van attracties „T aptoe - Delft 1971" m. De II cent Mediit' Velasqueskampioen Dagverblijf eind dit gehandicapten jaar gereed M'N PET AF VOOR OUDE POSTBODES 9ïog weinig bekend van ïij nmond-smogf actoren Motorshow en toneelspel Continental Singers weer op bezoek Vakantiewerker Frans Carelsen: Wel klachten, geen ziekten Schoten op politie bij sloop van gekraakte huizen Dodelijke val uit trein Plaats voor 80 personen in Monster 5 WOENSDAG 28 JULI 1971 DELFT Het spektakelstuk Taptoe Delft" wordt dit jaar, zoals de^e gisteren in beknopte vorm al meldden, van 27 augustus tot en et 4 september gehouden! Méér dan in voorgaande jaren zal deze taptoe tal van attracties iwatten. Een dertigtal motorrijders van de Marechaussee geeft Z« n show; twintig „acteurs en actrices" van Clingendael en de mi- \steries van Defensie en Marine beelden het taptoe-signaal uit; t carillon van de Nieuwe Kerktoren krijgt een funktionele taak de massale slotuitvoering en tenslotte wordt het vierde lus- bimm van de Luchtmachtkapel met een spectaculair optreden ge- B srd. ie n tegenstelling tot vele geruchten, KI in 1970 voor de laatste maal de ubs roenstoten over de oude histori- ge e Delftse Markt schalden en het ge! ire tromgeroffel, vermengd met gdurige ovaties, tegen de schilder- ei itige geveltjes opklaterde, zal de e Prinsenstad ook aan het einde de volgende maand in de ban dit nationale muziekgebeuren ra- se Ie. de schaduw van de Nieuwe Wrk wordt op het bureau Delfesta, domicilie van het taptoecomité 1, al weer onder grote spanning rerkt. 'aptoe Delft, die dit jaar voor de p ttiende keer zal worden gehouden, in de afgelopen periode niet een lelijk, maar vooral ook een inter- e wlionaal begrip geworden. Buiten aardse toeristen, die ons land aande- noteerden Taptoe Delft vaak als ste bezienswaardigheid op hun jschema. Maar niet alleen uit net "Wtenland, ook uit eigen land trok W kleurige muziekfeest grote be- Sngstelling. Vooral uit de zuidelijke I vincies trokken vela reisgezel- roo appen tegelijk naar Delft op. is de belangstelling voor Tap- Delft, vooral de laatste jaren, f_Stjrk afgenomen. Vorig jaar zakte het tal bezoekers op de tribune zelfs tot veertigduizend. Nu mag het getal veertigduizend nog als een magische respectabele hoeveelheid in de oren klinken, vaststaat, dat dit aantal be zoekers te laag ligt om dit monster- feest te kunnen financieren. Het Tap toecomité heeft nauwkeurig bere kend, dat men achtduizend bezoekers tekort kwam om het ernstige tekort te dekken. Met een bezoekersaantal, dat rond de vijftigduizend ligt, zou men het dure feest financieel rond kunnen krijgen. Kostbaar Taptoe Delft kost vooral zoveel geld, omdat er zoveel deelnemers bij zijn betrokken. Niet minder dan een duizendtal medewerkers worden voor dit grandioze feest van klank en kleur ingezet. Dat betekent, dat voor ongeveer duizend mensen logies ge vonden moet worden. Weliswaar wor den enkele kazernes in de directe omgeving van Delft tijdelijke hotel ruimte omgebouwd, maar dat neemt niet weg, dat daar hoge kosten aan verbonden zijn. Alleen al het vervoer van en naar de kazernes kost veel geld. En dan is nog niet eens gespro ken over de voeding en de veelom vattende geluidsinstallaties, die op het 14 83 O C7 :erav elftalOTTERDAM n De „smog" begint het Rijnmondgebied een bekend schijnsel te worden, aldus het jaar- .lag over 1970 van de commissie em, water en lucht Rotterdam. 0°Ptji aanwijzing daarvoor ziet de com- sie in het toenemend aantal klach- betreffende „prikkelende, chloor- Van tige en ozonachtigc" lucht, )e commissie constateert dat reeds 3e *%968 op dit verschijnsel is gewezen, 70 ar dat sedertdien nog weinig effec- Wev3 s is gebeurd om dit euvel te keren dat zij dus moet waarschuwen te- een te groot optimisme. Lel, op n de Verenigde Staten bleken de hef gaandste eisen aan het bedrljfs- en en de toepassing van nabrandcrs -auto's slechts een minimale ver lering te geven. Er is nog zeer wei- bekend> aldus de commissie, over factoren, die dit verschijnsel be- tn. Vermindering van de hoeveel- A 69M stikstofoxyden in de atmosfeer is ydzakeljjk, maar kennis en midde- om dit snel