Gelovigen in Duitsland wedijveren in realisme KERN Biesheuvel Nooit van gehoord Mevr. Van Veenendaal staatssecretaris CRM Puzzelhoek COMMENTAAR Transplantatie Tekorten Zuiclafrikaaiise journalist moet terechtstaan Wereldraad prijst Chili BEROEPINGSWERK Een woord voor vandaag Uw het is probleenfai onze.... A Volgens NIPO-steekproef antwoorden 185.000 Nederlanders: t 2 3 8 S 6 7 l 9 2 3 5 8 7 i 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: L weldoordacht, 2. rustoord - kleine huidopening, 3. na komeling - werkend beginsel, 4. plaats in N. Hf. - rivier in Italié, 5. vertrouwelijk - niet dicht opeen staande, 6. lastig werk - riviertje op de grens van Drente en Overijssel, 7. meisjesnaam - Turks bevelhebber - schelk. element, 8. wereldtaal - vlak temaat - meisjesnaam, 9. kwelling - voorvoegsel. Verticaal: 1. werkelijkheid, 2. land voogd der Nederl. - gevangenis - mu zieknoot, 3. welige was - zangstem, 4. in Memoriam (afk.) - koor van zan gers - kader, 5. familielid - scheik. element - vreemde, 6. lekkernij - plaats in N. Br. 7. eer - aanw. voor- naamw. - zangstem, 8. slot - boerde rij, 9. onderricht - offertafel. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: L geometrie, 2. Edda - Erato, 3. neep - Lares, 4. inert - Eems, 5. Umea - kloet, 6. semi - RD - ree, 7. egel - eek - LG, 8. nerf - Erp - de, 9. snaak - steL Verticaal: 1, genius - Ens, 2. Eden - Megen, 3. ode - Eem - era, 4. map - rail - fa, 5. eelt - kreek, 6. tra - elders, 7. rare - ork - pt, 8. item - Eelde, 9. Eos - stegeL door H. Biersteker By de krachtsverhoudingen tussen de regerende SPD en de in de oppositie zijnde CDU/CSU in West-Duitsland speelt de Evange lische Kirche een belangrijke rol. De CDU heeft er zijn steunpunten zoals Richard von Weizsacker, die vele Kirchentage heeft voor gezeten maar ook de SPD kan op een paar belangrijke figuren uit deze kerk bogen, zoals Bundespresident Heinemann en de dynami sche minister voor ontwikkelingszaken Erhard Eppler, die lid van de synode van Spandau is. Comecon- topconferentie WENEN In aanwezigheid van de premiers van alle acht lidstaten is gisteren in de Roemeense hoofdstad Boekarest, de 25-ste vergadering van de raad voor wederzijdse economi sche bijstand (COMECON), de Oost- europese tegenhanger van de EEG, geopend. Het Roemeense persbureau Ager- press volstond in zijn bericht over de opening van de conferentie met de mededeling, dat de vergadering werd voorgezeten door de Roemeense pre mier Georghe Maurer. Het Hongaarse persbureau MTI heeft gezegd, dat zal worden gespro ken over „verdere ontwikkeling van de economische samenwerking tussen de lidstaten en over het uitwerken van een ingewikkeld ontwikkelings plan op lange termijn". Juist nu de fronten in deze kerk nogal in beweging zijn met name over haar politieke verantwoordelijk heid hebben beide partijen er be lang bij zich zo goed mogelijk aan het kerkvolk te presenteren. Het op merkelijke van beide kampen is nu dat zij niet wedijveren in het formu leren van stichtelijkheden maar in realisme. Dat moet hen zijn ingege ven door het beeld dat zij van het kerkvolk hebben. Wat hen dan voor ogen staat is kennelijk een publiek dat toch al moeizaam went aan geloofstaal over politieke kwesties binnen de muren van de kerk en er dus van buiten de kerk helemaal niet mee wenst te worden lastiggevallen. Dat geldt zo wel de mensen die echt wat met de politiek willen als hen die er echt niets mee willen. Het blad Evangelische Kommentare heeft zowel met de CDU-er Von Weizsacker (overigens niet te verwar ren met zijn broer de kernfysicus en filosoof Carl Friedrich) als met de SPD-minister Eppler uitvoerige ge sprekken gehad en daaruit blijkt die wedijver in realisme. Om te beginnen probeert Von Weizsacker de socialis ten in het hoekje te zetten van heet gebakerde moralisten die een soort perfecte gerechtigheid nastreven en daardoor voortdurend in de verlei ding zijn om politieke tegenstanders immoreel te