RELLEN IN ROERMOND: EEN DODE r Duizenden vissen dood door vergif Soedan duldt geen kritiek meer van Sowjetunie Politie slaags met Jhit wier Maanreis triomf voor geologen 2 moderne theeglazen Soedan roept ULTIMATUM LOOPT VANDAAG AF zijn man uit Moskou terug met India dicntnij Het Kwartet bon1 Veranderlijk (RITA) Arrestanten vrijgelaten Nieuwe Leidse Courant Maandag 2 augustus 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ^Stantvastieh is ghebleven mijn hsrt in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ik geef op als nieuwe abonnee: naam Iba'.uit: O per kwartaal par maand 1 I Alsbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I (krant veertien dagen gratis. I Mijn naam I (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 frisse kleuren oronje-paors-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken Dieper inzicht ontstaan van zonnestelsel? Zon en maan 2 augustus: zon op 5.02, onder 20.30; maan op 17.46, onder 6 aug. V.M. Hoog water Hoog water, 2 augustus: Rotter dam le getij 12.16, 2e getij Scheveningen 10.49 - 23.23, Vlis- singen 9.43 - 22.18; Haringvliet a. d. Zeezijde 11.19 - 23.50. HtftlK Complimenten kosten niets, en toch betalen velen er duur voor. HERBERT DE BILT Bij vrij zonnig weer werd het zaterdag en zon dag op veel plaatsen in het bin nenland rond 25 graden. Voor dinsdag wordt bij ons minder bestendig weer verwacht onder invloed van een depressie die van de oceaan naar het Ka naal zal trekken. De bewolking en de neerslagkansen nemen daar bij tijdelijk toe, terwijl de tem peraturen wat lager zullen zijn dan tijdens het weekend. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75,8 cm (1010 millibar), stijgend. HERBERT POTHORN AAP EN MENS IN DE EVOLUTIE Wie waren onze vooroudere? De vorderingen van het on derzoek en de strijd der meningen sinds Darwin. Een populalr-wetenschappelijke oriëntatie. 10 QO Gebonden IZ.uu Verkrijgbaar In da boekhandel Zomer 4 Keunlng Wagerftigen KHARTOEM, MOSKOU (AFP. Reuter, UPI, AP) President Ja'afar el-Nimeirv van Soedan heeft de Sowjetunie 48 uur de tijd gegeven een eind te maken aan de aanvallen op zijn bewind. Het ultimatum loopt vanmorgen om 8 uur af. Als de Sowjetunie dan nog doorgaat met het be- critiseren van de ontwikkelin gen in Soedan zal el-Nimeiry „alle nodige stappen nemen om de waardigheid en het prestige van zijn land en volk te her stellen." Het ultimatum was vrijdagavond overhandigd aan de Russische am bassadeur in de Soedanese hoofdstad Khartoem. Daarmee is een mogelijke breuk tussen Moskou en Khartoem weer een stap nader gekomen. De 3969 Nou, gewoon, ik was m'n han den... MOSKOU, KHARTOEM (UPI, Reuter) Soedan heeft gisteren zijn ambassadeur uit Moskou teruggeroe pen. Dit is gister ivond bekend ge maakt door het persbureau voor het Midden-Oosten en bevestigt door een woordvoerder van de Soedanese am bassade in Moskou Deze legde er de nadruk op dat de terugroeping niet betekende, dat de betrekkingen tussen de twee landen nu verbroken waren of verbroken i zouden worden. De ambassade zou I normaal blijven functioneren onder leiding van de diplomaat die in rang op de ambassadeur volgde. Soedan heeft ook zijn ambassadeur in Bulgarije teruggeroepen. Ook deze maatregel is genomen in verband met de kritiek die de Bulgaarse regering heeft geuit op de terechtstellingen in Soedan. President Ja'afar el-Nimeyry van Soedan heeft Moskou vrijdag 48 uur de tijd gegeven om een eind te ma ken aan de „campagne" tegen zijn bewind, zo heeft The Observer giste ren onthuld. Van onze correspondent ARNHEM De steenfabriek 4 de Gallantijnse Waard heeft gis- I teren vrijwel alle leven in een I van Arnhems belangrijkste vis- I