Atletiek ploeg valt door de mand Vaatainen wint ook 000 meter Europees record bewijst herstel Marijke Schaar Jveer kampioene Haiko Scharn: achtste plaats MAANDAG 16 AUGUSTUS 1971 tLSINKl De KNAU is de open week op harde wijze 2 de werkelijkheid geconfron- F Toen de limieten voor de pese kampioenschappen in nki door velen met gemak lwe en overtroffen, groeide een van voorzichtig optimisme, c liteindelijk de atletiekunie natl®selectie een milde houding sPe* aannemen. Het gevolg was ,an}] pmerkelijk grote ploeg zon- ™sc"werkelijke vedetten, maar en \en redelijk aantal gegadxg- Ijoor een finaleplaats. ^cu*telsinki traden echter de te lingen van de nationale top op iloze wijze aan het licht de man over wie lang veel hadden bestaan, Haico wist tot een finale door te Alle overige leden van de indse ploeg werden reeds in ieger stadium van de strijd te- \ezen. Chef d'equipe Hans Koomen: „Voor we weg gingen, had ik geen hoop op successen. Wel re kende ik op een aantal finaleplaatsen. De teleurstelling ligt in dat aantal. Ik moet zeggen dat we alweer een nieu we ervaring hebben opgedaan: dat we alweer een les hebben geleerd". 9 Les Welke deze les is, ligt voor de hand. In de eerste plaats is in Helsin ki duidelijk geworden dat de meer ervaren atletes en atleten de top van hun prestatie-niveau hebben bereikt, terwijl in het buitenland juist de top aanzienlijk breder is geworden en het prestatie-niveau hoger is komen te liggen. Het gevolg is een relatieve achteruitgang, die het discutabel maakt of nog steeds op de gerouti neerde kern moet worden vertrouwd. In de tweede plaats heeft Helsinki aangetoond dat er alleen bij de jon gere atleten sprake is van vooruit gang. Hans Koomen: „We missen net dat beetje extra dat noodzakelijk is om in de finale te kunnen komen. Het is opmerkelijk dat hier degenen die nog niet voldoende niveau heb ben, dat beetje extra wel hebben kunnen geven. Kijk naar Marian Burggraaf en Jos Hermens". Op deze groep, waartoe ook 800 meterloper Sjef Hensgens, hoogspringster Anne- mieke Bouma en tienkamper Frank Nusse gerekend kunnen worden, zal ae KNAU zich moeten richten. Naast Haico Scharn, die in de fina le bijzonder moedig liep, leverde ook tienkamper Edward de Noorlander een acceptabele prestatie. De overige leden van de ploeg maakten hun uit zending niet waar, waarbij Els Gom- mers een uitzonderingspositie in neemt. Omdat zij wel dat beetje ex tra gaf zij verbeterde haar persoon lijke record op de 1500 meter), maar toch duidelijk bewees ban onvoldoen de niveau te zijn. Het duidelijkst faalden Bram Wassenaar en Joke van der Stelt, die dit seizoen opmerkelijk in prestaties groeiden, maar die in hun series kansloos ten onder gingen. Het groeiend vertrouwen de weg naar boven gevonden te hebben, is in Helsinki snel verdwenen. De mogelij ke oorzaken zijn talrijk. De tijden waarop veel atleten zijn uitgezonden, werden geleverd op Papendal, waar echter van werkelijke wedstrijden geen sprake was en waar bovendien de tijden met de hand werden opge nomen. Met deze vertekening zal in de toekomst rekening moeten worden gehouden, evenals met het feit dat op Papendal niet de wedstrijd-ervaring kan worden opgedaan, die in Helsinki zozeer wordt gemist. De bondstrai- ners hebben in Helsinki reeds het plan opgevat het aantal interlands te beperken en, meer dan nu het geval is, talentvolle atleten naar internatio nale wedstrijden uit te zenden. 