te bereiken, ontbre- Datzelfde geldt ook voor de kool- 'Jterstoffen. yel heeft de ruimere toepassing 11 aardgas een aanmerkelijke verbe ef jP' ng opgeleverd van de hoevelheid n in de atmosfeer. pap nteressant is dat het onderzoek taasn r luchtwegenaandoeningen bij de gu ooikinderen in Hoogvliet ten ^dwesten van Rotterdam in het in- w?triegebied en IJsselmonde zuidoosten van Rotterdam, ge il buiten het industriegebied in vervuilde lucht als resultaat everde dat de verschillen tussen Ie stadswijken veel geringer ble- dan .en oorspronkelijk aan- Ipvallend is het betrekkelijk gcrl.i- aantal slechts enkele procenten kinderen met chronische luchtwe genaandoeningen. De commissie meent, dat dit in ver band staat met de goede tot zeer goe de huisvesting en kleding en de me dische verzorging van de kinderen. Zoals bekend zijn IJsselmonde en Hoogvliet beide geheel nieuwe wijken van Rotterdam. Inmiddels is, zo deelt de commissie mee, contact gezocht met Britse, Zweedse en andere Europese onder zoekers om te komen tot een meer- landenprojekt. Voor wat betreft de waterveront reiniging constateerde de commissie, dat vooral tijdens sterke westenwind in de Oude Maas waar op de Be renplaat het Rotterdamse drinkwater bedrijf is gevestigd verzilting op treedt. In die weerssituatie dringt de vloedstroom het Spui in tussen de Be renplaat en Oud-Beijerland, zodat het gehele drinkwaterbedrijf dan is om geven door brak water. Bij laag water Ie- :rt de volgende ebstroom uit het Spui dan langdurig brak water aan de Oude Maas. Lakoniek stelt de commissie in haar verslag: „De verzilting wordt ge woonlijk niet als verontreiniging aan gezien." Het zuurstofgehalte in de Oude en de Nieuwe Maas is redelijk hoog, in de zomermaanden komen voor vis ge vaarlijk lage waarden voor. In het kader van een onderzoek naar lozingen van olie en industriële af- valprodukten zijn in het verslagjaar 128 monsters genomen aan de riool- uitlaten van 26 bedrijven in de Pe troleumhavens. Het onderzoek van deze monsters is echter bemoeilijkt door tekort aan laboranten. Wel heb ben diverse bedrijven voorzieningen getroffen ter vermindering van de waterverontreiniging. Zo zijn verbe terde separatoren geplaatst. immense Marktplein moeten worden aangelegd. Ook de opbouw van de enorme tri bunes. waaronder de grote overdekte eretribune en de kostuums, om maar enige onderdelen te noemen, kosten geld. Vooral het stijgen van deze kos ten en de tanende belangstelling voor Taptoe Delft zijn misschien onder meer de oorzaak van het ontstaan van vele geruchten geweest, dat vorig jaar taptoe Delft voor het laatst werd gehouden. Misschien ook vormden bij een be paalde groep in ons land de geruch ten de wens als vader der gedachten om de spectaculaire taptoe geruisloos te laten verdwijnen. Vooral de laatste jaren werd het aantal protesten, dat tegen het taptoe-evenement opklonk steeds heviger en talrijker. De Delftse politie kan daarover meepraten. Vooral het jaar 1969 was ontmoedi gend! Nog maar nauwelijks mar cheerden de korpsen de markt op of een electriciteitskast brandde uit en moest er noodapparatuur aangelegd worden. Een ander incident vormde het doorsnijden van de elektriciteits kabels, waardoor de taptoe zonder verlichting kwam te zitten. Een cli max in de anti taptoeterreur zou op de laatste avond van het taptoege- beuren plaats hebben, wanneer het voornemen van een aantal studenten om de taptoe met popmuziek te ver storen, niet op het laatste moment verijdeld werd. Kisten aan zendappa ratuur, microfoons en platen werd in beslag genomen, die opgeslagen lagen in een kerkgebouw aan de Burgwal in Delft, direct bij het taptoeterrein. Protest Aan bezoekers van de taptoe wer den folders met anti-taptoeleuzen uit gereikt. Op stations, parkeerterreinen, bij bushaltes en andere strategische plaatsen werd door linkse jongeren tegen Taptoe Delft gedemonstreerd. De meeste protesten kwamen met elkaar sterk overeen. Men was van oordeel, dat het met dood en verderf geasso cieerde leger hier ten onrechte „als een groep muzikanten de aandacht trok en goodwill kweekte In werke lijkheid zag het grimmige leger er niet