Trein in Zeeland ontspoord „Studentenstop" zal strijdpunt zijn Ravage en 22 gewonden tijdens noodweer 2 moderne theeglazen Het Kwartet LEIDSE SPAARBANK f I Ibon1 Leeuwen in Rhenen doden verzorger Diepenhorst: motieven ken ik (nog) niet het weer Veranderlijk vernieling door buien Spoor van 1971 Nieuwe leidse CoeramU Woensdag 4 augustus 1971 52ste jaargang CHRISTHLIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijs p. w. f 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieu\ Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur meer atten ïaam. Trouw* 13. j hooi I goud art al irwerta Klap Hoewel '.iet ongeluk op een vrij af gelegen plaats gebeurde, kon snel hulp worden geboden. De eerste die de plaats des onheils bereikte was de heer M. J Harthoorn uit Oostdijk. Op het moment van het ongeluk bevond hij zich met vier collega's ip het tweehonderd meter verder langs de sooorbaan gelegen sorteerbedrijf van zijn werkgever J de Bat. Zij waren in het bedrijf gebleven, omc'at de hevige regenval het onmo gelijk maakte naar huis te gaan. ..Wij hoorden een enorme klap. Toen ik buiten ging kijken, sprongen de eerste mensen reeds uit de trein. De eerste die eruit kwam was een Zeker drie mensen kwamen om het leven en tien werden er gewond tij dens een bijzonder zwaar onweer dat gisteren over Frankrijk trok. Op de foto een beeld van de ravage in de Avenue Rene Coty in Parijs, waar een bouwkraan op een aantal gepar- Ik geef op als nieuweabonnee: naam: l"-"! Iba'.ialt: O.par kwartaal per maand I I Alsbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik2theeglazen. Denieuweabonneekrijgtonze I (krant veertiendagen gratis. I Mlfn naam I r_ j (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken jongeman met een bloedende hand. De meeste mensen waren overstuur, huilden en sommigen gilden in angst om hulp. Toch was er geen sprake van paniek. Wellicht kwam dat om dat men de situatie al vrij gauw kon overzien", aldus de heer Harthoorn. Hij was de eerste die daadwerkelijk hulp kon verlenen. Hij is lid van de afdeling Krabbendijke van het Rode Kruis en maakt deel uit van de ploeg die vorig jaar het landskampioen schap behaalde. Zijn daarbij opgeda ne kennis kwam hem nu goed van pas. ..Je hebt er gemak van als je er wat vanaf weet." De meeste gewon den werden binnengebracht in de woning van de familie Aarnoudse. op nauwelijks twintig meter van -het ontspoorde treinstel. Van hieruit werd direkt alarm geslagen, waar door al gauw een hulpaktie op gang kon worden gebracht. Spoedig arri veerde de Krabbendijkse huisarts, mevrouw Donker, 12ter bijgestaan door haar man, dr. C. A. Donker en dr. G. J. Noome. Met acht ambulan ces werden de gewonden naar het ziekenhuis Bergzicht te Goes en Ber gen op Zoom vervoerd. (voor vervolg zie pag. 5) RHENEN Vanmorgen om acht uur is de 30-jarige bedrijfsleider en dierenverzorger A. W. J. van den Berg. gehuwd en vader van een kind, op het leeuwenterras in het Ouwe hands' dierenpark door twee leeuwen aangevallen en verscheurd. Directeur Ouwehand, die door een oppasser werd gealarmeerd, heeft de beide leeuwen moeten doodschieten om het slachtoffer te ontzetten. De heer Ouwehand zelf is aan de dood ontsnapt. Eén van de leeuwen be sprong ook hem, maar zijn verwon dingen bleven beperkt tot schrammen en krabben. Naar de juiste toedracht van het gebeuren wordt nog een onderzoek ingesteld. Vermoed wordt dat de schuiven van de nachthokken zijn opengetrokken zonder dat men wist dat de heer van den Berg zich bui ten op het terras bevond. ROME (AP) De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties (FAO) heeft gewaar schuwd dat er voor miljoenen mensen in Oost-Pakistan hongersnood dreigt als in de eerstkomende maanden niet minstens een half miljoen ton voedsel kan worden gestuurd. In 1966 verwierp de Kamer een voorstel van de toenmalige mini ster van onderwijs prof. mr. dr. I. A. piepenhorst om tijdelijk een numerus clausus voor de medi sche faculteiten in te voeren. Gevraagd om zijn mening over het voornemen van de regering eventueel een stop voor enkele studierichtingen in te voeren, zei prof. Diepenhorst: „Indertijd leek die maatregel mij wenselijk vbor de medische faculteiten om chaos te voorkomerx Of dat nu óók de overweging van de regering is, kan ik niet zeggen omdat ik nog niet van deze plannen gehoord heb. De jurisprudentie is zo, dat iedereen met een diploma inge schreven moet worden. Dat is in dertijd bij een kort geding in Leiden vastgesteld. Maar een an der rechtscollege