Levenslied van een oude man b Arbeidsbureaus moeten agressiever opereren m -- Peking: West-Europa steeds verder van VS Afgodendienaren in christelijke gemeente .«GEESTELIJKE AUTOBIOGRAFIE*' VAN STANLEY JONES Puzzelhoek Een woord voor vandaag Rebellerende pater houdt zijn eerste traditionele dienst Kleutergeld (in TC°, niet omhoog EEG steeds populairder in Engeland „Hartman" geopereerd GOED DAT ER POLITIE IS..? door ds. H. J. Teutscher Voor mijn vakantieperiode nam ik een stapeltje boeken mee, die ik al lang had willen lezen. Je doet dan een greep uit de al tijd te lange rij en verheugt je bij voorbaat, dat je nu eens een paar boeken helemaal achter elkaar zult kunnen uitlezen. Tussen bet stapeltje zat een dikke „pil", van groot formaat, die me al maan den intrigeerde vanaf zijn plaatsje op de boekenplank. Nu is de „pil" uit en wat ik eigenlijk al verwacht had de lezing ervan werd hèt evenement van de vakantie, ondanks vele andere vreugden en recreatie brengende evenementen. Het gaat over een al een paar jaar geleden verschenen boek van dr. B. Stanley Jones: „A song of accents - a spiritual autobio graphy (uitgave Abingdon Press, New York). De laatste keer dat ik de nu 87-ja- rige Stanley Jones sprak dat was op „De Hezenberg" vroeg ik hem over het ontstaan van „A song of as- cents". Hij zei: „Ik heb eerst twee jaar aan een ander manuscript ge werkt, maar toen het bijna klaar was, vond ik, dat er te veel over Stanley Jones en te weinig over Jezus Chris tus in stond. Ik heb de paperassen toen maar verscheurd en ben op nieuw begonnen. Zwaartepunt Stanley Jones noemt dit verhaal van zijn leven een „geestelijke auto biografie." En hij maakt dat in zijn boek ook waar. Gemakkelijk had hij een levensbe schrijving kunnen geven,, die twee- maal zo dik was als dit toch al dikke boek. Want iemand van zijn leeftijd, die zo'n zestig jaar zendeling on evangelist is, de hele wereld bereisd heeft, duizenden spreekbeurten ver vuld heeft, intensieve contacten ge had heeft met tal van geestelijke en politieke leiders en bovendien nog 26 boeken op zijn raam heeft, die in 18 talen vertaald w den en waarvan er twee een oplaag van meer dan een miljoen behaalden zo iemand kan heel wat aan persoonlijke ervaring opdissen. Maar daar ligt in dit belangrijke boek het zwaartepunt juist niet. Broeder Stanley vertelt eigenlijk niet anders dan de ontwikkelingsgang van de relatie met Jezus Christus in zijn leven; A song of ascents naar het opschrift van de psalmen 120 - 134: een bedevaartslied. Hij zingt in dit boek het lied van het Koninkrijk Gods, dat was, dat is en dat komen zal. En in elk hoofd stuk raakt hij weer aan een ander facet van dat Koninkrijk. Daarom is dit boek zo ontzaglijk rijk geworden. Het is vol van dogmatiek, ethiek, nieuwste kerkgeschiedenis, gods dienstgeschiedenis, oecumenica en niet in de laatste plaats bijbelstu die en exegese. Maar het geheel is doortrokken van het persoonlijk getuigenis van een mens, voor wie Christus de Levende, het vleesgeworden Woord is van de realiteit en het realisme van het Koninkrijk Gods. Daarom vind ik dit boek een gebeurtenis. Het komt in mijn boekenkast te staan bij de boe ken, die ik regelmatig opsla. Want dit boek kan je eenvoudig niet maar één keer lezen, het blijft je bezighouden. Overgave Juist vlak voordat ik met dit boek begon, las ik het boekje van dr. Do- rothee Sölle, „Gehoorzaamheid en fantasie." Ze zal wel een geleerde vrouw zijn; tenminste als zodanig wordt ze op de omslag geannonceerd, maar het is een arm boekje, waarin de uitgangspunten wezensvreemd zijn aan het evangelie. Zoiets valt je des te duidelijker op, als