vinden. En Eppler ver weert zich een heel Interview lang tegen elke poging om hem evangeli sche inspiratie aan te praten. Een voorbeeld. Vraag: U bent nog al eens als piëtist aangeduid. Is uw opvatting van vooruitgang toch niet mede door dit piëtisme gekleurd? Eppler: Dat geloof ik echt niet. Mijn moeder komt uit een vrijzinnige pastorie. Mijn vader was wiskundige en had een uitermate koele verstand houding met alles wat kerkelijk was. Ik heb het piëtisme pas veel later leren kennen. Via Karl Barth kwam ik in de kerk terug, ook al ben ik nooit bart'niaan geworden. Vraag: Ja maar is toch die piëtisti sche inslag die men u toeschrijft niet daarin te herkennen, dat u aan de ene kant tamelijk apocalyptische vi sioenen ontwikkelt en tegelijk als goed protestant weer dat er ter plaat se een gepaste nuchterheid nodig is. Eppler: Ik vrees dat dat niet zo is. Dat er in de ontwikkelingslanden iets aan de hand is. waardoor zij geen kans meer maken zonder buitenge wone inspanningen van allen tesamen weet ik pas sedert een jaar, na me er zeer grondig mee te hebben bezigge houden. Dat onze industriële maat schappij zoals zij thans is en zoals zij zich graag verder zou ontplooiert de mensen een niet zo vriendelijke om geving zal verschaffen, is me ook pas een jaar geleden helemaal duidelijk geworden. Ik heb namelijk echt geen visioenen maar als zoon en broer van een wiskundige neig ik tot rekenen.'' Opmerkelijk is Epplers erkenning van zijn late ontdekking van zaken waarover al jarenlang van de daken wordt geroepen. Hij bedoelt er ken- Dr. Erhard Eppler Als het de bedoeling van professor Christiaan Barnard is geweest, met de overplanting van hart en longen van een Zuidafrikaanse kleurling zich zelf weer in het middelpunt van de publiciteit te planten, dan is deze operatie volledig geslaagd. Deze achterdochtige benadering van Barnards mo tieven lijkt te worden gerechtvaardigd door enkele feiten die de organen van deze publiciteit gis teren aan het licht hebben gebracht. Daar is allereerst de kritiek, onder andere in Frankrijk en Engeland van medische zijde geuit. Hoewel onbevoegd om daarover een oordeel te vellen, krijgen we uit het commentaar van deskun digen aldaar althans de indruk, dat Barnards experiment veeleer als een stunt moet worden be schouwd dan als een verantwoorde medische in greep. Zo verklaarde de leider van het Engelse team voor harttransplantaties, dat overplanting van de longen alléén niet eens een redelijke kans op suc ces biedt. Bij een transplantatie van longen én hart zouden de vooruitzichten nog minder roos kleurig zijn. En de medische medewerker van het gezaghebbende Franse dagblad Le Monde vroeg zich af, of de Zuidafrikaanse chirurg wel voldoen de op de hoogte was van wat, blijkens talrijke buitenlandse publikaties, de gevolgen zijn van dit soort transplantaties bij dieren. Ook geeft te den ken, wat de Amerikaanse hartchirurg Cooley over kwam, toen hij in september 1968 een zelfde in greep had uitgevoerd als Barnard zich nu heeft veroorloofd. Het Amerikaanse nationale gezond heidsinstituut legde Cooley een operatieverbod op wegens schending van de medische ethiek. Er zit aan deze zaak nóg een aspect dat de vraag doet rijzen, of Barnard en zijn medewerkers in het Groote-Schuurziekenhuis zich bij hun chi rurgische avonturen wel voldoende door humani taire overwegingen laten hinderen. Toen Barnard enige tijd geleden het hart van een niet-blanke vrouw had overgeplant in het lichaam van een blanke man, beklaagden de familieleden van de vrouw zich erover, dat ze niet in de overdracht waren gekend. (De Zuidafrikaanse wet bepaalt, dat de ziekenhuisautoriteiten toestemming moeten hebben van althans één van de vijf gespecificeerde verwanten, voordat ze organen uit het lichaam van een overledene mogen laten verwijderen. Alleen als geen van de vijf familieleden kan worden opge spoord, mag de districtschirurg een beslissing nemen.) Het Groote-Schuurziekenhuis verklaarde