vijvers vernietigd. Duizenden I dode vissen dreven in het gro- 1 te baggergat achter de steenfa- I briek in Elden. Van gistermorgen vier uur af wa ren tientallen sportvissers bezig nog levende vissen met emmers en teilen vol over te brengen naar niet besmet water. De ramp betekende groot alarm voor alle sportvissers in de wijde om geving. Tot laat in de avond kwamen nieuwe redders opdagen. „Ik heb van vanmorgen af al zeker honderd kilo paling weggebracht", aldus een van de vissers, die in de brandende zon van even na de middag en passant toch nog twee forse snoeken en een paling van zeker 60 cm lengte in zijn schepnet wist te vangen. Zijn verhaal is geen visserslatijn, het is een droeve realiteit. „Tachtig negentig procent van wat de hengelvereniging „de Rietvoorn" heeft uitgezet is dood. schatten de woedende hengelaars. De woede geldt direkteur Paas van de steenfabriek, wiens pal naast het baggergat gelegen graafmachine te dicht naast een voormalige gemeente lijke vuilnisbelt kwam, waaruit prompt een waterval vies, giftig wa ter in de kleiafgraving stroomde. Een pompje loosde het drab op de vis vijver met alle gevolgen van dien. De direkteur van de steenfabriek, die gistermorgen tot de komst van de po litie nog probeerde de door de vissers stilgezette pomp weer in dienst te krijgen, was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. Russische deskundigen die in Soedan werkten, ongeveer 1800, zullen een dezer dagen het land verlaten. Het Russische persbureau TASS heeft zaterdag bekend gemaakt, dat de Sowjetunie „het bloedige terreurre- gime" in Soedan veroordeelt Zij hoopt, dat de „campagne van repre sailles tegen de progressieve demo cratische krachten van Soedan on middellijk zal worden beëindigd". TASS meldde ook, dat Moskou op 26 juli in Khartoem officieel heeft ge protesteerd tegen de „bedreiging en gewelddaden", die Russische diplo maten in de hoofdstad Khartoem had den ondervonden. Rusland had ook officieel gevraagd om clementie voor de deelnemers aan de staatsgreep die vorige week ter dood zijn veroor deeld en inmiddels zijn gevonnist. Een woordvoerder van de Soedanese regering merkte dit weekeinde op. dat president El-Nimeiry inderdaad een tweetal Russische protesten had gekregen over de processen. Hij had echter geen tijd gehad ze te lezen. Pas toen de doodvonnissen waren voltrokken had hij het Russische pro test gelezen. Toen was het te laat om er gehoor aan te geven, aldus de Soe danese regeringswoordvoerder. Peking President El-Nimeiry heeft in het gesprek met Colin Legum van The Observer ook gezegd, dat hij geluk wensen had ontvangen uit Peking toen hij erin geslaagd was de coup tegen zijn regime neer te slaan. Hij dankte de Chinezen voor hun vriend schap. In Jordanië zijn zaterdag drie Pa lestijnse guerillastrijders opgehangen Zij zouden op 1 juni een Jordaanse KRATJE BIER Het materiaal ook, dat de geleerden de meeste informatie kan verschaffen over het ontstaan van de maan. Daardoor kan het inzicht in het ont staan van de aarde en het hele zon nestelsel worden verdiept. Ik durf om een kratje bier te wed den dat Scott gelijk heeft, was het commentaar van de chef van de we tenschappelijke afdeling in Houston, dr. Gene Simmons. „De vondst was bijzonder belangrijk, wij popelen om de monsters in handen te krijgen." De maanverkenning was zaterdag middag begonnen met het uitladen van de maanauto, die een klein beetje tegenstribbelde en om duistere rede nen weigerde, de bestuurbaarheid van zijn voorwielen waar te maken. Daar hadden de ontwerpers rekening mee gehouden: ook de achterwielen van het wagentje zijn bestuurbaar, hoewel dat minder handig gaat. VERTRAGING Het