VERDRAG INDIA-RUSLAND Apollo-15 is veilig geland Piloten zijn bang voor ongelukken Bij_ militaire agressie staan landen elkaar bij Het Kwartet Apollo niet zien: dan matrassen in brand m [3] Kamerlid wil rapport storting van arsenicum Een parachute liet het afweten Lennon en Jagger bieden borgtocht aan Dode bij steekpartij Regeringscrisis in Italië vermeden (RITA) HET WEER Bewolkt Nieuwe Leidlse Courant Maandag 9 augustus 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich la ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Veilig terug Begroeting aan boord van het helikopterschip Okinawa. Van links naar rechts overste James Irwin, majoor Alfred Worden en kolonel David Scott. Een kikvorsman van de Ameri- rikaanse marine houdt het luik open terwijl James Irwin uit stapt. HOUSTON (UPI, Reuter) Uaameizigers Scott, Irwin en Worden zijn zaterdagavond be houden teruggekeerd. Maar door het weigeren van een van de TRAPANI (AP) Veertig gedeti neerden in de gevangenis van Trapa- ni op Sicilië zijn zaterdagavond in opstand gekomen, toen de bewakets hen niet wilden toestaan op de televi sie naar de landing van de Apollo-15 te kijken. twaalf gevangenen liepen brand wonden op, toen zij in hun cellen hun matrassen in brand staken. Geen van de twaalf gewonden ver keert echter in ernstige toestand. het oproer werd snel door de politie onderdrukt. Van de 40 opstandige ge vangenen zijn degenen, die niet ge wond werden, naar andere gevange nissen overgeplaatst. drie parachutes was hun landing in de Stille Oceaan de meest dramatische uit de geschiedenis van de Amerikaanse ruimte vaart. Als een steen suisde de Apollo 15 aan zijn twee parachutes recht naar beneden, om met een snelheid van 35 kilometer per uur op het water te smakken. Als de parachutes normaal hadden gewerkt waren ie astronau- met hun cabine onder een hoek van 27 graden neergeplonsd, waardoor de klap tegen het water aanzienlijk ver zacht wordt. De snelheid had dan bovendien maar 30 km/u bedragen. Toen de weigering van de para chute bleek uit de eerste televisie beelden van de dalende Apollo vijf minuten voor de plons boog NASA's onderdirecteur George I,ow in het vluchtleidingscentrum in Hous ton zich over zijn monitor en bleef stokstijf zitten. Even later vroeg vluchtleider Gene Kranz aan de bergingsvloot of ze de Apollo-bemanning al hadden verteld dat er maar twee valschermen ont plooid waren. 'Nee', zei de verbin dingsman op het helikopterschip Oki nawa. 'Ik vind dat je dat zou moeten doen', zei Kranz. 'Houdt u gereed voor een harde schok', ging de waar schuwing naar de dalende Apollo. Ongeveer een minuut na de klap klonk de geruststellende stem van 0 Gezellig opblaasbeest in opvallende kleuren. Leuk voor uw kleuters. I Knots opblaasballen, voor zwembad of J strand. 2 stuks voor 1 abonnee! cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: Betaalt per Okwartaal Omaand Mijn naam Snelle zwemvliezen. Doen het even |oed in Castricum als aan de Costa plaats: Ik kies cadeautje nr. aankruisen wat u wenst m Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden Scott op het radionet: 'Hier de Apollo 15, iedereen is in goede vorm.' Maar dat overtuigde niet iedereen, als het al overal gehoord werd, want de radioverbindingen waren vrij sterk gestoord. Kleren uit In de bergingshelicopter die boven de drijvende capsule hing, begon arts vlieger Clarence .Ternigan zijn kleren uit te trekken om naar beneden te springen en zelf naar de Apollo te zwemmen. Maar op dat moment be reikte de eerste kikvorsman de dob berende cabine, keek door een raamp je, en stak zijn duim omhoog. Toen was de spanning definitief gebroken, en konden in Houston de traditionele feestsigaren worden aan gestoken. Op een persconferentie legde Hous- tons onderdirecteur Christopher Kraft even later uit, dat het voornaamste gevaar was geweest, dat de niet-ont- vouwde parachute zich zou hebben verward in de lijnen van de twee die wèl goed waren ontplooid. Als dat