destijds, de verwanten van de vrouw niet te hebben kunnen vinden waarop dezen weer te kennen Bij menige kabinetsformatie heeft de KVP zich doen kennen als een partij die veel kon leveren, maar geen acceptabele minister van financiën. Nu dit tekort bij de jongste formatie, dank zij de beschikbaarheid van mr. Nelissen, is opgeheven, openbaart zich een ander nijpend personeelsgebrek gaven, dat ze gemakkelijk bereikbaar waren ge weest. Men zou zich kunnen voorstellen, dat dit inci dent voor het Groote-Schuurziekenhuis aanleiding zou zijn geweest, voortaan in zulke gevallen met de uiterste hardnekkigheid naar de verwanten van donors te speuren. Maar zie, nauwelijks had dokter Barnard zondag (met toestemming van alleen de districtschirurg) het lichaam van de kleurling Jackson Gunya van hart en longen ontdaan, of de tot dusver „onvindbare" vrouw van de overledene kwam protest aantekenen tegen Barnards ingreep, waarmee ze nooit zou hebben ingestemd, wanneer dat haar gevraagd was. Haar verhaal, zoals weergegeven door de corres pondent te Kaapstad van het Engelse dagblad The Guardian, wekt niet de indruk, dat de autoriteiten van het Groote-Schuurziekenhuis zich het vuur uit de sloffen hebben gelopen om haar te vinden. Haar man was, zwaargewond, eerst naar een ander ziekenhuis overgebracht, maar vandaar al spoedig, om redenen die zich gemakkelijk laten raden, naai de Groote Schuur vervoerd. Hoewel aanvankelijk niemand in dit ziekenhuis iets van zijn aanwezig heid zei te weten, slaagde de vrouw er na enige aandrang toch in, haar man daar te bereiken. Dat de leiding van het ziekenhuis, die de donorkwa liteiten van de man natuurlijk allang had on derkend, toen geen contact met de vrouw van bet slachtoffer heeft opgenomen, is onbegrijpelijk. Tenzij men aanneemt dat die leiding liever de districtschirurg raadpleegde dan haar. Ook later moet haar verblijfplaats niet moeilijk te achter halen zijn geweest. Spoedig nadat het nieuws van de transplantatie bekend was geworden, slaagden althans twee kranten in Kaapstad erin. zich met de vrouw in verbinding te stellen. Nochtans beweren de autoriteiten van het Groo te-Schuurziekenhuis, dat ze zich hebben ingespan nen om te voldoen aan hun wettelijke plicht, de echtgenote van Jackson Gunya toestemming te vragen voor het verwijderen van diens hart en longen. Gezien de politieke toestand in Zuid-Afrika, zou hun verhaal iets geloofwaardiger hebben ge klonken, wanneerd Jackson Gunya géén kleurling was geweest, maar een blanke. En voor het overige dringt zich de conclusie op, dat de toekomst er voor menige niet-blanke in Zuid-Afrika stellig iets zonniger zou uitzien, wanneer het voor de justitie aldaar even moeilijk zou zijn, niet-blanken op te sporen, als het in dit geval, ondanks serieuze inspanningen, voor de autoriteiten van het Groote-Schuurziekenhuis is geweest. binnen deze partijhet gebrek aan voor een staats secretariaat geschikte vrouwen. De KVP zou er goed aan doen, om wanneer ze zichzelf binnen kort tóch op de helling zet, ook aan het wegwer ken van dit soort binnen een echte volkspartij on toelaatbare tekorten ernstig aandacht te besteden. nelijk mee dat hij '.iet eerst wel eens wilde narekenen Verderop zegt hij: „In de loop van het laatste jaar is mij duidelijk ge worden en met mij vele anderen dat er tal van gebieden zijn waar op een voortborduren op het verleden niet meer mogelijk is. Dat schijnt voor het eerst in de menselijke ge schiedenis zo duidelijk te ,zijn." Vraag: „Hoe is dat dan gebleken?" Eppler: „Het is curieus, maar bijna altijd gewoon door cijfers. Neemt u de gemeentepolitiek. Het wordt dui delijk aan de getalsverhouding tussen wat er opgebracht moet worden en wat er ter beschikking Staat. In fee verkeerspolitiek aan de getalsverhou ding tussen auto's en straten, in de ontwikkelingspolitiek aan de getals verhouding tussen de mensen die nu leven en die binnen twintig of dertig jaar zullen leven en wat ervoor deze