Bepaalde theologische Ruslan(l publikaties opschorten Nieuw kabinet moet beslissen over toch „lintjes" wordt groter Veel doelen in druk verkeer weekeinde Protestanten stichten nederzetting in oerwoud Voorstel in Groninger Kerkbode Kloof baptisten PASTOORS OP RUZIËN OVER AMELAND PRIJZEN Gasmoeilijkheden in Spaarndam COMMENTAAR Rijp èn groen Wereldraad toont belangstelling voor koers Chili Een woord voor vandaag Niet duidelijk waarom vernieuwing uitbleef Nieuw ziekenhuis in Lambarenen Meer uittredingen dan wijdingen in r.k. kerk Kikkerplaag in nonnenklooster Interviews van Dick Verkijk met Tsjechen Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. noodzakelijk. 5. leus, 10. oude lengtemaat, 11. gelijkheid, 13. moe ras pa lm, 15. scheijc element, 16. oplettendheid, 20. godin van de over vloed. 22. plaats in Gelderland, 23. Nederl. Rode Kruis (alk.). 25. geeste-' lijke, 26. anti. 27. vreemde munt, 28. NederL Indische Tankmaatschappij (aOc), 30. plaatsje onder Grams ber gen, 31. keervers, 34. afnemend getij, 35. insek ten etend zoogdier, 37. synte- tische rubber, 41. voorzetsel, 42. kalkstok, 43. aanvang. Verticaal: 1. open paviljoen (Ind.), 2. hogepriester te Silo, 3. vlek 4. en an deren (afk.), 5. chin, lengtemaat, 6. staat, 7. pers. voornaamw., 8. onder mijnen, 9. onheilaanbrengende godin, 12. hoepel, 14. afdruksels van gesne den stenen, 17. plaats in Italië. 18. zui ver gewicht, 19. entree, 21. gelijkenis, 24. drukken, 29. klimop. 32. telegra fisch koersbericht, 33. plaats in Gel derland, 34. bouwland, 36. electro- technisch ingenieur (afk.), 38. onder officier (afk.), 39. Rijkstelefoon (afk.), 40. afnemend getij. Oplossing vorige puizei Horizontaal: 1. kornak-dak, 2. oma-Orne-Lr, 3. rétro-oele. 4. ane moon-en, 5. lei-import, 6 IJlst-apert, 7. nat-are-ree, 8. snel-iel-in, 9. ideaal- ent. Verticaal: 1. kralijn-si, 2. omen-e-.- land, 3. ratel-stee, 4. norm-itala, 5. a-room-aria, 6. knoop-Peel, 7. Deen- Oerle, 8. Aller-rein, 9..krent-tent, Oecumenische pastor voor „Het Dorp" DEN HAAG De hervormde pre dikant ds J. H. Schellingerhout (42) wordt per 1 augustus a.s. pastor van Het Dorp te Arnhem. Hij wordt pas tor voor alle gezindten die in het dorp zijn vertegenwoordigd en heeft dan ook alle kerkgenootschappen, verenigd in de raad van kerken in Arnhem, achter zich staan. Totnutoe werd het pastoraat bedre ven door een hervormde en een gere formeerde predikant en een kapelaan uit Arnhem. Nederlandse agenten naar de Antillen? ORANJESTAD De Antilliaanse 'hoofdcommissaris van politie zou de regering in Willemstad hebben voor gesteld 40 a 50 hoofdagenten en bri gadiers uit Nederland aan te trekken. Dit staat in een artikel in „De Schakel", het maandblad van de Aru baanse politie. De korpsleiding op de Antillen zou de komende jaren met grote moeilijk heden te kampen krijgen in verband met het feit dat een aanzienlijk deel van de oude garde binnen afzienbare tijd met pensioen gaat. Het blad schrijft overigens bevreemd te zijn dat alles weer met het bekende waas van geheimzinnigheid wordt omge ven. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN In de Gro ninger Kerkbode van de gere formeerde kerken heeft de Oost- woldse predikant K. Dijk een voorstel gedaan om de polarisa tie en het gevaar van scheuring in de gereformeerde kerken te vermijden. Hij pleit ten eerste voor vrijheid van theologiseren (niet gebonden aan de letter van de belijdenis, enkel aan de Heilige Schrift) in wetenschappe lijke publicaties. Ten tweede dienen er volgens zijn voorstel ten aanzien van prediking, publicatie in kerkbo des enzovoort en gemeenteavonden afspraken te worden gemaakt, welke onderwerpen voorlopig niet in de pu bliciteit gebracht worden, welke in- Groep geleerden in Zuid-Afrika wil integratie van kleurlingen