gebeurd was, waren de gevolgen niet te overzien geweest. Overigens kan een Apollo-cabine in absolute noodgevallen zelfs aan één parachute behouden neerkomen. Één maal is een ruimtevaarder omgeko men omdat de valschermen van zijn terugkeercapsule geheel weigerden; het was de Rus Wladimir Komarow. die in 1967 met zijn Sojoez 1 te pletter sloeg. Vrij snel na het bekendworden van de storing zaterdag, gaf Houston de bergers in de Stille Oceaan opdracht, de parachutes van de Apollo voor DEN HAAG Het Eerste Kamer lid H. van Wijk (PSP) heeft er bij de ministers van volksgezondheid en mi lieuhygiëne en van justitie op aange drongen een rapport op. te stellen over de gevaren van arsenicumstnr- tingen, zoals die in West-Duitsland hebben plaatsgehad. Kunnen de ministers meedelen, al dus het kamerlid in schriftelijke vra gen aan de bewindslieden, of de werkgever van de Nederlandse chauffeur, die bij het storten in Duitsland was betrokken, een in Ne derland gevestigde rechtspersoon is? Als dat wel het geval is, is het be treffende vervoersbedrijf dan afhan kelijk van vergunningen van de Ne derlandse overheid en is er dan nu geen reden die vergunningen in te trekken? Tot slot wil de heer Van Wijk we ten of de ministers van plan zijn te gen de werkgever en de chauffeur een strafvervolging in te stellen. Prins bezoekt Seychellen MAHE Prins Bernhard zal van 12 tot 15 augustus een particulier be zoek brengen aan de Seychellen, een eilandengroep ten oosten van Afrika, zo deelt de regering van deze archipel mee. Als president van het Wereldna- tuurfonds zal hij een bezoek brengen aan gebieden die tot nationaal park worden bestemd. NEW DELHI (AP) India en de Sowjetunie hebben vanmor gen een verdrag voor vrede, vriendschap en samenwerking geslo ten. Volgens politieke zegslieden geldt het een formeel vriend- schaps- en niet-aanvalsverdrag, wat tevens inhoudt dat beide lan den hebben beloofd elkaar bij te zullen staan in geval er één het slachtoffer van militaire agressie wordt. onderzoek op te pikken. Dat is maar met een van de drie valschermen ge lukt; "het moest snel gebeuren, omdat de parachutes ongeveer tien minuten na het neerkomen zo ver nat gewor den zijn dat ze zinken. Of de gebor gen parachute inderdaad degene is die geweigerd heeft, was gisteravond nog steeds niet bekend. Blij „Ik ben erg blij dat ik nu aan boord van een zeewaardiger vaartuig ben dan waar ik vandaan kom", was Irwins reactie toen hij aan boord van de Okinawa werd verwelkomd. Scott prees de bergingsoperatie van de marinemensen. Het is mijn erva ring dat de marine dat altijd goed doet, zei hij, of je nu zes mijl van het aangegeven punt landt (zoals nu) of zesduizend. Dat sloeg op zijn noodlanding ja ren geleden met de Gemini 8, toen hij spoedshalve in de Atlantische Oce aan landde en niet volgens plan in de Stille Oceaan. De bergingsoperatie zaterdag werd op discrete afstand gevolgd door de Russische zeesleepboot Malfa, die de commandant van de Okinawa te voren had beloofd, niet in de weg te zullen varen. De Rus bleef inderdaad op drie kilometer in het kielzog van het bergingsschip varen. Toen de Apollo met zijn dramatische plons was neergekomen, bood de Rus ra diografisch hulp aan, wat onder dankzegging werd geweigerd. (voor vervolg zie pag. 5) ASCOT (AP) Beatle John Len non en Rolling Stone Mick Jagger zullen aanbieden om borg te staan voor de drie gevangen gezette redac teuren van het Britse underground blad OZ, zo heeft Lennon gisteren meegedeeld. Vandaag zal de rechtbank een hoor zitting houden om te beslissen over het verzoek tot voorlopige invrij heidstelling. De redacteuren zijn opgepakt wegens de publikatie van „een obsceen kin dernummer" van hun blad. Militaire oefeningen O-Europa beëindigd MOSKOU (AP) Rode Ster. het dagblad van het Russische leger, heeft gisteren de beëindiging bekend gemaakt van oefeningen van troepen van het Warschau-pact in Hongarije en Tsjechoslowakije. Volgens het blad is de oefening, die de