Deken van Johannesburg acht zich niet schuldig Beleefdheidsbezoek heeft geen politiek doel Athene start proces voor civiele rechter Veel goede wil voor overleg regering en bedrijfsleven Geen aanvulling op uitkering ontslagenen Grol Drs. K. W. Buck (kvp) staatssecretaris volkshuisvesting Tien Litouwse joden in arrest Koningin naar Bali; Prins naar Sumatra Mr. G. C. v. Dam in Tweede Kamer 6 DINSDAG 3 AUGUSTUS 1971 i - Proces legen Zuidafrikaanse feestelijke kan weken dn ren PRETORIA (Reuter, UPI, AP) De Anglikaanse deken van Johannesburg, Gonville ffrench- Beytagh, heeft gisteren ver klaard onschuldig te zijn aan de aanklachten die het openbaar ministerie van Zuid-Afrika te gen hem heeft ingediend. In Pretoria is gisteren het proces tegen de deken onder grote be langstelling begonnen. De 59-jarige geestelijke, die de Britse nationaliteit bezit, is aange klaagd op grond van de wet op de bestrijding van het terrorisme. Als hij schuldig wordt bevonden op een van de aanklachten kan hij minimaal 5 jaar gevangenisstraf en maximaal' de doodstraf krijgen. De deken is een felle tegenstander van de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek. Het proces zal waarschijnlijk enkele weken du ren. De deken is op 20 januari van dit jaar gearresteerd. Na acht dagen voorarrest werd hij tegen een borsom van 50.000 gulden vrijgelaten. Hij moest echter zijn paspoort inleveren bij de politie. Aanvankelijk beschul digden de Zuidafrikaanse autoriteiten de deken van het overtreden van de wet op de onderdrukking van het communisme. Later werd deze aan klacht ingetrokken en werd hij aan geklaagd op grónd van de wet op de bestrijding van 'het terrorisme, een veel zwaardere aanklacht. Pamfletten In de 38 bladzijden tellende aan klacht wordt de deken er ondermeer van beschuldigd, dat hij pamfletten in zijn bezit heeft gehad, waarin steun wordt betuigd aan het streven tot gewelddadige omverwerping van de regering, dat hij mensen heeft aangemoedigd met geweld de Zuid afrikaanse regering omver te werpen, dat hij geld heeft helpen inzamelen voor de bevrijdingsbeweging FRÉLI- MO, die opereert in Mozambique en dat hij geld heeft ontvangen van het "Hoe ziet de binnenkant er uit?" vra - gen deze meisjes zich af tijdens een luchtvaartshow in Godollo (Honga rije). Gelijktijdig laten deze meisjes, in fraaie klederdracht uit het Zsam- bek-gebiedzien dat de hotpants al eeuwen oud is. ATHENE (AP, Reuter, DPA) In Athene is gisteren een proces begonnen tegen acht per sonen, die worden beschuldigd van poging tot omverwerping van de militaire junta. De be klaagden wordt tenlaste gelegd lid te zijn van de verboden com munistische beweging. Voor de eerste keer sinds de staats greep van april 1967 wordt het proces voor een burgerlijke rechtbank ge voerd. Onder de speciale wet, op grond waarvan het proces wordt ge voerd, kunnen de beklaagden tot ho ge gevangenisstraffen worden veroor deeld en is zelfs een doodvonnis in bepaalde gevallen mogelijk. Hoofdverdachte is de 30-jarige bouwvak-arbeider Kikolaos Kamoen- Voorbehoedsmiddelen zijn goedkoop genoeg Van onze parlcmcntsredactie DEN HAAG Minister Sluyt van volksgezondheid meent, dat anticon ceptiva niet, zoals het lid van de Tweede Kamer de heer Wiebenga (PSP) gevraagd had, gratis ter be schikking behoeven te worden ge steld, daar deze artikelen goedkoop genoeg zijn. Wel zal de minister, -zoals in het regeerakkoord is aangegeven, bijzon dere aandacht besteden aan voorlich ting over verantwoorde gezinsvor ming en bevorderen, dat de medi sche controle op het gebruik van voorbehoedsmiddelen in het zieken fondspakket zal worden opgenomen Van onze parlementsrcdactie DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken heeft op een vraag van het kamerlid Wierenga (PvdA) geantwoord, dat het niet in de bedoe ling ligt van de regering eventuele uitkeringen krachtens de werkloos heidswet aan ontslagen arbeiders van Grol te Nieuwe