Nu aandacht inhoud van geven aan evangelie Portugese priesters in Angola komen in verzet tegen regime Van Veenendaal (crm) Beleid niet baseren op actiegroepen Lukas Vischer voor Faith and Order COMMENTAAR Regeringsverklaring (I) Regeringsverklaring (II) China BEROEPINGSWERK Een woord voor vandaag Griekse student verklaart te zijn gemarteld Uw probleem is het onze HILVERSUM „Actiegroepen kunnen een nuttige functie in de sa menleving vervullen, maar de over heid mag haar beleid niet op hun doelstellingen baseren. De problemen die door actiegroepen naar voren worden gebracht, dreigen andere en veelal niet minder belangrijke pro blemen te overschaduwen.'' Dit zei de nieuwe staatssecretaris van crm, mevrouw S. van Veenen- daal-Van Meggelen gistermorgen in interview voor de NOS-radio. Mevrouw Van Veenendaal zei ook dat verschillende ideeën van de dolle Mina's haar wel aanspreken, maar ze is het niet altijd eens met de wijze waarop actie wordt gevoerd. Overi gens vindt zij het goed. dat de vrouw zich ervan bewust wordt gemaakt, dat zij iets meer kan doen dan alleen het huishouden. Naar haar mening moeten de vrouwen veel actiever en agressiever optreden bij het opzetten van crèches. KAMPEN De Theologische hoge school in Kampen gaat binnenkort aanzienlijk uitbreiden, hetgeen moge lijk is geworden door de aankoop van de voormalige Koornmarktkazerne in Kampen. Al jaren kampte de Theolo gische hogeschool met een groot ruimtegebrek. Het huidige, 317 jaar oude, gebouw was veel te klein voor de 361 studenten. door L. M. P. SCHOLTEN LEUVEN Dr. Lukas Vischer. de directeur van het secretariaat van de commissie voor geloofsbelijdenis en kerkorde (Faith and Order) van de wereldraad van kerken, heeft gisteren voorgesteld het werk van Faith and Order de komende jaren te concentreren op een „gezamenlijk rekenschap afleggen van de hoop die in ons is". Vischer deed dit voorstel op de conferentie van de commissie, die in Leuven werd gehouden en waar ongeveer 150 theologen uit de hele wereld bijeen zijn. Dat wij ons tot nu toe steeds weer min.of meer uitsluitend met het we zen en de strukturen van de kerk Jiebben bezig gehouden is wel hegrij- pelijk, zei dr. Vischer. Immers Faith and Order heeft de eenwording van de kerken ten doel. Maar op den duur is dit toch echt ontoereikend en onbevredigend. Hij achtte de tijd nu gekomen om de aandacht te concen treren op de boodschap die gebracht wordt, de inhoud van het evangelie. Juist nu de oecumenische beweging vorderingen gaat maken en de oude scheidsmuren tussen de confessies wankelen is het zaak dat wij probe ren het geloof dat ons samenbindt ge zamenlijk te formuleren. Onze studies Het is nog niet erg lang geleden, dat wij de toen malige voorzitter van de a.-r. Tweede-Kamerfrac tie, de heer Biesheuvel, met verve hebben horen waarschuwen, dat de continuïteit van het uit gavenbeleid van de overheid moest worden ge waarborgd. Diezelfde heer Biesheuvel horen wij nu zij het dit keer als minister-president be weren, dat de overheidsuitgaven geen taboe mogen wezen, dat zij, net als „beginselen, waarden, opvat tingen, instellingen" onderworpen moeten zijn aan kritische bezinning. Ook horen wij hem in de regeringsverklaring opmerken, dat het bevorderen van het welzijn van de bevolking ertoe strekt „een klimaat te doen ontstaan waarin waarden als solidariteit, eigen verantwoordelijkheid en zelfwerkzaamheid van de burgers duidelijker worden onderkend Even later blijkt dit te betekenen, dat de burgers voort aan zelf meer moeten gaan betalen van de kosten van minder dringende taken, die de overheid tot dusverre voor haar rekening heeft genomen. Als men in die trant nog enige tijd doorredeneert, komt men nog eens tot de conclusie, dat het wel- Wie aan de algemene verzekeringen en waarhe den, zoals premier Biesheuvel die in ruime mate