NAVO VERTREKT UIT MALTA Sadat is vastbesloten Israël te bestrijden Kabinet wil musea flink kortwieken Na breuk basis verleggen Stadhuis Zierikzee belaagd liüü wfiR.j Opklaringen Colportage verbieden vinden Kamerleden Links en rechts knokt bij Berlijnse Muur 2 moderne theeglazen I jbon—J Het Kwartet Geen ander alternatief (RITA) Seinpost in cheveningen aat sluiten Subsidie tot 20 pet verlaagd „Verdronken" Duitser nu overleden Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 14 augustus 1971 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CKRIsmiJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Slantvaatich ie ghebleven m|a hert in teghenapoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Britten onderhandelen noy Verduyn - Meubelen R IJ N S B U R G VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN Verplaatsing naar Napels Nadat premier Mintoff in juni de Navo-bevethebber Birindelli wegstuurde is het nu tot een definitieve breuk gekomen tussen Malta en de Navo. Op verzoek van de regering van Malta zal de Navo haar hoofdkwartier verplaatsen. De chauffeur van een personen auto wordt in de Noor dier se stad Londonderry door een ge maskerde man ondervraagd op een controlepost van de IRA, het ondergrondse Ierse Republikein se Leger. BRUSSEL (DPA, AP) De NAVO zal haar hoofdkwartier voor de zee-strijdkrachten in de Middellandse Zee uit Malta ver wijderen, zo is gisteren in Brussel bekend gemaakt. Het besluit staat los van de lopende onderhandelingen tussen Engeland en Malta over een verder gebruik van de Britse vloot- en luchtmacht bases op het eiland. Deze onderhandelingen gaan over het bedrag dat Londen aan Malta moet betalen. Tot dusver betaalde Londen per jaar 4,8 miljoen pond. De Britse regering zou bereid zijn om dit bedrag tot vijf miljoen pond te verhogen en daarenboven 3,5 miljoen pond aan Malta in de vorm van ont wikkelingshulp te geven. ZIERIKZEE Het stadhuis in Zie rikzee, anders ook zaterdags een toe ristische bezienswaardigheid, mede dpordat het gemeentemuseum met tal van oudheidkundige attracties erin is gevestigd, is vandaag gesloten en on der politiebewaking gesteld. Men is namelijk bevreesd voor ver nieling door de woonwagenbewoners, waarmee men al veertien dagen over hoop ligt. Zij kwamen gistermiddag in groten getale opdagen toen één van hen was gearresteerd en naar Middelburg was overgebracht omdat was gebleken dat hij nog een straf moest uitzitten voor een verkeersde lict en dreigden toen alles in het stadhuis kort en klein te slaan. (Zie ook pagina 7.) De verplaatsing van het hoofdkwar tier is het gevolg van een verzoek van de regering van Malta. Verwacht werd dat het hoofdkwartier zal wor den gevestigd in Napels, waar reeds het algemene hoofdkwartier van de Navo voor de Middellandse Zee is gevestigd. Intussen zullen maatregelen wor den getroffen om de circa 300 leden tellende commandostaf over te bren gen. Het personeel van de Britse steunpunten omvat 2.800 man. De toekomst van het Navo-hoofd kwartier op Malta was onzeker ge worden sinds premier Mintoff in juni de bevelhebber van de betrok ken Navo-zeestrijdkrachten, de Ita liaanse admiraal Gino Birindelli, had weggestuurd. In een bekendmaking van de Navo werd gezegd dat de regering van Malta de raad van de Navo had la ten weten dat hij de betrekkingen tussen Malta en de Navo wenste te veranderen. In de verklaring wérd gezegd dat de Navo de wensen van de regering van Malta zal respecteren en dat op dracht is gegeven aan de militaire bevelhebbers om de