leverde Scott weinig moeilijk heden op: „het stuurt net als een boot". Maar één keer braken de ach terwielen bij een. scherpe bocht uit, en stond de wagen ineens achterste voren. De veiligheidsgordels bewezen bij deze slip hun nut. Toen de bestu ring gisteren bij de tweede tocht wèl met de voorwielen kon gebeuren (na dat er flink met schakelaars was ge goocheld) bleek dat toch veel pretti ger te rijden. De tweede tocht begon gisteren met een uur vertraging, omdat het kleine ongerief weer had toegeslagen. Er zat een luchtbel in de waterkoeling van Irwins ruimtepak, de apparatuur die burger hebben gedood. Egypte heeft gisteren deze executie veroordeeld als een verfoeilijke misdaad. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nleuwo Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Van onze correspondent ROERMOND Eén dode en vier gewonden zijn sinds gisteren in Roermond te betreuren als gevolg van hevige onlusten tussen inwoners van Roermond, enkele Duitsers en een groot aantal Zuidmolukkers op en nabij het Roer- mondse Stationsplein. De 20-jarige Geleense militair Peter Janssen werd zaterdagavond tijdens gevechten tussen politie en Zuidmolukkers door een kogel kaliber 7,65 in het hoofd geraakt en gedood. HOUSTON (Reuter, UPI, AP) „We hebben gevonden waar we voor gekomen waren." Deze mededeling vanaf de maanbodem, waar David Scott en James Irwin gisteren voor de tweede keer met hun maan- jeep er op uit getrokken waren, was het hoogtepunt van een tocht die door de in alle staten verkerende vluchtleider Gerald Griffin in Houston werd om schreven als mogelijk de gewel digste wetenschappelijke ver kenning aller tijden. Achtergrond van deze blijdschap was de krater Spur aan de voet van de Apennijnen, vijf kilometer ten zuiden van de maanlander Falcon. „Jim, deze krater is een goudmijn", riep Scott tegen zijn metgezel. Wat hij er aantrof was volgens hem anor- thosiet, een gesteente dat gevormd is door de langzame stolling van de oor spronkelijke maanbodem, en dus het oudste mineraal dat op de maan te vinden is. de hartslag van Scott moest volgen werkte alleen als hij stilstond, en de radioantenne op de rugzak van Irwin was afgebroken, waarschijnlijk toen hij na de tocht van zaterdag weer naar binnen kroop. Zie verder pagina 6. Arsenaal De Roermondse gemeentepolitie versterkt door eenheden van de rijks politie, zette onder leiding van in specteur Dusch het hele blok panden ces geworden: moeiteloos voerden de -■ astronauten Scott en Irwin de han- Ijl I delingen uit om zoveel mogelijk mon- i\ 17~ 1 OT i\ "1^1 I B I 4jT sters van het maanlandschap naar de J_ Cl-IV^JLO X^CLjljL I aarde terug te brengen. Via de scher- (^_J pe televisiebeelden konden miljoe nen in de .huiskamers zien, hoe ruig - -m ~1 1 en voorwereldlijk het maanlandschap I I I I I De grimmigheid van de onge regeldheden bleek gisteravond omstreeks tien uur nog eens toen op het stationsemplacement 40 mensen werden aangehouden en gefouilleerd. Daarbij heeft de po litie veel slag- en steekwapens in beslag genomen en de hele groep gearresteerd. Tijdens het aar. beide zijden met vuurwapens en andere wapens ge voerde treffen liep de 16-jarige Roer mondenaar H. M. een hersenschud ding op, werd de 18-jarige J. M. door een kogel in zijn heup getroffen, en kreeg de 17-jarige J. T. (van Zuid- molukse origine) een zeer ;zware her senschudding. Een vierde gewonde is van onbekende identiteit. Aanleiding tot de ongeregeldheden moet volgens ingewijden gezocht worden in een slaande ruzie tussen een Duitser en enkele Ambonezen op het plein voor het Roermondse sta- 1 tion. Omtrent de diepere oorzaak tast men vooralsnog in het duister, of schoon het