zo goedwillend en vriendelijk uit", aldus deze protesteren den. Vorig jaar is het veel rustiger ge weest en zo te zien zullen zich ook de komende maand niet veel moeilijkhe den voordoen. In ieder geval zal de taptoe doorgaan. Het taptoe-comité is van mening, dat in een democratisch land ieder het recht moet kunnen hebben om zijn wil te doen. Dat wil zeggen, dat minderheidsgroepen wel het recht hebben om te demonstreren, enz., maar niet de dwang moeten kunnen uitoefenen om een bepaalde manifes tatie gewoonweg te verbieden. Reclame Er zal dit jaar opmerkelijk veel re clame voor Taptoe Delft gemaakt worden! Volgende week al zullen via de Ster spots van de komende taptoe worden uitgezonden. Dit zal zeer in tensief gebeuren. Het bestuur, dat de verantwoordelijkheid voor uitvoering en voorbereiding van de taptoe draagt, is bijzonder ingenomen met de kwaliteit van de spots. Ook de Rijksvoorlichtingsdienst zal radio een tweetal uitzendingen aan het komende evenement besteden. Graag had het comité gezien, dat een korps uit het buitenland aan deze manifestatie zou meewerken, temeer daar de omstreden Nato-taptoe in Arnhem niet meer gehouden wordt. Korpsen, die vroeger naar Arnhem marcheerden, zouden nu naar Delft kunnen komen. Het taptoe-comité be studeert de mogelijkheden voor een ander jaar nog, maar voor de komen de maand is dit niet meer mogelijk. In het taptoereglement staat duide lijk, dat taptoe Delft een typisch „na tionale" manifestatie is. Men moest zich dus aan deze bepalingen houden. Op het bureau van de stichting „Delfesta" rinkelen onophoudelijk de telefoons van mensen, die vragen, wanneer het féést gaal beginnen. Sta pels uitnodigingen gaan deze dagen de deur uit naar tal van autoriteiten om taptoe Delft mee te komen ma ken. Het carillon, hoog in de toren van de Nieuwe Kerk, strooit speelse klanken over d<- Delftse grachten in een grijze middag regen... ROTTERDAM In verschillende plaatsen van ons land gaan The Con tinental Singers van 29 juni tot en met 6 augustus weer concerten geven. Dit interkerkelijke koor en orkest dat ongeveer 40 leden telt komt uit Cali- fornië en is samengesteld uit jonge studenten in de leeftijdsgroep van 19 tot 24 jaar. Zij besteden hun zomer vakantie met het uitdragen van hun Christelijk geloof door middel van progressieve muziek. Het programma dat zij brengen bestaat uit gospels en spirituals en is speciaal gericht op jonge mensen. The Continental Singers begonnen hun activiteiten in 1963. Dirigent Cam Floria richtte een koor en orkest op met de bedoeling zijn eigen generatie door een eigentijdse „sound" met de oude boodschap van het evangelie te bereiken. Gesteund door het grote succes in de V.S. groeiden The Conti nental Singers uit tot een organisatie die nu vijf koren en orkesten omvat. Zij reizen twee maanden over de ge hele wereld" voor het uitdragen van een muzikaal, dynamisch en positief christendom". In 1969 bezocht een van de groepen ons land voor het eerst. Nu treden zij op in Oirschot en in Eindhoven op vrijdag 30 juli ('s middags en 's avonds), in Rotter dam op 31 juli, en van 1 tot en met 5 augustus achtereenvolgens in Utrecht, en Zeist, Utrecht en Soesterberg, Hil versum en Laren, Den Haag, Lonne- ker en Meppel. TILBURG Verdacht van drie schoten uit een rijdende auto op een politie-inspecteur is in Tilburg de 19-jarige van K. aangehouden. De schoten vielen in de wijk het Groes- eind in Tilburg, waar slopers ge kraakte huizen ongeschikt maken voor bewoning door de daken weg te breken. De huizen moeten op de duur helemaal verdwijnen om plaats te maken voor nieuwe wegen. Het was al de hele dag onrustig in het Groeseind. 