Zwermen insecten langs de kust N.-Vietnam zou gevangenen willen vrijlaten Rode Jeugd over acties: Wij plegen anti-terreur Treinramp eist 40 doden Bankrovers eisten 2 miljoen losgeld Geen biologische wapens meer MEIS ROEPT OP TOT BEZETTING BEDRIJF 1T__I Vuurgevecht in München 2 moderne theeglazen Het Kwartet Diplomaten uit Pakistan vragen V.S. om asiel China reden .Rode conferentie' Weer explosies in Noord-Ierland 1 hit weer Onbestendig bona Directie: Nooit olieboringen op Hoge Veluwe 1971 Nieuwe Leidse Coiiraitint Donderdag 5 augustus'1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur VLISSINGEN In de Belgische, Zeeuwse en Zuidhollandse kuststreken komen sedert enkele dagen plaatselijk grote zwermen lieveheersbeest jes voor die hier en daar een plaag aan het wor den zijn. De aantallen lieveheersbeestjes worden echter verre overtroffen door troepen zweefvliegen die eveneens in enorme massa's voorkomen. Deze zweefvliegen lijken uiterlijk veel op wes pen, maar ze behoren tot een heel andere dieren- orde. Ze zijn volkomen onschadelijk voor de mens en alleen wat hinderlijk. Op de terrasjes van menige zaak langs de kust snoepen deze dieren van de zoete dranken mee. De zweefvliegen, die prachtig geel en bruin ge- bandeerd zijn kunnen niet steken. De lieveheersbeestjes zijn voor de land- en tuin bouw onovertrefbare bladluisverdelgers daar hun maaltijd voor 90 procent uit bladluizen bestaat. Insektenkenners vermoeden dat de enorme zwermen uit de zuidelijke landen afkomstig zijn, en thans via de kuststreken en met de ingevallen stevige zuidwestenwind naar het noorden opdrin gen. Het voorkomen van de nuttige insecten is zeer plaatselijk en hangt vermoedelijk tevens af van het al of niet ter plaatse aanwezig zijn van blad luizen. STOCKHOLM (AP) Volgens het Zweedse dagblad Dagens Nyheter zal Noord-Vietnam op 12 augustus 183 Amerikaanse krijgsgevangenen vrijlaten. „Als de plannen voor deze uiterst geheime vrijlatingsope ratie niet veranderd of ingetrok ken worden, zal op 12 augustus een vliegtuig van de (Scandina vische luchtvaartmaatschappij) SAS uit de Laotiaanse hoofd stad Vientiane met Amerikaan se piloten naar New York ver trekken", aldus het blad. Volgens het blad werden de eerste contacten voor deze geheime missie eind juli gelegd, toen het Amerikaans opperbevel in Zuid-Vietnam SAS om een chartervliegtuig vroeg. Sommige Amerikaanse krijgsge vangenen vertoeven al meer dan zes jaar in Noord-Vietnam. De eersten verden gevangen genomen bij het ►egin van de luchtaanvallen op Joord-Vietnam in augustus 1964. WASHINGTON (AP, AFP, Reuter, UPI) Vijftien leden van de Pakistaanse ambassade in Washington en de Pakistaan se missie bij de Verenigde Naties hebben gisteren ontslag geno men en in de VS politiek asiel gevraagd. Alle diplomatieke vertegenwoordi gers zijn afkomstig uit Oost-Pakistan. Onder hen bevinden zich zeven top diplomaten. In een verklaring zeggen de diplo maten de zijde van de onafhankelijk heidsbeweging Bangla Desj te hebben gekozen. De „barbaarse acties" van de regering Jachja Khan worden in de verklaring krachtig veroordeeld. De diplomaten beschuldigen de re dering Khan ervan Oost-Pakistan te lebben getransformeerd tot een „land van dood en terreur". „Zij heeft ver kozen de meerderheid van de bevol king tot zwijgen te brengen door de meest wrede toepassing van bruut geweld. Haar gezag berust volledig op haar militaire kracht en haar controle is gebonden aan de reikwijdte van haar artillerie", aldus de verklaring van de diplomaten. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken weigerde commentaar te geven op het bericht. De correspondent in Washington van Dagens Nyheter, Sven Oeste, diè de Vietnamese oorlog enige jaren van de zijde van de Vietcong en Noord- Vietnam heeft verslagen, vermoedde dat zich „een radicale verandering in het Amerikaans beleid" heeft vol trokken en achtte het waarschijnlijk dat Nixons adviseur Henry Kissinger er iets mee uitstaande heeft. De Noordvietnamcse ambassade in Stockholm heeft echter de berich ten in de Zweedse pers ontkend. De Noordvietnameso attaché Truong Gia Nha'n noemde de desbetreffende berichten pure verzinsels. Ook Arne Björnberg, de Zweedse ambassade in Peking en Hanoi, die momenteel in Zweden is voor vakan tie, heeft verklaard het bericht van Dagens Nyheter te betwijfelen. Hij zei dat als het bericht juist was dit betekende dat de Amerikanen de eisen van Hanoi hebben geaccepteerd wat betreft de volledige .terugtrek king uit Indochina. „Toen ik begin juni Hanoi verliet wees niets erop dat een accoord in de lucht hing", aldus Björnberg. Het Zweedse ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard volledig ondeskundig te zijn van de zaak. Politiemannen in München schieten op de tweede gangster in het bank gebouw, nadat de eerste door een kogel is getroffen. Het tweetal had voor de vrijlating van vijf gijzelaars twee miljoen mark bedongen, (foto boven) Eén van de bankovervallers, die door een politiekogel is getrof fen, wordt door rode-kruit-mensen op een brancard weggedragen. Even later overleed de rover aan zijn verwondingen (foto onder) RIJNSBURGS BLOEMENCORSO TROS T.V.-uitzending (kleur) hedenavond 10 uur WENEN (AP. UPI) Het Tsjecho- «lowaakse partijblad Roede Prawo heeft bevestigd dat de eerder gehou den rode top op de Krim is bijeenge roepen om de Chinese kwestie en de langekondigde reis van president Nixon aan China te bespreken. „Het is duidelijk dat het centrale Punt bij de besprekingen de behoefte Was aan eenheid en samenhang in de socialistische gemeenschap, zo schrijft Roede Prawo. „De gebeurtenissen van de afgelo pen weken duiden aan dat de impe rialisten bezig zijn met pogingen an- ti-Sowjetgevoelens te misbruiken en hun anti-socialistische bedoelingen trachten te verhullen achter linkse clichés, zo wordt voorts opgemerkt. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Nu eens bui ten eigen toedoen, kwam gisteren de „Rode Jeugd" in Eindhoven opnieuw in de publiciteit. Deze keer werd op een perron in het Eindhovense station een ondui delijk aan deze omstreden orga nisatie geadresseerd kistje met draadjes en batterijen gevonden, dat door de politie omschreven wordt als een „brandbom". De politie heeft geen idee wie dit wrakke maaksel heeft neergelegd, vijanden van de militante Rode Jeugd of grappenmakers. In elk geval was de 'bom' beslist ongevaarlijk, be vatte ze geen explosieven en zou in het ongunstigste geval een klein brandje zijn ontstaan als het kistje hard zou zijn neergesmeten. Niette min is weer voedsel gegeven aan het fanatisme waarmee de laatste tijd enkele media zich op de rode jeugd hebben gestort, die overigens zelf be haaglijk aanleunt tegen deze belang stelling uit burgerlijke hoek. De door de rechtse media zoals Te- levizier hardnekkig als „marxistisch- lenistisch" aangeduide Rode Jeugd opereert sinds 1967 in Eindhoven. Het is een zeer actief groepje jongeren dat bijzonder alert reageert op „de excessen van het kapitalistisch sys teem." Werkende jongeren drongen als werknemer het Philips-concern en andere bedrijven binnen om via cel vorming de arbeiders 'klassebewust te maken. De Rode Jeugd speelde een rol bij de 400 gulden-actie ir.aar ze ging op een leger zere tenen staan toen ze protesteerde tegen de