Visetende dieren worden slachtoffer van kwik Akkoord afvloeiingsregeling bij NV Van Gelder Winst ABN met 47 omhoog Snel besluit Berlijn verwacht Politie Roermond denkt dat er meer vuurwapens Slachtoffer van on(Jer yecllteilden zijll vliegramp na 38 dagen gevonden Water in West-Duitsland vergiftigd door arsenicum Manusama: wij staan ver van onlusten Moskou zou van Castro af willen Meer lozing van vuil in Zeeland Staalstaking in VS voorkomen Kosten ongeveer 20 miljoen gulden Ontslag voor 25 man door fusie Wraakacties in Argentinië Wederom interim van f 8 MAANDAG 2 AUGUSTUS 1971 Van een verslaggever UTRECHT De visetende dieren worden ernstig bedreigd door de kwikbelasting van het water. Zeven oude van de zeventien dood gevonden zeehonden hadden een zo hoog kwik- igehalte in hun organisme dat moet worden aangenomen, dat dit hun doodsoorzaak was. De mens loopt echter nog geen direct gevaar: tegen normale visconsumptie van de Neder landse bevolking bestaat geen be zwaar. Tot deze conclusie komt de kwik- werkgroep onder voorzitterschap van prof. dr. H. van Genderen, hoogleraar in de diergeneeskundige farmacologie en toxicologe van de Utrechtse uni versiteit. De werkgroep van de „commissie nevenwerkingen van bestrijdingsmid delen en verwante stoffen TNO" is gebleken dat in alle onderzochte or ganismen in het water kwik voor komt. Het laagste gehalte werd ge vonden in zeepieren, het hoogste bij zeehonden. Prof. Van Genderen noemt in TNO- Nieuws. dat de resultaten van het on derzoek heeft gepubliceerd, de situa tie bij de zeehonden zeer ernstig. Het is nog onduidelijk of het kwikgehalte bij de zeven oude zeehonden indica tief is voor de hele situatie langs de kust en in de Waddenzee. Sterfte als gevolg van een incidentele kwiklozing wordt niet uitgesloten geacht. Prof. Van Genderen is er door deze gegevens van overtuigd dat het" hui dige milieubeheer ten aanzien van kwik fout is. Hij vindt dat de kwik belasting voor visetende dieren moet worden teruggebracht tot waarden, die gelijk of weinig hoger zijn dan. de „natuurlijke" waarden. Het beleid moet worden gericht op een snelle en drastische vermindering van de kwik lozingen in zowel als buiten Neder land in Rijn en Maas. De registratie van giftige stoffen zal op dezelfde wijze moeten gebeuren als die van waterstanden en besmettelijke ziek ten, aldus prof. Van Genderen. Uit het onderzoek is wel duidelijk geworden dat kwikverontreiniging niet alleen aan het gebruik van be strijdingsmiddelen is toe te schrijven, maar misschien in belangrijker mate aan andere bronnen als industriële en huishoudelijke afval. Naar ruwe schatting voert de Rijn 70 ton kwik per jaar het land binnen. Het ge schatte verbruik van kwik-bevatten de landbouwbestrijdingsmiddelen is slechts enige procenten van deze hoe veelheid. Het is nodig meer gegevens te krij gen over het oppervlaktewater in in dustriegebieden. De weinige hierover verkregen cijfers tonen belangrijke verontreinigingshaarden aan. De on derzoekers menen dat Noordzeekust en Wadden duidelijk onder invloed staan van de Rijn met zijn kwikbe lasting. STERNS De grote sterns hebben een ver hoogd kwikgehalte in de weefsels, maar liggen nog wel een factor tien lager dan de gehaltes die een dodelij ke afloop veroorzaken. Onbekend is de invloed van het kwik op de voort planting. De conditie van deze vogels moet nauwlettend worden gevolgd. Uit een ander onderzoek is geble ken dat de paling uit het IJsselmeer, evenals de baars en snoekbaars veel kwik kunnen bevatten. De situatie bij de zeevis ligt gunstiger. De Wadden zee-vis bleek meer kwik te bevatten dan vis uit open zee (behalve tonij nen en makreel,* die heel oud kunnen worden). Mensen, die vis eten behoeven zich nog geen zorgen te maken. Alleen bij een dagelijkse consumptie van 2,1 kg Waddenvis bestaat er kans op vergif tiging. Door gebrek aan voldoende toxicologische gegevens is er nog geen norm voor het kwikgehalte in vis. Het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid in Bilthoven voert thans een onderzoek uit om tot een alge meen aanvaardbare norm te komen. De Ambonezen verschansten