Oostpakistani verkeren in hopeloze situatie kunnen ni „Wij langer zwijgen KARLBARTH IN ZEVENTIG De vijf zwagers van minister Boertien Leider Soedanese communisten gearresteerd Liberiaanse tanker zinkt Uw probleem is het onze.... Erger dan in Kongo en Biafra Puzzelhoek Kennedy geen kandidaat voor presidentschap Molotovcocktail in Duits consulaat: Nederlands excuus Kadertraining evangelisatie Ceausescu houdt Comecon op een afstand Een woord voor vandaag U« Lutheranen Zuidwest-AfriU UITDË KERKBLADEN BOEKENHOJ Weer gevechC om luclitliavt in Japan Het weer in Eur CAÏRO (Reuter/AFP/DPA) De secretaris-generaal van de verboden communistische partij van Soedan, Abdel Khalek Mahgoeb, is nu ook gearresteerd. Hij zal binnenkort be recht worden. Mahgoeb wordt ervan beschuldigd een aandeel te hebben gehad in de vorige week ongedaan gemaakte staatsgreep tegen het bewind van president El Nimeiry. De communistische leider was enige tijd geleden al gevangen gezet, maar enkele weken voor de staats greep ontvluchtte hij. Vier invloedrijke communisten naar wie nog gezocht wordt zijn Ibrahim Nokr, Eltigani Eltayeb, El- gazoeli Said en Soliman Hamed. KAAPSTAD (Reuter) In een maandagochtend vroeg in Kaapstad opgevangen radiobericht wordt ge meld dat de 11.971 ton metende Li beriaanse tankboot Alis zinkende is. Het schip bevindt zich op 20 mijl van het eiland Tristan da Cunha in de Zuidatlantische oceaan. De beman ning heeft het schip verlaten. De tanker lag al ruim twee weken met machineschade bij Tristan da Cunha en liep op een gegeven mo ment gevaar in tweeën te breken. Zondag probeerde een sleepboot het schip weg te slepen, doch door de ruwe zee braken de trossen. Tristan da Cunha vreest dat de lading ruwe olie van de tanker zal wegstromen en een gevaar voor zijn kreeftvisserij zal gaan opleveren. BARASAT De strijd tegen honger en dood onder de Oost- pakistaanse vluchtelingen is zo wanhopig geworden, dat het Leger des Heils in het kamp Barasat, buiten Calcutta, een speciale tent in gebruik heeft moeten nemen om dienst te doen als lijkenhuis. Gaan de vluchtelingen niet direct dood van de honger, dan moeten zij met geknakte weerstand de strijd aanbinden met allerlei levensgevaar lijke ingewandsaandoeningen. „Door de extra tent hoeven wij niet langer de lijken in de bedden van onze veldhospitalen te laten tot zij voor crematie worden opgehaald", vertelde majoar mejuffrouw Eva den Hartog uit Den Haag. Het veldhospitaal van het Leger des Heils, bestaande uit twee tenten, biedt maar aan zeventig patiënten ruimte. De meesten van hen zijn kin deren, die het zwaarst te lijden héb ben van het geer nijpend geworden gebrek aan melkpoeder en eiwitrijk voedsel. TIEN PER DAG Het is niet bekend, hoeveel van de ongeveer zeven miljoen Oostpaki- staanse vluchtelingen in India dage lijks sterven, maar in het hospitaal van Barasat, dat bij een kamp met zevenduizend vluchtelingen hoort, ge ven, volgens majoor den Hartog, da gelijks tien mensen de geest. Zodra hun lijken zijn verwijderd worden hun plaatsen direct door nieuwe patiënten ingenomen. In de meeste gevallen is hun. toestand ho- Brleven die olet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet tn behandeling norden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden lngesloten- Vraag: Mijn groentetuin had aHijd een vrij goede opbrengst. Nu is er vèraridering in gekomen. Vorig jaar was het erg verschillend en nu is het tot nog toe slecht. Het is een tuin van ongeveer hon derd vierkante meter bij mijn huis, waar ik liefhebberij in heb, maar ais deze niets meer opbrengt, is de aar digheid er gauw af. Soms mest ik met stalmest, een an der jaar en ook dit jaar weer met kunstmest in de vorm van korrels met wat kalk er bij. Vorig jaar werd de andijvie een klein kropje en verder kwam het niet. De