FEIJENOORD EN AJAX WINNEN Excelsior nog wat stroef Henk Wery matchwinner Van Hanegem weer groots Ulsass raakt licentie voor een jaar kwijt FC Den Haag boekt zege Fusie tussen Blokkeer en Haag '68 staat voor de deur Jeugdelftal ongeslagen Nacional naar Europa Anderlecht klopt FC Utrecht Verlies voor Betty Stöve ROTTERDAM/AMSTERDAM Het blijft erg verleidelijk „oefentoppers" als Feijen- >ordArsenal (10) en AjaxBorussia Mönchengladbach (43) zonder vorm van elativatie op de komende competitie te projecteren. In ieder geval hebben „de twee poten"' tegenstanders van hoog internationaal niveau neergehaald. Zelfs met meer over- uigirg, dau de beide eindstanden doen vermoeden. Daarom mogen Feijenoord en Ajax opnieuw de eerste startpositie claimen voor het nieuwe seizoen, waarvoor aanstaande zon dag het startschot zal klinken. Ajax en Feijenoord oefenden ieder op hun eigen manier. Daar om al zijn de beide,boeiende wedstrijden niet met elkaar te vergelijken. Wellicht kan men voorzichtig concluderen, dat de lotterdammers voorlopig een leuslengte vóór liggen. Simpel weg omdat de problemen van Srnst Happel zich momenteel op «n, zij het belangrijk, punt rich- en: de doelpuntenproduktie. Moeilijk Kovacs zal het zeker de eerste naanden bij Ajax erg moeilijk krij- en. Niet alleen zal hij zich zo snel nogelijk tegenover de kritische spe- ers en het nog kritischer publiek waar" moeten maken, de Roemeen forstelt nu al met een reeks speltak- sche moeilijkheden. Het vertrek an rots" Vasovic de voorlopige litschakeling van Suurbler en trol, lijken voorlopig niet fdoende te ondervangen. Daar- jaast moest de Roemeen gisteren er- aren, dat hij ook onverwacht grote andacht aan één schakel op het liddenveld zal moeten besteden en at de transfer van de veelzijdige Ni- FRANKFURT Het blijft gisten in de DFB (de Duitse voetbalbond). Zaterdag heeft het Sportgericht een uit spraak gedaan in de zaak te gen de ex-international Lo- thar Ulsass. Hij is zijn licen ce voor een jaar kwijtgeraakt. Hij kan wel voor het seizoen W72-1973 een nieuwe licentie verkrijgen. In een andere aak kwam ook een nieuwe ontwikkeling. Bernard Patzke van Hertha BSC die een schorsing van tien jaar kreeg in de 'zaak Canellas' heeft een kans dat zijn straf wordt teruggebracht tot twee jaar. Bij de behandeling van de zaak tegen Lothar Ulsass (30) bleek namelijk dat het „strafhoek" van de Westduitse voetbalbond geen schorsing van tien jaar kent. Schorsingen voor een periode zijn beperkt tot een tijd van twee III jaar. De andere mogelijkheid die de strafcommissie heeft, is een speler voor het leven uit te slui ten. Bernhard Patzke heeft nu ook beroep aangetekend tegen de straf die hem werd opgelegd. Ook Lothar Ulsass heeft beroep aangetekend tegen de straf die hij zaterdagmiddag kreeg. Via zijn verdediger liet Ulsass dat snel na de uitspraak weten. Ul sass zelf zei: ,,Als er in hoger beroep geen ander oordeel komt stop ik met voetballen." Aankla ger Hans Kindermann die ook in de „zaak Canellas" die functie vervulde, had in eerste instantie een schorsing van twee jaar geëist. Ulsass die bij Eintracht Braunschweig onder contract staat werd ervan -beschuldigd van Lutz Lamers een bedrag van 20.000 DM te hebben gevraagd voor een zege van Eintracht op Rotweiss Oberhausen, waardoor het in degradatiegevaar verkeren- rende Kickers Offenbach gehol pen zou