Modehuizen bannen hippie-invloed uit Topdrukte door ontwikkelen duizenden vakantiedia s Proces tegen kapitein Medina ging van start verkiezingen Ellsberg gaat boek schrijven over Yiet-Nam Man overlijdt na aanrijdins Russisch boek over Pentagon documenten Nieuw commentaar vanuit Rusland op Nixon-bezoek „Big" Minh doet mee aan Di'K'SiDAG 27 JULI V Uit de Haagse hof geplukt iie fc' Het Westland ben ik nog steeds aan het ontdekken en elk bezoek brengt 'n licht blosje van schaam te op de kaken. Dit keer was het eigenlijk wel heel dicht bij huis, dat ik mijn ontdekking deed. Waarbij ik eerlijk bekennen moet dat ik, en met mij menige Hagenaar en andere landgenoten, altijd heb gedacht dat ik er voor naar Aalsmeer moest gaan om zo'n pracht te aanschouwen! Wie Aalsmeer hoort, begrijpt het al, het gaat over een bloemenvei ling. Welnu geen „voor dag en dauw" tocht is nodig om dat te be leven. Elke ochtend kan men het fes tijn beleven in de hypermoderne veilinghal van de Coöperatieve Centrale Westlandse Snijbloemen veiling te Honsel rsdijk. Parkeerruimte genoeg en men kan zo binnenwandelen. Groepen kunnen er op reke nen vakkundig te worden rondge leid en dat alles met een vrien delijk gezicht en grote hulpvaar digheid. Wie tussen negen en elf arriveert maakt het allemaal nog op volle toeren mee. Eerste indruk bij het binnen komen was de geurde krui dige, zomerie reuk van anjelie ren. Die wolkt als het ware de bezoeker tegemoet. En dan gaat het oog werken een vlakte van kleuren: rood, rose, wit, zacht geel en het groen van grijszacht tot donkersmaragd. En geen lawaai Het glijdt in zacht ritme voorbij. Het kost even aandacht en tijd om te ontdekken hoe dat alles werkt. Dan blijkt in de vloer een dun ne gleuf te zijn, bij uitleg horen we dat er onder een ketting ligt waarin een pal van de wagentjes past. De ketting draait door en de wagentjes, volgeladen met kleur en geur, schuiven verder. De wagentjes hebben rubbber- banden en daarom is het zo stiL Voor de stedeling gebeurt er hier eigenlijk iets onvoorstelbaars. Ergens uit het onbekende zijn er duizenden bloemen aangevoerd en ergens naar het onbekende glij den ze wegverhuld in plastic, gepakt in dozen. Ergens zullen ze weer opduiken om hun bestemming te voltooien. Een witte anjer voor een bruids- bouquet of grafstuk, Een rose an jer om hulde te betuigen, een gele om een lichtende plek in een kleine kamer te zijn. Bloemen Wat weten we toch weinig van wat er zo vlak onder onze neus gebeurt! Bus, fiets, auto, brengt ons in een wip naar Honsel .rsdijk. De route, vanuit welke hoek ook, is juist in dit jaargetijde een be levenis apart. Een glaszee van de hoge Maas dijk af gezien; een juichende bloe menstad wanneer we langs de sier- tuir.en rijden. En een sfeer van gemoedelijkheid, die we in de stadsdrukte nauwelijks meer ken nen. En veel rust en stilte op de we gen. want kennelijk heeft het toe risme het Westland nog niet ont dekt. Des te meer reden het nu snel te doen, individueel dan. Er is nu nog volop te genieten voor de fijnproever. Van een verslaggever DEN HAAG In de ont wikkelcentrales in Nederland (waar de vakantie-dia's worden ontwikkeld) heerst op het ogen blik een recorddrukte. De tien duizenden bouwvakkers, die. te rug zijn van vakantie, hebben de centrales overstelpt met films. De twee grootste instanties voor het ontwikkelen van vakantie-dia's zijn Agfa-Gevaert ontwikkelcentrale in Arnhem en Kodak N.V. in Den Haag. Record verwerken, dit jaar heeft men aan 340 man nog maar net voldoende. „De aflevertijden kunnen nog net binnen de perken worden gehouden. De aan voer is enorm. Dagelijks komen twee postauto's met materiaal binnen, maar Kodak beschikt ook nog over elf eigen wagens, die films ophalen". De heer Van Leeuwen wijst er op, dat het publiek bij het opsturen van te ontwikkelen films en dia's toch vooral het adres moeten vermelden. „We krijgen tientallen zendingen bin nen zonder adressering en dat bete kent een enorm gezoek, maar veroor zaakt tevens grote vertragingen". Tenslotte bevelen de ontwikkelcen trales de mensen die hun vliegvakan tie nog voor de boeg hebben aan, om de films steeds als handbagage mee te voeren. Röntgenstralen Het is talloze malen gebeurd, dat vakantiegangers op de va kantievliegvelden, ook op Schip hol, in verband met de controle op wapens wegens de vliegtuig kapingen werden gecontroleerd door middel van röntgenstralen. De films, die ze dan op zak had den ook de kleurenfilms konden ze dan wel weggooien". bannen, superlange maxi's en midi's a la ,de veertiger jaren worden ook spaarzamer gezien en bij enkele cou turiers ,zal men ook geen hotpants en laarzen meer te zien krijgen. Yves St.