IFSCHANDAAL GROEIT X eoloog in 1972 naar de maan Lynch eist aftreden van regering in Ulster Breuk Syrië Honderden vluchtelingetjes sterven per dag in India C l ri CI 2 moderne theeglazen Het Kwartet Rusland nodigt gultan Khan uit foot van maanlander Surinamer overleden na steekpartij FRP wil dollars tern"; in USA Geen diner voor Japanse keizer NET WEER Verantwoordelijk voor onlusten Geen 70 km op invalswegen IbonJ V Nieuwe Lekke Courant Vrijdag 13 augustus 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Dofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. f 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur iïtvvsiv ra ten vvrtltvei at'er Ex-tferknvmer tloei onthullingen De gevonden 150 vaten met cyanide in Bochum zijn in WAAR MOETEN DE theorie voldoende om de hele bevolking van de bondsrepu- VATEN NAAR TOE? bliek te doden. In het meertje achïer de fabriek van Orm Tartec liggen volgens een voormalige werk nemers nog eens twintigduizend vaten. Niemand weet waar ze naar toe moeten. De fabriek is niet in staat ze te vernietigen. J ROM HAAR HET ^OLFIROPAM VOOR 'ndolfunb SHOW.' in het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één 1iramma. Tijden: 10.00, 11.30, 1,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL 137800. RAWALPINDI (AP) De Sowjet- nie heeft de Pakistaanse minister an buitenlandse zaken Sultan Mo- ammad Khan uitgenodigd voor een ezoek aan Moskou, aldus hebben relingelichte zegslieden donderdag in awalpindi bekend gemaakt. De uitnodiging schijnt reeds enige jd geleden te zijn gedaan, maar een atum voor het bezoek is nog niet astgesteld. Als Khan Moskou bezoekt zal het ilangs gesloten vriendschapsverdrag issen de Sowj et-Unie en India onge- rijfeld een belangrijke plaats inne- en op de agenda van de besprekin- L Van een onzer redacteuren DÜSSELDORF Her en der in West-Duitsland moeten dui zenden tonnen natriumcyanide op afvalhopen liggen. Dit volgt üit verklaringen van de chemische industrie Orm Fartec in Bochum, dat de Westduitse industrie maandelijks vijf- tot zeshon derd ton van dit dodelijke gif als afvalprodukt overhoudt. maakt. De apparatuur werkte name lijk slecht, aldus Herman Schelhorn (die destijds op de betreffende afde ling werkte), en daarom verdwenen de meeste vaten ongeopend door de achterdeur om vijftig meter verder in het beruchte meertje terecht te ko men. Orm Fartec ziet in de beschuldigin gen van Schelhorn een wraakneming, schrijft de Süddeutsche Zeitung, om dat de man twee maanden geleden wegens dronkenschap op staande voet werd ontslagen. Maar het waren de aanwijzingen van Schelhorn die de Bochumse brandweer deze week in staat stelden in vlot tempo honderdvijftig gifvaten op te baggeren. Daar is men ijlings mee opgehou den omdat de meeste vaten door roest en mechanische beschadiging kapot bleken en onder invloed van lucht het dodelijke gas cyaanwaterstof (blauwzuur) ontwikkelden. De 150 va- Daarvan maakte het bedrijf 150 ton per maand onschadeliik. en omdat het als enige in de (Bondsrepubliek hiervoor was in gericht, moet de rest nog ergens liggen. Alle Westduitse deel staten zijn gewaarschuwd, hun vuilstortplaatsen te onderzoeken. Orm Fartec is zwaar in de verdedi ging gedrongen omdat een voormalige werknemer van deze fabriek heeft verklaard dat nog geen tien procent van het cyanide dat er binnenkwam ook werkelijk onschadelijk werd ge- Gevangene ontsnapt in zwembroek BREDA De in de Bredase koe pelgevangenis gedetineerde W. van L. (32) uit Breda heeft kans gezien om aan zijn bewakers te ontsnappen. Hij was op dat moment slechts gekleed in een zwembroekje. Tijdens een bezoek aan een fysio therapeut die aan de rand van het Bredase Mastbos woont zag Van L. plotseling zijn kans en ontglipte hij de