Chinese generaal bepleit vreedzame co-existentie Presidentskandidaat Ky met uitsluiting bedreigd TL^ontuur in ^ignon Opnieuw bomaanslag in woonhuis van Engelse minister TV-commentaar Havenarbeiders solidair met Schotse collega's Veel stof Mijnwerkers in Chili staken O jongenswat is het mooi hierzei Irwin MAANDAG 2 AUGUSTUS 1971 I AMSTERDAM Werknemers van de Amsterdamse Droogdokmaat schappij, de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij en Van Verschure in Amsterdam hebben zich in een aantal solidariteitscommissies verenigd ten behoeve van hun Schot se collega's. De werkgelegenheid van deze Schotse havenarbeiders dreigt in gevaar te komen, wanneer de voorge nomen sluiting van de scheepswerven Upper Clyde Ship Builders in Glas gow zal doorgaan. De solidariteitscommissies hebben besloten geld in te zamelen voor de Schotten, voor het geval zij zonder werk zouden komen. Verder wordt een manifest uitgegeven om de Am sterdamse havenarbeiders op te wek ken steun te verlenen aan de inzame lingsactie. Er zal een oproep worden uitgezonden naar de scheepsbouwar- beiders in alle landen van de EEG om eveneens solidair te zijn met de Schotten. Geen handtekeningen genoeg SAIGON (Reuter) De Zuid- vietnamese vice-president Ngoe- jen Cao Ky dreigt uitgesloten te worden als kandidaat voor de presidentsverkiezingen van ok tober. Het ziet er naar uit dat Ky niet de vereiste 100 handtekeningen zal krijgen van provinciale bestuurders of Zuidvietnamese parlementsleden, die nodig zijn om zich kandidaat te stellen. Amerikaanse functionarissen in Saigon hebben de vrees uitgespro ken dat er ernstige politieke con sequenties verbonden zullen zijn ?an LONDEN (AP, AFP, Reuter, UPI) Aan de vooravond van een spoeddebat over de crisis in het Schotse scheepsbouwbedrijf Upper Clyde Shipbuilding (UCS) in het Britse Lagerhuis, is een bom tot ontploffing gebracht in het huis van minister van han del en industrie John Davies. Davies heeft donderdag bekendge maakt dat hij van plan is een deel van de Schotse scheepswerven van de UCS te sluiten. Minister Davies en zijn» vrouw wa ren zaterdag tijdens de explosie niet thuis. De voordeur en een aantal rui ten van de flat van de minister in de Londense wijk FuQham werden ver nield. Een huishoudster werd aan het been gewond. Een organisatie die zich de „Angry Brigade" noemt heeft verklaard de bom te hebben geplaatst. Deze orga nisatie heeft begin dit jaar een soort gelijke aanslag gedaan op het huis van minister van werkgelegenheid en produktiviteit Robert Carr. In die tijd waren de gemoederen verhit door het Een karretje op het maanland reed, de aard' scheen helder... Als wij zelfs vitale woorden in volksliedjes tegen elkaar kunnen uitruilen dan is er wel wat aan de hand. Het was nu alle maal zo direct en zo helder bij de Apollo-uitzendingen dat het oude wantrouwen weer opkwam dat het allemaal in Alaska geschiedde maar wij hebben ons tenslotte gewonnen gegeven. Bij alle begrip voor de zwa re taak van commentator Hans En gelman blijft het onbevredigend dat er van de gesprekken tussen Houston en de astronauten vrijwel niets over komt. Heeft het geen zin om in de studio een Amerikaan te zetten die zijn landstaal ook wanneer deze wordt vervormd door de afstand nog net kan verstaan en nazeggen? Engelman zou daarvan kunnen vertalen wat hij de moeite waard vindt. Het zou wel licht een kans bieden om het gebeu ren beter te volgen. Het was echer al met al