-Laurent Ondanks veel kritiek op zijn vorige collecties, heeft Yves St. Laurent, die op de eerste dag van de Parijse cou ture-shows zijn visie op de herfst- en wintermode toonde, zich gehouden aan zijn liefde voor de veertiger ja ren: veel brede schouderlijnen, midi- roklente, blazerjasjes met flinke re vers en schoenen met enkelbandjes en doorlopende hakken. Alle belang rijke na-oorlogsè tendensen waren er weer bij St. LaUrent, ook op het ge bied van de kapsels en de make-up. De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew is gisteren voor een of ficieel bezoek van twee dagen in Lis sabon aangekomen, de laatste halte op zijn wereldreis langs elf landen. Agnew, die hier een erewacht onder de loep neemt, kwam uit het Spaanse vakantie-oord Sotogrande. Hij werd kort na zijn aankomst ontvangen door premier Marcello Caetano. De algemeen bedrijfsleider van de Agfa-Gevaert ontwikkelcentrale in Arnhem, de heer H. C. Holthuizen, zegt: „Hoewel na de bouwvakvakan tie de grootste toevloed wordt ver wacht, is het aantal te ontwikkelen films nu al aanzienlijk hoger dan vo rig jaar." Hij zei te verwachten dat de cen trale vandaag een record aantal films van zeker 85.000 stuks te verwerken zal krijgen. Vorig jaar was dat op een dag 70.000 stuks. Uiteraard heeft men zich wel voor bereid op de drukke weken. Normaal werken in de twee ontwikkelcentrales van Agfa-Gevaert 220 personeelsle den. Dit aantal is nu verdubbeld. Op deze manier hoopt men er voor te kunnen zorgen dat de films zo snel mogelijk worden geretourneerd. „Maar", aldus de heer Holthuizen, „onze klanten moeten toch wel met een iets langere levertijd (twee we ken uit-en-thuis) rekening houden". Meer personeel In de ontwikkelcentrale van Kodak N.V. heerst thans een soortgelijke drukte. Volgens de heer C. J. van Leeuwen (persdienst) worden deze weken, over de gehele lijn genomen, twee maal zoveel films aangeboden als vorig jaar in dezelfde periode. In 1970 moesten 200 personeelsleden worden ingeschakeld om de drukte te SAIGON (Reuter, UPI, AP) De Zuidvietnamese generaal Doeong van Minh, die ook bekendheid geniet als „Big" Minh, heeft gisteren officieel laten weten, dat bij mee zal doen aan de presidentsverkiezingen van okto ber. Zijn grote tegenstanders zijn de huidige president Thieu en diens vi ce-president Ky. Minh heeft als zijn kandidaten voor het vice-president- schap geïntroduceerd de katholieke afgevaardigde Ho van Minh en de zeer vermogende senator Hong Son Dong. „Big" Minh 1.86 meter lang noemt zichzelf een vredeskandidaat. Het is bekend, dat hij niet zoveel ziet in de harde anti-communistische lijn van president Thieu. SAIGON Momenteel bedraagt het aantal Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam 229,200. Volgens de richtlijnen van president Nixon moet dit aantal tegen 1 december aan staande zijn gedaald tot 184.000. NEW YORK (AP) Daniël Ells berg, die heeft toegegeven dat hij de Pentagondocumenten in handen van de Amerikaanse pers heeft gespeeld, heeft maandag bekend gemaakt dat hij een boek voorbereidt over zijn pu blicaties over de oorlog in Vietnam en dat hij het bedrag van 150.000 dol lar dat hij als voorschot zal ontvan gen ter beschikking zal stellen aan in de oorlog gewond geraakte kinderen. In een gemeenschappelijke verkla ring van Ellsberg en de uitgeverij wordt gezegd dat de pocket in augus tus zal verschijnen en dat deze een aantal essays zal bevatten die sinds 1967 zijn gepubliceerd, voorzien van een nieuwe inleiding die Ellsberg op het ogenblik aan het schrijven is. Een romantische bruidsjapon van ivoorkleurige taf uit de nieuwe herfst en wintercollectie van Yves Saint Laurent te Parijs welke maandag wen gepresenteerd. AMERIKAANSE POLITIE NEEMT WAPENS IN BESLAG PEORIA (AP) Bij huiszoekingen van de federale politie in vijf staten in de Amerikaanse Mid-West zijn 2600 wapenen in beslag genomen, waaronder raketten, bazooka's en machinegeweren. 