BEDREIGT PARAATHEID Schiermonnikoog vreest groter militair lawaai Amerikaanse leger in Duitsland is slecht in vorm door J. Sloothaak Burgemeester: Ze vliegen nu al te veel over 14 JUI ZATERDAG 24 JULI 1971 Op het diascherm in de briefing-room van het kwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in (USAREUR) ziet de toekomst er dreigend uit Uit de gekleurde Oosteuropese landen wijst een dikke, pijl westwaarts, in de richting van de plaat6 van het hoofd kwartier: Heidelberg, West-Duitsland. De voorlichtingsofficier tikt nadrukkelijk op de pijl en ver telt: "De Sowjet-Unie, die binnen het raamwerk van de troepen van het Warschau-Pact werkt, beheerst een grote en krachtige mlitaire strijdmacht die op ieder moment vijande lijkheden kan beginnen in Europa. Zelfs nu zien we dat de Sowjettroepen in grootte en sterkte groeien in het grens gebied: Oost-Duitsland, Polen en Tsjechoslowakije. In Oost- Duitsland alleen hebben de Russen een troepenmacht van 20 divisies. Deze troepen tellen 300.000 man, allen goed opgeleid en goed uitgerust met zowel nucleaire als conven tionele bewapening. Bovendien hebben de andere leden van het Warschau-Pact aanzienlijke troepenmachten. Oost-Duits- land heeft 6 divisies, Polen 15, Tsjechoslowakije 10, Honga rije 6, Roemenië 9 en Bulgarije 12. Deze landen hebben ook een goed uitgeruste en goed opgeleide luchtmacht". De NAVO is het antwoord op de dreiging van die pijl, die ieder moment het IJzeren Gordijn kan passeren. „Het Amerikaanse leger in Europa is een krachtige, gepantserde gemechaniseerde en met kernwapens ondersteunde strfjd- Allemaal show. Zwart en blank gaan niet zo lief met elkaar om als de foto (links) suggereert. Zwarte soldaten mijden zoveel moge lijk de militaire clubs in de kazerne en zoeken elkaar op In plaatse lijke cafè's, waar blanken niet komen. macht, die een vitaal element is van de militaire kracht van de vrije wereld en die de hoeksteen vormt van de defensie van de NAVO-landen in Europa. De sleutel van onze bijdrage aan de NAVO, de ruggegraat van de aanwezigheid van de Verenigde Staten, is onze Amerikaanse soldaat", vervolgt de officier. „Hij is de burger-soldaat, op wie iedere Ameri kaan trots kan zijn". Deze patriottische woorden klinken hol en clichématig, want de werkelijkheid is minder fraai. Het Amerikaanse NAVO-leger, met zijn 7000 kernkoppen voor raketten en artillerie, wordt geacht, samen met andere NAVO-strljd- krachten, zeven dagen stand te kunnen houden tegen een conventionele Russische invasie. Maar tegenwoordig bestaan er ernstige twijfels of de Amerikanen daartoe nog wel in staat zijn. „Op het ogenblik is het leger in een slechtere vorm dan ooit", verklaarde een hoge officier op het USAREUR-hoofd- kwartier. „Dit leger is reeds jarenlang op een honger-rant- soen. De troepen en het geld gingen naar Vietnam, en dat doet zich nu voelen." Je hoeft geen Sherlock Holmes te zijn om op een rondreis langs Amerikaanse legerbases in West-Duitsland op te merken, dat het leger niet op volledige sterkte Is en dat bijgevolg het oorlogsmaterieel niet in per fecte staat Is. „Toen een brigade van de 1ste Infanterie Divisie laatst hierheen overgevlogen werd en haar tanks uit de dépots haalde, moesten vier van de tien tanks naar en van hun schietplaats gesleept worden", mopperde een kapitein. Uit nood zijn plannen geboren om een hele tankeenheid te laten oefenen met slechts een paar tanks of om een met accu's uitgeruste jeep alle tanks te laten starten, zodat op kostbare accu's bespaard kan worden. „Tegenwoordig is het de enige zorg van de commandanten hun uitrusting in orde te houden en dat is al moeilijk genoeg", meende een generaal „Het lijkt alsof de mannen van de Militaire Politie de enige militairen zijn die nog werk hebben". Het gebruik van verdovende middelen en een forse stij ging van de misdaad (volgens schattingen vorig jaar 24 procent hoger dan in 1969), bezorgen inderdaad de Mili taire Politie veel werk. Volgens generaal