's Morgens was al een jongeman aangehouden omdat hij de slopers, die onder politie-bescherming werken, had lastig gevallen. In de middag vielen de schoten uit de rij dende auto. die met grote snelheid wist te ontsnappen. Niemand werd geraakt. De emoties in het Groeseind leid den verder nog tot een aanval van een 21-jarige man met een bijl op slopers. De politie greep hem voor hij gevaarlijk kon worden. ROSENDAAL De 14-jarige jongen C. v. Klundert uit Standdaar- buiten (NB) is gistermiddag uit de intercity-trein Brussel-Amsterdam gevallen en om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart over vijf tussen het Belgische Essen en Roosendaal. De jongen reis de met zijn moeder, zijn broer en een vriendje. Over de toedracht is vol gens de NS nog niets bekend. De deursluiting van de trein zou normaal hebben gewerkt. FRANS CARELSEN honderd zeventig per week 's Morgens om vijf uur, wan neer de laatste ontwaakte vogels zich de slaap uit hun veertjes fladderen, is het voor Frhns Ca relsen tijd om op te staan. Voor de tijd van zes weken heeft hij een vakantiebaantje als postbode en dat houdt in dat hij 's mor gens om zes uur op het postkan toor present moet zijn. „Her. kost me iedere dag opnieuw moeite om mijn bed uit te komen. Maar het lukt aardig, want tot nu toe heeft de hoofdbesteller me pas één keer uit mijn bed hoeven te bellen. Frans, 21-jarige student in de che mische technologie, wil wel bekennen dat vooral de eerste dagen het werk hem hard tegenviel. „De eerste twee dagen loop je mee met een be roepspostbode hoofdzakelijk om te le ren wat je met aangetekende stukken MONSTER Aan de Madeweg in Monster wordt een dagver blijf voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten gebouwd dat plaats zal bieden aan tachtig mensen. Het prachtige complex dat ongeveer 2.6 miljoen gulden zal kosten bevat onder meer een gym nastiekzaal met de indrukwekkende oppervlakte van driehonderd vierkante meter, een grote kantine, een voetbalveld, een basketbal veld en vele andere voorzieningen. Het is de bedoeling dat de bouw aan het einde van dit jaar wordt opgeleverd. Het is een project van de „Stichting dagverblijven geestelijk gehandicapten west Zuid- Holland" waarin verschillende organisaties en verenigingen zijn op genomen die zich inzetten voor de zorg voor de gehandicapten, zoals afdelingen van ouderverenigingen en sociaal-pedagogische diensten. Voorzitter van deze stichting is dc heer W. van Geest te Monster. Dc nieuwbouw in Monster, enigszins achteraf gelegen aan de Madeweg te genover de vuilnisstaal, moet na vol tooiing plaats bieden aan de genoem de tachtig gehandicapten (pupillen), ouder dan vijftien jaar. Deze toe komstige bewoners hebben dan het voorrecht in een van de meest riante en moderne dagverblijven te toeven die Nederland kent. Het terrein waar gebouwd wordt l/e]a4qni4 220 cent voor 20 Medina's»Dus 11 cent per stuk. heeft een oppervlakte van niet min der dan veertienduizend vierkante meter. Het complex bevat zoals gezegd een grote gymzaal met ge scheiden kleedruimten voor dames en heren en acht douches. Voorts zijn er twee grote ruimten voor het beoefenen van handvaardig heid en expressie, er is een kantine die ook geschikt is voor het houden van bijeenkomsten en vergaderingen en waarin voorzieningen komen voor filmvertoning. Dan zijn er kamers voor arts, masseuse, personeel enzo voort. In acht groepsruimten die ieder plaats bieden aan tien mensen worden de gehandicapten dagelijks beziggehouden. In het midden van een complex is een grote patio van tweehonderd vierkante meter. Het dagverblijf is bijzonder ruim opgezet met de aanleg van een groot voetbal veld en een parkeerterrein voor veer tig auto's dat tevens als basketbalveld kan worden benut. Aan de zonzijde is ruimte te over voor de aanleg van een zeer grote speelweide. December In december van het vorig jaar is de eerste paal geslagen voor het com plex en de bouw vordert zeer snel. Half september zal de eerste vleugel met vier groepsruimten en de keuken gereed zijn en de eerste oudere pupil len zullen rond een november opge nomen kunnen worden. Er is plaats voor tachtig mensen uit het Westland, Vlaardingen, Maassluis, Voorburg, Leidschendam, Rijswijk en Den Haag. Alleen uit de sociale werk plaats van Vlaardingen verwacht men vijfentwintig pupillen. Tijdens de algemene vergadering van de Stich ting dagverblijven heeft voorzitter W. van Geest de unieke mogelijkheden van dit gebouw uit de doeken gedaan. Hij zei dat de in de stichting deel nemende afdelingen van oudervereni gingen en sociaal-pedagogische diens ten met hun clubs er een volledig gebruik