Selectie-systeem bewijst waarde Rijke oogst van Naarden Wybert komt met profploeg FC Den Haag scoort niet Wim van Steenis een klasse apart in Barendrecht Zwemstrijd in cijfers ich pe] MAANDAG 2 AUGUSTUS 197' 1*= DEN HAAG Sterk verscherpte limieten voor afvaardiging naar de Olympische Spelen zullen binnenkort het optimisme van de nationale zwemtop moeten beteugelen. Het opmerkelijke herstel van Nederland als zwemnatie is de afgelopen week tijdens de nationale titelstrijd met een begrijpeliik golfje van enthousiasme verwelkomd. De inter nationale cijferlijsten bewijzen echter, dat ondanks de vloed van records, voor de gelever de prestaties niet meer dan een beschaafd applausje mag klinken. De achterstand op de „top" van Europa blijft vooral bij de heren nog verbluffend groot. De dames kun nen zich aan het einde van de maand weer bij Europa Cup-wedstrijden naar Europees niveau tillen. Verder weg straks in München ligt de realiteit, de wereldtop ook. Bestaande uit Amerikanen en een handvol Australiërs, die Europa ongetwijfeld dan weer eens een minderwaardigheidscomplex zullen bezorgen. De Nederlandse zwemwereld mag na de zo met toptijden overgoten kampioenschappen in Europa weer een klein woord je meespreken. Dat verheugende herstel ligt voor het grootste deel ten grondslag aan de eerste, grove selectie, die deze winter voor de Olympische ploeg heeft plaatsgevonden. In het bad De Morgenstand (25 meter) snelden niet minder dan 14 dames en zes hreen later aangevuld met de toen zieke Linda de Boer naar een plaats in het voorlopige selectieteam. Een verrassend groot aantal vol deed toen aan de door de zwemfaond voorgeschreven limiet-tijden. De gis teren afgesloten zomerkampioen- sohappen in het snelle 5 Ometerbad Overbosch in Den Haag vormden een nieuwe stap op weg naar München. De in april gemaakte tijden moesten nu (ongeveer) herhaald worden. Het gros van de geselecteerden slaagde. Anderen krijgen in de komende we ken tijdens de Europese jeugdkam pioenschappen, een landenwedstrijd n met Egeland en West-Duitsland en tijdens Europa Cup-ontmoetingen een nieuwe kans. Vier „nieuwelingen" bleven de afgelopen dagen onder de limieten kunnen op extra aandacht en medewerking van de KNZB-keu zeheren rekenen. Voor Bert Bergsma (100 meter vrije slag). Trudy Jansen, Truus Zandvoort (beiden 200 meter vlinderslag) cn Wijda Mazereeuw (200 meter wissel slag persoonlijk) houdt het voldoen aan de milde minimumeis niet auto matisch promotie naar de Olympische kandidatenlijst in. Nico van Dam. sa men met colleta-bondsadviseur Jo Schreurs belast met de „begeleiding" van de nationale ploegen: „We moe ten voorzichtig zijn en geen valse verwachtingen bij de vier opwekken. We zullen met hun in contact blijven, adviezen uitbrengen en trainings ruimte creëer en. Ze mogen slechts DEN HAAG De eerste grote' wedstrijd van FC Den Haag/ADO op het eigen Zuider park is gedeeltelijk een succes geworden. De ploeg met ex-Hol land Sportspelers Paul Roodnat en Sjaak Roggeveen mocht dan tegen Crystal Palace niet verder komen dan 00, het eer ste half uur van het duel gaf een ADO te zien dat beter speel de dan verleden jaar. De voorhoede heeft met de komst van de Holland Sport-spelers en met Wietse Couperus aan kracht aanmer kelijk gewonnen. Het kwam er tegen de Britten, die vier dagen geleden met 10 