KRITIEK POLITIE OP MÜNCHENER NA BANKROOF J Gat in begroting 1972 veel groter Astronaut Worden bekeek buitenkant van Apollo Botswana wil vallen onder Nederlandse ambassade in Zambia Ellsberg moet deze maand terechtstaan GOED DAT ER POLITIE IS..? Bloementelers oneens met voorschotregeling Diplomaten in VS beter beschermd Brits vonnis wekt rumoer NIW pleit voor China in VN Maangeologen enthousiast Loenochod beter dan verwacht 7 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1971 Tussen Meppel en Assen ging ik er óp wegens over een doorgetrokken streep rijden. Terwijl er geen hond aan kwam - wat kóóp ik voor die flauwi teiten, dacht ik. Maar toen'ik 's avonds terug reed, er hing een lichte mist, werd ik, hoe bestaat het, op zo wat het zélfde punt haast in puin gereden door een idioot, die gewóón over de streep stuurde. DEN HAAG Vele telers van kas bloemen zijn het er niet mee eens, dat zij hun voorschot op een deel van de stookolieprijs moeten terugbetalen, terwijl de kasgroententelers kwijt schelding krijgen. De voorschotrege ling, die gold voor het stookseizoen 1970-71, hield in dat het voorschot zou moeten worden terugbetaald als de prijzen van de produkten de stij ging van de olieprijzen zou hebben goedgemaakt. Volgens minister Lar- dlnois is dat bij de groenteteelt niet het geval geweest en met de bloem kwekerij wel. De bloementelers menen echter, dat men ook op de rentabiliteit van d bedrijven moet letten. Die zou bij de verwarmde bloemenbedrijven in Aals meer niet beter zijn geweest dan bij de verwarmde groentebedrijven in het Zuidhollandse glasdistrict. Het bestuur van het Landbouw schap heeft over de kwestie gepraat maar is er nog niet helemaal uit ge komen. Men zal er volgende maand op terugkomen in de hoop dat er dan meer cijfers op tafel zullen liggen dan de afdeling bloemkwekerij van het schap nu bijeen had gebracht. WASHINGTON (AFP) De Ame rikaanse regering heeft gisteren een wetsontwerp ingediend ter bescher ming van buitenlandse diplomaten en internationale en Amerikaanse func tionarissen en hun gezinnen. Aanval, moord, ontvoering, bedreiging, intimi datie of het lastig vallen van diplo maten wordt er een „federaal delict" door gemaakt. Buitenlandse staatshoofden en re geringsleiders alsmede de voornaam ste leiders van internationale organi saties krijgen een bijzondere bescher ming, zelfs wanneer ze niet met een officiële missie in de VS zijn. Het wetsontwerp voorziet boven dien in wijziging van vliegtuigka pers en wijzigt de huidige wet op ontvoering door de doodstraf aan te bevelen voor het geval het slachtoffer van de ontvoering is vermoord. MÜNCHEN (AP, Reuter, UPI) De politie van Mündhen is onder zware kritiek 'komen te staan in verband met de roofoverval op een bank, waarbij woensdag door twee overvallers vier gij zelaars waren vastgehouden, die pas na betaling van twee mil joen mark en een vrije aftocht zouden worden vrijgelaten. Het geld werd afgeleverd en een auto voor de vlucht klaargezet. De politie beloofde de overvallers te la ten vertrekken na vrijlating van de gijzelaars. Toen de overvallers rond midder nacht naar huiten kwamen hielden ze twee vrouwelijke gijzelaars als een schild voor zich uit. Onmiddellijk werd door een politie een hagel van kogels afgevuurd op de bankrovers. LONDEN (Reuter, DPA) In En geland is gisteren een van de meest controversiële „zedenprocessen" geëindigd met wilde scenes en de veroordeling van drie „underground" - journalisten tot gevangenisstraf. De redacteuren Richard Nevillo (29), James Anderson (32) en Felix Dennis (24) kregen respectievelijk 15, 12 en 9 maanden wegens publicatie van onzedelijk materiaal in hun tijd schrift „Oz". Neville, een Australiër, zal na het uitzitten van zijn straf bo vendien worden uitgewezen. De re dacteuren zijn in hoger beroep ge gaan. Na uitspeken van de vonnissen ont stond binnen en buiten de rechtzaal rumoer. Een vrouw werd de zaal uit gezet omdat ze luidkeels tegen de vonnissen