overbrenging van het hoofdkwartier voor te berei den. Er zal opnieuw een bekendmaking volgens als is besloten waar het hoofdkwartier zal worden gevestigd. Goede mensen zijn zelden goede mensenkenners. SIRIUS Ps8st! Is Mams in een aoed humeur? Hoog water Hoog water, 15 augustus: Rot terdam le getij 11.16, 2e getij 23.50; Scheveningen 9.29 - 22.07; Vlissingen 8.31 - 21.08; Haring vliet a. d. Zeezijde 10.03 - 22.39; Hoogwater, 16 augustus: Rotterdam le getij 12.44, 2e getij Scheveningen 11.01 - 23.43; Vlissingen 9.57 - 22.40; Haring vliet a. d. Zeezijde 11.33 Opklaringen en slechts hier en daar een bui. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Minimumtemperaturen ongeveer 14. maxima rond 23 graden. Morgen en overmorgen nu en dan zo, plaatselijk een bui en zelfde temperaturen. Vandaag in ZO: -#■ Dick Rlnglever: Watersport en watervervuiling Dr. C. Rijnsdorp: Het gemeente lid in de stroomversnelling Jelte Rep: Amerika's zwarte sol daten Dr. A. Dronkers: Nieuwe idolen voor Russische kerk -)(■ Ger Kruis: Unieke muurschilde ringen Zon en maan 15 augustus: zon op 5.23, onder 20.05; maan op 23.54, onder 17.08, 20 aug. N.M. 16 augustus: zon op 5,24, onder 20.03; maan op onder 18.01, 20 aug. N.M. CAIRO, WASHINGTON (Reuter, UPI) Egypte is vastbesloten om tegen Israël ten strijde te trekken, zo heeft president Sadat ïgenover een groep commando's van het Egyptische leger aan het uezfront verklaard. De stijd zal beslist niet beperkt blijven tot het p elkaar schieten over het Suezkanaal heen; integendeel, „de strijd al buitengewoon heftig, zeer wreed en zeer bitter zijnmaar er geen alternatief". „Dit keer zijn we vastbesloten", al- is Sadat. „We moeten de vijand invallen dat zal niet lang meer ren. Wij zijn er mee bezig ofn de st mogelijke plannen op te stellen, iders zou ik al lang geleden het tvel hebben gegeven om ten strijde trékken...." Van een verslaggever SCHEVENINGEN Het bekende inpostcomplex aan de Schevening- boulevard (café-restaurant en bio- aop) zal op zondag 22 augustus wor- n gesloten. De bedrijfsvereniging het pensioenfonds van Seinpost iten de huidige financiële positie n dit horecabedrijf zo slecht, dat directeur J. J. L. Gielisse heb- igeraden ermee te stoppen. Het llissement van Seinpost is reed igevraagd en ongeacht de uitsla,, aug.) heeft de heer Gielisse beslo- zijn bedrijf te sluiten. te heer Gielisse is reeds vieren- jaar aan Seinpost verbonden, hoopte tot het laatst op een fusie een ander soortgelijk bedrijf, et is er tot op heden niet van tomen. te vakbonden en het gewestelijk •eidsbureau zijn vrijdag op de >gte gesteld van de sluiting van bedrijf. De 26 man personeel is Jectief ontslag aangezegd. Er zal spoedig mogelijk ander werk voor worden gezocht. Het seinpostcomplex werd in 1886 bouwd. Het staat nog niet .vast bet gebouw nu zal worden ge- »pt. Geruchten doen de ronde ais "den enkele ondernemers bij de toeente Den Haag plannen hebben lediend om op de plaats van Sein- st een serviceflat, annex casino en •ntaakeentrum te stichten. Een wdvoerder van de gemeente Den zei gisteravond „van niets te ïten". Iedere mogelijke berekening wordt momenteel door mij gemaakt. We zijn tot offers bereid, maar de vijand zal dubbel moeten betalen voor ieder offer, dat wij brengen... Ons plan is, dat het jaar 1971 beslissend moet Zijn... De toestand van vandaag is bij zonder ingewikkeld, maar dat mag ons er niet van afhouden om de strijd ten einde te voeren." „Onze taak zal ongewoon zijn, om dat wij tegenover een wrede, sluwe en verraderlijke