parketwachten. In zijn schamele kledij vluchtte hij het uitgestrekte Mastbos in. De Bredase politie zette snel een uitgebreide speuractie op touw. On danks de inzet van vele politieman nen en een aantal speurhonden werd van L. echter niet gevonden. Later is gebleken dat hij na zijn ontsnapping een bezoek heeft ge bracht aan een familielid in Breda waar hij zich heeft aangekleed. Van L. zat een straf uit van drie jaar voor inbraak bij herhaling. HOUSTON (AP) De geoloog dr. Harrison H. Schmitt zal deel litmaken van de bemanning van de Apollo 17. De Apollo 17 zal de aatste maanlanding uitvoeren in het Apollo-programma en wordt [elanceerd in december 1972. Dr. Schmitt heeft een hele opleiding Is astronaut achter de rug. Hij is iteraard niet gekozen om zijn vaar- igheid als piloot, maar om zijn ken- is van de vorming van de aardkorst, lij kon zelfs niet vliegen, maar nu is ij een ervaren straaljagerpiloot met ïeer dan duizend vlieguren. Hij is rijgezel, 36 jaar oud en afkomstig it Mexico. Dr. Schmitt wordt piloot van de ïaanlander. Eugene A. Cernan (39), apitein-luitenant ter zee, die reeds wee ruimtevluchten heeft gemaakt is e leider van de Apollo-17-missie. lit wordt zijn tweede maanvlucht en erste maanlanding. Gemini 9 Hij was piloot van de maanlander an de Apollo-10 in 1969 en vloog met de maanlander in een baan 15 km afstand van de maan tij- ens de generale repetitie voor de lpollo-il-missie, die de eerste men- op de maan zou brengen. In 1969 naakte hij deel uit van de Gemini-9- ïissie, die drie dagen duurde. De Ge- ten zijn in theorie genoeg om de hele bevolking van de Bondsrepubliek te doden. Onder water liggen er volgens Schelhorn nog zo'n twintigduizend. Bochum bedenkt nu waar ze heen moeten. Eén mogelijkheid is uitgeslo ten: Orm Fartec. De cyanide-afdeling van het bedrijf werd in maart va.n dit jaar gesloten omdat zij niet meer rendeerde. ROTTERDAM In de Romeo snackbar aan de 's-Gravendijk- wal in Rotterdam is in de nacht van donderdag op vrijdag een Surinamer neergestoken door een landgenoot. De 32-jarige R. U. H.O., zonder beroep, kreeg in de snackbar omstreeks kwart voor drie ruzie met het slacht offer, van wie de identiteit nog niet geheel vaststaat. Op een gegeven ogenblik trok O een mes en stak zijn landgenoot daar mee in de linkerborststreek. Het slachtoffer rende de snackbar uit en zakte dertig meter verderop in el kaar. Hij werd naar het Dijkzigtzie- kenhuis overgebracht, waar men de dood constateerde. Inmiddels had de dader het hazen pad gekozen. De politie trof hem van morgen om zeven uur aan in zijn wo ning aan de Jozefstraat in Rotter dam. Hij werd overgebracht naar het politiebureau voor verhoor. DEN HAAG De Japanse keizer Hirohito en zijn echtgenote Nagako zullen tijdens hun verblijf in Neder land logeren in het paleis Huis ten Bosch in Den Haag, zo deelt de Rijksvoorlichtingsdienst mee. Aan de ze mededeling werd toegevoegd, dat er aan het Japanse keizerlijke paar geen regeringsdiner zal worden aan geboden. Keizer Hirohito en zijn echtgenote zijn van 8 tot 10 oktober in Neder land als onderdeel van een reis door een aantal Westeuropese landen, die op 27 september begint in Denemar ken. Het bezoek aan Nederland, dat een particulier karakter draagt, om vat een min of meer toeristisch pro gramma. Aangezien prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus tijdens de wereldtentoonstelling een bezoek aan de Japanse keizer en zijn vrouw hebben gebracht, is aan te nemen, dat het Japanse keizerlijke paar door ko ningin Juliana en prins Bernhard zullen worden ontvangen. Apollo-commandant Dave Scott be keek in Houston met grote aandacht de vuistgrote maansteen, die vol gens de geleerden even oud moet zijn als de maan zelf. mini-9 bleef