Moskou vraagt Soedan: Stop met terreur Fout in schakelaar was voor start al bekend Meer schepen dan ooit tevoren in aanbouw Vijf Europeanen voor gerecht in Israël Sekber Golkar haalde van stemmen 65 pet Werktijdverkorting bij KAJA wegens ïfzetmoeilijkheden Storing bedreigde maanlanding Bliksem treft kabelbaan: één dode Trein-ongeluk in West-Duitsland Gelderland voor bouw Barthimeus wellicht garant NS verdubbelt boete bij kaartloos reizen Guinee houdt volksgericht Den Toom: defensie-offer moet omhoog Witteveen wilde 688 miljoen bezuinigen Panam boycot sommige safari's Nederlands gezin stort met auto in rivier in Australië Parkindo krijgt acht zetels 1971 9 WOENSDAG 28 JULI 1971 n onze sociaal-economische redactie 5PEKHOLZERHEIDE (L) Dc di ctie van de NV KAJA zal met in- ig van maandag a.s. de werktijd i de ruim 300 werknemers gedu ide zes weken tot de helft be rken in verband met afzet moei- leden. AJA is gespecialiseerd in de fa- fccage van kinderwagenwielen die r talrijke landen worden geëxpor- ■d. Het bedrijf werd door de Wil- i Sophia Investeringsmaatschappij, J tot taak heeft in verband met de Jjnsluiting voor vervangende werk- |egenheid te zorgen, na de overna- van Eindhoven naar Spekholzer- pde overgebracht. verwachting was destijds dat de fcriek te zijner tijd aan 1.000 ar- pdskrachten werk zou bieden. Van voor de eerste helft van dit jaar wachte omzet van 10 miljoen gul- werd slechts 4 miljoen gehaald, |iardoor een verlies is geleden van i 1 miljoen gulden. directie zal op korte termijn be ien over reorganisatiemaatregelen, t plan 25 man administratief per cel te ontslaan stuit op ernstige waren van de vakbonden, die zien de vrij hoge gemiddelde leef- i van dit personeel willen dat er ;n ontslagen vallen voordat er voor I betrokkenen vervangende werkge- tenheid is gevonden. HOUSTON (Reuter. UPI) Een schakelaar die wellicht de elektrische storing heeft veroor zaakt waardoor het even moge lijk leek dat de maanlanding zou worden afgelast, bevatte „ver dachte stukjes kabel" toen hij ge monteerd werd. Dat bleek bij het röntgenonderzoek waaraan allerlei onderdelen' worden onderworpen voordat ze worden inge bouwd. Hoewel men wist dat hier door kortsluiting zou kunnen optre den, was de schakelaar niet vervan gen. Dit heeft de NASA gisteren in Houston meegedeeld. STORING Dat heeft achteraf flink wat zweet druppeltjes gekost, want toen inder daad een storing bleek op te treden, was niet aanstonds duidelijk of het inderdaad een simpel kortsluitinkje achter een controlepaneel was, of dat er iets met de bediening van de hoofdmotor loos was. De kwalijkste mogelijkheid was dat van de twee paar kogelkleppen die de brandstoftoevoer naar de hoofdmotor regelen, één paar niet meer bruikbaar was. Omdat de veiligheidsfilosofie van de Amerikaanse bemande ruim tevaart eist dat elk essentieel onder deel in tweevoud beschikbaar moet zijn, juist voor noodgevallen, had dat betekend dat de hoofdmotor wel bruikttear maar niet betrouwbaar was. MAANLANDER Men had dan de vereiste veiligheid in stand moeten houden door de maanlander aan de Apollocabin^ vast te laten zitten, zodat men bij een sto ring aan de hoofdmotor, de motor van de maanlander kon gebruiken om weer thuis te komen. Dat had betekend dat de astronau ten wel in een baan om de maan hadden kunnen komen, om daar fo to's te maken en metingen te doen, maar dat de afdaling naar het maan oppervlak was vervallen. Met de geslaagde koerscorrectie van gisteravond zijn deze kwade kansen gekeerd. De proefstoot met de hoofdmotor diende namelijk tegelijk om de snelhei<} van de ruimtecombi natie met enkele kilometers per uur te corrigeren. De snelheid verschilt nu nog maar 15 centimeter per secon de met wat de computer ideaal vindt. Op een totale snelheid van meer dan 5000 kilometer per uur mag dat accu raat heten. BRESJE De technische moeilijkheden heb ben ook een klein bresje geslagen in de ijskoude zakelijkheid waarmee