Dialoog met r.k. kerk welkom in Warschau, taboe in Praag Joodse humor in Rusland ZWITSERS HELDER BOOS OS CAMARA Betoging in Lissabon uiteengeslagen Organist Robert overleden Gesprek pasjeskwestie COMMENTAAR Geen vrijbrief Sluitpost je BEROEPINGSWERK Een ivoord voor vandaag Uw probleen; is het Monument voor vervuiling onze. Puzzelhoek KVP benoemt twee Kamerleden WARSCHAU/PRAAG (KNP/EPD) Oost-Europese regimes tonen op het ogenblik de meest uiteenlopende opvattingen over de omvang met de Roomskatholieke kerk sinds lange tijd. Het meest op vallende verschil bestaat tussen Polen en Tsjechoslowakije waar de dialoog met de r.k. kerk respectievelijk wordt verwelkomd en ver foeid. Volgens dr. Karl Hruza, het hoofd van het bureau voor godsdienstzaken van de Tsjechoslowaakse regering, is deze dialoog, zoals die onder Doebtsj- ek werd gevoerd, van een volkomen „antisocialistisch" karakter gebleken en zijn „bepaalde marxistische intel lectuelen" er negatief door beïnvloed. Maatregelen In het Moskouse tijdschrift Znaje kondigde Hruza scherpe maatregelen tegen de r.k. kerk in zijn land aan, omdat deze volgens hem nög steeds streeft naar omverwerping der maat schappelijke orde. De kerk eist, naar hij schreef, vol ledige handelsvrijheid met het ken nelijke doel de koers der regering te wijzigen. Zeer verontrustend vond Hruza de campagne in de r.k. pers die tussen 1966 en 1969 haar oplage kon verhogen van 73.000 tot 295.000 lezers. onlusten in zijn land niet alleen nieuwe elementen in de economie en de rege- ringspolitiek hebben gebracht, maar ook veel nieuws hebben bijgedragen tot de dialoog tussen marxisten en christenen. De praktische samenwerking tussen beide verkeert volgens hem al in een veel verder gevorderd stadium dan de theoretische doordenking van deze samenwerking van de kant van de marxisten. Gevaarlijk TEILHARD DE CHARDIN Veel nieuws Daarentegen heeft de Poolse mar xistische publicist Pomycalo in het tijdschrift „Wychowanie" (Opvoeding) gepleit voor „een vruchtbare wereld beschouwelijke confrontatie tussen marxisten en christenen." Hij constateerde dat de december- LISSABON (AP) De politie van Lissabon heeft gisteren met geweld een betoging van bankbedienden uit eengedreven, die protesteerden tegen de arrestatie van de secretaris van hun vakbond. Het incident vond nog geen twee uur plaats na aankomst van de Ame rikaanse vice-president, Spiro Agnew, in Lissabon voor een officieel bezoek van twee dagen, maar had daar ken nelijk niets mee uitstaande. HAARLEM De toonkunstenaar George Robert is in Haarlem op 82- jarige leeftijd overleden. George Ro bert is 34 jaar stadsorganist in de Grote of Sint Bavokerk van Haarlem geweest. In de zomermaanden ver zorgde hij gratis toegankelijke orgel concerten. Hij was de 18de organist in de rij stadsorganisten, die sinds het besluit van de Haarlemse vroedschap van 17 november 1579 deze concerten geven. Bij zijn afscheid in 1955 werd George Robert benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Dat acht hij gevaarlijk, omdat deze samenwerking een zeer belangrijk element voor de verdere ontwikkeling van het land betekent. Volgens hem voert wereldbeschouwelijke onver schilligheid tot politieke onverschil ligheid. „Ofschoon marxisten hun weten schappelijk gefundeerde wereldbe schouwing meer terzake achten moe ten zij de andere wereldbeschouwin gen tot wedijver aanzetten bij de op lossing. van de huidige wereldproble men", schrijft Pomycalo. Teilhard de Chardin In het Russische atheïstische tijd schrift Wetenschap en Religie is