een zeer boeiende belevenis, die een hoop stof deed opwaaien. Het moet een sensatie voor velen zijn ge weest om een astronaut als het ware de binnenkant van hun beeldbuis te zien schoonvegen. Maar dat de geliefde kinder-uitzen ding Floris grotendeels moest wijken voor een simulatie-spel toonde wel een erg grote onverschilligheid van de NOS voor ondermaanse belangen. De NCRV bracht zaterdagavond althans voor ons een verheugend novum: een Surinaams dagsluiter, dominee S. E. Hoff. Hij deed voor treffelijke missionaire arbeid. Zo con stateerden wij de boemerang-werking van de zending. H.B. debat over de wet op de industriële betrekkingen, die een beperking in voerde van de macht der Britse vak bonden. Premier Edward Heath heeft giste ren besloten zijn zeil-weekend op zijn jacht Moming Cloud te onderbreken om vandaag aanwezig te kunnen zijn op het spoeddebat over de crisis bij de Upper Clyde Shipbuilding. Het concern, dat een schuld van 32 mil joen pond sterling heeft, wordt met sluiting bedreigd. De werven zijn thans door het personeel bezet. een blokkade van de kandidatuur van de 41-jarige Ky. Ky heeft zelf verklaard al 140 hand tekeningen te hebben verzameld. Maar slechts 70 provinciale bestuur ders zouden zich achter Ky hebben geschaard. De huidige vice-president heeft tot woensdag gelegenheid zijn verzamelde handtekeningen te over leggen en zich daarmee officieel kan didaat te stellen. Enige tijd geleden heeft het Zuid vietnamese parlement op initiatief van president Thieu een wet aangeno men, die het zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen be moeilijkt door een minimum-aantal handtekeningen van provinciale be stuurders of parlementsleden ver plicht te stellen. President Ngoejen Van Thieu, die zich opnieuw kandidaat heeft gesteld voor het presidentschap, heeft in een rede verklaard dat hij bereid is naar Hanoi te gaan om met de Noord- vietnamezen vredesbesprekingen te voeren of hun vertegenwoordigers in Saigon te ontvangen. Thieu zei in overweging te willen nemen zowel Noord- als Zuid-Vietnam toe te laten als lid van de Verenigde Naties, als dit de vrede zou dienen. In zijn rede merkte Thieu echter op dat hij nooit 'communisme' in zijn land zou toelaten en riep zijn ambte naren op het communisme te bestrij den. Het bestrijden ervan betekent een welvarend bestaan met televisie toestellen, radio's en motorrijwielen, aldus Thieu. Mevrouw Ngoejen Thi Binh, de minister van buitenlandse zaken van de Voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam, heeft voor het eerst beloofd de namen bekend te maken van alle Amerikaanse krijgs gevangenen, zodra de VS een da tum hebben genoemd, waarop alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Viet nam zullen zijn teruggetrokken. Me vrouw Binh deed deze belofte in een interview met het Amerikaanse pers bureau Associated Press. Het Amerikaanse opperbevel in Zuid-Vietnam heeft opnieuw leger eenheden uit Vietnam teruggetrok ken. Het was de grootste terugtrek king sinds een maand en betrof 2990 manschappen. Er zijn nu nog onge veer 222.000 Amerikaanse militairen in Vietnam. HONGKONG, WASHINGTON '(Reuter, UPI, AP) China wil normale betrekkingen met alle landen op basis van de begin selen van vreedzame coëxisten tie. Dit heeft de commandant van de Chinese strijdkrachten, generaal Hoeang Hoeng-tsjeng, zaterdag gezegd tijdens de vie ring van het feit, dat 44 jaar ge leden het Chinese volksleger werd