aan. de Kamer heeft verstrekt, minder betekenis hecht dan aan de praktische toepassing daarvan, zal gisteren wel iets, maar niet veel wijzer zijn ge worden. Veel concrete voornemens die nog niet eerder gepubliceerd waren, heeft mr. Biesheuvel niet ont huld. Daar kan hem echter moeilijk een verwijt van worden gemaakt, aangezien zijn kabinet bin nenkort met een begroting voor de dag moet ke rnen, waarover binnen dat kabinet het laatste woord om niet te zeggen: de laatste krachtterm nog niet gesproken schijnt te zijn. Maar het ver gemakkelijkt natuurlijk de taak van de commenta tor niet. Wat betekenen bij voorbeeld mr. Biesheuvels kommervolle opmerkingen over de toestand van ons milieu, in combinatie met zijn verklaring, dat aan het behoud van de groeimogelijkheden der in dustrie een hoge prioriteit moet worden toegekend? Hoe denkt het kabinet ertoe bij te dragen, dat ook in de inkomenssfeer de bestedingsgroei wordt ge matigd Wat zijn de nieuwe taken, voor de finan ciering waarvan de regering elders wil bezuini gen Welke maatstaf van evenredigheid hanteert de heer Biesheuvel, wanneer hij belooft, dat de cultuursector bij de herwaardering van het over heidsbeleid niet onevenredig zal worden inge damd Het zijn vragen waarop pas in de begro ting voor 1972, en in die voor volgende jaren, een antwoord zal zijn te vinden. Gelukkig heeft de premier hen die nu al vastig heid begeren, niet helemaal in het ongewisse ge laten. Ten aanzien van de gemeentelijke investe ringen zal een terughoudend beleid worden ge- Na de aankondiging van Nixons reis naar China zal wel niemand hebben verwacht, dat Amerika zich nog langer zou verzetten tegen toelating van China tot de Verenigde Naties. Minister Rogers' bevestiging van wat algemeen werd vermoed, kan dan ook moeilijk worden vergeleken met een don derslag bij heldere hemel. Trouwens, ook afgezien van Nixons reis lag het voor de hand te veronderstellen, dat Washington zijn actie om China buiten de VN te houden, op den duur zou moeten staken. Bij de desbetreffen de stemmingen in de Algemene Vergadering bleek de kring van Amerika's supporters allengs te slin ken. Dat de Verenigde Staten de bakens hebben verzet, voordat ze met him beleid schipbreuk le den, is natuurlijk verstandig. Maar dat het ver stand met de jaren heeft moeten komen, vermag helaas de waardering die de Amerikaanse beslis sing verdient, niet te verhogen. Of China nu inderdaad spoedig tot de volkeren organisatie zal toetreden, is overigens lang niet zeker. Amerika's nieuwe standpunt komt erop neer, dat de beide „China's" het echte met zyn 700 miljoen inwoners en Formosa met zijn bevol king van bijna 15 miljoen in de Verenigde Na ties behoren te zijn vertegenwoordigd. Daar is echter noch Peking noch Formosa het mee eens. Beide regimes beschouwen zich als de enige recht matige vertegenwoordiger van het Chinese volk. Het is mogelijk, dat, zodra Peking wordt toegela ten, Formosa uit de VN loopt. Dan is het voor naamste probleem opgelost. Geeft Formosa even wel zijn plaats niet prijs, is Peking dan bereid, toch zijn van de burgers staat of valt met de mate waarin zij voor het profijt van overheidsdiensten betalen. In hun algemeenheid zijn dergelijke rede neringen juist noch onjuist, zolang niet bekend is over welke overheidstaken en -voorzieningen het precies gaat. En zolang de miljoenennota 1972 nog niet is ingediend, is nog niet bekend, welk profijt het kabinet Biesheuvel denkt te trekken van zijn opvatting van het begrip „welzijn van de burgers". Voorlopig moet worden geconstateerd dat de re geringsverklaring er wel erg veel tijd en woorden aan besteedt, aannemelijk te maken dat er ver heven inzichten in het geding zijn bij de herwaar dering van de overheidsuitgaven die ons te wach ten staat. Maar het zijn inzichten die, mede gezien de stellingen