SS* IN SOCIALE FACULTEITEN MES Zierikzee moet het zelf zien te klaren met de woonwagenbewoners 1 Gratis reizen Shell-experiment: electrische DAF 2 Septemberdagen op uw 65+kaart Reclame voor „veilige sigaret ontketent heel wat reacties Burgemeester klaagt noocl bij CRM voordelig uit met NS Groot tekort aan leraren avond-mavo Felle ruzie tussen Belfast en Dublin Wij dumpen geen cyanide, zegt Hoogovens Brits-Nederlandse primeur Onbekwame docenten en ongeschikte studenten Moskou stuurt Amalrik weer naar strafkamp ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1971 Burgemeester De Meester Bokassa schort relatie DDR op BANGOEI (Reuter) President lean Bokassa van de Centraalafri- aanse Republiek heeft op een mas- abijeenkomst na een militaire para- ie verklaard dat zijn land de betrek- mgen met Oost-Duitsland heeft op schort „tot op de dag waarop de vee Duitslanden hun onderlinge roblemen hebben geregeld". Bokassa hield zijp toespraak ter elegenheid van het elfjarig bestaan an zijn republiek. Bokassa heeft pas inlangs de DDR erkend. den id ab >it tel ivoegi Hebt u er nog geen? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. NS-legitimatie- bewijs of pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Een jaarkaart kost f 50.- p.p., voor een echtpaar f 75.-. Driemaandskaart f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. Vraagt u gelijk een septemberkalendertje. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ambtenaren van het provinciale bureau van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk in Zeeland zullen zo mogelijk de gemeente Zierikzee bijstaan in de afhandeling van een groot aantal bijstandsaanvragen van woon wagenbewoners. Deze enige concessie heeft de Zierikzeese burge meester weten te bereiken toen hij gisteren op het ministerie van CRM in een uren durend onderhoud zijn nood heeft geklaagd over de situatie die is ontstaan sinds Zierikzee (per 2 augustus jongst leden) ging fungeren als centraal uitbetalingspunt voor de bijstand aan woonwagenbewoners op Schouwen-Duiveland. door de rondtrekkende woonwagen bewoners werd aangedaan, zag zich na 2 augustus geconfronteerd met een enorme toeloop. Niet minder dan 76 gezinnen vestigden zich in deze 8000, inwoners tellende gemeente. De afde ling sociale zaken zag zich binnen korte tijd geconfronteerd met een berg bijstandsaanvragen die door de vier ambtenaren nauwelijks verwerkt kunnen worden. Deze piek kwam zowel voor CRM als voor de gemeente volkomen on verwacht, aldus een woordvoerder van CRM. Tot nu toe heeft de ge meente voor f 13.000 aan de logees uitgekeerd terwijl er nog aanvragen voor een totaal van f 50.000 liggen ce wachten. Ondanks de enorme span ning waaronder de afdeling sociale zaken moet werken is het ministerie ervan overtuigd dat iedere uitkering volgens.de wetelijke normen geschied De gemeente Zierikzee werd bij Ko ninklijk besluit eind vorig jaar aange wezen als één van de 75 gemeenten in ons land waar woonwagenbewoners bijstand kunnen krijgen. Dit besluit was het resultaat van heftige aandrang van de gemeenten en een motie van het ar-Kamerlid Schakel om de uitbe talingen te centraliseren. De reden hiervoor was mede het feit dat woon wagenbewoners vaak in kleine plaat sen te gemakkelijk uitkeringen kre gen. De centralisering ging feitelijk pas per 1 augustus in om de 75, na veel overleg aangewezen gemeenten de tijd te geven zich op deze materie in te werken. Zierikzee, dat voor die tijd weinig In september kunt u met NS op uw 654-kaart twee dagen gratis en onbeperkt door Nederland reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. De 65+kaart buiten de gratig reis dagen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve prijs van een enkele reis. Van onzer verslaggevers Met de be" issing dat gezondheidsaspecten el in reclame voor sigaretten illen worden genoemd heeft de oducent van z.g. nicotine- en tuiveri erarme sigaretten, Theodorus iemeyer, een sinds 1956 be- aande afspraak genegeerd en n code doorbroken. afspraak