gesticht. Het was de eerste keer dat een Chi nese leider met zoveel nadruk ver klaarde dat China een politiek van vreedzame coëxistentie wil volgen. Generaal Hoeng-tsjeng zei zaterdag, dat China nooit als eerste een ander land zou aanvallen. Hij veroordeelde Amerika en Rusland omdat deze twee grootmachten probeerden de wereld te domineren door het voeren van machtspolitiek. De generaal repte niet over de reis die president Nixon van Amerika naar China zal maken. Een van de voorwaarden voor goede betrekkingen met de Ver enigde Staten was dat dit land al zijn troepen terug trok uit Azië. In Washington is dit weekeinde be kend geworden, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Wil liam Rogers, begin deze week een be langrijke verklaring zal afleggen over de Amerikaanse politiek met betrek king tot China. Hij zal waarschijnlijk aankondigen, dat Washington zich niet langer zal verzetten tegen toe lating van China tot de VN, maar dat het er op staat, dat Formosa zijn zetel in de volkerenorganisatie be houdt. Wel zou Amerika een belang rijke concessie aan Peking willen doen. Formosa (Nationalistisch China) zou zijn zetel in de Veiligheidsraad op moeten geven. De Australische minister van bui tenlandse zaken Leslie Bury is zater dag door premier McMahon ontsla gen. Officieel was bekend gemaakt, dat Bury heenging, omdat zijn ge zondheid niet al te best was. In een interview voor de televisie zei Bury zaterdagavond echter, dat er op zijn gezondheid niets viel aan te merken, maar dat hij ontslagen was. Hij gaf Hilversum i 402 meter NCRV (18.30-18.41 Nieuws). E.O.: 19.00 Wij hebben een woord voor de wereld, gewij de muziek. 19.25 Reformatie en reveil, lezing. 19.35 Klassieke grammofoonmuzlek. 19.40 Het woord aan het woord, lezing. 19.55 Mededelingen. NCRV: 20.00 Reportage Apollo 20 10(S> Moderne orkestwerken (gri 20.40 (S) Filharmonisch orkest van New York met solist (gr) 21.35 Gezag en macht, gesprek. 2155 (S) Jazz-Tlme. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Kroniek over boeken, schrijvers en toneel 23.00 (S) NCRV-Vocaal-ensem- ble: volksliedjes. 23.30 (S) Klankjuwelen: oude en klas sieke muziek (gr). 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 meter AVRO 18.00 Nieuws. 18.11 Ra diojournaal 18.25 Ik verbind u doorpraatje. 18.30 (Si Pro menade Orkest, Opera- cn amusementsmuziek. 19.30 Nieuws. RVU.: 19.33 Werk aan de wereld Spreker: G. J. Vlijmen NOS: 20 15 «St Joego slavië: op de tweespalt of op de tweesprong?: klankbeeld. 20.50 (S) Minder bekend bui tenlands repertoire. 21 40 Gam ma van Alpha en Beta: pro gramma over recente vorde ringen in de wetenschap. 22.10 (S) Lichte orkestmuziek. 22.30 Nieuws. 22 40 Mededelingen. AVRO: 22.45 Radiojournaal NOS: 22.50 (S) licht gevarieerd GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP I:. Joseph Haydn: Sympho nic nr. 98 in Bes gr.t. II.: M- colo Paganini: Concert voor viool cn orkest nr. 2 in b ki.t. op. 7. III.: Franz Schubert: Svmphonle nr. 2 in Be gr.t. IV.: Carl Goldmark: Concert voor viool en orkest in a kl.t. TELEVISIE' VANAVOND 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20 15 (K) Reclame. VARA: 20.00 (K) Achter het Nieuws. 20.45 Top Hat. speelfilm. NOS: 22.20-22.25 (K) Journaal. BELGIE. Nederlands 18 00 (K> Apollo 15. 1855 (K) De Fabeltjeskrant. 19 00 <K) Holy in Venetië. Jeugdfeuilleton (6). 19.25 (K) De toverbal - teken filmreeks (8). 19.38 De Weer man. 19.42 Mededelingen. 