PRETORIA Achtentwintig Zuidafrikaanse hoogleraren en lectoren hebben gisteren een ver klaring uitgegeven, waarin zij aandringen op integratie van de kleurlingengemeenschap in Zuid-Afrika. Er zijn in Zuid- Afrika ruim twee miljoen men sen, waarvan de ouders een ver schillende huidskleur hadden, die officieel kleurlingen worden genoemd. De geleerden, onder wie veel Afri kaanssprekenden en voorstanders van het apartheidsbeleid, zeggen in hun verklaring, dat als de kleurlin gen niet dezelfde rechten krijgen als de blanken, er een rassenconflict kan uitbreken. Zij wijzen er op. dat het apartheidsbeleid de Afrikaanse meer derheid althans nog zogenaamde thuislanden in het vooruitzicht stelt, die mogelijk ooit zelfstandige naties kunnen worden. De kleurlingen heb ben echter geen eigen thuisland en daarom moet een politiek van zoge naamde afzonderlijke ontwikkeling voor hen wel falen, aldus de geleer den. Zij pleiten voor volledige politieke integratie van de twee miljoen kleur lingen in de blanke Zuidafrikaanse gemeenschap en vrijwillige sociale vermenging. Een gedwongen sociale scheiding tussen blanken en kleurlin gen is niet te verwezenlijken, aldus de verklaring. Overigens willen de geleerden geen gedwongen sociale in tegratie. „Volledig staatsburgerschap voor kleurlingen betekent niet, dat automatisch de scheiding in woonge bieden en opleidingsmogelijkheden voor blanken en kleurlingen opgehe ven zal worden. Publieke faciliteiten en recreatieplaatsen moeten echter geleidelijk gezamenlijk door blank en bruin gebruikt kunnen worden," al dus de verklaring. AMELAND Op het eiland Ameland is min of meer een conflict situatie gerezen tussen twee Duitse pastoors Hubert en Fritz Jansen uit het Westdnitse Recklinghausen enerzijds en de pastoor van het eiland Ameland F. Hendriks. De oorzaak hiervan is dat pastoor Hubert Jansen zondag na afloop van de drie eucharistievieringen een verklaring voorlas, waarin hij zijn mening over de hoge prijzen die de Duitse kinderen volgens hem op het eiland moeten betalen, niet onder stoelen of banken stak. Volgens pastoor Jansen gelden er drie prijzen op het eiland: Eén voor de toe risten. één voor de eilanders en ten slotte één voor de Duitse kinderen die daar in kampen verblijven. Er zijn momenteel 9400 kinderen, afkomstig uit het Roergebied, Zuid- en Noord-Duitsland, op het eiland, die worden uitgezonden door het sociaal charitas vakantie kinderwerk. Ze komen al sinds 1953 op. het eiland en zijn afkomstig uit minder draagkrachtige gezinnen. Pastoor Jansen noemde het een sociaal onrecht om „op deze manier de Duitse kinderen af te zetten. We halen nu al levensmiddelen van de vaste wal, omdat ze daar goedkoper zijn', aldus de pastoor. Hij dreigde zelfs met terugtrekken van de kinderen. Pastoor Hendriks verklaarde over deze kwestie: „De gebroeders Jansen, die mij bij de diensten assisteren, moeten niet denken dat ze alles kunnen doen. Ik ben ook zeer boos over deze voorgelezen verklaring, waarvan ik niet van tevoren op de hoogte ben gesteld." Maandagavond zal pastoor Hendriks met het kerkbestuur vergaderen over eventuele te ondernemen stappen tegen de beide Duitse pastoors. De voorgelezen verklaring heeft bij verschillende eilandbewoners kwaad bloed gezet. zichten voorlopig intern bestudeerd worden. Voorlopig bijvoorbeeld voor een termijn van drie jaar met mogelijke verlenging. „Voorlopig niet aan de grote klok: om een en ander grondig en rustig met elkander te bespreken intern en teneinde een eventuele pu- bliekmaking zorgvuldig, ja zo zorg vuldig mogelijk te kunnen voorberei den, onder een gezamenlijke verant woordelijkheid." Hij noemt dit voorstel een uitwer king-van een suggestie die door prof. dr. J. van den Berg gedaan was voor de instelling van een raad voor kerk en