van Feijenoord verloren, niet helemaal uit, maar het spel in de openingsfase houdt een belofte in. Ook defensief toonde ADO een stap verder te zijn gekomen met de aan koop van Thijs Wijngaard*». Hij moet Theo van der Burch bij het zo kriti sche Haagse publiek doen vergeten. De ex-Telstarspeler die in de oefen wedstrijd tegen RVC nog wel eens een steek liet vallen, toonde nuech- ter helemaal aangepast te zijn. De felle Engelse aanvallen (vooral toen de strijd kort voor rust wat harder werd) stuitten herhaaldelijk op het vooral positioneel sterke spel van Wijngaarde. In Den Haag waren ruim 9000 toeschouwers. FC Den Bosch won in Heeswijk met 0—7 van de plaatselijke 4e-klas- se-vereniging. Henk Meesters scoorde vier maal, Wü Uijens tweemaal. Het zevende doelpunt kwam op naam van Lambert Kreekels. AZ '67 speelde in Alkmaar doel puntloos gelijk tegen het Engelse Charlton Athletic. Uitblinker bij AZ was Flip Stappe. Er waren 4000 toe schouwers. Feijenoord lijkt in Matthias Mai- wald de vervanger voor Ove Kindvall gevonden te hebben. Maiwald scoorde zaterdag in het duel tegen De Graaf schap vier van de vijf Rotterdamse treffers. Schneider doelpuntte een maal. Voor de Doetinchemmers scoor den Oosterveld (ex-NEO en Meijers. Blauw Wit speelde dit weekeinde tweemaal. Zaterdag speelden de Am sterdammers gelijk tegen Heer (le klasse amateurs): 22. Voor Blauw Wit doelpuntten Buijs en Kramer, voor Heer Eurlings (2). Gisteren won Blauw Wit met 05 van Walram in Valkenburg. Doelpunten van: Kra mer, Van Nee, Muller, Frenkel en Buijs. NAC verloor van het Engelse Sheffield United met 0—1. In de 25ste minuut scoorde Dearden. Er waren 6500 toeschouwers. Eindhoven versloeg de amateur club Budel met 28, via doelpunten van: Struik (2), Van der Zanden (2), Senders en Schalks. Budels treffers kwamen van Soers en Sprengers FC Utrecht op een negendaags trainingskamp in West-Duitsland speelde zijn tot nu toe zwaarste wed strijd tegen het twee jaar geleden uit de Regionalliga gedegradeerde Tulda. De Utrechtenaren wonnen met 13. Opmerkelijk is dat de van zijn bles sure genezen Ton Pronk tot nog toe als enige alle wedstrijden heeft mee gespeeld. hopen, dat ze bij de volgende winter kampioenschappen een definitieve plaats in de selectie kunnen verove ren. Iemand, die op de 200 meter vlinderslag 2. 30.-zwemt moet niet onmiddellijk op een reis naar Mün chen rekenen." Vlinderslag Op de 200 meter vlinderslag )da- mes) kwam de soepele wijze van de eerste selectie naast de kwalitatieve stijging in de breedte het best to uitdrukking. Niet minder dan vijf zwemsters bleven op die afstand on der de limiet. Zelfs een outsider als Linda de Boer stelde op dat nummer haar kandidatuur. Trainster Wil Bunschoten: „Eigenlijk is het een schande, dat Linda op die voor haar bijna vreemde afstand de limiet heeft gehaald." Trudy Jansen (na haar vertrek uit Wychen op weg naar Esca in Arnhem zwemmend onder „KNZB") en truus zandvoort (De DEvel, Zwijndrecht) zagen hun harde werken van de laatste maanden met een „limiettijd" beloond. Limieten, die gebaseerd zijn op de achtste finaleplaats tijdens de Europese titelstrijd van vorig jaar in Barcelona en daarom nog bitter wei nig perspectief voor een redelijke klassering tijdens de Spelen bieden. Daarom zullen de limieten aan het einde van het seizoen zorgvuldig bij