je naast Doro- thee Sölle Stanley Jones leest, in wiens leven, denken, spreken, het gaat om een totale overgave aan de nu levende Jezus Christus. Alle getheore tiseer over de bijbel en het Evangelie vat broeder Stanley samen onder de noemer: „Het Woord is woord gewor den"; terwijl het bij hem in alle evangelie-verkondiging erom gaat, dat er iets geschiedt, dat „het Woord vlees wordt." Groot gezag Stanley Jones is een meester in de taaL Elk hoofdstuk volgt strak en ge disciplineerd het aangegeven thema, in elke zin zijn de woorden nauwkeu rig gekozen. Zijn zinnen zijn kort en zakelijk, scherp als pijlen. Meesterlij ke woordspelingen kom je op elke bladzijde tegen, waardoor opeens hardnekkige misverstanden ontward worden en de evangelische lijnen strak getrokken worden. Alles is overgoten met een weldadige humor en een liefdevolle mildheid. Wie broeder Stanley heeft horen spreken, ervaart bij het lezen van dit boek bijna een lijfelijke aanwezig heid; want hij schrijft precies zoals hij spreekt. Zegt hij dan zoveel nieuws? Nee, beslist niet! Maar er is in alles een groot gezag verborgen, alsof de le vende Heer zelf door broeder Stanley je aanspreekt Je komt er gewoonweg niet onderuit Je moét met jezelf te rade gaan! Bedoelingen In zijn voorwoord zegt Stanley Jo nes zelf aangaande zijn bedoelingen met deze autobiografie: „Ik zal me meer dan eens voor me zelf hebben te verontschuldigen, want ik ben slechts „een christen-in-de- maak". Ik zal me hebben te veront schuldigen voor de Westerse bescha ving, want die is maar voor een klein deel gekerstend. Ik zal me hebben te verontschuldigen voor de christelijke kerk, want ook die is maar voor een klein deel gekerstend. Maar wanneer het gaat om Jezus Christus, dan zal er geen enkele verontschuldiging over mijn lippen komen, want er is er geen enkele in mijn hart. Mijn lied over Jezus Christus is niet maar een fluitdeuntje in het donker, zodat ik er pp die manier de moed in kan hou den. ee, ik zing met mijn hele we zen met mijn geest, mijn gevoel, mijn wil met de instemming van mijn hele innerlijk, ik zing, eenvou dig omdat ik niet anders kan. Als ik me zou stilhouden, dan zouden de stenen de harde, naakte feiten van het leven het uitschreeuwen. Ik weet, dat Jezus onder vuur is, het meest intensieve vuur, dat ooit op Hem is afgevuurd. Dit vuur is wreder dan iets anders, want het komt van achteren; Hij wordt gewond door zijn eigen volgelingen althans ze noe men zich zo. Ik lees de aankondiging in het kerkblad in een universiteits stad: „Professor N.N. zal een voor dracht houden over „Het probleem Jezus". Ik vraag mezelf af: „Is Jezus dan een probleem? Hij lost mijn pro blemen op; Hij heeft ze opgelost. Hij lost ze op en zal ze te allen tijde oplossen." En daarom glimlach ik en zing. Een andere professor aan een theologisch seminarie zei in een voor dracht: „We weten weinig of niets aangaande Jezus; daarom kan ik hem beleefd aan de kant zetten." Ik word daar niet boos om; ik glimlach alleen maar medelijdend en antwoord: „De conclusie volgt uit de veronderstel ling. U zet Hem beleefd aan de kant, want u weet weinig of niets van Hem. Als u Hem kende door overga ve, geloof en gehoorzaamheid, dan zou u Hem niet beleefd aan de kant zetten, maar u zou Hem te voet val len, samen met de ongelovige Thomas en zeggen „Mijn Heer enm ijn God". Daarom schuif ik dit getuigenis be leefd aan de kant. Hij weet weinig of DEN HAAG In de taakstel ling, bemanning en uitrusting van het huidige gewestelijke ar beidsbureau moet verandering komen. Anders kan het arbeids bureau niet blijven fungeren als centrale instantie voor de hele