de interesse van communistische ideolo gen voor het werk van Teilhard de Chardin opnieuw veroordeeld, Deze interesse is ook te vinden in kringen van de Russisch orthodoxe kerk. Evgenij Babosov, schrijver van het boek „het Teilhardisme poging tot een synthese van wetenschap, en christendom", verkondigt de stelling, dat iedere poging tot toenadering tus sen Teilhardisme en marxisme-leni- nisme tot mislukking gedoemd is. Immers, het marxisme kent de be slissende rol in het maatschappelijk leven toe aan de materiële productie en daarentegen zoekt het Teilhardis me die in de „Energetiek van de geest". Uit Boedapest meldt de EPD, dat de Hongaarse staatsradio een serie van tien programma's over de bijbel gaat uitzenden waaraan historici en theologen meewerken. De serie is be doeld om „de luisteraar vrij van iede re mystiek de bijbel te leren kennen, dit waardevolle document van de oudheid, dat ons een beeld biedt van de maatschappij, de geografische en de economische en andere verhoudin gen van de toenmalige tijd." BERLIJN (DPA) Na een onder breking van meer dan 10 weken is gisteren in West-Berlijn het gesprek tussen de Oostduitse staatssecretaris Günter Kohrt en de vertegenwoordi ger van de Westberlijnse senaat Ul- rich Müller over een nieuwe pasjes regeling hervat. Politieke waarnemers verwachten echter geen resultaat van deze zesde bijeenkomst. Neen, het atomium in Brussel is niet ingestort, zoals men op het eerste gezicht zou denken. Dit is een va kantiespeelplaats voor de jeugd in Le Havre (Frankrijk), waar zij zich kunnen vermaken met deze construc ties van staal en beton. Het nieuwe kabinet heeft met betrekking tot de sanering van de Groninger Kleding-Industrie een voortvarend en ook verstandig besluit genomen. Bij een koele, hard zakelijke beslissing hadden de emoties hoog kunnen oplopen. In het noord oosten des lands heeft men immers al jaren lang het gevoel, dat men in Den Haag maar weinig oog heeft voor de noden van dit gebied. Het gevoel van achterstelling bij de rest van het land is daar als een latent gevaar aanwezig. Het was van belang, dat er op dit smeulende vuur geen nieuwe brandstof werd geworpen. De ministers Langman en Nelissen hebben met het beschikbaar stellen van vijf miljoen gulden de mogelijkheid geschapen tot een saneringsproces, dat hopelijk leiden zal tot nieuwe levenskansen voor de Groninger Kleding-Industrie. Maar daarmee is natuurlijk niet alles gezegd. Wie de verwikkelingen rondom deze kledingin dustrie goed gevolgd heeft, moet wel tot de con clusie gekomen zijn dat er veel te lang gewacht werd voor er aan de noodklok werd getrokken. Toen er eigenlijk niets meer te redden viel, toen het bedrijf volledig in de vernieling zat, toen de De KVP is nog steeds op zoek naar een vrou welijk lid, dat het kabinet-Biesheuvel zal kunnen redden van de schande dat het alleen uit mannen bestaat. Bovendien moet het getal der staatsse cretarissen worden volgemaakt dat de KVP bij de formatie is toebedeeld. Het is wonderlijk dat de gezochte zich zo moei lijk laat vinden. Voor de vakante post onder mi nister Engels van crm schijnt het voldoende te zijn dat men vrouw en lid van de KVP is. De porte feuille die is gereserveerd (maatschappelijk werk en bejaardenzorg) ziet er op het eerste gezicht zwaar genoeg uit. Maar wanneer de heer Engels erbij blijft, dat hij de wetgeving in eigen hand zal houden, blijft er voor de toekomstige staatssecre taris niets ander dan het opstellen van nota's over. En aangezien de nota, waarin het bejaardenbeleid voor de komende