0 Geen discipline Maar niet alleen in de periade ban voorbereiding, zijn fouten gemaakt, ook in Helsinki zelf verliep niet alles naar wens. In het open. gemengde atleten-dorp Otaniemi bereidde bij voorbeeld Joke van der Stelt zich voor in het gezelschap van haar vriend Wim van Gerven en de ver loofde van Els van Noorduyn liep overal rond in een trainingspak van de Nederlandse ploeg. Chef d'equipe Hans Koomen had gevraagd de ploeg met rust te laten, maar waar Wil Westphal (het was hem niet toege staan zijn bier pupillen te coachen) bijvoorbeeld zich aan de afspraak hield, schoten veel vrienden en be kenden. die waren meegereisd, te kort. Hans Koomen: Het is onmoge lijk de hele dag politie-agent te spe len. We zaten in het dorp met het bijzonder onaangename feit dat iedereen het dorp kon binnenkomen. Bovendien was er een beatclub, die tot diep in de nacht open was. De Fransen, die veel moeilijkheden heb ben gehad om hun mensen binnen te houden, willen hier een klacht tegen indienen. Ik dacht dat het feit dat iedereen zo in en uit kon lopen, op een enkeling ivat invloed heeft gehad en dat uitte zich in een gebrek aan zelfdiscipline. Ik wil hiermee niet zeggen dat ik voorstander ben van gescheiden dor pen, het gaat alleen om het feit dat het zo open was. Maar wat voor oor zaken je ook zoekt, het belangrijkste is geweest dat de Nederlandse atle tiek er nog niet is, dat we nog niet voldoende niveau hebben om ons in een dergelijk milieu staande te hou den". A Lijstje Hoe zeer de uitt wintig leden be staande ploeg door de mand is geval len, blijkt wel uit het lijstje dat de chef de mission voor Olympische spe len, Bram Leeuwenhoek, heeft opge steld voor de voorolympische wed strijden, die in september in Mün- chen worden gehouden. Slechts vier namen van atleten die alsnog inge schreven zouden moeten worden, heeft hij daarop genoteerd. Een aan tal dat erop wijst dat de afvaardiging naar de spelen zelf vermoedelijk ui terst klein zal worden. Hans Koomendie in Helsinki voor het eerst op een groot tor nooi als chef d'equipe optrad: „Het was een waardevolle erva ring. In München zal ik het ech ter ongetwijfeld gemakkelijker krijgen". ijk 4 helft JLSINKI De drang om de grenzen van het menselijk ver in steeds verder te verleggen is Juha Vaatainen vreemd. Hij zal moordend tempo aanleggen in de hoop records te breken, want Vaatainen schuwt het relatieve van records en het tijdelijke is daarvan. Voor hem telt alleen datgene dat blijft: de tot de ►elding sprekende overwinning die direct histore wordt en die nooit meer kan worden afgenomen. ien vijf dagen heeft de door de 1 reeds in Julma Juha. "wrede omgedoopte Vaatainen twee eze overwinningen behaald. Op leningsdag van de Europese nschappen spotte de vrijwel wreesde Fin op de 10.000 meter reputatie van de op records :e Brit David Bedford, waarna ih naam direct kon laten bij- ren op de selecte lijst van le- •ische lange afstandlopers. Za- onderstreepte hij zijn dinsdag 28 minuten opgebouwde repu- Idoor ook op de 5 000 meter te 'eren, ondanks het felle verzet ■renommeerde lopers als de n Jean Wadoux en de /West- Harald Norpoth. Sprints cern» succes van Vaatainen als loper lange afstand steunt in feite ikelijk op twee sprints van on- driehonderd meter. Vaatainen, maand 30 jaar geworden paste r Mejag vrijwel dezelfde taktiek toe unsdag op de tien kilometer: hij zich ronde voor ronde naar vo- (n zette, zodra de bel voor de |e ronde had geklonken, een on- taanbare eindsprint in. On- taanbaar, omdat Vaatainen in( onge jaren een sprinter is ge- die 10,5 en 22,0 in zijn benen ook na 4600 en 9600 meter nog ide kracht heeft om die oude leiten te benutten, na Juh heeft niets nagelaten om m°S lelie sprong naar een grenzeloze lariteit gestalte te geven. Hij be- la za e op de 10.00O meter volleerd lat I ibliek, dat hij met zelfverzeker- oeverij reeds van zijn plannen hoogte had gesteld. Hij gaf bo- rg3 d schri CHEVENINGEN Betty Stö- ;eitei ;sens s, die egen WOl Stl Ik i ph ;sbi ged iter Ie ns ïietil nan te 1 dat;, too d c rug^ rijd voor de vierde maal in haar rière als finalist in het dames- elspel van de Nederlandse ïpioenschappen. heeft de hoog 'eger pannen verwachtingen niet m Dhr kunnen maken. De Rotter- ise kreeg in de finale tegen rijke Schaar vorig jaar ook itelhoudster geen enkele s. In de eerste set kwam Bet- nog tot vijf games (57), _jar in de tweede set werd haar k Ms geen enkele game gegund: IMi6. r |)c titel in het damesdubbelspel naar het koppel Trudy Wal- "Els Veentjer. Tamelijk on- wacht omdat dit duo in de be- sende set met maar liefst 50 r«iterst°nd tegen het koppel Ma- 7 Schaar Judith Salomé. Tru- Walhof en Els Veentjer gaven echter niet gewonnen en Bhe' 'I. I ikzij zeven gewonnen games j iter elkaar kwam de titel in _o damesdubbel toch b;j dit duo ■erdi ®hl' ■sbifliS' de heren nrolongeerdp Frpd ifnrrps zün t:te! in he* enkp'- il. Hetgeen de armoede onder ■ntennissers nog weer eens deiiik onderstreept. Hemmes ners kon veertien dagen gele- tiidens het Me'khuisje niet 'der komen dan de tweede H:i struikelde toen over de e liaan Di Matteo. ook al beslist 'n hoosv'ip«er 'n het herenten- upmm"c versweg in de finale A ac**pr:'?mm-r Jmi Hordijk in 3 f cPU van -.m- do R?mran met Fipyr" we' dp litpi in het <*"-> Hnmmes- ?-c :n de fina'e geen - rj-rpinpc nam "imen Bettv Stöve revanche op pmen met Ada Bak- - di r speelde, in hel gemengd dub- vendien nog een snelle ereronde toe en deed dit zaterdag opnieuw. Het effect was beide keren gelijk: een uitbundige massa op de tribunes. Ook de publiciteit wil hij in eigen hand houden e».i hij beantwoordt na afloop geen vragen, maar dicteert hoe de ra ce is geweest: „Ik had geen speciale taktische plannen voor de wedstrijd, ik wist alleen dat Wadoux en Nor poth het gevaarlijkst zijn. In het be gin van de strijd, toen het veld erg gesloten was. had ik het moeilijker dan aan het eind. Na twee kilometer werd ik wat nerveus, omdat ik weet dat Norpoth en Wadoux goede sprin ters over een langere afstand zijn. Ik was bang dat zij het in een lange sprint zouden zoeken, omdat ik nog een 10.000 meter in mijn benen had. Zo ver echter kwam het niet". Dat Wadoux en Norpoth niet heb ben geprobeerd Vaatainen op deze wijze af te schudden, is het meest merkwaardige van de hele race ge weest. Jean Wadoux: „Ik durfde geen kop te nemen, omdat ik bang was voor de Belg Puttemans". Harald Norpoth vertelde dat hij niet in staat was het initiatief over te nemen om te proberen de achter hem hangende Vaatainen af te schudden. Norpoth: „Ik ben al verbaasd over het feit dat ik derde heb kunnen worden, ik heb dit voorjaar door een blessure niet kunnen trainen, althans niet voldoen de om hier tot het uiterste te gaan". Juha Vaatainen, 1,72 lang, klein snorretje, kalend voorhoofd en lange vlassende bakkebaarden, was tot voor kort weinig gevreesd, want op