Geen auto's in dit prachtige Treinreizigers hebben wensen Vragen over organisatie Europese kampioenschappen indooratletiek Koeien doorploegden Zoeterwoudse tuinen Ingezonden Groenoordhal sit met gat in begroting van f75.000 Meeste tijd in de gevangenis Kwart eeuw koster van Adventskerk Voorschotense halte voorsiet in behoefte NOORDWIJK AAN ZEE BEZORGER te NOORDWIJK nieuwe leidse courant dinsdag 3 augustus 1971 LEIDEN Deze zomer spant Leiden zich meer dan anders in de bewoner eraan te herinneren en de vreemdeling erop te -wijzen dat in zijn talrijke musea on gekende collecties cultuurschat ten te vinden zijn. Een bezoek aan deze stad zonder museum bezichtiging is niet df. Je kunt net zo goed naar Rome gaan en de St. Pieter voorbijlopen of naar Drente zonder hunebedden. De museumleiding wil ook van de gedachte af, dat musea alleen maar op regendagen goed genoeg zijn. „Als je een tijdlang door de stad hebt rondgedwaald is het een verademing in de koelte en de geheel andere we reld van het museum terecht te komen", zei een museumdirec teur ons. „Je doet er bovendien een geweldig stuk verrijking op. De musea ontvangen hun gas- Wie wat over de Nederlandse molen aan de weet wil konten, kan in De Valk terecht en wie de zomerse warmte die ons deze zomer zo royaal wordt gegund, even wil onderbreken voor een Geologie en Mineralogie meldt een nieuwe aanwinst: het skelet van een reuzenegel. Uitgebreide verzamelingen zoogdieren, vo gels en vissen zijn in Natuur lijke Historie te zien. De Hortus is een lustoord met uniek bota nisch materiaal. Oudheden be vat zeldzame afbeeldingen van de prehistorische mens in ons land. Wis-, natuur- en sterre- kundigen krijgen in Natuur wetenschappen zeldzame instru menten te zien. Ons krijgshaftig verleden staat in het Leger museum te pronk en De Laken hal presenteert behalve zijn vaste verzameling een kijkje in 100 jaar openbaar vervoer in Leiden. En dit is nog maar een greep. Wie een museumtocht wil ma ken, raden vrij aan zich eerst de folder Leiden Museumstad aan te schaffen. Men kan die krijgen bij de VVV naast het station. De foto's op deze pagina zijn gemaakt in het stedelijk mu seum De Lakenhal en in het Legermuseum. (Foto's Willem Croese) erse nelfs cht- »en- het Ne' i de oge- de ker- t de sleer ken- mo- lijke kker eme iken toe- hese over van ring. d in taan de als jrin- roor- e de loo- geen de mo- i en op dit ordt. lijk- n t. vens mo mijn van i hoe ;chap een de mee. lend, :hou- hel- jven. jzin- orige DEN HAAG Naar de mening van de ouders van de 21-jarige jon geman uit Leiden, wordt hij te zwaar gestraft, maar de jongen zelf bleek in dit opzicht wel van mening te verschillen; hij gaf toe dat de straf fen hem wel toekwamen. Daar maakt hij het dan ook wel naar door zijn herhaalde terugkeer bij politie en justitie. Nu was het weer, omdat hij een inbraak had gepleegd in een ga rage aan de Hoge Rijndijk, met f 100 als buit. De officier moest vaststel len, dat de jongeman meer tijd in de jevangenis dan daarbuiten door- )rengt. „Het gaat op terbeschikkingstel- len van de regering en plaatsing in een inrichting aan", zo waarschuwde hij. Voor dit geval wilde de officier nog volstaan met drie maanden ge vangenisstraf. De verdediger bepleitte een meer voorwaardelijke straf met de bepa ling. dat verdachte niet" meer in een café mag komen. „Met een dergelijke voorwaarde vraag je meteen al om moeilijkhe den". vond de rechter, gezien juist de aantrekkingskracht van het café voor de jongeman'. Het vonnis werd twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voor- arrest, omdat verdachte nog tot no- Tr" vember