„Houd je nog een beetje van me?" Jack London Verbond boos op Boltini Vrouwen praten over verwaarlozing in huwelijk [V-COIlllllClltaar Veronica 200.000 handtekeningen Tllontuur in %1iqnon Jj 1971. DINSDAG 3 AUGUSTUS 1971 Harriët Freezer heeft een boekje geschreven over de aandacht of liever het gebrek aan aan dacht, waaronder veel getrouwde vrouwen lijden. Eenoproep die ze via het VARA-radioweekblad voor de vrouw deed, leverde haar genoeg reakties op om een soort overzicht te kunnen schrijven van hoe het bij veel huwelijken vlak onder de oppervlakte toegaat. Hoe moeilijk het is om mensen aan (iet praten te krijgen over deze nogal persoonlijke ervaringen, merkte Har riët Freezer al toen ze in haar ken nissenkring het onderwerp „verwaar lozing" aan de orde stelde. Vrou wen, die voor de rest toch wel praat graag waren, vielen onmiddellijk stil, toen Harriët Freezer voorzichtig begon |e praten over „verwaarlozing" als on derwerp voor haar volgende boek. Ze Zeiden niets meer, of ze gingen in de Verdediging met opmerkingen als: [we kunnen best onze eigen boon tjes doppen, hoor, denk je soms dat wij verwaarloosd zijn?" Verwaarlozing bleek onder een ta- ioe te vallen en ook toen Harriët teezer de term „verwaarlozing" ver- ring door „aandacht en gebrek aan andacht", kostte het nog heel wat noeite om met vrouwen te praten jver dit kennelijk netelige onder werp. Veel vrouwen bleken een won- erlijke solidariteit te voelen (vaak iets anders dan angst) voor hun man die tegenover hen meestal niet o beleefd en onderdanig bleken te ijn. Harriët Freezer nam al deze hin- ernissen en praatte met mensen, be- ocht ze, ging na een tijd nog eens p bezoek bij sommigen van hen. Voor laar boekje groepeerde ze de „huwe- ijksvernielers in categorieën zoals eld, sex. carrière, moederschap, een- aamheid, ruzies, ziekte. Onder elk an deze hoofdjes bleek heel wat arigheid, pesterij, grofheid en kort- reg ongeïntereseerdheid te kunnen chuilgaan. Wat in ieder geval duidelijk wordt ii dit boek, is dat niets zo vernieti- end is voor een huwelijk als de vas- e rolverdeling, die van mannen car- ièremakende, sexbegerige, stoere ;eldjagers maakt en van vrouwen af- lankelijke domme, sensuele moeder lieren. Dat veel vrouwen door die are rol die hen van moeder op doch- er is overgeleverd, na een paar jaar mwelijk teleurgesteld worden en zich mgelukkig en opgesloten gaan voelen, it er in. Dat vrouwen dat, zeg maar iertig jaar geleden allemaal helemaal liet zo erg vonden en zelfs graag aan rol beantwoordden, zit er ook in. oals Harriët Freezer uitlegt. Rolver- leling was toen iets anders, vrouwen ïadden een wezenlijk ander bestaan n een andere levensvulling dan man- ïen en binnen dat (in onze ogen toch vel nauwe) keurslijf was er vooral HARRIËT FREEZER voor de niet al te arme vrouwen nog wel wat speelruimte voor uitjes en gesprekken met andere dames; het inkomen van hun man garandeerde hen allerlei hulp in de huishouding en oppas voor de kinderen. Circus directeur sprak over half-debielen 50—52, 17—19, 16.850 18 8, >—270, Wes- 8—12, kg; 410— 430, ex- i kg: K>. 10 055, 60. 8 tuks; 1 70— 55— kg: 700 kg: 2500 skool ïooo 580— bak kg; UTRECHT „Uitermate be ledigend, denigrerend en in strijd jmet de zorgvuldigheid", noemde 'J~ Haagse advocaat mr. C. J. lolijn gisteren de uitlatingen ran circus-directeur Toni Boltini lan het adres van het Neder- ds Jack Londen Verbond (dat ich richt tegen dierentuinen, lircussen en in gevangenschap De heer Boltini zou op een perscon- erentie aan het begin van zijn toer- )ee door Nederland gezegd hebben: ,In mijn ogen zijn de mensen van het lack London Verbond een stelletje ïalf-debielen, die een aan misdadig- leid grenzende mentaliteit er op na louden". De uitspraken van Boltini (gepubli- ;eerd in „Het Vaderland") leidden tot ien kort geding voor de president van de Utrechtse rechtbank. Het ver »nd eiste