die (zie boven) de huidige premier in een recent verleden heeft betrokken, wel erg snel zijn gerezen. Daardoor valt moeilijk aan de indruk te ontko men, dat zij voor weinig anders dienen dan om de barre financieel-economische toestand te verbloe men, die het kabinet-De Jong ons heeft nagelaten. Een toestand overigens, waarvoor vier van de vijf huidige coalitiepartijen verantwoordelijk zijn. voerd. Dat is duidelijk, hoewel met name voor de miljoenen in onze grootste steden weinig inspire rende taal. Maar daar staat tegenover, dat de fi nanciering van de woningbouw, mocht ze spaak dreigen te lopen, door het rijk zal worden veilig gesteld „als de financieel-economische situatie dit toelaat", maar dit soort slagen om de arm moet men een premier gunnen, mits hij ze maar niet onevenredig over de departementen verdeelt. Het duidelijkst was mr. Biesheuvel misschien nog in de onderwijsparagraaf van zijn regerings verklaring (en in de sociale, voor zover daarin de wens om de betrekkingen met het georganiseerde bedrijfsleven niet te bederven, vrij krachtig tot uitdrukking kwam). Met name het universitaire onderwijs zal stevig worden aangepakt. Voor som mige studieinrichtingen zal voorlopig het aantal eerstejaars worden beperkt, om een voorzichtige suggestie van de premier vrij te vertalen. Die maat regel is waarschijnlijk onvermijdelijk, wil men niet alleen in sommige, maar in alle faculteiten een be hoorlijk opleidingsniveau handhaven. Op de duur onontkoombaar is, gezien de uiterst gezwinde stij ging van de uitgaven voor het wetenschappelijk on derwijs, ook de invoering van een nieuw stelsel van studiefinanciering (leningen aan studenten?), dat de regering nu heeft aangekondigd. Waarom dan tevens een verhoging van de collegegelden nodig is, zal ons stellig in de komende begroting worden ge openbaard. Ze zal wellicht ook het antwoord bevat ten op de vraag, hoe de regering „een veel breder samengestelde groep uit de bevolking dan thans" de kans op meer onderwijs wil geven, nadat school gelden verhoogd en de bouwkosten van scholen voor voortgezet onderwijs „binnen bepaalde gren zen gehouden" zijn. toe te treden De uitlatingen van de Chinese re geerders wijzen niet in die richting. En de kans dat Formosa ertoe gedwóngen wordt, voorgoed af scheid te nemen van de Algemene Vergadering om plaats te maken voor de Chinese Volksrepubliek, lijkt voorlopig niet groot. Het invloedrijke Amerika schijnt vastbesloten te zijn, ervoor te zorgen, dat zijn bondgenoot deze aftocht wordt bespaard. On der die omstandigheden zal het Formosa's tegen standers, voorzichtig gezegd, niet gemakkelijk val len om de voor uitstoting van een land vereiste meerderheid van tweederden der VN-leden bijeen te krijgen. Wel mag worden aangenomen, dat de Ameri kaanse regering genoeg realiteitsbesef bezit om er te zijner tijd althans in te berusten, dat de voor China gereserveerde permanente zetel in de Vei ligheidsraad wordt ingenomen door een vertegen woordiger van Peking. Maar in hoeverre kan For mosa, dat die stoel nu nog bezet, van zijn veto recht gebruik maken om alles bij het oude te la ten Deskundigen van de Verenigde Naties zijn het daar niet over eens. Dit staat wel vast, dat toetreding van China tot de VN niet bij voorbaat verzekerd wordt door Amerika's late bekering tot een „politiek van de twee China's". Gelukkig schijnen de Chinezen een deugd te bezitten, die elders in de wereld door gaans in minder ruime mate voorhanden is, te we ten geduld. Maar dat mag voor de rest van de we reld geen excuus vormen om de toelating van een kwart der wereldbevolking tot de volkerenge meenschap langer uit te stellen dan China zelf strikt onvermijdelijk maakt. van de afgelopen jaren hebben ons als' het ware hiertoe gedreven. Steeds weer werden wij gedrukt op de vraag naar de inhoud van het evangelie, zei