FEIJENOORD VERKIJKT ZICH RIJM li komt conditie tekor Driessens gaat we-: NAC pas na rust geklopt Uitslagen Rinus Israel in het boekje Joop Castenmiller^ incasseert eerste teleurstelling: 0-1 L ta: 'M »vc MAANDAG 16 AUGUSiTI BREDA Scheidsrechter Charles Corver (34) was gister avond na de tv-beelden van NACFeijenoord (12) ia ieder geval van één ding over tuigd: „Of de gelijkmaker van Feijenoord buitenspel was of niet, heeft maar één man goed kunnen beoordelen. De grens rechter. Die stond op één lijn. En omdat hij positief niet vlagde, heb ik het doelpunt goedgekeurd." Charles Corver was gistermid dag in Breda voor het fanatieke Brabantse voetbalpubliek de grote boosdoener. Twaalf minu ten voor het einde liet de Voor- burgse arbiter doorspelen toen Lex Schoenmaker met een boog- bal de doorstomende Willem van Hanegem bereikte en toen De Kromme laconiek èn beheerst de zaak afrondde, barstte hee' NAC los. Aanvoerder Daan Schrijvers en Arie Bakker, de mannen die de aar zeling in de Bredase verdediging niet meer konden corrigeren, protesteer den vertwijfeld bij grensrechter Stahlecker. Maar al die appèls waren tevergeefs. Verklaarde arbiter Corver na afloop eerlijk: „Ik was niet hele maal bij de situatie aanwezig. Jansen en Pogrzeba hadden een berisping gekregen, toen ik weer vat kreeg op het spel. Ik zag toen Schoenmaker een lobje geven en Van Hanegem doorgaan. Hij was met één, twee pas sen door de NAC-verdediging. Die boogbal bleef even hangen. Toen Van Hanegem de bal kreeg, stond hij in derdaad een paar meter achter Schrijvers. Maar om dat moment ging het niet. Het ging om het moment van spelen. Mijn indruk was: géén buitenspel. Toen mijn grensrechter, die uitstekend stond, ook positief was en niet vlagde, heb ik het doelpunt toegekend. •fe Beslissing Na het zien van de beelden in NOS Studio Sport was een gelukkige arbi ter Corver (wij zijn per slot van re kening allemaal mensen, die fouten kunnen maken) er bepaald niet van overtuigd, dat zijn beslissing fout was geweest. Corver „Zelfs na drie herha lingen moet iedereen het nog een moeilijke situatie vinden. Ik blijf er bij, dat slechts één man het goed heeft kunnen zien: mijn grensrech ter. Die gelijkmaker, twaalf minuten voor tijd, werd voor NAC het begin- van-het-einde. De Bredanaars, die tot dat moment tegen de stroef draaien de landskampioenen een verrassend knappe indruk hadden gemaakt, en in de 31ste minuut zelfs de leiding hadden genomen een vrije schop van oud-internationaal Daan Schrij vers caramboleerde via de muur (schouder van Willem van Hanegem) achter de verraste Eddy Treytel raakten duidelijk aangeslagen. Drie minuten later waren zij zelfs het ver diende gelijkspel kwijt. Een fout passje van de gehaaste uitveger Daan Schrijvers werd door een plotseling agressieve Coen Moulijn onderschept. De oude meester bouwde onmiddel- Eredivisie DWS—Vitesse 1—0 NECGo Ahead Eagles 30 PSV—MVV 0—1 NACFeijenoord 12 FC GroningenFC Utrecht 01 ExcelsiorTelstar 01 SpartaVolendam 41 FC Den Haag FC Den Bosch 21 FC Twente— Sparta NEC AJax Feijenoord MVV FC Utrecht Telstar FC Den Haag DWS Vitesse FC Den Bosch Excelsior FC Groningen PSV NAC FC Twente Go Ahead Volendam Ajax 0—2 0 2 2—1 0—1 0—1 0—1 1—2 0—2 0—3 Eerste divisie De VolewijckersHeracles 2—2 HeerenveenWillem II 3—0 Roda JCVeendam 01 WageningenPEC 20 SVVHelmond Sport 3--1 FC VWFortuna VI1 —2 AZ '67Eindhoven 00 HaarlemFortuna SC 2—0 HVCSC Cambuur 31 