de ranglijsten nam hij een bescheiden plaats in. Weliswaar liep hij dit jaar in zijn woonplaats Oulo (Noord-Fin- land) de 10 kilometer in 28 minuten 12,8 seconden, maar op de vijfduizend meter was hij niet veel verder geko men dan bij voorbeeld Jos Hermens. de Nederlandse recordhouder. Zijn snelste tijd dit jaar was 13.46,0. Vaa tainen over zijn merkwaardige car rière: „Ik ben pas veertien jaar gele den met atletiek begonnen, maar als sprinter won ik zelden. Ik ben een keer nationaal jeugdkampioen op de 110 meter horden geweest, maar ik kreeg toen wel te horen dat ik beter kon stoppen, omdat ik geen talent had. Drie jaar geleden ben ik aan de lange afstand begonnen, een onder deel waarop de concurrentie in Fin land erg groot is. Vorig jaar draaide ik erg slecht en toen heb ik besloten dat ik op dit kampioenschap zou win nen. Winnen is het enige woord dat hij kent. „Ik loop alleen om te winnen, tijden en records zeggen me niets. David Bedford is een aardige jongen, een groot talent, hij mag van mij alle records verbeteren. Maar wat zijn re cords? Ze worden je vroeg of laat afgenomen" maar de twee overwin ningen die ik heb behaald kunnen mij nooit meer worden afgenomen". Vaatainens coup is uitstekend voor bereid. De afgelopen twee jaar heeft hij zijn baan in het onderwijs er aan gegeven en heeft zich in Brazilië en Spanje voorbereid, zo'n dertig kilo meter per dag trainend. Wedstrijden liep hij weinig: „Ik ben dit jaar met mijn vriend Kimmonen in de Ver enigde Staten geweest, waar ik drie wedstrijden over verschillende af standen heb gelopen. Een daarvan, in El Paso heb ik gewonnen'. Deze zo mer keerde hij terug naar het hoge noorden, in Oulo. en pas de dag voor de wedstrijd legde hij in een klein vliegtuigje de 800 kilometer naar Helsinki af. Vierentwintig uur later had hij een oude Finse traditie doen herleven en moesten Finse militairen in het atletendorp Otaniemi het hotel bewaken waar hij was onderge bracht. In Vaatainen heeft Finland hoop gekregen voor de toekomst. De meest aktuele vraag voor iedere Fin is dan ook wat hij volgend jaar op de Olym pische spelen in München van plan is. De grap staat bij zijn antwoorden voorop, zoals na zijn overwinning op de 5 000 meter: „Ik heb geen plannen voor de toekomst, want ik heb het voorlopig druk genoeg. Ik krijg de dopingtest nog en dat duurt zeker nog drie tot vier uur". Juha Vaatainen heft zijn handen bij het bereiken van de finish van de 5000 meter, waarop de Fin zich het sterkst toonde HELSINKI De Oostduitse karin Burneleit heeft op de laatste dag het wereldrecord op de 1500 meter verbe terd en gebracht op 4 minuten 09,6 seconden. Het oude recored stond sinds de Europese kampioenschappen in Athene op naam van de Tsjecho- slowaakse Jaroslava Jehlickove, die toen 4 minuten 10,7 seconden liep. Hoe snel het ondanks de natte baan (aan het begin en het eind van de slotdag regende het uitzonderlijk hard) in deze race ging toonden de Oostduitse Gunhild Hoffmeister en dc Westduitse Ellen Tittel aan, die met resp. 4.10.3 en 4.10.4 ook onder het oude wereldrecord bleven. Op de estafettes raakte Nederland het Europese record op de 4x100 me ter dames kwijt. Sinds de spelen van Mexico was Nederland met Rusland recordhouder (43,5 seconden), maar het kwartet Westduitse sprintsters had gisteren slechts 43,3 seconden no dig. De Oostduitse ploeg, bestaande uit Rita Kuhne, Ingelore Lohse Helga Seidelr en Monika