code naam „Opaal 71" had, ge houden tussen 2 en 5 augustus. Er deden Russische, Hongaarse en Tsje- choslowaakse troepen en stafofficie ren aan mee. De oefeningen, die in Oost-Europa de nodige beroering veroorzaakten, werden door waarnemers gezien, als een Russisch pressiemiddel om Roe menië te bewegen zijn onafhankelijke koers te laten varen. De Russische minister -van buiten landse zaken, Andrei Gromyko, en zijn ambtgenoot Swaran Singh zou den het verdrag hebben getekend. Gromyko brengt op het ogenblik een bezoek aan India. Verwacht wordt, dat premier Indira Gandhi na afslui ting van het overleg met Gromyko de overeenkomst in het parlement bekend zal maken. Gromyko had gisteravond bij zijn AMSTERDAM (ANP) De 18- jarige Pieter Brugts is zondagavond op de Valkenweg in Amsterdam- noord bij een ruzie om enkele meis jes doodgestoken. De vermoedelijke dader, de 22-jarige M. G. L., is aan gehouden, evenals de 19-jarige H. G. Een derde verdachte is gevlucht. Pieter Brugts en twee vrienden hadden met hun meisje de avond doorgebracht in het verenigingsge bouw „De Kuil" aan de Valkenweg. Toen de jongelui omstreeks half elf vertrokken werden zij gevolgd door drie Surinamers. Dit waren L., G. en de nog voortvluchtige verdachte. Deze zouden twee van de meisjes op straat hebben lastig gevallen. Er ontstond onenigheid waarbij L. en G. plotseling met een mes in de hand stonden. Volgens zijn vrienden werd Pieter Brugts toen door L. in de borst gestoken. De ernstig gewonde jongen werd overgebracht naar het Wllhelminagasthuis, waar de dood werd geconstateerd. ROME (Reuter) De Italiaanse se naat heeft zaterdag een regeringscri sis afgewend door twee omstreden wetsontwerpen goed te keuren.Pre- mir Emilio Colombo had gedreigd als premier te zullen aftreden, als dc ontwerpen geen meerderheid haalden. Het ene wetsontwerp voorziet in de bouw van goedkope woningen voof' mensen met zeer lage inkomens, het andere betreft de heffing van in komstenbelasting, die een tegemoet koming aan de minderbedeelden be tekent en een billijker verdeling van de inkomsten beoogt. De ontwerpen gaan nu terug naar de kamer, die ze naar verwachting in september zal goedkeuren. „Personeelsstop bij provincie ongewenst" Van een verslaggever HAARLEM Het lid van de pro vinciale staten van Noord-Holland, de heer W. van der Knoop (tvdA) heeft aan gedeputeerde staten gevraagd of de minister van binnenlandse zaken zich per circulaire tot het provinciaal bestuur heeft gewend met het ver zoek te besluiten tot een onmiddellijk ingaande personeelsstop. De heer Van der Knoop wil weten of gedeputeerde staten kunnen mee delen op welke wettelijke bevoegd heid het uitvaardigen van deze circu laire berust. De voortdurend toene mende taak van de provincie kan volgens de heer Van der Knoop geen personeelsstop gedogen. Hij vraagt daarom of het college niet van oor deel is dat de circulaire voor kennis geving dient te worden aangenomen. aankomst al gezegd te hopen dat zijn bezoek zou leiden tot „consolidatie van de vrede in Azië en in de gehe le wereld". De konsekwenties van een derge lijk verdrag zijn, dat Azië binnen kort het toneel kan worden van een confrontatie van reusachtige afme tingen tussen India en Pakistan, waarbij Rusland zich formeel aan de zijde van India heeft geschaard en China aan de zijde van Pakistan zal blijken te staan. De Chinese leiders hebben namelijk president Jahja Khan van Pakistan beloofd hem bij te zullen staan als hij wordt aange vallen door India. Indische functionarissen hebben bekendgemaakt in gesprekken met correspondenten te verwachten dat ook de Verenigde Staten de zijde van Pakistan zouden kiezen, aangezien dat land officieel een bondgenoot van de Amerikanen is in de centrale verdragsorganisatie en de Zuidoost- aziatische verdragsorganisatie. India en Rusland delen de zorg over de toenaderingspogingen tus sen China en de Verenigde Staten. Volgens regeringsfunctionarissen in New Delhi moet het bezoek van Gro