Scott, Irwin en Worden hun conver satie met de vluchtleiding tot het technisch strikt noodzakelijke beper ken. Commandant Scott klonk jui chend en opgelucht toen bleek dat alles in orde was. Zijn enige opmerking buiten-het- boekje luidde tot dan toe „We hebben om de tfeurt door de telescoop naar Zwitserse acteur Billy Frick, die ondermeer in de film „Parijs brandt" rol van Hitier speelde, verscheen kortgeleden als Hitler in de nachtclub intermezzo in München. Frick zal binnenkort de rol van Hitier spelen in —Jen film over de aanslag van Graaf von Stauffenberg op Hitler in 1944. L LONDEN Eind juni waren over de hele wereld meer schepen in lanbouw dan ooit tevoren. Dit blijkt uit het jongste kwartaalover- icht van de internationale scheepsbouw van Lloyd's Register of Shipping. Het aantal stoom- en motorschepen in aanbouw bedroeg .950 met in totaal 22.196.123 brt., of 152.612 ton meer dan drie maan- len tevoren. (De Sowjet-Unie en China zijn niet in deze cijfers op- »enomen). CHAMONIX Bij een onweer is gisteravond de kabelbaan van de Aiguille Du Midi (3.842 meter) in het Mont Blanc-massief door de bliksem getroffen. Een stijgende cabine sloeg los en stortte van een hoogte van 50 meter te pletter. De bestuurder, de enige inzittende, kwam om het leven. De 65 inzittenden van de dalende cabine waren gelukkiger. Hun cabine bleef veertig meter boven de rotsen bungelen. Na twee uur daagden red dingsploegen op, en werden de passa giers langs noodkabels in veiligheid gebracht. Het aantal bestelde schepen, waar- an de bouw nog niet was begonnen, edroeg eind juni 2.255 met 61.490.552 rl, of 1.135.224 ton meer dan drie ïaanden eerder. De totale orderporte- euille nam in de afgelopen drie ïaanden met 1.287.836 brt toe tot 3.686.675 brt. ionder onderbreking Sedert december 1966 is de order- oorraad zonder onderbreking ge roeid. De orderboeken van de werven Japan, Frankrijk, West-Duitsland, ngeland en Noord-Ierland zijn nu eter gevuld dan ooit tevoren. Japan prijkt zoals altijd met ruime fstand bovenaan de lijst. In aanbouw as daar eind juni 6.553.473 59.139) en in bestelling 26.151.572 1- 477.226) ton. De tweede plaats werd ïgenomen door Zweden met 1.437.223 -139.857) ton in aanbouw en 4.947.849 -444.421) ton in bestelling. In Frankrijk is de tonnage in aan- ouw in de afgelopen drie maanden iet 55.474 ton verminderd tot 1.333.392 >n, terwijl de tonnage in bestelling iet 73.872 tot 4.241.691 ton toenam, [etzelfde verschijnsel deed zich voor 1 West-Duitsland: de tonnage in aan- ouw verminderde met 98.732 tot .737.221 ton en de tonnage in bestel ing nam toe met 133.766 tot 3.767.903 «ederland In Engeland en Noord-Ierland was ind vorige maand 1.818.212 (+91.777) on in aanbouw en 3.599.677 349.356) in bestelling. In Nederland was ind juni 772.883 ton in aanbouw, of 45.746 ton minder dan drie maanden evoren. De tonnage in bestelling is ichter toegenomen en wel met 104.918 ot 1.765.634 ton. In het afgelopen kwartaal werd over ie hele wereld begonnen met de bouw 'an 682 schepen met 6.260.983 ton. Er verden 691 schepen van 6.262.606 ton e water gelaten en 670 schepen van >004.402 ton afgebouwd. De eerste wee cijfers betekenen eveneens een ecord en het derde blijft daar maar ieel weinig vandaan. 1 In de vier grootste scheepsbouwlan- !en Japan, West-Duitsland, Zwe- ien en Engeland-Noord-Ierland verd in de eerste helft van dit jaar >egonnen met de bouw van 7.777.000 leerste helft 1970: 8.103.000) brt, werd 1-048.090 (7.225.000) ton te water ge- aten en werd 7.693.000 (6.532.000) ton afgebouwd. De tonnage in aanbouw voor re gistratie in een ander land is in de af gelopen drie maanden met 193.869 ton toegenomen tot 10.341.732 ton. Dat is 46.6 procent van de totale tonnage in aanbouw. Daarvan was 3.572.253 ton bestemd voor Liberia, 1.614.534 ton voor Engeland en Noord-Ierland, 1.597.846 ton voor Noorwegen en 800.347 ton voor Griekenland. In Japan was 51,1 procent van de