Zehrt, stelde op de 4x400 meter dames het wereldrecord (in bezit van Engeland en Frankrijk met 3.30.8) scherper. Hun tijd was 3 minuten 29,3 seconden. De records waren echter niet het enige hoogtepunt van het weekeinde. Voor een verrassende ontknoping zorgde de 21-jarige Belg Karei Lis- mont, die de marathon op zijn naam bracht. De in Borgloon (bij Tongeren in Belgisch Limburg) wonende Lis- mont liep in Helsinki pas de derde marathon van zijn leven en hij deed dat in de snelste tijd, die ooit op dit ruim 42 kilometer lange nummer tij dens een Europees kampioenschap werd geleverd. Eerder tijdens dit kampioenschap verbeterde Lismont, in wie velen in België lange tijd wei nig zagen omdat men vreesde dat hij zich over de kop zou lopen, op dc 10.000 meter zijn persoonlijk record met ongeveer een halve minuut. De Nederlandse marathon-loper Geert Jansen kon op het heuvelachtige par koers met veel vals plat niet meeko men. Hij verloor op Karei Lismont: bijna zestien minuten en eindigde, net binnen de tweeenhalf uur, als 36e. Haico Scharn vocht in de finale van de 1500 meter lange tijd op hoog niveau mee. De eerste 1100 meter slaagde hij erin de latere winnaar, de Italiaan Francesco Arese, bij te hou den maar in de slotfase moest hij lossen. Hij eindigde als achtste in 3 minuten 40,8 seconden en evenaarde daarmee zijn persoonlijk record, dat hij in Bonn had gevestigd en waar mee hij .zijn uitzending op het laatste moment veiligstelde. In tegenstelling tot Haico Scharn pasten de vjjfkampsters Miep van Beek en Mieke Sterk zich wel aan bij de bijna algemene Nederlandse ma laise. Zij bleven na een reeks middel matige prestaties op de vijf onderde len met respectievelijk vijf en twee punten net boven de limiet van 4750 punten. Vooral van Miep van Beek, die de grens van 5.000 punten dit sei zoen heeft overschreden was een ho gere klassering verwacht. De 23-Jarlge student cerrit Wolslnk utt het Gelderse Hengelo heeft voor de derde maal het nationale kampioenschap motor- cioss behaald. 9 De Belg Joel Robert heeft de grote prijs van Zweden motorcross ln de 250 cc-klasse, tellende voor het wereldkam pioenschap, gewonnen, Robert voert het klassement voor het wereldkampioenschap met 102 punten aan A De Argentijnse wereldkampioen boksen in het middengewicht, Carlos Monzon, is na een vechtpartij ln een bar ln Santa Fe gearresteerd 9 Jose Legra. de Spaanse bokser van Cu baanse afkomst, heeft zijn Europese titel in het vedergewicht met succes verdedigd tegen de Italiaan Giovanni Glrgenti. De 28-jorige Legra besliste het gevecht door een k.o. in de achtste ronde. Al voor hij de finishlijn doorbrak na de slopende marathon kreeg de Belgische winnaar Karei Lismont een lauwerkrans omgehangen. ROTTERDAM De trainer van de Oostduitse jeugdploeg toonde plotseling opvallend veel belangstelling voor het oergezon de voedsel, dat in de tas van Wil Bunschoten opgestapeld lag. Heinz Fiebig, de stille, vriende lijke coach verbaasde zich over hetgeen, wat de moeder van Hansje, sinds gisteren Europees recordhoudster op de 400 meter vrije slag, uit de handbagage vis te: sinaasappels, boterhammen met honing en stroop goed voor de spieren, goed voor de conditie. Wie weet, wellicht is dat, naast het grootse talent, het belang rijkste „geheim" achter de top prestaties, die de 13-jarige Naar- den-zwemster tijdens de Euro pese jeugdkampioenschappen in Rotterdam leverde. Het Europese record, dat