ANWB-alarmcentralelaat toch vakantieadres achter Zang Leon Thomas een openbaring Drie dagen folklorefeest voor duizenden in Leiden APOLLO Duur bezoekje voor Australische regering Weekeindverkeer eiste negen mensenlevens Toeristen onvindbaar Effect rond 25 procent Loosdrecht-Jazzfestival Internationaal volksdansfestival Enorme files bij Utrecht 5 MAANDAG 9 AUGUSTUS 1971 nMaMHimï* i iMnflttiiTiÉafÉHÉiXiaM Van onze Haagse redactie DEN HAAG De ANWB-alarmcentrale zou iedere vakantie ganger op het hart willen drukken het vakantieadres thuis atfhter te laten. Ondanks talloze publikaties in de kranten en de toeristische bladen blijken de afgelopen steeds weer honderden vakantiegangers in de buitenlandse mist verdwenen te'zijn als er thuis iets ernstigs aan de hand is. Trossen prikkeldraad "omlijsten" hier buitenpost in de omgeving van Oe een eenzame Zuidvietnamese sol- Minh. daat, die de wacht houdt bij een LOOSDRECHT Het eerste internationale Jazzfestival van Loosdrecht werd zaterdagavond in een vrijwel letterlijk tot de nok toe gevulde jachthaven van Dijk besloten met het optreden van de coucourswinnaars, de groep van zanger Leon Thomas en het nieuwe kwartet van tenorsaxofonist Stan Getz. De enige mogelijkheid voor de ra deloze familie om de zorgeloze zonge- nieters weer in Nederland te krijgen voordat het doodzieke familielid is overleden of de overledene begraven, is dan een oproep via de ANWB- alarmcentrale. Deze centrale geeft de oproep door aan de kranten, de radio, de Wereld omroep en met name voor vakantie gangers in Duitsland en Zwitserland en Oostenrijk aan de nationale om roeporganisaties van deze landen. KRITIEK De ANWB doet dit alleen in geval van overleden of levensgevaarlijke zieke familieleden in de eerste of tweede graad. De centrale geeft de oproep echter niet door dan na zorg vuldig nagegaan te hebben of het ge val werkelijk zo kritiek is. Bij de oproep zijn de familieleden verplicht de naam van de behandelende arts op te geven, bij wie dan naar de urgen tie van de oproep wordt geïnformeerd. De ANWB is tot deze werkwijze gekomen na in het verle den ettelijke malen te zijn 'opgelicht'. „Het is wel voorgekomen dat een oproepaanvraag werd gedaan omdat een familielid levensgevaarlijk ziek was en dan bleek dat het slechts om een geval van heimwee van een der kinderen naar de ouders ging", ver telt de chef van de alarmcentrale mej. M. C. A. J. van Lennep die al vanaf begin 1957 aan de centrale is verbonden. Nog minder aanvaardbaar waren de oproepen uit zuiver commercieel belang, die in het verleden de centra le wel bereikten. „Het ging er dan om dat de terugkomst van een vakantie ganger nodig werd geacht omdat zijn aandelen op dat ogenblik juist zo hoog stonden of omdat zijn zaak in moeilijkheden verkeerde," aldus mej. Van Lennep. Het effect van de oproepen via de radio is rond 25 procent, via de Ne derlandse kranten die in het buiten land te koop zijn komt nog eens 25 procent van de oproepen bij de des- Zelden heeft een door radio en TV geregistreerde finale zulke uiteenlo pende indrukken opgeleverd als deze keer. Want zoals alles op het fel-be- lichte podium uitpakte, scheen alle denkbare logica van bewuste pro gramma-opbouw met een gebalde meesterhand dooreen te worden ge smeten, hetgeen zowel in levensgrote surprises als teleurstellingen resul teerde. Voor het front van prominen te aanwezigen als burgemeester Cas- telijns en kersverse VARA-voorzitter André Kloos werd de wisselprijs van het concours uitgereikt aan de blonde Jurre Haanstra, zoon van filmer Bert, die als drummer-leider van een kwartet een hoog aantal jurypunten bijeenspeelde en zo te horen wel te recht. In een door Haanstra zelf ge- komponeerde suite kwam vooral zijn electrische pianist Michel Herr tot een fraai opgebouwde solo in half- tempo. Juiste opmaat De Miles Davis-achtige proloog van bekroond talent werd een juiste op maat tot datgene, wat achteraf best als dé apotheose mag worden gekwa lificeerd zanger-fluitist-slagwerker Leon Thomas, als artist tot dan een onbeschreven blad voor de