nu een verbod om op- lieuw dergelijke uitlatingen te doen n publikatie van het vonnis. De heer Boltini zou het verbond iok van leugens beticht hebben om- lat in het blad van het verbond een stond van een dompteur die een stoel voor zich houdt waarmee leeu wen mishandeld zouden worden. De raadsman van de heer Boltini, mr. L. J. H. de Vink, zei dat de dompteur die stoel niet gebruikt om te mishan delen maar om afstand tussen zich zelf en de leeuwen te scheppen, als verdedigingsmiddel dus. Over de omstreden uitlatingen zei mr Vink dat de boosheid van Boltini tich niét richt tegen de doelstellingen van het verbond, maar wel tegen de toegepaste middelen. Permanent wordt beweerd dat dieren in circus sen en dierentuinen worden mishan deld; in strijd met de waarheid wordt gesteld, dat leeuwen geen tanden en klauwen meer hebben „omdat die er Zijn uitgeslagen". Boltini vindt deze bestrijdingsme- thode getuigen van achterlijkheid en heeft de mensen van het verbond daarom half-debiel genoemd. Het was, aldus mr. De Vink, niet zijn be doeling dat dit zou worden gepubli ceerd. Hij gaf alleen zijn persoonlijke mening toen hem daarnaar werd ge vraagd. Mr. de Vink noemde de zaak niet spoedeisend en meende dat alle vor deringen ongegrond waren. Mr. Colijn nam het de heer Boltini vooral kwalijk, dat hij zijn cliënten in vérband met de fotokwestie voor leugenaars heeft uitgemaakt. Hij vond de zaak wèl spoedeisend, om dat de heer Boltini een toernee maakt en mogelijk opnieuw denigrerende uitlatingen kan doen. Uitspraak op 10 augustus. Zes jongens breken in uit verveling DEN BOSCH De politie heeft zes jongens gepakt die louter uit verve ling waren gaan inbreken, overigens met matig succes. De knapen, de jongste was 14 jaar en fungeerde te vens als aanvoerder, hebben in twin tig dagen dertig inbraken gepleegd, maar,ze stalen alleen wat voor het grijpen lag. Slechts éénmaal hadden ze een buit van 500 gulden te pakken. De vrouwen die voor deze hulp geen geld hadden zouden het meestal nog niet in hun hoofd gehaald hebben te klagen, omdat het huwelijk hen meestal bevrijd had van de meest vervelende werkzaamheden. Vroeger waren er nu eenmaal nauwelijks re delijke alternatieven voor vrouwen die wel wilden trouwen, maar zich ook verder wilden ontplooien. Harriët Freezers boekje is bewust eenzijdig. Het gaat over de narigheid van vrouwen en dan nog uitsluitend van die vrouwen die dat wilden op- HILVERSUM —Radio Veronica is sinds zaterdag bezig met een actie die een zo groot mogelijk aantal adhesie betuigingen moet binnenbrengen. Gistermiddag waren er, naar een op gaaf van Veronica zelf, meer dan 200.000 sympathie-betuigingen bin nengekomen van een miljoen aange vraagde en gedistribueerde kaarten. De piratenzender wordt met onder gang bedreigd nu de regering van plan is het verdrag tegen de piraten zenders te ondertekenen. Veronica wil de adhesie-betuigingen samen met een rapport, waaruit zal moeten blijken dat Veronica in een behoefte voorziet, aanbieden aan parlement en regering. Het is niet de bedoeling dat Veronica zal streven naar een legale status binnen de omroepwet. De programmaleider van Veronica, de heer Rob Out. zei gisteren dat de acties moeten aantonen dat Veronica na elf jaar te hebben uitgezonden, niet meer is weg te cijferen. „Elf jaar illegaliteit is een vorm van legaliteit geworden", zei hij. EMMEN De 85-jarige mevrouw W. Meijer-Joling uit Emmen is gis termiddag in het diaconessenhuis te Emmen overleden aan haar verwon dingen, die zij zondagavond opliep bij een frontale botsing tussen twee per sonenauto's op een kruising in Schoonloo. Bij deze botsing liepen ne gen mensen zware verwondingen op. 1 1088— 1030-1 490- 375- lalcrs X 525 ïlker- ïeloe- len I 1761, 3. bo- 9-51, 0—400, 10—11, naten pa- va 71: Badminton en tafelten nis. 19.43 Mededeling:,). 19.45 Nieuws. 20.10 Zoeklicht. 