Harley Moore is dat voornamelijk te wijten aan de verouderde kazernes, die oorlogen geleden voor Duitse soldaten werden gebouwd en thans in vervallen toestand verkeren. Soms moesten de soldaten 's winters hun toevlucht nemen tot hun slaapzak ken, omdat de antieke verwarming het had begeven. Een verzoek om zeven miljoen dollar voor reparaties en ver vanging van boilers werd verleden jaar door Washington afgewezen. Maar van alle problemen, die het Amerikaanse leger in West-Duitsland plagen, is het rassenprobleem het meest explosieve en gevaarlijkste. Het leger had zich zand in de ogen gestrooid door zichzelf wijs te maken dat het een hemel op aarde was voor de zwarte soldaten. Deze droom werd wreed verstoord, toen verleden jaar rassenonlusten uitbraken in Amerikaanse legerbases in geheel West-Duits- I" DIP erwij 3 worl toelat de f 1, C "J Klc rassenmoeilijkheden, waar- t hetfte Verenigde Staten al ge- JTE. tijd worstelen, hebben de 9 mokaanse vlag naar West wat tf"1^ 9ev0M- »We9 met de ns" en „Black Power" zijn die nu ook de Amerikaan- irbarakken in Duitsland ont- ,Pak de nikkers" en „Ku lan" is het antwoord van |enpartij. Het is niet bij schel- M^ebieven. Herhaaldelijk gaan en blank met elkaar op de Het rassenprobleem heeft zulke vormen aangenomen, |t een bedreiging vormt voor raatheid van de troepen. eerste explosie van zwarte te gebeurde een jaar geleden, enheden van de 1-ste Infantè- psie op oefening waren in Ho- Een fragmentat.iegranaat door het raam van de eetzaal p, waar officieren en man- emeJen koffie zaten te drinken. 2i.2ilitairen raakten gewond. Tien in negen van hen zwart 1 gearresteerd. Volgens de mi jaanklager was de aanslag het van een samenzwering van len zwarte soldaten. islag was geen geïsoleerd ïn- want van Beieren tot Bre- ren werden Amerikaanse le- het toneel van rassenmoei- In Baumholder en Fried- jvoorbeeld trokken woedende door de straten om vernie- aan te richten en om met burgers en militairen op de gaan. In Schweiofurt storm- tvarte soldaten het politie- binnen om de vrijlating te een negersoldaat, die we- ht. irdeverstoring was gearres- Heilbronn werd in de ka- lichaam van een vermoor- gevonden. En in de militai- ;enis van Mannheim vonden ee rassenrellen en een aan- Inder ernstige vechtpartijen tussen zwarte gevangenen en blan ken plaats. Eén van de ernstigste incidenten deed zich begin dit jaar voor in IHa- nau, nabij Frankfurt. Een zwarte soldaat werd er in één van de barak ken gevonden met ingeslagen sche del. Een blanke soldaat is van de moord beschuldigd. Korte tijd later werd een blanke soldaat uit het raam op de derde verdieping zijn dood ingeduwd. Twee zwarten wer den gearresteerd. Met tegenzin moest het Ameri kaanse leger erkennen, dat het in derdaad een rassenprobleem heeft. En .dat terwijl het altijd beschouwd werd als een hemel op aarde voor de zwarte Amerikaan. Want wat betreft de verbetering van de rassenbetrek- kingen heeft het leger steeds voorop gelopen. Sinds in 1948, op bevel van Harry Truman, de Amerikaanse strijdkrachten geïntegreerd werden, hebben zwarte en blanke militairen gepocht dat ze vreedzaam met elkaar konden werken en samen konden le ven. Het leger beweerde (terecht), dat het aan zwarten meer kansen gaf dan de burgermaatschappij. De rassenrellen in Duitsland maakten genoeg lawaai om Washing ton te alarmeren. Het Pentagon stuurde enkele kopstukken op onder zoek uit. Ze kwamen verbaasd terug. „We hadden niet verwacht dergelijke acute frustraties en zulke vlammen de woede onder de zwarten te zullen vinden", rapporteerden zij. „Zij ver telden ons verbolgen, dat er geen re den was te vechten in een leger van blanken en in een oorlog van de blanken. Zij zeiden dat ze thuis in de Verenigde Staten behoorden te zijn: New York, Chicago, Atlanta, Detroit, Jacksonville, waar zij een bevrij- dingsstrijd konden voeren om hun zwarte broeders en zusters te bévrij- den van de smerige, stinkende, krioelende ghetto's en van alle vor men van