DFC—Blauw Wit Heerenveen SVV HVC Wageningen Haarlem Blauw Wit Veendam Fortuna/Vl. Heracles Volewijckers Eindhoven AZ '67 De Graafschap FC VVV Roda JC DFC Fortuna SC PEC Cambuur Helmond Sp. Willem II 0—1 3—1 2—0 2—0 2—1 2—2 2—2 0—2 1—3 1—3 Lex Schoenmaker scoort de winnende treffer voor Feijenoord. NAC's doelman De Jong (rechts) is geheel uit positie gespeeld. lijk met Wery een één-twee op en trok vervolgens de bal na een ouder wetse slalom achteloos op de voet van de meegekomen Lex Schoenmaker. De Haagse aanwist, een kwartier na de rust door trainer Ernst Happel in gezet voor de falende verdediger Theo van Duivenbode, schoof dat trekballetje juichend onder de wan hopig springende NAC-doelman Jan de Jong door: 12. Schoenmaker la ter: „Dat was allemaal intuïtie. Het was typisch Moulijn. Dan voel je ge woon waar de bal komt. •fe Professioneel Van de nog resterende negen minu ten hoefde het professioneel geharde Feijenoord nog maar zes minuten uit te tikken. Arbiter Corver laadde ten- slott nog meer woede van het Bre dase voetbalpubliek op zijn nek door drie minuten te vroeg plus de wel geklokte anderhalve minuut blessure tijd af te fluiten. Honderdan NAC- aanhangers hadden er een veelvoud van die „gestolen tijd voor over om de Voorburgse arbiter met zijn beide grensrechters in een busje van de Bredase politie te zien vertrekken. NACs nieuwe oefenmeester. ge voelsmens Ben Peeters, vond de af loop van de lange tijd zo succesvolle competitie-ouverture „vreselijk sche- mielig voor de jongens." Peeters: „Ik zeg altijd: de scheidsrechter en de grensrechters lopen er het dichtst bij. Dus die zien het 't best. Beter dan ik, die altijd midden op het veld zit. Maar de jongens hebben daar een an dere mening over. Zoiets kan ieder een wel raden, denk ik." Stelde aangever Lex Schoenmaker na de wedstrijd echter positief: „Mis schien leek het buitenspel. Maar dat was het volgens mij toch echt niet. Ik speelde die bal in enen door. Daar verkeek NAC zich op." In de 78 voorgaande minuten had Feijenoord zich echter verkeken. Niet alleen op de inzet van NAC, maar ook op de verrassnd brutale taktiek. Peeters, eens de man die Feijenoord Gaf Feijenoords wel wat het resultaat, maar minder met het vertoonde spel tevreden zijnde Ernst Happel later ook toe: „De jongens hadden het achter niet gemakkelijk. Dat is de verdien ste van NAC en van die buiten speler. Die voorsprong van NAC bij de rust was verdiend. Na de rust werd het een conditionele kwestie. Deze overwinning voor ons is misschien wat gelukkig tot stand gekomen, maar niet on verdiend." Feijencverds omstreden eerste doelpunt. Wim van Hanegem (links) passeert NAC doelman De Jong de perfectie van het vertragen leerde en de Rotterdammrs in 1967 naar de dubbel voerde, na afloop toch tevre den glunderend: „Ik dacht, dat wij het lang niet gek hebben gedaan. Wij hebben het geprobeerd. Uiteraard met de volle honderd procent inzet, maar ook met het koppie. Wij hebben behoorlijk op balbezit gespeeld. Maar de jongens hebben geprobeerd zo weinig mogelijk achterwaartse passes te geven. Wij hebben het Feijenoord lastig gemaakt. Misschien weet ik wel het beste, hoe dat moet. Voorzichtig, maar toch ook weer niet te angstig. In die rommelige, aftastende eerste helft scheidsrechter Corver floot dertien maal tegen beide ploegen, maar zag zeker evenzevele overtre dingen door de vingers maakt niet het afwachtende Feijenoord-zonder- goalgetter, maar