zijn. Tijdens de behandeling zei Ul sass dat er aanvankelijk wel over geld gesproken ts maar dat er nooit een bedrag «genoemd is. Nadat Lamers hem van het aan bod op de hoogte zou hebben ge biecht zou Ulsass gezegd hebben: •Als Offenbach geld wil betalen,' dan moeten ze het maar komen brengen". Na een lang gesprek met een vertrouwensman zou hij Lamers echter hebben laten we ten van de zaak af te zien. Ul sass' verdediger pleitte voor vrij spraak van zijn cliënt. Dit weekeinde heeft het Sport gericht zich ook nog met andere omkopingsschandalen bezig ge houden. Van Arminia Bielefeld werden onder meer trainer Egon Piechaczek en de spelers Schulz en Neumann verhoord. Dit alles dan in verband met een omko- oinesaffa;re voor de wedstrijd Hertha BSC Arminia Biele feld. Van Hertha werd Bernd Patzke onder handen genomen. De competitie in de Westduitse Bundesliga zal ondanks alle af faires toch op 14 augustus begin nen Dat besluit werd ook dit weekeinde genomen na een be- 'aad dat twaalf uur duurde. Er waren nogal wat stemmen opge gaan om met het begin van de competitie te wachten tot alle omkopingsschandalen behandeld zouden ziin. Het besluit om toch aanstaande zaterdag al te begin nen werd uiteindelijk met alge- mene stemmen genomen.' co Rijnders naar FC Brugge scherper gevolgen kan hebben dan menigeen zou verwachten. Kovacs moet wen nen. Een voorbeeld: Johan Cruyff ge baarde minutenlang wanhopig naar de trainingSrbank. De keuzeheer rea geerde niet. Wellicht bewust omzeilde hij het ongenoegen, dat de grillige vedette etaleerde. Zijn trainer wilde „oefenen". Daarom wees hij pas ver na afloop van het „verfrissende" duel op de tere plek. die Cruijff al veel eerder had willen genezen: Arie Haan, die op het middenveld aan de Westduitsers bijna voortdurend gi gantisch veel ruimte liet waardoor Cruyff in de spits vrijwel onbereik baar bleef. Kovacs: „Ik had ook ge zien, dat het op die positie niet hele maal klopte. Maar dat mag niemand Haan kwalijk nemen. Door zijn mili taire dienst kan hij niet zoals de an deren het normale oefenprogramma afwerken. Hij moet improviseren. En dat tast automatisch de vorm en het ritme aan". ■fa Onbeholpen Dit probleem geldt niet alleen voor Arie Haan. Ook de „alternatieve" de fensie van Ajax zal nog volop tijd nodig hebben om zich sluitend te or ganiseren. Swart, Schilcher en Blan kenburg vooral missen in de laatste lijn nog de broodnodige zelfverze kerdheid en het samenspel waarop hun ..voorgangers" onder leiding van Vasovic konden steunen. Het wat on beholpen af weerwerk vond zijn neer slag op doelman Stuy, die door forse misgrepen twee van de drie tegen doelpunten veroorzaakte. Tegenover dit alles stond echter bij Ajax, verheugend ook veel positieve kwaliteit. In de aanval vooral, waar in Cruyff. Keizer en Arnold Mühren voor een plezierige show zorgden. Mühren debuteerde overtuigend. Ge renommeerde Westduitse topmensen als Bonhof. Netzer en Wimmer poog den keer op keer zonder succes de scherpe passes van de jonge Volen- dammer te onderscheppen. 