theologie, „waarin een en ander eerst bekeken wordt." Ds. Dijks bezorgdheid geldt niet zo zeer een scheuring als wel een toene mende onverschilligheid bij niet wei nig kerkmensen. „Men konstateert wat geharrewar tussen diverse groe pen in onze kerken, het ontgaat hen waarom het nu eigenlijk draait in de ze discussies, men denkt met afgrij zen terug met name aan wat er in de oorlogsjaren is geschied en neemt een Sterren stralen overal... ook op de torens van het Kremlin. Om dat ze moeten blijven stralen krijgen ze nu een grondige schoonmaakbeurt. Bovendien worden de vergulde torenspitsen vernieuwd. Zeventig meter boven de grond staan de schoonmakers op hun platform. HAARLEM Door nog onbekende oorzaak is een fout ontstaan in de hogedrukkraan van het gas in Spaarndam, een dorp, behorende tot de gemeente Haarlem, waardoor de druk, die normaal 0,3 atmosfeer be draagt, steeg tot 2. Hierdoor is over het gehele dorp gevaar ontstaan voor gasontploffingen, maar door snel in grijpen van de brandweer en perso neel van het Gemeentelijk Energiebe drijf, is onheil voorkomen. In een tiental huizen zijn geijsers kapot geraakt en hebben zich kleine gasontploffingen voorgedaan. In het dorp was het spoedig bekend dat er wat aan de gasleidingen mankeerde en men heeft de woningen onderzocht van afwezigen en vakantiegangers om de gasleidingen af te sluiten. Vooral in die huizen waar waakvlam- metjes van gashaarden brandden, was gevaar niet denkbeeldig. Bezorgd voor een toenemende frontvorming in de gere formeerde kerken door de publikatie van nieuwe theologi sche inzichten heeft ds. K. Dijk in de Groninger Kerkbode gepleit voor afspraken om de discussie over bepaalde theologische onderwerpen voorlopig buiten de prediking, de kerkbodes en de gemeente-avonden te houden. Hij heeft daar zijn redenen voor, waarover elders in dit blad wordt bericht. Geschriften die het karakter van een proe ve dragen, worden strijdig bevonden met wat veel gelovi gen dierbaar is en leiden tot een sfeer van onbehagen en verkettering, waarbij zelfs de nachtmerrie van een nieu we scheuring opdoemt. Als dan het vermogen tot het onderscheiden van theolo gisch rijp cn groen in de gemeente zo armzalig ontwik keld is, dat een proefschrift go ongeveer als een leerstuk wordt aangezien, is het dan niet beter om de inbreng van nieuwe theologische inzichten te beperken tot de „vak pers" en er daarbuiten over te zwijgen? Dat is zo onge veer de strekking van ds. Dijks voorstel. Hij denkt daarbij aan de raad voor kerk en theologie, een van de organen van bijstand van de hervormde syno de. waarin allerlei inzichten eerst grondig getoetst worden. Wij menen overigens niet dat deze raad ooit bedoeld is als een zodanige afgeschermde proeftuin. Die indruk is moge lijk ontstaan, omdat de tegenwoordige synode de neiging heeft om allerlei gedachten wel bijzonder lang te laten rijpen wij denken hier aan de discussies over het ambt en aan de gang van zaken met het abortus-rapport. Deze weg lijkt ons niet aan te bevelen Het is trouwens bij een 7.0 druk theologiserende bevol kingsgroep als de gereformeerden onmogelijk om een af scheiding te maken tussen de inhoud van theologische tijdschriften en die van andere publiciteitsmedia. En wan neer het zou lukken, dan ware dat hèt middel om de oplage van de^e vaak noodlijdende bladen op te stuwen. Het is gelukkig dat het onmogelijk is, omdat het onwenselijk is. Het journalistiek eigenbelang dat hier mo gelijk in doorklinkt, correspondeert hevig met het belang van de gemeente. Het onderscheid tussen belijdend spre ken en zoekend-theologiserend spreken kan slechts in de vrije discussie, waarin niets taboe is, duidelijk worden. Het is een tijdsproces waar de kerk doorheen moet en dat zij niet kan ontlopen. Tijdens de polemieken van de