Schans, welke uitke ring 80 procent van het laatstgenoten loon bedraagt, tot 100 procent te doen aanvullen doeros. Twee van de verdachten zijn vrouwen. In een tweede proces staan 17 personen terecht wegens hun be weerde aandeel in het werk van de studentenverzetbeweging „Rigas Fer- Defence and Aid Fund, een organisa tie die geld inzamelt voor de slachtof fers van de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek. Deze organisatie is in Zuid- Afrika verboden. De aanklager overhandigde de rechter een lijst met betalingen, die ffrench-Beptagh zou hebben gedaan aan verboden organi saties in Zuid-Afrika. De verdediger van de anglikaanse deken. Sidney Kentridge, heeft ver klaard dat zijn cliënt inderdaad een groot aantal betalingen heeft gedaan ter leniging van de nood van mensen die wegens hun politieke overtuiging zijn veroordeeld. Hij had echter geen geld gegeven aan organisaties of per sonen die in Zuid-Afrika verbannen zijn. Een van de eerste getuigen die de staat opriep was Louis Henry Jor- daan, behorend tot de gemeente van de st. Mary - kathedraal, waarvan deken ffrench-Beyfcggh de leiding had. Hij werkte nauw samen met de deken en had diens vertrouwen. Sinds 1968 lichtte Jordaan echter de Zuidafrikaanse geheime dienst in over de activiteiten van de deken. Hij zei gisteren voor de rechtbank dat hij daartoe gekomen was wegens de an- tiregerings-opvattingen van de deken. Op aanraden van de geheime dienst was hij bevriend gebleven met de de ken en had al diens activiteiten ver raden. Jordaan zei gisteren, dat de deken wilde dat hij infiltreerde in de veiligheidsdienst, zodat hij een inlich tingenbron kon worden voor de orga nisatie van de deken. Jordaan zei niet welke organisatie hij bedoelde. De getuige van de staat gaf gisteren uit voerige verslagen van gesprekken met de deken. Daarin zou de deken zich een voorstander hebben getoond van geweld als het enige middel om het blanke Zuidafrikaanse regime ten val te brengen. DEN HAAG Drs. K. W. Buck (46), wethouder voor de KVP in Kerk- rade. zal worden voorgedragen als staatssecretaris van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Met de be noeming van de heer Buck is de laatste plaats bezet van de nieuwe regeringsploeg. Minister Udink (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) werd het gisteren met de nieuwe kandidaat eens over diens taakvervulling op het departement. De heer Buck zal speciaal belast worden met de stads vernieuwing, waaronder: sanering en reconstructie van stadskernen en re habilitatie van oude stadswijken en krotopruiming. Drs. Buck werd geboren in Kerkra- de. Hij is gehuwd en vadèr van zes kinderen. In Tilburg studeerde hij bedrijfseconomie. Buck, een textielfabrikant, speelt al jarenlang een rol in de plaatselijke politiek. Veertien jaar was hij onon derbroken lid van de gemeenteraad van Kerkrade. Hy was dertien jaar wethouder voor economische en fi nanciële aangelegenheden. Volgens de wet tegen het terroris me berust de bewijslast voorname lijk bij de verdachte. De staat hoeft slechts in eerste instantie aan te to nen, dat de verdachte de in de aan klacht genoemde acties tegen de staat heeft ondernomen of althans dit heeft geprobeerd. De verdachte moet echter „buiten redelijke twijfel" zijn on schuld bewijzen. MOSKOU (AFP) In de republiek Litouwen in de Sowjet-Unie zijn zon dag tien Joden gearresteerd nadat ze een bijeenkomst hadden gehouden bij een monument voor slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog. Een groep van 30 Joden begaf zich naar het mo nument en gaf geen gehoor aan het bevel van de politie om de plaats te verlaten. Ze verzamelden zich aan de voet van het monument en zongen gebeden ter nagedachtenis aan Joodse slachtoffers van de oorlog. Even later werden tien van hen aangehouden, zo is uit Joodse kringen vernomen. Bij een soortgelijk incident in Kicw, in de Oekraïne, zouden elf joden zijn gearresteerd. Deze