sla was niet veel beter. De kroten stonden in de ene kant van een bedje te hoog met een aardige vrucht er aan, maar het liep af naar heel laag met een vrucht zo groot als een knikker. De wortelen bleven on der de maat. Dit jaar heb ik alles gezaaid, behal ve andijvie, maar wat er op komt, is nog minder dan vorig jaar. Het komt erg traag en er zit helemaal geen schot in. De spinazie heb ik maar ondergeschoffeld, want als die 2 cm hoog werd, was het geel en wat toch nog door groeide, schoot meteen in het zaad. Het enige wat het nog aar dig doet, zijn de bonen. Ik heb al gedacht aan grondonder zoek, maar dat is mij te kostbaar voor dit tuintje. De tuin ligt op het zuidwesten "an het huis en heeft praktisch de hele dag zon. Antwoord: Wij kennen niet de Eg ging van de tuin ten opzichte van de grote weg. Wij krijgen namelijk te genwoordig veel klachten over ge wassen en tuinen, die sterk te lijden hebben van lucht- en waterverontrei niging. Bomen en struiken lijden sterk onder de invloed van dicht in de buurt liggende aardgasbui,zen. Uit laatgassen en slecht sproeiwater doen ook veel kwaad. Het kost natuurlijk wel het een en ander, maar grond- of wateronder- zoek is toch wel het enige middel. Uw land wordt toch wel regelmatig d'ep- gespit en gebruikt u de mest wel vol gens de voorschriften? Hulp van lezer: Onlangs publiceer den we in onze rubriek een antwoord over de nalatenschap van ouders, wier kinderen allen overleden zijn. We schreven toen dat zij vrij over hun nalatenschap bij testament kon den beschikken. Een notaris was zo vriendelijk ons er op te wijzen, dat dit antwoord niet volledig is. Het gebeurt namelijk te genwoordig vaak dat ouders hun kin deren overleven en die ouders zijn legitimarissen. Bengalen is in de loop der geschie denis met grote regelmaat door na tuurrampen bezocht, meestal wervel winden, die snel en op massale wijze slachtoffers maakten. In de meest re cente ramp de verdrijving van miljoenen Oostpakistani's naar India komt de dood echter langzaam en pijnlijk. Een oudere vrouw, haar borsten bedekt met zweren, kreunt van de pijn. De baby's krijsen onder het sa mentrekken van hun maagjes. Man nen steken hun handen uit naar be zoekers van dit oord, in de hoop meer voedsel te krijgen. EIWIT Toen de vluchtelingenkampen in mei door de cholera werden getrof fen. konden de medici de ziekte onder controle krijgen door een massale in entingscampagne en het toedienen van zoutinfusen aan de zieken Tegen ondervoeding kan niets wor den ondernomen, behalve aanvoer in voldoende mate van eiwitrijk voedsel, waaraan echter een schrijnend ge brek heerst. „Zelfs al zou je geld hebben, dan zou je het hier nog niet kunnen kopen", zegt majoor den Hartog. ERGER De majoor heeft van 1959 tot 1961 in Kongo gediend en was in Nigeria tijdens de burgeroorlog in Biafra. „Dit is erger dan wat in de Kongo en 2 3 4 S s 7 8 9 2 3 4 5 6 7 8 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. opwekkend middel,. 2. glooiing van een weg, Myth, figuur, 3. priem - boom - water' in Utrecht, 4. meisjesnaam - doorweekt - muziek-, noot, 5. spelleiding - palmboom, 6. soort hert - palmmeel, 7. kreet - rank en smal, vervelend wezen - ont kenning - afk. van dyne, 9. plaats in Utrecht - water in Friesland. Verticaal:. 1. richtsnoer, 2. touw- keur, 3. bijrivier van de Oker-bitter vocht - muzieknoot, 4. knaagdier - tussen. 5. plaats in N. Br. - plaats in Friesland, 6. stuk stof - water in N. Br. - teleurstellend. 7. Noorse god - baan voor balspel - gesneden steen, 8. inwendig orgaan - Noors christen- prediker, 9. bij elkaar - departement in Frankrijk. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. hekel-paté, 2. Amer-Eolus, 3. rapier - pil, 4. tien - Diana, 5. el - reserve, 6. las - moreel, 7. oléine - big, 8. ogief - uit - Ne, 9. sen - raster. Verticaal: 1. harteloos, 2. email - al ge, 3. keper - sein, 4. Erin - emier, 5. leed - Son - fa, 6. porie - reus, 7. Alp - are - bit, 8. tuin - veine, 9. Esla - el- ger. in Biafra gebeurde", zegt zij. „Als de vluchtelingen in de Kongo bij ons kwamen, kon je zien dat zij beter werden. Hier worden zij alleen maar erger. Het is gewoon te erg". „Ik probeer altijd te glimlachen en gelukkig te zijn, maar als ik deze mensen zie vraag ik mij af wat er tegenwoordig in de wereld gaande is". Volgens majoor den Hartog zijn de vluchtelingen meestal op sterven na dood als zij naar het hospitaal worden gebracht". Als zij in zo'n toe stand komen, hoe kunnen wjj hen dan genezen? De behandeling is ook om andere redenen niet altijd even gemakkelijk. Zo schreeuwde een 22-jarig meisje, dat aan hersenvliesontsteking leed, dagenlang om haar ouders die zij in Oost-Pakistan had achtergelaten. Haar broer vertelde mij, dat haar ouders dood waren", vertelt majoor den Hartog. „Maar zij bleef om hen vragen, en op een avond was zij ge woon verdwenen. Wij weten niet waar zij heen is gegaan en wie mis schien door haar hersenvliesontste king heeft gekregen". GAARKEUKENS Volgens haar zou een van de ma nieren om de ondervoeding te bestrij den, zijn, gaarkeukens aan de grens met Oost-Pakistan te bouwen. De In diase regering, die dagelijks ruim 40.000 nieuwe vluchtelingen erbij krijgt, heeft echter haar handenvol aan het zoeken van onderdak. De meeste kampen, gelegen in de 70 kilometer lange strook van de grens naar Calcutta, zijn al overvol, en nieuw aangekomen vestigen zich langs de wegen of in zelfgebouwde hutjes. Dc meeste kinderen hebben al spoedig een opgeblazen buik, wat zo wel op ondervoeding als op de aan wezigheid van wormen duidt. „Hun maag wordt gewoonweg opgegeten", zegt majoor den Hartog. Haar taak in het hospitaal is verpleging, maar door gebrek aan medici doet zij ook dienst als arts. Zij vertelt, dat het kamp vorige week vier dagen lang verstoken was van Indiase verpleegsters, omdat de oude ploeg vrijwilligsters naar huis was gegaan en de nieuwe nog niet was aangekomen. VOLDOENDE Majoor den Hartog kwam vijf we ken geleden naar India, en kreeg een verblijfsvergunning voor drie maan den. Zij zou graag langer blijven, maar weet niet of de Indiase regering haar daarvoor toestemming zal geven. De regering heeft twee weken gele den verklaard, dat zij liever de bui tenlandse vrijwilligers ziet vertrek ken, omdat er voldoende artsen en NEW YORK (AP) De Ameri kaanse senator, Edward Kennedy, zegt, dat de mogelijkheid vermoord te worden „de meest verpletterende overweging" is geweest bij zijn be slissing niet te gaan proberen in 1972 tot president te worden gekozen, al dus een interview dat vandaag in het tijdschrift Look is gepubliceerd. De laatste der Kennedy's broer van de vermoorde president John Kennedy en de eveneens vermoorde senator Robert Kennedy verklaar de: „Zelfs al zou ik deze kansen willen grijpen, dan nog hebben persoonlijke motieven de overhand. Ik zou mijn gezin blootstellen aan angst om mijn veiligheid. Mijn moeder zou in span ning leven." Look voegde daaraan toe. dat Ken nedy heeft verteld ook niet te zullen meedoen aan voorverkiezingen in 1972. De senator zei verder: „Ik probeer niet aan het president schap te denken... Ik praat er niet met mijn gezin over... Ik voel, dat het nu niet het juiste tijdstip is, dat het te vroeg is... Misschien zou ik het la ter willen proberen, in een ander kli maat." Bij openbare opinie-peilingen is ge- Weken. dat het auto-ongeluk van Kennedy in 1969, waarbij een secre taresse verdronk, nog steeds een fak- tor is, die tegen zijn mogelijke ver kiezing tot president werkt. Van een onzer verslaggevers BAZEL In Zürich zal een complete uitgave verschenen van de werken van Karl Barth. De