20.15 Kleur: Uit de dierenwereld: zij leven Kleur: Lica, Nieuws. woord. 7.16 (S Op het eerste gehoor, klassieke muziek (gr). (7.25 Horen en zien: 7.30 ieuws; 7.2-7.50 Hier en Nu) hel water. 20.40 TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Ver speelfilm 22.00 lingen Ko rt 255 >p 841 Televisie vanavond Neder land i NOS: 18.45 (K) Pip en Zip. STER: 18.50 (K) Reclame NOS: 18.55 (k) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. KRO: 19.05 (K) Daktarl. TV-film voor de Jeugd. STER: 19.55 (K) Recla me. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame KRO: 20.21 Het onderwijs ls nooit interessant geweest voor zoekplatcnprogramma. (8.30-8.32 Nieuws: 9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis wouw). 9.30 Voor de kleuters. 9.45 (S) Klassieke en moderne muziek (opn). 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 Ak- mentaar. 12.00 (S) Licht vocaal en instrumentaal ensemble met zangsolisten. 12.25 (S) Brassband Magazine. 13.00 Nieuws. 13.1! Actualiteiten. 13.25 Speelruimte, met om: 13.25 Kennismaking met de buurtbewoners: 14.00 Operette wereld; 14.35 Kinderkoor: 14.50 De avonturen van Alice: voor dracht en muziek: 15.10 Buurt bewoners en hun favoriete tua: nieuws, nieuwtjes, repor- muziek; 15.40 Een grote i tages enz. 11.55 Mededelingen. Profiel in muziek; Hilversum I 402 m KRO 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 (S) Lichte muziek (opn). 12.0Q (S) Van twaalf tot 16,00 Nieuws; 16.03 Vragenvuur gevarieerd programma, en 16.25 Muziek door i voor (12.22 WIJ van het land; 12.26 de jeugd. NOS: 17.02 Onder de 19.45 Arabella, opera Mededelingen t.b.v. land- en R- tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 de onderwijzer: programma 2£;2|'Overweging. 22.30 Actualiteiten: 13.00-13.05 "Raden over onderwijsvernieuwing. 20.51 Het Hoefijzer. Poolse film impressie. 21.00 (K> Andy Williams Show. 21.50 (K) De muziek Rode Kamer. TV-feullleton. Nieuws. NOS: 22.35-22.40 (K) Journaal. Nieuws. 22.38 Den Haag daag. 22.50 Relsoogst: toeris tisch magazine. 23.15 (S) I. chte (opn). 23.55-24.00 Nederland II: NOS li 45 (K) Pip en Zip. Reclame. NOS: 18.55 (K) Jour- STER: 19.00 (K) Reclame. Hilversum II 298 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.25 (S) Licht ensemble maar...) NCRV: 14.10 Weers-Mozart-ensemiile: klas sieke muziek. 15.00 Programma voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.03 Meisjeskoor met AVRO fluit, gitaar en trom. 16.15 Ra diostrip voor de kinderen. 16 30 Jeugdland: gevarieerd STER: 18.50 (K) met zangsoliste. 18.55 (S) Biü programma voor de jeugd. IOK ITT\ TA,„. T,1 NOS: 19.05 (K) Première: pro- Nieuws. 19.35 Gevarieerd pro gramma over filmkljken en gramma met veel muziek. 22." 17.30 NCRV en Bloc: actueel 19.30 programma. (17.50-18.00 Over heidsvoorlichting) Nieuws. 22.40 Mededelingen. Hilversum II. 298 m VARA: 22.45 Radiojournaal. NOS: 22.55 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym- **"-*- nastlek. 7.20 (S) Muziek en .in formatie. (7.33-7.38 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.22 (S) Dag woensdag - vervolg. (8.33 Van alle markten thuis). 9.00 Ra dioweekblad, met om 9.35 Wa terstanden: 10.15 Koning Klant: 10.30 De Weekbladen: rir 'is fH £leur: ue taDeiuesKrani. ïa.uu Hilversum I. 402 m. NCRV: 11.00 Nieuws en 11.03 Op de 1 'oer'stische film. 19.28 Sportl- 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende koffie - Informatie en com- rtff'o TV serle'r«^TÏ?l:nA 1®'55 fs' Internationaal Jazz-FesUval nastiek. (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Re clame. AVRO: 20.21 (K) AVRO Trophy (Rallycross). 21.00 Pey ton Place. Tv-feullleton. 21.50 AVRO's Televlzlar Magazine. NOS: 22.40-22.43 (K) Journaal. 1971. 23.55-24.00 Nieuws. groene linde: oude liedjes. 17.20 UNESCO-Magazine. 17.40 Toeristische informatie. 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Van Meet af aan licht platenprogramma. 