19.45 Nieuws met o.m rechtstreekse beelden Apollo 15. 20.10 Sport- tribune. 20.30 De klucht van de brave moordenaar, lv-spei. 20.20 Sterrekunde (2). 22.35 Nieuws. .55 Beursberichten) ilijk radio verkeers la. Nieuws. 13.11 iaat. NOS: 13.20 Den NEDERLAND I. NOS: 17.45 CK) Apollo-15. Samenvatting van de derde maanwandeling. 18.45 (K) Pip en Zip. STER: 18 50 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. NCRV: 19.05 (K) De Flax ton Boys. TV-serie voor dc Jeugd. 19.30 (K) Zo Vader, zo zoon. spclprogramma. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. NCRV: 20 21 (K> Ar- sène Lupln. TV-serie. 21.15 Hier en Nu: actualiteitenru briek. 21.40 (K) Concert in de Doelen: Rotterdams philhar- monisch Orkest met solisten: klassieke muziek. 22.20 Ander nieuws NOS: 22.30-22.35 (K) Journaal. NEDERLAND II. NOS: 18.43 (K) Pip en Zip STER: 18.50 (K) Reclame. NOS: 18.55 <K) Journaal STER: 19.00 (K) Re clame. NOS: 19.05 (K> Interna tionaal Agrarisch Nieuws. VA RA: 19.30 <K> coronation Street TV-feuilleton. STER: Hilversum I. 402 m. NCRV 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende Woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr.) (7.25 Horen cn zien: 7.30 Nieuws: 7.32-7.50 Hier cn Nu.) 8.oo Nieuws. 8.11 Te Deum lau- damus. 8.30 NieuwS. 8.32 <S> Voor de huisvrouw. <9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw). 9.35 schoolradio. 10.00 Bijbelse verkenningen 10.15 Programma gewijd aan Enrico Caruso (1873-1921). (11.00-11.03 Nieuws.) 11.15 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee: geva rieerd programma. <12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelin gen t b.v. Jand- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Actualitei ten. 13.00-13.05 Raden maai 17.00 Overheidsvoorlichting. KRO: 17.10 Voor de kleuters. 17.15 Hai!: Jeugdprogramma. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.). 8.C0 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (Si Dag met een plaatje (vervolg). (Om 8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 .Morgenwijding. NOS: 9.00 Uit gebreide reportage 9.35 Water standen. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (Opn.) AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen (gr.). (11.00-11.02 Nieuws.) 11 30 Rondom 12: Voor de vrouw. <11.55 Beursberichten) 12.30 Wekelijk magazine. 13. Radiojournaal. Haag vandaag. 13.35 Muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14.05 NOS-Jazz: Bopthema's en svvlngsesslons. 14.30 <S) Lichte muziek uil Zuid-Slavië. 15.00 Rubriek over het leven in de taal. AVRO: 15.10 Muziekmid- dag. waarin om: 15.10 <S) Nieuwe grammofoonplaten met toelichting: 16 00 Nieuws: 16.03 Alert! op ht vlak van muziek en maatschappij: 16.35 IS) Klassiek strijkkwartet: 17.05 Het 25e Internationaal Muziekfestival te Llangollen 17 30 Brabant journaal. 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m. VARA: 9 00 Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep. 10.00 Nieuws. 10.03 Ek- spres: licht platenprogramma 11.CO Nieuws. 11.03 Een opval lend vrolijke gevarieerde visi te. <12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddy Becker Show. <n.co Nieuws). 15.00 Nieuws. 13 03 Drie-draal. 16.no Nieuws. 16 02-18.00 Mix: 120 minuten rijp cn groen op alle toeren. <17.00 Nieuws.) Vanavond te zien NEDERLAND 1 17.45 k Apollo-15, 19.05 k Flaxton Boys, jeugdserie 19.30 k Zo vader, zo zoon, spelprogr. 