S BESCHERMEN DOLLAR Gemeenten raken van streek door woonwagenbewoners Deel van IRA wil sabotage in Engeland Ingrijpende maatregelen aangekondigd WOENSDAG BERAAD MET CRM Aiclitmacht Z.-Vietnam bereid tot actie? Schutter doodt baby 2 moderne theeglazen r1 ri Het Kwartet Weinig wind Loon- en prijsstop van negentigdagen Thieu valt Ky aan ANTOORINRICHTING N.V.CIEBA LEIDEN Moeder van 10 jaar bona Nieuwe Leidse Conraaiit Maandag 16 augustus 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. f 1.43, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 - Klachtendiensl bezorging 18.00-19.00 uur let volk bewondert te' meer. iaarmate het minder begrijpt. DE LA BRUYERr „Als iullie willen weten waarom de baby-sltter naar huis 13 qe- qaan, moeten jullie de bandre corder aan zetten." Hadden we vorige week te ma- en met een opeenvolging van epressies, in het weekeind breid- e zich geleidelijk een gebied van ige barometerstanden naar it-Europa uit. Het centrum het gebied van hoge baro- ;erstanden komt de komende uur nog wat dichter bij ons id te liggen. Morgen zal er in it algemeen weinig wind zijn zullen flinke zonnige perioden irkomen. Een hogedrukgebied krijgt meer betekenis. Morgen droog met wat meer zon en een tot zwak of ma- l afnemende zeewind. Tempera tuur ongeveer 20 graden, zeewa ter 18 graden. Vooruizichten: Beter strand- er met zon. Barometerstand: Heden 10 uur 16,4 cm (1018 millibar) stagend Zon en maan 17 augustus: zon op 5.26, onder 10.01maan op 1.00, onder 18.38, B aug. N,M. WASHINGTON (Reuter, AP) - President Nixon heeft enkele zeer ingrijpende maatregelen aangekondigd, die het herstel van de zieke Amerikaanse dollar moeten bevorderen. Hij deed dit vannacht in een toespraak voor televisie en radio. Om de wankele economie van de Verenigde Staten nieuw leven in te blazen en om de dollar te verdedigen tegen „internationale speculanten" moet het volgende worden gerealiseerd. Met onmiddellijke ingang heeft de regering een loon- en prijsstop van negentig dagen ingevoerd. Er komt een toeslag van tien procent op de be lastingen van de gehele invoer van de Verenigde Staten. De federale uitgaven zullen met 4700 miljoen dollar worden ingekrom pen. Hulp aan het buitenland moet met tien procent worden ingekrompen. De Verenigde Staten zullen met andere landen gaan onderhandelen over wijziging van de pariteit van be paalde valuta's ten opzichte van de dollar. De Verenigde Staten zullen tijde lijk van buitenlandse centrale banken geen dollars meer aannemen voor in wisseling tegen goud of andere mo netaire activa. Geen vrienden Met intrekken van de convertibili teit zal de Verenigde Staten op het gebied van de internationale handel geen vrienden maken, maar Nixon verzekerde dat de Verenigde Staten altijd een vooruitziende en betrouw bare handelspartner zijn geweest en zullen blijven. In volledige samenwerking met het Internationale Monetaire Fonds zul len de Verenigde Staten aandringen op hervormingen die noodzakelijk zijn voor het ontstaan van een nieuw in ternationaal monetair bestel waar dringend behoefte aan bestaat. Het opschorten van de convertibili teit van de dollar betekent dat cen trale banken, die de laatste jaren gro te bedragen in dollars hebben ver gaard, die dollars thans niet tegen goud of andere monetaire activa kun nen inwisselen tenzij de Amerikaanse autoriteiten daar toestemming vóór geven. In plaats van de dollar te deva lueren zullen de Verenigde Staen gaan onderhandelen over revaluatie van de valuta's van bepaalde andere lan den. De Japanse yen en de Duitse mark worden op het ogenblik het sterkst ondergewaardeerd geacht ofschoon de Mark sedert het vrijgeven van de koersvorming op 10 mei op de wis selmarkten ongeveer acht procent in waarde ten opzichte van de dollar is gestegen. Bernadette Davlin, het Britse parlementslid voor Midden-Ulster, heeft haar landgenoten in Londonderry opgeroepen tot een algemene staking. Op een bijeenk omst in deze stad deed zij een felle aanval op de interneringsmaatregel van de regering Brian Faulkner. In Dublin heeft zij op een vergadering van de links-republikeinse vleugel van de IRA (voor vervolg zie pag. 5) gepleit voor omverwerping van de regering van de Ierse Republiek. Van een onzer verslaggeefsters KATWIJK De burgemeesters van Katwijk, Leiden, Haarlem mermeer en Zierikzee zullen woensdag een gesprek hebben met de staatssecretaris van CRM, mevrouw Van Veenendaal, over de moei lijkheden, die. met name deze gemeenten de laatste tijd hebben met de woonwagenbewoners. 