jaren vastligt, nog maar enkele maanden oud is, zal de toekomstige staatssecre- werkgelegenheid van ruim elfhonderd mensen praktisch geheel de mist in ging, pas toen kreeg de buitenwereld er lucht van hoe het bedrijf er bij stond. Dit is natuurlijk geen beleid. Het kabinet heeft zeer terecht de helpende hand uitgestoken en daarmee veel (sociale) pijn weggenomen, maar dit kan onmogelijk een precedent zijn waarop in de toekomst anderen zich mogen gaan beroepen. Zo in de trant van: de zaken gaan niet best, rommel maar aan, als de boel in het honderd loopt, springt de regering wel bij. Minister Langman heeft het nog erg soepel ge formuleerd toen hij zei dat „de oude directie die onderneming niet zodanig heeft geleid dat ieder een zich daarbij gelukkig voelde". Modern ondernemings- en personeelsbeleid heeft andere uitgangspunten. Tijdig bijsturen had kun nen voorkomen dat het schip muurvast kwam te zitten. Met andere woorden: de kabinetsbeslissing zal geen vrijbrief kunnen zijn voor het inroepen van hulp van overheidswege, als er eigenlijk geen red den meer aan is. taris op dit gebied weinig meer te doen hebben dan het openen van tehuizen. Een mooie taak, daar niet van, maar een aparte staatssecretaris is er niet persé voornodig. Dat er funkties worden gecreëerd om de coali tiepartners aan hun trekken te laten komen, is tot daar aan toe zij het in strijd met de zuinigheid die dit kabinet wil betrachten. Maar het is, zacht gezegd, al te optimistisch te verwachten, dat men het vrouwelijk deel der natie recht kan doen door een vrouwelijke staatssecretaris op zoiets als een schertspost te zetten. De minister-president heeft enkele weken gele den beloofd dat er twee vrouwen als onderminis ter zouden worden aangetrokken. Het is natuur lijk zuur en trouwens ook onbegrijpelijk, dat dat blijkbaar niet kan doorgaan. Maar nu met geweld een sluitpostje voor een vrouw te reserveren, is meer een blijk van onmacht dan van goede wil. Na lezing van alle „anti-magne- tisme"-stukje3, enige vragen: 1. Zijn er onder de lezers christe nen die magnetiseur zijn? 2. Zijn er lezers die verlichting en/ of genezing langs deze weg heb ben ontvangen en God dankbaar zijn voor deze hulp? 3. Heeft het gaan naar een para normale genezer/magnetiseur, uw band met God verbroken of staat het uw gebed in de weg? Dit zijn geen vragen uit nieuwsgie righeid. Ik zoek genezing, na eerst de gebruikelijke èn de bijbelse weg te zijn gegaan. ROTTERDAM Mej. A. Stutvoet NED. HERV. KERKEN Beroepen te Wageningen en te Noordoostpolder: J. Bol te Nijkerk. Bedankt: voor Hengelo: M. J. Kal- venhaar te Flagtwedde; voor Waar- denburg-Neerrijnen: W. Dorresteijn te Maarssen. GEREF. KERKEN Beroepen te Berlikum: H. Lenters te Delden. CHR. GER. KERKEN Aangenomen: naar Dokkum: G. L. Born, kand. te Apeldoorn, die be dankte voor Wildervank-Veendam. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. De moeilijke positie, waarin vele Joden in de Sowjet-Unie verkeren, komt ook tot uitdruk king in tal van Joodse moppen. Om onze lezers enige indruk te geven van deze wrange humor, publiceren wij hierbij enige moppen, die door Sow jet-Joden als de beste van deze tijd wor den beschouwd. Een oude Jood wordt gegrepen bij een poging de Söwjet-Uniet te ont vluchten. Hij wordt ondervraagd door een jonge, strenge officier van de staatsveiligheidsdienst. U zegt dat u 70 jaar bent. Schaamt u zich niet? Een man van uw leeftijd had verstandiger moeten zijn. Waarom wilde u eigenlijk het land verlaten? Ik heb twee grondige redenen om uit de