mensen ter beschikking is aan voed sel, kleding, onderwijs, werkgelegen heid en ontplooiingsruimte.'' Tenslotte de vraag wat hij vindt van de kritiek van Von Weizsacker op de socialisten. „Richard Von Weizsacker spreekt over de SPD als een toerist over een romaans kerkje zonder te weten dat het van binnen helemaal barok is Dat er geen absolute gerechtigheid te vinden is is iedereen duidelijk die in de politiek werkt of hij nu sociaalde mocraat of christendemocraat is. Dat men met dogma's alleen geen politiek kan maken, is al even van zelfsprekend, ik zou trouwens niet eens weten wat onze dogma's eigen lijk zouden moeten zijn. Vaak denk ik zelfs dat 'het goed zou zijn als wij eens een wat helderder maatschap pijbeeld hadden"... Dat leidt tot de vraag waarin Ep pler dan nog het verschil ziet tussen SPD en CDU. DEFINITIE „Iedere uitlating daarover is na tuurlijk een simplificatie en laat ver schijnselen in beide partijen buiten beschouwing. Maar met deze beper king zou ik willen zeggen, dat de doorsnee CDU-man gewoonlijk uit gaat van de vraagstelling: hoe zag het er tot nu toe uit en zijn er dwin gende redenen om het te veranderen? Terwijl de sociaal-democraat vraagt: hoe zal het er over vijf of tien jaar uitzien en wat moet ik van daag doen opdat het er dan bij bena dering zo en niet heel anders uitziet? Beide houdingen zijn principieel legi tiem en in iedere maatschappij is het goed als er een zekere balans tussen is, maar ik meen dat het laatste kwartaal van onze eeuw toch meer behoefte heeft aan het tweede type dan aan het eerste"... JOHANNESBURG (AFP, Reuter) De Zuidafrikaanse veiligheidspoli tie heeft gistermorgen Benjamin Po- grund, journalist van de Rand Daily Mail gearresteerd. Hij is korte tiid later tegen een borgsom van 1500 gulden weer vrijgelaten. Pogrund zal op 27 augustus voor de rechter moeten verschijnen op be schuldiging van diefstal van vertrou welijke documenten en schending van de wet op de onderdrukking van het communisme. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D..rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J. de Berg (voorzitter). H. P Ester. G .1 Brinkman J van Hofwegen GENEVE (AP) Dr. Eugene Car son Blake, de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken heeft pre sident Allende van Chili gezegd, dat hij het socialistische experiment in dit land beschouwt als „een aanmoe diging voor veel andere landen, die zich voor dezelfde moeilijkheden ge plaatst zien en dezelfde hoop delen". De Wereldraad maakte in een ver klaring voor de pers gisteren de bij zonderheden van het overleg tussen Carson Blake en Allende bekend en zei dat de Amerikaanse kerkleider te vens had verklaard, dat zijn bezoek aan Chili gezien moest worden als een blijk „voor het belang dat de kerken hechten" aan het Chileense experiment. GEREF. KERKEN Beroepen: te Hollandscheveld: C. M. Overdulve, miss. pred. in Rwanda; te Stadskanaal: J. Post te Kornhorn, die dit beroep heeft aangenomen. BAPT. GEMEENTEN Beroepen: te Delfzijl: W. Harkema te Musselkanaal, die voor dit beroep bedankte. Aangenomen: naar Hengelo: H. J. Stukker te Arnhem. IWE LE „Maar indien Ik door de Geest Gods de boze geesten uitdrn (Mattheüs 12:28). „Maar indien Ik door de vinger Gods de boze geesten uitdrn (Lucas 11:20). Vergelijking van deze beide gedeelten kan soms verrassende j gen hebben. Zo hier. Het verschil tussen Mattheüs en Lucas ons de Heilige Geest zien als Gods vinger. Wij wijzen met onze vingers. Zo is de Heilige Geest de wij A vinger van God. V Wij grijpen met onze vingers. Zo is de Heilige Geest de grijpi vinger van God, die ons vasthoudt door alles heen. Wij werken met onze vingers. Zo is de Heilige Geest de werfd vinger van God. Hij helpt ons getuigen, als wij zelf niet wetenM wij zeggen moeten (Luc. 12:12). Hij komt onze zwakheid te 1 als wij niet weten, wat wij bidden zullen (Rom. 8:26). Hij werkt\L ons karakter, want onze beste eigenschappen zijn vruchten des tes (Gal. 5:22). Zo zouden we veel meer kunnen noemen. We lezen vandaag: Jesaja 65;17-25. IDEN •J -a ster\e tooral tischc lie n Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mevrouw Phia van Veeyendaal-Van Meggelen (53), Tweede-Kamerlid voor DS'70, wordt de enige vrouw in de nieuwe regeringsploeg. Zij werd gisteren voorgedragen als staatssecretaris van erm en zal zich speciaal bezighouden met de maatschappelijke dienstverlening en bijstandszaken. De KVP had een kandidate voor deze post moeten leveren, maar is daarin de afgelopen weken niet ge slaagd. Toen gisteravond ook mej. mr. dr. J. M. C. van Driél, lid van Gede puteerde Staten in Gelderland liet af weten, werd besloten de post met DS'70 te ruilen voor een staatssecre taris op het ministerie van volkshuis vesting. Het voorstel werd gedaan op een moment dat DS'70 al rond was met de planoloog dr. L. Bak als staatsse cretaris voor volkshuisvesting. Van KVP-zijde is nog geen nieuwe kandidaat voor deze post benoemd. Naar verwacht wordt zal dit eind de ze week geschieden wanneer KVP- fractievoorzitter dr. Veringa terug is van een korte vakantie. Mevr. Phia van Veenendaal werd 7 april 1918 geboren in Strijp (gemeen te Eindhoven). Na de lagere school Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In nchandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per nrlef dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten- LEID et w mmei Nederlandse komt om in Duitsland (Van een verslaggever) NEURENBERG Bij een ver keersongeluk op de autobaan Neuren- berg-Frankfort (vlakbij Bamberg) is in de nacht van maandag op dinsdag 1 de 21-jarige mevr. J. A. van der Stad-Van Prooien uit Waddinxveen om het leven gekomen. Drie andere inzittenden uit de personenauto raak ten gewond. Het echtpaar Van der Stad kwam met een verloofd stel van vakantie terug en was op weg naar Nederland. De Nederlandse auto reed op een be paald ogenblik in een file met een snelheid van 20 kilometer per uur. Het ongeluk ontstond, toen een ach teropkomende vrachtwagen op de personenauto inreed. De Nederlandse auto vloog direct in brand. De drie gewonden (in de leeftijd 21 en 23 jaar), waarvan er één zwaar werd ge wond. zijn opgenomen in de universi teitskliniek te Erlangen (bij Neuren berg). Mevrouw S. van Veenendaal van Meggelen bezocht zij de Mulo en volgde zij een cursus beroepskeuze-adviseur. Als zo danig was zij werkzaam bij het ge westelijke arbeidsbureau in Eindho ven. De nieuwe staatssecretaris was lid van de gemeenteraad voor de Par tij van de Arbeid, later voor DS'70. In 1969 werd zij Kamerlid. Mevr. Van Veenendaal heeft een belangrijke rol gespeeld bij de oprichting van de nieuwe partij. Gelukkig DS'70 fractievoorzitter mr. Berger bleek gisteren zeer gelukkig te zijn met deze ruil: „Ik vind het voor een kleine partij als de onze heel wat, dat we ons bezig kunnen houden met de sociale wetgeving op het gebied van bejaardenzorg en in het kader van de bijstandsverlening". Een sluitpost vond hij het aller minst. En over mevr. Van Veenen daal: „Ze is geen staatssecretaris geworden omdat ze een vrouw is, maar omdat ze voor dit werk de juis te kwaliteiten heeft." Mevr. Van Veenendaal was gisteren nog onkundig van haar voordracht. Wel stond zij op het lijstje van DS'70 voor deze post zoals ook voor volks huisvesting, maar omdat dé KVP een kandidate zou leveren had ze nergens meer op gerekend. (Zie ook commentaar pag. 2) :ken Vraag: Verleden jaar liet ik een het bit maken bij een tandtechnieker. it in verzekerde mij dat ik er goed nijft zou kunnen eten, maar tot heden iden; kan ik er geen stukje brood mee iden happen, laat staan een appel of stukje vlees er mee kauwen zon<Hien pijn. Steeds moet ik het uitleggen 6en nog enigszins met smaak er mee umdl eten. Nu viel het mij plotseling eian' dat er in plaats van 14 tanden oter kiezen in het ondergebit er maar 'S s' zaten. Toen ik het tegen de technhter ker zei, antwoordde hij dat het he^dse maal niets gaf en dat zo iets i teres meer gedaan wordt. Is dit zo? stuurt men me met een kluitje in w riet? Het gebit heeft me tweehond !!a gulden gekost. 