bezig is straffen te onder gaan. ALPHEN De heer A. Maaskant, Sint Jorisplein 2 viert vrijdag 6 augustus zijn zilveren jubileum als koster van de hervormde Advents kerk aan de Julianastraat. De heer Maaskant, die in Klaas waal is geboren, was voor hij koster Werd. werkzaam in de metaalin dustrie. Als koster volgde hij de te heer H. Burggraaf op die conciërge werd van het Chr. Lyceum te Am sterdam. Vrijdag wordt in de grote zaal van de Opstandingskerk aan de Prinses Irenelaan een bijeenkomst gehouden. Vanaf 18.30-20.00 uur zal er een re ceptie zijn. LEIDEN De organisatie van de Europese kampioenschappen indoor atletiek krijgt een 'politiek' tintje. De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, die de Leidse Groenoordhal na de wedstrijden op 2 en 3 januari van dit jaar kandidaat had gesteld voor de Europese kampioenschappen Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Elisabeth, d v W F Kaapaan en G E A Briks; Susan na M, d v J H Woerde en A S Mes man; Klaas J, z v J S H Hollerman en T Gijzen; Ricky D M, z v T T Boom en H N Heijns; Pieter, z v C Chaudron en J W van Dam; Rykie E, d v D A Pauw en M A Hurter; Elisa beth A A, d v S P W Crono en A E C Venneman; Sandra, d v R van Veen en J M van Vliet; Remco M H, z v P van Duijl en J van Houten; Willem, z v J Meijvogel en J S Monteba; Daphne, d v G A Bes en A A M Straathof; Marianne Chr. d v C van Duijn en M van Duijn; Amerik, z V J Schuitemaker en W van Rijn; Rem co M F. z v F Misset en G A Har- berts; Michael H C, z v G C Wesse- iing en M A Duijnisveld; Manuela A, d v J F Groenewoud en J E A M ^Gchuïd: E A Vork en C T M J Hendriks; T KI eer en J F C Verhoog. in 1973, heeft onlangs laten door schemeren de kandidatuur van Leiden te zullen intrekken,, indien de gemeente Leiden niet kan zorgen voor voldoende financiële garanties. Drs. J. W. de Graaf, lid van Pro vinciale Staten voor de PvdA, wil binnenkort aan Gedeputeerde Staten een drietal vragen over de organisatie van de kampioenschappen stellen. De moeilijkheden bij de organisatie van de indoorkampioenschappen lig gen duidelijk op het financiële vlak. Indien dc Europese Atletiek Unie (EAA) de kandidatuur van Leiden aanvaardt, zal de KNAU ervoor moeten zorgen, dat er voldoende financiële garanties zijn. De KNAU ziet zelf geen kans financiële voorzieningen te treffen. Ook het gemeentebestuur van Leiden is door zijn financieel moeilijke situatie niet in staat om zoals dat in andere gemeenten bij dergelijke gebeurtenissen wel het geval is steun aan dit sportevenement te ver lenen. De begroting voor de indoorkam pioenschappen bedraagt f225.000. Op basis van deze begroting moet er een garantiestelling van f 150.000 komen. De helft van dit bedrag is reeds van particuliere zijde toegezegd. Er moet dus nog een garantstelling van f75.000 bij. Komt die er niet, danzal de KNAU de kandidatuur van Leiden moeten intrekken en zullen de kampioenschappen aan het Zweedse Göteborg worden toege wezen. Drs. De Graaf zal GS vragen of het in verband met de toch ook regionale belangen van dit evenement niet tot de taak van het provinciaal bestuur mag worden gerekend te bevorderen, dat de kampioenschappen in Leiden worden gehouden. Indien GS het belang van dit sport evenement voor Leiden inzien er komen enkele honderden buiten landse journalisten, die onder andere het toerisme in de kuststreek zouden kunnen bevorderen dan vraagt drs. De Graaf of de provincie zich voor een bepaald bedrag garant kan stellen. Mr. De Bruijn verlaat Leids kantongerecht LEIDEN Kantonrechter - oud ste in rang, mr. R. de Bruijn, heeft de pensioengerechtigde