raciale kwezelarij en on derdrukking". Met verbazing werd geconstateerd, dat er zelfs zwarte soldaten waren, die ze gewoon niet konden bereiken. Dat was o.a. het geval met de georganiseerde Unsatis fied Black Soldiers. Eens te meer bleek, dat een bevel alleen niet voldoende is om een in grijpende gebeurtenis als volledige integratie te bewerkstelligen. Daar voor is het probleem te ingewikkeld en te gevoelig. Aanvankelijk nam de zwarte sol daat er genoegen mee al zijn energie in te zetten om te bewijzen dat de door God gegeven superioriteit van de blanken en de natuurlijke min derwaardigheid van de negers een kwaadwillige mythe is. Zijn minder waardigheidscomplex wordt tegen woordig echter verdrongen door ras- sentrots. „De negersoldaat verschilt van zijn voorganger van tien jaar geleden", bevestigde de Amerikaanse minister voor het leger, Stanley Re- sor. „Voorheen beantwoordde hij da den van raciale discriminiatie alleen met harder werken en lijdzaamheid. Tegenwoordig zal hij veel eerder zijn grieven bekend maken". Uit gesprekken met zwarte solda ten 'blijkt, dat zij een lange lijst met klachten hebben. Zwarten zouden niet zo snel in aanmerking komen voor bevordering. Zwarten zouden eerder en zwaardere straffen krijgen. Zwarten zouden de vervelendste kar weitjes moeten opknappen. Zwarten zouden gedwongen worden 'blanken te worden en hun eigen identiteit zou hen worden ontzegd. Aan de andere kant menen blanke racisten dat de „niikkers" te veel praatjes hebben gekregen. Gezonder denkende blanken zeggen dat de zwarte rassentrots de zwarte solda ten zo agressief heeft gemaakt, dat blanken bang zijn om dicht in hun buurt te komen. „Je kunt hier jezelf niet zijn", klaagt een zwarte militair, die met een verveeld gezicht het muzikale bombardement van een country-and- western-bandje in één van de mili taire clubs in een kazerne in Geln- hausen ondergaat. Soulmuziek wordt er volgens negers, zelden gehoord. „De blanke deelt de lakens uit en schrijft de wet voor. En de wet zegt, dat een zwarte, die geen Oom Tom met een bruine neus is, een gevaar voor het systeem is. Daarom moet je meedoen en het aardige zwartje spe len, of anders belandt je snel achter de tralies". Hij zit alleen achter een tafeltje de tijd met kleine teugen bier weg te dringen. Een gesprek met een blanke kan er bij al die ellende nog wel bij. In de club trekken alleen enkele negers met blanken op. De rest klon tert bij elkaar, blank bij blank en zwart bij zwart. Ook wanneer de sol daten de kazernepoort uitgaan, naar Gelnhausen ^elf, gaan ze meestal ge scheiden. In het plaatsje is niet veel te beleven. Er wonen. 8000 Duitsers tegen 3000 Amerikanen. Het gevolg is dat er niet veel ouders zijn, die hun dochters 's avonds op straat laten en dat het er wemelt van de'bars. Maar niet iri alle bars zijn Ameri kanen welkom. Blank en zwart gaan ook naar yerschillende cafés. Negers zijn niet populair bij de plaatselijke bevoking en als zij, gekleed in bonte Afro-amerikaanse kleding, gezamen lijk door het dorp lopen, maken zij op de Duitsers een angstaanjagende indruk. „Ze zijn ervan overtuigd, dat iedere zwarte een mes draagt", zegt een zwarte soldaat. Het leger is onder de meeste zwar te dienstplichtigen, op z'n zachtst ge zegd, niet populair. Het is in hun ogen een blank onderdrukkingsin strument. Vooral de oorlog in Viet nam zien ze „als een blanke oorlog, waarin het merendeel van hen die vechten en van hen die sterven zwart is". Sommigen zeggen blij te zijn dat het leger hen opleidt tot „goeie doders", zodat ze van nut kunnen zijn voor de zwarte revolutie in de Verenigde Staten. Er zijn er zelfs, die pochen wapens gestolen te hebben voor „de broeders in de re volutie thuis", maar commandanten ontkennen dat er op grote schaal wa pens verdwijnen naar buiten de ka zerne. De meningen onder de zwarten over geweld zijn verdeeld. Sommigen zweren bij geweldloosheid, anderen bij een gewelddadige revolutie. „We weten dat geweld zin heeft, omdat