EGYPTE UITERST PARAAT MELLEMA: EEN LIJST VAN CONFESSIONELEN Vlaanlanding kan doorgaan Spanning India- Pakistan groeit Z.-Afrikaanse suiker is niet langer gewenst in Amerika 2 moderne theeglazen I I I Surséance voor deel van GKU Het Kwartet 1 Mogelijk hervatting strijd aan Suezkanaal Sadat roept Arabieren op tot eenheid Nèt op tijd voor de zomen bona Duitser verwondt acht baby's crita) Droger hit weer 'Nieuwe Leidse Corammnt CHRISmiJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teglienspoet!" Woensdag 28 juli 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ^fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 0 Sadat Ja het vertrek van de Apollo-15 bestormde de pers de echtgenoten van de astronauten in Houston, uiterst ieuwsgierig naar de inhoud van de laatste gesprekjes van de dames met hun zo in het nieuws staande mannen. Ann Scott (links) en Mary Ellen Irwin gaven echter geen woord prijs en bleven glimlachen hooj lver ïuze gou< rde oor •werl 5854. tof HOUSTON (Reuter. UPI) e maanlanding van de Apollo 5 kan vrijdag doorgaan. Bij een roefstoot van 0,85 seconden met hoofdmotor van de capsule, gisteravond om kwart over ze- ties ven, bleek de elektrische sto ring die enkele uren na de start maandag gebleken was, geen in vloed te hebben op de bediening van de motor. Daarmee kwam een einde aan een periode van grote onzekerheid, want nadat het ten onrechte brandende controlelampje in eerste instantie nogal was gebagatelliseerd, bleek uit eindelijk in de loop van de nacht dat de maanlanding misschien zou moe ten worden afgelast, hoewel de vluchtleiding de kans daarop klein noemde.- pli en fdoen tej ;kerl« mens Rijn iterii it raf 5t kli mer grc ISjl WASHINGTON (RTR) Het ïeeft maar weinig gescheeld of H^de totale suikerinvoer uit Zuid- JlLfrika zou in de Verenigde Sta- stopgezet zijn. Een amende- Jcfokment van senator Edward Ken- rskw lec*y °P wet voor sui^er" n oi invoer waarin om die stopzet ting werd verzocht, werd met slechts twee stemmen meer ver ier worpen (4745) eikbi De stemming was de climax van een heftig debat, waarin senator Ken- ïedy Zuid-Afrika beschuldigde van aT-rti 'een natit)naal beleid van slavernij". e n 'ijn felste tegenstander vond Kenne- w, iy in Russell Long. Deze verklaarde: ak ai ..Het land, dat ons tot het laatst zal lagar lijstaan in de strijd tegen de commu- emm^iisten, is Zuid-Afrika." Senator Kennedy antwoordde in een «laj elfs voor de Amerikaanse Senaat on- j Bewoon felle aanval op Zuid-Afrika, •alji liet wordt de totale Zuidafrikaanse invoer (60.000 ton) aan Amerikaanse produ centen over te geven. Vellicht brengt dit enkele senatoren ertoe, gezien het voordeel voor hun staat, ditmaal vóór te stemmen. De huidige wet op de suikerinvoer VRIENDELIJK VERZOEK het abonnementsgeld uitsluitend als volgt te gireren: 1. per automatische giro als men een machtiging daartoe heeft afgegeven (zo'n machtiging sturen wij op verzoek gaarne toe); 2. of door gebruikmaking van de acceptgirokaart, die wij toe zenden aan alle maand- en kwar taalabonnees, die niet automatisch gireren. loopt 31 december af. De suikerprodu cerende landen zijn er bijzonder op gebrand om de VS suiker te leveren, daar zij het dubbele van de wereld marktprijs betalen. Gii dat er geen enkele morele of econo mische rechtvaardiging is voor - -Je jortzetting van deze „jaarlijkse sub sidie aan een land dat een weerzin- din wekkend systeem van onwaardige he rindeling en onderdrukking van fonin mensen cultiveert". ga Vandaag doen de tegenstanders van drjZuid-Afrika's apartheidspolitiek in de lerikaanse Senaat een nieuwe po- ing om de suikerinvoer uit dat land igen te houden. Men heeft goede loop ditmaal met een overwinning Uit de bus te komen. Voorgesteld Ernstig gewond door ontploffende fles LEEUWARDEN De 19-jarige jJ.F. Bloem uit Amsterdam, die met 'akantie op Terschelling was, is daar irnstig aan de ogen gewond door het Springen van een fles frisdrank. Met een luchtmacht-helikopter is hij naar Jet St.'Bonifatiushospitaal in Leeu warden gebracht, waar hij geop- «rd is. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op als nieuweabonnee: gnavn: straal: I""'" a betaalt: CLper kwartaal O par maand I Alsbeloningvoormijnaktiviteit I Alsbeloningvoormijnaktiviteit ontvang ik 2 theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze ikrant veertiendagen gratis. Mijn naam jplaat»: CAIRO (UPI, Reuter, AP) De Egyptische strijdkrachten zijn in staat van opperste paraatheid gebracht om het hoofd te kun nen bieden aan te verwachten ontwikkelingen aan het front met Israël. Dit heeft het persbu reau voor het Midden-Oosten be kend gemaakt. Deze mededeling van het persbu reau volgt op een beslissing van Egyptes enige politieke partij, de Arabische Socialistische Unie, om president Sadat vrije hand te geven alle noodzakelijke maatregelen te ne men om de bezette Arabische gebie den te bevrijden. MANOEUVRE Waarnemers geloven vooralsnog dat de dreigende taal uit Cairo in de eerste plaats bedoeld is om de een heid in de Arabische gelederen weer een beetje te herstellen. Daar kan krijgshaftige taal tegen een gemeenschappelijke vijand nuttig voor zijn. Het is echter heel goed mo gelijk. dat president Sadat er wel voor voelt om de beperkte vijande lijkheden aan het Suezkanaal te her vatten Dat heeft voor Egypte zekere voordelen. Israël moet zich dan wel enigszins terughoudend gedragen, omdat de Israëlische autoriteiten er niet veel voor voelen strijd te leveren tegen de Russische adviseurs, die in groten ge tale de Egyptische raketlanceerinstal- laties bemannen. De Russen zouden ook in Egyptisahe vliegtuigen opere ren. VERKIEZINGEN Het Egyptische parlement zal bin nenkort ontbonden worden, omdat de verkiezingen van 1968 niet „vrij en rechtstreeks zijn geweest." President Sadat heeft dit gisteren op het con gres van de Arabisch Socialistische Unie gezegd. Het congres ging ak koord met het voorstel van de presi dent in november verkiezingen te houden. HAMM Een onbekende is zater dagnacht de kraamkliniek van Hamm bij Dortmund binnengedrongen en heeft daar, vermoedelijk met karate slagen, vier pasgeboren kinderen een schedelfractuur geslagen en van vier anderen armen gebroken, zo is giste ren door de politie onthuld. Een woordvoerder voor de kraam kliniek heeft verteld, dat de verwon dingen, die in sommige gevallen pas na, 12 uur werden ontdekt, niet kri tiek waren, maar dat een van de ba- bies vermoedelijk onherstelbaar letsel heeft opgelopen. De politie vermoedt, dat de indrin ger zaterdagavond laat zijn daad heeft uitgevoerd, toen de zaalwacht was weggeroepen voor een voortijdi ge bevalling. Toen de volgende verpleegster op zondag de dienst overnam, zag zij dat een van de babies, allen tussen de vier uur en tien dagen oud, letsel had. De politie tast in het duister over de identiteit van de indringer. In elk geval heeft de zaalwacht versterking gekregen van een man. Sadat heeft verder de invloedrijke functie van secretaris-generaal van de partij afgeschaft. Ali Sabri, die deze functie bekleedde, wordt be schuldigd van samenzwering om Sa dat ten val te brengen. Hij zal spoe dig terecht moeten staan. Op 1 september zal er in Egypte een referendum worden gehouden over de grondwet van de onlangs ge stichte Unie van Arabische Republie ken In deze unie zitten Egypte, Lybië en Syrië. Soedan heeft verklaard dat het ook tot de unie wil toetreden. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De president van de rechtbank in Groningen heeft gistermiddag voorlopige surséance van betaling verleend aan een deel van de Groninger Kleding Unie. De surséance be treft alleen de failliete sectie Grol. Zoals bekend blijft het andere deel de Muller-sectie bestaan dank zij de hulp (5 miljoen gulden) van het ministerie van economische zaken. Grol en Muller gingen in 1969 een fusie aan. Beide bedrijven leken er toen nog goed voor te staan, hoewel volgens de vakbonden achteraf is ge bleken dat het produkt van Grol toen al minder goed in de markt kwam te liggen. De vakbonden hebben al aangekon digd met de bewindvoerders te willen praten over afvloeiingsregeling en dergelijke voor die werknemers van Grol voor wie niet onmiddellijk weer emplooi is te vinden. De vakbonden staan er op. dat geen enkele gedu peerde werknemer materiële schade ondervindt. Gisteravond bespraken de vakbon den de situatie met het personeel van Grol (200 man) in Groningen, waar van het grootste deel in andere kle dingfabrieken in de stad Groningen, overigens weer werk kan vinden, voor 70 man moet nog een oplossing worden gezocht. De gevechten tussen de Bangla-Deshguerrilla's en het Pakistaanse leger in Oost-Pakistan blijven voortduren. Dit leidt vaak tot moeilijkheden met de aan de grens gestationeerde Indiase troepen. Hier toont een commandant van de Oostpakistaanse rebellen wapens en granaten, die op het regerings leger zijn veroverd. CALCUTTA (Reuter, AP, Xjpi) Bij de grens tussen India en Oost-Pakistan is het gisteren tot. uitgebreide schietpartijen tussen Indiase en Pakistaanse troepen gekomen. Volgens berichten in de Indiase pers zijn de afgelopen 24 uur in