meesten. Op gezag van een in '69 opgenomen en eerst onlangs verschenen lp „Spi rits known and unknown" was de roep van een vokale revolutionair hem reeds vooruitgesneld. Welnu, Leon Thomas maakte het waar, niet zo zeer dat revolutionaire want zijn credo is een variant op een soort ■.terug naar de natuur" maar vooral de bijna rituele ambiance, die puur Afro-Amerikaanse sfeer die hij om ;zich heen wist te creëren, daar aan de plas. Thomas, alleen visueel al een prachtige aanblik biedend, bezit een sonore, beheerste stem waarmee hij teksten van opbouwend humani tair, deels religieus karakter zingt. Het aksent valt voornamelijk op peace, love, de Schepper die een mees- terplan heeft en hoe we, blank en zwart eigenlijk met elkaar moeten le- yen. Soms welt dat al te idealistische je even naar de keel, maar er is méér: de funktionele tong- en strot- tenhoofdtechnieken van Thomas, ont leend aan de bij Afrikaanse pyg meeën gebruikelijke zangstijl, waar bij het jodelen van tremolo's met 'rijd open én met gesloten mond sa- toen met scatzang en gewoon straight zingen tot een verbluffende interpre tatie-eenheid worden samengevoegd. Doet dat alles je reeds op de punt van de stoel zitten, er komt nog bij dat Thomas een feilloze mikrofoon- techniek bezit, alsmede een gezag uit zaaiende persoonlijkheid. En voorts verrichtten hij en zijn begeleiders Wonderen van pure ritmiek, met tom- t°ms, zwepen, bellen en alles wat daar zoal exotisch bij te pas komt. Neil Creque, de pianist, als brein achter de fraaie muziek, de congaïst Sonny Morgan, de drummer Bernard Lubat, van Getz geleend, zij kwamen tot weergaloos geïnspireerde presta ties. Alleen van tenorist George Adams kan men nuchter stellen, dat hij een Coltrane-copiïst is, normaal dus een bron van ergernis, hisr slechts kritische kanttekeningen waard. De rest was Thomas, com pleet, indrukwekkend. Stan Getz Stan Getz besloot het festival, dat, wil het aan allure winnen, eens om moet zien naar een geschiktere om geving. Voor de Getz-fans waartoe ia mijzelf unbedingt reken was het na 13 jaar wachten jammer dat de reputatie van deze talentvolste aller blanke Lester Young-epigonen enige forse deuken opliep. Ondanks alle steun van gitarist Thomas en de ver rassend goed spelende Franse Lubat (drs) en Louiss (orgel) kwam geen échte Getz-solo los van de grond. Om duidelijk zichtbare redenen werd hij genoopt tot gemakzuchtige melody- statements, staccato-frasen en op zich groteske gebaren en conferences. Een recent in Londen opgenomen dubbel- lp zal wellicht bewijzen, wat Getz werkelijk kan presteren.. Een kwa liteit hopelijk parallel aan een plaat als „Sweet Rain"... (Vervolg van pagina 1) Aan boord van de Okinawa was onder anderen de voorzitter van de subcommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden voor het budget van het ruimteprogramma. Afgevaardigde Edward Boland noemde de Apollo-vlucht een groot succes en een goed voorteken voor de toekomst van het ruimteprogramma. „Velen hadden gedacht dat het pro gramma zijn top bereikt had. en nu bergafwaarts ging zei Boland, maar dat zag hij nu heel anders. Na een korte welkomstceremonie op het dek van de Okinawa, en een dankdienst onder leiding van de aal moezenier, gingen de astronauten benedendeks voor een douche en de eerste maaltijd-van-een-echt-bord sinds twaalf dagen. Het eerste medische onderzoek toonde aan dat de mannen in uit stekende conditie waren. Later wer den zij overgevlogen naar een lucht machtbasis bij Honoloeloe, en van nacht om twee uur werden zij ver wacht in Houston, waar een groot deel van de meegebrachte maan- monsters al is gearriveerd. Michael Duke, die de leiding heeft van het eerste onderzoek van de stenen, verwacht dat Scott en Ir win vandaag wel komen kijken als de zaak wordt uitgepakt: „Het zal moeilijk zijn om ze buiten het labo ratorium te houden". HOUSTON (Reuter, AFP) De drie ruimtevaarders zijn vanmorgen vroeg in Houston aangekomen. Op het vliegveld werden zij verwelkomd door hun familieleden en vele autori teiten, onder wie de leiders