tonnage in aanbouw voor export be stemd, in West-Duitsland 66,9 procent, in Zweden 79,6 procent, in Nederland 90,8 procent en in Joegoslavië 98,4 procent. Het aantal schepen van meer dan 100.000 ton in de totale order portefeuille bedroeg eind juni 313. Daarvan waren er in Japan 133 be steld, in Zweden 28, in Frankrijk 26 en in Nederland 16. Van de 313 schepen waren 36 motor schepen. Tankschepen maakten 50,3 procent van de tonnage in aanbouw en bestelling uit, bulkcarriers 32,3 procent en gewone vrachtschepen 11,7 procent. FRANKFORT (DPA/AFP) In West-Duitsland heeft zich vandaag opnieuw een spoorwegongeluk voor gedaan, nu bij Bad-Hersfeld in Hes sen, waar de „Karinthië-Express" uit de rails liep. De trein is op weg van Venetië naar Puttgarten op het sta tion Mecklar (Kreis Hersfeld) met een snelheid van bijna 120 km per uur vannacht uit de rails gelopen door een foutief gestelde wissel. Negen wa gons ontspoorden, twee sloegen om. Volgens de politie zijn twee reizigers ernstig en 18 licht gewond. AMSTERDAM Burgemeester Samkalden van Amsterdam zal eind dit jaar op uitnodiging van de gou verneur van Djakarta een bezoek aan Indonesië brengen. Hij zal wor den vergezeld door een groep func tionarissen uit het Amsterdamse be drijfsleven, waaronder de havensec tor. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST/ARNHEM Het bestuur van het chr. instituut Barthimeus uit Zeist heeft gistermiddag met mej. Van Driel. lid van GS van Gelderland, gesproken over een garantstelling van de provincie Gelderland voor een le ning ter grootte van 2,5 miljoen ten bate van de bouw van een inrichting te Doorn voor 475 geestelijk gestoorde blinde en slechtziende volwassenen en kinderen. Aanleiding tot dit gesprek was een tekort van 15 miljoen bij de bouw van de nieuwe inrichting. Voor dit te kort wilde het bestuur van Barthi meus een lening sluiten en vroeg daarom aan de provincies Zuid-Hol land, Overijssel. Utrecht en Gelder, land zich garant te willen stellen. Hoewel de vier provincies aanvanke lijk van mening waren, dat het rijk een dergelijke garantie moest geven, besloten zij op Gelderland na zich toch garant te stellen. Utrecht nam 7,5 miljoen voor zijn rekening, terwijl Overijssel en Zuid-Holland ieder voor 2,5 miljoen garant wilden staan. Als voorwaarde stelden deze drie provincies echter, dat ook Gelderland zich voor de laatste 2,5 miljoen ga rant zou stellen. Zou dit niet gebeu ren, dan zegden de andere provincies ook hun medewerking op. In een gesprek met mej. Van Driel, die Gedeputeerde is speciaal belast met welzijnszorg, werd door het be stuur van Barthimeus een aantal pun ten nader belicht, terwijl men op korte termijn nog de nodige schril- telijke informatie aan Gelderland zal doen toekomen. Pas daarna beslissen GS van Gelderland of zij een voor stel voor een garantstelling ter grom- te van 2,5 miljoen aan de Provin ciale Staten voorleggen. Een bestuurlid van Barthimeus merkte gisteravond op goede hoop te hebben, dat de financiering van de nieuwe inrichting binnenkort rond zou zijn doordat Gelderland zijn me deprovincies hierin zou volgen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Treinpassagiers, die zonder kaartje reizen, zullen per 1 augustus 15 gulden boven dc normale ritprijs moeten betalen. Tot op heden bedroeg deze boete (ns spreekt over „verhoogde vrachtprijs") 7,50 gulden. De spoorwegen zijn tot deze ver dubbeling overgegaan omdat gebie- de aarde gekeken. Het is een fantas tisch gezicht. Dit zou overigens een goede plaats zijn voor een ruimtesta tion hier". De capsule was toen 58.000 kilometer van de aarde verwijderd. Meer het hart op de tong heeft de echtgenote van James Irwin. Op een persconferentie in Cocoa Beach, Flo rida, na de lancering, was haar com mentaar: „Ik had al het gevoel dat ik opgewonden zou raken, maar niet dat ik zo opgewonden zou raken". Ze had even gehuild toen de raket omhoog ging. „Ik huil bij alle lanceringen, het