Internationaal gesprek over vervuiling van Noordzee Geen gesloten Europees front tegenover Philips i Koppelbazen-beleid kost miljoenen AFVOER VIA RIVIEREN NEEMT DESASTREES KARAKTER AAN Vijftien landen bijeen Op Nederlands initiatief anders dan andere constante kwaliteit ederlandse vrouw in Frankrijk gepakt voor hasj smokkel Hart Kogel windbuks verwondt jongen 7 WOENSDAG 28 JULI 1971 Van een verslaggever DEN HAAG Deskundigen uit Nederland, Frankrijk, Duitsland, Engeland en België zullen in september in Den Haag praten over maatregelen om verdere vervuiling van de Noordzee tegen te gaan. Deze besprekingen worden gevoerd op initiatief van Nederland. Het besluit is genomen op een milieu-bijeenkomst die vrijdag in Parijs werd gehouden. 'oneelspeler en TV-acteur Jeroen Krabbé. caballero Ed. Laurens Continental Men hoopt dat het mogelijk zal zijn om op een bijeenkomst die eind sep tember in Londen wordt gehouden, overeenstemming te bereiken over een ontwerpverdrag. Dit ontwerp zal dan worden voorgelegd aan de confe rentie die van 19 tot 22 oktober in Oslo wordt gehouden. Aan de Oslose conferentie zal waarschijnlijk worden deelgenomen door de vijftien leden van de Noord- atlantische visserij-conventie, dat wil zeggen de noordelijke en zuidelijke Noordzeestaten, de Scandinavische Jongen mishandeld op Friese kermis (Van een correspondent) OOSTERWOLDE De rijkspoiltie heeft drie jongelui aangehouden, die een 18-jarige jongen in het pretpark in Appelscha ernstig mishandeld zou den hebben. De 17-jarige B.R., de even oude C. H., beider uit Oosterwolde, en de 14-jarige C.A.V.D. uit Appelscha keer den zich tegen de 18-jarige Piet Hoo- geveen uit Oosterwolde, toen deze zag dat het drietal een meisje vast pakte dat daarvan niet gediend scheen te zijn en de opmerking maakte „Moet dat nu zo". Piet werd mishandeld en is naar een ziekenhuis in Heerenveen gebracht. Het drietal is gisteren nog voor de officier van justitie geleid. MONTPELLIER (AFP) De Fran- i douane heeft gisteren bij St. Jean e Veda in het gebied van Lan- uedoc-Rousillon zeven kilo hasjiesj .evonden die verborgen was in het eservewiel van een Mercedes met pn Westduits nummerbord. jDe drie inzittenden van de wagen, ~fe 24-jarige Brit William W., de B-jarige Amerikaan Jack W. en de Harige Nederlandse Maria F. (een Mborante uit Heerlen), zijn onder- *aagd en naar de gevangenis in ■ontpellier overgebracht. |Het drietal bekende hasjiesj te ge- ruiken. De twee mannen vcrklaar- ;n het verdovende middel in Casa- lanca gekocht te hebben met het bel het in Londen te verkopen. Zij Ijn alle drie ih staat van beschuldi- jng gesteld. Chr. bonden: Gezamenlijke visie ontbreekt Van onze soc.-econ. redactie BRUSSEL/EINDHOVEN Het dreigement van de metaal- bedrijfsbond van het NVV om door middel van acties meer uni formiteit te bevechten in een aantal loon- en arbeidsvoorwaar den binnen de bedrijven van het Philips-concern in de landen van de EEG, blijkt voorbarig te zijn. Niet alleen staat de Europese orga nisatie van metaalbonden van het in ternationaal verbond van vrije vak verenigingen (waarbij het NVV is bl /jp'- Het oude centrum van Den HaaL is „beschermd stadsgezicht" gewor den. De ministers van CRM en van volkshuisvesting hebben het alzo bepaald. Ze kunnen het ook niet helpen, want ze zijn net aan de slag, maar wat zou het waard zijn geweest, wanneer dat besluit enige jaren 'eerder was gevallen' Hoe kort is het geleden, dat de aloude visbank sneuvelde? Er is nu een mal bloot vierkantje daar op die plek, waar vergeefs een paar bloembakken een illusie van grap- lig pleintje proberen te scheppen. En het statige herenhuis in de hoek