arbeidsmarkt in het betreffende gewest. Dit is één van de algemene conclu sies, die de raad voor de arbeids markt heeft neergelegd in zijn ad vies aan de minister van sociale za ken over het arbeidsbureau nieuwe stijl. De raad voor de arbeidsmarkt, een commissie van de Sociaal-Eco- oimische Raad, is van oordeel, dat het gewestelijk arbeidsbureau de be langrijkste exponent zal zijn in een modern arbeidsmarktbeleid. Daarom moeten de huidige bureaus zo snel mogelijk veranderen in mo derne effectieve informatiecentra. De bureaus moeten agressiever gaan opereren. Volgens de raad kan op die manier het bureau meer vertrouwen en erkenning krijgen en dat is nodig voor het uitoefenen van haar functie. Als één van de nieuwe taken, die de gewestelijke arbeidsbureaus ter hand kunnen nemen, noemt de raad voor de arbeidsmarkt een positiever beleid ten aanzien van part-time- be leid. De raad vindt, dat de bureaus aanvragen voor krachten voor halve dagen en dergelijke niet alleen pas sief moeten registreren, maar moeien proberen de vraag te vergroten. Omscholing Het arbeidsbureau moet zich ook in een vroeg stadium gaan bemoeien met collectieve ontslagen. Het moet omscholingsactiviteiten stimuleren, en in het bijzonder voor ouderen en de genen, wier arbeidsplaatsen zijn weg gevallen of worden bedreigd. De raad voor de arbeidsmarkt ves tigt er de aandacht op dat de sterk veranderende maatschappij voortdu rende waakzaamheid vereist voor de kwantitatieve en kwalitatieve bezet ting van het gewestelijke arbeidsbu reau, evenals voor de opleiding van de ambtenaren, De gebiedsindeling zal voortdurend moeten worden aan gepast. Onvoldoende De raad voor de arbeidsmarkt meent dat een niet onbelangrijk deel van de potentiële gebruikers aan het huidige beeld dat men van het ge westelijke arbeidsbureau heeft niet de verwachting koppelt dat dit bu reau bij het arbeidsmarktgedrag een nuttige functie kan vervullen. Zolang en voor zover dit het geval is, func tioneert het gewestelijke arbeidsbu reau onvoldoende. De raad voor de arbeidsmarkt acht een goede afstemming van taken en middelen van het gewestelijke ar beidsbureau op de behoefte van ge bruikers van primaire betekenis. De raad meent dat het ontbreekt aan voldoende inzicht in de wensen en behoeften van gebruikers. Daarom bepleit de raad een systematisch marktonderzoek daarnaar en een zo spoedig mogelijk beginnen met expe rimenteren. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. boom, 2. ros, 7. rivier in Italië, 9. heipaal, 12. vrijgevig, 13. wig, 15. spitse bek van een vogel, 17. en personne (afk.), 18. sieraad, 20. mu zieknoot, 21. mist, 22. visje, 23. plaats uit de oudheid, 24. inhoudsmaat, 26. .afk. van idem. 27. plaats in Finland, 28. muzieknoot, 29. een zekere 33. N. Amer. rendier, 37. spil van een wiel, 38. oogvocht, 39. chin, lengtemaat. Verticaal: 1. afnemend getij, 2. hoofd deksel, 3. slede, 4. stuk bouwland, 5. radio omroep, (afk), 6. scheepsvloer, 8. rund, 10. voortreffelijk, 11. soepkom. 12. plaats in Italië. 13. bedelaar, 14. buitenmuur van een gebouw. 16. troep. 18. vlies, vel, 19. vod, 25. meis jesnaam, 30. knaagdier, 31. nachtge waad. 32. rondhout, 34. railroad (afk.), 35. foei, 36. voedsel. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. faro, 5. elke. 9. kassier. 11. krans. 13. store, 15. eend, 17. toon, 18. rit, 19. boletus, 21. boter, 22. pinakel, 24. Ain. 26. rein, 27. Arno, 28. erels, 30. sneer. 31. repelen, 32. Esra, 33. Aida. Vert.: 2. akant, 3. rand, 4. Oss. 5. eis, 6. letter. 7. kroot, 8. oker, 10. lens. 12. Reinier. 14. routine, 16. motet. 19. bok, 20. lel. 21. banier. 