leeftijd be reikt. Tijdens een zitting van het kantongerecht op dinsdag 31 augus tus, om half vier. zal hij afscheid nemen. Aansluitend is er om 13 30 uur een receptie. Tentoonstelling tuingroepen LEIDEN Wethouder mevrouw N. A. den Haan-Groen hoopt zater dag 28 augustus om 10 uur in de kan tine van het Centrum voor vakoplei ding van Volwassenen aan de Roose- veltstraat een tentoonstelling te ope nen, -.vaar leden van de tuingroepen ..Oostvliet", „Roomburg" en „Onder linge Turnvereniging" bloemstukjes en produkten van de tuin tonen. De tentoonstelling is zaterdag 28 augustus van 10.00 tot 18.00 en zon dag 29 augustus van 12.00 tot 18.00 uur te bezichtigen. ZOETERWOUDE Een groot aan tal koeien van veehouder A. Paarde- kooper uit de Noordbuurtscweg heeft in de nacht van zondag op maandag voor consternatie gezorgd in het dorpscentrum. Ze ontsnapten rond 1 uur uit het weiland nabij de trappen- fabriek Van Cromvoirt. Vermoede lijk is opzet in het spel. Sommige koeien hebben op de wandeling door het dorp een ravage aangericht in de tuinen. Late weg gebruikers raakten in moeilijkheden en dreven de dieren uit de Dorps straat. Om twee uur werd de heer Paardekooper gealarmeerd. Intussen was de bestuurder van een personenauto op de Dokter Kort- mannstraat met de koeien in botsing gekomen, waarbij twee dieren ver wondingen opliepen en de voorzijde van de auto zwaar werd beschadigd. Om half vier waren de 41 koeien weer in het weiland terug. In de NLC van donderdag 29 juli trof ik een ingezonden stuk aan van de heer J. van den Oever (ing. v. d. afd. Wegen van de Prov. Waterstaat in Zuid-Holland) waarin deze het volgende commentaar gaf op de ac tiviteiten van de Werkgroep Milieu beheer, waarvan ik medewerker ben: „De Werkgroep Milieubeheerheeft ook zitting in een werkgroep voor de aanleg van de secundaire weg 16 nieuw. Deze werkgroep die onder lei ding staat van de hoofdingenieur van de prov. waterstaat in Zuid-Holland, ir. J. Krabbendam, heeft reeds diver se malen gevraagd om suggesties en voorstellen, waardoor het milieu zo min mogelijk geschaad wordt. Maar dan wordt cr geen antwoord gegeven. Ageren goed, maar graag positief blijven." Inderdaad werd ik vorig jaar uit genodigd door ir. Krabbendam om zitting te nemen in een werkgroep, die de aanleg van de Leidse Baan door de natuurgebieden tussen Was senaar. Leidschendam en Voorscho ten zou begeleiden. Op de eerste bij eenkomst werd mijn brief aan ir. Krabbendam als uitgangspunt aan vaard; daarin stelde ik het behoud van dit onvervangbare landschap noodzakelijk te achten en de aanleg van de weg onverantwoord, maar desondanks een constructieve bijdra ge te willen leveren. Een inventarisatie leverde o.m. de volgende problemen op: 1. Door de aanleg van de weg gaat meer dan 60 hectare natuurge bied in de Randstad direct verloren; door het gebruik van de weg wordt ter plaatse lucht, water en bodem vergiftigd, waardoor aan weerszijden LEIDEN Vijfduizend gulden was de buit die een inbreker zich in de nacht van zondag op maandag ver schafte. De dader brak in bij een kle dingmagazijn aan de Breestraat en nam een geldkistje mee. Bij een automatiek aan de Haar lemmerstraat is in diezelfde nacht de kassa gekraakt. De inhoud was 30 gulden. een storingsmilieu ontstaat. Het kwa litatieve en kwantitatieve verlies door aanleg en gebruik wordt meest al op een veelvoud van het directe grondverlies geschat. 2. Door het afgraven van veen en vooral door het opspuiten van zand voor de aanleg van de weg zal de wa terhuishouding worden gestoord, waardoor in de eerste plaats plant en diersoorten in het water worden bedreigd. 