20.21 Arsène Lupin, tv-serie 21 15 Hier en Nu 21.40 Concert in de Doelen 22.20 Ander Nieuws NOS NEDERLAND 2 19.05 k Agrarisch nieuws 20.20 k Achter het nieuws 20.45 Top Hat, speelfilm Vanavond te horen HILVERSUM 1 EO en NCRV 19.00 uur Gewijde muziek 19.25 uur Reformatie en reveil, 20.40 uur Concert 21.55 uur Jazz-time HILVERSUM II NOS 19.35 uur (RVU) Werk aan de wereld 20.15 uur Buitenlands repertoire 21.40 uur Gamma van Alpha en Beta 22.10 uur Hans de Ruyter niet de reden van het ontslag, maar algemeen wordt aangenomen, dat de premier het niet eens was met de scherpe kritiek die Bury heeft geuit op de voorgenomen reis van presi dent Nixon naar China. Bury heeft Nixon en premier Tsjoe En-lai van China amateurs genoemd. Hij vond dat topconferenties maar een mise rabele vervanging zijn van de norma le diplomatie. Premier McMahon heeft de minister van justitie, Nigel Bowen (60), benoemd tot opvolger van Bury op buitenlandse zaken. SANTIAGO(Reuter) De vijfdui zendarbeiders in de Chileense staats- kopermijn El Salvador zijn gisteren in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen voor hoger loon. Het is de eerste staking in een Chi leense kopermijn sinds de mijnen be gin juli door de regering van presi dent Salvador Allende werden gena tionaliseerd. Een aanbod tot salaris verhoging met 32 procent en een nieuw arbeidscontract voor vijftien maanden werd op een vergadering van de werknemers met 2660 tegen 1449 van de hand gewezen. Zeventien internationale lucht vaartmaatschappijen met vestigingen in de Chileense hoofdstad Santiago hebben gewaarschuwd dat de door de regering afgekondigde deviezenbeper- kingen hen kunnen noodzaken zich uit Chili terug te trekken. Volgens de luchtvaartmaatschappijen maken de beperkingen het luchtvervoer te duur voor de Chilenen, die nu bijna twee maal zoveel als voorheen moeten beta- voor hun reisdeviezen. Zeven parlementsleden en veertig leiders van basisorganen van de Chi leense christen-democratische partij hebben hun partijlidmaatschap opge zegd. In een toelichting zeggen zij dat de beweging van ex-president Frei ..haar links-christelijke politiek heeft laten varen." HOUSTON (Reuter, UPI, AP) 'O jongens was is het mooi hier. Het doet me denken aan Sun valley, Idaho', was de eerste kreet van James Irwin toen hij zaterdag uit de maan lander stapte. Commandant Scott, die hem was voorgegaan, had bij zijn eerste stap op de maan bodem de gebruikelijke overdenking gehouden: „Terwijl ik hier buiten sta, in de wonderen van het onbekende bij Hadley, realiseer ik mij eigenlijk de grondwaarheid van onze natuur de mens moet verkennen. En dit is verkenning op zijn geweldigst". Het was een van de weinige plechtige uitspraken op deze maan- expeditie. De aarde, die aan de zwarte maanhemel stond, en andere astronautoen ook nogal eens tot fi- sofische opmerkingen had verleid, werd beschreven als „die aardige blauwe bal daarboven". Dat was een beetje jammer voor president Nixon, die in een korte rede na de geslaagde landing onder andere zei dat de aarde voor de as tronauten als zij erop neerkeken wel „een heel vredige en heel rusti ge plek" moest lijken. Nixon sprak op het vliegveld van Canton, Ohio. Nog een mooi moment viel een beetje in het water toen Scott en Irwin de traditionele Amerikaanse vlag bij hun maanlander hadden gepland. „Mooi, heel mooi", zei de vluchtleiding. „Ja, wij vinden hem ook wel aardig", zei een van de astronauten. Maar belangrijker waren de we tenschappelijke doelen van