zich in café De Schuur in de buurt van het stationsplein in Roermond. De straat werd afgezet en de brandweer rukte zelfs uit met ladders om de politie gelegenheid te geven ook het dak als eventuele vluchtroute af te grendelen. YAKUTAT (AP) In Yakutat (Alaska) is vandaag een 23-jarige jongeman aangekomen die, 38 dagen eerder, een vliegtuigongeluk had overleefd. Gary Anderson vertelde dat zijn vader, Kenneth Ward die 55 jaar oud is, het ongeluk ook had overleefd maar dat hij hem niet meer gezien had. Gary werd gevonden nadat een andere piloot de letters s.o.s had ge zien die Anderson jr. met de voet had getrokken op het strand van een rivier, 105 kilometer ten westen van Haines, in Alaska. De jongeman was er lichamelijk goed aan toe alhoewel hij ruim 27 kilo was afgevallen. Hij had geleefd op wortels en rivierwater. In totaal had hij te voet een afstand afgelegd van ruim 160 kilometer van waar zijn toestel was neergekomen. BRUNSSUM In het Limburgse Brunssum is een fabriek van blaas- matrijzen geopend. Volgens het be drijf zelf is deze fabriek de eerste van dit soort in Europa. (Vervolg van pag. 1) Vervolgens werd het café door zocht. In allerlei bergplaatsen en ver borgen hoekjes trof de politie in totaal bijna veertig slag-, steek- en stoot- wapens aan en één revolver geladen met 8 patronen van het kaliber 7.65. De andere wapens waren vooral zak messen, boksbeugels, kapmessen, slaghouten, hamers en een aantal kettingen. Bovendien kwam een hoe veelheid pistool- en karabijnpatronen tevoorschijn. Het afgelopen weekeinde werden in totaal ruim 60 Nederlanders gearres teerd onder wie 20 meisjes en jonge vrouwen. Ze werden wegens plaats gebrek ingesloten Sn het kazernege bouw van de Roermondse beroeps brandweer en zitten daar momenteel nog. Commissaris G. van Vlijmen deelde zondagavond tijdens een persconfe rentie o.m. mee dat hij „mede gezien het warme weer" na overleg met de commandant van de Roermondse brandweer, de heer J. van Meurs. drie brandweerauto's met volledige bezet- ring door brandweerpersoneel had in geschakeld bij de bewaking en be scherming van de arrestanten. t 4 7 DÜSSELORF (DPA-RT De eerste schadelijke gevolgen van de 3.360 ton arsenicumhoudend afval, die illegaal op vuilnisbelten in West- Duitsland is gestort, zijn het afge lopen weekend gebleken. De afval, die in een verlaten mijn gestort had moeten worden, maar na het uitblijven van een vergunning daarvoor op verschillende vuilnisbel ten werd gestort, is inmiddels op 11 plaatsen teruggevonden. 600 ton is nog niet opgespoord. Rond 3000 dagjesmensen bij het Fühllnger Meer, een geliefd recrea tiecentrum bij Keulen, zijn zondag overhaast naar elders vertrokken toen de politie via luidsprekers mee deelde dat het water mogelijk door arsenicum is vergiftigd. Even later kregen 110 gezinnen in een naburig dorpje het advies voorlopig geen lei dingwater meer te drinken. De wa terleiding wordt gevoed door bronnen in de buurt van Fühlinger Meer. Voorlopig zal het drinkwater in tank wagens naar het dorpje worden aan gevoerd. Ook in bronnen bij Jülich en in een vijver bij Ennigerloh is arsenicum aangetroffen. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken van Noord- rijn-Westfalen is de daar geconsta teerde concentratie van 0.04 tot 0.1 milligram per liter niet gevaarlijk voor mensen. Met behulp van helicopters heeft de politie van Noordrijn/Westfalen en Nedersaksen afgelopen week alle vuilnisstortplaatsen afgezocht naar de industrie-afval, die in totaal 330 ton arsenicum moet bevatten, genoeg om de hele wereldbevolking uit te roeien. De commissaris van de Koningin in de provincie Limburg mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, heeft voor het geheel van de uit te voeren acties van de politie en de brandweerfunctionaris sen toestemming verleend. Ook tus sen politiecommissaris Van Vlijmen en officier van justitie mr. Bruigom is overleg gepleegd. Zondagavond was het in het cen trum van Roermond nog erg onrustig. Politie patrouilleerde in de binnen stad en op het spoorwegstation. Er waren veel toekijkende schreeuwende en nerveus afwachtende