zou op grond van dezelfde wetsartikelen tot andere conclusies kunnen komen. En in verband met „nood breekt wet" zou men tot zoveel verschil lende conclusies kunnen komen. Vast staat alleen, dat men zich kan laten inschrijven. Waarop men verder recht heeft: men kan het een eind brengen door het eisen van hoor-collegesmaar men kan mijns inziens niet eisen, dat er in korte tijd laboratoria bijgebouwd worden om practica te kunnen volgen". KRABBENDIJKE Twee6n- twintig mensen raakten dinsdag avond gewond toen de Intercity- trein van Vlissingen naar Am sterdam ter hoogte van Oostdijk op het baanvak Yerseke-Krab- Bij de treinramp bij Krabbedijke werd het voorste rijtuigbuiten de rail gesmakt (foto boven). bendijke, tijdens een hevig nood weer in volle vaart op een dichtgeslagen stormdeur botste gedeeltelijk ontspoorde. Drie personen, onder wie de machinist H. van der Velde uit Vlissingen, moesten met ernstig letsel in een ziekenhuis worden opgenomen. De overige 19 treinreizigers kon den na behandeling in ziekenhui zen te Goes en Bergen op Zoom naar huis worden vervoerd. Het ongeluk gebeurde omstreeks 18.20 uur ter hoogte van de spoor wegovergang in de Nieuwlandsebin- nendijk te Oostdijk. De trein was om twee minuten voor zes uit Vlissingen vertrokken. Even voor - de overgang loopt het baanvak door een waterke- rende dijk, die met tonnenzware stormdeuren kan worden gedicht. Aangenomen wordt dat door bliksem inslag de vergrendeling van een der deuren is vernield, waardoor deze zich vlak voor de aanstormende trein sloot. Door de botsing raakte de voor ste wagon van het vierdelige treinstel buiten de rails, zwenkte 180 graden om, schoof gedeeltelijk van het on derstel en belandde in een weiland over een naast de spoorbaan gelegen weg. De overige wagons bleven, op de rails en kwamen honderden meters verder tot stilstand. De door de trein gekraakte stormdeur werd enkele honderden meters weggeslingerd. Van het ontspoorde treinstel werden vrij wel alle ruiten vernield. De meeste gewonden waren getroffen door rond vliegende glasscherven. Anderen had den builen en kneuzingen opgelopen, doordat ze van hun zitplaats waren geslingerd. De machinist die uit de zwaar beschadigde cabine werd ge haald, werd ernstig aan het hoofd ge wond. Minister-president Biesheuvel kreeg misnoegen over kenbaar maakten, dat gistermiddag op het Haagse Binnen- er in zijn kabinet maar één vrouw is hof een pop aangeboden door een opgenomen, groepje "Dolle Mina's", die er hun Van onze parlement sredactie DEN HAAG Dat de regering overweegt een studentenstop in te voeren voor ei- kele studierichtingen, heeft in politieke kring sterk de aandacht gestrokken. In feite is dit het enige nieuwe element in de regeringsverklaring, zei gistermiddag drs. Den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA. Ook in de andere fracties is de mogelijkheid van een studentenstop besproken. Verwacht wordt dat de regering vandaag, wanneer de Tweede Kamer haar eerste reacties geeft op de gistermiddag door premier Biesheuvel voorge lezen verklaring, over deze kwestie veel vragen te verwerken krijgt. Het zou de eerste keer zijn, dat een Nederlandse regering een studenten stop invoert. In 1966 heeft de toenma lige minister van onderwijs, prof. mr. I. A. Diepenhorst, gepoogd op de me dische faculteiten een numerus fixus in te voeren. De Tweede Kamer wees zijn voorstel af. onder meer omdat ze er een aantasting van het recht op (universitair) onderwijs in bespeurde. In zijn voorlopige commentaar zei drs. Den Uyl dat de confessionele partijen duidelijk voor VVD en DS'70 door de knieën zijn gegaan. „Dit bleek al uit het regeerakkoord en blijkt nu opnieuw", aldus drs. Den Uyl. /Teleurstellend noemde hij het dat in de regeringsverklaring zo wei nig concrete cijfers zijn genoemd. Opvallend achtte de heer Den Uyl dal alleen wordt gesproken van een investeringsheffing op industrievesti gingen in het westen. Een restrictief beleid ten gunste van industrievesti ging buiten de randstad wordt zoals in het regeerakkoord wel het geval is, niet bepleit. Het is misschien de in vloed van de nieuwe minister van economische zaken, dr Langman. al dus de heer Den Uyl. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) waardeert in de regeringsverklaring vooral „de nuch tere visie van het kabinet op de so ciaal-economische problemen en de voorgestelde krachtige aanpak van de inflaticbestrijding". Het pleidooi voor de noodzaak van inflatiebestrijding heeft ook het Ko ninklijk Verbond van Ondernemers aangesproken. Maar dit verbond heeft in de rede van mr. Biesheuvel „tevergeefs gezocht naar de manier waarop de regering die bestrijding denkt te realiseren". ..Weinig verrassend" was de rege ringsverklaring voor het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, dat als duidelijke hoekstenen van het be leid heeft ontdekt: het veiligstellen van de economische groei, de bestrij ding van de inflatie en de program mering op middellange termijn. Volgens het Nederlands Katholiek en Nederlands-Christelijk Onderne- mersverbond heeft de regeringsver klaring „een vertrouwenwekkende basis gelegd onder het kabinetsbeleid voor de komende periode". Dat ter bestrijding van de inflatie ook in het persoonlijk vlak offers worden ge vraagd, is een gedachte die de bonden onderschrijven. Teleurgesteld is de Nationale Wo ningraad, en wel over het feit dat de regering niet heeft aangegeven, hoe ze. zowel in technisch als in finan cieel opzicht, het gewenste niveau van de woningproduktic denkt veilig te stellen. (Zie ook pagina 7.) Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden Crita) "h ka le pni Verkol r, w< rlaag, t Ja, als jij 'm niet verzekeren wil teqen diefstal moet ik wel.. radio, Kies ie, gri brieksf •Ml anleyrol min. □rüirii dir aanscl wonii die ga llen n wil lis fol Lichtini itterdai 'tie eti v. d. [odcfok ïof, D [orskw Don 011 ratiesa en enki ai Beri mkenla lereikbi lkwartJ DEN BILT Vandaag bevindt ons land zich tussen 2 depres sies. De neerslagkansen blijven dan ook vrij groot. De zomerse temperaturen, die dinsdag op veel plaatsen nog voorkwamen worden voor don derdag niet meer verwacht. Strandweer Na een korte verbetering zal I ons morgen weer een front met I wat regen bereiken. Daarbij tij delijk een vrij krachtige Zuid- I westen wind en minder gunstig strandweer. Temperatuur 19 a 20 I graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: De depressies kunnen iets verder naar het vaste land opdringen waardoor tijdelijk sterk wisselvallig strandweer Barometerstand: heden 10 uur 75,4 cm. 1005 millibar, stabiel. Zon en maan 3 augustus: zon op 5.03, onder 20.28; maan op 18.42, onder 0.28, 6 aug. V.M. Hoog water Hoog water. 4 augustus: Rot terdam le getij 2.14. 2e getij 14.32; Scheveningen 0.36 - 13.15; Vlissingen 12.04Haringvliet a. d. Zeezijde 1.03 - 13.38. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hevige on weersbuien, vergezeld van wind stoten met snelheden van ruim 20 meter per seconde, hebben vooral in het zuidwesten van hpt land grote schade aangericht. Bomen woeien om, ruiten gin gen aan diggelen en tenten wer den weggeblazen. Het noodweer trok via Frankrijk en België ons land binnen. Om zeven uur 's avonds woedde het in Limburg, Brabant en Zeeland, waarna het in noordoostelijke richting verder trok. In Zuidoostelijk Brabant wordt de schade op duizenden guldens geschat. Tientallen bomen versperden de we gen. Bij Maarheze ontstonden files op de weg Eindhoven-Weert, orr.dat de wegbebakening werd weggeblazen. Op een kampeerterrein in Horst Se- venum werd een feesttent van be hoorlijke afmetingen uit de grond ge rukt. In Eindhoven sneuvelden tele visie-antennes. Enkele ruiten van het gemeentehuis moesten het ontgelden evenals een groot aantal schoorste nen. De dienst gemeentewerken was lot diep in de nacht bezig de sohade lè herstellen. In St. Odiliënberg bij Roermond werden door een windhoos acht in aanbouw zijnde huizen tegen de grond geslagen. De huizen waren reeds 2,80 meter hoog. Bij Vreeswijk nam een windvlaag een geparkeerde Deux-Chevaux bestelauto op en kwakte hem In de Vaartse Rijn. De bergingswerkzaamheden verliepen traag, doordat de auto steeds verder uit de kant dreef. In de Noord-Oostpolder is grote schade aan de gewassen aangericht. Hagelstenen van ongeveer vier cm. doorsnede ontbladerden uien en aard appelen. Vogels werden door de hagel verminkt. Een stier werd dodelijk ge troffen door de bliksem. KAAPSTAD rtr De Zuidafri kaan Adrian Herbert, bij wie tien dagen geleden door prof. Barnard een hart-Iongtransplantatie is uitge voerd, heeft gistren opnieuw aen scheurtje in de verbinding van de operatie ondergaan. Er werd een luchtpijp gedicht. De 49-jarige Her- bert was na de operatie zwak, maa; het Groote Schuurziekenhuis noemde zijn toestand overigens bevredigend. De neus van de verongelukte trein werd zwaar beshadigd (foto onder). De enige manier om een vriend te krijgen is er een te zijn EMERSON

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1