10.00 Nieuws. 10.03 Radiojour naal. 10.06 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 Zet 'm op: vrolijk platen- programma. (13.00 Nieuws) 14.00 Nieuws. 14 03 Gimmick. 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek Boe tiek. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Lichte grammofoonmuziek (17.00 Nieuws: 17.02-17.05 Radio journaal). TELEVISIE schrijven. De zwijgende meerderheid ontbreekt. Maar de reacties van de vrouwen die wel wilden praten, wetti gen het vermoeden dat er nog heel wat meer mis is en dat het in nog veel meer gevallen gaat om huwelij ken die er misschien voor de buiten wereld aardig uitzien, maar in wezen erg koud en liefdeloos zijn. Wie ook ontbreken zijn de mannen. Die hadden corrigerend kunnen op treden. Harriët Freezer merkt zelf al op, dat er eigenlijk net zo'n boek voor en over mannen zou moeten ko men. Niet alleen zou daaruit (kunnen) blijken hoe verwaarloosd en opgeslo ten veel mannen zich voelen, maar ook hoe afschuwelijk vrouwen kunnen zijn: zeurderig, klagerig, dreinend. Logisch, vindt Harriët Freezer, de on derdrukte partij kan alleen geklaag en gezeur gebruiken als wapen. An dere middelen heeft ze niet. Het zou kunnen dat uit een soort gelijk onderzoek bij mannen zou blij ken. dat hun stoere gedoe en hun ijdelheid ook zo'n soort wapen is in de strijd voor meer aandacht. Het zijn me anders wel een stelletje man nen, die in de brieven aan Harriët Freezer opduiken. Alle prototypen ko men voor en allemaal zijn het eigen lijk uiterst onaangename personen, van wie je je afvraagt hoe die vrou wen zo stom geweest kunnen zijn om ooit met ze te trouwen. Een beetje mensenkennis had al hel wat ellende kunnen voorkomen, denk je dan. Maar ook hiervoor geldt, dat de me daille omgedraaid hoort te worden en dat die mannen vaak een stuk be grijpelijker worden als je hun ge zinssituatie zou weten. Al met al: een boek voor iedereen die getrouwd is of van plan is dat ooit te gaan doen, zoals de achterflap zegt. Voor de getrouwden zal dan wel gelden dat die na lezing koortsachtig gaan zitten bedemen of zij ook de kans lopen in zo'n rotsituatie terecht te komen, terwijl de verliefden en ver loofden het wel uit hun hoofd zullen laten er ooit aan te beginnen. Harriët Freezer heeft het boek erg leesbaar gemaakt door veel te cite ren uit de brieven. De wonderlijkste dingen hoor je dan. van die vrouw die het niet erg vond dat haar man haar ontrouw was. maar wel razend werd toen door zijn overspelig bedrijf haar hobby-plantentafeltje wat slor dig verzet was. Of die man die in een soort godsdienstwaanzin zijn vrouw ineens alleen nog maar hemels aan kijkt, maar haar verder laat stikken. Het enige bezwaar tegen het boek is dat een onderwerp dat zoveel met zich meebrengt en zoveel psychologi sche en sociale aspecten heeft, een veel completere behandeling ver dient. Harriët Freezer heeft iets aan geboord dat als het verder zou wor den uitgediept tot een studie zou kunnen leiden die een tegenhanger zou kunnen worden van het proef schrift over de ongehuwden van J. de Jong-Gierveld. Maar in ieder geval heeft Harriët Freezer door haar boek duidelijk ge maakt dat het nuttig zou zijn zo'n onderzoek te doen. Want tegen zoveel treurnis zou wat gedaan moeten wor den. Al was dat alleen maar door in formatie aan mensen die gaan aan tekenen. AH lenbos, de 50-jarige J. F. Hellenbos is „Houd jc nog een beetje van me?", gisteren in het ziekenhuis overleden, door Harriët Freezer; uitgegeven door Zoals gemeld raakten in de andere de Arbeiderspers in Amsterdam: 143 auto drie Nederlanders zwaar ge- blz.; prys ƒ7,50. wond. Paler Michelangelo die aan de Ita liaans-Zwitserse grens kinderen ver zorgt die Zwitserland niet in mogen, gal gsteravond in Hier en Nu een definitie van tv-journalistiek-op-z'n- mooist. Hij zei in een preek dat de NCRV niet stond te