„Krijgsmacht een efficiënt bedrijf zonder franje" Drie miljoen schadeclaim voor stankschade Taxichauffeurs forceren doorbraak Leidsestraat HET IDEAAL VAN H. J. J. HOOGENBOOM: Juristen: Verbeter de pro-deorechtshulp )nbehagen onder beroeps groeit Reinigingsdienst ontfermt zich over Spantoiir Reactie Philips: prikacties niet realistisch GOED DAT ER POLITIE IS..? Brit in zee verdronken Vissers dupe van diefstal fuiken Britse troepen in actie tes;en IRA 7 DINSDAG 27 JULI 1971 K 99 Van een verslaggever UTRECHT „Het onbehagen jij de beroepsmilitair neemt toe. 3innen de krijgsmacht komt hij als mens onvoldoende aan zijn rekken. Hij moet een bepaalde vorm van gezag vertegenwoordi gen, maar over de gezagshand- having wordt beslist op een heel ander niveau. Daar staat hij bui en. De beroepsmilitair moet toezien lij weet vaak niet eens waarom op ie haardracht. En dan wordt die aardracht plotseling ongemotiveerd (b n-ij gegeven zonder de man bij die eslissing te betrekken". Dit zegt de heer H. J. J. Hoogen- ^fioom, voorziter van „St. Martinus". e katholieke vereniging van militai- e ambtenaren beneden de rang van weede luitenant. Onbillijke kritiek an Heeft de beroepsmilitair dus in zijn igen werkkring onvoldoende mede- eggenschap, van de civiele „buiten- zacht" moet hij steeds weer felle critiek horen op zijn beroepskeuze. )e heer Hoogenboom: „Het is opval- end en ergens onbillijk dat mensen lie zich in hun kritiek op de huidige tapitalistische structuur met name jen de grote concerns en het leger teren, wèl de beroepsmilitair als in- iividu aanvallen, maar de werkne- ner van een groot bedrijf buiten chot laten. De militair gaat zich een itje het zwarte schaap van onze amenleving voelen en dat is geen irettige sensatie". Mentaliteit Belangrijkste taak van „St. Marti- ius" is het tot stand brengen van undamentele verbeteringen in de mmateriële sfeer, in de menselijke verhoudingen. „Dat kan", aldus de leer Hoogenboom, „door een mentali- eitsverandering van hoog tot laag, en zaak waar je, zeker in de behou- ende krijgsmacht, echter veel tijd foor nodig hebt. Daar kan ook de vakbeweging in rie burgermaatschappij van meepra- jten. Die probeert met pijn en moeite pe werknemer medezeggenschap te jgeven via de ondernemingsraad. Dat vraagstuk speelt ook in het le- ;er: in de pas kort bestaande experi- nentele onderdeelsraden op lokaal hiveau wordt tussen de commandan ten en vertegenwoordigers van de he- kazernebevolking van gedachten fcewisseld over de dagelijkse gang 'an zaken in de kazerne (de inwendi ge dienst). De vereniging van dienstplichtige militairen (VVDM) stelde onlangs dat fdeze raden in feite ten aanzien van de van zaken in de kazerne niet meer zijn dan praatclubs zonder eni- [ge beslissingsbevoegdheid. Krijgsmacht achter De heer Hoogenboom is het daar lelemaal mee eens: „De krijgsmacht igt ook hier achter bij de burger- aatschappij. De vakbonden klagen de' burger-werknemer alleen Imaar mag meebeslissen over dage- "Jkse futiliteiten als schaftuurtjes. |Van enige invloed op de bedrijfspoK- 'iek is geen sprake. Maar in de lokale „ondernemings- |raden" in het leger heeft de werkne mer, als de commandant dat wil, ook over onbenullige huiselijke wissewas jes niets in te brengen. Trouwens: .ook de wat democratischer ingestelde oe i commandant, is veelal gebonden aan in Den Haag vastgestelde landelijke regels, die alles tot in de finesses be tuttelen en verstikkend werken op het particulier initiatief'. Alleen in diensturen De heer Hoogenboom wil dat de krijgsmacht, zeker in vredestijd, een modern efficiënt bedrijf wordt, „zon der disfunctionele franje als parades, zonder de schone schijn van het krijgsbedrijf". De militair heeft in die filosofie, althans in vredestijd, alleen verplichtingen tot zijn werkgever in de officiële diensturen. Daarbuiten moet hij kunnen gaan en staan waar hii wil ook de dienstnlichtige. „Maar dat stuit allemaal op grote weerstanden, zij het iets minder bij de luchtmacht, een jong, zeer tech nisch