van kunnen maken. Hij be kritiseerde een artikel in het blad „Zorgenkind" dat het gebrek aan ac commodatie in Den Haag vaststelde. De strekking van dit artikel, aldus de heer Van Geest, had ook geheel an ders kunnen zijn, in die zin dat door gezamenlijke krachtsinspanning het accommodatieprobleem voor Den Haag en omgeving was opgelost „met de totstandkoming van een uniek centrum voor vrijetijdsbesteding". Het is toch te gek, aldus de heer Van Geest in zijn toespraak, (dat het cen trum voor gehandicapten in Monster onvolledig gebruikt zou worden, om dat Den Haag dat slechts twee kilo meter van dit dagverblijf gelegen is, wil trachten een eigen gebouw te stichten dat ook weer minimaal een miljoen gulden gaat kosten. Verenigingen De voorzitter van de stichting zegt echter dat hij zich geen zorgen maakt over de bezetting van het centrum als het gereed is. Behalve degenen die dagelijks terugkeren, kunnen ook clubs van gehandicapten uit de wijde omgeving hier. terecht. Mocht de gro te gymnastiekzaal niet volledig benut worden, dan kunnen tegen redelijke vergoedingen verenigingen van de prachtige accommodatie gebruik ma ken. Dc stichting Dagverblijven heeft momenteel nog twee projecten onder handen in Spijkenisse waarvan een gedeelte al gereed is gekomen. Voorts is men bezig met een nieuwbouwob- ject in Vlaardingen en in augustus wordt de bouw van een kinderdag verblijf in Delft aanbesteed. De Zon nehof in Wateringen zal worden ver bouwd en De Zonnehof in Naaldwijk wordt uitgebreid. en zo moet doen. Daarna ga je alleen de wijk in. Ik moet daar zesentwintig keer twee hoog klimmen om de post in de brievenbussen te kunnen stop pen. Echt, ik neem mijn petje af voor die oude postbodes die elke dag dit werk doen." Het leukste van dit werk vindt Frans Carelsen de reacties van de mensen. „Vaak zie je de mensen ach ter de deur staan wachten, maar soms staat er ook wel eens een hond achter de deur en dan schrik je je rot. Nu weet ik intussen wel waar de honden staan dus schrik ik niet meer zo luid als er geblaft wordt. Kinderen zijn ook erg leuk, die vragen vaak „je doet toch ook wel post voor mij in de bus, hè?" Om ze niet teleur te stellen zou je soms bijna wat bij hun erin stoppen". Overigens gebeurt het wel dat Frans iets in een verkeerde bus naar binnen gooit. „Meestal merk je het direct en dan bel ik maar aan om te vragen of ik het terug mag heb ben. Als je per keer zo'n duizend din gen in de brievenbussen moet stop ped. kan dat wel zo'n vijf keer voor komen". Voor Frans was het postbodevak overigens niet geheel vreemd. Twee jaar geleden was hij ook besteller, maar dan een heel speciale op de camping Ockenburgh. „Dat was een moordbaantje. Ik had daar een eigen huisje dat mijn postkantoortje was. Jammer genoeg was dat baantje dit jaar al weg, maar zoals ik het nu heb, heb ik het ook niet slecht getrof fen. Iedere middag lig ik lekker aan het strand te slapen en ik verdien 170 gulden schoon per week als ik zater dags erbij werk. Van het geld ga ik eerst met mijn vrienden een snoep reisje maken. Daarna ga ik met mijn vriendin naar Spanje en als ik nog iets overhoud wat ik nog niet zo scherp zie zitten dan hou ik er misschien nog een autootje aan over". Goutlsmidskeu rhuis wordt geheel vernieuwd DEN HAAG Het uit de zeven tiende eeuw daterende Goudsmids keu rhuis aan het Binnenhof in Den Haag gaat op de gevel na, die staat vanzelfsprekend op de monumenten lijst geheel tegen de grond om plaats te maken voor een nieuw pand ten behoeve van de Tweede Kamer. De gevel van het Goudsmidskeurhuis wordt in het nieuwe pand opgeno men. Het is de bedoeling dat binnenkort met dit werk wordt begonnen. De architectuur is opgedragen aan ir H. de Lussanet de la Sablonière van de rijksgebouwendienst, het Aannemingsbedrijf G. B. van (Hoek in Delft zal het werk, uitvoeren. De tota le bouwkosten zijn ongeveer 1,9 mil joen gulden. In het nieuwe gebouw komt op de begane grond een zaal, die voor open bare commissievergaderingen kan worden gebruikt. Verder zal er een aantal werkka mers in het vernieuwde Goudsmids keurhuis komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5