Delftse TH heeft nireveer 14.000 in 1980 studenten Waar eens koeien loeiden® nu moderne kunst hangt VOLGENS RAPPORT NED. ECON. 7™^ ROTE EHOEFTE UAN KONINGEN Proeven met horden en adviessnelheden NVV: Geen reden tol Overzicht vissterfte HET HUYS AAN DE SLUYS TE OUDEWATER Kamercommissie over politieke gevangenen PTTverklaring over fout V pro-uitzending raad arbeidsmarkt juichen over start kabinet-Biesheuvel gerecht: zittingen zijn het leukst VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1971 Van een onzer verslaggevers DELFT Het aantal studen- n aan de Delftse Technische hogeschool, dat nu iets boven de tienduizend ligt, zal in het jaar 1980 gestegen zijn tot onge- eer 14.000. Deze studenten zul- in een plaats kunnen vinden in te huidige faculteitsgebouwen van de T.H. De huisvesting van yrie deze toeloop van studenten zal nog voor grote problemen zor gen: er zal binnen de stad Delft woonruimte moeten komen voor nog eens 600 gehuwde studen- ien en voor 2400 ongehuwde stu denten. van Delft, Eindhoven en Twente 14.937 studenten ingeschreven. Daar van nam Delft het grootste deel voor 2ijn rekening: 66 procent. Van het to taal aantal eerstejaarsstudenten ont ving Delft 57 procent. Volgens het NEI-rapport zouden de curatoren van de Delftse hogeschool van mening zijn, dat het grote aantal studenten van 1980 opgevangen kan worden met een aantal relatief kleine aanpassingen en door het opvoeren van de efficiency en verbetering van de organisatie in de bestaande en de geprojecteerde gebouwen. Zelfs een uitbreiding tot 19.000 studenten zou uit onderwijskundig en organisato risch oogpunt mogelijk zijn, evenwel niet zonder uitbreiding van de bebou wing en grote investeringen. Hoewel de afdeling weg- en waterbouwkunde thans met een flinke voorsprong de grootste afdeling is, verwacht het NEI dat tot 1980 deze afdeling veel minder snel zal stijgen dan werktuig bouwkunde en elektrotechniek. pan- :hrif su|- zou hee: Wat het personeel van de hoge school betreft, wordt rekening gehou den met een stijging naar 7000 in 1980: een verhouding van één perso neelslid voor iedere twee studenten, een verhouding die zelfs iets lager ligt dan de huidige. Deze verwachtingen noteert het Nederlands Economisch Instituut in een deelrapport van de studie over Delft, over de ontwikke ling van de Technische Hogeschool. De Technische Hogeschool in Delft bestaat in haar huidige vorm sinds 1905. De oorsprong' is echter de Artil lerie- en Genieschool die in 1814 ge sticht werd, in 1842 „academie voor burgerlijke ingenieurs" werd en in 1864 de naam polytechnische school kreeg. In 1905 bedroeg het aantal stu denten al 1200. In 1955 was dat aantal 5000 en vorig jaar werd voor het terst de tienduizendste student inge schreven. :vJpCHATTEN MOEILIJK Een raming van het toekomstig Jantal studenten is bijzonder moei lijk, wat blijkt uit het feit, dat alle ramingen in het verleden te laag zijn lebleken. Zo schatte het CBS in 1956 dat de Nederlandse universiteiten en hogescholen in 1970 60.000 studenten zouden tellen: het zijn er 97.000 ge worden. Het NEI baseert zich voor 1980 op Si getal van 130.000 studenten naar aanleiding van een studie uit 1968. Hiervan zullen er 22.000 naar de technische hogescholen gaan. Ook de le cijfers zullen ruim genomen moe ten worden, omdat het NEI blijkbaar geen rekening heeft gehouden itenlmet recente ontwikkelingen, zoals een Mogelijke verhoging van het college geld en een verkorting van de studie duur, die zeker van invloed zullen zijn op het aantal studenten. Tijdens het studiejaar 1969-1970 «tonden op de technische hogescholen MEER PERSONEEL Hoewel de overheid probeert de verhouding personeel-studenten te