3. Door aanleg en gebruik van de weg wordt de samenhang tussen de delen van dit natuurgebied verbro ken of ernstig gestoord. Een aantal diersoorten, waarvoor de resten te klein worden, zal verdwijnen. Veel diersoorten, waarvoor de samenhang een bestaansvoorwaarde is, zullen in grote aantallen jaarlijks bij het over steken verkeersslachtoffer worden. 4. Door aanleg en gebruik van de weg wordt het landschap geforceerd en de rust zoekende stedeling wordt in een stilte- en natuurgebied gecon fronteerd met het gezicht op en het lawaai en de stank van het voort razende verkeer over een brede auto snelweg. De problemen 1 en 2 zijn binnen het kader van deze weg niet of nauwe lijks oplosbaar. Probleem 2 lijkt na voorlopig on derzoek in samenwerking met het Lab. voor Gezondheidstechniek v. d. TH Delft, vooral door het opspuiten van zand uit Vlietland veel ernstiger dan aanvankelijk werd voorgesteld. De oplossingen voor probleem 3 verkeren in Nederland nog in een experimenteel stadium. Wij stelden voor om de verwachte aantallen ver keersslachtoffers onder zoogdieren en vogels te verminderen door een com binatie van rasters langs de weg en tunnels er onderdoor en dichte, smalle heggen vooral langs de bos randen, waardoor mogelijk laag uit het bos vliegende vogels tot boven het verkeer „gestuwd" worden. Wij stelden voor probleem 4 een combinatie van de juiste wegdeklaag, geluidkerende aarden wallen en af- De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor direct een Leuke bijverdienste voor scholier. Geen incasso. Nadere inl. afd. inspectie Nieuwe Leidse Courant, Steenstraat 37, Leiden. Tel. 01710 - 31441. VOORSCHOTEN Het N.S.-slation Voorschoten voorziet in een be hoefte. Duizenden Voorsehotenarcn hebben de weg naar deze halte plaats gevonden. Minstens ieder half uur stopt een trein voor beide richtingen. Dc richting Leiden is het meest in trek, mede door de gunstige ligging van het station. Leiden. Toch zün er veel Voorschotenaren, die nog steeds het station Leiden als begin- en eindpunt van dc treinreis zien. Bij navraag bestaan er enkele wensen by de Voor schotense treinreizigers. Station Voorschoten betekent het eindpunt van de serviceverlening van het openbaar vervoer. NZH-buslijn 45 komt wel vlak bij station Voorschoten, maar houdt totaal geen rekening met de N.S.- rlienstregeling. Vrijwel steeds staat 'n autobus voor de spoorbomen van de Papelaan te wachten. Zodra de bomen open gaan, rijdt de autobus verder. De eerstvolgende bus komt pas een half uur later. De taxi standplaats is veelal onbezet, al hoewel een telefoontje via de open bare cel binnen enige minuten een taxi doet komen. Wie station Voorschoten wil be reiken, wordt gedwongen voor eigen vervoer te zorgen. Auto parkeerplaatsen en fietsenstalling zijn aanwezig en voorlopig groot genoeg. Helaas liggen deze berg plaatsen voor bet particuliere ver voer uit het zicht van het stations gebouwtje en jongelui hebben reeds menige bromfiets en ook wel auto gedeeltelijk gesloopt. Auto antennes en achterlichtjes zijn gevaarlijke zaken. De rijkspolitie controleert regelmatig, maar voor dat deze ter plaatse is zijn de jonge slopers alweer vertrokken. Als minder plezierig wordt ook het eindpunt van de stoptrein in Leiden gezien, waar steeds overgestapt moet worden. Kort geleden heeft Leiden bij het Leidse station parkeermeters ge plaatst. Nu is dit station voor de treinreizigers moeilijk fe bereiken, omdat de overgebleven parkeer plaatsen achteraf liggen en minder veiligheid hieden. Station Voorschoten gelegen buiten 't dorp, zal nooit lijn 46 in de nabij heid krijgen. Een