zijn zulke emotionele dingen". ABIDJAN (Reuter) Presi dent Sekou Touré van Guinee heeft voor radio-Conakry gezegd, dat er op 29 juli een volksgericht zal beginnen tegen mensen die worden beschuldigd van de vor ming van een „vijfde colonne". Vorige week heeft president Touré de arrestatie bekend gemaakt van drie voormalige regeringsfunctiona rissen. Hij beschuldigde hen er van grote geldsommen van Frankrijk en West-Duitsland te hebben ontvangen voor een samenzwering tegen zijn be wind. Op 9 juli waren de gewezen bevel hebber van de strijdkrachten en ze ven andere officieren al wegens hoogverraad en „samenwerking met de vijand" ter dood veroordeeld. In januari van dit jaar veroordeel de het Guinese parlement, fungerend als opperste gerechtshof, 92 mensen ter dood (34 bij verstek) en 72 tot dwangarbeid, omdat zij meegedaan zouden hebben aan de inval in Gui nee door buitenlanders. De Veiligheidsraad heeft destijds Portugal voor deze invasie veroor deeld. Het doel van de inval zou het bevrijden van politieke gevangenen en Portugese militairen zijn geweest. DEN HAAG De nota over de Nederlandse defensie-inspanning op gesteld ten behoeve van de kabinets formatie gisteravond voor publi- katie vrijgegeven vermeldt dat de totale lasten voor de Nederlandse de fensie in de periode 1972 tot en met 1975 moeten stijgen van 4394 tot 5960 miljoen gulden (in 1973: 4870 miljoen, in 1974: 5420 miljoen). De vorige minister van defensie, de heer Den Toom, vermeldt in deze nota dat ondanks de hogere uitgaven spe ciaal de vernieuwing van materieel zal achterblijven bij hetgeen in de NAVO-aanbevelingen op dit punt is opgenomen. Een vermindering van de Neder landse bijdragen aan de gemeenschap pelijke verdediging zou ernstige po litieke gevolgen hebben. De heer Den Toom gaf de volgende opsomming van de consequenties: een verandering in het regerings beleid zou aanleiding kunnen ge ven tot een kettingreactie, die het bondgenootschap op onaanvaard bare wijze zou verzwakken: mogelijke repercussies ter zake van de Amerikaanse defensie-in spanning ten behoeve van de vei ligheid van West-Europa; de veiligheidspolitiek wordt min der geloofwaardig: de atoomdrempel wordt in ongun stige zin beïnvloed: de inspraak van Nederland in de besluitvorming in de NAVO zal verminderen. Van een verslaggever DEN HAAG Door middel van een aantal ingrijpende „beleids ombuigingen" had de oud-minister van financiën Witteveen in 1972 tot een verlaging van 688 miljoen gulden van de rijksuitgaven willen komen. Dit blijkt uit de gisteravond gepu bliceerde streefcijfers die de oud minister in maart heeft opgesteld. Ze zijn tijdens de kabinetsinformatie aan de informateur ter hand gesteld. Volgens de heer Witteveen was het, om de begroting 1972 binnen de be schikbare ruimte te doen blijven, nodig een aantal „diepinsnijdende be leidsombuigingen" door te voeren. De bijzonder lastige budgettaire si tuatie voor 1972 is naar het oordeel van oud-minister Witteveen in de eerste plaats het gevolg van het feit dat reeds bij ongewijzigd beleid de voor 1972 beschikbare begrotings ruimte zou worden overschreden. NEW YORK De Pan Ameri can World Airways heeft be kendgemaakt na 31 augustus aanstaande geen reizen meer te organiseren voor jagers tot wier buit dieren zouden kunnen beho ren die gevaar lopen uit te ster ven. zoals alligators en tijgers. Het World Wildlife Fund heeft een lijst opgesteld met de namen van 900 diersoorten die met ver dwijning worden bedreigd. Daar op komen onder meer voor de al ligator, het jachtluipaard, de pan- terkat, de kangoeroe de tijger, het sneeuwluipaard en de Azia tische leeuw. De Panam heeft verklaard geen reizen te organiseren of drukwer ken te laten verschijnen die het jagen op al deze dieren ten ge volge kunnen hebben. „Wij zijn de eerste grote ver voersmaatschappij die met het World Wildlife Fund tot een der gelijke overeenstemming is geko men". aldus de president-direc teur