foto van de Anglikaanse deken van Johannesburg, Gonville Ff rench- Beytagh, is genomen, toen hij in janu ari van dit jaar bij het gerechtsge bouw in Johannesburg verscheen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De regering stelt vóór alles prijs op een goed functionerend overleg tussen overheid en bedrijfsleven over de huidige sociaal-economische problematiek. Blijkens een giste ren aan de vooravond van het uitspreken van de regeringsver klaring bij de Tweede Kamer ingediende nota over het loon- en prijsbeleid is dit voor de re gering dé belangrijkste over weging geweest om zowel de loon- als de prijsmaatregel in te trekken. De nota is ondertekend door de mi nisters Boersma (sociale zaken) er Langman (economische zaken). De in trekkingsdatum voor beide maatrege len is morgen. Een tweede belangrijke overweging bleek de bereidheid van het bedrijfs leven te zijn om mee te werken aan het vinden van wegen en middelen die de huidige inflatoire tendenzen in de nationale economie zullen kunnen beteugelen of althans beperken. Deze bereidheid bleek onder meer uit het halfjaarlijkse rapport van de SER, waarin unaniem de intrekking van de loonmaatregel wordt bepleit. De raad handhaafde echter zijn standpunt dat ter beteugeling van de overbesteding ook in 1972 de reële loonstijging in zekere mate dient achter te blijven bij de stijging van de produktiviteit. Daarna vond overleg plaats tussen de nieuwe regering en vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven, waarin deze bereidheid opnieuw werd uitge sproken. Wel werd duidelijk te ver staan gegeven dat handhaving van de loon- en prijsmaatregel een functionerend overleg onmogelijk maakt. «2 Effecten H( drie lend wijz, berg het omd van toch gege niet ley ovei Van onze Haagse redactie DEN HAAG Uit het komende staatsbezoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Indonesië mogen geen directe politieke resultaten worden verwacht. In hoeverre bepaalde punten, zoals bijvoorbeeld de kwestie van de politieke gevangenen ter sprake zullen komen, is een open vraag, waarvan de beantwoording zal afhangen van de omstandigheden en mogelijkheden. Behalve minister Schmelzer (bui tenlandse zaken) zijn geen politieke figuren in het veertien personen gro te gevolg van het koninklijk paar op genomen. Volgens het programma vertrekt het koninklijk paar maandag 23 augustus per chartervliegtuig van de KLM van Schiphol naar Bangkok, voor een tweedaags particulier be- TAT7TV 1* 1 ecu L w ccuaago pai III-uiici uc- raios" (een Griekse dichter). Door JOV L) Verontwaardigd zoek op uitnodiging van koning Phoe- verscheidenen van de in-totaal 25 be- ralbo1 koningin Sinkit van Thai- schuldigden is geklaagd over slechte behandeling tijdens het vooronder zoek. Vier vooraanstaande Griekse politi ci hebben gisteren aangedrongen op herstel van de democratie in hun land. In een verklaring zeggen Pana- jotis Kanellopoelos, de laatste Griekse premier voor de staatsgreep, George Navros, die voorzitter is van de partij Unie van het Centrum, Dimitrios Pa- paspyrou, de voorzitter van het laat ste Griekse parlement en ex-minister Ioannis Zigdis, die thans gevangen zit. dat het kolonelsregime verant woordelijk is voor het isolement waar in Griekenland zich nu bevindt. In de verklaring wordt de kolonels ver weten schuldig te zijn aan uitstoting van hun land uit de Raad van Euro pa, het in de Ijskast zetten van asso ciatie van Griekenland met de EEG en het verzet in het Amerikaanse Congres tegen verdere wapenleverin gen aan Griekenland. Volgens de on dertekenaars heeft het regime Ameri kaanse militaire hulp gebruikt om het Griekse volk te onderdrukken, de mensenrechten te schenden en de grondbeginselen van het Atlantisch bondgenootschap, de Europese orga nen en de EEG met voeten te treden. over studentenstop DEN HAAG Het hoofdbestuur van de liberale jongerenorganisatie JOVD is verontwaardigd over de be slissing