis zo langzamerhand aan het internationale handelsverkeer te ontvallen. „Overigens", aldus de heer Van der Zee, „komt de slag van de 10 procent importheffing voor Japan en Duits land heel wat harder aan. Van Duits land gaat bijv. 10 procent van de to tale export naar de VS en voor Japan ligt dit percentage nog veel hoger.' De dollar-maatregelen van president Nixon waren de oorzaak dat de beurs voor buitenlands geld in Frankfort vandaag gesloten bleef. Waar het an ders gonst van bedrijvigheid, heerst nu stilte. van HONG KONG (AP, Reuter) De orkaan Rose heeft vanmorgen vroeg in de Engelse kolonie Hong Kong hard toegeslagen. Volgens nog onbevestigde be richten zouden er honderd doden zijn. De orkaan ging vergezeld van hevige regenval en veroor zaakte grote landverschuivingen. Er waren windstoten van 200 km per uur. De regenval bedroeg 300 mm. Tussen de 70 en 80 personen zijn ver dronken toen de veerboot Fathsan kapseisde. Het schip had een schuil plaats gezocht bij de noordoostelijke punt van het eiland Lantao toen het door de wervelwind werd getroffen. Zesentwintig andere schepen zijn aan de grond gelopen. Geschat wordt, dat 2000 mensen dakloos zijn geworden. Veel huizen en andere gebouwen storten in. Een gebouw van zes verdiepingen werd vernield. Een groot aantal hutten en provisorische woningen op de steile heuvels rond Hong Kong is wegge slagen. Overigens is de orkaan Rose op het ogenblik niet de enige werkzame. In de Canadese staat Nieuw Schotland heeft de orkaan Beth toegeslagen. Volgens eerste berichten zijn twee mensen om het leven gekomen en honderden huizen ondergelopen. Vo rige week ontstond deze orkaan ter hoogte van Noord-Carolina. Hij Ver plaatst zich met een snelheid van 30 km per uur in oord-oostelijke rich ting. In sommige delen van Nieuw Schot land viel in enkele uren tijds meer dan 30 cm regen. Bruggen werden weggeslagen en talrijke wegen zijn vernield. De materiële schade wordt op mil joenen dollars geraamd. In de Indiase staat Himachal Pra- desj z(jn zeventig mensen omgekomen door het inzakken van huizen door aardverschuivingen, die zijn veroór- zaakt door hevige regenval. KAAPSTAD Adrian Herbert, de eerste patiënt in Zuid-Afrika in wie een ander hart en andere longen zijn overgeplant is vandaag overleden. De dood is ingetreden 23 dagen na de overplantingsoperatie op 25 juli in het Groote Schuurzielcenhuis door de ploeg transplantatiechirurgen van professor Christiaan Barnard. Adrian Herbert is overigens de vierde patiënt op wie de hart-long- overplanting is toegepast. De drie andere patiënten, allen Amerikanen, stierven enkele dagen na de operatie. De langstlevende onder hen stierf een week na de operatie. Van een onzer verslaggeefsters KATWIJK Het woon wagenkamp in de gemeente Kat wijk is sedert gistermiddag hele maal -yerlaten. Na een toespraak van burgemeester A. G. Ver meulen, waarin hij de woon wagenbewoners waarschuwde tegen dreigende aggressiviteit van de Katwijkse bevolking, bleken de woonwagenbewoners één voor één te vertrekken. Ze zijn allemaal 122 stuks naar Leiden vertrokken, waar ze nu midden in de stad bij de molen „De Valk" en het station een plaatsje gezocht. Officieel mogen daar geen wagens staan, want Leiden heeft een speci aal woonwagenkamp. De 65 stand plaatsen in dit kamp zijn echter be zet en zolang er zich geen moeilijk heden voordoen, laat de Leidse politie de woonwagenbewoners ongemoeid. Het college van B. en W. van Lei den zal vanochtend in een college vergadering, in aanwezigheid van de commissaris van politie en de direc teur van de gemeentelijke sociale dienst, zijn standpunt bepalen ten op zichte van de plotselinge toevloed van woonwagenbewoners. ERG BLIJ Burgemeester Vermeulen van Kat wijk is inmiddels erg blij met de laatste ontwikkeling. Hij was name lijk bijzonder bezorgd over dc gang van zaken in zijn gemeente. „Als de woonwagenbewoners