22. prei. 23. Niers, 24. arend, 25. nors. 27. Anef, 29. Spa, 30. MOSKOU (Reuter, UPI) De verwerping door China van het Russische voorstel een conferen tie van kern-mogendheden te houden is „door en door huichel achtig" en is ingegeven door een geheime verstandhouding tussen Peking en Washington. Dit schrijft het Russische partij- dagblad de Prawda in een felle aan val op de Chinese leiders. De aanval in het Russische blad is gelanceerd naar aanleiding van de recente verwerping door China van een voorstel, dat de Russische partij leider Leonid Breznjew dit voorjaar heeft gedaan op het 24ste congres van de partij. Breznjew riep daarin de vijf kernmogendheden op gezamen lijk te gaan confereren over nucleaire ontwapening. De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zater dag tijdens een bezoek aan Taiwan verklaard dat de VS zijn vriend „de Republiek China" (bedoeld is Taiwan) nooit in de steek zullen laten. Radio Peking heeft in een uitzen ding gezegd dat de „tegenstellingen tussen het Amerikaanse imperialisme en zijn Westeuropese bondgenoten met de dag groter worden en dat de niets van Jezus; daarom betekent het feit, dat hij Jezus aan de kant zet alleen maar, dat men hem de pro fessor beleefd aan de kant zet Heel dit patroon van scepticisme en weerstand, dat ik in mijn thuishaven aantref vormt het klimaat, waarin ik mijn hele leven in India heb geleefd. Ik heb mijn weg gezongen dwars door een levenslange storm van oppo sitie. En daarom kan ik nu rustig mijn weg zingen door deze „storm in een glas water" in mijn eigen achter land. Want ik heb geleerd om te zin gen, niet alleen „vanwege", maar ook „ondanks". Ik heb mijn geloof neer gelegd voor de niet-christelijke we reld en ik heb gezegd: „Daar is het, mijn broeders. Als je het kunt bre ken, breek het. Want ik kan niet in een paradijs leven, als het achteraf het paradijs van een dwaas zou blij-, ken te zijn. Hoe gauwer ik ontdek dat, wat ik meen werkelijkheid te zijn, het niet is des te beter!" Toen hebben scherpe geesten en grote filosofen mijn geloof de nodige klappen toegediend, dag en nacht, meer dan een halve eeuw lang. En het resultaat? Gebroken? Ik kan ge rust zeggen, dat hoe me^r mijn geloof mishandeld werd, hoe meer het begon te stralen. Er zijn littekens aan mijn geloof, maar onder die littekens zit geen twijfel verborgen. Hij heeft me te pakken met de instemming van mijn hele wezen. Het lied, dat ik zing, is een levenslied Ik ben drieentachtig en vandaag ben ik meer verheugd over het feit. dat ik een christen ben dan toen ik achttien jaar was en mijn voeten op de Weg zette." Verhelderend Stanley vertelt van zijn jeugdige bekering van de geestelijke en li chamelijke crisis, die hij doorstaan heeft, vooral in zijn eerste zende lingsjaren in India. Hii vertelt over de confrontatie met boeddhisme, hin doeisme en islam; overzijn wondere ervaringen tiidens de tientallen z.g. ronde-tafel-conferenties, waar leiden de figuren uit de verschillende we reldgodsdiensten bijeen waren; niet voor louter discussie, maar om van binnen uit en persoonlijk te zeggen, wat hun godsdienst in hun leven be tekende. De conclusie na jaren was: ik vond veel twijfel en onzekerheid maar nergens verzekerdheid. Wel „conversation" bij gebrek aan „con version" (bekering). Bijzonder boeiend is, wat Stanley Jones onthult over zijn bemiddelings pogingen (op verzoek van de Japanse christenleider Toyohiko Kagawa) tus sen de Japanse delegatie in Amerika en president Roosevelt, vlak voor het uitbreken van de oorlog met Japan. De daar vermelde feiten sijn voor Nederlanders, die zelf de oorlog met Japan hebben meebeleefd, bijzonder