NAC het spel. Pee ters, die overigens niet de beschik king had over Stanley Bish (nog niet fit na knieblessure) en de "onbeken de" Poolse spits Mandziara („Visum moeilijkheden of zoiets") had de Rot terdamse spitsen Wery en Maiwald een straffe mandekking bezorgd (resp. Bakker en Graauwmans), maar had zijn aanval bepaald niet ont mand. Vooral uitblinker Addie Brou wers (bood al in de 17e minuut Piet van Dijk en de op het middenveld knap brekende Delmotte een fraaie kans op de openingstreffer) bezorgde de toch befaamde Rotterdamse verde diging letterlijk en figuurlijk handen vol werk. Directe tegenstander Theo van Duivenbode werd keer-op-keer uitgespeeld en in het laatste half uur toen Happel Schoenmaker had inge zet voor Van Duivenbode en Schnei der naar links was verhuisd ma nusje-van alles Jansen nam toen op rechts waar bleef Brouwers ge vaarlijk. BREDA Feijenoords (en Ne derlands elftal) aanvoerder Rinus Israel (29) en NAC's verdediger Aty Graaumans (25) zijn de eer ste „klanten" voor de strafCom- missie van de KNVB. Beide spe lers werden gistermiddag in Bre da door scheidsrechter Corver opgeschreven. Voor de rust Graaumans „wegens te hard aan vallen van een tegenstander na reeds te zijn vermaand" en in de tweede helft Israël.' IJzeren Rinus' blokkeerde bij een uitval van NAC de van NOAD aangekochte spits Piet van Dijk met zijn hele body. Israel: „Ik was verrast door die pass. In een flits moest ik kiezen. Toen pakte ik hem. Ach teraf was het niet nodig geweest, omdat Eddy al ver zijn doel was uitgekomen." Arbiter Corver zag de grove overtreding van de Rotterdam mer echter niet zo zwaar in Cor ver: „Ik heb op het formulier ge schreven wegens op onoirbare wijze afstoppen van een doorge broken aanvaller. Dat is dus een soort spelbederf. Spelbederf is vorig seizoen meestal bestraft met een boeking. Maar dat wordt uiteraard bepaald door de straf- commissie." Op 74-Jarige leeftijd is In Rome ten gevolge van een hartaanval overleden de oud-Europese bokskampioen Erminlo Spal- IOp' ROTTERDAM Jopp Castenmiller, Excelsiors nieuwe jcn ner, heeft zijn eerste teleurstelling moeten incasseren. De yvar densteinformatie verloor geheel tegen alle optimistische Ltej wachtingen in met 01 van Telstar. De IJmuidense formaties sej in de defensie en op het middenveld vaak uitstekend speï[aaTJ zien mag zich overigens prijzen dat het tegen de Rotterdam zo goed is weggekomen, omdat de Kralingers in techniscl zicht volkomen de gelijke waren van hun tegenstander en iets betere kansen kregen. Het enige doelpunt dat kort na de hervatting werd gescoord kwam voor de 5000 toeschouwers als een opzienbarende verrassing. Er leek immers voor Excelsior niet het minste gevaar te bestaan toen een hoekschop van Stout door een van de centrumverdedigers met het hoofd werd afgeweerd. De zeker vijf meter buiten het strafschop gebied staande Van Egmond nam de bal echter meteen uit de lucht op de linkerwreef en tot verbijs tering van heel Excelsior vloog het schot buiten bereik van doel man Ed van der Roer in de linker benedenhoek. Zelfbeheersing Ofschoon de Rotterdammers met opbouwend voetbal de achterstand probeerden weg te werken slaagde de Telstar-defensie er steeds op tijd in het gevaar in de kiem te smoren. „Als we wat meer zelfbe heersing en slagvaardigheid aan de dag hadden gelegd, was er stel lig een beter resultaat uit de bus gekomen", vond Castenmiller, die jioor