protesteerde. Buiten het gerechtsgebouw drongen honderden jongeren op, die de nazi-groet brach ten en spreekkoren aanhieven als „vrijheid, vrijheid". Aanleiding tot het vonnis was een editie van OZ dat vorig jaar werd gepubliceerd en dat was geredigeerd door scholieren. De bonte pop-, sex- en drug-mengeling, die hier en daar schokkend werkte, leidde tot een aanklacht. Het blad OZ wordt in En geland als een van de beste hippe bladen beschouwd, dat zelden een blad voor de mond en voor foto's pleegt te nemen. Beide overvallers werden geraakt, maar ook één van de gijzelaars. De 31-jarige bankrover Georg Rammelmeyer overleed kort daarop en later stierf eveneens de 20-jarige gijzelaar mej. Ingrid Reppel aan haar verwondingen. De tweede overvaller, de 24-jarige Dimitri Toderow, die aan de schouder werd geraakt, is gearresteerd. Beide bankrovers hebben naar later is gebleken niets te maken met een linkse politieke beweging Rood Front. De rovers hadden ver klaard als lid van deze organisatie de overval te plegen. In verscheidene Münchense dagbla den is kritiek geleverd op de politie, omdat deze toch heeft geschoten on danks de belofte niets -te doen waar door het leven van de gijzelaars in gevaar ;zou kunnen komen. Opiniepeiling Een inderhaast georganiseerde opi niepeiling in München gaf als uitslag dat 90 procent van de ondervraagden het optreden van de politie afkeurde. De politie heeft „te schietgraag" ge handeld, aldus de mening van twee strafpleiters in de Westduitse stad. De politie van München heeft haar optreden gisteren verdedigd met de verklaring dat de kogel, die de gijze laar Ingrid Reppel trof „waarschijn lijk" afkomstig is uit het wapen van een van de rovers. Maar de fatale kogel moest nog door deskundigen worden onderzocht. De hoofdcommis saris van politie Manfred Schreiber zei dat de politie wel gedwongen was de rovers onder vuur te nemen, om dat als zij in de klaarstaande auto hadden kunnen vluchten een achter volging nodig was geweest. De schiet partij had dan plaatsgevonden in een druk gedeelte van München, aldus de commissaris. Ook de minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Beieren, waarvan München de hoofdstad is, heeft het optreden van de politie ge rechtvaardigd. Het besluit is genomen door mijn ministerie, het hoofd van het openbaar ministerie en de politie gezamenlijk, aldus minister Bruno Merk. De twee 'bankrovers trokken woensdagmiddag tegen sluitingstijd het filiaal van de Deutsche Bank bin nen. Ze waren gewapend met een pistool en machinegeweren en ge kleed in overalls, valhelmen en met maskers en donkere brillen op. Het aanwezige personeeel werd, op de kassier en drie vrouwelijke bankbe dienden na, later vrijgelaten. Telefo nisch werd de politie op de hoogte gesteld van de eisen van de rovers. Gedreigd werd met dynamiet de bank op te blazen als hun eisen niet wer den ingewilligd. Voor de explosie zouden de rovers dan zelfmoord ple gen door amptillen vergif in te ne men. Van een verslaggever DEN HAAG „Het is van het al lergrootste belang dat de volksrepu bliek China qua inwonertal de grootste mogendheid ter wereld niet alleen wordt erkend als de recht matige vertegenwoordigster van Chi na in de Verenigde Naties, maar dat zij de haar toekomende plaats ook werkelijk inneemt". Dit zegt het Ne derlands instituut vqor vredesvraag stukken (NIW) te Den Haag. Zonder deelname van de volksre publiek China aan het werk van de volkerenorganisatie kunnen geen duurzame regelingen tot stand ko men, die de bestaande onveiligheid en spanning in de wereld verminderen en een blijvende wereldvrede dich terbij brengen. Het verdient daarom aanbeveling, zo meent het instituut, dat tijdens de in september begin nende zitting van de algemene verga dering Nederland, in tegenstelling tot de afgelopen twintig jaar, steun ver leent aan resoluties waarbij wordt voorgesteld de vertegenwoordiging van China te laten geschieden door de volksrepubliek. Daarnaast zou Nederland