geslepen worden. Nico van Dam: „We zijn, vooral op de 200 meter vlinder slag. met de limieten erg mild ge weest. Straks, na de Europa Cup wedstrijden, de open Amerikaanse kampioenschappen en de landenduels kampioenschappen en de landenduels TUSSEN Amrika e Rusland en Ame rika en Oost-Duitsland zullen we aan de hand van de wereldranglijst nieu we eisen stellen. Die zullen voor no vember bekend worden gemaakt. Aan die eisen moet volgende winter wor den voldaan. Een redelijke kan sop een finaleplaats in M unchen zal onze maatstaf zijn." •fo Vraagtekens Met de nu geldende tijden kunnen ongeveer twintig zwemmers en zwemsters meer dan dertig starts ma ken. Straks zal de zeef fijner zijn en zullen de kandidaten, die nu op de voorlopige lijst staan maar er nog niet in geslaagd zijn him plaats waar te maken eventueel geschrapt worden. Enith Brigitha, Arnold Rood, Els Droog, Tineke Hofland, Gerda Lassooy, Gerard Gielen en Cora Schouten mogen voorlopig nog een fors vraagteken achter hun prestatie- curve zetten. Dit septet krijgt bij de landenwedstrijd en dc Cup-duels alsnog een kans zich te bewijzen. Onder dit zevental bevinden zich tavee zwemsters op de vrije slag: Enith Brigitha en Cora Schouten. De in Curacao geboren Brigitha is de laatste weken door ziekte geplaagd en heeft negen dagen niet kunnen trai nen. Y-trainster Wil Storm: „Ze gaat iedere dag weer beter. Ik heb goede hoop. dat ze zich straks weer zal la ten zien." VZC-zwemster Cora Schouten, ook een voorlopige schakel in de 4 x 100 meter vrije slag estafette-ploeg voor München, maakt vooral mentaal een pijnlijke inzinking door. Cora Schou ten voelt zich het slachtoffer van de trainerswisseling bij de Vlaardingse Zwem Club. De „harde" vakman Jaap Ploeg heeft zijn positie boos af gestaan aan de veel minder aan disci pline gehechte Wim van Kraanenburg. Het vertrek van de vaak hooggepre zen Ploeg heeft de stemming binnen de vereniging nadelig beïnvloed. De prestaties van de eens zo vermaarde dames-equipe zijn veel minder impo nerend. Frieke Buys (vlinderslag) en de kleine Marjan Vermaat (rugslag) vormen nu de enige exponenten van allure bij de Vlaardingers. Cora SOhouten (100 metertijd 1.03.2) over weegt dan ook naar een andere ver eniging over te stappen. „Met Jaap hadden we de tegenslagen van deze week veel makkelijker opgevangen. Ploeg kon een team geweldig oppep pen. Ook als het eens een keer min der goed ging." •fe Zelfvertrouwen Wim Kranenburg, die heeft aange kondigd tot München VZC te blijven trainen, bezit in Cora Schouten een „lastige" pupil. Tijdens de titelstrijd heeft hij haar in eerste instantie ver boden nog contact met Ploeg (die vanaf de tribune de wedstrijden volgde) te onderhouden. De lange Vlaardingse raakte door alle strubbe lingen haar zelfvertrouwen kwijt. Zij zegt: „Ik ben het niet eens met de trainingsopzet van Kranenburg. Hij is veel te zacht voor ons. Ik heb veel liever een keiharde trainer. Veel 4 «ft*- - - /- Verwondering na de finish. Peter Prijdekker (rechte) ziet op het elec- tronisch scorebord, dat hij en niet nationaal recordhouder Bert Bergs ma (midden) de 100 meter vrijeslag heeft gewonnen. Op de voorgrond mensen zagen Jaap als een boeman of een conditiebeul. Maar zo was hij he lemaal niet. Als trainer was hij ge woon verschrikkelijk goed." Ook Els Droog heeft haar vorm