in een baan om de aarde. Cernan heeft toen een ruimtewande ling van meer dan twee uur gemaakt. Luitenant ter zeer Ronald E. Evans (37) is benoemd tot piloot van het moederschip van de Apollo-17. Hij is nog nooit in de ruimte ge weest. Tweemaal heeft hij in Viet nam gediend. Vanmorgen zijn de namen van de bemanning van de Apollo-17 bekend gemaakt. De bemanning van de Apollo-16 die reeds eerder is aangewezen bestaat uit kapitein luitenant ter zee John W. Young, luchtmacht majoor Char les M. Duke jr, en luitenant ter zee Thomas K. Mattingly. Brandstof stoorde Apollo's parachute HOUSTON (Reuter) Het dicht klappen tijdens de landing van een van de parachutes van de Apollo hing volgens Al Worden waarschijn lijk samen met het leegmaken van de brandstoftanks van de cabine. Hoe hij zich dat precies voorstelt was uit de berichten over de persconferentie in Houston niet op te maken. Elegance is de kunst om hetzelfde anders te doen. VAN DER STEEN (RITA) Al m'n poppen spelen voqel- verschrikkertje, zodat we dit jaar meer kersen hebben! Zon en maan 14 augustus: zon op 5.21, onder 20.07; maan op 23.02, onder 16.00, 20 aug. N.M. Hoog water Hoog water. 14 augustus: Rot terdam le getij 10.04, 2e getij 22.23; Scheveningen 8.13 - 20.47; Vlissingen 7.17 - 19.42; Haring vliet a, d. Zeezijde 8.53 - 21.20. Het laat zich aanzien, dat het weer in onze omgeving morgen iets standvastiger zal worden. Bo ven Frankrijk ontwikkelt zich een rug van hoge luchtdruk, wat ook een gunstige invloed zal hebben op het weer in Nederland. De kans op regen wordt daarom klei ner en vooral later op de dag zal er ook meer zon zijn. Strandweer Een depressie die van Engeland naar Denemarken trekt blijft ook morgen het weer nog ongunstig beïnvloeden. Wisselend bewolkt met enkele buien en een frisse westenwind. Temperatuur 17 a 18 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Voorlopig on bestendig en koel strandweer met na zondag verbetering. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75,4 cm (1005 millibar), da lend. Vaten gif in het Duitse Bochum werden eerst ontdekt, toen met plastic voorlopig afgedekt. WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse Federal Reserve Board heeft gisteren maatregelen getroffen waar door het mogelijk wordt ongewenste dollar-voorraden bij de centrale ban ken van Zwitserland en België te doen terugstromen naar de V.S. De FRB kondigde aan dat de be staande SWAP-overeenkomsten met de centrale banken waren gewijzigd. De FRB kan voortaan voor een waarde van een miljard dollar dol lars die aangehouden worden door de Zwitserse centrale bank inwisse len tegen Zwitserse franc, en voor een waarde van 600 miljoen dollars van de Belgische centrale bank in wisselen tegen Belgische francs. Deze bedragen waren tot nu toe 400 miljoen en 100 miljoen dollars. De grote voorraad dollars in Europa is een van de voornaamste oorzaken van de internationale monetaire cri sis. Volgens de laatste schattingen bevinden zich meer dan 50 miljard dollars in Europa. Tijdens de monetaire crisis van mei hebben de centrale banken van Zwitserland en België zich gedwon gen gezien grote dollaraankopen te doen teneinde de koers van de dol lar te steunen. DUBLIN (AP) De premier van de Ierse republiek, Jack Lynch, heeft gisteravond gezegd dat de Noordierse regering ver antwoordelijk is voor de onge regeldheden in Ulster. De premier eiste het aftreden van de regering in Belfast. Na een verga dering met zijn kabinet in Dublin, die de gehele dag geduurd heeft hield Lynch een toespraak waarin hij op riep tot de formatie van een regering in Noord-Ierland die de protestanten en de katholieken in de Britse pro vincie gelijke rechten moet geven. De premier legde er echter de na druk op dat iedere