Hansje Bunschoten in het woelige water van het zwembad De Plompert van de Italiaanse Novella Calligaris overnam, vormde het absolute hoogtepunt van de enerverende titelstrijd. De „gouden" race van Hansje Bun schoten is dit weekeinde op verheu gende wijze gelardeerd met een op zienbarende reeks verrichtingen van internationaal niveau, die door de re latief kleine Nederlandse afvaardi ging werden afgeleverd. De enthou siaste zwemfamilie raakte bijna de tel kwijt: zes gouden en vier zilveren medailles vormden een oogst, die de nationale zwemwereld in het verle den slechts in de allerbeste jaren kon binnenhalen. Dit keer gold de lading eremetaal „slechts" de beloning van een succesvolle deelname aan een jeugdkampioenschap. Aanmerkelijk belangrijker is echter de uitgangstel ling. die Nederland na een verbeten gevecht voor herstel, voor de nabije toekomst heeft veroverd. En dan zijn de gouden en zilveren plakken slechts bijzaak. De gerealiseerde tijden wijzen ech ter uit, dat de Nederlanders zich op korte termijn weer bij de dames tot de beste zwemnatles van Europa mo gen rekenen. Een vooruitzicht, dat een stimulans mag zijn voor het ko mende jaar dat ln het teken van de Olympische Spelen zal staan. Wie de tijden van de Amerikanen met de prestaties in Europa vergelijkt, zal onmiddellijk willen relativeren. Tus sen de Europese- en wereldtop schuilt nog steeds een gigantische kloof. Paniek De vreugde om de successen in Rotterdam was daardoor echter niet minder op zijn plaats. Nederland kan de concurrentie weer recht in de ogen kijken. Want de jeugd zorgde dit weekeinde voor een aantal verrich tingen van grote allure. Het Oostduit se geweld, dat zich nauwelijks een jaar geleden tijdens de „grote" Euro pese kampioenschappen te Barcelona manifesteerde, is plotseling verbleekt. De machientjes in de DDR zetten zich nu al schrap voor de confrontatie tij dens de wedstrijden om de Europa Cup (dames), die over twee weken in Bratislava zullen worden gehouden. Wout Gerritse, trainer van Anke Rijnders: „Ik geloof, dat die Duitsers zelfs licht in paniek zijn geraakt door de tijden, die we hier hebben laten zien." En bondsadvlseur Nico van Dam, per traditie wat voorzichtiger: „We kunnen ons internationaal weer presenteren. Vooral op de 100 en 400 meter vrije slag. Op die afstanden hoeven we binnen Europa bijna niets meer te leren. We kunnen daarente gen nu naar wereldniveau gaan kij ken" De sprint en de „middenafstand". Twee nummers, waarop Nederland in Rotterdam vlamde en van de grootste kenners ontzag afdwong. Anke Rijn ders racede zaterdagmiddag op de 100 meter naar een tijd van 1100.4 en verbeterde daarmee haar eigen Ne derlandse record met maar liefst 0,8 seconde Wat echter belangrijker is: Anke Rijnders nestelde zich met die prestatie op de eerste plaats van de Europese seizoenranglijst. Wout Ger ritse: „Deze tijd heb ik zelfs niet dur ven hopen. Ik was al verschrikkelijk blij geweest met 61 seconden. Anke Rijnders (die al eerder vrij moeiteloos goud op de 100 meter vlinderslag had veroverd) sleurde haar rivale Hansje Bunschoten mee naar de tweede posi tie: 1.01.9, waarmee een rooskleurig fundament voor de estafetteploeg op deze afstand is gelegd. 