door onenigheid binnen de vereniging (De Kikker, Err.men) moeten prijsge ven en kon haar voorlopige selectie eveneens niet met een acceptabele stijd op de 200 meter rugslag bekro nen. Nauwelijks excuses hebben Ti neke Hofland (200 meter schoolsalg), Gerard Gielen (100 en 200 meter rug slag) en Arnold Rood (200 meter vlin derslag) voor hun weinig opzienba rende verrichtingen. Rood: „Ik ben op de 200 meter te langzaam van start gegaan. De laatste 50 meter gingen weer wel goed. Ik hoop het straks in Turijn allemaal goed te maken. Dan heb ik in ieder geval ook wat meer concurrentie." Concurrentie Op die concurrentie wacht ook de scheikundo-studer.t Bob Schoutsen, nog steeds mèt Ton van Klooster vertegenwoordiger van het Neder lands herenzwemmen op internatio naal platvorm. Schoutsen zette deze week vooral op de 200 meter rugslag (2.12.8) een gave tijd neer. Op de 100 meter kon hij zijn plan (onder de 1.01.-) niet verwezelijken. Schoutsen: „Ik heb nu een volledig anders trai ningsprogramma nu ik van De Dol fijn naar 't Y ben overgegaan. Die wisseling heeft mijn vorm aangetast. Ik train nu aanzienlijk méér kilome ters dan bij Joop Bartelsman en het bevalt me uitstekend. Een paar dagen voor de tijd van 59.5 gezwommen. Ook in de komende wedstrijden wil ik proberen die prestatie te herhalen. Ik heb besloten om me volledig op München te richten. Ik heb er een jaar van mijn studie voor over. Di rect na de Sp ;len wil k stoppen." Hoewel de heren de laatste week een kleine stap in de goe de richting hbeben gezet, zal de aandacht zich in de komende we ken töchh volledig op de dames gericht zijn. Voor hun immers lijkt een rentree op hoog Euro pees niveau binnen bereik. De kwaliteit van de huidige ploeg manifesteert zich vooral op de vrije slag; in iets mindere mate op de 100, maar zéér duidelijk op de 200, 400 en 800 meter. „Er zijn enkele briljante tijden bij. Pres taties, die tot de beste van Euro pa gerekend mogen worden", aldus de vaak zo relativerende Nico van Dam. BARENDRECHT Het was puur geweld en wielervakwerk dat Wim van Steenis in de eerste amateurron- de van Barendrecht liet zien. De 27-jarige coureur uit Hoog Blokland had zich in deze zeer levendige koers bij een zestal weglopers genesteld met nog zo'n 42 kilometer (van de honderd) voor de rap draaiende wie len. Er moesten, met de nadruk op het woord moesten, een aantal klas sementsprints verreden worden om weer een deel van het groot aantal premies te lozen. Van Steenis greep daarbij de kans om zich te distantië ren van zijn belagers dankbaar aan. Hij flitste met bijzonder krachtige pedaaltrappen weg van de vluchters. Het verbluffend hoge tempo ver schafte hem in een korte tijd een niet meer te overbruggen voorsprong. Het Braziliaanse voetbalelftal heelt in Buenos Aires het tornooi om de Roca-be- ker gewonnen, door in de laatste wedstrijd van dit Zuidamerikaanse tornooi gelijk te spelen tegen Argentinië: 2—2. 6 Het Nederlandse meisjesteam heeft op de eerste dag van het tornooi om het Europees kampioenschap basketbal in Bel grado verloren van het organiserende land Zuidslavie. 100 m vrije slag dames: .1. Anke Rljnders (AZPC) 1.01.2, 2. Hans je Bunschoten (Naarden) 1.01.8, 3. Enith Brigitha (Het Y> 1.02.2, 4. Cora Schouten (VZC-VL) 1.02.4, 5. Astrid Verver (PSV) 1.03.2, 6. Yvonne van Kuilenburg (HPC) 1.03.5, LenJe de Jong (VZC-VL) 1.04.3, Sia Tel kamp (de Kikker) 1.05 .1. 