zich moe ten verzetten tegen alle initiatieven, die in de praktijk tot gevolg hebben, dat de volksrepubliek weliswaar for meel wordt toegelaten tot de Chinese zetel, maar dat het haar, bijvoorbeeld door handhaving van de nationalis tisch Chinese vertegenwoordigers (de zgn twee-China - politiek) in feite onmogelijk wordt gemaakt haar ver antwoordelijkheden uit te oefenen. (Vervolg van pag. 1) Ook bij de regeringsfracties teken de zich enig onbehagen af over de gang van zaken. De heer Mellema (CHU) stelde vast „in ieder geval wel zoveel wijzer geworden te zijn dat de situatie nog somberder moet worden beoordeeld". Hij nam het de regering kwalijk dat zij op dit moment niet meer gegevens op tafel legt. Het lijkt wel op het verhaal van de dokter die de familie nog niet wil inlichten over de ernst van de patiënt. Dit verschil is er in ieder geval wel dat de rege ring en parlement samen de therapie moeten vaststellen, aldus de heer Mellema. Hij bleek overigens bereid te zijn op meer gegevens te wachten tot het indienen van de begroting. Een bereidheid die ook gedeeld werd door de overige regeringsfracties. Inflatie-correctie De sombere financiële en economi sche situatie waren er de oorzaak var. dat enkele punten in het kamerdebat een speciaal accent kregen. Zo liet de heer Wiegel (VVD) weten dat de in flatie-correctie in 1972 in ieder geval door moet gaan. De 350 miljoen gul den die hiermee gemoeid zijn, zijn volgens hem wettelijk vastgelegd. Daaraan mag niet getornd worden. De linkse oppositie daarentegen, vond het onverantwoord de inflatie—cor rectie in 1972 wel door te laten gaan. Uit een interruptie-debatje tussen drs. Den Uyl en de premier bleek dat de regering hierover nog geen beslis sing heeft genomen. Ook de financiering van de wo ningbouw kreeg een scherp accent. De oppositie-partijen drongen er bij de regering scherp op aan haar voor behoud ten aanzien van deze finan ciering te laten vallen. Blijkens de regeringsverklaring stelt de regering de financiering van de woningbouw alleen veilig als de financieel-eco- nomische situatie dat mogelijk maakt. D'66 fractie-voorzitter mr. Van Mierlo diende een motie in waarin wordt ge vraagd deze voorwaarde te schrap pen. Een scherp interruptie-debatje ontstond over de vraag wat onder een woningbouw-programma moet wor den verstaan. Daaruit bleek dat de regeringspartijen en de regering daaronder verstaan de uitgiften van de vergunningen. Waarop de heer Den Uyl uitriep: „Dat devalueert het bouwprogramma". Volgens hem en ook volgens mr. Van Mierlo heeft het bouwprogramma betrekking op het aantal woningen dat in produktie wordt genomen of wordt voltooid. „Volwassen kinderen" Waarop de heer Aantjes (ARP): geen regering is in staat de woning- bouwproduktie voor zijn verantwoor ding te nemen. Zeker niet bij een bouwtijd van 1M& jaar. Dat is hetzelfde als van premeir Biesheuvel te verlangen volwassen kinderen te verwekken", aldus de heer Aantjes. Van de zijde van de oppositie werd er echter opgewezen dat in het verle den het bouw-programma op papier zelden met de werkelijkheid klopte. Oud-minister Schut (volkshuisves ting) zou daarom destijds hebben toe gegeven dat onder bouw-programma produktie moet worden verstaan. De oppositie herhaalde in tweede termijn haar scherpe bezwaren tegen de voorgenomen beleidsombuigingen. „De hieruit voortvloeiende bezuini gingen betekenen een aanslag op een aantal onmisbare voorzieningen", zo zei drs. Den Uyl Hij diende daarom een motie in om de voorgenomen ver hoging van de kleuter- en schoolgel den ongedaan te maken. In de tweede motie nodigde de heer Den Uyl de regering uit af te zien van bezuinigen op voorzieningen op het gebied van onderwijs, vorming en cultuur, „waartegen de verhoging van de de fensie-uitgaven schril afsteekt". De heer Aarden (PPR) tenslotte diende een motie in waarin wordt gevraagd de financiering van de gemeenten niet op een lager pitje te zetten. DEN HAAG In Botswana, het vroegère