Sowjetunie weg te willen. En wat zijn die redenen dan wel? De eerste reden is dat ik Jood ben. Als de Sow jetmacht ten val komt, dan zal men daar de Joden de schuld van geven en word ik opge sloten in een concentratiekamp. Wat zit u toch een onzin uit te kramen. On,ze Sowjetmacht zal tot in de eeuwigheid blijven 'bestaan. Ziet u, dat is dan ook mijn tweede reden. Hoe gaat het, Moisje? Uitstekend. Wat lees jij dan geen kranten? Natuurlijk lees ik die. Hoe zou ik anders kunnen weten dat ik het uitstekend maak? Rabinowitsj is al vaak ontslagen. Telkens als hij een tijdje op een be drijf werkt, worden onder het mom van het een of andere smoesje de Joden ontslagen. Rabinowitsj weet tenslotte valse papieren te bemachtigen en heet voortaan Iwanow, de meest Russi sche naam die er is. Tot zijn grote verbazing wordt hij na enige tijd toch weer ontslagen. Met een ver ontwaardigd gezicht meldt hij zich bij de personeelschef: „Kameraad, waarom ontslaat u mij? Ik heet immers Iwanow". Dat weet ik, beste kerel. Meestal ontslaan we alleen Joden. Maar om niet van antisemitisme beschuldigd te worden, hebben we nu ook eens een Rus genomen. In een kleine stad van de Sowjet unie wordt de synagoge gesloten. Als de autoriteiten wordt gevraagd waarom dat gebeurd is, antwoorden zij: Wij konden helaas geen geschik te rabbijn vinden. Er waren maar drie kandidaten. De eerste kende de Talmoed goed, maar wist niets van het marxisme-leninisme. De tweede wist alles van het marxisme-le ninisme, maar niets van de Talmoed. De derde was zowel een goed kenner van de Talmoed als van het marxis me-leninisme, maar hij bleek een Jood te zijn. Rabinowitsj 'krijgt na lang zeuren toestemming om naar Israël te emi greren. Na enige tijd keert hij ech ter naar de Sowjetunie terug. Zo'n half jaar later vraagt hij opnieuw toestemming om naar Israël te emi greren. Maar ook daarna keert hij weer terug naar de Sowjetunie. Als hij dan tenslotte weer in Moskou om een uitreisvisum komt vragen, wordt hem toegeschreeuwd: „Man, wat be- zieltje je toch! Waar ben je nou het liefst?" Rabinowitsj zegt: „Op reis". Is het mogelijk dat een uitste kende voorzanger een baan krijgt in een synagoge in de Sowjetunie? Dat is piogelijk, ja, maar- dan moet hij geen Jood zijn. Op een fabriek in Moskou wordt een politieke lezing gehouden over de verderfelijke opvattingen van Mao Tsetoeng. De Chinese leider wordt afgeschilderd als een bloed dorstige tyran, die de hele wereld met behulp van atoomwapens wil veroveren. Tijdens de lezing zit de arbeider Wanja zich verschrikkelijk op te winden, daarbij geholpen door de fles wodka, die hij in zijn binnenzak heeft en telkens even te voorschijn haalt. Na afloop van de voordracht rent hij de stad in om een daad te stellen. Tegen de eerste de beste Aziaat, die hij tegenkomt, schreeuwt hij: „Hé, ben jij een Chinees?" Maar de man blijkt afkomstig te zijn uit de Sow jet-republiek Oezbekistan. De volgende Aziaat komt uit de Sow jet republiek Kazachstan en de derde uit het bevriende India. Na uren zoeken komt Wanja ein delijk in de buurt van de Chinese ambassade. Hij ziet daar een Aziaat Staan en rent op hem af: „Hé, ben jij een Chinees?" „Ja zeker", antwoordt de man be leefd. Wanja valt meteen op hem aan, rost hem verschrikkelijk af, terwijl hij roept: „Dat zal je leren, vuile smerige rot Jood". fcAT! kev stui Weest dankbaarColossenzen 3 15). Kal Merkwaardig, dat Paulus het blijkbaar nodig vindt, zijn We (ons) aan te sporen dankbaar te zijn. Wij zouden geneigd z[ zeggen.