uitbreiding van Philips-belangen in Griekenland en ze een met prikkeldraad omwikkeld- hakenkruis bij het standbeeld van Anton Philips legden. De Philips-be- waklngspolitie liet honden op de jon geren los. emotionele burgers ramden Rode Jeugd-leden in elkaar. De Eind- •hovense politie keek nietsdoend toe. Een andere keer 'straften' Ameri kaanse militairen jongeren af, toen zij met een stand met anti-Ameri kaanse voorliehtingsdocumentatie op de markt stonden. Weer trad de poli tie niet op. In die sfeer ging de Rode Jeugd dan ook over tot 'eigen rechter spelen" en werd een fles met benzine met brandende lont tegen de pui van het huis van burgemeester Witte ge worpen. Onlangs werd een borr. ge gooid in de auto van politie-hoofd- commissaris J. L. Odekerken. De po litie zoekt onder de Rode Jeugd naar de daders. Intussen heeft dc Rode Jeugd venijniger acties aangekondigd. Volgens de omsingelingstheorie van Lin Piao wordt een sterk leger opge bouwd van praktisch getrainde men sen. De protestbeweging heeft zich nu ontwikkeld tot een verzetsbeweging die een stadsguerilla voert. Een inge stelde volksrechtbank in dit geval vormen sympathisanten van de Rode Jeugd het volk gaat veroorzakers van milieuhygiëne, geluidsoverlast en leveranciers van wapens en munitie aan onderdrukkende landen veroor- BELGRADO (Rtr/AP) Minstens 40 personen zijn gedood en meer dan 100 gewond bij een treinramp in de omgeving van Belgrado in Joego-Slavië. Het ongeluk gebeurde, doordat een goederentrein en een lokale „trein- bus" frontaal met elkaar in botsing kwamen op het traject Belgrado Pozarevac. De „treinbus" zat vol mensen die terugkeerden van een bezoek aan de kermis in het dorp Beli Potok. Pas twee uur na de ramp kon hulp verleend worden met een speciale trein, omdat ambulances niet in de buurt van de verongelukte trein konden komen. De bestuurders van de twee treinen hebben de ramp overleefd en ver klaard dat voor beide treinen het spoor op veilig stond. De bestuurder van de goederentrein heeft verklaard dat hij de lichten van de naderende personen trein in een bocht had gezien, maar dat het toen al te laat was om nog te stoppen. delen en de straffen worden eigen handig door Rode Jeugd-mensen uit gevoerd. Woordvoerders van de Rode Jeugd: ./Het kan voorkomen dat ie mand ter dood 'wordt veroordeeld. Het doden is dan een technische zaak." (Zie ook elders) GENÈVE (Reuter) Dele gaties uit Oost- en West hebben bij de ontwapeningsconferentie in Genève overeenstemming be reikt over een verbod van bio logische oorlogvoering. Dit is uit bronnen bij de conferentie ver nomen. De voorstellen zullen vandaag in de vorm van een Amerikaans en een Russisch ontwerp-verdrag officieel op tafel worden gebracht. Het ontwerp-verdrag verbiedt de ontwikkeling, produktie, opslag en verwerving langs andere weg van biologische strijdmiddelen en trans portmiddelen daarvoor. Het ontwerp bepaalt ook dat bestaande voorraden binnen drie maanden na het van kracht worden van het verdrag moe ten worden vernietigd of ingescha keld voor vreedzaam gebruik. Verwacht wordt dat het ontwerp verdrag spoedig zal worden goedge keurd. zodat het volgende maand aan de Algemene Vergadering van de VN kan worden voorgelegd. Het zal dan de eerste werkelijke ontwapenings maatregel zijn waartoe de conferentie sinds haar geboorte in 1962 heeft be sloten. Eerdere maatregelen, zoals het verbod op plaatsen van kernwapens op de zeebodem, waren preventief, omdat ze een vorm van bewapening verboden, waartoe nog niemand was overgegaan. Op voorstel van de Sowjetunie staat in het ontwerp-verdrag de be lofte dat de VS en de Sowjetunie ook zullen gaan