dr. Vischer. Maar praten Hij zag hetzelfde gevaar dat Faith and Order bedreigt in de kerken af zonderlijk: dat zij in deze tijd altijd maar praten over hun problemen de noodzaak van structuurverandering of hoe zij moeten spreken en hande len. Maar de kerk is niet herkenbaar als zij steeds weer spreekt over het „hoe" van het evangelie in plaats van het „wat'.' Dr. Vischer onderschatte de gewel dige problemen van zijn voorstel niet. Kan dat nog wel in deze tijd: een formulering van het geloof waarin ieder zich kan vinden? Leven we niet in een tijd waarin juist de nadruk moet vallen op de verscheidenheid van mogelijke geloofsvormen? Het stond inderdaad voor dr. Vischer vast dat het niet mogelijk is een tekst op te stellen die aanspraak zou kunnen maken op algemene geldigheid, een credo dat zou kunnen staan naast de Lukas Vischer grote belijdenissen van het verleden. Het zal waarschijnlijk wel bij een pogen blijven. Het zal wel .duidelijk worden dat geloofsbelijdenissen al leen gedaan kunnen worden „op weg". Steeds weer opnieuw en nooit toereikend. Maar dat maakt het pro beren allerminst waardeloos. Dr. Vischer noemde het ergste wat de kerk kan overkomen dat zij haar hartstocht om te spreken van de hoop die in ha$r is zou verliezen. Uit dit proberen zou een gemeenschappelijke tradifie kunnen groeien en dat zou wel eens de zekerste weg kunnen blijken om de eenheid te bereiken. De eenheid die wij zoeken is thans nog verborgen onder onze zonden, al dus dr. Vischer En laten we die zon den vooral niet alleen zoeken bij hen die aan hun confessionele erfenis vasthouden. De eigenlijke zonde die onze eenheid in Christus verduistert is dat wij onze hartstocht kwijt zijn om te spreken van de hoop die in ons KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D..rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J de Berg (voorzitter), H. P Ester. G. J. Brinkman J van Hofwegen. bij de toespraak die de secretaris-ge neraal van de wereldraad, dr. E. C. Blake. eerder had gehouden. Sinds Uppsala gaan er stemmen op die me nen. dat de wereldraad een nieuwe koers is ingeslagen. Niet meer de tra ditionele aandacht voor het geloof in God en voor de eenheid van de kerk, maar een overaccentueren van de e- thiek en van actieprogramma's in de wereld Blake zei „een toenemende en verwoestende polarisatie" te vrezen tenzij het voor al de leden-kerken duidelijk wordt dat alles wat de we reldraad is en doet voortkomt uit het evangelie, de openbaring van God in Christus. De critici stellen een vals dilemma. De wereldraad wil niet kiezen tussen akademische studie met systemati sche theologische doordenking ener zijds en aktivistische programma's anderzijds Actie zonder voldoende theologische doordenking loopt dood en academische theologie die niet sti muleert tot actie leidt tot splinterig- heden. Al het werk van de wereld raad vormt in wezen één geheel. Daarom hoopte Blake dat de nieu we richting van Faith and Order een dubbele uitwerking zou hebben; aan de ene kant aan de andere afdelingen van de wereldraad de noodzakelijke theologische doordenking te geven maar tegelijk dat Faith and Order verrijkend met „inzichten die niet zo gemakkelijk de studeerkamer bin nendringen maar die opkomen uit de strijd in de wereld van hen die pri mair van Christus getuigen met de daad". Bezwaar Polarisatie Vischer's pleidooi om de aandacht te concentreren op dt^iron sloot aan NED. HERV. KRK Beroepen: te Oudenbosch c.a.: H. Westerink, kand. te Oss; te Glaner- brug: H. Ommering te Oosterland. Aangenomen: naar Nederhorst den Berg: W. J. Harleman, kand te Vlaardingen. die bedankte voor Uit wijk-Waardhuizen; naar Echteld: J. Slob. kand. te Langerak Bedankt: voor Scherpenisse: J. van Vliet te Nederhemert; voor Rheden- West: P. 3. W. Polvliet te Tilburg. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Bedum: H. Bijl- sma, kand. te Schoondijke, die be dankte voor Genderen en Scheemda. Rectificatie: C. M. Overdulve is nog staeds missionair werkzaam voor Rwanda. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Waardenburg: H Lig- tenberg te Genemuiden. Bedankt: voor Krimpen a.d. IJssel: A. Vergunst te Rotterdam-,C NED. HERV. KERK Verbetering: kand. A F. Troost te Doeveren heeft niet, zoals wij berich ten. een beroep als jeugdpredikant ontvangen van de classis Heusden Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. tent, 5. duidelijk, 10. plaats. 12 kleurstof, 13. karaat (afk.), 14. hoekbalkon, 17. muzieknoot, 18. Europeaan, 20. bitter vocht. 21. boom, 22. afnemend getij, 24. familielid. 25. gewricht, 26 ontgonnen land, 28. ko ning van Basan, 30. Scheik. element, 32, prul, 34. teken n de dierenriem, 36. stuk stof, 38. oude rekening (afk 39. opschrift van een envelop, 41. fami lielid, 42. nobel, 44. wortel, 46. platte steen, 47. gebak. Verticaal: etui. 2. steenklomp. 3. slede, 4. vaarwel, 6. duw, 7. maanstand. 8. toespraak, 9. afgeknotte boomstam, 11. foefje (Ind.), 15. Rijksgrens (afk), 16 oude lengtemaat, 19. zangstem. 21. zuidvrucht, 23. jong varken, 24. visje, 27. kalkstok. 29. tijding. 31. gebint, 33. regel. 34. Eerwaarde Heer (afk. Lat 35. pers. voornaamw. 37. water in N.Br. 39. Eng. bier, 40. plaats in Bel- gie, 43 landbouwwerktuig, 45. en an deren (afk.). Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. oma. 3. por, 6. Epe, 9. o.a. 10. basis, 12. O.E., 13.troep, 15. etser, 17. ent. 19. ets, 21. Galatea. 25. roe. 26. lor, 27. meerval. 31. rag, 32. mes, 34. mo ker, 36. dosis. 38. o.e. 39. leder, 41. re, 42. sta. 43. lek. 44. het. Vert; 1. oot. 2. mare, 3. pap. 4. os. 5 Rie, 7. poes, 8. eer, 10. beta, 11. stee. 14. ongemak. 16. stalles, 18. ra, 20. ark. 22. lee. 23. t.a.v. 24. pro. 28. egel. 29. R.O 30. Amor. 31. roet, 33. aire, 34. mos, 35. rel, 36 dek. 37 «et. 40 de ..God wederstaal de hoogmoedigen. maar de nederigen geeft Hij gena- de (Jacobus 4:6). Wij denken dan aan hoogmoedige mensen, die zichzelf hoog aanslaan, veel zelfvertrouwen hebbenzichzelf erg gewichtig achten en zo tegenover anderen optreden. En de nederigen zijn dan de mensen, die bescheiden en verlegen zijn in hun optreden. God staat dan. zeggen we, aan de kant van die mensen, die het door hun zachtaardigheid moei- li/k genoeg in de maatschappij hebben. We zouden niet willen zeggen, dat deze gedachte onbijbels is. Maar Jacobus bedoelt hel in ieder geval niet. Als de Bijbel over hovaardij hoogmoedspreekt, gaat het overzie koppi ge drang, om onszelf staande te houden, onszelf door te zetten, overtuigd als we diep in ons hart van onszelf zijn, ook al lijken we naar buiten nederige mensen. Laten we vooral niet denken dat hel hier om een be paalde groep mensen gaat. Hovaardigen (hoogmoedigen) zijn wij tegenover God allemaal. Hoogmoedigen in bijbelse zin zijn wij telkens als we niet van genade willen leven. We lezen vandaag: Psalm 72. Vischer voorstel vond algemene in stemming. Alleen de Indiase theoloog Paul Verghese uitte bezwaren. Om te beginnen vond hij de verschillen tus sen de confessies nog altijd levens groot. Daarover zou Faith and Order beslist verder moeten studeren. Hij zag in feite alleen tussen de protes tanten onderling de verschillen nog kleiner geworden. Maar Verghese vond bovendien de verschuiving van de aandacht van de kerk naar het evangelie principieel onjuist. De vrucht van de incarnatie is de kerk. Het moet gaan om het rijk Gods, waarvan het evangelie maar de verbinding is Vischer antwoordde dat hij niet wilde zeggen dat evange lie en kerk tegenover elkaar staan. En dat er ook geen sprake van is dat de kerk nu buiten het gezichtsveld verdwijnt. Het gaat om de hoop die „in ons" is. Want „in ons" is de kerk. Men kan niet