woordvoerder van de NZHVM zegt. dat de NZH nim mer kan voldoen aan de wensen van de plaatsen tussen Leiden en Den Haag om de interlokale lijn 46 te laten „slingeren". Een reis zou dan veel te lang gaan duren. Sedert lijn 45 (Leiden-Wassenaar) de wijk Boschgeest aandoet, komt de bus ook niet meer langs het station, maar wel vlak er bij. Inmiddels hebben enige hoofdambte naren van ministeries de N.S. ge vraagd de internationale trein in Voorschoten te laten stoppen. Er zijn veel ambtenaren verbonden aan de E.E.G. schermende beplantingen voor. In samenwerking met de Technisch Phy- sische Dienst TNO-TH te Delft be gonnen we met oriënterende geluids metingen. Enkele maanden geleden meldde ik ir. Krabbendam, dat een rapport van dat onderzoek gereed gekomen was; ik verzocht hem de voortgang van het onderzoek o.m. door het ver strekken van verwachte verkeersin tensiteiten op de weg mogelijk te maken. Het moet mij hier van het hart, dat ik mij in dit werk voel als of ik een kunsthand aan het ontwik kelen ben voor iemand, van wie de gezonde hand nog geamputeerd moet worden. Waar het de Werkgroep Milieube heer i.v.m. deze weg wezenlijk om gaat, is dat allerlei belangrijke func ties van de beperkte ruimte in de Randstad en eigenlijke menselijke behoeften (goed wonen, gezond milieu en recreatie) ondergeschikt worden gemaakt aan de ontwikkeling van het ruimte verslindende autoverkeer. Daarom adviseren wij ook tégen de voortgezette aanleg van deze weg. Het onderzoek van genoemde proble men en „oplossingen" wordt echter voortgezet voor het geval deze weg onverhoopt tóch verder uitgevoerd zal worden. Als u inlichtingen over ons werk wilt hebben of steun eraan wilt ge ven, kunt u respectievelijk bellen: 01710—30645 (Zoöl. Lab.) en 01761— 7876 (Mevr. M. C. Löwer-de Raadt). W. J. ter Keurs. Dinsdag 2 augustus RIJN'SBURG: Immanuelkerk, 8 u.: chr. mannenkoor uit Bodegraven en Dirk Schoneveld, orgel. KATWIJK AAN ZEE: Nieuwe Kerk, Voorstraat. 8 u.: orgelconcert Felke As- ma. Stadhuis. 7-8 u.: spreekuur Bouwfonds. Breestraat 19. 7-8 u.: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Woensdag 4 augustus KATWIJK AAN ZEE: Oude Kerk. 8.30 u.: samenzang. NOORDWIJK AAN ZEE: Hervormde Kerk. 8.30 u.: samenzang, Jos Admiral, organist: C Hoek, piston en harmonie Crescendo. Steenschuur 1. 5-7 u.: voorlichting so ciale wetgeving. Stadhuis. 4-6 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. FILMS STUDIO (Steenstraat 39). ..Samen uit. samen thuis", a.l., dag. 2.30, 7 en 9.15 zondag 2.30. 4.345. 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend, beh. zon om 10.30 uur „SJore en SJimmie". LIDO Steenstraat 39). ..Lawman". 14 jaar. dag. 2.30 7 en 9.15. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. CAMERA (Hogewoerd 49-51), „Jungle Book", dag. 2.30 uur. Zo 2. 4.15 uur; ..Kellies Heroes". 14 Jaar. dag. en zo 7 en 9.15 uur Nachtvoorstelling: „Het Slot Der Verloren Vrouwen", vrijdag en zaterdag 23.30 uur. LUXOR (Stationsweg 19). „The Great Race", a.l.. dag. en zo 2.30 en 8 uur. TRIANON (Breestraat 31). ..Een Haar in mijn soep" 14 Jr., dag. 2.30. 7 en 9.13 uur. Zo 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. REX: „Bellestarr". 14 jr., dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag eveneens 4.45 uur. Nachtvoorstelling: „Django. de mgn zon der genade". 18 Jr. Vrijdag en zaterdag 23.30 uur. Apotheken Na vrijdag 30 Juli vanaf 17.30 uur: Zulderapotbeek. Lammenschansweg 7, tel. 23553. Apotheken Voorschoten en Leiderdorp gesloten. Apotheek Oegst- geest geopend. Dokters dienst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3