jaren '30 in de gerefor meerde kerken rond de opvattingen van dr. Schilder heeft een bezorgde Colijn eens voorgesteld om discussies tussen theologen alleen in het Latijn te doen plaatsvinden. Het probleem is echter dat deze polemiek toen zij nog een uitsluitend theologisch karakter had, voor een heleboel kerkmensen juist „kerklatijn" was. Was zij maar in beter Nederlands op alle niveaus gevoerd. Dan zou het mis schien nog een gesprek hebben kunnen worden. De kan sen om een polemiek tot een gesprek te doen worden, zijn nu veel gunstiger en mogen niet worden verwaarloosd. houding aan van: ze doen maar, het duurt mijn tijd wel uit". Geduld hebben Ds. Dijk geeft toe dat zijn voorstel niet ideaal is. „Want sommigen, en niet enkel links-buitens, hebben ge zegd: de gemeente is toch mondig en moet toch kunnen meedenken en meespreken. Je kunt de mensen toch niet van den domme houden als er andere opvattingen naar voren ko men." Hij stelt daartegenover, dat ge duld hebben ook een vorm van mon digheid is evenals het voorlopig van bepaalde zaken niet willen weten. „Maar ik geef toe, eigenlijk is het voorstel een onding. Het meest ideale zou zijn: een rus tige sfeer waarin allerlei nieuwere inzichten worden ingedragen, waar met elkaar over gesproken wordt, sommige worden overgenomen, ande re worden afgewezen of verbeterd. Waar bepaalde nieuwere publicaties niet direct gebrandmerkt worden als ketterij of onbijbels. Waar een boek als dat van Herman Wiersinga in eerste instantie beschouwd wordt als een discussiestuk en niet als een nieuwe leer. Dat is het trouwens ook niet, zolang het niet in de belijdenis verwerkt is." Hij herinnert eraan dat ook prof. Riddert>os behoorde tot diegenen die de nieuwere odvatting over de ver zoening van Wiersinga onnvddettiik aan de grote klok hingen, onder het motto: we moeten tegen elke prijs verm'iden dat onze kerken tot een mod^Htpitenkerk worden. Verderop 'i 7'in crhriift. Jiii; die prof. Ridderbos gegeven heeft van Romeinen 7 durf ik maar zo niet van dQ kansel verkondigen (ook al lijkt uitleg mij ze^r aannemelijk)". SANTIAGO (KNP) De secreta ris-generaal van de wereldraad van kerken, dr. Carson Blake, heeft een bezoek gebracht aan Chili waar hij ook een ontmoeting had met presi dent Allende. Dr. Carson Blake vertelde bij die gelegenheid zijn gastheer, dat zijn bezoek een spmbool wilde zijn van de belangstelling die de kerken stellen, in de sociaal-politieke ontwikkeling van Chili. Dr. Blake verklaarde, dat hij de Chileense ontwikkeling ziet als een bemoedigend en stimulerend te ken voor de andere Zuidamerikaanse landen. Deze duidelijke steun van de we reldraad van kerken voor zijn socia listische politiek stelde, dr. Allende bijzonder op prijs. Hij zag het gevaar van economische pressie, en in dit kader achtte hij de morele steun der kerken voor zijn regering van het grootste belang. Van een onzer verslaggevers MOSKOU De spanningen tussen de unie van Baptistengemeenten in de Sowjetunie en de uit de unie ge treden Baptisten, de zogenaamde „ini- tiativniki", hebben zich volgens een bericht van de Duitse Evangelische Pressedienst verscherpt. Het nieuwste verwijt van de unie baptisten jegens hun afgescheiden ge loofsgenoten is, dat hun publikaties door Richard Wurmbrand in Amerika en West-Europa misbruikt worden, „om de dienaars onzer kerken te be ledigen en tegelijk ons land te be kladden". De afgescheiden baptisten wensen, dat de unie een verklaring van leedwezen doet uitgaan over de overheidsinvloed in het kerkelijke le ven. Er zijn reeds, vier samensprekin- gen tussen beide groepen geweest, die echter geen resultaat hadden. KERK EN WERELD OPLAAG 15.000 AMSTERDAM In ons overzicht van de landelijke kerkbladen in de hervormde kerk, gisteren, verzuimden wij melding te maken