'Mühren voetbalde hooghartig en lijkt nu al heel wat minder moeilijkheden met de aanpassing bij Ajax te onder vinden dan zijn (nu geblesseerde) oudere broer Gerrie een handvol sei zoenen geleden. Kovacs liet hem ziin gang gaan. Net zoals hij in het gehele concept uitvoerig ruimte voor eigen initiatief liet. Daarom verwondde Ajax het defensies zo gerenommeerde Borrusia (Vogts, Sieloff) zo oijnlijk met vier doelpunten. Door die (te) ontspannen organisatie ook konden de Dupillen van de door Aiax bena derde trainer Hennes Weiss weiier drie keer tegenscoren. Al hadden ze daarvoor twee kapitale blunders van Heinz Stuy nodig. Ajax zoekt nog naar evenwicht. Dat ondanks de gave combinaties, die bij vlagen gedemonstreerd werden Ondanks ook het zorgenvrije aanva'.s- patroon en de schotvaardigheid, waarin ook Mühren zich niet onbe tuigd liet. De belangrijkste problemen voor Kovacs liggen voorlopig op het middenveld en in de defensie. Op de plaatsen, waar rivaal Feijenoord bij na geen zorgen kent. iy- Groots De Rotterdammers bewezen zater dagavond nog eens voor maar liefst Rinus Gosens degradatie uit de eredi visie, daarna onder leiding van Jan Bens in de eerste divisie niet verder dan een plaats benauwend dichtbij de onderste plaats te boven te zijn gekomen. De Schiedammers lieten te gen hun opponenten uit de eredivisie verrassend goed spel zien. Ook in verdedigend opzicht eerder deze week moest een alsmaar wankelende SW-defensie de zaterdag tweede klasser Excelsior Maasluis maar liefst vier tegendoelpunten toestaan, kwam de ploeg van Jan Bens sterk voor de dag. En dan met name aan voerder Leen Warnaar, die dankzij zijn sterk anticipatievermogen de zo broodnodige rust in de achterste linie van de Schiedammers bracht. Ook aanvallend blijkt SW aan kracht te hebben gewonnen. De nieu welingen Ties van Duppen (Her mes DVS), Ger Bakkes (Hermes DVS), Den Poot (Unitas) hebben SVV in aanvallend opzicht beduidend sterker gemaakt. Dat kwam er tegen Excelsior goed uit. Met name linker vleugelaanvaller Ties van Duppen bleek een aanwinst van betekenis. Keer op keer maakte hij het de Ex- celsior-defensie knap lastig. Met na me Den Butter liep nogal eens met open ogen in de door Van Duppen opgezette valletjes. Excelsior nam in deze door arbiter Ram verdienstelijk geleide wedstrijd halverwege de eerste helft de leiding toen Frans van d.er Heide SW-doel- man Eddy Zoeter (overgenomen van De Musschen) kansloos passeerde. Excelsior heeft daarna nog enkele malen de gelegenheid gehad de mar ge te verhogen. Falen van Kwakker- naat en Van der Heide stond echter meer Rotterdams succes in de weg. Ook SW heeft ruimschoots de ge legenheid gekregen een bres in het door Eddv van der Roer verdedigde Excelsior-heiligdom te schieten. Met name Van Duppen en Steenbergen kwamen echter een paar maal net iets te kort om met hun acties succes te hebben. SW moest daardoor tot de laatste minuut op de gelijkmaker wachten. Toen namelijk was de active Steenbergen die geroutineerd keepen de Van der Roer verrassend de baas: 11. FC Den Haap FC DEN HAAG. dat bij St. Trui den met 12 zegevierde, was vooral geval, dat het nu al aanzienlijk beter is gegaan dan de eerste keer". Feijenoord had met een schut ter van formaat in de ploeg Ar senal nog veel verder terug gezet. Het elftal van de fameuze mana ger Bertie Mee kreeg van Feijen oord nauwelijks gelegenheid in het normale spel te komen. De Rotterdammers heersten. "Voor al in de tweede helft. De vrij harde confrontatie kreeg een zó hoog tempo, dat beide ploe gen in de laatste fase vrijwel uit geblust bleken. Een euvel, waar mee trouwens ook Ajax tegen de conditioneel sterke Westduitsers Arnold Mühren debuteerde in De Meer tegen Borussia Mönchen gladbach zeer goed. Hier passeert hij de Duitse international Sieloff (4). worstelde. Slechts op het punt van die conditie moesten de bei de Nederlandse clubs de twee Europese grootmachten vóór la ten gaan. Ernst Happel: „Logisch, eigenlijk. De conditie moet nog groeien. Straks, bij de tweede ronde van het Europa Cup-toer nooi kan die voor ons pas opti maal zijn". Hevig belaagd door Excelsior-aanvalier Thijs Kwakkernaat plukt SW's doelman Eddy de Zoeter de bal uit de lucht. 