filmen omdat ze de kinderen zo mooi vindt, maar om de onrechtvaardigheid waarvan ze het slachtoffer zijn bekend te maken. Was de rol van televisie altijd maar zo nobel, denk je dan. Want kort te voren hadden we in Achter Jiet Nieuws kunnen zien wat een plaatse lijk incident kan losmaken onder ..oppassende Nederlanders". Eiker bout was in Roermond na de onlusten rond een groep Zuidmolukkers. Er was een Nederlander die de Zuidmo lukkers in een vliegtuig wilde laden en hen boven de oceaan wilde losla ten; er was een Nederlander die hen wilde ophangen; er was ook een Ne derlander die hen opgeruimd wilde hebben door „een klein Hitler-tje". Er is wellicht een lezer die zulke uit latingen toeschrijft aan de emotie van het moment, maar die moeten we er toch op wijzen dat een paar maanden geleden dergelijke onvriendelijkheden werden gezegd aan het adres van een Italiaanse gastarbeider, die in een proces gewikkeld was geweest De vrees kan worden gekoesterd, dat dit soort incidenten reeds aanwezige sen timenten versterkt naar buiten bren gen. Hier en Nu vroeg zich later af of de politie niet veel emotie had kun- nen voorkomen, door op tijd te ver->- lclaren dat het dodelijke schot meer dan waarschijnlijk was afgevuurd door een politieman. C. J. L. Vanavond te zien NEDERLAND I KRO 19.05 uur Daktari 20.21 uur Programma over het onder wijs 21.00 uur Andy Williams-show 21.50 uur De rode kamer (8) t.v.- feuilleton NEDERLAND II NOS en AVRO 19.05 uur Première, film kijken en film maken 19.30 uur Operatie minus 5 20.21 uur Rallycross 21.00 uur Peyton Place, t.v. serie 21.50 uur Televisier, magazine Vanavond te horen HILVERSUM I KRO 19.00 uur Lichte muziek uit eigen pro- dukties 19.45 uur Arabelle, opera 22.50 uur Reisoogst, toeristisch maga zine HILVERSUM II AVRO 18.55 uur The Skymasters 19.35 uur Vanavond, gevarieerd pro gramma 22.55 uur Internationaal Loosdrecht Jazz Festival 1971 TERNEUZEN De autobotsing die zondag bij Terneuzen plaatsvond en het leven kostte aan mevrouw Hel lenbos uit Merksen (België) heeft een tweede slachtoffer gemaakt. De echtgenoot van meivrouw Hel- MARY STEWART ii „Nee, ik herinner het me niet." Mijn stem klonk vlak. haast automatisch. Arme David. Arme kleine jongen. „Ik herinner me niet dat ik de naam ooit eerder gehoord heb. Het is het is vreselijk." Mevrouw Palmer slaakte een kreet, greep haar tasje, en stond op.„,0, daar zijn vader en Carrie, daar ginds aan de overkant van het plein, ze kunnen m^ niet gezien hebben... Ik moet hollen. Het was heerlijk eens een praatje te maken, mevrouw Selborne, werkelijk heerlijk." Ze keek me stralend aan. „En trek het u maar niet zo aan van die arme mevrouw Bristol en het jongetje. Ze is gescheiden van die man, weet u. Hij kan niets doen. En kinderen groeien over dingen heen. beweren ze." Over sommige dingen, ja. „Ik ben blij dat u het mij verteld hebt." zei ik. „Ik zou iets hebben kunnen zeggen... Ik had er geen idee van." „Tja, als u de foto's niet heeft gezien." zei mevrouw Palmer. „Natuurlijk is Bristol niet hun echte naam, dus daar aan kon u het niet horen. De ware naam was Byron. Ri chard Byron, dat was het. En nu moet ik hollen. Goeden avond, mevrouw Selborne." HOpFDSTUK 3 Tegen tien uur de volgende morgen was het al even heet als op de heetste dag in Engeland, maar zonder dat je je benauwd voelde, want de lucht was helder en licht. Precies zoals ze gezegd had, trok Louise zich met lectuur en een schetsboek terug in het groene parkje vlak bij het hotel. „Ga jij maar de toerist uithangen," zei zij. „Ik ga onder een boom zitten en druivensap drinken. Met ijs." Als programma klonk dat heel verleidelijk, maar mor gen zou het niet koeler zijn dan vandaag, en bovendien heb ik niet buitensporig veel last van de warmte, dus ging ik op pad voor een rustige verkenningstocht. Ditmaal ging ik de oude stadspoort uit, en vervolgens op zij onder