- je kan iemand wel aanzetten, om zijn dankbaarheid it is nen, in de praktijk te brengen. Maar dankbaar zijn, dan kan 0ns mens toch niet bevelen? „Dankbaar" betekent volgens het tvool boek „gevoelig voor genoten weldaden". De een zal voor zof^trg moedsaandoening nu eenmaal meer ontvankelijk zijn, dan de Bovendien: je moet maar net weldaden genoten hebben. En dat laatste is het nu juist. Dankbaarheid ontstaat daar, iemand je aan zich verplicht heeft. En daar houden we niet van maken liever geen verplichtingen, zeggen we. Wij vinden het 26 te geven, dan te ontvangen, om de eenvoudige reden, dat we hekel aan hebben om dank-je-wel te zeggen. En zo misgum onze naaste een stukje levensgeluk: het geluk om te geven. len geei We lezen vandaag: Jesaja 62:8 -12. gew is al iat Arn Het is r Jpasi enk BERN (KNP) De Brazili aanse aartsbisschop Dom Helder Camara moet zich niet bemoeien met de binnenlandse aangelege- genheden van Zwitserland. Dit heeft het openbaar ministerie van Zwitserland meegedeeld in een officiële waarschuwing aan het adres van de sociaal bewogen bisschop, die op 16 juli in Zürich heeft verklaard dat de Zwitserse banken genummerde rekeningen hebben van rijke mensen uit arme landen. In een rede over het onderwerp: „Neutraliteit, kradht of zwakheid, werkelijkheid of illusie" had Helder Camara gezegd: „Weet u dat dit geld in zich de tranen, het zweet en het bloed heeft van de massa's der on- Ma; ken len •t b bou Ne k beri derontwikkelde landen, van al mensen, die door enkelen van de mer bet de nieu stra reer zeer gerespecteerde en eerbiedruin dige cliënten gedwongen worden een mensontwaardig leven?' Bisschop Helder Camara heef die gelegenheid Zwitserland voi steld zijn economische en so, da structuren te veranderen en ook i,ne banksysteem op de helling te zej^ee heef lie 3 een leve aam drac trac\ die men Van onze correspondent ZWOLLE Zwolle heeft een „monument der vervuiling": in de Bethlehemkerk, een van de centra van de kunstmanifestatie „Kunst binnen de poorten" (die tot 1 augustus in Zwolle wordt gehouden) staat het opgesteld. Een belangrijk onderdeel ivan het monument wordt gevormd door een aantal doorzichtige va zen, gevuld met water uit de wa teren rond Zioolle: de sterk ver vuilde IJssel, de Vecht, het Zwartewater en de stadsgracht van de Overijsselse hoofdstad. In het bouwsel is ook een vaas met Zwols leidingwater verwerkt: ter vergelijking en ter bezinning. De „monsters der vevuiling" zijn verzameld door de schepper van het monument de heer N. O. Salet, tevens een ban de organi satoren van de kunstmanifestatie „Kunst binnen de poorten". Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln. afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden lngesloten- Vraag: Uit een nalatenschap kreKAl een aantal Delftsblauwe borden. h g ik de,ze niet zelf wil houden, maarrs n kopen, heb ik geen idee van de watager Een specificatie zend ik hierbij. Rt ve niet de bedoeling dat u per exemln ii een prijs bepaalt, als ik maar enigTot heb. Van een aantal borden kon )nt prijs achterhalen, waarvoor zij bit zi uitgifte verkocht werden (opgavelg w de fabriek). Zoveel mogelijk hajaai jaartallen, nummers en initialen airein geven. Als ik het goed weet, is de|nde „Den Briel t/m Groningen" corr% j Volgens mijn weten zou dit de w£ e< verhogen. gel;r Antwoord: De experts, die wij j'riD pleegden, konden zonder deze geztyanE hebben geen oordeel vellen. Mei ons de raad, een goede antiquah raadplegen en deze een taxatie te i< maken. Dit kost natuurlijk wel iets inziens kunt u zich het beste wi tot de