15 Personen zijn wegens onwettig wapenbezit gearres teerd. ATLANTA .In Fort McPherson, in de Amerikaanse staat Georgia, is gisteren het proces van start gegaan tegen de 34-jarige kapitein Ernest Medina, die betrokken is geweest bij het bloedbad in het Zuidvietnamese gehucht My Lai op'16 maart 1968. Medina wordt verantwoordelijk geacht voor de dood van zeker 102 burgers van My Lai. De openbare aanklager, majoor William Eckhardt, verklaarde vorige maand bij het vooronderzoek, dat hij tegen Medina niet de doodstraf zal eisen. Men ver wacht dat het proces een maand zal duren. Medina is door een van zijn pele- tonscommandanten, luitenant William Calley, ernstig beschuldigd, toen deze eerder dit jaar voor de gebeurtenis sen in My Lai terecht stond. Calley, tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld, zei toen dat Medina het be vel tot uitroeiiing van de dorpsbewo ners had gegeven. Het proces begon gisteren met de aanwijzing van een jury, bestaande uit officieren van het leger. De veelvuldig onderscheiden kapitein Medina, getrouwd en vader van drie kinderen, was bevelvoerend officier van de compagnie „Charlie" van de elfde infanterie-brigade, be horende tot de Americal-divisie, toen de eenheid tot aetie tegen My Lai overging. Medina is een van de 25 militairen, die oorspronkelijk in staat van be schuldiging werden gesteld. Kolonel Oran Henderson, de brigade-com mandant, zal nog terecht moeten staan in verband met beschuldigin gen, dat hij de affaire My Lai in de doofpot heeft willen stoppen. De ove rige militairen, behalve de al veroor deelde Calley, zijn vrijgesproken of hun zaken zijn geseponeerd. Gevangenisopstand in New Orleans NEW ORLEANS Een groep op standige gevangenen, onder wie ver scheidene Zwarte Panters, die te rechtstaan op beschuldiging van moord, hebben in de 'gevangenis vai New Orleans twee bewakers gegijzeld en gedreigd hen te vermoorden als dl politie zou willen ingrijpen. Een grote macht zwaar bewapende agenten heeft een cordon gevormd rond de gevangenis. Er is echter nog geen aanwijzing dat zal worden ingegre pen. De gevangenen zouden de bewaken op nog onverklaarbare wijze hebben gegijzeld uit protest tegen de toestan den in de 42-jaar oude gevangenis Zij zouden een gesprek hebben ge vraagd met de gevangenisautoriteiten en de advocaat van de Zwarte Pan ters om hun eisen voor vrijlating van de bewakers kenbaar te maken. Twaalf Zwarte Panters (drie vrouwen en negen mannen) staan sinds 5 juli voor de districtsrechtbank van New Orleans terecht wegens de moord op 5 politieagenten vorig jaar september. VENLO In Venlo is gisteren de 78-jarige heer H. Hermkens uit die stad overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk van enkele weken geleden. Hij verleende op zijn bromfiets geen voorrang en werd aangereden door een personenauto. De krijg mode der c zon di krijg! filosc verpl de c moet hij w „M weer de lv nisch laag, taire; tige Me verk: als diens als e het maar heer Zi Toch heeft ook St. Laurent wel een stapje terug gedaan: zijn collectie was deze keer iets minder exentriek dan het vorige jaar. Hij heeft zijn eerdere 1940-collectie iets meer ver fijnd, waardoor zijn modellen aan zienlijk beter draagbaar zijn gewor den. Zijn collectie kreeg van het aanwe zige publiek dan ook een goed ap plaus, iets wat hem de laatste jaren eigenlijk niet meer overkomen is. Boe-geroep en andere afkeurende geluiden begeleidden vorig jaar zijn show. Ook in de kranten werd over de vorige collectie van St. Laurent nogal kritisch geschreven, wat voor drie kranten volkomen uitbanning van zijn show tot gevolg heeft gehad. Romantisch Behalve dat hij zich heeft laten in spireren door de na-oorlogse mode uit de jaren veertig, blijft St. Laurent ook beïnvloed te zijn door de Victo- riaansè