Beetsjoeanaland, dat grenst aan Zuid-Afrika, werden de Nederlandse belangen tot nu toe behartigd door onze ambas sadeur in Zuid-Afrika. Nu is onlangs de heer H. A. Hasselman benoemd tot Nederlands ambas sadeur in Zuid-Afrika als opvol ger van E. J. baron Lewe van Aduard. Volgens berichten in de Zuldafri- kaanse pers heeft Botswana de wens te kennen gegeven, dat de Ne derlandse belangen voortaan behar tigd worden door de Nederlandse am- basadeur in Zambia. Botswana probeert zich de laatste tijd wat onafhankelijker van Zuid- Afrika op te stellen. Het is econo misch geheel afhankelijk van Zuid- Afrika zo wordt de Zuiaalrikaanse munteenheid, de rand, ook in Botswa na gebruikt, maar president Seretse Khama. de president van Botswana die met een blanke vrouw getrouwd is, wil graag de betrekkingen met zwart-Afrika en vooral met Zambia versterken. Met behulp van Ameri- kaans kapitaal wordt momenteel een weg gebouwd in Zambia naar de Zambezi, waar deze grenst aan Botswana. Zuid-Afrika beweert, dat Botswana helemaal niet aan Zambia grenst en dat een geplande brug over de Zambesi, die Botswana en Zam bia moet verbinden, niet zonder toe stemming van Zuid-Afrika en Rhode- sië gebouwd kan worden. De Zuid- afrikaanse regering vreest, dal de nieuwe weg en brug door de be vrijdingsbewegingen in zuidelijk Afrika gebruikt zal kunnen worden. De Nederlandse regering verkeert jnu in de netelige positie dat ze moeilijk tegen de wens van Botswana haar ambassadeur in Pretoria kan belasten met de Nederlandse belan gen in Botswana en aan de andere kant Zuid-Afrika niet wil irriteren. MOSKOU (AP) Het Russische maanwagentje Loenochod was ont worpen voor een levensduur van drie maanden. Dit heeft de ruimtedeskun- dige O. Sasjin onthuld in het blad Sotsjalistitsjeskaja Indoestria. Toen de Loenochod zes maanden gewerkt had was in Moskou bekend gemaakt dat het op dat moment zijn „natuur lijke levensduur" bereikt en zijn on derzoekprogramma afgewerkt had. Dat sloeg, blijkt nu uit het artikel van Sasjin, op een uitgebreider pro gramma dat was opgesteld toen bleek dat het karretje de moed na drie maanden allerminst opgaf. De Loenochod werkt overigens nog steeds, maar Sasjin heeft geen idee hoe lang nog: „ieder moment kan een van de systemen definitief kapot gaan". Het wagentje is nu aan zijn tiende maand bezig. Alfred Worden, tussen maan en aarde uit het luik van de Apollo gekropen. Snel werk van ruimtewandelaar HOUSTON (Reuter, UPI) Astronaut Alfred Worden is gis termiddag de buitenkant van 'zijn' Apollo 15 gaan bekijken, nadat hij tien dagen met de bin nenkant genoegen had moeten nemen. Zijn ruimtekarwei het ophalen van belichte films nam mét nog een extra opdracht nog iets minder in beslag dan de twintig minuten die Al van te voren dacht nodig te heb ben. In het vluchtplan was maxi maal een uur uitgetrokken. Als er op dit gebied records waren zou Worden ze geslagen hebben, maar die waren er niet het was de eer ste keer dat een astronaut in de ruim te uitstapte omdat er werk aan de winkel was. Vorige ruimtewandelin gen dienden alleen om de mogelijk heid van zo'n procedure vast te stel len. Wel was Worden de eerste die op zo grote afstand van de aarde (300.000 km) uitstapte. Zijn reactie: ,Dit is absoluut ongelooflijk.' Toen hij de beide filmcassettes had opgehaald, met in totaal drie kilome ter film, ging Worden nog een keer terug om het instrumentenruim te in specteren. De karteringscamera kon namelijk na het vertrek van de maan niet meer teruggetrokken worden vanuit zijn werkpositie buiten het ruim. Er bleek weinig aan te doen, en de astronauten kregen later op dracht twee stuurraketjes uit te schakelen die anders met hun stuw- straal de camera het ruim in zouden kunnen .blazen' en daardoor andere instrumenten onklaar maken. De hele operatie werd door Jim Irwin, die in het open luik van de Apollo stond, opgenomen met een tv- camera die voor deze gelegenheid op een lange pijp was gemonteerd ten einde om een hoekje