niet uitgesloten moet wor den geacht dat het handgemeen tus sen enkele Ambonezen en Roermondse jongeren woensdag jl. in een poeliers zaak mede de oorzaak is geweest. Een week geleden vond bovendien een gevecht plaats tussen enige Zuid molukkers en een in de Duitse Bondsrepubliek woonachtige Turk, waarbij deze laatste een forse mes steek vlak boven z'n rechterlong op liep. Deze laatste vechtpartij vond plaats in de Roermondse Veldstraat. Daar is ook café De Schuur waar gis teren ongeveer 80 Zuidmolukkers zich hadden verschanst nadat ze door groepen uit de Roermondse bevolking waren belaagd, hetgeen tot verspreide vechtpartijtjes had geleid. ROERMOND Gisteravond laat heeft de politie besloten alle arrestanten in vrijheid te stellen. Bij hel bureau stapten de mees- ten in bussen en overvalwagens waarmee ze naar plaatsen ver buiten Roermond werden ge bracht. Bij het instappen riepen dc Zuidmolukkers ihun vrijheids- kreet „Mena Muria". Bij het poli tiebureau stond de brandweer klaar om het snel samenstromen de publiek desnoods met de volle straal op een afstand te houden. De politie patrouilleerde gister avond met helmen, bamboeschil den, wapenstokken en karabijnen door de straten van het stadje. waarin „De Schuur" is gelegen af en arresteerde, de bezetters. Zij werden opgesloten op de binnenplaats van het politiebureau. (voor vervolg zie pag. 5) De ongeregeldheden in Roermond kregen al spoedig een grimmig ka rakter toen er met messen en ander wapentuig gevochtén werd. De poli tie was onder meer gewapend met karabijnen. taanse leger in Oost-Pakistan. In een geheim memorandum heeft de secretaris-generaal van de VN. Oe Thant, de Veiligheidsraad gewaar schuwd, dat de gespannen toestand aan de grenzen tussen India en Pa kistan, kan leiden tot een oorlog die zich gemakkelijk over het hele sub continent kan uitbreiden. Het gehei me stuk zou op 20 april naar de Vei ligheidsraad zijn gestuurd. In de afgelopen vier maanden zijn 7.098.809 vluchtelingen uit Oost-Pa kistan naar India gekomen. Dit is za terdag in New Delhi bekend gemaakt. De Indiase minister van defensie, Jagjivan Ram, heeft gisteren gezegd, dat de guerrilla-eenheden in Oost- Pakistan vorderingen maken en dat hij er zeker van is dat Oost-Pakistan eens de onafhankelijke staat Bangla Desj zal worden. Als de successen van de guerrillastrijders toenamen, zou president Khan van Pakistan steeds wilder beschuldigingen uiten, voorspelde minister Ram. TOKIO (Rtr) Het Japanse kabi net heeft maandag het ontslag aan vaard van minister van defensie Kei- kichi Masuhara, die de verantwoor delijkheid voor het vliegtuigongeluk van vrijdag op zich heeft genomerv Tot opvolger is benoemd de 65-jarige Naomi Nishimura. Dit ongeluk, dat aan 162 mensen het leven kostte, werd veroorzaakt doordat een straal jager van de Japanse luchtmacht te gen een Japanse Boeing vloog. KARATSJI (UPI, Reuter, AP) President Jachja Khan van Pakistan heeft verklaard dat een oorlog tussen India en Pakistan 'zeer dichtbij is'. In een inter view met zes buitenlandse tele visieteams, dat tweeëneenhalf uur duurde, waarschuwde de pre sident van Pakistan India, dat als het probeerde ook maar een brokje van Pakistaans grondge bied te veroveren dit oorlog en totale oorlog zou betekenen. „Ik haat de oorlog," aldus Khan, „maar ik zal niet aarzelen India de oorlog te verklaren als het doorgaat met onze groepen in het grensgebied aan te vallen en te beschieten. Ik ben niet uit op oorlog, ik tracht die te vermijden, maar er is een grens aan mijn geduld." Volgens president Khan beschieten Indiase troepen met artillerie stellingen van het Pakis-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1