vijand staan. Wij moeten van onze kant ook slim en ruw en wreed zijn, omdat onze vijand laf is. Hun overwinning in 1967 bracht hun het hoofd op hol, maar de volgende slag zal bewijzen, wie standvastig en wie sterk is." BELOFTE Sadat verzachtte zijn dreigende taal enigszins door tevens te verkla ren: „Vandaag staan wij in de moei lijkste fase van ons leven. Wij zitten vast aan de belofte, die ik aan het volk heb gegeven, dat het conflict hetzij door oorlog, hetzij door vrede opgelost moet worden." Hij beloofde de troepen dat hij de scherpst mogelijke berekeningen zou maken, voordat hij het bevel tot de aanval zou geven, want „ik wil u iedere wond en iedere kogel bespa ren." (Zie voor de reacties uit Washing ton en Jeruzalem elders in dit blad). President Anwar Sadat (midden) in het uniform van opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten bij zijn bezoek aan de troepen aan het Suez- front. Links van Sadat zijn nieuwe minister van defensie, Mohamed Sadek, rechts van hem de chef van de militaire inlichtingendienst. „Nuttigheid ontbreekt" Auto van het jaar CITROEN Maak een afspraak voor een proefrit v. d. VELDE - Citroen Zoeterwoudseweg 23 - LEIDEN Telefoon 01710—337 U Van Zuylen van Njjeveltstraat 372 WASSENAAR. Telef. 01751—3031 Den Haag zal na de sluiting ook een geliefde bioscoop moeten missen. De akoestiek van Seinpost was een van de beste in Den Haag, maar boven dien kenmerkte het theater zich door zijn gezellige sfeer. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Enkele leden van de vaste commissie van eco nomische zaken van de Tweede Kamer menen dat colportage verboden dient te worden. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van de commissie over het colporta- gewetsontwerp, dat de voorma lige staatssecretaris Van Son van economische zaken in januari bij de Kamer indiende. In het verslag stellen zij dat ver koop door middel van colportage praktisch overbodig is, omdat alle langs die weg aangeboden goederen en diensten ruimschoots verkrijgbaar zijn zonder dat daarmee wordt gecol porteerd. „Als colportage een voor de consu ment overbodige vorm van distributie is, wat is dan nog de nuttigheid er van", aldus het verslag, waarin er voorts op gewezen wordt dat de col portage nogal eens gepaard gaat met minder fraaie verkoopmethoden. Het wetsontwerp op de colportage voorziet in een strikt vergunningen stelsel voor de colporteurs en de in voering van een afkoelingsperiode van zes dagen, waarin de koper nog kan afzien van de goederen of dien sten waarvan hij zich via een colpor teur heeft verzekerd. In het verslag worden belangrijke bezwaren inge bracht tegen deze afkoelingsperiode, omdat deze ook aan niet-agressief be naderde consumenten de mogelijk heid biedt zich aan aangegane ver plichtingen te onttrekken. AMSTERDAM De Neder landse Museum Vereniging pu bliceert volgende week een ma nifest om lucht te geven aan de sombere vermoedens bij de Ne derlandse musea over het te verwachten subsidie- en begro tingsbeleid van de Nederlandse regering. Naar het zich laat aanzien zal met ingang van de begroting-1972 het subsidie op de exploitatielasten van al le rijksmusea worden verlaagd tot een totaal van twintig procent en het sub sidie voor aankoop van nieuwe wer ken worden gehalveerd. Verder zou het plan zijn om de rijks bijdragen aan 55 niet-rijksmusea in vier jaar geheel af te breken. Deze laatste bezuinigingen zullen vooral de niet-rijksmusea buiten de Randstad Holland treffen. Het Fries Museum in Leeuwarden bijvoorbeeld