van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa). Een menigte van honderden mensen juichte de drie mannen toe. Het grandioze slotfeest van het internationale floklorefestival tr? Leiden, toen alle deelnemers, Joegoslaven, Bulgaren, Roeme nen, Zweden, Schotten, Belgen, leren, Japanners en Nederlan ders samen de vloer op gingen in een grote rondedans. Scott, Irwin en Worden gingen di rect na de ontvangst met hun familie leden naar huis. Zij hoeven niet meer in quarantaine zoals hun voorgan gers. Zaterdagavond zijn zij behouden op de aarde teruggekeerd. Door het weigeren van een van de drie parachutes was hun landing in de Stille Oceaan iets sneller dan verwacht. Jurne Haanstra speelde als drum- leider va.n een kwartet zoveel jury- punten hijeen dat hij de wisselprijs kreeg uitgereikt. SYDNEY (Reuter) Het Afrikaanse rugbyteam de Springboks heeft het afgelopen weekeinde een van de meest ge welddadige incidenten beleefd van zijn toernee door Australië. In Sydney gooiden anti-apartheids demonstranten een traangasbom, op het moment dat de rugby-spelers in een bus wilden stappen, die hen naar het stadion moest brengen. Martiens Louw, een van de spelers, raakte ge wond. De overige spelers renden hoestend en huilend door het traan gas het hotel binnen. Door dit inci dent kwamen de spelers vijftien mi nuten te laat op de plaats van be stemming. De wedstrijd zelf was een anti-cli max voor de leiders van de anti- apartheidsdemonstratie. In tegenstel ling tot vroegere verklaringen, waar in werd gesproken dat meer dan 6000 demonstranten de wedstrijd zou den bijwonen, kwamen er slechts en kele honderden opdagen. Zij gingen verloren in de menigte van ruim 21.000 mensen. Ruim 700 politieman nen zorgden ervoor dat de demon stranten niet het veld op konden ren nen. De Zuidafrikanen versloegen het Australische team ten slotte met 18—6. Buiten het stadion hield de oud-in ternational Jim Boyce een eenzame demonstratie. Hij torste een bord met zich mee, waarop te lezen stond: „Geef uw goede geld niet uit om ra cisten te zien sporten. Ga naar huis." Gedurende de dertien wedstrij den. die de Zuid-Afrikanen in het vijfde werelddeel hebben gespeeld, heeft de Australische regering ruim twee miljoen dollar (ruim zeven mil joen gulden) uitgegeven om de Springboks te beschermen. Geduren de de zes weken lange toernee is er geen dag voorbij gegaan zonder de monstraties. beteffende mensen terecht. Als zij dan de alarmcentrale in Den Haag bellen krijgen zij direct te horen wat de reden van de oproep is. „Het lijkt misschien wat hard om via de tele foon te vertellen dat bijvoorbeeld een van de ouders is overleden maar voor mij is dit een principiële zaak. Als de oproep is gedaan omdat een familielid levensgevaarlijk gewond is, dan jak kert de opgeroepene natuurlijk zo snel mogelijk naar Nederland met al le risico's van dien. Als het familielid toch al dood is kan de vakantiegan ger het iets rustiger aan doen. Er is dan toch niets meer aan te doen," aldus mej. Van Lennep. Het aantal oproepen stijgt met de jaren. In 1969 waren het er 1310, in 1970 1377 terwijl voor dit jaar een verdere stijging wordt verwacht. Al hoewel het aantal dit jaar procen- tueel waarschijnlijk een verlaging zal inhouden, veroorzaken de vele oproe pen, tientallen per dag in het vakan tieseizoen, toch steeds weer lichte verbijstering bij de bemanning van de centrale. DOM „De mensen zijn wat dit betreft zo vreselijk dom", verzucht mej. Van Lennep, „niet alleen dom omdat ze hun adres niet achterlaten maar ook omdat ze, zoals steeds weer blijkt, er amper van op de hoogte zijn dat de Wereldomroep de oproepen iedere dag voor zowat heel West-Europa, van Spanje tot Skandinavië op een vast tijdstip na de nieuwsberichten uitzendt. „Als je dat nu al jaren via de pers en de eigen bondsbladen bekend maakt en er zijn nog mensen die er nog nooit van hebben gehoord, wat moet je dan nog meer doen?", vraagt zij zich af. In Roelof-Arendsveen heeft zater dagavond, 9ü uur na het begin van het wereldkampioenschap wa ter paalzitt en 1971, de eerste van de twintig deelnemers het opgegeven. De winnaar van vorig jaar (67 uur) doet oók weer mee. 