wapen. Nog steeds, van hoog tot laag, van jong tot oud. zijn veel mili tairen huiverig voor een bedrijfsma tige benadering van de krijgsmacht. Men kan het niet over het hart verkrijgen om de krijgsmacht te zien als een soort overheidsbedrijf in dienst van het volk. Men ziet zichzelf als een aparte kaste, vergetend dat het leger er niet is voor het leger maar voor de samenleving", meent de heer Hoogenboom. Zinloos manipuleren Wat hem ook zwaar op de maag ligt is „het zinloze manipuleren" met mensen: „het symbool bij uitstek van de traditionele visie op de positie van de mens in de krijgsmacht zijn para des. Men ziet een in blokvorm gefor meerde stoet uniformen en helmen voorbij trekken; een stoet die niets menselijks meer heeft. Er lopen geen 300 individuen op een rijtje, maar 300 onpersoonlijke, goed geoliede rader tjes van een levende gevechtsmachine. Het is voor de mens vernederend van zo'n stoet deel uit te maken, niaar dit soort volkomen disfunctio- rfst nele zaken schijnt nog steeds te moe ten. Ik dacht ook dat het niet de ma nier is om het leger aan de burgerij te verkopen. De burger ziet dit soort zaken als een verkwisting van zijn belastingcenten. Bovendien, als bij voorbeeld de brandweer op straat ging paraderen, zou dat ook maar bar weinig indruk maken". De heer Hoogenboom geeft een voorbeeld van inefficiency: ,,'s och tends moet iedereen in het gelid aan treden voor aanwezigheidsappel, dat wordt afgenomen door de comman dant. Dat is onzin, het is dubbelop. De mensen kunnen beter meteen aan het werk gaan. De directe chef kan net zo snel zien of Pietje er wel is. Dit soort gebrui ken is voor de mensen gewoon verne derend. Wie krijg je in een burgerbe- drijf zo gek dat hij ,,'s morgens voor het werk voor de directeur in de hou ding gaat staan om zijn baas te laten zien dat hij de komende werkdag weer present is?" „Nog nooit heb ik een zinnig argu ment gehoord voor handhaving van dergelijke gebruiken. De behoudende stroming komt, net als tegenstanders van de vernieuwing bij de R.K.-kerk, op de proppen met tegenwerpingen als: het hoort er nu eenmaal bij of: wat krijg je er voor m de plaats. Men is bang dat er een leegte ont staat terwijl er juist ruimte zou ko men voor een betere ontplooiing van de mens in het leger en dus voor een beter functioneren van het krijgsbe drijf. Maar men lijdt in militaire kringen veelal aan ruimtevrees, van hoog tot laag", stelt de voorzitter van ,:St. Martinus". „Ook mijn vereniging wordt de laatste tijd nogal eens verweten dat. we de vuile was buiten hangen. Het bestuur wordt, ook door onze eigen achterban, soms met een scheel oog aangekeken. Men is bang voor kritiek en zeker voor kritiek van en naar buiten". Overigens bestrijdt de heer Hoo genboom de stelling dat „links link" zou zijn in het leger: „er wordt wel beweerd dat er over politiek in de kazerne niet mag worden gepraat tenzij het rechtse politiek is. Dat is niet helemaal juist hoewel de dienst plichtigen in de zogenaamde voorlich tingslessen wel een politieke kost krijgen voorgeschoteld die vrij een zijdig afkomstig is uit de NAVO-keu- ken". Huiver voor links De heer Hoogenboom zegt verder dat er officieel bij het beoordelings- en bevorderingsbeleid geen onder scheid is tussen links en rechts. Maar het gros van de militairen, in alle rangen, staat toch wel rechts van het H. J. J. Hoogenboom midden en is als zodanig nogal huive rig voor een linkse mentaliteit, waar bij moet worden opgemerkt dat men den met een uitgesproken linkse sig natuur veelal weinig animo hebben voor het militaire métier. De militaire samenleving op zich zal een zweem van discriminatie ten opzichte van linkse collega's dus niet vreemd zijn, maar de regels van bo venaf zijn onpartijdig. Het beoorde- lingsbeleid is vastgelegd bij algemene maatregel van bestuur. Er is een lijst van concrete beoordelingspunten, maar politieke gezindheid staat daar niet bij", aldus de heer Hoogenboom. Politiek: moeilijk Tegen politiek binnen de kazerne heeft hij geen enkel