we gezien hebben hoe Ford op onze Detroit-toestand reageerde met ba nen. We hoeven niet meer bang te zijn voor de tanks van de blanken, omdat Charlie (de Viet Cong) ons be wezen heeft hoe effectief sabotage kan zijn", zegt een van hen strijdlus tig. Als je de zwarten naar hun. klach ten vraagt, krijg je een veelheid van grieven te horen, die allemaal neer komen op één begrip: rassendiscrimi natie. Net zoals in de burgermaat schappij doet die zich in het leger in duizend-en-een gedaanten voor. De negers klagen dat zij het grootste ge deelte van het vervelende werk krij gen te doen. „Wij hebben altijd pi ket, wacht of politiedienst", zegt één van hen. „En de blanke krijgt een of ander gemakkelijk kantoorbaantje". ,.Bel de lui van de politiedienst maar eens", valt een. ander hem bij, „en je zult negen broeders krijgen tegen één blanke. En die blanke heeft nog de leiding ook". Anderen zeggen dat het werk wel mee zou vallen, als ze maar als ge wone mensen behandeld werden en als ze niet zo dikwijls vernederd werden door hun blanke landgeno ten. Maar er zijn niet veel officiële klachten over dergelijke discrimina tie, merk ik op tegen een zwarte of ficier. „Dat wil niet zeggen, dat het niet gebeurt", glimlacht hij over dit onbegrip. „We zitten in deze kamer en als U tegen mij zegt: „vuile nik ker", dan blijft dat in deze kamer. Ik kan geen klacht indienen, want ik kan niets bewijzen. U zal immers ontkennen. Ik kan j er ook een klap in het gezicht voor geven, maar dan draai ik de bak in, omdat u een klacht indient". „Er kan op zoveel verborgen ma nieren gediscrimineerd worden. Als ik ergens iets bestel, dan kunnen ze extra lang wachten, voordat ze mijn soep opdienen. Of ik krijg koffie met een voetbad. Is het opzet of niet? Het is niet te bewijzen. Maar je voelt het wel aan hun houding. Je hebt echter geen bewijzen", vertelt de officier. Sommige blanken noemen dit overgevoeligheid van de negers en dat kan best waar zijn, maar drie eeuwen uitbuiting hebben de negers nu eenmaal argwanend gemaakt. Een zwarte soldaat vertelt over een blan ke sergeant, die geld ophaalde voor bloemen, toen een familielid van een blanke militair was overleden. „Niet lang daarna kwamen er twee overlij- densgevallen voor in de families van twee zwarte soldaten, maar de ser geant deed niets". Ook over discriminatie bij het ver lenen van avondpermissie wordt ge klaagd door de negers. „Laat een broeder eens permissie vragen om 's avonds uit de kazerne te mogen en het enige wat hij krijgt, zijn vragen over wat hij dan wel wil gaan doen. Het l^an iets zijn waarover je niet wilt praten, maar de sergeant denkt dat een zwarte geen persoonlijk le ven heeft". Haardracht is eveneens een heet hangijzer. Hoewel het leger beperkte Afro-kapsels heeft toegestaan, wordt het geheel ter beoordeling aan de commandant overgelaten. En in de ogen van de meeste commandanten van de oude stempel is een dergelijk kapsel een uiting van gevaarlijk zwart militantisme. De zwarte sol daat. die zijn kapsel op de maximaal toegestane lengte draagt, kenmerkt zich in de ogen van zijn commandant als een „extremist" of een „herrie schopper" en zal dan ook als zodanig behandeld worden. Dat 't leger een volledig geïnte greerde maatschappij het dichtst be naderd, is een uitspraak, die alleen maar op gaat tijdens de diensturen. Als het werk afgelopen is, vallen de militairen in twee grote groepen uit een: een zwarte en een blanke. Commandanten, die in Vietnam hadden gevochten, vertelden me. dat als ze met hun troepen op patrouille of aan het front waren, de samen werking voortreffelijk was. Maar zo dra de soldaten de gelegenheid kre gen zich te ontspannen, begonnen de moeilijkheden. „Het is een luxe-pro bleem", verklaarde een luitenant-ko lonel. Zolang echter de troepen van het Warschau-Pact niet West-Europa binnen vallen, zal het Amerikaanse leger zich met veel vrije tijd moeten behelpen, zeker nu er steeds minder geld uit Washington komt en er bij