was namelijk de ge- ïid buiten reclameboodschappen houden. Het betreft hier twee mer- van Niemeyer, de „Kelly Halva- en de „Roxy Dual Filter", die de mening van de fabrikant niet geïntroduceerd kunnen worden geen nicotine en teergehalte wor- genoemd. rketiif" sigare enindustrie heeft inmid- 5 bij monde van drs. H. M. C. van van t arden, secretaris stichting tabaks- werkende industrie, meegedeeld afwachtende houding aan te ne- 1 en het voorbeeld van Niemeyer te zullen volgen. grond van het algemeen belang «sloten, zo verklaarde anderzijds Woordvoerder van de Groninger fettenfabriek, in de reclame na- informatie te geven. Wij willen [btreeks uitleg geven aan wat «t bedoeld met halvaret en met m de reclame gebezigde uitdruk- halveren. hoeveelheden teer en nicotine, voorkomen in de rook van de si- uit on,ze nieuwe reclame, aldus Niemeyer-man. zijn ongeveer half A f als het gemiddelde van de l^gbare sigaretten. - "lee komt deze woordvoerder il. 01711^ tegenspraak met wat de Ne- ondse Consumentenbond onlangs *n gehouden onderzoek heeft ge dateerd: er is geen sprake van 'ênng, zoals wordt gesuggereerd, (r van slechts 25 procent minder I 'er was geen tijd om het nogal vangroe onderzoek naar nicotine- -liteultte voeren). AAI M Dr. L. Meinsma van de kankerbe strijding zei desgevraagd het publice ren van percentages „een hachelijke zaak" te vinden. De fabriek geeft geen vergelijkingsmateriaal in haar reclame en nog minder garanties voor de bescherming van de gezondheid. De roker kan misleid worden, als hij denkt dat er een verhoogde veiligheid is. Overigens is het noemen van per centages wel een oude wens van dr. Meinsma, maar dan op de verpakking van alle sigaretten (hetgeen tot nu toe nergens gebeurd is). De fabrikant voert daar weer tegen aan, dat tabak een natuurprodukt is en de percenta ges kunnen schommelen. Overigens: in Amerika is het noe men van percentages op de verpak king verplicht. DEN HAAG De avondscholen voor mavo kampen met een groot te kort aan leerkrachten. Het bestuur v°.n de vereniging van avondscholen voor mavo heeft minister Van Veen (onderwijs) gevraagd te voorkomen dat duizenden leerlingen, veelal wer kende jongeren, in hun mogelijkhe den voor avondstudie worden beknot. De noodsituatie heeft twee oorza ken. De eerste is, dat de avond-mavo- scholen krachtens de mammoetwet gesubsidieerde instellingen zijn ge worden. Daardoor zijn deze instellin gen aan lagere klassennormen gebon den dan toen ze nog ongesubsidieerde scholen waren. Deze lagere normen zijn op zich een goede zaak, maar hebben tot gevolg, dat meer lesuren moeten worden gegeven. De leerkrachten van de avond-ma- vo-scholen zijn voor het allergrootste deel de leerkrachten van de dagscho len voor mavo. Nu is er reeds in het hele land een groot tekort aan be voegde leerkrachten voor de dag-ma vo's. Om dit tekort zoveel mogelijk te kunnen opvangen geven de leraren meer lessen dan het normale aantal van 29 per week. De tweede oorzaak van de nood situatie bij de avondmavo's ligt in het feit, dat onlangs voor elke leraar een limiet is vastgesteld van 37 lesuren per week, een limiet, die ook geldt voor de lessen, die een leraar geeft op dag- en avondscholen samen. Thans is de toestand zo, dat lera ren, die jarenlang 's avonds les heb ben gegeven, daar noodgedwongen van af moeten zien, omdat zij de grens van 37 lesuren op een dag school (bijna) hebben bereikt. .Het bestuur van de vereniging van avondscholen voor mavo heeft op het ministerie overlegd, maar het depar tement weigert dispensatie te verle nen en houdt rigoreus vast aan de 37 lessen per week als limiet. Washington geeft vrij recente stukken vrij WASHINGTON (AFP) De Ame- rikaanse regering heeft besloten de publikatie te bespoedigen van bepaal de geheime stukken betreffende de oorlog in Korea, de Amerikaanse in terventie in Libanon in 1958 en voor wat Cuba betreft, de crisis inzake de Russische raketten en de invasie in de Varkensbaai. Dit besluit van pre sident Nixon zelf is bekend gemaakt door 