mode van het einde van de negentiende eeuw: veel donkere jur ken, nogal romantisch, gemaakt van tafzijde of chiffon. Helemaal de mo de, zoals wij die kennen uit de Cou perus-serie „De kleine zielen". Éstérel is niet de enige, die terug grijpt op de vroegere mode; de hoop van de meeste ontwerpers van de grote huizen is gevestigd op het sue- MOSKOU (AP) In de Sowjetunie is een boek gepubliceerd over de ge heime Pentagondocumenten over de oorlog in Vietnam, zoals deze in Ame rikaanse kranten zijn afgedrukt. De titel van het boek is „Stap na stap, oorlog en bedrog". Volgens het persbureau Tass zal het boek „in zeer grote oplage" verschijnen. Het boek schijnt meer een commen taar te zijn op de Pentagondocumen ten dan een herdruk van de inhoud ervan. Volgens Tass toont het boek aan hoe „een enorm bedrog van de publie ke opinie over de gehele wereld heeft plaatsgehad en dat de oorlog die door het Amerikaanse imperialisme in In dochina werd begonnen, duidelijk agressieve en op' annexatie beluste doeleinden had". Van een onzer verslaggeefsters PARIJS ,De revolutionaire ontwerpers, die de mode willen omgooien, die vrouwen willen hullen in ruimtepakken, zigeu- nerkleding en andere anti-modi- sche gewaden, hebben de strijd verloren. De komende herfst en winter zal teruggegrepen wor den op zaken, die de mode vrou welijk en elegant maken. De ont werpers, die de mode willen ver anderen zitllen een paar jaar moeten wachten." ces van drie grote troefkaarten die zij willen uitspelen: vrouwelijkheid, goed vakmanschap en goede smaak. De hippie-invloeden zijn door de grote huizen dan ook helemaal uitge- Gisterochtend is van Schiphol een ploegje zangers naar Malta vertrok ken om daar aan een songfestival deel te nemen. Vóór het vertrek zien we hier van links naar rechts D. C. Lewis, deelnemer voor Nederland, Julio Bernardo, die de Antillen ver tegenwoordigt en Linda Christine, die voor Indonesië zal zingen. Dit is de mening van de Parijse ontwerper Jacques Estérel, zelf een van de „angry young men" in de mo de, die enige jaren geleden furore maakte door zijn mannequins in ruimtepakken te hullen. Estérel opende dit weekeinde de se rie Parijse couture-shows met een middernachtelijke bijeenkomst, waar hij zijn mening over de nieuwe herfst- en wintermode uiteenzette. Conservatief Van Molyneux is deze avondjurk van chiffon met hoge boord, mouwezen en wijd uitwaaierende rok. Het >igen egge vach iritie )e h< end lie zi ;apit •Jegen I terer ^ivid' ner :hot H leetji amei Volgens deze ontwerper zal de mo de de eerste tijd teruggaan naar de „elegante conservatieve damesmode", hoewel een belangrijk deel van de jonge meisjes en vrouwen zal weige ren de damesachtige mode te dragen. Hijzelf wil, zoals hij zei, twee of drie jaar wachten voor hij opnieuw wil proberen een mode-revolutie te ontketenen. Zijn herfst en winter collectie ziet er desondanks jeugdig uit, met de rok tot op de knie, veel ballonmouwen en enorme kragen, die in zig-zag-steek zijn geborduurd. Hotpants-af Een lange mantel, gemaakt van hamsterbont, een^van de ontwerpen van het huis Chombert, voor de ko mende herfst en winter. MOSKOU (AFP) Het' Russische partijblad Prawda leverde vandaag in een artikel van Vitaly Korionov opnieuw commentaar op het komen de bezoek van Nixon aan China. De strekking is dat normalisering van de Chinees-Amerikaanse betrekkin gen beantwoordt aan de aspiraties van „het imperialisme", dat erop uit is tweedracht te zaaien onder zijn tegenstanders. „Het leven toont steeds meer aan dat de eenheid van de socialistische landen, van de communistische we reldbeweging, van alle revolutionaire krachten van onze tijd de beslissende factor vormen voor de mislukking van de tegen de volken gerichte plannen van de imperialistische agressors. „Het is geen toeval dat het impe rialisme hoofdzakelijk mikt op het verdelen van de tegenovergestelde krachten", aldus de Prawda. Van huize Dior is dit ensemble voor de komende koudere seizoenen: een maxi persianer-bontmantel met een bijpassend speelbroekje eveneens van dezelfde bontsoort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6