stabiliseren, gaan de wensen van de hogeschool een andere kant uit. Een ^toename van het administra tief, technisch en hulppersoneel is noodzakelijk vanwege de groei van het wetenschappelijk korps, het gereed komen van nieuwe gebouwen en de verzwaring van de beheerstaken. An dere argumenten zijn een meer indi viduele begeleiding van de studie, verdieping van het wetenschappelijk onderzoek en uitbreiding van de post doctorale opleidingen. Het NEI heeft een gemiddelde verhouding van 2,1 gerekend, wat resulteert in 6700 per soneelsleden op 14.000 studenten. HUISVESTING De huisvesting van studenten en personeel geeft al jaren problemen in Delft en de randgemeenten. Bij ge brek aan passende huisvesting in Delft gaan veel personeelsleden er toe over een woning te kopen in een an dere gemeente, bijvoorbeeld Pijnac- ker. Van de studenten was de laatste jaren 65 procent in Delft woonachtig. Dertien procent hiervan was gehuwd (18V* procent van het totaal aantal studenten is gehuwd). Voor 1980 kan rekening worden gehouden met (naast de huidige kamernood) een be hoefte aan ruimte voor 1400 gehuwde studenten extra en 2400 ongehuwde 'studenten extra. De ontwikkeling van de Delftse T.H. omvat ook de komst van de in terfaculteit naar Delft. Deze interfa culteit is vorig jaar ontstaan uit sa menwerking tussen de Economische Hogeschool in Rotterdam en de T.H. Delft en telt dit jaar ongeveer 60 stu denten. Het ligt in de bedoeling eind vol gend jaar in Delft een gebouw te be trekken dat geschikt is voor 600 tot 700 studenten. Wat het TNO betreft, dat zeer nauw met de t.h. verbonden is, mag men voor de komende jaren rekenen op een aantal arbeidsplaatsen dat niet veel verschilt van het huidige, in verband met een aantal vëshuizingen en overplaatsingen. In 1980 zullen on geveer 2000 personen bij het TNO werken. DEN HAAG De Tweede Kamer leden C. Eges en W. Meijer (PvdA) hebtten minister Lardinois (landbouw en vissdrij) een overzicht gevraagd van het aantal en de omvang van visvergiftigingen, die dit jaar in ons land zijn voorgekomen. Beide Kamerleden willen voorts we ten in welke gevallen de vervuiler wettelijk kon worden vervolgd en of de wettelijke bepalingen het mogelijk maakten de schade volledig te laten vergoeden. UTRECHT Er is volgens het NVV geen reden om juichend te spre ken van een goede start van het ka binet-Biesheuvel nu de loonmaatregel is ingetrokken. „Het is noch de ver dienste van Biesheuvel, noch van Boersma, Het is de vakbeweging zelf die de onontkoombaarheid van deze intrekking heeft bewerkstelligd. Op eigen kracht", aldus het NVV in zijn officieel orgaan „De vakbeweging". De geschiedenis van de loonmaatre gel heeft het NW nog eens genoteerd om „legendevorming" te voorkomen. Een van de weinige Kamerleden uit de rechtse banken die destijds tegen de loonmaatregel stemde, was de uit het CNV afkomstige drs. Boersma, die thans minister van sociale zaken is. „Het zal hem niet spijten dat hij heeft tegen gestemd. Hij kan wat dit betreft de vakbeweging recht in de ogen zien en met een schone lei be ginnen", aldus het NVV. DEN HAAG Het provinciaal be stuur van Zuid-Holland neemt op enkele daarvoor geschikt bevonden wegen voor de duur van een jaar een proef met adviessnelheden. Deze ad viessnelheden worden aangeduid met rechthoekige blauwe borden met witte tekst. Het betreft de volgende wegen of weggedeelten: Een gedeelte van de secundaire Van onze parlementsredactie DEN HAAG Op verzoek van de PvdA is op de agenda van de com- dinf missie va" buitenlandse zaken uit de gj Tweede Kamer die op 19 augustus iehouden wordt, de kwestie van de Politieke gevangenen in Indonesië en van de Ambonezen gezet Minister Schmelzer zou beide pro blemen in Djakarta kunnen bespre ken wanneer hij tijdens het staatsbe- f«ai zoelc van k°n'ng'n Juliana en prins „.