'John Ehrlichman, de voornaam ste juridische adviseur van het Witte Huis. Voor iedere uitkering moet door de gemeente ook contact worden opge- men met het ministerie om later de kosten voor 100 procent te kunnen declareren. HULP Burgemeester De Meester verzocht het hoofd van de afdeling bijstand bijzondere groepen, de heer P. Ver steeg om hulp voor zijn overwerkte ambtenaren. Het ministerie moest hem echter teleurstellen omdat niet CRM maar binnenlandse zaken over dit soort verzoeken gaat. De heer Versteeg verklaarde na afloop van het onderhoud ervan overtuigd te zijn dat woonwagenbewoners niet meer dan andere groepen in onze samen leving misbruik maken van de sociale voorzieningen. „We hebben een goed contact met de woonwagenbewoners, maar er zit ten er altijd bij die de zaak verknoei en", aldus een woordvoerden van CRM. Burgemeester De Meester keerde gisteren wat teleurgesteld maar naar hij verklaarde met meer begrip voor het standpunt van het ministerie naar zijn gemeente. DUBLIN, BELFAST (AP, Reuter, UPI) De toch al gespannen en schaarse betrekkingen tussen Ulster en de Ierse Republiek hebben giste ren een dieptepunt bereikt door zeer scherpe verklaringen van de premiers van beide gebieden. Premier Jack Lynch van de Ierse Republiek heeft in een verklaring rechtstreeks het vertrek geëist van de Noordierse Unionistische regering Brian Faulkner. De val van deze re gering moet echter langs vreedzame weg worden bewerkstelligd, aldus Lynch.. Premier Brian Faulkner van Ulster heeft in een vlijmscherpe reactie ver klaard dat "er geen verdere poging tot constructie-overleg met de huidige regering in Dublin meer mogelijk is door ons". „De heer Lynch heeft zich nu inderdaad ingezet om met politie ke middelen te bereiken wat de IRA (het verboden Ierse Republikeinse Leger) met geweld wil bereiken: de omverwerping van de Noordierse re gering", aldus Faulkner. Faulkner heeft een verzoek van Lynch een commissie van vertegen woordigers van "beide gemeenschap pen" bijeen te roepen met klem van de hand gewezen. Van een onzer verslaggevew IJ MUIDEN Hoogovens heeft gis teren nadrukkelijk ontkend dat op geringe afstand voor de kust bij IJmulden cyanide wordt „gedumpt". Het cyanide dat bij onze produktie- processen overblijft wordt uitsluitend ln opgeloste vorm met het afvalwater in de buitenhaven geloosd, verklaarde een woordvoerder. De hoeveelheid cyanide in het afvalwater is gering: ongeveer twee milligram per liter. Na menging met het water van de bui tenhaven worden concentraties van twee honderdste milligram per liter gemeten, en deze uiterst verdunde oplossing wordt door chemische en bacteriologische processen snel afge broken. Rijkswaterstaat verricht voortdu rend metingen zowel in de buitenha ven als in een zeegebied tot 600 meter uit de kust. In zee is het cyanide al niet meer aan te tonen. Cyanide wordt niet, zoals sommige andere gif tige stoffen, door vissen of andere or ganismen in hun lichaam geconcen treerd. .Hoogovens weigerde mee te delen hóe groot de totale hoeveelheid cya nide is die met het afvalwater wordt geloosd. „Dat geeft naar onze erva ring onjuiste emotionele reacties bij het publiek", aldus de woordvoerder. Onder de motorkap van de 72-volts DAF 44 die Shell gebouwd heeft kan men dit tafereel aantreffen: 6 accu's, veel elektronische regelapparatuur en (verstopt daaronder) de 'elektromotor. Griekse junta pakt Papandreoe nationaliteit af ATHENE (Reuter) Het Griekse militaire bewind heeft de 52-jarige oud-minister Andreas Papandreoe zijn Griekse nationaliteit ontnomen. De junta zegt tot deze maatregel te zijn overgegaan wegens Papandreoe's tegen het regime gerichte activiteit in het buitenland. Andreas Papandreoe is de zoon van George Papandreoe, de overleden lei der van de machtige Unie van het Centrum-partij. In januari 1968 ver liet Andreas Papandreoe Grieken land, na ruim een half jaar gevan genschap. In het buitenland vormde hij een verzetsbeweging de Pan- helleense Bevrijdingsbeweging. Een voormalig Grieks