100 m vrije slag heren: Peter Prijdekker (Zian) 55.4. Bert Sik HII dan P 2. dan c aanvc t de pr Bergsma (dc Y«el) 55.5 3 Bob Schoutsen (Dolfiin) 35.7. 4. Ruud beele (VZC-VL) acme: 56.0. 5. Dick Langerhorst f®-5-, 6; plaats Henk Mulder (Zian) 56.8, 7. Alle van der Veen (HPC) 57.5, 8. Piet Brouwers (Zian) tGnni! 97'8' 200 m vrije slag dames: Illterr 1. Anke Rljnders (AZPC) 2.10.6 «NNB), pioen! 2. hansje Bunschoten (Naarden) 2.104: L Linda de Boer (Naarden) 2.14.4. 4. Astrid was Verver (PSV) 2.17.2: 5. Cora Schouten jje (VZC) 2 17 7 6 Yvonne van Kuilenburg mie) 2.181: 7. Lenie de Jong (VZC) SUmS( 2.22.6; Enith Brigitha (Het IJ) werd gedts- kwaliflceerd wegens een derde fout» oui start. .on. SChull 200 m vrije slag he'en. 1 Peter Prijdekker (Zian) 1.50.4 (NNR), titel 1 2. Bert Bergsima (De IJsel) 2 01.8 (NAR), 3. Dick Langehorst (HZPC) 2.02.0. 4. Rinus van Beek (Het IJ) 2.04.4, 5. Piet Brouwen )e (Zian) 2 04.7 6. Rob Bosson (HPC)..06.0. 7. Herman van Lienden (HPC) 2.06.a, 8. een Her.k Mulder (Zian) 2.06.7. 400 m vrije slag dames: 1. hansje Bunschoten (Naarden) 4.3! Linda de Boor (Naarden) 4.38.3, 3. Jetteke Slop (Kon AZ-HiDZ) 4.51.6, 4. Evelien Lonte (ZIAN) 4.58.6. 5. Joske v.d. Hulst d' (HZPC) 5.00.7, Jose Driessen (Mosa) 5.01.4, 7. hannie van Boerum (VZC-VL) 5.05.7. 400 m vrije slag heren: 1. Ton van Klooster (Naarden) 4.1o.3. - j Peter Prijdekker (Zian) 3. Rinus van Beek (Het Y) 4.218. 4 Plet Brouwers 0 (Zian) 4.22.5. 5. Dlck langerhorst (HZPC) r 4.23.1. 6. Rene van der Kuil (SCZ) 4.27.1, 7. henk Termeer (VZC-Ritmeester) 4.31.2, 8. Joop Glijn (Zwemlust-Homm) 4.36.0. 100 m rugslag dames: 1. Marianne Vermaat (VZC-V1) 1.08.9, Josien Elzerman (Zian) 1.09.4), 3. Harma j Pomp (Jonas) 1.10.9. 3. Harma Pomp (Jo- nas) 1.10.9. 4. Annemarie Groen (Naarden) t 1 11.7. 5. Mia Plantirvga (ZAR) 1.12.3. 6. Els e Droog (Kikker) 1.12.3. 7. Frieke Buys (VZC-V1) 1J3.9, 8. Maria Scholtes (Excel- sior) 1.14.3. 100 m rugslag heren: 1. Bob Schoutsen (Dolfijn) 1.01.4, rard Gielen (Mosa) 1.02.8, 3. Rinus van Beek (Y) 1.03.4, 4. Dlck van Elsas (HPC) 1.05.0, 5. Karim Ressang (HPC) 1.05.5, 6. hans piederiet (Baronie) 1.05.7. 7. Wim de Boer (de Reest) 1.06.4, 8. Davld Schadden- horst (Vitesse) 1.06.9. 100 m vlinderslag heren: 1. Arnold Rood (T Y) 59.9. 2. Francois van Krulsdijk (PSV) 1.02.2, 3. Bert Elzer man (Zian) 1.02.3, 4. Rudi Pijper (SZC) 1.02.5, 5. Rob Bosson (HPC) 1.03.1, 6. Rob varf de Noll (HPC) 1.03.8, 8. Frans Kriger (T Y) 1.04.7. 200 m vlinderslag dames: 1. Truus Zantvoort (Devel) 2.30.5, 2. Linda de Boer (Naarden) 2 35.9. 3. Frieke Buys (VZC-Vl) 2.36.6. 4. Trudy Jansen (KNZB) 2.36.8, 5. Yolanda Aggenbach (Zeemacht) 2.37.9, 6. Tineke Wolthuis (GZPC) 2.41.5, 7. Marga Pattynama (Zeemacht) 2.45.1, 8. Nanette 'de Roo (Zian) 2.46.8. 200 m vlinderslag heren: 1. Arnold Rood (Y) 2.15.6, 2. Bert Elzer man (Zian) 2.20.2. 3. Rudy Pijper (SZC) 2.21.1. 4. Rob van der Noll (HPC) 2.22.1, 5. Erwin Metz (Zian) 2 24.4, 6. Vinus de Kra mer (LZC '29) 2.25.1. 7. Viktor Nlhot (Zian) 2.26.0, 8. Henk Adema (ZON) 241.4 200 m wisselslag persoonlijk dames: 1. Hennie Pentermann (Kon AZ-HDZ) 2.31 A2. Wljda Mazereeu^y (EZV) 2.33.1, 3. Annemarie Groen (Naarden) 2.38.5, 4. An nette Segaar (Yssel) 2.39.1, 5. Annle Ver heul (Zwemlust-Homm) 2.39.2. 