onderhandelen over een nieuw verdrag, dat het maken en gebruiken van chemische wapens verbiedt. BELFAST (AP, Reuter, UPI) Een slagerswinkel en een bank in het centrum van de Noordierse hoofdstad Belfast zijn ernstig bescha digd door bomexplosies. Vier voorbij gangers, onder wie een vrouw werden gewond en moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. In Londonderry ontplofte een bom in een bioscoop. In de zaal was geen publiek. In Newry, een stad ten zuiden van Belfast op de grens tussen Ulster en de Ierse Republiek zijn minstens zes politie-agenten gewond tijdens een veldslag tussen politie en een woe dende menigte van hoofdzakelijk rooms-katholieke betogers, die ver hinderd werden door een protestantse wijk te marcheren. Sedert het vertrek van de Noord ierse oppositie uit het parlement in Belfast en toenemende acties van de IRA, het Ierse Republikeinse leger, dat in Ulster verboden is, zijn de spanningen in Noord-Ierland weer sterk toegenomen. Gevreesd wordt dat de regering Brian Faulkper ten slotte zal overgaan tot het interneren van burgers, die verdacht worden lid te zijn van de IRA. Met zorg wordt ook 14 augustus tegemoetgezien. Dit is de dag waarop in Londonderry traditiegetrouw de protestantse, mars van de Leerjongens van Derry wordt gehouden, tot jaar lijks weerkerende woede van de rooms-katholieken. MÜNCHEN (AP) Een po ging van twee gewapende ban dieten om in ruil voor vrijlating van vier gijzelaars met een los prijs van 2 miljoen mark te ont snappen is uitgelopen op de dood van een der rovers en een vrou welijke bankemployé. Een twee de overvaller werd gearresteerd. De man werd doodgeschoten in een vuurgevecht met de politie, waarbij ook twee gijzelaars ernstig werden gewond. De twee overvallers, die verklaard hadden lid te zijn van het „rode front", waren gistermiddag de Deutsche Bank in München bin nengedrongen en hadden vijf gijze laars, vier vrouwen en een man, ge maakt. Zij lieten weten dat zij de gijze laars zouden doden en het gebouw in de lucht zouden laten springen als zij niet het losgeld en een vrijgeleide kregen. Toen de mannen even na mid dernacht het losgeld hadden ontvan gen en in een gereedstaande auto trashtten te ontkomen, opende scherp schutters van de politie het vuurge vecht. Volgens ooggetuigen werd een van de overvallers doodgeschoten toen hij achter het stuur van de auto had plaatsgenomen. Bij een tweede scho tenwisseling. die begon toen de twee de overvaller al schietend trachtte te ontsnappen, werd een vrouwelijke gijzelaar gewond die achter in de auto zat. Zij overleed later in het ziekenhuis. Nog tijdens het hevige vuurgevecht renden politieagenten naar de auto om de gewonden eerste hulp te verlenen. Hun werk werd echter ge hinderd door tientallen nieuwsgieri gen die door de politieafzetting heen- braken om de schietpartij beter te kunnen volgen. Men acht het niet uitgesloten, dat de overval een politieke achtergrond heeft. De twee overvallers zeiden tot Rood Front te behoren, een organi satie die bij de politie niet bekend is. De twee hebben gezegd dat hun ka meraden van Rood Front een reeks gewelddaden zouden plegen als de overval op de bank niet zou lukken. Woensdagavond heeft zich in een gebouw in München een ontploffing voorgedaan, die met deze zaak ver band zou kunnen houden. Bij de ontploffing in het Haus der Kunst gingen de ruiten van de ge bouwen in de omgeving aan scherven en werden in een omtrek van dertig meter de bladeren van de bomen ge rukt. Op last van het openbaar ministe rie heeft de politie van München be kend gemaakt dat er geen inlichtin gen meer verstrekt zullen worden o- ver de