60.000 toeschouwers, dat die twee li nies ijzersterk bezet zijn. Zelfs Arse nal kon zijn strelende bijnaam de Gunners (kanonniers) geen ogenblik waar maken. De Britse aanval werd steeds al op het middenveld door de weer grootse Van Hanegem en de noest werkende Jansen volledig ontregeld. De zo gevreesde spits Rav Kennedy bleek nauwelijks bespeel baar, Zijn medeaanvallers Graham en Simpson bleven ook vergeefs naar openingen in de Rotterdamse defensie zoeken. Vooral na rust (toen Feijen oord fanatiek maar vergeefs trachtte zijn door Wery veroverde 10 voor sprong uit te breiden) werd de Engel se kampioen èn bekerwinnaar tot diep op eigen helft teruggedrongen. De organisatie-capaciteiten van voet- baller-van-het-jaar-Frank Mc Lin- tock èn de geringe schotvaardigheid van de Rotterdamse aanval hielden de ruststand onberoerd. Happels zorgen spitsen zich weer eens toe op het produceren van doel punten. Zorgen, die door het vertrek van Ove Kindvall, alleen nog maar zijn vergroot. Maiwald is geen Kind vall en mag daar ook niet mee verge leken worden. Al ligt een dergelijk afwegen van capaciteiten voor het oprapen. Het kwelt Maiwald, die in ijltempo op zoek naar zelfvertrouwen èn aanvaarding" door zijn ploeggeno ten is gegaan. Feijenoord strooide vooral via Van Hanegem met rag fijne driehoekscombinaties op het middenveld. De verlossende pass in de diepte bleef traditiegetrouw vrij wel uit, Wery: „Een spits heeft ruim te nodig. De tegenstander geeft die niet, daarom zullen de teamgenoten die moeten creëren. Na rust hebben we bewust meer in de diepte ge speeld. En dat bracht veel meer kan sen ook". •fe Conditie voor iedere wedstrijd nog doodner veus. Het publiek, misschien ook wel je medespelers denken nog steeds on bewust dat Kindrvall in de spits staat. Ik moet de kans krijgen in deze rol te groeien. Van Hanegem bijvoor beeld. Hij geeft een pass soms zo snel af, dat je bij voorbaat al te laat op de goede plaats komt. Het is een kwestie van wennen. Ik vind zelf in ieder (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De reeds lang rond- circulerende geruchten dat Blokkeer en Haag'68 tot één grote volleybal vereniging zullen samensmelten lij ken bewaarheid te worden De afge lopen weken is er veelvuldig contact geweest tussen de bestuurderen van Blokkeer en Haag'68. Blokkeers secretaris Piet van It- tersson: ..Zowel het bestuur van Haag'68 als dat van ons staat positief teser.over een fusie. Vandaar dat we bij Blokkeer besloten hebben een en ander aan onze leden voor te lesrsn. Op 19 augustus beleggen we een bui tengewone algemene ledenversade- ring waarin de fusie met Haag'68 aan de orde komt". Wanneer de fusie inderdaad door gang vindt zal de nieuwe combinatie tot sterkste vollepbalvereniging- gen van Nederland gaan behoren. Van Ittersson: „In ieder geval tot de grootsten. Tot de sterksten wil ik zo