verhelderend. Maar het meest tref fend is te horen, hoe hij deze misluk king in zijn leven in het gelosf ver werkt heeft. Typisch is het, dat via deze mislukte verzoeningspogingen voor Stanley Jones na de oorlog in Japan een wijd-geopende deur is ge geven, tot aan de keizer toe. en hij daar aan honderdduizenden het evan gelie heeft gepredikt. Weer een boek Ik moet eindigen, ook al zou ik graag nog veel meer willen vertellen over dit rijke boek. Ik kan alleen maar zeggen: „Lees het zelf!" Ik hoop, dat een Nederlandse uitgever het waagt, dit boek in vertaling uit te geven, zodat het ook hier voor een brede kring bereikbaar is. Nu hij inmiddels 87 jaar oud is, trekt Stanlev Jones nog steeds de we reld rond. Merkwaardig is, dat zoveel jongeren naar hem komen luisteren. In 1969 maakte hij nog gedurende de warmste maanden een toernee van vier maanden door India, met dage lijks twee tot vijf spreekbeurten. Als hij niet reist, spreekt of bidt hij; en als hij dat niet doet. schrijft hij aan een volgend boek. Thans is hij bezig met een boek ov$r „de wetten van het Koninkrijk Gods". Een vriend van Stanley, die daarvan hoorde, schreef hem: „Stanley, je moet wel goed thuis zijn in het Koninkrijk, als je met slechts één oog over de wetten van het Koninkrijk kunt schrijven". (Stanley Jones mist sinds een jaar het gezicht van één van zijn ogen). Inder daad! En juist daarom omdat hij zo goed thuis blijkt te zijn in het Koninkrijk, is het een grote verrij- strijd van de Westeuropese landen tegen de Amerikaanse hegemonie in tensiever wordt". Volgens radio Peking was dit een gevolg van de „drastische verminde ring van de Amerikaanse kracht en een relatieve toename van de kracht van de Westeuropese landen in de afgelopen 20 jaar, in het bijzonder in de laatste paar jaar". KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie- J. de Berg (voorzitter). H. P Ester. G J Brinkman J van Hofwegen. STANLEY JONES king, om uren en dagen te besteden aan de lezing van dit levenslied van een oud man. Ds. H. J. Teutscher is hervormd pre dikant te Borssele. De mensen, tegen wie Micha zich richt, waren niet goddeh-u integendeel, zij luisterden graag naar pröfeten. Alleen, dat m>c dan mannen met een vrolijker prediking dan Micha. „Alsrs maar iemand wind naliep en leugen voorspiegelde: Ik profete^' van wijn en bedwelmende drank dan zou hij de profeet vanV* volk zijn." (Micha 2:11.) ■ar Dat zien we telkens in het Oude Testament: valse profeten, óók optraden met „Zo spreekt de Here. Micha's tegenstanders profeteerden van wijn en bedwelm J drank. Hun godsdienst was er een van louter vreugde. Ga re door het Verbond aan Israël verbonden, zal Zijn volk nooit •spl laten en het altijd heil brengen, was hun prediking. De predil rw van Micha was bekering. De valse profeten predikten alD 2 maar evangelie, Micha wet en evangelie beide. IVant hei zon al te simpel zijn. te denken, dat terwijl de ifH' profeten heil prediken, Micha slechts van onheil weet. Zijn p «rt king is óók heilsprediking, maar door de diepte van het otprcx heen, voor degenen, die zich tot God bekeren. Straks zal Is11 in ballingschap gedreven worden als schapen in een kooi. E zullen de valse profeten verstomd staanmaar Micha pro ft J uitredding voor een gelouterd volk. We lezen vandaag Jesaja 3:1-9. Luns enthousiast bestormd gen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Van Van een verslaggever UTRECHT In de St. Willi- brorduskerk in de Utrechtse bin nenstad zijn gistermorgen de eei- ste missen opgedragen door pa ter drs. Winand Kotte uit. Wijk bij Duurstede voor een groep, als behoudend te omschrijven Rooms