5AIGON (Reuter, UPI) De idvietnamese president Ngoe- n Van Thieu heeft vice-presi- nt Ngoejen Cao Ky in een felle wal ervan beschuldigd een tale minachting te hebben voor grondwet en lasterlijke op- irkingen te hebben gemaakt er het rechtsbestel van het nd. 'resident Thieu verbrak met zijn ival het stilzwijgen in de al maan- i lange vete die tussen hem en Ky taat. Ky is onlangs uitgeschakeld kandidaat voor de presidentsver- ïingen door een op last van Thieu gevaardigde en door het parlement 'genomen nieuwe kieswet. BOMMEN? fadat het hooggerechtshof de kan- atuur van Ky had afgewezen, werd gemeld dat officieren van de Zuidvietnamese luchtmacht in een vlaag van woede te kennen hadden gegeven dat ze zelfs bereid waren bommen af te werpen op het paleis van president Thieu. Ky. voormalig opperbevelhebber van de luchtmacht en oud-straalja gerpiloot, is zeer populair bij de luchtmacht in zijn land. Al geruime tijd doen in Saigon geruchten de ron de dat Ky of aanhangers van hem een tegenactie in de zin zouden heb ben. Een woordvoerder van de enige overgebleven tegenkandidaat van Thieu, generaal Doeong Van Minh (Grote Minh), heeft meegedeeld dat Minh nog steeds overweegt zich als kandidaat terug te trekken. Op 3 oktober worden in Zuid-Viet- nam presidentsverkiezingen gehou den. Vooral in Katwijk was het dit weekeinde raak: in twee dagen tijds gingen daar in het plaatselijke woon wagenkamp achttien wagens in vlammen op en raakten ook verschil lende personenauto's helemaal ver nield. De politie en het gemeentebestuur weten vrijwel zeker dat de bewoners de branden in deze wagens zelf heb ben aangestoken, maar men heeft geen bewijzen om deze verdenking te staven. Geen onderdak De burgemeester van Katwijk, A. G. Vermeulen heeft nu besloten, fci afwachting van maatregelen of voor schriften van het ministerie van CRM, de woonwagenbewoners, die door een brand dakloos worden, geen ondierdak meer te verschaffen in zijn gemeente. Hij heeft over deze maatregel over leg gepleegd met de minister van binnenlandse zaken en de staatsse cretaris van CRM, die beiden achter deze beslissing staan. De branden, die op het ogenblik re gelmatig voorkomen in het Katwijkse woonwagenkamp de afgelopen da gen achttien, daarvoor nogmaals twintig hebben de plaatselijke be volking nogal agressief gemaakt ten opzichte van de woonwagenbewoners. Zo dreigde zaterdag een groot scheepse vechtpartij tussen woonwa genbewoners enerzijds en Katwijkse tuinders, die vlak naast het kamp hun grond hebben, anderzijds. Een gevecht kon nog net op tijd worden voorkomen. Maatregelen Behalve dat besloten is de dakloze woonwagenbewoners geen onderdak meer te verschaffen, heeft de burge meester ook twee andere maatregelen voorgeschreven: in het woonwagen- ''ILLEM BARENTSZSTRAAT 35«terrein„De Waard"«Tel. 01710-49044 Een van de uitbrandden achttien woonwagens, die het afgelopen weekeinde in Katwijk in het plaatselijke woonwagenkamp. kamp moeten alle wagens tegen el kaar gezet worden (dan durft men niet zo snel een wagen in brand te steken, omdat dan alle wagens mee verbranden) en het kamp is gesloten voor alle nieuw aankomende wagens. Op het ogenblik staan er zo'n 85 wa gens in Katwijk. Hoewel wij geen keiharde bewijzen hebben, dat men de wagens zelf in brand steekt, is het vermoeden, dat dit gebeurt, toch wel enorm sterk. Zo kreeg ik eind vorige week een tele foontje, dat er zes of acht wagens vanuit Den Haag naar Katwijk on derweg waren om daar in vlammen op te gaan. En inderdaad enige tijd later kwa men de wagens en enkele ervan ston den binnen de kortste keren in brand. Nadat wij het kamp gesloten hebben verklaard kwamen er dit weekeinde nog enkele wagens uit Deventer. „Handig" Van deze wagens leken twee to taal onbewoond te zijn. Ze waren ge woonweg meegesleept om bij ons in brand te worden gestoken. Men heeft een bijzonder handige manier om het vuur in de wagens aan te brengen. Zo is er pasgeleden een wagen in brand gestoken achter de rug van een sur veillerende politieman", aldus burge meester Vermeulen. Overigens keert de gemeente Kat wijk niet