van het Buitenhof is een naar glazen paleis geworden, herkenbaar overigens aan de agent, die er al tijd op post staat. Waarom die er staat, weet ik niet, maar voor mij is hij de wrok- ha bewaker. De wrok, die ik altijd koester als :ebltik er langs loop, om wat verdwenen is. Het stadsbeeld van het hart van zijn plek op het Binnenhof? Com pleet met fontein liefst. Weg dan de auto's van de geach te afgevaardigden, die er alleen maar baat bij kunnen hebben als ze ook eens een stukje lopen moe ten. Dan kunnen de veepalen en de ijzeren kettingen ook verdwijnen. Dan pas zal het hart van Den Haag weer kunnen kloppen, zoals dat in een gezond lichaam betaamt. En misschien kunnen we nu ook hopen, dat er eens iets gebeuren zal om de randen van het hart niet langer te laten wegrotten. Want met de dag wordt de toe stand aan het Spui hopelozer en treuriger. Den Haag.. - Ooit het bekeken van een af- 2 stand? Zo van de Kneuterdijk omhoog in de verte geblikt? Dan ziet men boven de gevels de wonderlijkste monsters optorenen van schoorstenen en puisten, die ooit. waarschijnlijk uit nuttigheids overwegingen, daar zijn op- en aangeplakt. En zou het, nu het gevaar van V vernieling van het stadsbeeld ein- delijk gekeerd zal worden, ook geen tijd om wat nog mogelijk is terug te draaien? Tijd om die arme kleine gouden ï»jRooms-Koning terug te brengen op >;l Dichtgespijkerd staan daar flats waar menig woningzoekende jaren lang gelukkig onderdak geweest zou kunnen zijn. Puin en chaos heersen er en het enige nut zou men kunnen vinden in de. zij het smerige, parkeerruim te die er gevonden wordt. Maakten ze er desnoods maar een behoorlijk parkeerterrein van, dan konden daar de Binnenhofbezetters naar toe. Er zal nog wel het nodige gedok terd moeten worden om het Haagse hart helemaal gezond te maken. Het enige wat niet zal helpen is een rustkuur. Integendeel: wat zijn er een injecties nodig om de patiënt weer fluks ter been te brengen! aangesloten) nog niet exact voor ogen hoe de beoogde uniformering gereali seerd zou moeten worden, maar bo vendien is er in Europees verband geen sprake van een gesloten front van metaalbonden. De mètaalbonden die zijn aangesloten bij het (christe lijk) wereldverbond voor de arbeid, achten de tijd voor acties tegen het Philips concern nog niet rijp. Zoals gemeld dreigde de metaal- bond van het NW eind vorige week met „verscherpte acties in Neder landse Philips-bedrijven (tijdelijke werkonderbrekingen e.d.) om druk uit te oefenen op de concern-directie die blijft weigeren afspraken te maken op Europees niveau. Daarbij gaat het, aldus de NW-metaalbond, in de eerste plaats om de gevolgen van werktijdverkorting. (In Nederland ontvangen de daardoor getroffen werknemers het volle loon, want Phi lips vult de AWW-uitkering aan van 80 tot 100 pet. In Frankrijk bestaan meer nadelige regelingen, in Duits land krijgen ongehuwden 13 pet. en gehuwden 3 pet. minder loon, terwijl in Italië helemaal geen compensatie wordt gegeven). Voorts willen de IVVV-bonden om. een bedrijfsfonds, waaruit op Europees niveau vergoe dingen kunnen worden gegeven bij inkrimping van produktie, fusie of concentratie. „Niet mogelijk"' In reactie hier-op heeft de directie van Philips gezegd dat het „niet rea listisch en niet mogelijk is arbeids voorwaarden voor de EEG-landen in ternationaal te regelen", aangezien deze landen „elk een eigen patroon van arbeidsvoorwaarden en sociale verzekeringen kennen, gebaseerd op nationale wetten." Philips wil wel de gedachtenwisse- ling met de vakbeweging op Europees niveau voortzetten, maar de directie weigert regelingen te treffen. De di rectie is wel van mening