de ex peditie. die ook zaterdag al verwe zenlijkt werden op een manier die zowel de maanreizigers als hun chefs in Houston bijzonder enthou siast maakte. Na een proefrit met de maanauto, waarvan uitstekende televisiebeel den naar de aarde werden overge bracht, ging de rit naar de Hadley rille, de honderden meters diepe geul waarvan het ontstaan wel licht door een grote lavastroom door de gegevens van de Apollo 15 naar men hoopt kan worden opge helderd. Vandaag zal de derde rit hier voor een belangrijk deel aan zijn gewijd, maar zaterdag werden aan de rand al imponerende beel den gemaakt. Hier bleek pas goed hoeveel beter de kwaliteit van de meegenomen televisiecamera's was, dan die van de vorige Apollo's, die altijd wazige beelden opleverden. Voor het eerst ook. liep de communicatie met de aarde tijdens maantochten niet via de maanlander. De auto heeft een heel eigen communicatiesysteem aan boord, dat direct naar de grondstations kan seinen. Daarvoor moet een klei ne schotelantenne met de hand op de aarde worden gericht, vandaar dat televisieuitzendingen alleen mogelijk waren als het wagentje stilstond. Na terugkeer werd, net als bij de Apollo's 12 en 14, het wetenschap pelijke instrumentenpakket uitge zet. De seismometer, die bedoeld is om maanbevingen te registeren, zou gisteren ook het gerommel van het op kilometers afstand rijdende maanwagentje getrouwelijk naar de aarde doorseinen. Nieuw was het borén van diepe gaten met een 1/4 pk klopboor, waarin gevoelige thermometers werden neergelaten om indirect iets te weten te komen over de tempe ratuur binnenin de maan. Tot vrr- bazing van de geologen had die boor flinke moeite met de harde rotsbodem die onder de zanderige oppervlakte zit. MARY STEWART 10 „Ze ziet er wel echt uit, zoals Carrie dat nooit zal gelukken. Natuurlijk is ze bij het toneel geweest of zoiets, voordat Het Gebeurde". Ik ging rechtop zitten. „Voor wat gebeurde, mevrouw Palmer?" „O, wist u het niet? Ik herkende haar op het eerste ge zicht. Haar foto stond in alle zondagsbladen, weet u. Voor ze met die vreselijke man trouwde, bedoelde ik." „Wat voor vreselijke man? Wat gebeurde er?" „De moordenaar," zei mevrouw Palmer, die haar stem liet dalen tot een gefluister. „Hij stond terecht.voor moord, De Brute Moord op zijn Beste Vriend; stond er in de.kranten." De aangehaalde koppen hadden een won derlijke echo. „Hij dacht dat, zijn vriënd het hield met haar met zijn vrouw daarom vermoordde hij hem. Het stond allemaal in de kranten." Ik staarde naar haar domme, vriendelijke, half-opge- wonden ogen, en voelde me een tikje onpasselijk. „Davids vader, bedoelt u?" vroeg ik suffig. „Davids va der een moordenaar?" Ze knikte. „Zo is het. Gewurgd. Afschuwelijk." Ik zei, lamlendig, terwijl ik langs haar heen keek: „Arme kleine jongen... hoelang geleden is dat alles ge beurd?" „Het proces was in april. Natuurlijk was ze niet de moeder van de jongen, weet u, ze was zijn tweede vrouwr Maar „natuurlijk" haalde zij de jongen bij hem weg: Ze kon David niet aan hem overlaten. Niet na wat er ge beurd was." „Wat bedoelt u? Bedoelt u dat hij nog leeft?" „O ja." „In de gevangenis?" Zij schudde haar hoofd en leunde iets dichter naar mij toe. „Nee. Dat is juist zo vreselijk, mevrouw Selbome. Hij .is Op Vrije-Voeten." „Maar-" „Hij werd vrijgesproken. Gebrek aan bewijs, zeiden ze." „Maar misschien is hij niet schuldig. Ik bedoel, de rechtbanken." „Schuldig," zei mevrouw Palmer, en