van sommige universiteiten om voor bepaalde faculteiten een stu dentenstop in te stellen. De JOVD heeft er bij de minister van wetenschappen, De Brauw, op aangedrongen spoedig maatregelen te treffen, die althans voorlopig een op lossing kunnen bieden voor de facul teiten waar een noodsituatie heerst. Hiervoor zouden financiële middelen beschikbaar moeten komen, vindt de JOVD. Beslissingen over een studentenstop moeten volgens de jongerenorganisa tie in de Tweede Kamer genomen worden, zoals dat in 't verleden ook steeds is gebeurd. In die gevallen werden dergelijke beperkende bepa lingen door de Kamer afgewezen. Zelfs de Weners kunnen niet meer dwepen met de "stad van mijn dro men". Weners zuchten onder de lang durigste hittegolf van het seizoen, die de temperatuur heeft doen oplo pen tot 32 graden. Duizende zoeken hun toevlucht in een zwembad. mibol en koningin^ Sirikit van Thai land. Op 26 augustus zal het koninklijk paar in Djakarta aankomen. Die avond wordt in het paleis van pre sident Soeharto het staatsbanket aan geboden, gevolgd door een culturele avond. Het koninklijk gezelschap zal logeren in het guesthouse, dat bij het paleis behoort. Op 27 augustus worden 's morgens Jongen speelde met «raskraan in Spaarndani Van een verslaggever HAARLEM De Haarlemse re cherche heeft een veertienjarige jon gen aangehouden en naderhand aan zijn ouders overgegeven die zondag spelenderwijs de afsluiter tus sen de hoge-drukkraan en de lage- drukkraan van de gasleiding in Spaarndam had opengedraaid. Hier door heeft Spaarndam aan de rand van een catastrofe gestaan. De gas druk liep namelijk op van 0,3 tot 2 atmosfeer: een druk waartegen de gasbuizen niet bestand bleken te zijn. In een aantal huizen sprongen de gasmeters uit elkaar en scheurden de leidingen open. Enkele geysers ex plodeerden en vlogen in brand. De bewoners konden deze brandjes zelf blussen. Ook ontstonden er op een drietal plaatsen lekkages in de onder grondse leidingen. De brandweer, die snel na de eerste alarmmeldingen ter plaatse was, kon erger voorkomen door de hogedrukaf- sluiter dicht te draaien. Hierna liep de gasdruk geleidelijk terug naar hel normale niveau. Door het ontsnappende gas scheurde zondagavond ook op diverse plaatsen het wegdek open De politie zette daarom tijdelijk enkele wegen af. Personeelsleden van het gemeentelijk energiebedrijf en van de dienst open bare werken van de gemeente begon nen gisteravond direct met het inven tariseren en het herstellen van de schade. Alle huizen, waarvan de be woners niet thuis waren, werden ge controleerd. De totale schade, die door deze drukverhoging is aange richt, is nog niet bekend. De jongen verklaarde gistermiddag tegen de politie „geen kwaad' te heb ben gezien in zijn spelletje met de gaskranen. kransen gelegd op het Indonesische ereveld Kalibata en het Nederlandse ereveld Menteng Pulo. In de namid dag wordt een bezoek gebracht aan de Djakarta fair, een permanente tentoonstelling tegenover het paleis, waarbij de Indonesische en Neder landse paviljoens worden bezocht, 's Avonds is ten huize van de Neder landse ambassadeur mr. H. Scheltema een ontvangst voor Indonesische autoriteiten. Zaterdag 28 augustus worden de Nederlandse school en het Nederlands cultureel centrum, het Erasmushuis, en een instituut voor zwakzinnige kinderen bezocht, 's Avonds is er een receptie voor de Nederlandse ge meenschap bij de ambassadeur. Kerkdienst Zondag verlaat het gezelschap na een dienst in de Immanuelkerk Dja karta. via de plantentuin te Bogor en het buitenverblijf van president Soe harto te Tjipanas en gaat men per auto naar Bandung, 's Avonds is er een culturele avond in het paleis van de gouverneur, waar ook gelogeerd wordt. Maandag 30 augustus: bezoek aan de vulkaan Tangkuban Perahu en aan het blindeninstituut Wyata Guna. 