zelf het bijstandsgeld uit aan de woonwagenbewoners. Dit ge beurt in Leiden. De woonwagenbewo ners, die erg ontevreden zijn over de hoogte van de bijstanduitkering en over het feit, dat zij in sommige ge vallen niet of niet snel genoeg hun FRANKFORT (DPA) Een meisje van acht maanden is gisteren in Frankfort op straat in de armen van haar grootmoeder doodgeschoten. Het dodelijk schot werd vanuit een raam gelost. De grootmoeder raakte gewond. De politie trof het moordwapen aan op de zolderetage van een pand aan de overkant van de straat en arres teerde elf jongelui, die de bovenver dieping bewoonden. Bij deze jongelui bevindt zich een jongeman van 16 jaar, die ernstig van de misdaad ver dacht wordt. Hij heeft echter nog niet bekend. uitkering krijgen, zouden vanochtend een protestbijeenkomst organiseren bij de afdelig sociale zaken van de gemeente Leiden. Versterking Ook hebben de woonwagenbewo ners uit Katwijk aangekondigd het huis van de burgemeester en het ge meentehuis te zullen molesteren. De burgemeester heeft versterking van zijn politiekorps aangevraagd en ge kregen. Op het ogenblik verblijven verscheidene Leidse politiemannen in Katwijk. „Het wordt hoog tijd, dat er iets aan deze situatie gedaan wordt. Dat vindt de staatssecretaris van CRM trouwens ook, is mij gebleken", aldus burgemeester Vermeulen. „Als je na gaat dat een nieuwe woonwagen en die krijgt men binnen twee dagen, wanneer de eigen wagen wagen ver brand is toch minstens 10.000 gul den kost, dan betekent dat, dat die achttien branden van dit weekeine ons zo'n 180.000 gulden kosten. Dat wordt natuurlijk te gek." BELFAST, DUBLIN, LONDEN (AP, Reuter, UPI) De mili tante rechts-republikeinse vleu gel van de IRA, het verboden Ierse Republikeinse Leger, heeft aangekondigd dat in Engelse steden op grote schaal sabotage zal worden gepleegd als de Britse militairen de Noordierse regering van Brian Faulkner blijven steunen. Gisterochtend is de voordeur van het militaire recruteringscentrum in Hel- loway in Noord-Londen door een bomexplosie verwoest Drie mensen werden licht gewond. Telefonisch werd door iemand die zich lid van de „Angry Brigade" noemde gezegd: „Wij zullen de oorlog naar hier over brengen". ENGELAND In een vraaggesprek met het Ierse blad Evening Herald heeft de IRA- leider John Kelly voormalig voor zitter van het verdedigingseomité voor burgers van Belfast verklaard dat de „provisionals" klaar staan de strijd v»n Ierland over te brengen naar steden als Londen. Birmingham. Coventry, Liverpool, Manchester en alle andere grote Engelse steden. OFFICIALS De links-republikeinse vleugel van de IRA (de „officials") heeft zich openlijk van de aangekondigde cam pagne in Engeland gedistantieerd. Cathal Goulding, de leider van de „officials" heeft in Dublin opgeroepen het geweld in Ulster te beëindigen en een campagne van burgerlijke onge hoorzaamheid te beginnen. In een verklaring heeft de „officiële" IRA- vleugel gezegd: „Wij zijn niet van plan een militaire campagne te be ginnen in de Britse steden." DEVLIN Op een bijeenkomst van de links- republikeinse IRA-vleugel in Dublin heeft Bernadette Devlin, Britse parle mentslid voor midden-Ulster, open lijk gepleit voor omverwerping van de regering van de Ierse republiek. „Als wij in de 32 graafschappen van Ierland (Ierse republiek plus Ulster) een arbeidersrepubliek willen opbou wen dan is het nu tijd dat u uw plaatsen inneemt", zo verklaarde Bernadette Devlin tegenover de aan wezige IRA-leden en zittend naast IRA-leider Cathal Coulding. (voor vervolg zie pag. 5) BUENOS AIRES, (EFE) Een meisje van amper tien jaar heeft za terdag in een ziekenhuis in Pilar, na bij de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires, het leven geschonken aan een kindje van zes pond. De jonge moeder, van wie alleen de voornaam Mirta werd meegedeeld, was woensdag met haar moeder uit de provincie Misiones, ongeveer 1400 km ten noorden van Buenos Aires, naar het ziekenhuis gekomen. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuwe abonnee: naam lb«ualt: O-per kwartaal per maand I Alsbeloningvoormijnaktiviteit I ontvang ik 2theeglazen. m De nieuwe abonnee krijgt onze I <krant veertien dagen gratis. Mijn neem Postzegel is niet nodig als u op do envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1