verwachting is, dat deze uitgave ongeveer zeventig delen zal omvatten. Zoals een kring van 35 leerlingen en vrienden van de in 1968 overleden theoloog op een vergadering in Leuenberg (Zwitserland) besloten heeft, zal deze uitgave behalve de reeds gepubliceerde, deels al lang niet meer te krijgen werken, ook de omvangrijke ongedrukte nalatenschap van Barth omvatten, vooral lezingen, preken en brieven. Om deze uitgave mogelijk te maken en tevens de Barth-studie en het beheer van het Barth-archief in Bazel is een internationale Karl Barth-stichting in het leven geroepen. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.»rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie1 J de Berg (voorzitter), H. P Ester, G. J. Brinkman J van Hofwegen. verpleegsters in India zelf zouden zijn. De voormalige leider van de Oost- pakistaanse Awami-Liga, de 52-jarige Sjeik Eoejiboer-Rachman, heeft vori ge maand met een lichte hartaanval drie weken in het militaire zieken huis van Rawalpindi gelegen, zo is in Karatsji vernomen. Na zijn herstel is hij teruggebracht naar de gevangenis. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Hel ministerie van buitenlandse zaken heeft aan de Westduitse regering spijt betuigd over de aanslag op het Westduitse consulaat aan de Parklaan te Rotter dam, waar in de nacht van vrijdag op zaterdag een Molotov-cocktail in de hal is geworpen. De schade was zo gering, dat over vergoeding nauwelijks kan worden gesproken. Leden van het z.g. „Revo lutionaire sabotagefront" blijken de (misluktej aanslag op hun geweten 1e hebben, uit protest tegen „misdadig optreden" van de Duitse politie ia de zaak van een 20-jarige Berlijnse leer ling-kapster, lid van de anarchisti sche Baader-Meinhofgroep, die don derdag in een vuurgevecht met ue politie te Hamburg om het leven kwam. De Rotterdamse politie heeft c>t geconcludeerd uit een pamflet dat ;n de buurt van het consulaat is gevon den. De politie zet het onderzoek voort. WASHINTON Het tekort op de Amerikaanse begroting voor het op 30 j.l. geëindigde financiële jaar be draagt aanzienlijk meer dan 20 mil jard dollar maar waarschijnlijk niet meer dan 25 miljard. Dit heeft minis ter van'financiën John Connally mee gedeeld. De Amerikaanse regering raamde het tekort aanvankelijk op 18,6 mil jard. Voor het lopende financiële jaar wordt op een nadelig saldo van 11,6 miljard dollar gerekend. Volgens Con nally zal dat zeker 7 miljard dollar meer worden. Hij zei opnieuw te ge loven dat de economie nog grooeit maar gaf toe dat werkloosheid en in flatie ernstige problemen blijven. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het RAI- congrescentrum wordt van 5 tot 9 september een trainingsconfe rentie gehouden om een kader te vormen voor evangelisatie in Europa. Men verwacht er drie honderd mensen. De conferentie, die aansluit op het Europees evangelisatiecongres, dat een week eerder iji het RAI-complex plaatsvindt en waar Billy Graham een van de belangrijkste sprekers is, wordt georganiseerd door Campus Crusade for Christ. Deze beweging, twintig jaar gele den gesticht door de Amerikaan Wil liam R. Bright, heeft sinds vorig jaar ook een afdeling in Nederland (Jacht- laan 22, Amerongen). Oorspronkelijk richtte, zij zich uitsluitend op studen ten, maar de laatste jaren ook op an dere bevolkingsgroepen. Campus Crusade for Christ gaat er van uit, dat degenen die tot geloof in Christus komen, zo snel mogelijk moeten worden getraind om op hun beurt anderen met het evangelie te bereiken. Aan die strategie zal veel aandacht worden gegeven tijdens de conferentie. De voertaal is Engels, met simultaan-vertaling in het Ne derlands, Frans en Duits. Opgaven (a 35 gulden) aan bovenstaand adres. WENEN (AP) De leider van de Roemeense communistische partij, Ceausescu, heeft in een