van oordeel was dat Bai Kwakkernaat en Kleinjan i genoeg op een doelpunt heE gehad. Nu mocht Excelsior nog blij dat het geen 20 werd, walf* de slotfase toen de Rotterdam_ volledig in het offensief gij' kon de voor De Wit ingev( Jonker er plotseling alleen tu| uit trekken. Binnen het schopgebied werd hij door I der Roer ten val gebracht, j schoot in eerste instantie maar scheidsrechter Keizer lid strafschop overnemen, omdaj bal een decimeter voor de stip had gelegen. De tweede j schoot Fens naast. Commentaar van trainer Rab: „Dat had natuurlijk mogen gebeuren. Er is bij ons afspraak dat een speler i| tweemaal een strafschop neë, Telstars centrumverdediger i Zwaan liep in de eerste helft officiële waarschuwing op, i hij de tegenvallende Frans van Heide omver had geduwd. !LS V, !S «lc Met een hoge sprong tracht Telstars doelman Paul van der Meja: ren de bal boven het hoofd van Excelsior spits Thijs Kwakkerm (10) weg te plukken BRUSSEL #De breuk tussen de Belgische ploegleider en de drievou dig Tourwinnaar .Eddy Merckx is de finitief. Afgelopen weekeinde culmi neerde een reeds lang sluimerend conflict tussen Merckx en Driessens in een officiële breuk tussen het duo dat jarenlang de wetten in de wiel rennerij heeft gesteld. Vorig seizoen al circuleerden er ge ruchten als zou het tussen Merckx en Driessens niet zo bést boteren. De verwachte breuk bleef toen echter uit, omdat het voor Merckx een te ge voelige financiële aderlating had be tekend als hij toen al Driessens zou hebben ontslagen. Dit seizoen kwam het herhaaldelijk tot botsingen tussen Driessens en Merckx, waarin ook Claudine, de echtgenote van Merckx een rol speelde. Molteni, de werkgever van Merckx zocht naar een mog 1( heid om zich van Driessens te doen. De Italiaanse wortsfirma za e aanleiding in het bezoek dat I sens in gezelschap van Florent vaerenbergh aan het Spaanse Kas bracht. Vanvaerenbergh, ploi der van Hertekamp, dat aan hel van het seizoen de activiteitei staken, solliciteerde met Driessens een functie bij Kas. Driessens, die dat Molteni lucht had gekregen zijn Spaans uitstapje was de wol brikant een slag voor. Hij sti Merckx een aangetekend schi waarin hij met ingang van 1 ja 1972 zijn overeenkomst met de lerkampioen opzegt. Molteni Merckx (bij wie Driessens onder tract staat) zoeken naar wegei zich nog voor die datum van sens te kunnen ontdoen. :nm rièi els ipi Dar Dhr rij! g Tl Juichend springt Charley Bosveld omhoog na het scoren van het derde doelpunt voor Sparta. Achter hem Volendam verdediger De Boer en rechts op de grond zittend (met valhelm) doelman Van Straaten van Volendam ROTTERDAM Zoals bij Feijenoord ten onrechte vergelijkingen worden getrokken tussen Ove Kindvall en Matthias Maiwald, zo is op Spangen spra ke van een identieke situatie. Daar waart nog altijd de geest van Georg Kessler rond, hoezeer zijn gerenommeerde opvolger Elek Schwartz ook pogingen in het werk stelt de herinnering aan het Kessler regime te doen vervagen. Maar gisteren na afloop van de voor Sparta niet ongunstig verlopen strijd tegen Volendam (4I) was de naam van Kessler weer op veler lip pen. Het betrof dan weliswaar een onschuldige vergelijking, die alleen betrekking had op Sparta's eerste ze ge vorig seizoen (ook een 14 zege op Telstar), maar dat neemt niet weg'dat Elek Schwartz Kesslers geest nog niet heeft kunnen verbannen Het verdriet de symphatieke Roemeen dat zijn voorganger op Spangen