dit gebied zeker elf burgers om het leven gekomen. Het dorp Sonamura. bijna vijfhon derd km ten noordoosten van Calcut ta, moest worden ontruimd, nadat het onder Pakistaans artillerievuur was komen te liggen. Het Pakistaanse vu ren werd beantwoord door Indiase troepen. In het district Cachar in de staat Assam kwam het tot een urenlange schotenwisseling tussen Indiase en Pakistaanse strijdkrachten. Elders in deze staat werden in de omgeving van Sutarkandi acht burgers gedood tijdens een Pakistaanse mortierbe schieting. Volgens Pakistaanse bronnen heb ben Indiase strijdkrachten op hun beurt voor de tweede keer in deze week de stad Comilla in Oost-Paki stan beschoten. VN-waarnemers De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft maan dagavond aparte ontmoetingen gehad met de Indiase en Pakistaanse verte genwoordigers in New York ter be spreking van de aanhoudende span ning langs de grens tussen beide lan den. De Pakistaanse gedelegeerde, Agha Sjahi, verklaarde na afloop, dat over leg gaande is over een mogelijke bij eenkomst van de Veiligheidsraad. Ook had hij met Oe Thant gesproken over eventuele legering van VN- waarnemers langs de grens, maar wilde daarover geen verdere bijzon derheden verstrekken. Het Pakistaanse leger heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een operatie uitgevoerd in de wijk Jatra- bari van de Oostpakistaanse hoofd stad Dacca, waarbij tientallen bur gers zijn gedood, zo is gisteren uit goede tA'on in Dacca vernomen. Wie niet boos worden kan is een dwaas, wie het niet wil is wijs. SENECA 4002 - Wel. ik zou mijn kat kunnen ruilen hoe groot ia je kro kodil? J. T. Méllema Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Van onze Haagse- redactie DEN HAAG De nieuwe CHU-fractievoorzitter in de Tweede Kamer de heer J. T. Mellema, vindt dat KVP, ARP en CHU bij de volgende verkie zingen met één gemeenschappe lijke kandidatenlijst moeten ko men. Na de totstandkoming van het ge zamenlijk urgentieprogram van de christelijke drie, zou dit de tweede stap moeten zijn naar de vorming van één christelijke partij door KVP, ARP en CHU door middel van een fusie of in een federatie. UNANIEM De heer Mellema verklaarde dit gisteren in Den Haag nadat hij door zijn fractie unaniem tot voorzitter was benoemd. De CH-fractievoor- zitter wil voorts op korte termijn met de fractievoorzitters van KVP en ARP de mogelijkheid bespreken van gezamenlijke commissievergaderingen van de fracties. Hij meent dat dergelijke interfrac- tionele commissievergaderingen een logisch vervolg zijn op het gemeen schappelijk urgentieprogram van de christelijke drie. Deze werkwijze zou ook in de Kamer tijd kunnen bespa ren omdat dan nog meer dan in de afgelopen vier jaar, één spreker het standpunt van de drie confessionele partijen kan vertolken. De gezamenlijke fractiecommissie- vergaderingen zouden, volgens de heer Mellema, ook een oplossing kun nen bieden voor de moeilijkheden die zijn ontstaan nu een belangrijk aan tal deskundigen uit de fracties deel uit zijn gaan maken van het nieuwe kabinet. VERZWAKT ..De fracties zijn hierdoor kwalita tief belangrijk verzwakt, het is nood zaak bij de volgende kandidaatstel ling rekening te houden met vervan gende kwaliteit", aldus de heer Mel lema. 'Hij noemde hierbij als voorbeeld het feit dat, nu het CH-kamerlid Scholten staatssecretaris van finan ciën is geworden, niemand in de CH-fractie direct in staat is de opengevallen plaats van financieel- en belastingdeskundige in te nemen. De CH-fractie koos gisteren de heer H. Kikkert tot vice-voorzitter en de heer A. de Boo tot secretaris van de fractie. Met zuidwestelijke winden wordt iets koelere lucht aange voerd. Deze lucht is droger en minder onstabiel, terwijl boven dien door luchtdrukstijgingen enige stabilisering optreedt. Een rustiger weertype ligt dus voor de eerstkomende dagen in het verschiet, hoewel de kans op buien blijft bestaan. Strandweer Een afnemend buienfrontje trekt naar Duitsland weg. Mor gen een wisselende bewolking bij een zwakke Noordelijke wind. Temperatuur ruim 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Tijdelijk enige bewolking maar over het alge meen goed strandweer. Barometerstand: heden 10 uur 76,2 cm (1015 millibar), stabiel. Zon en maan 29 juli zon op 4.56, onder 20.36; maan op 12.58, onder 22.28; 30 juli E.K. Hoog water Hoog water, 29 juli: Rotterdam le getij 8.48, 2e getij 20.49; Sche- veningen 6.52-19.14; Vlissingen 6.00-18.21; Haringvliet a. d. Zee zijde 7.35-19.56.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1