6. Marjo van der Bree (Zwemlust-Homm) 2.40.9. 7. Wilma van Beek (Zian) 2.40.9. 8. Linda de Boer (Naarden) 2.43.7. De wam nale 1 !ase et pul anks aaron .000 c ill ar egelijl •ie sp Dat 1 er zij: unts ennis r, dei >m O vijf et da O n v€ ar te ick ei zet, imscl rij we! j da' islag rerhei e voc ieien< Dat mwis :hterl lat n; OOSTVOORNE Zo trots als een pauw liep Charles Ruys rond in het Kruininger Gors. De Klaaswaler, thans op free-lance basis werkzaam in het Sportpaleis, mag zich na j.l. vrijdagavond ploegleider noemen van Wybert. Toen werd besloten dat Wybert in 1972 met een profploeg zal ver schijnen. De heer Henny Aardse (voormalig ADO-speler), sales-ma nager van Wybert: „Ja, het ging allemaal wat vlug. maar dit is te danken aan de snelle en prettige onderhandelingen met Charles Ruys". De nieuwe ploeg zal vooral het accent leggen op Nederland en Bel gië. hoewel de andere landen niet worden vergeten. Bovendien wil men trachten de baansport een nieuwe impuls te geven. Ruys is momenteel in onderhandeling met Harry Jansen, Eef Dolman („Ik wacht nog af tot ik rustig alle mo gelijkheden heb bekeken"). Harry van Leeuwen, Ben Janbroers. Jules Bruessing en Wim Bravenboer. Laatstgenoemde heeft reeds z'n op zegging bij Mars Flandria per aan getekende brief ontvangen, maar is uitermate blij met Wybert: „Ik ben bij de besprekingen aanwezig ge weest en ik moet zeggen dat die mensen op mij een zeer sympathie ke indruk hebben gemaakt. Finan cieel ziet het er bovendien ook aan trekkelijk uit, vooral als ze het aangekondigde premiestelsel inder daad gaan uitvoeren. Het lijkt me leuker dan bij Mars Flandria. Nu krijgen we tenminste een aantal gelijkwaardige renners in een ploeg". De mogelijkheid bestaat dat Wy bert steun kan krijgen van een tweede sponsor Lackerol, hetgeen i-n financieel opzicht nog aantrek kelijker is voor de coureurs. Ruys tenslotte: „Ik heb de opdracht er alles aan te doen om het aantai profkoersen in eigen land te ver meerderen. Zo wil ik een Holland Week, maar dan op wielen, organi seren. Dit is een serie van zeven criteria in zeven verschillende ste den in ons land. compleet met gele trui". Terwijl Charles Ruys dit zegt geeft hij Jules Bruessing een flinke klap op zijn schouder: „Dat ziet er goed uit. Jules". Jules Bruessing glunderde. DEN HAAG Direct na af loop van de Nederlandse kam pioenschappen verpoosde de gi gantische zwemfainilie zich bij het optreden van een Haagse disc-jockey. Alleen Naarden ont brak. Wil en Han Bunschoten, het „ouderpaar" van de meest succesvolle vereniging, hadden hun pupillen bewust van het feestje weggehouden. De Gooise clan vierde op eigen, gepaste wijze de klinkende reeks triom- fen van de afgelopen week. Een uur lang mochten coryfeën als Hansje Bunschoten, Linda de Boer en Annemarie Groen zich uitleven. In het water van de Noordzee hij Scheveningen. „Een uurtje vakantie", noemde Han Bunschoten dat. Naarden is inmiddels de im- i ponerende oogst van eremetaal al weer vergeten. Vanmorgen om half zes heeft Wil Bunschoten haar talentvolle „zwemkinderen" weer in het Bussumse zwembad verzameld. Vanmiddag verhuist de ploeg naar het koudere water van het bad Crailo. Dat is Naar den, kort na de kampioenschap pen. Succes in de zwemsport be tekent voor een groot deel arbeid, keihard werken; kilometers lang. Wil