langs de zware vestingmuren naar de hoek van de Rhone in snelle vaart onder langs de Rocher des Doms stroomt en vervolgens rond de westelijke vesting werken van de stad. Het was een stoffige wandeling en tenslotte niet zo'n erg aangename, ontdekte ik. De ber men van de smalle weg zaten diep onder het stof en het zand, en de enige plantengroei, buiten de bomen langs de rivier, waren distels zo droog als vergaan papier. Zelfs langs de vlakke oever van de Rhóne zelf, onder de bo men. groeide geen gras, maar was enkel platgetrapte modder en stenen, waar bedelaars 's nachts sliepen op de kale grond. Een paar reusachtige vogels doken en cirkel den boven de rivier. Maar na een tijdje kwam, rond een bpcht in de stads muur, de oude brug in zicht, met de vier nog resterende bogen die over het groene water zweefden, om als het ware midden in hun vlucht te breken en halverwege de Rhóne te blijven hangen. Daarbeneden in het donkere, jadekleurige water schemerde de watergouden weerspie geling van de kapel van Sint Nicolaas, die de tweede boog behoedt. Hier wordt het water in bedwang gehou den door een zandige landtong en is het stil. Als je daar staat, weet je opeens weer dat dit een van de grote rivie ren van Europa is. Zonder geluid of schuim, effen en on gelooflijk snel, zuigt hij zijn reusachtige weg naar het zuiden, naar de Middellandse Zee, soms zo groen als ser- pentijn, dan weer overhellend naar aquamarijn maar steeds hard van kleur. En toen zag ik^David, die met Rommel aan het spelen was naast de rivier onder de ka- (Wordt vervolgd) 4-7 7 ÖMAAT3E/ WAAROM ÓAAT U XJVET MC£ WlMk'£ LE)J Itf STAD? Smidje Verholen en de veedieven van Texas 121: Verholen was dus, zoals jullie al gezien heb ben. van zijn paard gedui keld en onmiddellijk zocht hij dekking achter een paar flinke stukken rots. Hij gend bleef hij daar met zijn paard liggen. „Dat is net op tijd", zuchtte hij, terwijl de kogels nog over hem heenfloten. „Dat was op het nippertje zeg! Dat had niet veel gescheeld of ik was er geweest! Maar wie zou daar op mij ge schoten hebben? Dat wou ik toch wel eens weten!" Voorzichtig gluurde hij even over het randje van de rots heen, doch nauwe lijks was zijn stekelkuif zichtbaar geworden voor die geheimzinnige schutter, of daar begon de mi trailleur alweer een ratelende voorraad vuur en vernietiging uit te braken. Nijdig ketsten de kogels vlak naast hem tegen de rots en driftig floten zij over hem heen. Geen wonder düs dat hij zich weer gauw liet zakken in de veilige beschutting van zijn rots. „Jonge, jonge, hoe kom ik hier veilig weg" en hoe kom ik er achter wie daar schiet", dacht Verholen. Hij zat zo'n beetje naar de oplossing van dit moeilijke vraagstuk te zoeken, toen hem te binnen schoot, dat hij toevallig een kluwentje touw in de zak had. Een kluwentje van dat fijne, dunne vliegertouw, dat wel een paar honderd meter lang was. Nu is het wel zo, dat men in de prairie gewoonlijk niet met vliegertouw in de zak loopt, maar men ziet alweer, het kan soms goed van pas komen. In ieder geval, onze vriend Verholen had zo'n kluwentje in de zak en daar was hij nu blij om. Toe vallig stond daar vlak in zijn buurt een klein prairiedennetje. De smid brak daar eed tak af en zei: „Kijk eens, bles! Lijkt zo'n dennetakje niet precies op mijn kuif?" De oude bles gaf geen antwoord, doch lag daar maar zenuw achtig op de grond en sloeg nerveus met zijn kalig staartje. „Nou, daar zullen we die gemene sluipschutter eens goed mee voor de gek houden", vervolgde hij. „Eén twéé hoeplaa Verholen hief het dennetakje even boven de rots uit en-jawgl, hoor!!!, de list lukte prima! Onmiddellijk begon die ver borgen schutter weer vuur af te geven. Rat-rat-tat-tat ging het en de kogels floten over de rots heen. „Hahaha!" lachte hij. „Nou zullen we dat ventje wel eens krijgen!" FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9