bankoverval. We maken ons meer pijanden door wat we zeggen dan vrien den door wat we doen. COLLINS Zonder woorden DEN BILT In de nacht van gisteren op vandaag passeerde een front ons land, waarna koele en vochtige lucht het land bin nenstroomde. In deze lucht ont wikkelden zich veel buien, ter wijl een vrij krachtige zuidwes telijke wind zich handhaafde. Voorlopig blijft het weer onbe stendig en de temperaturen ko men niet ver boven de twintig graden. Strandweer Een depressie boven Noord-En- geland geeft ook morgen nog on stabiele lucht met een buienkans. Matige tot vrij krachtige zuidwes ten wind, temperatuur 19 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Tijdelijk onsta biel strandweer met tijdens het weekeinde enige verbetering. Barometerstand: 75,2 cm (1002 millibar), dalend. Zon en maan 5 augustus: zon op 5.07, onder 20.24; maan op 19.55, onder 2.49, 6 aug. V.M. Hoog water Hoog water, 5 augustus: Rot terdam le getij 3.19, 2e getij 15.29; Scheveningen 1.38 - 14.09; VUssingen 0.30 - 12.57; Haring vliet a. d. Zeezijde 2.04 - 14.34. PEKING (afp/rtr) De Chinese Volksrepubliek heeft vandaag de A- merikaanse politiek van „twee Chi na's", maandag jl. door minister Ro gers ontvouwd, in scherpe bewoor dingen van de hand gewezen. (Van een onzer verslaggevers) GRONIN GEN/NIEU WE- SCHANS De arbeiders van de Grol-vestiging van de Groninger Kleding Unie (GKU) te Nieuwe- schans moeten niet terugschrik ken voor bedrijfsbezetting. Deze dreigende taal sprak Fré Meis gisteravond in Nieuwe Schans op een bijeenkomst van de CPN in Nieuwe Schans. De arbeiders moeten volgens (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-poars-groen-geel Leuk om eens onders thee te drinken Ik geef op als nieuweabonnee: plaais: 1 betaalt: O.per kwartaal par maand I I Alsbeloningvoormijnaktiviteit Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I (krant veertiendagengratis. I Mijn naam Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Meis die zelf een actiekern in de fabriek heeft onder geen enkele voorwaarde afstand doen van de goed geoutilleerde en moderne fabriek als er niet tegelijk voor vervangende werkgelegenheid voor de 240 perso neelsleden wordt gezorgd. Dit is de enige taal die de regeerders verstaan, aldus Meis. „Alleen met 't mes op de keel wijken ze". De heer Meis meen de dat de regering er heus veel geld) voor over mag hebben om de mensen aan het werk te houden in een pro vincie die door zijn aardgas dienst doet als wingewest. De communisten leider gelooft dat de arbeiders alle kans van slagen hebben als de bevol king van Nieuwe Schans achter hem staat. Men moet zich over vier we- ken, als de 100 pct.-loongarantie af loopt, niet murw laten maken met praatjes, dat alles geprobeerd is wat te proberen viel maar dat het gewoon mislukt is. Tot nu toe is het niet ge lukt een gegadigde te vinden voor overname van het bedrijf. HOENDERLO De directie van het nationale park de Hoge Veluwe heeft meegedeeld dat onder geen en kele voorwaarde op het grondgebied van dit park naar olie of gas mag worden gezocht. Verzoeken die het vorig jaar door BP en Gulf zijn gedaan om seismolo gisch onderzoek te verrichten op de Hoge Veluwe zijn zonder meer van de hand gewezen. Van eventuele bo ringen zal helemaal geen sprake zijn. De directie heeft dit bekend ge maakt naar aanleiding van een pers conferentie die de oliemaatschappijen vorige week hielden naar aanleiding van proefboringen in 'n gebied waar in de Hoge Veluwe ligt. Er werd toen verzwegen dat geen toestemming was verkregen voor seismologisch on derzoek op de Hoge Veluwe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1