's Nachts worden de paalzitters beschenen door schijn werpers. Honderden belangstellen den volgden de spannende strijd. door Hans W. Ledeboer LEIDEN Het zou best kun nen zijn -dat aangelegenheden zoals het internationale folklore- festival, dat van vrijdag tot en met zondag in de Groenoordhal in Leiden werd gehouden, meer betekenis hebben voor de we reldvrede dan allerlei congres sen, discussies en noem maar op. Drie dagen lang had Leiden een bevolkingssurplus van enige dui zenden jongens en meisjes dansers en musici niet alleen uit allerlei plaatsen in Neder land, maar ook uit België, Bul garije, Ierland, Japan, Joegosla vië, Roemenië, Schotland en Zweden. Voeg daarbij nog een paar duizend bezoekers, die op de voorstelling van zaterdagavond en op allerlei andere bij dit fes tival behorende activiteiten af kwamen, het Rijnsburgse bloe mencorso, dat niet alleen Lei den, maar zaterdagavond óók nog de Groenoordhal kwam op luisteren, dan is te begrijpen, dat Leiden drie dagen lang een genoeglijke internationale feest stad was. Folklore-muziek en -dans zijn geen zaken om naar te kijken, maar om aan mee te doen. Bovendien bevat de echte folklore een voornaam element van spontaneiteit, dat op de meest onverwacht momenten losbreekt. Dat heeft burgemeester dr. A. J. Vis aan DEN HAAG Het weg verkeer heeft dit weekeinde zeven mensenlevens geëist. Een groot verkeersaanbod uit Duits land zorgde zaterdag midden op de dag voor enorme files tussen Arnhem en Utrecht, die een lengte van 31 km bereikten. Verder viel het dit weekeinde met de drukte wel mee, behalve bij Hoe velaken, waar vrijwel de hele zon dagavond een file was. BREDA De 53-jarige bouwvak ker Cornells van Nispen uit Breda is zondag met zijn bromfiets veronge lukt. Voorbijgangers vonden zijn stoffelijk overschot langs een weg bij Breda. Vermoedelijk is Van Nispen tegen een rechts van de weg staande boom gebotst en korte tijd later aan zijn verwondingen overleden. OPHEUSDEN De boomkweker R. Verwoert uit Opheusden (44) is za terdag met zijn fiets in een sloot ge reden en verdronken. MALDEN De 23-jarige mevrouw Margrete M. G. Winters-Kokke uit Nijmegen is zondag op de rijksweg Venlo-Nijmegen onder Malden om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde 's morgens om half vier. Me vrouw Winters zat bij haar man in de auto, die tijdens een inhaalma noeuvre te ver naar links uitweek. De auto van Winters raakte een links van hem naast de weg geparkeerde auto en vloog vervolgens tegen een boom. De bestuurder werd zwaar ge wond in een ziekenhuis opgenomen. ZANDVOORT De 40-jarige Ma rokkaan Addi Ait DarW is zaterdag op de Boulevard Barnaart in zijn woonplaats Zandvoort door een auto overreden en daarbij gedood. De Ma rokkaan liep slingerend over de weg. Een paar uur tevoren had hij de poli tie de sleutels van zijn auto moeten afgeven, omdat hij onder invloed van alcohol verkeerde. ARCEN De 26-jarige L. Helbers uit Amsterdam is in een ziekenhuis in Venlo overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk van vorige week dinsdag. Het slachtoffer kwam in Velden met zijn auto frontaal in botsing met een met stenen beladen vrachtauto met oplegger. Bij het on geluk werd het 2-jarig zoontje van de heer Helbörs op slag gedood. Zijn echtgenote werd met zware verwon dingen in het ziekenhuis in Venlo op genomen. UITHUIZEN In het Groningse Uithuizen is de 69-jarige L. Sikkenga uit Uithuizermeeden verongelukt. De man stak op zijn fiets de voorrangs kruising Dingeweg-Provinciale weg over en werd geschept door een vrachtauto. Hij overleed onmiddellijk. EG MOND A/D HOEF Een frontale botsing tussen twee brom fietsen in Egmond aan de Hoef heeft het leven gekost aan de 16-jarige G. de Vos uit Enschede. De berijder van de andere brommer werd zwaar ge wond naar een ziekenhuis in Alk maar gebracht. Het fietspad waarop het ongeluk gebeurde was bestemd voor verkeer uit beide richtingen. LEIDERDORP De 53-jarige tuinder J. Jansen uit Leiderdorp is zaterdag