toespraak, die zaterdag is gepubliceerd, zeer duide lijk gezegd, dat hij zich zal verzetten tegen een volledige economische inte gratie van de Oosteuropese landen, waarvan hij gelooft, dat deze de soe vereiniteit van de landen zal beknot ten. Ceausescu zei dit in een lange toe spraak op een bijeenkomst van func tionarissen van de communistische partij in Constanta, waarbij hij te vens bekendmaakte, dat er binnen kort een bijeenkomst van de Comecon- de Oosteuropese Economische Orga nisatie in Roemenië zal plaatsvin den. Hij zei, dat de voortgezette onder linge afhankelijkheid in de produktie in de Oosteuropese landen niet mocht leiden tot een beperking van de nationale soevereiniteit en dat de ze op geen enkele wijze het recht mocht beknotten van de communisti sche partij van ieder land om voor zichzelf te besluiten hoe het betref fende land zich diende te ontwikke len. DRH jnlijl lensi ir d; aede an V r, jhtin Vernedert u voor de Here en Hij zal u verhogen" (Jn a 4:10). &ag Onderwerpt u aan God. Nadert tot God Reinigt uw han?UB\ zuivert uw harten. Beseft uw ellende, treurt en weent. Als /ifli^rd. gen zijn Jacobus' aansporingen geweest, om te verbrijzelen tL hoogmoed. En nu, aan het eind van deze perikoop herhaalt eens, waarmee hij is begonnen. God wederstaat de hoogmo\sen maar de nederigen geeft Hij genade. Vernedert u voor de He\. W< Vernederen wil, zoals we gezien hebben, zeggen van genadéer leven. Wij willen ons leven zelf bepalen. God is voor ons iL^ een verre, vage kennis, die we in de noodsituaties van ons leve^ m; moeten, maar die in ons gewone leven van elke dag praktischzen rol speelt. Wij denken dat we zo vrij zijn, maar beseffen niPTe we in feite slaven zijn zolang we niet leven van Gods genade. F®* We lezen vandaag: Jesaja 62:1 - 7. Bolle i bee (it J _»nd i da :sli; fete tig: frhoi ien i ibek Pre' de Iberi Van onze kerkredactie GENÈVE Twee lutherse kerken in Zuidwest-Afrika hebb gemeenschappelijke stellingnamen een scherpe'aanval gedaan apartheidspolitiek. Zij verwijten Zuid-Afrika schending vaif da rechten van de mens en eisen de onafhankelijkheid van Zuidi|ft h Afrika. Zij hebben dit gedaan in een her derlijke brief, die aan alle gemeenten gestuurd is, en in een open brief aan premier Vorster. Beide stukken gaan uit van de uitspraak van het interna tionaal gerechtehof in Den Haag van 21 juni, dat het Zuidafrikaanse be stuur over Zuidwest-Afrika onwettig is. „Wij kunnen nu niet langer zwij gen. Wij zijn verantwoordelijk voor het leven en de toekomst van ons land en zijn volk'\ heet het in de herderlijke brief. In de brief aan Vorster wordt de Zuidafrikaanse regering de schending van acht artikelen uit de verklaring van de rechten van de mens verweten. De nieuwe minister van ont wikkelingshulp dr. C. Boertien is christelijk gereformeerd, en dat niet zomaar: vijf van zijn zwagers zijn predikant in deze kerken, terwijl zijn broer prof. dr. M. Boertien van de univer siteit van Amsterdam er als Israël-predïkant aan ver bonden is. Dat vertelt een van de zwagers, ds. J. H. Velema, in De Wekker. Het feit, dat voor het eerst een christe lijke gereformeerde minister is ge worden onderstreept zijn inziens, „dat we als chr. gereformeerden vol waardige Nederlanders zijn, die mee kunnen en willen regeren". Ds. Ve lema: „Als we ons herinneren dat de Af gescheidenen destijds vervolgd wer den en nu deze zoon der Afscheiding minister is geworden, constateren we dat er veel veranderd is. In dat opzicht is 30 juni een mijlpaal. Er is overigens geen reden om ons op de borst te kloppen en te denken: we hebben het al heerlijk ver gebracht als chr. geref. kerken nog geen 1 procent van de bevolking en uit dat kleine kerkje een minister. Laten we eerlijk zijn: er kunnen ook scha duwkanten aan deze ontwikkeling zitten. Als we ons