te kunnen kij ken. Worden was gedurende zijn werk zaamheden door een 7,50 meter lange slang met .binnen' verbonden. Irwin moest zorgen dat die slang, en daar mee Wordens zuurstofvoorziening, niet werd afgeknepen tegen de luik opening. Was dat toch gebeurd, dan had Worden op zijn rug een beperk te reservehoeveelheid zuurstof. Het was het laatste spectaculaire onderdeel van de maanexpeditie, die zaterdagavond 500 km benoorden Hawaii in zee moet eindigen. De weersverwachting voor dat gebied wordt door de NASA .redelijk' ge noemd: licht bewolkt, windsnelheid 35 tot 45 km per uur, golven twee meter hoog. De Apollo 15 ligt uitste kend op koers. Een correctiestoot met de hoofdmotor werd afgelast toen bleek dat de snelheid van het ruim teschip maar één centimeter per se conde van de gewenste waarde ver schilde. HOUSTON (UPI, Reuter) Wie nu nog twijfelt aan de wetenschappe lijke waarde van bemande ruimte vaart heeft deze week goed zitten slapen. Dit was een van de grootste momenten in de geschiedenis van de wetenschap. Met dergelijke forse uitspraken geeft de wetenschappelijke staf in Houston uiting aan zijn laaiend en thousiasme over de resultaten van Apollo 15. De vorige drie maanlan dingen hebben meer nieuwe vragen opgeworpen dan antwoorden gele verd, meent chef-geoloog dr. Paul Gast. Maar nu komen er eindelijk meer antwoorden dan nieuwe proble men. „De ideeën en vermoedens be ginnen door feiten te worden inge vuld." Enkele van die antwoorden: De maan heeft een andere schei kundige samenstelling dan de aarde; de ooit aangehangen theorie dat de maan uit de aarde is ontstaan blijkt definitief onjuist. De binnenkant van de maan is kouder dan de buitenkant, in tegen stelling tot de toestand van de meeste planeten. De maan heeft waarschijnlijk een duidelijk van de rest verschillende buitenlaag van ongeveer 25 kilometer dikte. Maar de meest gewichtige antwoor den bevinden zich nog aan boord van de Apollo: De vuistgrote steen die waar schijnlijk een niet verstoord onder deel is van de oorspronkelijke maan- bodem (4600 miljoen jaar oud). De boorkern met gesteentemon sters tot 2,40 meter diep, die ook zeer ver In de geschiedenis van de maan teruggaan, en bovendien ingesloten informatie bevatten over de activiteit van de zon gedurende die hele perio de. Met deze dames kan men beter niet van mening verschillen, want dan heeft men kans in een houdgreep terecht te komen, of e< flitsende karateslag te krijgen of door één of andere jiu-jitsu-truc op de grond te belanden. Het zijn vijf van de 111 leden van het Deense vrouwelijke lucht machtcorps. Op de foto krijgen ze les in schieten met een zwaar I machinegeweer. BOSTON (Reuter, UPI) Daniel Ellsberg, die de geheime documenten over de oorlog in Vietnam heeft toegespeeld aan de New York Times, zal op 16 augustus in Los Angeles voor de rechter moeten verschijnen. Hij wordt beschuldigd van het onbevoegd bezitten en versprei den van geheime documenten. De 40-jarige Ellsberg was vroeger verbonden aan het Pentagon en het ministerie van buitenlandse zaken en werkt nu bij de technische hoge school van Massachusetts. Ellsbergs verdediger Leonard Boudin heeft la ten weten, dat zijn cliënt, die vrij ls op een borgtocht van 175.000 gulden, op 16 augustus voor de rechtbank zal verschijnen. De rechter die be sliste dat Ellsberg voor moest komen, verwierp een verzoek van de verde diging een hoorzitting te houden over de vraag of de Amerikaanse regering niet onwettig telefoongesprekken heeft afgeluisterd om materiaal tegen Ellsberg te verzamelen. Ellsberg heeft bekend dat hij de documenten aan de pers heeft gege ven. De regering van Amerika heeft geprobeerd via de rechter verdere publicatie van de stukken te voor komen, nadat de eerste in de NYT en de Washington Post waren ver schenen. Het Hooggerechtshof beslis te echter uiteindelijk dat de kranten door mochten gaan met publiceren van de geheime documenten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7