VRIJLATING GEVANGENEN Turkse regering erkent Peking t Gat in begroting 1972 veel groter 10®® VS ontkennen met kracht West-Pakistan geeft Liga alle schuld Buitensporige fantasie Het Kwartet Relaties met Formosa verbroken P Vliegtuigindustrie in EEG wil zich bundelen Ongeluk leeuw in Ouwehand blijft raadsel (RTTA) HIT WEER Onbestendig Regeling voor roulette en lotto Moskou hield ook strategische top op Zwarte Zee Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 6 augustus 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 1 8.00—19.00 uur kom haar het \DOLFIROPAM voor 'n dolfijne show! -|n het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL 137800. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De Verenigde Staten, en Noord-Vietnam hebben met kracht ontkend, dat een vrijlating op handen is door Hanoi van 183 Amerikaanse krijgsgevangenen. Het Zweedse dagblad Dagens Nyheter had woensdag bericht dat Hanoi bereid is 183 Ameri kaanse krijgsgevangenen vrij te laten. Deze zouden door de luchtvaartmaatschappij SAS uit Vientiane in Laos worden over gevlogen. De correspondent van Dagens Nyh eter, Sven Oosten, die de Vietnamese oorlog enkele jaren heeft verslagen aan de zijde van de Viet Cong en Noord-Vietnam, die het nieuws als eerste bracht, zei ,,een radicale ver andering in het Amerikaanse beleid" ANKARA (Reuter, UPI, AFP) Turkije heeft gisteren bekend (emaakt, dat het diplomatieke •trekkingen gaat aanknopen ,et China en dat het zijn am bassadeur op Formosa terug zal roepen. Turkije erkent voortaan alleen de regering in Peking als enige wettige vertegenwoordiger van China. T .Yva BRUSSEL Vier grote vliegtuig fabrieken in de EEG hebben de Euro pese Commissie opnieuw om steun gevraagd voor het tot stand brengen van nauwere samenwerking teneinde beter het hoofd te kunnen bieden aan de Britse en Amerikaanse concurren tie. Het zijn Dassault (Frankrijk), V.F.W.-Fokker (West-Duitsland - Ne derland), Fiat (Italië) en Sabca (Bel- gië). De vier maatschappijen zouden de commissie ee-n brief hebben geschre ven waarin staat dat ze niet met de vliegtuigfabrieken in Engeland en Amerika kunnen concurreren als ze niet tot nauwere samenwerking ko men op het gebied van financiën en produktie. Het is de tweede brief die ze de commissie over dit onderwerp hebben gestuurd. Op een brief van een jaar geleden hebben ze geen ant woord gekregen. De voornaamste problemen die een nauwere samenwerking in de weg staan zijn de stijgende produktiekos- ten, de kans op wijzigingen van de koersen der Europese valuta's en ver schillen in het kredietbeleid 'van de zes landen. Hoewel het tot voor kort de ge bruikelijke politiek van Formosa was de betrekking met een land te verbre ken zogauw dit Peking erkende pro beerde Formosa gisteren nog de scha de met Turkije te beperken. Het liet weten, dat het zijn betrekkingen met Ankara opschortte en niet verbrak. Sinds duidelijk is, dat Amerika Pe king niet langer wil isoleren, treedt Formosa in dit soort situaties omzich tiger op. Zo heeft het nog steeds am- basades in Libië en Sierra Leone, twee landen die onlangs ook officiële ban den met Peking aangingen. Turkije heeft gisteren echter zelf de betrek kingen met Formosa verbroken. Het riep zijn ambassadeur in Taipé terug. Peking wordt nu door 59 landen officieel erkend en Formosa door 60. Aangenomen wordt dat China snel aanhang zal winnen, nu Amerika zijn betrekkingen met China gaat verbe teren. Turkije is het achtste NAVO-land dat China erkend. Het zal in de ko mende algemene vergadering van de VN voor toelating van China stem men, maar verzet zich tegen het plan van Amerika Formosa in de volke renorganisatie te houden. Washington werkt momenteel aan een resolutie waarin staat dat Peking toegelaten kan worden als VN-lid, maar dat Formosa er ook in moet blijven. Steeds meer landen scharen zich echter aan de zijde van Peking, dat het Amerikaanse plan met kracht heeft verworpen. Peking wil niets weten van een twee - China's - politiek. Het krijgt daarvoor niet alleen steun uit de com munistische wereld. Een militair tribunaal heeft gis teren uitspraken gedaan in een proces tegen drie meisjes, die ervan verdacht worden explo sieven naar Israël te hebben ge smokkeld. De 26-jarige Nadja Bardali (links) werd veroordeeld tot 12 jaar, haar zuster Mariene (mid den) tot 10 jaar en Evelyne Barge kreeg 14 jaar gevangenis straf. te vermoeden waarmee Nixons ad viseur Henry Kissinger te maken heeft. De luchtvaartmaatschappij SAS heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij door Amerikaanse militaire auto riteiten in West-Duitsland is bena derd met het verzoek een vliegtuig beschikbaar te stellen voor het over brengen van 187 Amerikaanse krijgs gevangenen uit Noord-Vietnam. On derhandelingen met "een particulier persoon" over dit vervoer "zijn afge broken", aldus een woordvoerder van de SAS. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de VS niet heeft deelgenomen aan onderhandelingen, die de regering te Washington konden doen verwachten dat Noord-Vietnam een groot aantal Amerikaanse krijgsgevangenen zou gaan loslaten. Volgens een woordvoerder van het ministerie was vermoedelijk in Bonn iemand naar het kantoor van de SAS gegaan om te vragen om een vlieg tuig, dat op 6 augustus Amerikanen uit Noord-Vietnam zou kunnen halen. Maar deze man zou geen vertegen woordiger van het Amerikaanse le ger zijn en zijn naam of hoedanig heid was in Washington onbekend. Volgens de woordvoerder zou het mogelijk zijn dat iemand een grap heeft uitgehaald. Van een onzer verslaggevers RHENEN Het poütie-onderzoek naar de juiste toedracht van het on geluk in Ouwehands Dierenpark waarbij woensdag de bioloog A. van den Berg door een leeuw dodelijk werd gewond, heeft weinig opgele verd. Waarschijnlijk zal nimmer wor den ontdekt wat precies is gebeurd. Vast staat dat het slachtoffer woens dagmorgen vroeg naar het leeuwen- terras is gegaan, iets wat hij anders nooit deed. De leeuwen waren toen nog in hun nachtverblijf. De heer Pleines, die zwaar werd gewond, opende nadat hij de beesten had verzorgd de schuif, die het nachtyerblijf verbindt met het terras Hij wist niets van het verblijf van de heer Van de Berg op het terras. De wijfjesleeuw heeft nadien nog even gespeeld met de bioloog, die niet erg onder de indruk was van de komst van de leeuwen. De mannetjesleeuw is kort daarna tot de aanval overge gaan. Directeur Ouwehand die erg onder de indruk is van het gebeuren wil op korte termijn toestemming zien te krijgen voor zijn dierenverzorgers dat zij gewapend rond mogen lopen. Als ze dan worden overvallen kunnen ze zich effectief verdedigen in noodge vallen. In het verleden heeft de heer Ouwehand vergeefs geprobeerd deze wapenvergunning te krijgen. De treinramp, die gisteren in de buurt van Belgrado plaatsvond, eiste 36 levens. Op de foto een lange rij lijken op de spoordijk voor één van de vernielde wagens. KIND DOOR TREIN GEDOOD DIDAM Op de onbeveiligde spoorwegovergang in Didam is don derdagmiddag het vierjarig jongetje Nicolaas van Duimen onder een trein geraakt en op slag gedood. Het kind liep achter een ouder zusje aan. Ken nelijk heeft geen van beiden de trein zien aankomen. RAWALPINDI (AP, AFP, Reuter) Tussen 1 en 25 maart zijn in Oost-Pakistan meer dan 100.000 mensen ge dood door leden van de Awami Liga, rebellen en In diase infiltranten. Dit zegt de Pakistaanse regering van president Jachja Khan in een witboek dat gisteren is gepubliceerd. In het 'witboek over de crisis in Oost-Pakistan' geeft de re gering Khan haar versie van de politieke voorgeschiedenis van het conflict en een opsomming van gewelddaden door aanhan gers van de Oostpakistaanse lei der sjeik Moedjiboer Rachman. Volgens de Pakistaanse rege ring hadden de gebeurtenissen van maart het karakter van 'volkenmoord'. In de nacht van 25 op 26 maart waren alleen al in het gebied van Santahar, in het district Bogra 15.000 mensen samengedreven en systematisch door de rebellen ter dood ge bracht, aldus het witboek. 