nog langer in Katwijk gebleven zouden zijn, zou er waarschijnlijk een flink gevecht tus sen de jeugd van Katwijk en de kampbewoners zijn uitgebroken. Ik wist dat met name de jeugd zich mobiliseerde om de kampbewoners te lijf te gaan. Daarom ben ik 's mid dags naar het kamp toegegaan en .heb de mensen gewaarschuwd. Ik heb hen gezegd, dat wij met onze beperk te politiemacht nooit in staat zouden zijn vijfhonderd jeugdigen tegen te houden. We hadden overigens al po- litieversterking uit Gouda en Noord- wijk gekregen", aldus burgemeester Vermeulen. „Ik weet wel dat het woonwagen probleem natuurlijk geenszins opge lost is, nu de ongeveer honderd wa gens uit Katwijk vertrokken zijn Principieel zijn we daardoor geen stap dichter bij een oplossing geko men, maar persoonlijk ben ik toch erg blij met het vertrek, want ik voorzag grote moeilijkheden", aldus de heer Vermeulen, die morgen met zijn collega's van Leiden, Zierlkzee en Haarlemmermeer een gesprek heeft over de moeilijkheden met de staatssecretaris van CRM, mevrouw Van Veenendaal. Ook in Zierikzee keert de rust enigszins weer, na een langdurig overleg tussen de burgemeester en een deputatie van de woonwagenbe woners. SNELLER HULP Na dat gesprek is ongeveer de helft van de 63 woonwagens naar elders vertrokken. "Wij hebben hen gead viseerd zich te verspreiden over de 75 bijstandsgemeenten in Nederland. Dan zullen ze sneller geholpen wor den, dan wanneer ze met z'n allen hier blijven", aldus burgemeester De Meester. „Wij hebben de woonwagenbewo ners gezegd, dat wij in zo'n kleine gemeente de toevloed van bijstands aanvragen beslist niet kunnen verwer ken. We hadden hier maar liefst aan vragen voor 32 nieuwe auto's en ne gen caravans. En dat in zo'n kleine gemeente als ZierikZee", aldus bur gemeester De Meester, die overigens zegt op allerlei moeilijkheden voor bereid te blijven. De dagelijkse besturen van de re gionale woonwagencentra in Drente (Hoogeveen, Emmen en Assen) heb ben besloten een audiëntie aan te vragen bij minister Engels van CRM. Zij willen uiting geven aan hun zorg over het ontbreken van een duidelij ke landelijke beleidslijn, waardoor zowel de besturen van de woonwa gencentra als de woonwagenbewoners zelf niet weten waar ze aan toe zijn. DEN HAAG De ministers Engels van CRM, mr. Geertsemma van bin nenlandse zaken en mr. Van Agt van justitie moeten, naar het oordeel van de Kamemrleden mr. Berkhouwer en mr. Van Dijk (beiden V\'D) paal en perk stellen aan de misbruiken en de wantoestanden, welke bezig zijn te ontstaan in enige gemeenten waar woonwagenbewoners zich hebben ge vestigd. Na de ministers de vraag voorge legd te hebben of zij hebben kennis genomen van de onrustbarend toene mende reeks van verbrandingen van woonwagens vroegen de Kamerleden of een aanzienlijk deel van deze ver brandingen plaats heeft onder zodanig verdachte omstandigheden dat ernsti ge verdenking van opzettelijke brand stichting beslaat. Zij wijzen er daarbij op, dat bewoners van een verbrande woonwagen kunnen profiteren van wettelijke voorzieningen en aanspraak kunnen maken op bijstand in geld of andere vorm. BEIROET (UPI) De afgelopen twee weken zijn er in Jordanië 65 Amerikaanse jachtbommenwerpers van het type F-104 (Starfighter) aan gekomen. Dit hebben Westerse diplo matieke bronnen in Beiroet meege deeld. Om het grote aantal vliegtui gen te kunnen opvangen, werden zelfs vliegvelden uit de tweede we reldoorlog weer in gebruik gesteld. Een aantal van de toestellen zou uit Turkije zijn overgevlogen. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens onders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: naam: «fraai: I Plaat*: betaalt: □.per kwartaal par rnaantt I A!sbeloningvoormijnaktiviteit Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I <k rant veertien dagen gratis. Mijn naam Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1