dat het op den duur mogelijk zal blijken tot Europese regelingen te komen, maar dan zullen eerst nationale wetten be ter op elkaar afgestemd moeten wor den. Raamovereenkomsten De heer D. de Jong, secretaris van de chr. metaalbedrijfbond (CNV met de r.k. metaalbedrijfsbond SL Eloy aangesloten bij het WVA) zei dat het voorlopig alleen mogelijk zal zijn een Europese mantelovereenkomst voor het Philips-concern af te sluiten, waarin een aantal sociale grondrech ten worden vastgelegd. Voor unifor me regelingen van loonpeil, sociale verzekeringen, vakanties e.d. is het volgens de C.M.B. nog te vroeg. Achter de schermen wordt in de EEG-landen al geruime tijd aan mantelovereenkomsten gewerkt, maar. het blijkt uitermate moeilijk te ?ijn, met name in de industriële sectoten. Alleen de agrarische sector is erin geslaagd enige sociale raamovereen komsten te creëren. Ook daarin zijn echter geen uniforme regelingen ge troffen op het vlak van de directe arbeidsvoorwaarden. CMB en St. Eloy zijn niet te spre ken over het dreigement van hun NW-collega's jegens het Philips con cern. De heer De Jong zegt: „Daarmee wil ik niet zeggen, dat er niet iets gebeuren moet. Maar als je ooiteen Europese actie op touw wil zetten is er solidariteit nodig. Nou, het getuigt van weinig solidariteit als er binnen het IVVV plannen worden ontwik keld zonder de metaalbonden van het WVA erin te kennen. De heer De Jong twijfelt er ook aan of Neder landse Philips-werknemers wel „warm" te maken zijn voor hogere uitkeringen aan collega's in Italië. LOEANDA Het Portugeese leger heeft bekend gemaakt dat sinds het begin van dit jaar bij „veiligheidsope raties" in de Afrikaanse kolonie An gola 1135 guerrillastrijders gedood of gewond zijn. Aan Portugese kant vie len in die periode 47 doden, tegen 73 vorig jaar, aldus de verklaring. Er zouden honderd burgers zijn gesneu veld tegen 86 vorig jaar. landen, de Sowjet-Unie, Polen, Span je en Portugal. Het initiatief voor de conferentie van Oslo is genomen door de Scandi navische landen, die met name een regeling willen voor het dumpen van afval door schepen en vliegtuigen en vervuiling door in de zee uitmonden de afvoerleidingen. Indeling In Den iHaag zal (waarschijnlijk op 2 en 3 september) in het bijzonder gesproken worden over een verfijning van de indeling van afvalstoffen in categoriën, namelijk die ernstige ge varen opleveren en die met in achtneming van bijzondere maatrege len slechts in stromend water mo gen worden gestort en die welke uiteraard eveneens met inachtneming van bijzondere maatregelen 1ook bijvoorbeeld in baaien, havens, kana len en dergelijke kunnen worden geloosd. Snel resultaten Nederland zal ernaar streven dat op bepaalde terreinen zo spoedig mo gelijk resultaten worden geboekt. Zou bijvoorbeeld het aantal deelnemers aan de conferentie in Oslo een belet sel blijken voor het behalen van con crete resultaten, dan zou men zich kunnen voorstellen dat met slechts een deel van de betrokken landen overeenkomsten worden gesloten. In eerste instantie zullen volgens de Nederlandse deskundigen de dum ping door schepen en het lozen van vuil via afvoerleidingen moeten wor den geregeld, omdat hierover zonder al te grote moeilijkheden een akkoord mogelijk zal zijn. Rivieren Zeevervuiling door rivieren lijkt een bijzonder ingewikkeld probleem. Engelse experts me nen dat niet het lossen van vuil uit schepen de belangrijkste ver vuilingsbron is (dumping zou voor tien procent de oorzaak van vervuiling zijn) maar vuilafvoer via rivieren. China heeft meeste VN-leden achter zich OTTAWA Onder de lidstaten van de VN is een grote verschuiving opgetreden ten gunste