één-twee-drie nog niet zeg gen. Alhoewel het natuurlijk wel zo zal zijn dat onze rol in het Neder landse topvolleybal groter zal wor den. Vooral op het gebied van het damesvolleybal waar met name Haag'68 toch wel tot de beste vereni gingen van Nederland behoort".' GRIMSTAD (ANP) Het Neder landse jeugdvoetbalelftal is ongesla gen gebleven in het vier-landentoer- nooi in Noorwegen. De laatste ont moeting tegen Denemarken, dat net als Nederland reeds Noorwegen en Zwitserland had verslagen, eindigde zaterdag in Grimstad in een gelijk spel zonder doelpunten. Zowel Dene marken (doelgemiddelde 41) als Ne derland (30) kwam op een totaal van 5 punten. De beste Nederlandse spelers in de wedstrijd tegen Dene marken waren Heinz Stevens en Daan Rietdijk. Zwitserland werd, na een overwin ning met 41 op Noorwegen, derde. -II- Het enige doelpunt in de strijd tussen Feijenoord en de Engelse kampioensploeg Arsenal viel kort voor rust. Henk Wery (rechts) was de maker ervan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Excelsior gaat een zwaar seizoen tegemoet. Dat maakte de oefenwedstrijd die de Kralinger-formatie, komend sei zoen voor het eerst onder de be zielende leiding van de van Hermes DVS overgekomen trai ner Joop Castenmiller, gisteren op het Schiedamse Harga tegen SVV speelde wel erg duidelijk. De lijn, vooral dan in aanvallend opzicht, ontbreekt nog in het Excelsior-spel. De nieuwe aan winsten ten spijt. SW daarentegen lijkt de klappen die de Schiedamse formatie de laatste twee jaar heeft gehad eerst onder Voor Matthias Maiwald, die bij de start van zijn nieuwe „werkkring" in het centrum van de aanval nu al de ogen van de ambitieuze concurrent Lex Schoenmaker op zich gericht voelt, lijkt het in de eerste plaats een kwestie van tijd. Maiwald: ..Ik ben MONTEVIDEO Nacional, kampioen van Uruguay en hou der van de Copa Libertador es de America, de Zuidamerikaanse be ker. is zondag vertrokken voor een tournee van ongeveer een maand door Midden-Amerika en Europa. Ook de andere grote ver eniging uit Uruguay, Penarol, dat dinsdag in Belgrado tegen Rode Ster begint, is op reis naar Euro pa. Nacional, de mogelijke tegen stander van Ajax, speelt eerst vijf wedstrijden in Mexico en gaat vervolgens naar Israël, Grie kenland, Spanje en Italië. Nacio nal is met de volgende spelers op reis gegaan: Mazurkiewicz, Pin- tos, Sandeval, Gonzalez, Matosas, Caetano, Martynez, Amoroso, La mas, Acuna, Onega, Cortes. Cas- tronovo, Viera, Losada en Corbo. MAANDAG 9 AUGUSTUS 1971 FC UTRECHT verloor voor 15.000 toeschouwers met 12 van Anderlecht. Bij de rust van dit aantrekkelijke duel leidde de ploeg van Georg Kessler met 01 door een doelpunt dat Rob Ren- senbrink in de zevende minuut scoorde. In de 57ste minuut zorg de Karei Bonslnk voor de gelijk maker. Het winnende doelpunt, tien minuten later gescoord, kwam van Verheyen. NEC hield de in het Bundes- sliga-schandaal betrokken ver eniging Arminia Bielefeld zater dagavond voor 8000 toeschouwers op 11. De Jong gaf de Nijme- genaren in de 30ste minuut de leiding en oud-NEC-speler Jür- gen Jendrossek zorgde tien minu ten voor het einde voor de gelijk maker. Twee spelers kregen van scheidsrechter Berrevoets overi gens een waarschuwing: Kamps en Jendrossek, die op het veld een persoonlijke vete wilden uit vechten en een dreigende hou ding tegen elkaar aannamen. Dat gebeurde