bezwaar. „De kazerne is toch een leefgemeenschap? Maar politiek in het leger in het alge meen is een moeilijke zaak. Het leger is een instrument in handen van een politieke overheid. Het leger zelf dient dus bij voor keur niet-politiek te zijn anders krijg je hoogst ongewenste toestanden. An derzijds moet de individuele militair een duidelijke politieke visi hebben wil hij niet worden gemanipuleerd. In het algemeen is het onmogelijk politiek en krijgsmacht te scheiden". Het actieprogram van „St, Marti nus" toont grote overeenkomst met dat van de (WDM) („die jongens doen voortreffelijk werk", zegt de heer Hoogenboom). Gemeenschappelijke punten zijn onder meer een optimale scheiding tussen vredes- en oorlogssi tuatie, beperking van het ceremo nieel, afschaffing van de groetplicht, afschaffing van het aparte militair justitieel apparaat en van de wet op de krijgstucht. De bepalingen in die wet kunnen even goed worden opgenomen in de rechts-positionele sfeer van de ar beidsovereenkomst, aldus de heer Hoogenboom: „Maar voor dat alle maal zover is?" Rinus Wehrmann Ik zei laatst naar aanleiding van de affaire Rinus Wehrmann een zaak die ook bij de be roepsmilitairen de nodige op schudding heeft veroorzaakt dat dat lange haar onder de baret vandaan inderdaad nogal belachelijk staat. Maar waar om schaffen we die volkomen disfunctionele pet dan niet af? Maar dat ging mijn toehoorders boven de pet. Want de uniform pet! daar kom je niet aan." Van een onzer verslaggevers NAARDEN Dertig om wonenden yan het meertje De Lepelaar, waar de Chemische Fabriek Naarden nu haar afval stoffen in stort, hebben van de fa briek een schadevergoeding van drie miljoen gulden geëist voor de stankoverlast, die het bedrijf veroorzaakt. Zij hebben de. directie voorts mee gedeeld niet mee te werken aan een enquête, die zij wilde instellen om de stankbevindingen te inventariseren. „U kunt van ons, die al twintig jaar in het door uw afval verontreinigde milieu moeten leven, niet verwachten Van een verslaggever EINDHOVEN De gemeentereini gingsdienst van Eindhoven heeft gistermiddag de inboedel van het reisbureau Spantour, die al drie da gen voor het kantoor aan de Leen der- weg op straat lag, weggehaald en op- De inventaris werd vrijdag j.l. naar buiten gebracht toen het pand op ge rechtelijk bevel werd ontruimd .om dat de 27-jarige directeur André Ec- ker een huurschuld had van een paar duizend gulden. Er is diverse malen geprobeerd hem te bereiken, maar hij blijkt nog steeds spoorloos. Volgens ingewijden runt hij het reisbureau nu vanuit België. De afsluiting van de Amsterdamse Leidsestraat werd door de automobilisten inzonderheid de taxichauf feurs met afgrijzen begroeet. Dit culimineerde gister avond tot een poging tot doorbraak aan de „wandel- straaf door boze taxichauffeurs (foto boven). Foto on der: zo zal het voortaan zijn, een rustig loopdomein, met alleen de tram af en toe als spelbreker. dat wij medewerking verlenen aan een bedrijf, dat zich nooit iets gele gen heeft laten liggen aan onze be langen", aldus de brief van het actie comité. IMAGO Het voegt er aan toe zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat het initiatief van het bedrijf in de eerste plaats is bedoeld als een po ging tot herstel van het door negatie ve publiciteit geschade imago. De schadeclaim komt neer op een ton per person. De omwonenden me nen hierop aanspraak te kunnen ma ken omdat, naar zij zeggen hun hui zen en landerijen door de stank on verkoopbaar zijn geworden, de psy chische belasting ondraaglijk is en velen constant hoofdpijnklachten hebben. MISLUKT De omwonenden stellen, dat de proef, die de fabriek onlangs nam om de stank te verminderen door het waterpeil in het meertje te verlagen, volledig is mislukt. Zij noemen het een betreurens waardige zaak, dat een bedrijf „dat vorig jaar nog een netto-winst van zes miljoen gulden maakte, voor dit experiment maar een ton uittrok. Men zou hiervoor tenminste een mil joen gulden moeten uittrekken". TIJDELIJK Een woordvoerder van het bedrijf deelde mee, dat de proeven nog niet zijn afgerond. „We hebben een proef- programma van vier jaar opgesteld en daarvan zijn pas anderhalf jaar verstreken. We gaan gewoon verder, in het besef overigens, dat het maari een tijdelijke zaak is. Zodra een an- dere oplossing is gevonden, gaan we weg uit De Lepelaar". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Terwijl col lega's op diverse punten in de stad het verkeer vastzetten, be stormde een tiental Amster damse taxichauffeurs gistermid dag om half zes met hun wagens de politie-afzetting van de sinds 's morgens vijf uur voor alle verkeer gesloten Leidsestraat. De twee postende agenten moesten voor de aanstormen«de taxi's weg springen, waarop een dranghek om ver werd gereden en de wagens de tramrails in de straat een half uur bezet hielden. De politie die machteloos moest toezien, beperkte zich tot het noteren van de kentekens van de wagens. Men overweegt proces-verbaal op te maken en de taxi-vergunningen van de chauffeurs eventueel in te trek ken. HOOGTEPUNT Het bestormen van de politie-afzet ting vormde het hoogtepunt van een actie die gisteren door de Amster damse taxichauffeurs is gevoerd, om voor hun wagens toegang te krijgen tot de afgesloten Leidsestraat. De Leidsestraat is vanaf gistermor gen, vijf uur, afgesloten voor alle verkeer, uitgezonderd trams, ambu lances, politie en brandweer. De af sluiting is de consequentie van een verkeersplan waarin aan het open baar vervoer in de hoofdstad priori teit wordt gegeven. OPENBAAR VERVOER De taxichauffeurs vinden dat hun diensten als onderdeel van het open baar vervoer kunnen worden be schouwd. Omstreeks elf uur gister morgen plaatsten taxichauffeurs op het Leidseplein hun wagens op de tramrails. Onmiddellijk liep het tramverkeer vast. De politie liet twee kraanwagens aanrukken om de blokkade te breken. Toen er aanstalten werden gemaakt de eerste taxi weg te slepen ontstond EINDHOVEN De directie van Philips acht het niet van werkelijk heidszin getuigen en nog minder mo gelijk om arbeidsvoorwaarden voor EEG-landen internationaal te regelen. Dit werd gisteren verklaard na het aankondigen van eventuele acties, bijvoorbeeld door tijdelijke werkon derbreking, van de zijde van de me- taalbqnd van het NVV. Deze zg. prikacties bij de Neder landse Philipsbedrijven zijn bedoeld om druk uit te oefenen op de concerndirectie om op Europees ni veau afspraken te maken over ar beidsvoorwaarden. Philips zegt in zijn verklaring ver der, dat de EEG-landen elk een eigen nationaal patroon van arbeidsvoor waarden en sociale verzekeringen kennen. De laatste zijn gebaseerd op nationale wetgevingen. Arbeidsvoorwaarden, aldus Philips, komen tot stand door overleg tussen de voor elk land daarvoor bevoegde instanties. Philips overweegt nog wel, of een nadere gedachtenwisseling over dit verlangen met de internatio nale vakbeweging zin heeft. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij strafzaken moet iedere verdachte onmiddel lijk doeltreffend over de moge lijkheden van juridische bijstand worden ingelicht. Een verdachte in verzekerde bewa ring moet ongeacht zijn financiële middelen kunnen overleggen met een advocaat. De overheid moet de advo caat de kans geven zijn verplichtin gen, ook t.o.v. niet-draagkrachtigen ten volle na te komen. Impasse Namens alle jonge balies in ons land, hebben 22 jonge advocaten de nieuwe minister van justitie om deze drie veranderingen in de rechtsbij stand gevraagd. Want „de impasse die het streven naar betere rechts hulp in strafzaken in de weg staat, moet doorbroken worden." De advocaten hebben ex-minister Polak ook al op deze zaak gewezen, maar nimmer antwoord ontvangen. Zij achten de sinds 1 januari jl. door gevoerde vergoedingen voor kosteloze rechtsbijstand geen oplossing. Aanpassing Moet zo'n jongen van pak weg negentien jaar je een kat geven, omdat hij toevallig een uniform aan heeft, en jij niet! Ik vroeg: weet jouw moeder wel, dat je in donker nog op straat