Katholieken, die zich hebben verenigd in de St. Willibrordus- stichting. De hoogmis van half elf trok een zeer groot aantal mensen. De kerk was tot de laatste plaats gevuld en vele mensen moesten staan. Onder de bezoekers bevond zich ook oud-minis ter Luns, die na afloop werd be stormd door enthousiaste mensen, die z(jn handtekening wilden hebben. Pater Kotte droeg de mis, die ruim twee uren duurde, op samen met twee andere priesters, die anoniem wensten te blijven. De mis werd volgens het traditionele patroon in het latijn ge houden. STUK PAPIER In zijn preek zei pater Kotte, dat hij de verklaring van het aartsbisdom laat voor wat zij is. In die verklaring werd gezegd, dat de groepering han delt buiten verantwoordelijkheid van elke competente autoriteit in de kerk Hij meende, dat deze verklaring is verschrompeld tot een wezenloos stukje papier. „Het is niet onze schuld, dat wij juridisch in een soort niemandsland zijn terechtgekomen. D jbeA Men heeft ons onze trouw *aan de kerk en de paus in de kou laten staan", aldus pater Kotte. „Wij voelen ons ontkleed, maar de paus zal ons niet in de steek laten. Hij kent ons en wij doen een beroep op hem". APPLAUS Hij kreeg een donderend applaus van de gelovigen voor zijn woorden. Na afloop van de dienst zei pater Kotte, dat de beweging rondom zijn opvattingen over de eredienst niet als een afsplitsing moeten worden gezien, maar dat juist de diensten in andere katholieke kerken zich afsplitsen van de richtlijnen, zoals die door Rome zijn gegeven. „Wij zijn progressief in de juiste richting en wij keren ons af van de wilde progressiviteit". GEEN GEHEIM Oud-mlnlster Luns verklaarde na afloop naar Utrecht te zijn gekomen, omdat hij achter de traditionele kerk van Rome staat. „Daar heb ik nooit een geheim van gemaakt, zoals u weet", zei hij. Mr. Luns heeft ook financieel bij gedragen aan de Willibrordusstich- ting. Deze stichting is precies één jaar geleden begonnen met een actie om de leegstaande Willibrorduskerk te kunnen gebruiken voor de traditione le diensten. De datum 15 augustus werd gekozen, omdat de katholieke kerk op die datum Maria ten hemel opneming viert (onderwijs) zal voorlopig het kle geld niet verhogen. De definitiev slissing hierover valt tijdens he binetsberaad van 27 augustus, a ter Nelissen (financiën) is reed j koord gegaan met het besluit vai collega van onderwijs. Minister Van Veen heeft malen in interviews te verstaan ven, dat hij van niets een dogm maken. Ook de schoolgeldheffinp dens de leerplichtige leeftijd wi niet bijvoorbaat uitsluiten. Toe! volgens een woordvoerder van ministerie net dit jaar allemaal j y erg meevallen. Dat betekent niet schoolgeldheffing voor leerplic kinderen of verhoging van het tergeld in de toekomst onmtjj. zijn. Het kleutergeld bedraagt thai gulden per jaar. Aanvankelijk het de bedoeling dit bedrag te e dubbelen. Van vele kanten was i ent( gen dit voornemen geprotesteerd. !Td< te KAAPSTAD (AP) Herbert, de tandtechnicus uit ..stad.die op 25 juli een nieuw 1 -nieuwe longen heeft gekregen, een derde operatie sinds de plantatie ondergaan, zo 'neefj Groote Schuur ziekenhuis meegedeeld. Vrijdagavond is hij geopereerj een lek in de rechter bronchiaaJ In een bulletin van het ziek^ werd gemeld dat de 49-jarige j het bevredigend maakt en dat] en longen goed functioneren. KESSEL De 20-jarige H. sen uit Kessel is zondag bij het vj 'in een aan de Maas gelegen verdronken. Mt eoj git Jb. Klein Haneveld op Zoeklicht-toogdag LONDEN (AFP) Volgens de re sultaten van een nieuw opinie-onder zoek, dat in de Financial Times is ge publiceerd, neemt het aantal voor standers van Britse