ontvangt nu vijftig procent rijkssubsidie en komt dus voor grote moeilijkheden te staan als deze bron van inkomsten in zo korte tijd geheel komt te vervallen. Hetzelfde geldt voor instellingen als het Groninger Museum voor Stad en Lande, het Provinciaal Overijssels Museum in Zwolle, het museum Bon- nefanten in Maastricht, het Noordbra bants Museum in Den Bosch, het Zeeuws Museum in Middelburg en, om nog een voorbeeld uit velen te noe men, het Museum Flehite te Amers foort. drastische ingreep zeker het hoofd niet boven water kunnen houden. Drs. H. R. Hoetink, de secretaris van de Nederlandse Museum Vereni ging vertelde ons dat de vereniging inmiddels, vooruitlopend op de publi- katie van het manifest, een telegram over de te verwachten gang van za ken aan de ministerraad heeft ge stuurd. Tn de muzieksector voelt tot nu toe alleen het Opera-gezelschap Forum in Enschede zich rechtstreeks in zijn be staan bedreigd door de voorgenomen geleidelijke intrekking van het rijks subsidie. Zoals reeds gemeld heeft Forum zich onlangs heftig tegen de te verwachten maatregelen verweerd. DEN HAAG Een straaljager van de Nederlandse luchtmacht is gister middag neergestort in de buurt van Bremerhaven in Duitsland. De piloot, de 31-jarige kapitein P. Piepers uit Volkel is daarbij omgekomen. LEIDEN De heer Horst Weid uit West-Duitsland, die op zaterdag 31 juli als drenkeling bij Zandvoort uit zee werd gered is in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Leidse Academisch Ziekenhuis aan een nier- vergiftiging overleden. Hij is niet meer bij bewustzijn geweest Volgens een woordvoerder van het Academisch Ziekenhuis was de hersenschors toch al onherstelbaar beschadigd. Nadat de 31-jarige Duitser op 31 juli uit zee was gehaald gaf hij geen teken van leven meer. Ook mond-op- mond-beademing mocht niet meer ba ten. Twee artsen verklaarden daarop de drenkeling voor overleden. In het Haarlems ziekenhuis, waarheen de heer Weid in eerste instantie was gebracht, constateerde men bij het af leggen toch nog tekenen van leven. Hij is daarna naar het beademingsentrum van het Leidse Academisch Zieken huis overgebracht. Het stoffelijk overschot van de heer Weid zal in Duitsland worden begra ven. De familie heeft nadnikkelijk gevraagd niet door publiciteitsverte- genwoordigers te worden benaderd. Sluiten? De grootste klap zal echter, zo is de verwachting, vallen bij de talloze kleine musea, de diverse oudheidka mers en gespecialiseerde kleinere in stellingen die juist door die specialisa ties van groot nationaal en cultureel belang zijn. Velen zullen na deze BERLIJN Gisteravond is het in West-Berlijn tot schermutselingen geko men tussen rechtse en linkse demonstranten op de tiende verjaardag van de oprichting van de Berlijnse Muur. In Oost-Berlijn was een grote militaire parade gehouden waartegen de wes telijke geallieerden hebben geprotesteerd. Na zonsondergang trokken in West-Berlijn rechtse jongeren op naar de muur om daar te protesteren. Zij werden door linkse groepen uitgescholden voor "fascisten" waarop al spoedig de stenen door de lucht vlogen. Een grote politiemacht van 3000 agenten kon de demonstranten in bedwang houden. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oronje-paars-groen-geel leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: "i bc&ait: O.ptr kwartaal par maand A!sbeloningvoormijnaktiviteit Iontvangik2theeglazen. Denieuweabonneekrijgtonze I krant veertien dagen gratis. g Mijn naam ..i.„ g Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1