van „Kerk en Wereld", het orgaan van de vereni ging van vrijzinnige hervormden. Dit driewekelijkse blad. dat in twintig edities verschijnt, heeft een oplaag van 15.000. „Twee mensen gingen naar de tempel om te bidden" (Lucas 18:10). Weinig gelijkenissen zijn zo moeilijk te begrijpen als die van de farizeeër en de tollenaar. Juist omdat deze zo gemakkelijk schijnt. We vergeten, dat de farizeeër bij alles, wat hij zegt, vooropstelt: „O God, ik dank U." Hij pocht met andere woorden niet op eigen verdiensten, maar roemt in Gods genade. „Dat ik niet zó ben als de andere mensen." Mocht hij God niet danken voor Zijn verkiezende liefde? Was hij niet beter, dan die tol lenaar, die de zaak van Gods bondsvolk verkocht aan de Romeinen? On derhield hij niet getrouw de wei van Mozes en zegt God niet: „In het houden van die ligt groot loon?" Het is allemaal waar. Het was een rechtzinnig gebed. Alleen één ding: de farizeeër vergeleek zichzelf met de tollenaar naast hem. En dan kwam hij er nog zo slecht niet af. Maar wie tot God nadert, mag zichzelf maar met één maatstaf meten: Gods vlekke loze heiligheid. Dat vergat de farizeeër. Alleen dat. En daarmee was zijn hele gebed onwaarachtig geworden. Wc lezen vandaag: Psalm 47. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De nieuwe mi nister van binnenlandse zaken beraadt zich over een herziening van ons deerlijk verouderde de coratiestelsel. Het is een van de zaken die hij van zijn voorgan ger, mr. Beernink, heeft mogen overnemen, terwijl deze het weer als erfenis van het kabinet-Cals had aangetroffen. Minister Geertsema zal zijn definitieve standpunt naar verwacht wordt in de toelichting op de begroting voor 1972 bekend maken. Het is overigens wel verbazingwek kend dat dit kabinet zich nog met deze vernieuwing moet bezig houden. Hoewel men het er al jaren geleden over eens was dat de lintjesregen op Koninginnedag niet op de verouderde manier kon doorgaan werden ook in 1971 tallozen gedecoreerd op een ma nier die uit een ver verleden stamt, geënt op de toen aanvaarde maat schappelijke verschillen. Deze normen uit de 19e eeuw vin den hun beslag in een aantal vertrou welijke richtlijnen op grond waarvan burgemeesters en departementshoof den de medailles mogen toekennen. De kritiek richt zich met name op de eremedailles in goud, zilver en brons, die aan de orde van Oranje- Nassau toegekend wegens bijzondere verdiensten jegens het Koninklijk Huis, de Staat of de maatschappij zijn verbonden. De richtlijnen ver melden dat een arbeider of lagere werknemer slechts in aanmerking lichtingsdienst weten niet meer te melden dan dat er meningsverschil len in de ministerraad waren en ook technische moeilijkheden bij de uit werking. Hoe het ook zij, velen hopen dat in 1972 de koninklijke onderscheidingen op een wat meer op de moderne op vattingen geënte manier zullen wor den toegekend. Temeer waar de ko ningin zelf begin 1970 al besloot bij de toekenning van haar eigen huis kan komen voor het brons, een meer orde van Oranje Nassau geen verschil verantwoordelijkheid torsend persoon met minstens vijf ondergeschikten voor zilver en de „zeer verantwoorde lijken" voor goud. Op dezelfde manier hebben de ka binetschefs van de verschillende de partementen er rekening mee te hou den dat de secretaris-generaal niet lager dan een bepaalde plak mag krijgen, terwijl de daaronder lig gende ambtelijke rangen precies vol gens hun hiërarchieke plaats worden gedecoreerd. Bedankt Van een verslaggever AMSTERDAM Twee men sen zijn in het afgelopen week einde met hun auto te water ge raakt en verdronken. In de nacht van zaterdag op zondag kwamen onder de ge meente Blaricum, langs de Zuid willemsvaart twee wagens met elkaar in botsing. Een van de auto's tuimelde te water. De 24- jarige bestuurder