nieuwsgie rigen. „Deze mensen schijnen", aldus commissaris Van Vlijmen „in hun zondagse autotoer voor dit weekeinde ook Roermond te hebben opgeno men". ROERMOND De politie is er allerminst zeker van alle wa pens van de vechtersbazen ook in handen te hebben. Commis saris Van Vlijmen hield er gis teravond ernstig rekening mee dat er naast het pistool dat ge vonden is, meer vuurwapens zijn gebruikt. De politie beschikt ook over drie getuigen die beweren dat ze met na me Zuidmolukkers hebben zien schie ten. Onzeker is ook. of de politie de mensen die geschoten hebben ook werkelijk achter slot en grendel heeft. Het zal bovendien een hele uit- zoekerij worden om uit te maken wie de wapens heeft gehanteerd. Gistermiddag klommen twintig in woners van Roermond op daken bij de brandweerkazerne, waar zestig ar restanten, onder bewaking van brandweerpersoneel worden vastge houden. De Roermondenaren wend den zich schreeuwend en gesticule rend tot de gevangenen. De politie heeft de dakklimmers echter gelast zich te verwijderen, waaraan overi gens in de nerveuze sfeer vrij snel gehoor werd gegeven. Na de berichten over het gebeurde trokken talrijke nieuwsgieri gen naar het stadje, en dat maakte de situatie bepaald niet overzichtelijker. De hele dag groepten ook inwoners van Roermond samen voor het poli tiebureau om een glimp op te vangen van de 110 Zuidmolukkers die daar gevangen werden gehouden op de binnenplaats. De leiders van de Zuid molukkers verklaarden trouwens on omwonden zich bedreigd te voelen. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt en de Zweedse premier Olof Palme genieten een vrolijke pauze in aanwezigheid van mevrouw Pal- me, die zich met een van haar nicht jes amuseert. Brandt maakte in Zweden gebruik van een bijeen komst van Europese sociaal-democra tische partijleiders om tevens infor meel overleg te voeren met Palme op diens buitenverblijf in Harpsundt. SMILDE „Als onze jongens in Roermond fout zijn geweest ik kan dat niet beoordelen heeft dat niets te maken met onze vrijheidsstrijd." Dit zei de leider van de Zuidmoluk kers Ir. J. A. Manusama, in Neder land over de onlusten in Roermond, zondag in Smilde op een congres van de Zuidmolukse beweging Badan Persatuan. Hij voegde er aan toe het zeer te betreuren dat er bij de ongeregeld heden in Roermond een slachtoffer was gevallen. Volgens Ir Manusama zou een te vormen raad der Zuidmo lukkers onder meer als taak moeten hebben „de jonge agressieve Zuidmo lukkers te beteugelen". Het congres had namelijk eerder als zijn mening uitgesproken dat er een representatief orgaan een soort raad der Zuidmolukkers in het le ven geroepen 'moet worden waarmee de Nederlandse regering overleg kan plegen in alle zaken, die de Zuidmo lukkers aangaan. Naar de mening van het congres „iedere regering die niet in zo'n orgaan voorziet, voor ons on aanvaardbaar". De Nederlandse regering heeft eni ge tijd geleden besloten de rechtspo sitie der Zuidmolukkers te regelen. Het congres vond het zaak, dat daar over overleg wordt gepleegd met Ir Manusama en met de voorzitter van de Badan Persatuan, Ds S Mealiarij uit Assen. LONDEN (AP) De regering van de Sowjet-Unie zou graag zien dat de Cubaanse premier Fidel Castro werd vervangen door Carlos Rafael Rodri guez. Dit heeft het Britse zondagsblad The Observer gisteren gemeld. Het blad zegt één en ander van diploma tieke zegslieden in Havana te hebben vernomen. Op het vliegveld van San Francisco is vrijdag een jumbojet van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Pan American geland, die ternauwernood aan een ramp is ontsnapt. De Boeing 747 was met 191 passagiers en 21 bemanningsleden aan boord op weg naar Tokio, toen het landingsgestel werd beschadigd. MIDDELBURG In Zeeland zijn twee hinderwetvergunningen ver leend waardoor het mogelijk wordt dat aanzienlijke hoeveelheden vuil in de Zeeuwse lucht geloosd worden. De Provinciale Zeeuwse Energie maatschappij (PZEM) kreeg vergun ning voor de nieuwe centrale die in Borssele in aanbouw is. De centrale mag maximaal 1000 kg zwaveldioxy- de per uur uitstoten. Er was gevraagd om 