door het minister schap laten imponeren of zouden denken dat een plaats in de minis terraad het doel is, dan hebben we geestelijk de zaak slecht getaxeerd. We zouden dan verwereldlijken. En dat is geestelijke schade. Het is goed deze gevaren te signaleren opdat we ons niet blind staren op uiterlijke eer, maar ons voor ogen blijven hou den dat de vreze des Heren het be ginsel is van de ware wijsheid." Luisteren Alle kortsluitingen van nu in de gereformeerde kerken zijn volgens drs. K. Dijk in de Groninger Kerk bode hieraan toe te schrijven, dat er te weinig naar elkaar geluisterd wordt. Drs. Dijk: „Orthodoxie is niet enkel een kwestie van spreken maar niet min der een kwestie van luisteren. Som migen komen op voor de letterlijk heid van de Heilige Schrift, maar doen dat op een wijze, die ten enen male in strijd is met het abc van het evangelie. De andere kant pleit voor verdraagzaamheid en ruimte, maar gedraagt zich vaak zeer onverdraag zaam. De meer progressieven komen met allerlei publikaties, waarin nieuwe inzichten beschreven wor den, of ze verschijnen op bepaalde gemeenteavonden, waar ze proberen hun ideeën aan de man te brengen; populair-wetenschappelijk worden ons allerlei (overigens naar mijn be sef interessante) nieuwe gedachten voorgeschoteld maar het ge schiedt veelal op een wijze, die de mensen niet overtuigt of niet aan- spreekt, omdat één en ander niet grondig genoeg wordt gemotiveerd. Populair en wetenschappelijk schie ten bepaalde progressieve personen vaak tekort in de presentatie van hun opvattingen. Vooral weten schappelijk. Om een voorbeeld te noemen. Professor Kuitert publiceer de in 1968 zijn boekje „Verstaat gij wat gij leest". In 80 pagina's krijgen we daarin een verhaal over nieuw bij bel verstaan. Enige tijd later ver scheen er in de bundel „Woord en kerk" een opstel van de nog zeer jeugdige Apeldoornse hoogleraar Prof. Drs. J. P. Versteeg, waarin op wetenschappelijk hoogstaand niveau met name de gedachten van prof. Kuitert over Adam als leermodel aan de kaak worden gesteld. Tot dusver heeft Prof. Kuitert hierop niet (op hetzelfde niveau) gerea geerd. Men kan zeggen, dat er in allerlei nieuwe inizchten een juiste intuïtie verborgen ligt, maar laat men die inzichten dan ook grondig beargumenteren, anders speelt men juist de tegenpartij de wapenen toe om ten strijde te trekken. Ik meen. dat wij behoefte hebben aan een grondig gefundeerde studie van sommige progressieve theologen. Prof. Kuitert zou met name predi kanten, maar ook vele anderen een dienst bewijzen als hij een studie schreef, over Adam bijvoorbeeld en schepping en zondeval, van hetzelfde gehalte als zijn briljante dissertatie over de mensvormlgheid Gods." Gezinscommunie Is de vraag om gezinscommunie eigenlijk wel reëel, vraagt ds. M. Groenenberg in Hervormd Utrecht: „Waar kerkt men nog als gezin? Bij Rome misschien en bij de Geref. Bond, de Chr. Geref. Kerk en de Geref. Gemeenten. En juist in de kringen van de Geref. Bond wijst men deze gezinscommunie af, al komt men dan wel wat in botsing met Calvijn en onze gereformeerde vaderen. De vraag is dus eerst: is er een gezinskerkgang? Zeker niet in het allergrootste deel van onze kerk, waar .we allang in kerkdiensten, jeugddiensten, jeugdkerken en kin- derkerken zijn opgesplitst. Terecht is gezegd, dat het aanvaarden van de „gezinscommunie" van terugwer kende kracht is op de hele kerk dienst. Dan moet de hele dienst zo zijn, dat een kind er zich in betrok ken voelt. Kan dat? Ik vraag maar. Het is voor mij altijd een merk waardige zaak, dat we met ons be grip voor kinderen en jongeren, dat dan gestalte krijgt in jeugddiensten, jeugdkerken, kinderkerken, zondags scholen, de jongeren maar moeilijk vasthouden; terwijl die kerken, die daar niet aan doen, veel meer greep houden op de jeugd: de R.K. kerk (al is daar veel in beweging), de Ge ref. Bond9gemeentep, de Geref. Ge meenten. De jeugd zit daar in gewo ne diensten, uren lang en je denkt: als ze volwassen zijn zeggen ze: mij niet meer gezien! (en velen zeggen dat ook wel), maar als ze dan vol wassen zijn blijven ze trouw." Preekbeurten Tenslotte een praktische raad in Het Orgaan van de Bond van Ne derlandse Predikanten: „Op het Bondsbureau zijn gedruk te -kaarten beschikbaar met de vol gende tekst: De vergoeding voor preekbeurten ligt in vele gevallen op een te laag peil. De Bond van Nederlandse Pre dikanten acht het noodzakelijk, dat deze tenminste gelijk is aan de voor geschreven vergoeding voor een va caturebeurt in de N.H. Kerk. Deze bedraagt thans Daarnaast die nen de gemaakte reiskosten te wor den vergoed op basis van de kosten van een openbaar middel van ver voer in de eerste klasse of tegen een km-vergoeding van De reiskos ten voor de door U gevraagde dienst bedragen -,-. Gaarne zie ik een be drag van -,- tegemoet op mijn post rekening no. Wij hebben al eens vermeld, dat voor 1971 de vergoeding o.i. ƒ45,- dient te bedragen en het km-bedrag ƒ0,21. Wie het gezeur over deze za ken moe is en de vragende gemeente wil laten weten hoe het hoort kan dus op ons bureau deze kaarten aan vragen. Zij kosten 0,10 per stuk. Wie wil kan dus voor een dubbeltje op de eerste rang van de preekbeur tenvergoeding zitten. met name het recht op vrije f van beroep en van woonplaats, e.en De Ovambokavango-kerk (li leden) wordt als „zwarte" ker| schouwd. De Rijnse zendii (105.000 leden) bestaat uit veel schillende taalkundige en eti groepen. De twee kerken hebbi zer dagen besloten om samen di enigde evangelisch-lutherse kerf Zuidwest-Afrika te vormen. vatten 45 procent van de bevj van het land. De andere Reinaert do«| Heeroma. Uitgegeven dool Bakker, Den Haag; 262| prijs 30.—. Een boek voor neerlandici' anderen die de Reinaert op een mooi gedicht vonden. Di naert was dan meestal het dat door Willem gemaakt wal ook „Madocke" maakte. Prof. H ma heeft nog twee Reinaerden kundig nagespeurd, die niet leken mogen worden met die die verreweg het meest beke het populairst is. De latere twi leerdichten, maar worden meest gemeten naar de eerste Roinarr een echt dierenepos is. Door die vergelijking legden de twee la het af. Prof. Heeroma vindt d eerlijk, omdat hij ervan uitga< elk gedicht er recht op heeft g te worden overeenkomstig de 1 ling van de dichter. Zijn boel j over dichters en hun bedoel»|| schrijft hij in het voorwoord, hefili niet om de bestudering van ee^BB rair genre. 0U1 NARITA (Reuter) Ruin!' politiemannen zijn vanmorgeiP^® wond geraakt toen zij probeerdejcow een weg te banen over brar^^ barricaden, die boeren en stu<P"" hadden opgeworpen om de vj uitbreiding te verhinderen van aanleg zijnde tweede luchthave -■ Tokio. I Ongeveer duizend betogers of gen de politie met stenen en bej bommen toen deze tegen het ag ken van de dag tot de aanvalkoR ging. Ruim 170 betogers werdi,en arresteerd. Lou, De strijd ging om een stuk Uuigjg het eind van een vier kilometer^ landingsbaan. De boeren hebber zwaar tegen het verlies var£ grond en de studenten vrezen df' vliegveld voor militaire doele.n 1 gebruikt worden. j"?w De politie vocht zich een weg hu de talrijke versterkingen die cf togers op het stuk grond haddes r' bouwd. Vliegveldfunctionarisse£n. pen dat zij nu eindelijk het wertf nen voltooien. Door de talrijkénie1 monstraties zijn zij minstens eeft- op hun schema achter. I ov jd d we« kali gist. Amsterdam onbew. 23 Frankfort 31 Genève h. bew. 31 Innsbruck Kopenhagen regen 23 Locarno 27 Londen 23 Luxemburg Madrid 32 Majorca 30 München 28 Nice 27 Parijs 21 Rome 29 Wenen zw. bew. 30 !Sa i6 ;?e i 18 het 18 pem 19 Op

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2