gevolg minder oefeningen kunnen worden gehouden. Blank en zwart heeft zodoende royaal de tijd zich aan elkaar te er geren. „Ik heb nooit iets tegen ze gehad, totdat ik in dienst was", liet een blanke militair zich ontvallen. Andere blanken vragen zich luidop af waarom, als er lawaai gemaakt wordt in de mess, dat meestal af komstig is van een zwarte. Weer an deren, die probeerden vriendschap te sluiten, zijn verbitterd omdat hen verteld was „op te donderen". Vele blanken kunnen er ook geen enkel begrip voor opbrengen, dat zwarten altijd solidair zijn met hun „broe ders" op het bioscoopdoek. Niet iedere neger in uniform is' een opposant. In tegendeel, de grootste groep voelt wel voor het „systeem", hoewel het in hun ogen lang niet perfect is en hoewel ze steeds minder geduld met discriminatie hebben. De kleine garde extremisten heeft in elk geval succes gehad met haar pogin gen de anderen ervan te doordrin gen, dat ook zij zwart zijn en dat solidariteit het parool is. Vooral op hoger niveau, bij jonge zwarte officieren, is een tweestrijd tussen loyaal zijn aan het systeem en loyaliteit jegens hun broeders soms duidelijk waarneembaar. Daarom doen zij hun uiterste best, de rassen discriminatie in het Amerikaanse le ger zo snel en zo volledig mogelijk te laten verdwijnen, zodat rassentrots een militaire carrière niet meer in de weg staat. Maar om rassendiscrimi natie te bestrijden is het noodzake lijk te erkennen, dat er rassendiscri minatie bestaat. En daarmee hebben commandanten nog wel eens moeite. artikel uit een aerle van artikel: „Alle iongelul die In dienst komen, sehllnen er- te rebelleren", moppert een er ichii Schiermonnikoog leren insen fietsen. Anderen S op de fiets nadat ze iet zo'n vehikel hebben n. En dat allemaal om- eiland van de schiere en één zwaar taboe Iwaai. Alleen op Vlie- Schiermonnikoog mo- fen auto's rijden, enkele ie bussen en taxi's uit- erd. Dat taboe wordt genlijk iedereen geëer- Er is echter één uit- ng. De militaire lucht- verstoort dagelijks de fe op de eilanden zo ere wordt gehouden chiermonnikoog vreest de militairen er straks schepje op zullen de aanleg van reinen in de droog- Lauwerszee. die schietterremen er n hoeverre zullen de eningen en de oefen- lucht dan gecombi- >rden. Dan zal het heie de rust gedaan zijn. Ze üer nu al veel te veel igt burgemeester K. Oos- met een wat hulpeloze i zijn handen, nonnikoog staat aan de met argwaan, aan de ant ook wel met enthou- ian te zien wat ze daar indere kant van het wad lekokstoven zijn. De Lau- als recreatiegebied-in ziet men allerminst als concurrent, maar veel meer als een aanvulling op de eigen recreatieve mogelijkheden. De Schiermonnikogers verwach ten een wisselwerking tussen de eiland-recreatie en de recreatie op het vaste land. Reeds nu be gint dat tot uiting te komen. Het meest oostelijke waddeneiland blijkt als een magneet te werken op de recreanten die met zeil- en motorjachten de voormalige Lau- werszee al in bezit hebben geno men. Het gevolg is dat Schiermonnik oog thans het eerste waddeneiland met een jachthaven te. De capaci- tei^ bedraagt thans nog zo'n vijf tig boten, maar de tweede fase zal wel snel moeten worden uit gevoerd, want nu al liggen er vaak veel meer boten dan officieel ei genlijk kan. Men streeft naar een capaciteit van zo'n 120 boten. Burgemeester Oosterhuis vindt dat allemaal overigens niet zo'n won der. „De schoonheid van Schier monnikoog is niet te overtreffen. Daarom zijn we ook nooit bang geweest voor de Lauwerszee", zegt hij, niet zonder enig chauvi nisme. Hoe dan ook, duidelijk is in elk geval dat de drooglegging van de Lauwerszee een veel grotere re creatieve betekenis heeft dan de Lauwerszee sec. Men kan er de Lauwerszee-recreatie gaan combi neren met recreatie op het wad en de bekoring van de eiland-re creatie. Daarom wil Schiermonnik oog ook niets weten van een vaste De spiksplinternieuwe jachtha ven van Schiermonnikoog is een zogenaamde getijhaven. De jach ten kunnen