myko dan ook worden gezien in het licht van de aanhoudende Ameri kaanse militaire en politieke bij stand aan India's aartsvijand Pa kistan. India en Rusland onderhouden tra ditioneel goede betrekkingen. Rus land is al jaren de belangrijkste le verancier van militair materieel aan India. Aangenomen wordt dat het ver drag veel trekken gemeen heeft met het 15-jarig vriendschapsverdrag dat eerder dit jaar tussen Rusland en Egypte is gesloten. Oppositieleiders in India beweer den, dat zij vanmorgen vroeg door mevrouw Gandhi zijn ingelicht over het verdrag. Mevrouw Gandhi houdt vandaag nog spoedberaad met haar kabinet en zal in de loop van de dag een redevoering houden voor haar politieke aanhang, de congres- partij. Hiervoor zijn duizenden plat telanders naar New Delhi gekomen. De ergste aanstellerij is gemaakte ?enuoud. CHAUV1LLIERS Nou, kom op, paps, alaanl DEN BILT Een hogedruk- gebied, waarvan het centrum nabij de Azoren ligt, beheerst het weer in een groot deel van Zuid- Europa. Aan de noordflank van dit hogedrukgebied trekken sto ringen naar het oosten, die het weer bij ons een wisselvallig ka rakter geven. Het ziet er naar uit, dat ook het komende etmaal niet veel in het weerbeeld zal veranderen. Strandweer Eerst bewolkt, later enkele op klaringen. Een kansje op een bui maar geen regenhoeveelhden van betekenis. Tijdelijk een krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind. Luchttemperatuur 19 tot 20 graden, zeewater 18 tot 18'/s graad. Vooruitzichten: Wat wisselval lig met af en toe zonnige perio den bij een gematigde tempera tuur. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76,4 cm (1018 millibar), stij gend. Zon en maan 10 augustus: zon op 5.15, onder 20.15; maan op 21.19, onder 10.15, 13 aug. L.K. Hoog water Hoog water, 9 augustus: Rot terdam le getij 6.24, 2e getij 18.30; Scheveningen 4.30 - 16.59; Vlissingen 3.33 - 15.44; Haring vliet a. d. Zeezijde 5.08 - 17.55. LONDEN (AP) Britse pilo ten van lijnvliegtuigen hebben gisteren laten weten, dat ge vechtsvliegtuigen van de West- duitse en Franse luchtmacht bij hun schietoefeningen buiten landse lijnvliegtuigen met grote regelmaat als doel gebruiken. In interviews bevestigden de Britse piloten, een bericht in de Sunday Ex press, als zou de Britse vereniging van verkeersvliegers BALPA „zich ernstig zorgen maken over het aantal rakelingse missers boven Eu ropa". In een verklaring van de BALPA, waarin de piloten van de BEA en de BOAC vertegenwoordigd zijn, wordt gezegd: „Wij zijn bijzon der bezorgd over het aantal rakelingse missers. Wat ons nog meer verontrust is het feit, dat wij iedere keer stui ten op een stenen muur van officiële ontkenningen, als wij een dergelijk incident willen laten uitzoeken". Een woordvoerder van de BALPA zei, dat „het bekend is, dat verkeers vliegtuigen, die op een hoogte van negenduizend meter of meer vliegen, een ideaal doel vormen voor jonge straaljagerpiloten, die in training zijn". De piloten van de BEA en de BOAC hebben herhaaldelijk bericht, dat „militaire vliegtuigen plotseling dicht bij hen opdoken, wat wellicht ook de oorzaak is geweest van de re cente ..Japanse vliegtuigramp", aldus een woordvoerder. Op 30 juli zijn in Japan een ver- keerstoestel en een straaljager met elkaar in botsing gekomen, waardoor 162 mensen om het leven kwamen. De Westduitse en Franse minis!eries van defensie wilden gisteren geen com mentaar op deze berichten geven. Een piloot van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena heeft gis teravond eveneens de waarschuwing geuit, dat een luchtramp, zoals die onlangs in Japan heeft plaatsgevon den „gemakkelijk zou kunnen gebeu ren in het drukke Europese lucht ruim, waar militaire piloten de pas sagiersvliegtuigen dikwijls gebruiken als doel voor hun oefeningen". De Belg zei, dat het vaak voorkomt, dat botsingen tussen een gevechtsvlieg tuig en een lijntoestel nog maar net vermeden kunnen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1