tegen middernacht in zijn woonplaats met zijn bromfiets door een tegemoetkomende auto aangere den en op slag gedood. de lijve ondervonden. Vrijdagavond zouden de buitenlandse groepen ten stadhuize van Leiden worden ontvan gen. Dc Joegoslavische groep Ma- cedoniërs uit Skopje, dat immers ma de aardbevingsramp zoveel banden kreeg met het hulp biedende Neder land begon alvast voor het Leidse stadhuis een boeiende demonstratie te geven, die zoveel belangstelling trok, dat burgemeester Vis niet dan met de grootste moeite zijn stadhuis kon be reiken. En of hij wilde of niet, dr. Vis werd naderhand meegetrokken in een kring om zelf eens te ondervinden wat meedoen betekent. Voor de deelnemers aan het festival waren de vele uren buiten de voor stellingen, als er geen of weinig pu- bCiek in de Groenoordhal was met al die festivalgangers was de Groen oordhal dan toch nog vol de be langrijkste. Want die uren waren be stemd voor uitwisseling van kennis, voor het aanleren van nieuwe mu ziek, nieuwe dansfiguren en danspas sen. Hier trainde de Bulgaarse choreo graaf Gueorgi Kinski Nederlanders, Belgen, Schotten en Ieren in de zo moeilijke, uithoudingsvermogen en virtuositeit eisende "sjopsko"-dans. Hier was duidelijk te merken, hoe het samen serieus werken aan het verwerven van nieuwe kennis en vaardigheid meer oplevert dan dis- kussie en praten. Japanners leerden Belgische volksdans, Joegoslaven leg den zich toe op de Ierse "reel", daar bij kwamen soms merkwaardige stu dieresultaten aan het licht. KELTISCH Zo is uit oude tekeningen, gravures en enkele schilderwerken bekend, dat de Keltische zwaarddansen, die nu allen in Engeland en in enkele stre ken van Zuid-Frankrijk zijn blijven leven, eeuwen geleden in heel Europa bekend waren. De Belgen hebben op dit gebied speurwerk verricht en zij kwamen terecht bij oude zwaard- dans-muziek, die in maatvoering ge heel overeenkwam met de Engelse "Kirkby Malzeard". Bij wijze van ex periment voerden zij deze zwaard dans uit op de gevonden muziek. Deze zwaarddansen hebben -niets te maken met strijd. Zij maakten deel uit van de Keltische zonne-cultus, hebben dus religieuze betekenis. De dansers vormen samen met hun zwaarden allerlei vloeionde figuren, die eindigen in een kunstige ster van ineengevlochten zwaarden. Die ster is een symbool van de zon. In een aan tal Baskische zwaarddansen wordt de voordanser op deze zonne-ster hoog geheven. VIRTUOSITEIT Voor wat betreft danstechniek en virtuositeit waren het vooral de Bul garen, Macedoniërs, Roemenen en Ieren, die elkaar niets toegaven. Gra tie en hoofsheid waren te zien bij de Schotten, die immers hun dansvor men binnen de adellijke kastelen van de "clan"-hoofden hebben onderhou den. De Schotten traden dan ook op als edelen: de vrouwen in avondkleding met de zijden "sash" in de "tartan" van de clan, de mannen in "kilt" met "sporran" en zijden overhemd, in de fijn-wollen kous de "skene dhu", het mes zonder welk geen enkele Schot zich compleet voelt. LANDELIJK Zweden, Nederlanders en Belgen gaven eenvoudige, charmante lande lijke dansen te zien. Eigenlijk zijn dit van oorsprong hofdansen, die na de Napoleontische tijd in "volkse" vorm als het ware "verboerst" bleven voortleven met wat huiselijke namen als "Gort met stroop" of "Jan Piere wiet", of de "Kadril", waarin nog het Franse 'quadrille' is te herkennen. Voor een zeer exotische noot zorg den de Japanners. In Japan kan men moeilijk spreken over "volksdans": de "bon odori"-dansen die deze groep liet in hebben in Japan nog ten volle hun religieuze functie in het cultuurpatroon. Voor de Nevo, de Nederlandse Volksdansvereniging, was dit interna tionale festival het achtste, waarvoor zij als gastvrouw optrad. Aardig was, dat tijdens de oefen en uitwisselingsuren voor degenen die waren moe-gedanst er ter afwisseling allerlei aardige dingen waren om naar te kijken en te luisteren: liedjes van Marie Cécile Moerdijk en Cobi Schreijer, Poppentheater Paradaas van Rien Kroon, mime van "Krui mels", films.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5