nog altijd zo in de belangstelling staat. Vergeten „Hij is inderdaad een bekwame trainer, maar Sparta moet hem nu vergeten. Kessler is Kessler en Schwartz is Schwartz. Hij had de ge woonte zich zaterdags met het elftal terug te trekken in het badhotel in Rockanje. Ik vind dat geen plaats om het elftal op een wedstrijd voor te bereiden. Ik verkies het KNVB cen trum in Zeist. Daar horen de jongens. Daar kunnen ze 'zich naar behoren ontspannen. Op die manier probeert Elek Schwartz het stempel van Kessler te verbleken. De toekomst zal snel leren of Schwartz zijn volgelingen inder daad naar hetzelfde niveau kan stu wen als zijn voorganger heeft gedaan. Schwartz mocht zich in elk geval prijzen dat Volendam het physiek uitermate zwakke Volendam de eerste tegenstander van de Rotter dammers was. Daardoor viel het niet zo op dat a. de conditie van sommige Spartanen nog veel te wensen over laat en b. da- het trio Bosveld-Klijn- jan-Van der Veen niet de ideale middenlinie vormt. Verder zal moeten worden afgewacht in hoeverre de Spartanen voldoende verantwoorde lijkheidsbesef hebben om de hun in overvloedige mate geschonken vrij heid niet te misbruiken. Sparta startte tegen de Volendam- mers die vijf man op het middenveld hadden geposteerd uitermate zwak. Het opereerde fantasieloos en zonder enige overtuiging. De Rotterdammers hadden het grote geluk dat de Volen- dammer Johan Pelk kort voor het in gaan van de rust een afschuwelijke blunder beging hij speelde de bal verkeerd op zijn doelman van Straa ten terug waardoor Kowalik moei teloos kon scoren. Die treffer betekende tevens het einde van het Volendamse verzet. Na schitterend voorbereidend werk van de conditioneel nog matig spelende Heijerman later vervangen door Van der Sluis werd het door Klijnjan 20. En kort na de onder breking tilde Bosveld (vervangen door De Quant) uit een pass van Klijnjan Sparta naar 30. Volendam kon die achterstand ove rigens maar moeilijk verwerken.Het bezondigde zich veelvuldig aan onbe houwen acties die scheidsrechter Dorpmans ertoe noodzaakten officiële waarschuwingen uit te delen aan Harts Jonk en Jac Jonk. Te licht „Dergelijke dingen gebeuren nu eenmaal", lichtte een duidelijke te leurgestelde Volendamtrainer Hans Croon later toe. „We hebben een veel te lichte brigade. Er lopen bij Sparta virtuoze voetballers rond. Daar raak ten enkelen van onder de indruk. En dan worden eT veel te veel overtre dingen gemaakt. Zoals het nu kan het niet verder gaan. Ik kracht in het elftal nodig. Daaroi ik er toe over moeten gaan ph sterkere spelers op te stellen.." Hoe pover in elk geval Volen V eerste optreden dan ook was eerste doelpunt werd gescoord, hoge voorzet van Billy Bond door Kras, die handig profiteer! een misverstand tussen Doesbi Ter Horst tegen het net ged 31. Een wapenfeit dat echter volkomen verbleekte toen de gl vrijstaande Kowalik de kans 1 aan te leggen voor een vernietij "e' schuiver die zelfs een doelman 1 Straaten niet kon keren: 41. Wat Elek Schwartz bracht om dit Volendam te stempelen als een goede en telligente ploeg was na afl wel het merkwaardigste vann les. Zinniger was in elk geva uitspraak dat een trainer werken met het materiaal c heeft. De Sparta-trainer too zich overigens verheugd het feit dat Kristensen di< oefenwedstrijden beneden vorm speelde kon terugip2 op een uitstekende wedstrijd !jp 6 liai

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 8