1 Antwoord: Het kan wel gebeuren dat men jarenlang met een nie, Lej gebit tobt. Het enige is, door de iu righeid heen te bijten en de proth ,tred altijd te gebruiken. Belangrijk is, ense; geval van moeilijkheden malend ees kauwen en niet bijtend. Dit wil u pose gen het gebit horizontaal en niet v ticaal te bewegen. Met een appel een stuk vlees zullen de meeste m< sen moeite hebben, maar brood mi kunnen. Afbijten zal altijd zeer m< lijk gaan Heeft u last van bla tjes of zoiets, dan moet u de pijnlij plaats aantippen met rmrretinctui Meestal is de volgende dag de pijnl ke plek genepen. Verder moet u, als het enigsz kan, het gebit na grondige reinig 's nachts in de mond houden. Gaat het helemaal niet, dan moe] I de tandtechnicus het gebit lat !\ani overmaken. Weet u verder iets die man? Is het een bekend tandtec nicus of instituut? Tweehonderd g den voor een gebit is niet duur. een tandarts moet u wel andere b dragen betalen en dan zit het o( HJk' goed, ook al is het de eerste wek een onaangename tijd van wennen. U moet er rekening mee houd|™o*' dat u ongeveer vier jaar met een bit kan doen. Daarna gaat het zitten en rammelen. Die kwestie van het aantal kiej of tanden is niet van belang, vorm, het model waarmee de aansli ting op de kaak gemaakt wordt, belangrijk. U kan desnoods de techniek aer waarschuwen dat u in het verve naar een ander zal gaan. K. Mea gist t orge kleu muz kom alle. seri Z( het 2de ond' Got veel mot stak de Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Twee procent van de bevolking zijn de namen van de ministers uit het kabi net-Biesheuvel volkomen onbe kend. Met een lijst van het NIPO voor hun neus, waarop alle zestien namen voorkwa men, gaven ze (op 12 juli) toe zelfs nooit van een Biesheuvel gehoord te hebben. Er van uitgaande dat een derde van de bevolking jonger is dan 18 jaar, blijven er toch nog altijd zo'n 185.000 Nederlanders boven de 18 over, die geen enkele van de tegenwoordige ministers kennen. Gelukkig, zo blijkt uit het NIPO- onderzoek. weten de meesten er wel wat van. Zo uit het blote hoofd weet bijv. 86 procent de naam Biesheuvel tevoorschijn te brengen, waarbij ge zegd moet worden dat de minister president met kop en schouders ho ven zijn mede-regeerders uitsteekt, wat bekendheid onder de bevolking betreft. De nieuwe minister van bui tenlandse zaken Schmelzer bijvoor beeld is een goede tweede, maar met niet meer dan 65 procent, iets meer dan Drees jr. die 64 procent haalt. Na de drie koplopers blijft het Biesheuvel: hekend hij 86 procent.. even stil. Geertsema zit in het geheu gen van maar 33 procent, Udink bij na evenveel, maar voor de nieuwlich ters onder de ministers, Van Agt bijv. of Engels, blijkt men wel erg diep te moeten nadenken. Nog wel 10 procent weet zich de eerste te herinneren, de tweede nog maar 5 procent. Minister De Brauw staat helemaal onderaan met 3 procent. Met de namenlijst erbij gaat het op vallend beter. Aan de hand daarvan herkennen veel meer mensen hun hoogste dienaars. De leden van de „oude garde", Biesheuvel opnieuw bo venaan, halen in dit geval allemaal meer dan 65 procent. De anderen roe pen ook meer duidelijke associaties op, maar blijven toch nog altijd ten minste 30 procent onder hun wel bekende collega's. Eveneens opvallend is dat tw?e- maar zoveel D'66-ers de KVP-minis- ter Van Agt zo uit het hoofd kunnen noemen als de KVP-ers zelf. Met VVD-minister De Koster toch be- oaaid geen grote onbekende - ligt het net zo: ruim tweemaal zoveel ARP-stemmers als WD-j~s hebben hem in 't achterhoofd. F.n wat al zo lang beweerd wordt, blijkt helaas waar: vrouwen weten er minder van dan mannen, hoewel gezien de NIPO-cijfers gelukkig niet zo veel minder. 'zijn zijn de lanc 193 alle „La Schmelzer: 65 procent

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2