«I Pernharcl, een onderhoud heeft met OUDEWATER Vroeger stond er 15 september wordt gehouden. Kera- Z|jn Indonesische ambtgenoot. Ook tijdens het gesprek in Den Haag van President Soeharto in september 1970 met de Nederlandse parlementariërs berden beide kwesties ter tafel ge bracht. Minister Schmelzer was toen voorzitter van de gecombineerde ka mercommissie voor buitenlandse za ken. vee in de stal, die wat verscholen ligt achter de huizen van de Kromme Ha ven in Oudewater. Later stonden er alleen nog wat oude werktuigen, en wagens. Nog later werd het een stal ling voor caravans en boten. Maar nu, sinds een maand, hangt er kunst. Het Huys aan de Sluys, zoals de vroegere stal nu heet, heeft in die afgelopen maand al heel wat bezoe kers gehad. Ze kwamen kijken naar de Zomertentoonstelling die hier tot miek, grafiek, wandkleden, schilde rijen, kleinplastiek en aquarellen, het hangt en staat er allemaal in die twintig bij vijftien meter grote ruim- Degenen die de dierenverblijfplaats tot expositieruimte hebben omge bouwd zijn de heer en mevrouw Muskens-van Osselen. Zij kochten ongeveer een jaar geleden het huis aan de Kromme Haven 13, waarbij ook de stal behoorde. „We vonden het zonde om er weer een opslagruimte, zoals de horige bewoners hadden van te maken", zegt mevrouw Muskens. Na overleg met Ina Broerse, galerie- houdster uit Amsterdam, werd beslo ten van de stal een expositieruimte te maken, voorlopig alleen 's zomers vanwege de temperatuur, 's winters is het hier veel te koud". De expositie is dagelijks gratis te bezichtigen, vain, elf tot vijf, en 's a- vonds van zeven tot negen, zondagen maandag is zij gesloten. weg 3 in Voorhout en Sassenheim. Adviessnelheid 6080 km. De wegen in het recreatiegebied „Het Langeveld" in Noordwijk en Noordwijkerhout: 4070 km. De Berkelse eu Noordeindseweg in Berkel en Rodenrijs en Pijnacker: 5080 km. De Rotterdamseweg in Delft van de bebouwde kom van Delft tot de Zweth: 70 km. De secundaire weg 12 in Schip luiden en De Lier: 6090 km. De Naaldwijkseweg en de Gal- genweg in Naaldwijk en 's-Graven- zande: 5080 km. De secundaire weg 32 in Zwarte- waal en Vierpolders: 6090 km. Het is de bedoeling dat de wegge bruiker op deze wegen, afhankelijk van de wisselende verkeersomstan digheden, een rijsnelheid kiest bin nen de grenzen van het gegeven ad vies. De adviessnelheden zijn door het provinciaal bestuur van Zuid- Holland. zowel voor wat betreft de laagste als de hoogste waarde, be paald aan de hand van een vooraf gaand wetenschappelijk onderzoek. Adviessnelheden hebben anders dan zogenaamde starre snelheidsbe perkingen het voordeel van een zekere flexibiliteit en informeren de weggebruiker over rijsnelheden die voor de betrokken weg als verant woord kunnen worden geacht. Het zal voor een belangrijk deel van de medewerking van de wegge bruiker afhangen of adviessnelheden in bepaalde gevallen een grotere bij drage kunnen leveren aan de verho ging van de verkeersveiligheid dan zogenaamde starre snelheidsbeperkin gen. HILVERSUM De directeur-ge neraal van de PTT heeft de VPRO verslag gedaan van het PTT-aandeel in het mislukken van de VPRO-Cam- pus uitzending van 15 juli. Volgens de directeur-generaal is er bij tra jectverkenningen door de PTT moge lijk een hoogspanningsmast aangezien voor de zendmast van Irnsum. Ook is het mogelijk dat de mast van Irnsum wel is herkend maar dat men ten onrechte heeft gedacht, geen hinder te zullen hebben van de bomen. De directeur-generaal zegt verdei', het gebeuren te betreuren, maar dat er geen garanties