van de Panam, Najeeb Hala- by. Choleraprik voor Spanjegangers GENEVE In tegenstelling tot an dersluidende berichten blijft de we reldgezondheidsorganisatie toeristen die naar Spanje gaan aanbevelen zich tegen cholera te laten inenten. Dit heeft een woordvoerder in Genève gezegd. „Wij weten dat de infectie haard van Zaragoza is gedoofd, maar de cholera kan opnieuw op elke plaats de kop opsteken en inenting geeft een goede veiligheidsmarge. KHARTOEM (Reuter, UPI, AP) De Sow jetunie heeft Soedan gevraagd een eind te ma ken aan de arrestatie en execu ties van communisten en maakt zich ernstig zorgen over de 'bloe dige terreur' in dat land. Aldus een verklaring van het Russische persbureau TASS. Volgens TASS is er een „groot scheepse campagne aan de gang in Soedan tegen communisten, van wie er honderden onschuldig door tribu nalen tot zware straffen zijn veroor deeld". Het persbureau heeft in het bijzon der gepleit voor het leven van Abdel Khalek Mahgoub. leider van de Sou danese communistische partij. Dit is echter tevergeefs geweest, want van nacht is Mahgoub om het leven ge bracht. De 48-jarige leider werd be schuldigd het brein te zijn geweest van de mislukte staatsgreep.. OPGEHANGEN Joseph Garang, de Soedanese minis ter voor Zuidsoedanese zaken, is gis teren opgehangen wegens zijn mede plichtigheid aan de staatsgreep. In totaal zijn deze week in Soedan nu elf militairen doodgeschoten en twee burgers opgehangen. De secretaris-generaal van de fe deratie van Soedanese vakbonden, Shafie Ahmad el-Sjeikh, is maandag (Vervolg van pag. 1) Voor een militair tribunaal In het Israëlische Lod is gisteren het proces begonnein tegen vijf Europeanen die ervan beschuldigd worden Israël te zijn binnengekomen met het doel sa botage te plegen. Twee verdachten, de in Casablanca geboren zusters Nadia en Marilyn Bardaly, 26 en 24 jaar, hebben gezegd schuldig te zijn aan het smokkelen van explosieven en het beramen van plannen om die tijdens de afgelopen paasweek op openbare plaatsen tot ontploffing te brengen. De overige drie, het Franse echt paar Pierre en Edith Bourghalter, 69 en 60 jaar en de in Duitsland geboren 26-jarige Evelyn Barge houden vol onschuldig te zijn. Het proces zal waarschijnlijk drie dagen duren. VOLKSFRONT De verdachten zouden lid zijn van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. De twee zusters uit Marokko werden op 11 april gearres teerd nadat de politie op het vlieg veld van Lod ontdekte dat zij met valse paspoorten reisden. Zij hadden explosieven verborgen in hun bh's en in uitgeholde hakken van hun schoenen. De Bourghalters werden kort daarna in Tel Aviv aan gehouden. Zij waren op 9 april met hun eigen paspoorten Israël binnen gekomen. De vijf verdachten hebben volgens de Israëlische politie vorig jaar ook in Europa sabotagedaden gepleegd. Evelyn Barge zou een rol hebben ge speeld bij de kaping van vier ver keersvliegtuigen naar Jordanië. GULFBRAND Twee NEDERLANDSE recher cheurs hebben haar ook verhoord in verband met de aanslag op de Gulf- raffinaderij in Rotterdam in de nacht van 14 op 15 maart van dit jaar. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Joseph Sisco komt vandaag in Israël aan. Hij wil proberen de impasse te doorbreken over een tussentijdse regeling voor de opening van het Suezkanaal. Israël zal vooral aandringen op Amerikaan se wapenleveringen. Dit is Abdel Khalid Maghoeb, de leider van de Soedanese communis tische partij, die gisteren terecht stond voor een tribunaal. al opgehangen. Zijn dood heeft een zeer scherpe reactie uitgelokt van de Russische centrale raad van vakver enigingen. Hij heeft destijds de Le- nin-prijs gekregen. MELBOURNE De uitputting na bij en met bloedende voeten strom pelde dinsdag een 31-jarige Neder lander in een verlaten streek ten oos ten van de Australische stad Mel bourne een hotel binnen nadat hij zijn vrouw en drie van zijn kinderen uit het ijskoude water van de rivier de Goulburn had gered. Zij waren met hun auto in het donker van de weg geraakt en van een 20 meter ho ge rots in de rivier gestort. De man, wiens naam is opgegeven als Gerrit Remmers, worstelde een uur lang om zijn vrouw Jenny (30) en de kinderen Ben (10), Anita (7), en Margaret (7 maanden) op de kant te brengen. Zijn zoontje Gerrit (4) was door het water meegesleurd en ver dronken. "Vervolgens klauterde Rem mers, een mijnwerker uit Woods- point, blootsvoets tegen de steile hel ling op om hulp te gaan halen. Die vond hij pas na een barre tocht op anderhalve kilometer afstand. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de KNAU heeft gisteravond be sloten alsnog Hans van Enkhuizen (110 meter horden) en Haico Scharn (1500 m) in te schrijven voor de Euro pese atletiekkampioenschappen In Helsinki. Het Franse echtpaar Pierre en Edith Bourghalter. de uit Marokko afkom stige zusters Nadia en Mariene Bar- dali en de in West-Duitsland geboren Evelyn Barge staan hier voor de mi litaire rechtbank in Lydda (Israël). De drie laatsten zijn schuldig be vonden aan het in Israël binnen smokkelen van explosieven en het opblazen van openbare gebouwen. Evelyn Barge was in 1970 ook be trokken bij de aanslag op de Gulf- raffinaderij in Rotterdam. rden overschreden. Het weer in Europa ken is, dat het aantal reizigers, dat zonder te betalen in de trein stapt, sterk is gestegen sedert een aantal jaren geleden de controle bij de sta tions is afgeschaft. Het tarief van een gulden extra vobr het kopen van een kaartje in de trein (mits de conducteur tijdig wordt gewaarschuwd) wordt gehandhaafd. -:«Èi OUDE PEKELA „De lonen in de textielindustrie zijn abominabel. Bij de in moeilijkheden verkerende Gro ninger Kleding Unie bedragen de lo nen van ƒ160 tot ƒ170 inclusief die van sommige afdelingschefs." Dit zei gisteravond Fré Meis op een gezamenlijke vergadering van alle actiecomités te Oude Pekela. De heer Meis ziet hierin een zoveelste bewijs van zijn bekende stelling dat men met lage lonen geen bedrijven draaiende houdt. Bij de GKU hebben de lage lonen het debacle ook niet kunnen voorkomen. «eer max. min. neer temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam mist 23 17 0 Brussel geh.bew. 21 15 1 Frankfort regen 35 19 0.2 Genève zw.bew 33 19 0 Innsbruck regen 32 15 20 Kopenhagen h.bcw. 22 27 O Londen regen 29 15 5 Luxemburg regen 29 17 0 Madrid h.bew. 32 16 0 Majorca l.bew. 32 17 0 München onbew. 32 17 0 Nice l.bew. 31 23 n Parijs zw.bew. 24 14 0 Rome onbew. 31 20 O Wenen onbew. 32 15 0 ZUrlch zw.bew. 29 19 0 DJAKARTA (AP) De door de Indonesische regering ge steunde Sekber Golkar-groep heeft bij de parlementsverkiezin gen van deze maand 65 procent van de beschikbare zetels ge wonnen, aldus heeft een lid van de kiescommissie gisteren in Djakarta verklaard. Er zijn nu 53,8 miljoen stemmen geteld. Golkar heeft 226 van de 360 .zetels in het Huis van Afgevaardig den gewonnen en zal waarsohijnlijk acht van de negen zetels krijgen waarover in West-Irian is gestemd. Uit de voorlopige officiële uitsla gen. waarin volgens de functionaris waarschijnlijk geen verandering meer zal komen, blijkt, dat de Moslem-par tij Nahdatuel Oelama (NU) als twee de partij is geëindigd met 61 zetels; de hervormingsgezinde Moslem-partij Parmoesi won 22 zetels; de Nationa listische Partij (PNI) won 9 zetels; de christelijke Parkindo Partij acht, de katholieke partij drie en de Moslem Partai Perti twee zetels. De Nationalistische Partij PKI en de socialistische partij Moerba heb ben geen zetel kunnen behalen. Zij zullen in het Volkscongres, waarvan het Huis van Afgevaardigden een deel is echter met minstens een zetel vertegenwoordigd zijn. Behalve de zetels, die Golkar bij de verkiezingen heeft gewonnen, krijgt Golkar ook de 100 aangewezen zetels, waardoor de groep kan rekenen op minstens 334 van de 460 zetels in het Huis of ongeveer 72 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9