A. H. J. van Boxtel uit Schijndel verdronk. De nacht tevoren was de 58- jarige M. Dijkxhoorn uit Rijs wijk (ZH) met zijn auto te wa ter geraakt. De man werd kor te tijd later levenloos in zijn wagen aangetroffen. Voorthuizen Drie doden en drie zwaar gewonden werden uit de ra vage gehaald nadat op de E8 onder Voorthuizen een in een file rijdende auto tegen een boom botste. De slacht offers waren de 31-jarige A. Mee wis, zijn 6-jarig zoontje en de heer C. W. van Vliet. Kerkwijk Bij hotel „De Lucht" in Kerkwijk zijn zaterdagnacht twee personenwagens frontaal op elkaar gebotst. De 23-jarige C. Sterrenberg en de 21-jarige J. de Goey kwamen om het leven. De bestuurder van de andere wagen werd zo zwaar gewond dat voor zijn leven wordt gevreesd. Soesterberg Bij een ongelukkige afslagmanoeuvre op de rijksweg A- mersfoort-Utrecht is zaterdagmorgen vroeg de 50-jarige M. C. van Maars- seveen uit Nieuwkoop om het leven gekomen. Drie andere mensen raak ten gewond van wie een zeer ernstig. Het ongeluk gebeurde 's morgens om vier uur toen een uit Zeist afkomstige automobilist met zijn bestelauto links af sloeg op het moment dat uit te genovergestelde richting een auto na derde. De bestelwagen schoot na de botsing het terras op van het restau rant Het Zwaantje. Bergen op Zoom De 18-jarige E. van Blaricum uit Bergen op Zoom is zondagmorgen vroeg met zijn brom fiets tegen de laadbak van een vracht wagen gereden. Enkele uren later is hij aan zijn verwondingen overleden. Een 18-jarig meisje dat bij hem ach ter op de duo zat is gewond In het1 ziekenhuis opgenomen, het ziekenhuis worden opgenomen. Bleiswjjk Op een door een Ahob beveiligde overweg is de 17-jarige W. Sander zaterdagmiddag in Bleiswijk om het leven gekomen toen hij tegen een trein reed. Ryssen Onder Markelo is de 20- jarige D. van Putten uit Rijssen om liet leven gekomen toen een auto in de berm van de weg raakte en kan telde. De jongeman kwam onder de wagen terecht en was op slag dood. Den Haag De 24-jarige G. Gijs- bertse is in de nacht van zaterdag op zondag op de weg van Renswoude naar Scherpenzeel de macht over zijn stuur kwijtgeraakt na een aanrijding met een hond. Bij het ongeluk dat volgde zijn de heer Gijsbertse en de heer H. Veldhuizen (32), beide inwo ners van Scherpenzeel, om het leven gekomen. De echtgenote van de be stuurder en een 2-jarig dochtertje moesten in zorgwekkende toestand in Sommige Nederlanders, op deze manier van een lintje voorzien heb ben voor de eer bedankt. Zo weigerde in juli 1969 een chauffeur van een Twents busbedrijf de bronzen me daille, hem toegekend wegens zijn veertigjarig jubileum omdat twee controleurs van hetzelfde bedrijf om dezelfde reden en bij dezelfde gele genheid een zilveren plak kregen uit gereikt. „We hebben alle drie even hard gewerkt, ik begrijp daarom niet waarom er verschil moet worden ge maakt", aldus de chauffeur. De kranten kwamen in hetzelfde jaar met zeer loffelijke commentaren op de mededeling van premier De Jong zelf dat de ere-medailles zouden worden afgeschaft. Enige maanden later vertelde minis ter Beernink dat de her.ziening van 't decoratiestelsel, op grond van 'n nog steeds geheim rapport uit 1965 van de commissie Houben, in een vergevorderd stadium verkeerde. Daarna was het weer even stil om de plakken, tot de premier op 18 de cember van het vorige jaar nogmaals de herziening aankondigde. Het wets voorstel zou nog voor de verkiezin gen (8 april 1971 worden ingediend. De redenen waarom het nog niet is doorgegaan zijn nog steeds erg vaag. Binnenlandse Zaken en rijksvoor- STRAATSBURG In Lambarene in de Westafrikaanse staat Gabon zal een nieuw Schweitzer-ziekenhuis gebouwd worden. Om de benodigde middelen (geraamd op ruim acht mil joen) bijeen te brengen, zullen in zo veel mogelijk landen