2400 kg per uur. De vergunning is uitgegeven door de gemeente Borssele. Verder heeft de gemeente Vlissin- gen vergunning verleend aan de che mische fabriek Hoechst in het Sloege- bied voor een derde fosforoven. De o- ven zal begin volgend jaar in gebruik worden genomen. Volgens de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland betekent deze vergunning dat de uitstoot van fluor na het inwerking treden van de derde oven in totaal 196,5 kg per uur zal bedragen. Negen grote Amerikaanse staalbe drijven hebben met de vakbond van arbeiders in de staalindustrie gisteren overeenstemming bereikt over een nieuw driejarig akkoord, zo is uit •vakbondskringen vernomen. De bond had gedreigd, dat de 350.000 arbeiders met ingang van vandaag in staking zouden gaan. In middels hebben de 600 vakbondsafge vaardigden het verdrag geratificeerd, waardoor een nationale staking, die de eerste sinds twaalf jaar zou zijn, is voorkomen. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM -« Na weken lang onderhandelen hebben de vakbonden van werknemers bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen met de di rectie van dit concern thans overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling voor de genen die als gevolg van de noodzakelijke reorganisatie zul len moeten worden ontslagen. Zoals bekend gaat het hierbij om circa 1300 man maar er zijn enkele commissies in het leven geroepen, die de reorganisatie-plannon nog eens bezien om te onderzoeken in hoeverre dit aantal nog kan worden beperkt. TER APEL Agio Lignostene N.V. in Ter Apel gaat fusioneren met de Duitse firma Theodor und Peter- borg te Suchteln. Dit betekent dat Agio 25 van de 100 werknemers moet ontslaan. Over dit ontslag is overleg geweest met de vakbonden. Er is een afvloeiingsregeling getroffen, aldus is meegedeeld. Het personeel is van de maatregel op de hoogte gesteld. De fusionerende bedrijven zijn ongeveer van gelijke omvang. Ze produceren lignoston-produkten, een hoogwaar dig halffabrikaat. Het zal bijzonder moeilijk zijn voor de 25 ontslagenen in eigen omgeving op korte termijn werk te vinden. On geveer tien procent van de beroeps bevolking in de gemeente Vlagtwed- de, waaronder Ter Apel ressorteert zit op het ogenblik zonder werk. De afvloeiingsregeling die van morgen om 10 uur aan het personeel van de verschillende ondernemin gen van Van Gelder bekend werd gemaakt is een van de allerbeste so ciale begeleidingspakketten die ooit voor een dergelijke omvangrijke af vloeiing zijn samengesteld. De belangrijkste bepalingen zijn: 1. De werknemers van 57^ jaar en ouder behouden toi aan hun pen sioen-gerechtigde leeftijd net vol ledige inkomen, dat zij (inclusief loonsverhogingen) gehad zouden heb ben indien zij bij Van Gelder in dienst hadden kunnen blijven. Ook hun pensioenrechten blijven (met doorbetaling van premies en derge lijke) onaangetast. 2. De werknemers die ten tijde van het ontslag jonger zijn dan 57Vfe jaar, ontvangen afhankelijk van leeftijd en aantal dienstjaren bij Van Gelder gedurende maximaal vijf jaar aanvulling op hun werk loosheidsuitkering of hun inkomen uit arbeid elders. Ook deze suppletie is „waardevast", d.w.z. zij wordt ge relateerd aan het inkomen dat men bij indienstblijven zou hebben ver worven. Deze groep werknemers mag ook kiezen voor „de gouden handdruk" (uitkering ineens), die kan variëren van 1 tot 7 2/10 maand inkomen, maar de vakbonden zullen dit de betrokkenen afraden, onder meer in verband met de nadelige fis cale gevolgen ervan. 3. Voor de werknemers die meer dan vijf jaar pensioenpremie hebben betaald wordt de pensioen-opbouw maximaal twee jaar voortgezet indien bij aanvaarding van een andere werk kring niet of eerst na een wachttijd aan een ander pensioenfonds kan worden deelgenomen. 4. Werknemers van 45 jaar en ouder die minder dan vijf deel nemersjaren in het Van Gelder-pen sioenfonds hebben, ontvangen drie maal hun betaalde premie terug in plaats van één maal, zoals reglemen tair bepaald wordt, mits net totaal bedrag wordt aangewend voor niet- consumptieve doeleinden. 