spreken van de hoop anders dan in deze gemeenschap. Prof. Daniël Williams van het U- nion Theological College wees op de vele vormen van hoop die er onder de mensheid bestaan. Daar zal in het kader van de komende studie beslist mee gesproken moeten worden Daar uit kunnen we leren voor onze eigen hoop. Noteren wij tenslotte dat ook de secretaris van het Vaticaanse secreta riaat voor de eenheid der christenen pater Jérrr.e Hamer zich bij de woorden van Blake en Vischer aan sloot door de noodzaak van spirituali teit te onderstrepen. Hij wees daarbij op de bloei van de pinksterbeweging en andere charismatische groepen. Theologie zonder spiritualiteit wordt ideologie. Sociaal engagement zonder spiritualiteit wordt politiek zonder meer, zei hij. PARIJS (KNP) Na moei lijkheden tussen de bisschoppen en de Witte Paters in Mozam bique, dreigt nu ook een con flict tussen een groep missiona rissen en hun bisschoppen in de- andere grote Portugese kolonie in Afrika, Angola. De Witte Pater§ hebben enkele maanden geleden Mozambique verla ten, omdat zij het niet langer ver antwoord achtten daar te blijven on der een Portugees koloniaal regime, dat de kerk misbruikte voor een hun inziens verwerpelijke politiek. De bisschoppen bleven echter met de Portugese autoriteiten samenwerken. Volgens een in Parijs verschijnend orgaan van de paters van de Heilige Geest, zijn nu in Angola 21 Portugese priesters in verzet gekomen tegen het beleid van de bisschoppen. In Mo zambique waren het buitenlandse missionarissen, waaronder veel Nederlandse, die in opstand kwamen. In een reeds vorig jaar geschreven zeer uitvoerige brief hebben 21 mis sionarissen de tegenwoordige toestand van d e kerk in Angola vergeleken met de eisen van het evangelie. Op grond daarvan beschuldigen zij de ATHENE (AFP) Dc 26»jarige Constantin Kostarakos. de hoofdver dachte in het proces tegen zeventien Griekse studenten in Athene, heeft gisteren verklaard dat hij tijdens het vooronderzoek is gemarteld. Kostarakos wordt evenals de ande re beklaagden beschuldigd van een poging de militaire junta omver te Werpen. De studenten zouden lid zijn van de linkse verzetsbeweging Rigas Ferraios. In de rechtszaal verklaarde Kostara kos dat de politiefunctionaris Ionnis Kalivas hem onder meer aan de voe ten heeft opgehangen om bekentenis sen af te dwingen. Na zijn verklaring viel de moeder van Kostarakos op de publieke tribune met een schrille kreet flauw. Kostarakos mocht na een korte pauze zijn verklaringen over de martelingen niet voortzetten. Bestuurslid vau Middenstandspartij overweegt klacht Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het bestuurslid en nicde-oprtchter van de Nederlandse middenstands partij, de heer M. Des- sing, zal via de justitie proberen zijn partijgenoot en NMP-kamerlid De Jong uil de Tweede Kamer te krij gen. Hij. overweegt momenteel bij de justitie een klacht tegen De Jong in te dienen wegens onrechtmatige ver werving van het Kamerlidmaatschap en chantage. De heer Dessing nam zijn besluit nadat de Kamer gisteren overeen kwam zich niet met de moeilijkheden in de Middenstandspartij te be moeien. Op voorstel van Kamervoor zitter Van Thiel Werd besloten drie brieven van elkaar beklampende mid denstanders slechts voor kennisge ving aan te nemen. Dit besluit betrof een verzoek van Dessing om schor sing van het kamerlid De Jong, een brief van het interimpartijbestuur waarin staat dat het huidige fractie voorzitter A. te Pas niet meer als zo danig erkent en een brief van de heer De Jong zelf van dezelfde strekking. De heer Dessing meent dat hij doof het Kamerlid De Jong gechanteerd is toen deze hem voorstelde dat de par tij de schuld van ƒ35.000 uit de ver kiezingscampagne zal overnemen mits Dessing van zijn rechten op de naam van de partij afziet. be heer Dessing zal voorts trachten