plaatselijke bank van leninj ambtenaren van die bank zijn zee, zake kundig en weten ook dus her^f en ander over de prijs. Ook eenf seum kan hulp bieden. idt DEN HAAG Tot leden van de Tweede Kamer voor de KVP zijn be noemd mej. C. M. P. Cornelissen te Boxmeer en de heer B. J. M. Herm- sen te Emmen. Zij komen in plaats van ir. P. J. Lardinois en de heer P. J. Engels, die eerder werden benoemd tot minister in het kabinet-Biesheu vel. Vraag: Hoe kan ik mijn porei plant in bloei krijgen? stre lu l! ph Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. meetkunde, 2. hoofdwerk van de oudnoorse letteren '- muze van het minnedicht, 3. kneep - huisgoden, 4. traag - rivier in Duits land, 5. plaats in Zweden - kalkstok, 6. half - Eerwaarde Heer (afk. Lat.) buitenhaven, 7. insektenetend zoog dier - eikenschors - Luitenant Gene raal (afk.), 8. ader van een blad - plaats in N. Br. - lidwoord, 9. guit - bij elkaar behorende voorwerpen Verticaal: 1. beschermgeest - plaats in de N.O.P., 2. lusthof - plaats in N. Br., 3. lied - water in Utrecht - tijdre kening, 4. omslag - spoorstaaf - mu zieknoot, 5. verharde huid - kleine inham, 6. baan voor balspel - op een andere plaats, 7. vreemde - zwaardvis - afk. van pint, 8. hetzelfde - plaats in Drente, 9. Myth, figuur - stijgbeugel Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. stimulans, 2. talud - Asia, 3. Els - iep - Eem, 4. Lies - nat- re, 5. regie - aren, 6. eland - sago, 7. gil - tenger. 8. être - nee - dn, 9. Leer- sum-Ed Verticaal: 1. stelregel, 2. tali - elite, 3. Ilse - gal - re, 4. muis - inter, 5. Uden - Edens, 6. lap - Aa - sneu, 7. Ase - tra - gem, 8. nier - Egede, 9. sa men - Orne. Antwoord: De porceleinplant berdei: tot de vetplanten, hetzij het een cdijsti don of echeveria. is. Vëtplanten vierhi een lichte, zonnige standplaats, in de zomer moet u in de middai bescherming tegen de zon geven, tueel zet u de plant buiten op een| nig plaatsje. Geef veel water en om de veertien dagen bij. In droge en te warme omgeving gaal blad krullen en valt af, zodat de (OO gel spoedig kaal wordt. Neem deis <i niet te groot en verpot om de tw(tebi drie jaar. Voor potgrond gebruikej d bladgrond met wat oude koeme&tig scherp zand. Als de plant niet bit dit gevolg van een of andere culj fout. Ga dus na of u de bovengent behandeling wel toepast. Vooralbr licht speelt hier een grote rol. leg. Vraag: Vijf jaar geleden kocht iyev Zeeland een oud huis met de bedot, dit als vakantiehuis te exploiteren] ter kocht ik daar nog een ander dat eveneens als vakantiehuis get wordt. Dit wil zeggen: Het wordt huurd aan vakantiegangers en dooj niet gebruikt.Ik verblijf er wel een kele dagen maar dan uitsluitend onderhoud van huis en tuin, lucj schoonmaak enz. Daar het slaapplaatsen telt, is dit geen kb heid. Van de gemeente waar de hi staan, ontving ik nu plotseling een slag woonforensenbelasting van Als dit een toeristenbelasting was] ik het kunnen begrijpen, maar] woontorens ben ik beslist niet. aanslag juist of onjuist en hoe ki in het laatste geval aan mijn rechl men? Antwoord: Daar wij niet over re gegevens beschikken over de d< verhuurde vakantiehuizen, is hetl niet mogelijk, een oordeel uit te ken. Wij raden u aan bij de gemeenL.' bij de V.V.V. aldaar inlichtingen winnen op de desbetreffende gemei* verordening, en dan kunt u gem; lijk nagaan, of de aanslag teredj'/V geschied, en of het zin heeft eenj zwaarschrift in te dienen. Spreek met een raadslid of wend u eens t< A.N.W.B. Ol i he

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2