5. Bij aanvaarding van een andere werkkring, die verhuizing noodzake lijk maakt, wordt een tegemoetko ming in de verhuiskosten gegeven van 7% van het jaarinkomen met een minimum van 2.000 gulden. Diverse andere bepalingen hebben onder meer betrekking Dp het we duwen -en wezenpensioen, aanspra ken op jubilea-uitkeringen en sub sidie in studiekosten en het sollici tatieverlof. Voorts is vastgelegd dat Van Gelder voor elke afgevloeide werknemer 125 gulden moet reser veren om in eventuele bijzondere ge vallen te kunnen voorzien. CORDOBA (Reuter) Rechtse groeperingen in de Argentijnse stad Cordoba hebben een lijst opgesteld van mensen die gedood zullen worden omdat ze worden verdacht van kon- tacten met de stedelijke guerrillabe weging. Woedend over de guerrilla- acties variërend van Robin Hood- achtige overvallen om levensmiddelen buit te maken die aan de bevolking werden uitgedeeld, tot moorden hebben de rechtse een „politieel doodscommando" opgericht. AMSTERDAM De Algeme ne Bank Nederland heeft in de eerste helft van dit jaar zeer gunstig gewerkt. De winst steeg, vergeleken met de eerste zes maanden van 1970, met 47 pro cent tot 50,7 (34,4) miljoen. De totale baten beliepen in het eerste halfjaar ƒ328,2 min tegen 252,4 min in de overeenkomstige pe riode van vorig jaar. Aan provisie en effecten ontving de bank 90,7 (70,5) min. De baten uit hoofde van interest en wissels breidden zich uit tot 237,5 (181,9) min. De personeelskosten liepen op tot 161.2 (131.7) min en de totale kosten kwamen uit op ƒ245,6 (201,0) min. De bruto winst bedroeg ƒ82,6 (51,4) min. Uit de gecombineerde balans per 30 juni blijkt wat de actiefzijde be treft o.m. een stijging van de post debiteuren tot ƒ6.104,4 min tegen 5,364,8 min op 30 juni vorig jaar. Aan de creditzijde van de balans ma nifesteerde zich een stijging van de post dposito's op termijn tot ƒ8.097,1 (7.600,7) min, van de spaargelden tot 2.775,2 (2.070,0) min en van de post crediteuren tot ƒ7.674,8 (6.678,4) min. Het balanstotaal steeg tot ƒ20,4 mil jard. Ultimo 1070 bedroeg dit totaal 19,6 miljard en op 30 juni 1970 17,6 miljard. Besloten is tot de uitkering van een onveranderd interimdividend van 8 per aandeel van 100. Bij het vast stellen van het slotdividehd over 1971 zal worden overwogen of aandeelhou ders naar keuze in plaats van een bedrag in contanten een bedrag in gewone aandelen uit de agioreserve zullen kunnen ontvangen, dan wel dat naast een dividend in contanten een bedrag in aandelen uit de agiore serve zal kunnen worden uitgekeerd. Over 1970 keerde de bank 17 min dividend uit, naar keuze in contanten of 10 pet in agio-aandelen. HARPSUNDT (Reuter) De Westduitse bondskanselier Willy Brandt acht het zeer goed mo gelijk dat de Grote Vier volgen de week een beslissend stadium zullen bereiken in hun bespre kingen over Berlijn. Over het Berlijn-overleg, dat op 10 augustus opnieuw in West-Berlijn zal worden gehouden, zei Brandt: 'Ik heb het gevoel dat zij (de Grote Vier) de meeste zaken hebben opgehelderd en ik zou niet verbaasd zijn als de onderhandelingen tijdens de komen de zitting een beslissend stadium be reiken'. Brandt zei dit in Harpsundt, het zomerverblijf van de Zweedse premier Olof Palme. Brandt heeft dit Weekeinde informele besprekingen gevoerd met Palme na een bezoek aan een bijeenkomst van Europese sociaal democratische leiders. Op een persconferentie in Harp sundt verklaarde Brandt dat een re geling van de kwestie-Berlijn het or ganiseren van een Europese veilig heidsconferentie, zoals de Sowjet- Unie dat wil ten zeerste zou ver gemakkelijken. Brandt werd onder meer gevraagd naar de betekenis van Oostduitse deelname in internationale organisa ties, zoals door Bonn is voorgesteld als deel van een programma van 20 punten voor normalisatie van de be trekkingen tussen beide Duitslanden. Brandt verklaarde dat dit vanzelf sprekend ook deelname van de DDR in de Verenigde Naties zou inhouden. 'Maar wij willen eerst onderling een aantal zaken verduidelijken, voordat we met elkaar in de VN beginnen te redetwisten', aldus de Westduitse bondskanselier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5