's Middags vliegt men naar Jogjakar ta, waar de dag wordt besloten met een diner aangeboden door de sultan. Dinsdag: een bezoek aan de Neder landse leeszaal en 's middags een tocht naar de tempel Borobudur, waar 's avonds in het openluchtthea ter, met de tempel als achtergrond, fragmenten uit de Ramajana-legende worden opgevoerd. Woensdag vertrekt de koningin naar Bali. Prins Bernhard zal dan waarschijnlijk naar Sumatra gaan, waarvoor hij als president van het World Wild Life Fund bijzondere be langstelling heeft. In Bali logeert de Koningin in het presidentiële verblijf, waar mevrouw Soeharto gastvrouw is. Drie dagen met een uitgebreid pro gramma, dat alle toeristische hoogte punten omvat, worden op Bali door gebracht. Zaterdag 4 september wordt terug gevlogen naar Djakarta waar nog een tocht door de oude en nieuwe stad wordt gemaakt, 's Avonds geven Ko ningin en Prins het contradiner in de Baliroom van het hotel Indonesia. Zondag 5 september vliegt het ko ninklijk gezelschap terug naar Ne derland. Het effect van intrekking van de loonmaatregel zal naar de mening van de regering voor de verschillende categorieën werknemers een verschil lend effect kunnen hebben. Zo ver wacht minister Boersma (sociale za ken), dat een- of meerjarige contrac ten die onder de loonstop zijn afge sloten ongewijzigd zullen blijven. In sommige andere gevallen daarente gen, bijvoorbeeld wanneer in 1971 nog geen contract werd afgesloten, zouden werkgevers en werknemersor ganisaties over de gehele looptijd van het contract verbeteringen kunnen overeenkomen. De regering zal, nu de algemene prijsmaatregel is ingetrok ken, geen gebruik maken van haar bevoegdheid om op grond van haar bevoegdheid gedetailleerd in te grij pen in de prijsvorming van afzonder lijke goederen en diensten. De rege ring wil hiervoor het advies van de SER afwachten inzake het conjunctu reel politieke instrumentarium. Ook zal geen toepassing worden gegeven aan het in de ijskast gezette artikel 8;sori (gedetailleerd ingrijpen in afzonder-i kas lijke cao's) van de wet op de loonvor- D ming. Het kabinet is van plan in dejschi tweede helft van augustus overleg tejstaa plegen met de centrale werkgevers-|het en werknemersorganisaties in het ka der van de Stichting van de Arbeid" f~~ over het concrete proces van loon- en prijs-vorming. Groot succes voor A Anneke Grönloh op Curacao WILLEMSTAD Een overweliii- gend succes op Curagao heeft er voor gezorgd dat Anneke Grönloh haar verblijf met enkele dagen heeft ver- j 1 lengd. Zondagavond beloofde zij tij- t»,, dens een afscheidsvoorstelling het publiek in Willemstad spoedig terug te komen. Het meeste succes hadden. Making nel Whoopee en Piet kan niet vrijen, ter- wijl de zaal bijna afgebroken werd, wanneer zij „Vladimir" zong. Het verblijf op het eiland heeft een diepe j l-l indruk op haar gemaakt. VIS Van een a r verslaggevers DEN HAAG Tot lid van de a.r. Tweede-Kamerfractie is benoemd mr. G. C. van Dam uit Nootdorp. Hij neemt de plaats in van mr. J. H. Grosheide, die tot staatssecretaris van justitie is benoemd. De eerst in aanmerking komende kandidaat voor deze Kamerzetel was de heer A. H. de Boer. die sinds maart wethouder van de gemeente Velsen is. Het op dit moment bedan ken voor dat wethouderschap zou de plaatselijke gemeenschap en de A.R. Partij in de streek voor grote proble men plaatsen. Mr. Vant Dam. in 1922 geboren, heeft rechten gestudeerd aan de VU, en trad in dienst als adjunct-secreta ris en secretaris van het Verbond van de Federatie van Katholieke en Prot. Prot. Chr. Werkgevers en later van Chr. Werkgeversverbonden. Hij is nu onder meer algemeen secretaris van het Ned. Chr. Werkgeversverbond, lid van het partijbestuur van de ARP. secretaris van het convent van chris- telijk-iociale organisaties. Een lavendelblauw fluwelen broekpak gecombineerd met een blouse met stroken en een rode jersey japon met geplisseerde rok toonde mode- ontwerper Ted Lapidus in Parijs voor zijn wintercollectie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6