allemaal nadat Jendros sek een strafschop had gemist. FC GRONINGEN is door twee doelpunten in de laatste drie minuten van Danny Hegan tegen Wolverhampton Wanderers met 2—0 ten onder gegaan. Wol verhampton was voortdurend sterker, maar doelman Nordstrom van de Groningers verdiende de bewondering van de 8726 toe schouwers met een aantal voor treffelijke reddingen. De beste aanvaller van de FC was links buiten Peter Eimers, die bij en kele uitvallen doelman Parkes tot moeilijke reddingen dwong. PSV en Standard Luik speel den in Heerlen een slechte wed strijd. De 11.000 toeschouwers za gen daarbij ook geen doelpunten. NAC versloeg in Vlissingen 'net Zeeuwse elftal met 41. Bij de rust leidde de Bredase forma tie reeds met 2—1. De doelpunten werden gescoord door Pogrzeba, Schrijvers, Delmotte en Brou wers. Sheilds van Axel zorgde voor de Zeeuwse tegentreffer Si- wabessy (Vlissingen) miste in de laatste minuut verder nog een strafschop. VOLENDAM won in Wolvega met 12 van SC Cambuur. De Friese club had voor de 3000 toe schouwers een kwartier na de rust door Lippold de leiding ge nomen. Jan Jonk maakte twaalf minuten voor tijd gelijk en Jan SBond zorgde daarna voor de Vo- lendamse zege. FC DEN BOSCH bleef zater dag het elftal van Jong Brabant (onderafdeling) met slechts 20 de baas. Voor rust scoorde Kre kels, na rust Carlo van de Berg. Tegen amateurclub TOP scoorde FC Den Bosch gisteren een doel punt meer. Door Ouwens (2) en Atie Graaumans werd het na de 20 ruststand 30. FC TWENTE bleef in bet eigen Diekman-staöion de Britse eerste divisieclub Sheffield Uni ted met 20 de baas. De nieuwe Twentse spits Eddy Achterberg, ook wel bekend als De Keu, scoorde in de zesde en elfde mi nuut de Twentedoelpunten. DUSSELDORP Betty Stöve. die volgende week haar titel van Neder lands kampioene verdedigt, heeft in de dames enkelspelfinale van Düssel- dorff met 6—4 3—6 3—6 verloren van de Westduitse Helga Masthoff. De Rotterdamse speelster leidde na de gewonnen eerste set met 31 in de tweede. Vanaf dat moment verhoogde echter haar tegenstandster het tempo en kwam zij er niet meer aan te pas. Betty Stöve verloor zondag haar tweede finale van Helga Masthoff- Niessen. In het dames dubbelspel werd de Westduitse combinatie Helga Masthoff-Niessen Heide Orth- Schildknecht eerste door een over winning met 62 en 64 op Helga Hölst-Schulze Betty Stöve. in de eerste helft toonaangevend door een beter ploegverband. Twee kardi nale fouten in de Belgische verdedi ging leidden in de negende rn 22ste minuut tot doelpunten van Couperus en Roggeveen. Na de rust, toen beide elftallen met enige wijzigingen in de basisopstelling aantraden, kwam St. Truiden beter voor de dag en stelde de Haagse defensie veelvuldig op de proef. Haagdoren, een nieuweling in de formatie van St. Truiden. scoorde negen minuten na de rust een ver diend tegenpunt. Sparta SPARTA verloor in Blankenber- go door een doelpunt van Henk Houwaart met 10 van FC Brugge. Houwaart scoorde die treffer met een kopbal in de 83ste minuut uit een hoekschop van Thio. De Rotterdam mers waren in de eerste helft veruit superieur aan hun tegenstanders, maar verzuimden dit overwicht m doelpunten uit te drukken. De voor Brugge winnende treffer van Houw aart kwam voor de slechts 2000 toe schouwers dan ook tegen de verhou ding ln.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7