politieke verande ring in Ulster op vreedzame wijze tot stand zou moeten komen. De onlusten van de afgelopen da gen in Ulster hebben in Belfast en Londonderry tot ware volksverhui zingen geleid. Een voortdurende stroom Noordierse vluchtelingen trekt naar de Ierse Republiek. In totaal zouden minstens 5000 vluchtelingen in kampen zijn opgevangen door de Ierse regering. In de steden trekken honderden protestanten uit rk-wijken en rooms-katholieken uit protestantse wijken weg. In Belfast was de rust gisteren iets weergekeerd. Britse militairen onder vonden echter nog steeds moeilijkhe den bij het opruimen van barricaden in rooms-katholieke wijken van de Noordierse hoofdstad. De bevolking in deze wijken maakt oorverdovend lawaai met vuilnisbakken en huis raad om het moreel van de troepen te ondermijnen. Ook sluipschutters zijn nog steeds actief. Het aantal doden is gisteren tot minstens 24 gestegen. DAMASCUS, (Reuter, AP) Syrië heeft gisteravond de diplomatieke be trekkingen met Jordanië verbroken en Jordaanse vliegtuigen verboden om nog langer over Syrisch grond gebied te vliegen. Deze beslissing werd door radio-Damascus bekend gemaakt, nadat twee uur tevoren Jordaanse en Syrische troepen bij de grensstad Deraa met elkaar stryd hadden geleverd, waarbij volgens Damascus vier Jordaanse Centu- rion-tanks waren vernietigd, zonder verliezen aan Syrische zijde. Het was het tweede incident in min der dan 24 uur, dat door de Syriërs werd gemeld. In een eerder commu niqué hadden zij bericht, dat een Jordaanse patrouille, bestaande uit twee pantservoertuigen en een jeep, Syrisch grondgebied by de grensstad Ramtha was binnengedrongen en op anderhalve kilometer van de grens een militaire waarnemerspost had aangevallen. Een gewonde Syrische militair was daarop met opzet door een Jordaanse pantserwagen overre den. De betrekkingen tussen de twee landen zijn de laatste weken sterk verslechterd, omdat Syrië de door Jordanië verslagen Palestijnse com mando's toestemming heeft gegeven zich te reorganiseren en daarvoor zelfs bases langs de Syrisch-Jordaan- se grens ter beschikking heeft gesteld. ROTTERDAM Ook al zien som mige automobilisten in brede invals wegen, waar eqn snelheid van vijftig kilometer vereist is, misschien „ver borgen verleiders" of "uitlokkers", B en W van Rotterdam zullen op deze wegen de maximum snelheid niet verhogen tot 70 kilometer per uur. Dit antwoorden zij op vragen van het WD-raadslid mevrouw drs. N. Smit- Kroes, die het college vroeg of het geen redenen aanwezig achtte in het uniforme karakter van de snelheidsli mitering verandering aan te brengen. „In haar voorschriften dient het col lege zich niet als verleider te mani festeren", aldus mevrouw Smit. CALCUTTA (Reuter) In de Oostpakistaanse vluchtelingenkam pen in India sterven per dag honderden kinderen aan slechte voe ding. De ondervoeding is hier nog erger dan in Biafra. Dit hebben artsen en helpers van Oxfam de Britse hulporgani satie en van andere organisaties geconstateerd. Eiwithoudend voedsel dat zo hard nodig is om het leven van de kinderen te redden is wel beschikbaar, maar kan niet voldoende worden vervoerd en gedistribueerd. De vrachtwagens kunnen door de overstromingen door de moessonregens de kampen waar de hulp het hardst nodig is niet bereiken. De Britse hulporganisatie Oxfam heeft nu incidenteel helikopters gehuurd, maar regelmatig transport is noodzakelijk. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Ik geef op als riieuweabonnee: naam I 1 betaalt: □■par kwartaal par maand I AI s beloning voor mij naktiviteit I ontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I •krant veertien dagen gratis. I Mijn naam Nieuwe' Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1