tikte op mijn arm. „Zo schuldig als de pest." Ze zweeg eensklaps en liep rood aan. „Dat is wat meneer Palmer zegt, begrijpt u, mevrouw Selborne. En ik geloof dat hij gek was, de arme stumper, anders zou hij nooit de jongen te lijf zijn ge gaan zoals hij deed, moord of geen moord." „De jongen... te lijf zijn gegaan?" herhaalde ik, een tik je onvast. „Ja. Verschrikkelijk niet?" Ik kon zien hoe haar fletse, vriendelijke ogen ineens vochtig werden, en ik begon sympathie voor haar te voelen. Mevrouw Palmer was helemaal niet iemand, die leefde van gruwelen; ze genoot niet van het verhaal, evenmin als ik. „Ze vonden David bewusteloos in de badkamer, vlak bij de slaapkamer waar het slachtoffer werd gevonden. Hij had een klap op zijn hoofd gehad." „Zei hij dat zijn vader dat gedaan had?" „Hij had niet gezien wie hem geslagen had. Maar het moet de moordenaar geweest zijn. Op Heterdaad Betrapt, zou je kunnen zeggen. O, het was een afschuwelijke ge schiedenis; ik ben werkelijk verbaasd dat u het zich niet herinnert. De kranten hebben er nog een hele tijd over geschreven." (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en de veedieven van Texas Het repareren van al die kistjes en kratjes nam na tuurlijk heel wat tijd in be slag en intussen lag die schurkachtige Kaarttruc- Willem daar maar op de loer met zijn kijker en zijn mitrailleur. Met een ijzeren volharding lag Willem daar maar geduldig te wachten en de uren verstreken, een voor eenMaar eindelijk werd Willem's geduld be loond, want daar heel in de verte kwam een figuurtje te paard aan. Door zijn sterke veldkijker kon hij duidelijk zien. dat het smidje Verholen was, die daar aankwam en Willem spotte: „Ha! Daar hebben we hem dan, dat simpele boerenventje Kijk eens hoe braaf hij op en neer hotst op de versleten rug van die ouwe knol! De sukkel is zich nog niet bewust van de grappige verrassing, die hem wacht bij het passeren van dit simpele hinderlaagje! Hahaha,, direct zal ik met een eenvoudige en geoefende beweging de trekker van dit vuurwapen overhalen en danpfffft, het hoekje om met die smidRattattat zal mijn mitrailleurtje zeggen. Rattattatfattat! Eilaas, de brave Verholen zal er niet veel van navertellen en hij zal hier stil blijven lig gen temidden der barre rotsen, een prooi voor de jakhalzen, een maaltijd voor de hyena's. Jaja, zo is het levenwreed en meedogenloosKaart truc-Willem vond zijn eigen grafrede op smidje Verholen zo aandoenlijk mooi, dat hij er een traan van moest wegpinken. Maar hij was zijn krokodilletranen al gauw vergeten, toen hij zag wat smidje Verholen daar in de hand had. Ja, de smid was al weer een heel stuk dichterbij gekomen en bekeek nog eens •>oed hoe zo'n buitgemaakt blokje Blikslager's Beenderopbouwende Krachtsoep er eigenlijk uitzag. En dat kon Willem precies door zijn kijker zien! „D die v vent heeft s...soe...soepblik...blakjblokjes!" stamelde hij geschrokken. Knarsetandend van woede schoof hij achter zijn wapen en nerveus b^gon hij te mikken Toen haalde hij de trekker over en rattattatdaar vlogen de eerste blaffende vuurstoten al in de richting van de smid. Gelukkkig had de zenuwachtige Willem in zijn opwinding niet zo goed gemikt en daarom richten de kogels geen schade aan. Ze vlogen vlak voor de hoeven van de droefgeestige knol in de grond en hoezeer het arme dier daarvan schrok, dat blijkt wel duidelijk uit het plaatje FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6