bent? Twee dagen later is een in sluiper gepakt. Hij had pech gehad: het was geen brigges van vijftig geweest die hem had nagezeten, maar een jónge agent. Zo eentje van negen tien... Het ging hier hoogstens om een aanpassing aan de hogere lonen en prijzen. Maar het niveau van de ver goedingen moet omhoog door een sys teem dat rekening houdt met het werk dat de advocaat voor zijn cliënt moet verrichten. De jonge advocaten die zich schrif telijk tot de minister wendden wor den in vakkringen de werkgroep- Reuver genoemd. Deze is ingesteld in het. Liniburgse Reuver, waar jonge juristen eind vorig jaar een conferen tie hielden. ZANDVOORT ,In zee bij Zand- voort is gistermiddag de 34-jarige Brit Geoffry Gorry verdronken. Hij was hier met zijn vrouw en drie kin deren met vakantie. De man, die hart- en maagpatient was, is waarschijnlijk onwel gewor den. Het ongeval gebeurde in ondiep water. tussen chauffeurs en politie een kort gevecht waarbij een paar klappen vielen. Ten slotte gaven de chauf feurs toe-en reden hun taxi's van de baan. NEGATIEF 's Middags om vier uur begon op het stadhuis een gesprek tussen een delegatie van taxichauffeurs en loco burgemeester W. Polak. Tientallen taxichauffeurs met hun wagens ston den op straat de afloop van het ge sprek af te wachten. Toen na een gesprek een delegatie lid op het dak van een auto klom en vertelde dat het volgens de loco-bur gemeester onmogelijk blijft taxi's tot de voetgangers-tramstraat .toe te la ten. besloot men tot directe actie. Een lange protestoptocht van taxi's trok langs de Dam, de Rozengracht en de Marnixstraat naar het Leidse plein. Het verkeer op deze in het spitsuur zeer drukke routes liep tij delijk volkomen vast. Na de bezetting van de Leidsestraat werd aangekondigd dat de actie een volledig succes was geweest en dat men met nieuwe ,,prik"-acties komt. Om zes uur werd daarop de bezetting van de Leidsestraat opgeheven. Van onze correspondent ELBURG Verscheidene beroeps vissers rond het Veluwemeer, een randmeer van het IJsselmeer, worden niet alleen getroffen door de (beweer de) verdwijning van de aal, maar ook door het verdwijnen van een van hun voornaamste attributen: de fuiken. De laatste tijd hebben vandalen voor duizenden guldens schade aan gericht, door de fuiken te ontvreem den of te verhielen. Een van de gedu peerden, visser Westerink van de EB40 uit Elburg, leed de afgelopen weken ruim vierduizend gulden scha de, doordat van de 22 fuiken die hij in het Veluwemeer had uitgezet er vijf werden gestolen en zes werden kapot gesneden. Ook andere vissers hebben aanzienlijke schade geleden. Vooral in de vakantietijd wordt veel schade aangericht aan de fuiken, die meestal enkele meters van de wal worden uitgezet in ongeveer twee meter diep water. De heer Westerink heeft inmiddels driehonderd gulden beloning uitgeloofd voor diegene die eventuele daders aanbrengt. BELFAST (AP, Reuter, UPD Britse troepen hebben giste ren in Noord-Ierland' bij de grens met de Ierse Republiek een zeer grote voorraad ontplof bare stoffen, wapens en munitie gevonden. „Het leek wel een complete fa briek," zo zei een Britse militaire woordvoerder. Men neemt aan, dat het wapentuig door het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) vanuit Ierland naar het noorden is gesmokkeld. Vrijdag al hebben Britse militairen bij grootscheepse huiszoekingen in Noord-Ierland plannen van het IRA ontdekt voor aanslagen en andere ac ties in Engeland. Het IRA zou, vol gens deze plannen, fabrieken, electri- citeitscentrales, havens en schepen aanvallen. Het js bekend, dat het IRA verbor gen wapenopslagplaatsen heeft in Londen. In Liverpool zal het Ierse Republikeinse Leger, volgens de plannen, vooral actief zijn in de ha vens. Intussen blijft de situatie in Noord- Ierland zeer explosief. In de nacht van zondag op maandag kwam het weer op uitgebreide schaal tot botsin gen tussen betogers, politiemannen en militairen. Zeker negen agenten raakten gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7