'De vrouwen werden naakt over straat geleid en de moeders wer den gedwongen het blood van hun kinderen te drinken. In Sjittagong werden meer dan 10.000 mensen gedood, vun wie 250 wouwen en kinderen, die door bajonetsteken omkwamen. In Sirajgang bij Pabna werden 350 vrouwen en kinderen opge sloten in een zaal, die vervol gens in brand werd gestoken, waardoor de mensen levend "er- brandden^ zo vervolgt de Pa kistaanse regering. Ons eigenbelang is altijd het kompas, waarnaar onze meningen zich richten. CLARIS DE FLORIAN. Ik heb Rita geleerd hoe ze met dat speelgoedvliegtuigje om moet gaan... Een lagedrukgebied met cen trum boven Schotland verplaatst zich in het komende etmaal lang zaam in de richting van Noor wegen. Dit systeem blijft voor lopig van invloed op het weer in ons land, dat dan ook een onbestendig karakter behoudt. Strandweer De lucht is nog onstabiel waardoor er ook morgen nog een buienkans is. Ook zonnige perioden bij een matige wind. Temperatuur ongeveer 20 gra den, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Tijdens het weekeinde wordt het langzaam stabieler en krijgen de zonnige perioden meer betekenis. Barometerstand: heden 10 uur 75,4 cm (1005 millibar), stijgend. Zon en maan 6 augustus: zon op 5.08, onder 20.23; maan op 20.18, onder 4.17, Volle Maan. Hoog water Hoog water, 6 augustus: Rot terdam le getij 4.09, 2e getij 16.17; Scheveningen 2.24 - 14.54; Vlissingen 1.22 - 13.42; Haring vliet a. d. Zeezijde 2.53 - 15.23. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering wordt bij de samenstelling van de begroting 1972 geconfronteerd met ernstige financiële moeilijk heden. Zoals de kaarten er nu voor liggen zullen de voorgeno men bezuinigingen ad. 900 mil- joen gulden ontoereikend zijn. Vooral de ongunstige loon- en prijsontwikkeling zullen gevol gen hebben van zeker nog eens 500 miljoen gulden. Premier Biesheuvel heeft dit giste ren in de Tweede Kamer meegedeeld. DEN HAAG De Kamerleden Geurtsen (VVD) en Van Schaik (KVP) willen roulette en de lotto in Neder land mogelijk maken. Zij zullen hier toe in september een initiatief wets voorstel bij de Kamer indienen. De initiatiefnemers willen de opbrengst van deze kansspelen (roulette geschat op 15.000000,- en lotto op ƒ30.000000,-) bestemmen voor toeris me en voor maatschappelijke cultu rele en sport organisaties. De heren Van Schaik en Geurtsen willen de speelbanken geëxploiteerd zien door een aantal niet commerciële organisa ties zoals bijvoorbeeld de ANVV en de ANWB. De kamerleden zullen in een wetsontwerp een maximum leef tijd voor het bezoek aan de casino;s opnemen van 18 jaar. Ook in het wetsontwerp of anders in de uitvoe ringsreglementen zou een maximum inzet worden opgenomen. LONDEN (UPI) De Russische partijleider Leonid Breznjew en een aantal belangrijke leiders uit de lan den van het Warschau Pact hebben aan boord van een Russische kruiser op de Zwarte Zee belangrijke strate gische besprekingen gevoerd. De ont moeting vond eerder deze week op dinsdag of woensdag plaats. Dit is uit diplomatieke bronnen in Londen vernomen. Bij de besprekingen waren. Russi sche leger- en marineleiders, onder meer minister van defensie Andrej Gretsjko en admiraal M. Gorsjkow, die Russisch marinebevelhebber is, aanwezig. Het is niet bekend waar over is gesproken. De strategische top volgde de topbesprekingen op de Krim. (Wij vermeldden dit gisteren al in een deel van onze edities) Het sombere beeld wordt nog eens aangescherpt door aanzienlijke tegenvallers in het jaar 1971. Hoe groot deze zullen zijn liet de premier in het midden, /in ieder geval moet het huidige begrotingsbeeld belang rijk worden bijgesteld", zo zei hij. Een analyse van de omvang en een mogelijke oplossing voor de tegenval lers zal eerst bij de indiening van de begroting in september uit de doeken worden gedaan. Oppositieleider drs. Den Uyl (PvdA) gaf ronduit te kennen zich door de gang van zaken „grotelijks belazerd te voelen".Verontwaardigd sprak hij van de „geruststellende cij fers die nog door het kabinet de Jong op tafel werden gelegd en nu moeten wij constateren dat er in 1971 aan zienlijke tegenvallers zijn", aldus de heer Den Uyl. Hij constateerde dat de zaak volledig in het honderd is gelo pen. Dit kabinet verdient daarom geen enkel compliment, zo zei hij. (voor vervolg zie pag. 9) 0 Gezellig opblaasbeest in opvallende kleuren. Leuk-voor uw kleuters. [p| Knots opblaasballen, voor zwembad of I v I strand, 2 stuks voor 1 abonnee! cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om; Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: Betaalt per Okwartaal Omaand Mijn naam: plaats: Ik kies cadeautje nr. j Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Castricum als aan de Costa Brava. aankruisen wat u wenst m Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1