kunnen worden ge geven tegen herhaling en de financië le consequenties. „Menselijke fouten zijn immers niet volledig uit te scha kelen, aldus de directeur-generaal. Hij wijët er op, dat het een uitzon derlijk geval is dat een verbinding mislukt door aanwijsbare tekortko mingen van de PTT. De VPRO beraadt zich er over, of verdere stappen tegen de PTT zullen worden ondernomen. Het niet door gaan van de uitzending heeft de VPRO ongeveer 40.000 gulden gekost. DEN BOSCH De regionale raad voor de arbeidsmarkt voor Noord- Brabant, heeft in een telegram aan minister-president Biesheuvel zijn verontrusting uitgesproken over het voornemen van de regering om de bestaande premieregelingen ten be hoeve van de industrie voor het gehe le land met uitzondering van het noorden en Zuid-Limburg op korte termijn te schorsen. De raad heeft, aldus het telegram, begrip voor de noodzaak van de be- leidseombuiging op een breed front doch ziet met grote vrees de ontwik keling van midden en zuid-oost-Bra bant tegemoet. In het verleden is met kracht van argumenten aangetoond, dat de ■werkgelegenheid in deze gebieden in vergelijking met andere landsdelen ontoereikend en hier en daar zelfs alarmerend is. Meisje overleden na trap van paard HAARLEM De 15-jarige Johan na Eijsker uit Haarlem is donderdag middag aan de gevolgen van een trap van een paard overleden. Zij stond in de manege in de Waarderpolder, waar een Amsterdammer met zijn paard aan het oefenen was. Het dier moest een sprong maken en de Am sterdammer gaf een klap met zijn zweep. Het meisje zette het paard aan, waarna het dier naar achteren trapte en het meisje boven in de buik raakte. Ernstig gewond is zij naar een ziekenhuis gebracht, waar zij aan inwendige bloedingen overleed. DEN HAAG Frans Delwei begint te lachen als hem gevraagd wordt wat zijn vakantiebaantje bij het Ambtenarengerecht van Den Haag inhoudt. „Ach, het heeft niet zo veel om 't lijf. Nou ja, laat ik zeggen dat ik in ieder geval aan wezig ben. Ik heb de rol van bode toebedeeld gekregen. Dat wil zoveel zeggen dat ik me tijdens zittingsdagen nuttig^maak door in de rechtszaal de rol voor te lezen en er zorg voor te dragen dat de betrokkenen tijdig verschij nen. Verder spring ik wel eens op mijn dienstfietsje als de Hoge Raad dringend om bepaalde, stukken verlegen zit". Voor Frans (24), die dit jaar af gestudeerd is aan de H.T.S. is het waarschijnlijk zijn laatste vakan tiebaantje. Voorgaande jaren had hij vakantiebaantjes als loopjon gen, tomatenplukker, telefootiher- steller en sigarettenafwerker. Dit jaar wilde hij absoluut geen vuil werk doen en liefst nog een beetje werk op niveau. Een uit zendbureau kon hem het baantje als bode aanbieden en nadat men ervan was overtuigd dat hij geen lang haar had. was hij aangeno men voor de tijd van vijf weken. „Ik was nog nooit eerder van mijn leven in het Ambtenarenge recht geweest en dan is het toch wel interessant. Maandag en dins dag dat zijn voor mij de leukste dagen. Niet alleen omdat de zit tingen vaak de moeite waard zijn, maar omdat ik dan ook iets te doen heb. Je hoort van alles over allerlei ingewikkelde pensioen- en sociale wetten. Vaak heb ik echt wel met de mensen te doen die hun zaak met man en macht trachten te verdedigen tegenover zo'n specia listische verweerder. Laatst nog was er iemand die een gloedvol pleidooi voor zichzelf had opge bouwd en vol soanning op het weerwoord wachtte. Nou. de man was nergens meer toen hij te horen kreeg dat zijn pleidooi was gebaseerd op een wet uit 1968. terwijl die in 1970 inmiddels een aanvulling had ge kregen. Ik weet wel dat ik als ik ooit zelf nog eens in zo'n positie kom, goed uit mijn doppen zal