toetreding tot de EEG in Groot-Brittannië toe. Volgens de in juli/augustus verrich te opinie-peiling van het „British Market Research Bureau" was 34 pet van de ondervraagden vóór toetre ding tegen 22 pet in juni. 85 pet van hen is ervan overtuigd dat Groot- Brittannië het Verdrag van Rome zal tekenen, tegen 76 pet twee maanden geleden. Uit de resultaten blijkt voorts dat 46 pet van de bevolking van mening is dat de nationale identiteit van Groot- Brittannië slechts gering zal worden aan getast door de toetreding tot. de EEG, 40 pet gelooft dat dit in grote mate het geval zal zijn. 44 pet van de ondervraagden meent dat de economische groei zal worden versneld en 23 pet denkt dat deze door toetreding tot de EEG zal wor den verlaagd. Bij het vorige opinie onderzoek, waren peycentagees 33 en 36. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM „Wij zijn wer kelijk aangekomen in het mid dernachtelijk uur. De afgoden- altaren staan middenin de ge meente van Christus en de macht der duisternis heeft zich in onze gemeenten opgericht". Dit zei evangelist Jb. Klein Haneveld zaterdagmiddag op de drukbe zochte Maranatha-toogdag, uit gaande van „Het Zoeklicht" in de Expohal te Hilversum. De evangelist vertelde hoe koning Asia volgens de beschrijving in de Kronieken met het volk een eind maakte aan de afgodendienst en de hoogten waarop ontucht werd ge pleegd, slechtte. HEILIGING Een nieuwe heiliging en een nieu we toewijding zou het volk ten zegen zijn. Dat geldt naar de heer Klein Haneveld zeide thans ook Nederland. De afgodendienst in de kerk van van- Net sliep ik lekker, toen er op mijn kamerdeur werd ge klopt. Hotel-controle! Ik vroeg of ze nou helemaal waren. Ik heb de volgende morgen aan de balie geklaagd. Maar daar hoorde ik, dat de politie móói een meneer van zijn bed had gelicht, die had meege daan aan een bankoverval! Nog een kassier bij gewond óók... daag betreft volgens hem de m< theologie en de wetenschappen. „Velen die zich met de naai Christus tooien maken zichzèl God, in strijd met Gods openb En Johannes de Heer heeft al ge V als wij een eigen mening hebber God, zijn wij al afgodendienaar hoevelen hebben dat niet? STAGNATIE Velen die zich met de naam Christus tooien hebben zich gé aan de verheerlijking van de mei de menselijke prestatie. Heel N| land en daarmee ook duizé Christenen zitten gekluisterd aa t.v. als koning Voetbal zich veil' Dan kunnen de mensen nietfuUl de bidstonden komen en wordero best keraadsvergaderingen verPfied Men knielt voor de goden vanLï tijd en dat brengt stagnatie 1,1 werk van Jezus Christus", aldWen, evangelist. lm in AARDS b c „Het leven van menig kindn kw God is volkomen aan de aarde gw ro den", zo vervolgde hij. „Zij levej,| we of ze hun domicilie op aarde h gekozen en voelen zich thuis t nu wereld van nu". =ns et Ook bij de Maranathachris avori constateerde hij verslapping: d bespi meente openbaart niet die krach oord< ze zou moeten manifesterei ersve daardoor worden vele verlorens de gered. „Als de Maranathagen Goorst niet opnieuw het zout der inget wordt, dan zinkt onze generatie altei in een ontzettende duisternis", len gr de heer Klein Haneveld. inged oolstr LIEDEREN Project Afgewisseld door liederen «fuïrt hannes de Heer en door zang va gereformeerd en een vrij-evang koor onder leiding van Gijs werden er gedurende drie op« L gende samenkomsten nog mee n j,e, deze opwekkingstoespraken geh >ntrun onder het motto „Als Gods bal irruim klinken". frwezig Duizenden mensen woonden d t nieui menkomsten bij, waarvoor defe met van de Expohal was afgescherr lermc

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2