dc heer De Jong als partijlid ge schorst te krijgen. Dit zou moeten ge beuren op een algemene ledenverga dering die binnen afzienbare tijd door het huidige interimbestuur bij een zou moeten worden geroepen. roomskatholieke kerk in Angola van twee dwalingen: paternalisme en kle rikalisme. De Portugese missionaris sen schreven in de brief, dat het on wetende, ontwortelde Angolese volk aan de willekeur van de economische grootmachten wordt overgelaten, waarbij wanorde en een totale angst de overhand krijgen. „Wat voor een kerk zijn wij in Godsnaam, dat wij zo iets maar klakkeloos aanvaar den?", schreven zij in de brief aan het episcopaat. De bisschoppen hebben een jaar op antwoord laten wachten. En toen dan eindelijk een dezer dagen het ant woord van de bisschoppen kwam, was het volslagen negatief. Een van de ondertekenaren van de brief aan de bisschoppen, pater Jose Veiga, die nu uit Angola weg is, zei er over: „De bisschoppen hebben zelfs niet willen nadenken over de opgeworpen vra gen". Het blad van de paters van de Heilige Geest waarschuwt, dat men niet dezelfde gebeurtenissen als ini Mozambique moet verwachten. In de) eerste plaats gaat het hier om Portu gese priesters, die moeilijk een soort gelijk gebaar kunnen maken als de buitenlandse Witte Paters en in de tweede plaats vermijden de buiten landse missionarissen in Angola angstvallig zich in de binnenlandse politiek te mengen. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In nehandelinK «orden genomen. Ge- 'clinhoudinK is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per Tlef dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten Hulp van lezer: Laat ik voorop stellen, dat er in Nederland geen en kel gebruik bekend is, waarbij ver band bestaat tussen de kleur van een of meer koeien en het geloof. Wel was het in het Hollands-Utrechts weidegebied hier en daar gebruikelijk dat de boerin bij huwelijk een koe „meebracht", die als koe van de boe rin gold, vaak een bijzonder dier, bij voorbeeld een aalstreep (witrikrund) misschien ook wel een vale of vaal- bonte. De vale haarkleur is echter door de beide grote stamboeken NRS en FRS uitgeroeid. Tot voor enkele jaren kwamen in Nederland geen bruine runderen voor. Er waren zwartbonte, roodbon te, blaarkoppen en aalstrepen (in volgorde van belangrijkheid en aan tal). De vraag is dus: Wat heeft uw le.zer gezien? Een roodbonte? Dat kan een vetweider zijn geweest, die tus sen vee van ander ras liep en weldra tot biefstuk verwerkt zal zijn. Een kleurig vee (zwart, rood, bruin, enz.) is vanouds vrijwel onbekend in Ne derland. Misschien heeft hij een echt bruin rund gezien, omdat jerseys inderdaad bruin (soms bruingeel) zijn en bijna eenkleurig. Deze zijn sinds 5 jaar in Nederland bekend doordat men stamboekdieren uit Duitsland kon in voeren, alsmede sperma uit Denemar ken. Voor deze dieren bestaat een af zonderlijk stamboek, secretariaat Be- dumerweg 72. Onderdendam (Gr.). Ze zijn wat kleiner van stuk, geven ge woonlijk wat minder melk. maar deze bevat veel meer droge stof (eiwit en vet). En doordat deze veel minder voor hun lichaamsonderhoud nodig hebben, kan men drie jerseys op een ha redelijk grasland houden tegen twee koeien van ander ras, zodat de melkopbrengst per ha toch weer ho ger is. Veelal schaft een boer zich bij wijze van proef een kalf of pink aan en laat dit dier insemineren met jerseysperma om het dier in lactatie te krijgen. Zo komt het dat men soms op ongeveer honderd bedrijven in Nederland een of twee bruine runde ren kan zien. Beter is het de proef te nemen, met tenminste vijf dieren, want een enkel dier kan altijd wat overkomen en dan is de conclusie ne- I gatief, of het kan het toevallig fan- t tastisch doen. zodat men weer over- i slaat tot het andere uiterste.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2