van China's toelating tot de Volkerenorganisatie, zo hebben Canadese functionarissen meegedeeld. Volgens berekeningen op het ministerie van buitenlandse zaken in Ottawa zal Peking een meerder heid van 20 stemmen behalen, wan neer de bewuste resolutie komende herfst in de Algemene Vergadering komt. De uitslagen van de stemming zou 59 tegen 39 worden, met een groot aantal onthoudingen. De berekeningen zijn gebaseerd op peilingen, die door Canadese diplo maten in diverse hoofdsteden en bij de VN in New York zijn verricht. Op het eerste gezicht lijken deze mannequins grofgebreide truien te dragen. De pullovers zijn echter gemaakt van Saga marterbont. Bontcouturier Chom- bért uit Parijs gebruikte zes verschillende kleuren bont, die hij diagonaal, in ruitjes en tn brei-effecten verwerkte. De bont-pullovers zijn buitengewoon soepel en gemakkelijk in het dtagen. Hoewel ze hier worden gedragen op maillots met laarzen zijn ze ook heel geslaagd op rok of pantalon. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het anti-koppel- bazenbeleid heeft met name de grote bedrijven in de metaalin dustrie al miljoenen gekost en hun een behoorlijke deuk in een betrouwbare serviceverlening gegeven. Vooral in het Botlekgebied, maar ook elders in het land kunnen grote bedrijven, 'met name bij onderhouds werken, hun verplichtingen niet meer nakomen. Insiders vragen zich ver wonderd af, waarom deze grote be drijven over deze ontwikkeling de noodklok bij de regering nog niet ge luid hebben. In Praag is een grote Boeing neergestreken met liefst vijfduizend kilo aan Afrikaans wild. o.a. olifanten, rino cerossen, apen en antilopen. Na een non-stopvlucht uit Nairobi worden de dieren nu gedistribueerd over de Europese dierentuinen. Op de foto de directeur van een dierentuin in Bohemen met een jonge struisvogel, eigenhandig „buitgemaakt" tijdens een safari van zeven maanden. Een van de (vele) voorbeelden die daarvoor illustratief zijn meldt de rk metaalbond Sint Eloy. Omdat via koppelbazen geen extra werknemers meer mogen worden aangetrokken, hebben nu in Zuid-Limburg Duitse werknemers het werk van overwe gend Nederlandse collega's overgeno men bij de afbouw van een kraakin stallatie van de DSM-Staatsmijnen. Bij dit werk waren onder meer Wes- con (onderdeel van de Verenigde Ma chinefabrieken, VMF) en Gusto be trokken. De reden dat ongeveer duizend werknemers uit Duitsland zijn inge schakeld is, dat Duitse aannemers zijn ingeschakeld omdat Nederlandse metaalbedrijven het werk niet meer in het vereiste tempo konden uitvoe ren. TWEE JASJES Het feit, dat Staatsmijnen met Duitse aannemers in zee zijn gegaan, ontlokt St Eloy het commentaar, dat de staat kennelijk twee jasjes heeft. Als koppelbazen moeten worden be streden wordt het ene jasje aange daan en als een staatsonderneming moet worden bestuurd een „kapitalis tisch" jasje. De bond meent, dat de Tweede Ka mer zich bezorgd dient af te vragen hoe het mogelijk blijft dat buiten- landse onderaannemers of koppelba zen in ons land kunnen opereren. HOOGEVEEN De 9-jarige Jonas Anna Kotta uit „de Nachtegaal" is ernstig aan zijn hoofd gewond door een kogeltje uit een windbuks. De kogel, die een centimeter boven zijn oog terecht kwam, moest in het zie kenhuis operatief worden verwijderd. Het schot werd gelost door een 15-ja- rige jongen, die vanuit zijn ouderlijke woning aan het oefenen was. Hij had de windbuks van een jarig vriendje gekregen. De politie heeft het gevaar lijke speelgoed inbeslaggenomen. Dit is de derde keer in vrij korte tijd dat er iemand door een kogel uit een windbuks wordt getroffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7