Bunschoten: „Met wat spel letjes in het water komen ze het beste bij van zo'n inspannende week." Topper Haar dochter Hansje (dertien jaar) vormde met de ruim één jaar oudere Anke Rijnders de absolute topper van de zo beloftevol verlopen titelstrijd in het Haagse bad Overbosch. Beiden sleepten zij maar liefst negen gouden plakken en een handvol goedkoper eremetaal uit het toernooiveld. Het contrast in de begeleiding, de opvang, de leefwijze en de training tussen de jonge vedetten is echter verbazend groot. Hansje is een typisch „produkt" van de door haar moeder gepropa geerde leefwijze, die volledig op „ge zondheid" is afgestemd. Boterham men met stroop, steeds verse groen ten, geen ijsjes, geen „verderfelijke" zaken als popmuziek en nylonkousen. „Zwemmen" dirigeert haar prille le ven. Minstens even serieus werkt An ke Rijnders aan haar zwemcarrière. Maar zij laat in het zware dagpro gramma wel degelijk ruimte voor an dere „dingen". De Amersfoortse scho liere weet dank zij een zeer knappe begeleiding van haar ouders en trai ner Wout Gerritse de ongekende successen erg goed le dragen en kan zich naar buiten onbevreesd aan de daaruit voortvloeiende belangstelling aanpassen. Haar vader, bestuurslid i n iÉ»iÉ«r—r i i 11» van AZ en PC: „We hebben Anke, toen ze als twaalfjarige twee jaar ge leden na de nationale kampioen schappen in de publiciteit kwam, zeer bewust geleid. We hebben haar zo min mogelijk naar voren geschoven. Pas nu hebben we het gevoel, dat ze die enorme belangstelling zélf kan beantwoorden. We hebben nog even getwijfeld, of we er wel in toe zouden stemmen, dat zij een interview voor de televisie zou geven. Maar ze kan het. En dat is vooral het werk van Wout Gerritse. Als onderwijer en als zwemtrainer kan hij verbazend goed met kinderen omgaan. Zijn aanpak, het accent dat hij op de opvoeding legt, maken hem naast zijn grote technische kennis, tot één van de beste trainers van Nederland." Kwaliteit Wout Gerritse laat rijn pupillen iedere dag veel minder kilometers zwemmen dat de „harde", maar puur menselijke Wil Bunschoten. De Amersfoorter kiest bewust voor een korter programma, dat echter volle dig gebaseerd is op kwaliteit. De twee tegenpolen vinden elkaar echter op „arbeid". Anke Rijnders en Hansje Bunschoten hebben de waarde daar van de afgelopen week feilloos bewe zen. De AZ en PC-pupil veroverde tij dens de all-inn-finales (waarin de acht snelsten uit de leeftijdsgroepen bij elkaar waren gebracht) drie gou den medailles. Vooral haar 2.10.6 op de 200 meter vrije slag (tweetiende onder haar nationale record) zal inter nationaal opzien baren. Na de Oost- duitse Gabrielle Wetzko staat zij op die afstand nu tweede op de Europese ranglijst. Ze sleurde haar jongere ri vale uit Naarden mee naar een bijna even fraaie toptijd: 2.10.9. Een presta tie, die goed is voor de derde positie op de Europese lijst. „Dat vind ik fei- De drie meest op de voorgrond tre dende zwemsters van dit ogenblik van links naar rechts Linda de Boer, Hansje Bunschoten en Anke Rijnders. tikt juist Dick Langerhorst aan. telijk het mooiste wat zij de afgelo pen week heeft laten zien", vindt haar moeder/trainster. „Maar die 1.01.8 op de sprint vind ik ook erg goed, kort na een zware 400 meter." De blonde goudzoekster uit 't Gooi benaderde op die 400 meter een nummer dat voor de