diplomaat, George Bandillis, is gisteren eveneens zijn Griekse nationaliteit afgenomen. In de afgelopen weken trof dezelfde maatregel Helen Vlachos, voorheen hoofdredactrice van een belangrijk Grieks dagblad, en oud-burgemeester George Plytas van Athene. Letterlijk de huwelijksboot in gaan is niet voor iedereen weg gelegd, maar wel voor de be kende zeiler Siebe de Graad die zijn bruid Marijke Davidson gisteren daadwerkelijk in de boot nam. Vrienden hadden het zeiljacht, waarmee het echtpaar de huwelijksreis maakt, uit het water gehaald en op een treiler geladen, waarna de „vaart" naar het stadhuis kon worden „ge reden". Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM In het mid den-westen van Engeland rijdt een Brits-Nederlandse primeur: de eerste elektrische DAF. Het Thornton onderzoekcentrum van Shell, bij Chester, heeft het kar kas van een DAF 44 voorzien van een elektromotor en door brandstofcellen gevoede accu's. De 44E, zoals we het prototype maar zullen noemen, is ontworpen voor een kruissnelheid van 50 kilometer per uur. Dat duidt meteen aan dat het al leen nog om proefnemingen 'gaat De auto is ook nauwelijks praktisch te noemen: de ruimte onder de motor kap is volgebouwd met zes 12-volts accu's die een maximaal vermogen van 30 pk afgeven aan de elektromo tor. En de kofferruimte is meer dan vol met de zes brandstofcellen die de accu's op peil houden. Die brandstofcellen worden „ge stookt" met hydrazine, de buitenissige (en dure) vloeistof die bijvoorbeeld ook de hoofdraketmotor van de Apol lo ruimteschepen aandrijft. Maar in een brandstofcel wordt ondanks de naam die vloeistof eigenlijk niet verbrand. De hydrazine reageert bij lage temperatuur met zuurstof uit de lucht, en de energie die daarbij vrijkomt wordt voor een groot deel direct in de vorm van elektrische stroom afgetapt. Het aar- dige punt is dat zo'n proces veel effi ciënter werkt dan „gewone" verbran ding, waarbij de vrijgekomen warmte in bewegingsenergie wordt omgezet Vandaar dat Shell die op de ver branding van benzine in automotoren groot is geworden het alternatief van de brandstofcel nauwlettend in het oog houdt. Vooral omdat brand stofcellen ,ook op aardgas kunnen werken, een zaak waar het concern ook wel enige belang bij heeft. Maar de cellen van het type dat nu in de DAF 44E werken, kunnen al leen op hydrazine of methanol wer ken. Methanol zou zowel wat prijs als wat giftige eigenschappen betreft, verre te verkiezen zijn, maar levert technisch nog moeilijkheden op die alleen ten koste van veel onderzoek zijn te overwinnen. Toch, meent Shell, heeft het nu rondrijdende experiment aangetoond dat brandstofcellen mogelijk in de toekomst een doeltreffende kracht bron voor auto's kunnen gaan vor men. Dat klinkt positiever dan de ge luiden die hierover eerder uit Thorn ton te beluisteren waren. Voordelen De principiële voordelen zijn inder daad groot. Met brandstofcellen ont loopt men de capaciteitsbezwaren die nog steeds aan een hélemaal op ac cu's lopende auto kleven. Zelfs met flinke rijen accu's is maar een be perkte actieradius mogelijk. Een „hy bride" systeem waarbij die accu's on der het rijden worden opgeladen on dervangt dat Behalve brandstofcel len, zou hiervoor ook de stirlingmotor in aanmerking kunnen komen, de „heteluchtmotor" waar onder andere Philips mee werkt. Beide mogelijkheden hebben het voordeel dat de uitlaatgassen er aan zienlijk netter uitzien dan die van een benzine- of dieselmotor. Een bat terij brandstofcellen die op methanol (methylalkohol) loopt, zou weinig an ders dan kooldioxide (koolzuur) en waterdamp produceren. MOSKOU (AP) De dissidente schrijver, Andrej Amalrik, is zodanig "hersteld" van een aanval van her senvliesontsteking, in gevangenschap opgelopen, dat hij is overgebracht naar een strafkamp nabij de Siberi sche stad Magadan. Dit is gisteren vernomen in dissidente kringen in Moskou. Amalrik, schrijver van "Haalt de Sowjet-Unie 1984", werd in november vorig jaar wegens anti-sowjetlaster tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Voordat hij op transport werd ge steld, verbleef hij twee maanden in het gevangenisziekenhuis in Nowo- Sibirsk ter behandeling van de her senvliesontsteking. Volgens zijn vrienden is Amalrik gedeeltelijk hersteld, maar hebben de medische autoriteiten hem voor een jaar tot in valide tweede kategorie verklaard. Van onze onderw^sredactie AMSTERDAM En groot deel van de studenten die de sociale faculteiten nu (over) be volken, hoort niet op de univer siteit thuis. Het is daarom zin loos nu nieuwe faculteiten op te richten (bijvoorbeeld in Maas tricht en Twente). Eerst moet de noodsituatie aan de bestaan de faculteiten worden gesaneerd door beperking van het aantal studenten, verbetering van de kwaliteit van de docenten en versterking van de planning. Tot deze conclusie is de commissie Ontwikkeling Wetenschappelijk On derwijs gekomen in een advies over de problemen van de sociale facultei ten. Het rapport van de commissie-De Moor is in april 1971 aan minister Veringa aangeboden en nog altijd niet gepubliceerd. Wel heeft minister De Bra uw, de nieuwe minister voor het weten schappelijk onderwijs, reeds meege deeld dat Maastricht geen sociale fa culteit krijgt omdat „de moeilijkhe den aan de bestaande- faculteiten daardoor alleen maar worden ver groot". Deze conclusie is duidelijk ge baseerd op het advies van de com missie-De Moor. PROBLEMEN Het rapport van de commissie-De Moor velt een zeer hard oordeel over de situatie aan de sociale faculteiten. Als eerste oorzaak van de problemen noemt zij de groei van het aantal stu denten," die aan de Universiteit van Amsterdam en de rijksuniversiteit te Utrecht geleid hebben tot faculteiten van 4100, resp. 2600 studenten. Deze cijfers dateren uit april 1970 en zijn inmiddels al weer ver overschreden. De grootste afzonderlijke studierich ting is psychologie aan de Universi teit van Amsterdam met 1650 studen ten. Een extra probleem is dat de groei onvoorspelbaar is en ongelijk matig over de verschillende facultei ten verdeeld is. Een tweede factor is het tekort aan docenten. De verhouding tussen aan tal docenten en aantal studenten is, volgens de faculteiten, aanzienlijk ongunstiger dan de verhoudnig 1:12 die als norm is gesteld. Ook de kwali teit van de docenten laat te wensen over. In sommige faculteiten is meer dan de helft van de. wetenschappelij ke medewerkers minder dan vier jaar afgestudeerd. Het percentage stafle den dat blijk heeft gegeven van zelf standig wetenschappelijk werk (b.v. een proefschrift) is met een enkele uitzondering niet hoger dan 15. „Dit betékent dat in de staf niet die we tenschappelijke ervaring en vermoe delijk ook aanleg aanwezig zijn, die voor wetenschappelijk onderwijs op hoog niveau vereist zijn." Toen het rapport gereed kwam stonden verder 15 vacatures voor hoogleraren en lectoren al meer dan één jaar open ZWAKKE KRACHT Tenslotte signaleert de commissie dat vele studenten noch de belang stelling noch de aanleg hebben die nodig zijn voor wetenschappelijk on derwijs. Zij zouden gebaat zijn bij een meer praktisch gerichte studie. Om de noodsituatie te bestrijden heeft de commissie o.a. geadviseerd 1. plaatsingscommissies in te stellen' (ter verdeling van de studenten), 2, een studentenstop af te kondigen voor de sociale faculteiten van Utrecht en Amsterdam, 3. vast te stellen hoeveel studenten tot het tweede jaar kunnen worden toegelaten op basis van de capaciteit, 4. regeling van de proce dure bij het propedeutisch examen (numerieke selectie, wachtlijsten), 5 uitbreiding van het hoger beroepson derwijs o.a door samenwerking van de universiteiten van Amsterdam, Utrecht en Groningen met bestaande en nieuwe (b.v. in Leeuwarden) socia le academies, 6. verbetering van de kwaliteit van de docenten en 7. bete re planning. De commissie denkt in de toekomst aan een nauwere samenwerking tus sen hoger beroepsonderwijs en uni versiteit. Nog tlm 31 augustus aan de loketten verkrijgbaar NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7