acties worden gehouden. Dit heeft de internationale Schweitzer-vereniging op haar alge mene vergadering in Straatsburg be sloten. Het ziekenhuis moet in 1975 gereed zijn, als 'het honderd jaar ge leden is, dat Schweitzer geboren werd. Het oude ziekenhuis zal als monument ter nagedachtenis aan de oerwouddokter behouden blijven. meer te maken op grond van maat schappelijke verantwoordelijkheid. ROME De priesteraanwas in de roomskatholieke kerk is zelfs niet meer voldoende om het aantal uittre dingen bij te houden. Per jaar vragen thans vierduizend priesters over de gehele wereld aan Rome om onthef fing van hun celibaatsverplichting. Daartegenover staat een aanwas van slechts drieduizend wijdelingen. Tot deze conclusie komt mgr. Calogiovan- ni van de Rota, de hoogste kerkelijke rechtbank in Rome. Volgens officiële Vaticaanse cijfers zijn in de jaren 1962 tot 1970 ruim 14.000 priesters uitgetreden. Andere bronnen komen met schattingen tot 25.000. (Van een verslaggever) EGMOND AAN DE HOEF De vijfentwintig Karmelitessen die in het klooster „De Karmel" in Egmond aan de Hoef wonen, worden geplaagd door kikkers. De zusters, die in de tuin plach ten te zonnen, durven zich daar nu niet eens meer te vertonen. De bewoonsters van het klooster proberen nu in contact te ko men met de z.g. kikkercentrale in Rotterdam. Deze kikkercen trale bestaat uit twee Rotter damse taxichauffeurs, die over al in het land kikkers ophalen. Het doel van de beide heren is de beesten uit te zetten in slo ten, die door vervuiling prak tisch zonder dierlijk leven zijn geworden. Op deze manier pogen ze een bijdrage te geven aan herstel van het natuurlijk milieu. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.,rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J van Hofwegen. Kleine boeren in Brazilië PORTO ALEGRE In twee autobussen zijn zeventig protestant se boeren met hun gezinnen van Ibiruba en Tenente Portela naar Altamira in het noorden van de Braziliaanse staat Para gereisd. Zij willen daar een kolonie opbouwen aan de Transamazonica, de nieuwe weg die het Amazonegebied gaat doorsneden. Dominee Norberto Schwantes is de initiatiefnemer van deze verhuizing. Hij geniet internationale bekendheid door zijn werk onder de indianen en door het radiostation, dat hij ten dienste van het ontwikkelingswerk in Tenente Portela oprichtte met de steun van de lutherse wereldfederatie. Aanleiding was de precaire situatie van de kleine boeren op hun door ver erving te klein geworden en reeds uitgeputte land. Ieder gezin krijgt van de regering 100 hectare land, hulp voor de bouw van een boerderij, financiële steun tot de eerste oogst, medische en lEindbouwtechnische bijstand. HILVERSUM „De NOS-radio zal maandagavond (kwart over acht, Hil versum 2) een aantal interviews uit zenden die Dick Verkijk heeft gehad met Tsjechen die gevangen zitten of hebben gezeten. Enige tijd geleden bleek dat de echtgenote van de Tsje chische schaakgrootmeester Pachman in behoeftige omstandigheden was komen te verkeren, door de gevan genschap van haar man. In augustus 1969 is toen het Pach- man-comité opgericht. Nu uit de in terviews van Verkijk is gebleken dat ook andere familieleden van Tsjechi sche politieke gevangenen in moeilij ke omstandigheden verkeren, heeft het Pachman-comité besloten zttn taak te verruimen. Bovendien zal worden getracht de hulpactie te in ternationaliseren. Het comité zal voortaan „Vrienden van Tsjechoslo- wakije" heten. Het bestaat uit A. de Bruin uit Bussum, Simon Carmiggelt uit Amsterdam, Chris Farley uit Lon den. prof. Gidourek uit Haren, prof. K. van het Reve uit Amsterdam, N. Scheenmaker uit Amsterdam, Dick Verkijk uit Haarlem, Loedwik Wesely uit München en Evert Werkman in Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2