Nederlanders een opmerkelijke specialiteit is ge worden opnieuw dichter het Euro pese record van de Italiaanse Novella Calligaris. Hansje Bunschoten snelde in de nationale record-tijd van 4.33.3 door het bad en bleef daarmee slechts 2.4 seconde van de toptijd van de kleine Italiaanse zwemster verwij derd. Anke Rijnders startte niet op die afstand. Wil Bunschoten: „Voor mij is het onbegrijpelijk, maar ze moet het natuurlijk zelf weten." Vader Rijnders: „Net voor die drie- landenwedstrijd beginnen de scholen weer. Ik vind het noodzakelijk, dat mijn dochter zeker die eerste week op school is. En Anke zelf: „Twee internationale wedstrijden is eigenlijk teveel. Ik wil best, maar ik kan best begrijpen, dat mijn ouders er be zwaar tegen hebben." Volledig 4 Beperkt Anke Rijnders heeft haar program ma dit weekeinde zeer bewust en in overleg met de bondsadviseurs be perkt tot. de sprint (met 1.01.2 een evenaring vart haar Nederlands re cord), de 200 meter en de 100 meter vlinderslag (winnares in 1.07.3). Hansje Bunschoten daarentegen zwom alles. Trainster Wil: „Van overbelas ting of iets dergelijks is helemaal geen sprake geweest. Ze heeft deze week veel- minder gedaan, dan dat we normaal trainen, dit is toch niks. Ik vind het alleen jammmer, dat ze in haar leeftijdsgroep iedere concurren tie moet missen. Volgend jaar krijgen we precies hetzelfde. Want ook dan moet ze nog bij de jeugd onder veer tien jaar starten." Het jeugdige zwemduo Rijnders- Bunschoten vormt over een kleine twee weken de grootste troef van Nederland tijdens de Europese jeugd kampioenschappen in Rotterdam. Een week later zijn ze echter niet aanwe zig bij de drielandenweastrijd West- Duitsland - Engeland - Nederland in Beieren. Het grote vuurwerk staat zeker voor de Naarden-school aan het eind van de maand tijdens de Europa Cup-wedstrijden in het Tsje chische Bratislawa geprogrammeerd. Ook Hansje Bunschoten (tweede klas MAVO) zal om „studieredenen" niet naar West-Duitsland gaan maar een week later rechtstreeks naar Bratislawa vliegen, haar clubgenote- vriendfn Linda de Boer is van die studiezorgen inmiddels verlost. De 16-jarige Hilversumse gaat tot de Olympische Spelen in München zich volledig op de zwemsport concentre ren. Daar wil ze vlammen. Vooral op de 800 meter. Wil Bunschoten: „het is fijn, dat Linda nu alle tijd heeft zich verder in de sport te ontwikkelen. Nu kunnen we veel kijken en praten. Zé moqt tijdens een race nog meer kun nen versnellen, tussensprintjes kun nen maken. Daar gaan we in het ko mende jaar alle aandacht op richten. We hoeven niet bang te zijn, dat ze overtraind raakt of dat het plezier eraf zal gaan. Als ze 24 uur moet zwemmen, vindt ze het nog fijn. Ze heeft werkelijk alles voor haar sport over. In Bratislawa wil ze straks haar top voor dit seizoen bereiken. Die wedstrijden worden voor haar heel belangrijk". Naarden heeft zijn doel tij dens de NK ruimschoots bereikt. De tijden, die deze winter in het 25-meter bad gerealiseerd zijn, werden in het 50-meterbas- sin van Overbosch soms ruim schoots herhaald. Wil Bunscho ten: „Dat is onze opzet geweest. Als trainster vind ik dat vrese lijk goed. Maar het belangrijkste is, dat de kinderen het óók leuk vinden." de de ja de sp T< Goo: enki tege laat iche ■flWifliTi» in

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 8