0 Kracht Op de 400 meter hadden de beide Nederlandse vedetten de rollen omge draaid. De supersnelle start van Anke Rijnders. die resulteerde in een tijd van 2.12.3 op de 200 meter, verschafte Hansje Bunschoten de kracht en de overtuiging keihard door te gaan. De Gooise scholiere (13 jaar pas) slaagde in de opzet Ze verbeterde het Euro pese record van Novella Calligaris met 0,2 seconde en zette het op 4.31.7. Anke Rijnders moest op de laatste baan van het gevecht afhaken, maar finishte als tweede ook binnen het oude nationale record van Hansje: 4.33.1. Twee jaar geleden, toen de Europe se kampioenschappen in Wenen voor de eerste keer officieel werden geor ganiseerd, reikte Anke Rijnders op die afstand naar de vierde plaats. Haar tijd was daar 4.48.6, hetgeen toen een nieuw record betekende. In de Oostenrijkse hoofdstad verzamelde Nederland in '69 slechts twee medail les. Roger van Hamburg, de Australi sche „import", greep toen goud op de 400 en 1500 meter. Hoe snel en solide de topzwemmerij in de bredte is gegroeid, bewijzen ook de overige verrichtingen van dit weekeinde. De 15-jarige Jozien Elzerman werkte zich onverwacht sterk uit de schaduw van het bekende duo aan de top. Het Haagse meisje zegevierde op de 100 meter rugslag (in 1.09.4) en bereikte een. zilveren plak op de 200 meter. Vooral de tijd op deze kortste afstand blijkt van internationaal formaat. De 2.27.6 betekende een verbetering van het nationale record van Annemarie Groen met een forse 1,3 seconde. 0 Loon Met het talentrijke tandem Rijn- ders-Bunschoten, Astrid Verver (zil ver op de 800 meter) en Rene van der Kuil (goud op de 1500 meter) zorgde de ZIAN-troef voor het verbluffende aantal van tien medailles. Wéér kre gen de vier bondsadviseurs, sinds het voorjaar van 1969 in actie, loon naar werken. Nico van Dam: „Er zit lijn in de prestaties. Dat is het bewijs, dat er door de KNZB en de trainers ver antwoord gehandeld is. We moeten feitelijk wachten tot na Bratislava om tot een echte conclusie te komen. Tot dit moment zijn we zeker ge slaagd. De opzet om gedurende eën langere periode goede tijden te ma ken, is juist getfeken. Dit is de ple zierige konsekwentie van de harde training, die ook in de winter maanden geëist wordt. Nu is duide lijk, dat wie weinig traint, onherroe pelijk omlaag zal storten. Al houden we natuurlijk rekening met het feit. dat er straks een terugslag zal ko men. We kunnen na al die inspannin gen alleen maar hopen, dat die zich niet in Bratislava zal aandienen. Het blijft een probleem. We zoeken naar mogelijkheden om langer aan de top te blijven." Top Voor Anke Rijnders bijvoorbeeld is het seizoen eigenlijk afgelopen. De 14-jarige scholiere in Amersfoort heeft bewust naar deze titelstrijd toe gewerkt. In hoeverre zij vooral men taal over veertien dagen weer in staat is om te „pieken", blijft een open vraag. Ook voor Wout Gerritse. „We zijn er nu in geslaagd precies op tijd de juiste vorm ,te bereiken. Ik geloof niet zozeer in dit „pieken". Het is best mogelijk, dat een zwemster een week voor het begin van de Olympische; Spelen haar top niveau bereikt. Dat is nauwelijks te voorko men. De tijden, die Anke nu nog maakt, speciaal ln Bratislava, zijn meegenomen Normaal moet ze straks op de vrije slag dik van de Oostduit se Gabrielle Wotzko verliezen, maar je weet tenslotte nooit." Wout Gerritse heeft de afgelopen week met bondsadvlseur Jo Schreurs de even jonge als succesvolle equipe begeleid. Het toevoegen van een club- trainer aan de ploeg is een gevolg van de ruimere inspraakmogelijkhe den die de bondsadviseurs voorstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9