kijken voordat ik in de rechtszaal verschijn. Dat heb ik er tenminste van geleerd". Aan het eind van zijn vakantie baantje verwisselt Frans de dienst- fiets voor zijn eigen scooter waar op hij een reis door Europa gaat maken. De acht briefjes van hon derd gulden, verdiend met zijn vakantiebaantje, zullen daarbij goed van pas komen. Dolle Mina's volgen staatssecretaris „niet spanning" Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Utrechtse Dolle Mina's nemen de uitspraak van staatssecretaris Van Veenendaal „ik ben altijd Dolle Mina geweest" vol strekt ernstig. Hoewel op geen enkele wijze is ge bleken, dat mevrouw Van Veenen daal ooit een actie van de Dolle Mina's heeft ondersteund, nemen de Utrechtse Dolle Mina's zonder meer aan dat mevrouw Van Veenendaal meent wat zij zegt en dus ook dat zij de eisen en wensen van de D.M.'s onderschrijft, zoals „het bevorderen van gratis crèches, beter onderwijs met kleinere klassen, betere culturele vorming vooral voor meisjes, even waardige culturele opdrachten aan mannelijke en vrouwelijke kunste naars, géén verhoging van de colle gegelden (waarvan uiteraard de vrou welijke studenten het meest de dupe zullen zijn daar zij in deze toch al op de laatste plaats komen), meer poen om welzijnswerk te doen, etc." „Daar tot nu toe niemand van ons er in geslaagd is een hoge regerings positie te veroveren" aldus „met ka meraadschappelijke groeten" dc Utrechtse Dolle Mina's, „zullen wij met spanning uw methodes gade slaan in de hoop dat u daarmee in derdaad iets zinnigs zult bereiken". Israël zou rebellen in Soedan helpen KHARTOEM (Reuter) In het proces tegen de Westduitse huurling Rolf Steiner, dat in Khartoem wordt gevoerd, heeft de Soedanese officier van justitie gisteren gezegd, dat Is raël de opstandige negers in Zuid- Soedan heeft geholpen met opleiding, bevoorrading en sabotage-acties. Er zouden onder meer mijnen in de Nijl zijn gelegd. Tegen Steiner is twee maal de doodstraf geëist. Volgens de officier heeft Steiner toegegeven dat Israël de guerrilla strijders van de Anya Nya in het zui den helpt. Steiner zou in contact zijn gekomen met de Zuidsoedanese guer rillabeweging via dr. Carlo Bayer van de internationale rooms-katholieke hulporganisatie Caritas en de paters van de missiecongregatie van Ve rona. Ook de Amerikaanse CIA zou nauwe contacten onderhouden met de Anya Nya. Geheimzinnigheid mnnitieschepen lokt Kamervragen uit Van een verslaggever DEN HAAG Maak een einde aan de verdere onnodige geheimzinnigheid rond de munitieschepen in het Zwar- tcmeer. Met dit verzoek hebben de Tweede-Kamerleden Egas en Meijer PvdA) zich tot minister Stuyt (volks gezondheid en milieuhygiëne) gewend. De Kamerleden vragen de bewinds man de hinderwetvergunning voor de daar liggende (Duitse) munitieschepen te publiceren opdat publiek en par lement alsnog de kans krijgen deze bestuurlijke beslissing te beoordelen. De heren Egas en Meijer willen, dat minister Stuyt op korte termijn toe licht, waarom de bezwaarprocedure van de hinderwet hier niet is toege past. De regering heeft zich indertijd be roepen op een uitzonderingsbepaling in die wet. op grond waarvan de om wonenden als het staatbelang dat vraagt niet de gelegenheid hoeft te worden gegeven hun bezwaren in te dienen. De Kamerleden zeggen dat door de gevolgde procedure de indruk is gewekt, dat de afweging van belan- gn, zoals de hinderwet bedoelt, ach terwege is gebleven. Jongetje overreden Van een verslaggever WILLEMSTAD De tweejarige Leon Malipaard is door een personen auto overreden in zijn woonplaats Willemstad (NB). Het jongetje stak onverwacht de weg over. Hij was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5