er alleen bij hoog wa ter in en uit varen. verbinding, zoals een eventuele dam naar Ameland. „Rustig houen zo. De bekoring van de waddeneilanden is juist het feit dat ze eilanden zijn. De boot reis op zich is al een belevenis en overigens zdu het hier ook gauw met de zo veel geprezen rust af gelopen zijn". Burgemeester Oosterhuis heeft een beetje de stille hoop dat die militaire verstoring van de rust misschien nog wel zal overwaaien. Hij baseert die hoop op de eis van de provincie Groningen dat de militairen de Lauwerszee moe ten laten schieten als er een oefen terrein in Westerwolde mocht ko men. Overigens is de heer Oos terhuls fideel genoeg om dit de Westerwolders niet toe te wensen. „Ik ben zeventien jaar ambte naar van Vlagtwedde geweest en daardoor ken ik het gebied. Er is een uniek recreatie-gebied van te maken. Ze kunnen dan wel zeg gen dat zo'n oefenterrein de re creatie zal bevorderen, maar ik geloof daar niet in. Ga maar eens op de Veluwe kijken naar al dat prikkeldraad. Er zou misschien een klein strookje overblijven voor toe risten". Overigens vindt de heer Ooster huis dat de provincie Groningen het er zelf ook wel erg bij heeft laten zitten. De provinciale bestuurderen hebben niets gedaan zo vindt hij om de recreatie-mogelijk heden in ditzelfde Westerwolde uit te buiten. Ook van het armoedige Westerkwartier (waar de heer Oos- terhuis is geboren en getogen) zou veel meer te maken zijn. De heer Oosterhuis staat daar om ook allerminst aan de kant van een aantal inwoners van Schiermonnikoog die voor aanslui ting van het ellënd bij Groningen pleiten, omdat er op Schiermonnik oog veel meer Groningers dan Friezen komen. „Sommige eilandbewoners den ken dat Groningen omdat het zo weinig recreatiegrond heeft Schiermonnikoog als een kostbare edelsteen zou koesteren. Ik ge loof daar echter niet zo hard in. Laat Groningen eerst maar eens wat doen aan de eigen gebieden die zich dan nog wel voor recre atie lenen". Volgens burgemeester Ooster huis is de verstandhouding van Friesland met Schiermonnikoog uitstekend. Goede wil alleen is echter niet voldoende, er is steeds meer geld nodig. Schiermonnik- oogs burgemeester verwacht dan ook dat In navolging van Texel volgend jaar toeristenbelasting moet worden geheven, een kwartje per nacht per toerist. „U moet niet vergeten dat we voorzieningen moeten treffen voor een toeristen bevolking die tien keer zo groot is als onze eigen eilandbevolking. Er wonen hier achthonderd men sen, in het seizoen komen er acht duizend vakantiegangers. De dag jesmensen vergeet ik dan maar even". Onder meer de wegen en paden moeten ook af ie er dan nog zo weinig autoverkeer berekënd zijn op deze grote toevloed, de Burgemeester K. Oosterhuis rustig houen zo jachthaven moet worden bekostigd en Schiermonnikoog wil ook een zwembad. Dat mag wat paradoxaal klinken voor een eiland dat aan alle kanten omringd is door de zee, maar dit zwembad is bedoeld voor de slechte dagen. Het is niet altijd mogelijk In zee te zwem men. Verder moeten allerlei ge meentelijke diensten (reiniging. brandweer) volledig berekend zijn op de topdrukte in het seizoen. Een nieuwe voorziening die Schiermonnikoog over enkele we ken wacht Is de aansluiting als eerste waddeneiland, op aardgas. „Ook 's winters Is het hier druk. Met de kerst zijn er evenveel toe risten als in de zomer. Dat zal nog wel toenemen nu aardgas verwarming mogelijk wordt". Om te voorkomen dat de toe komst van Schiermonnikoog op het spel wordt gezet door de militaire plannen, hebben de eilandbewo ners alle paden bewandeld die er te bewandelen waren. Nogal te leurgesteld Is burgemeester Oos terhuis over de gemeente Ulrum en Oostdongeradeel (die de Lau werszee te verdelen krijgen), die Schiermonnikoog volgens hem niet zijn bij gevallen door ook hun. stem te verheffen. Voor Schiermonnikoog dreigt niet alleen de verstoring van de rust door de militaire schieterij, maar het oostelijk deel van het wad zal bovendien door rondvlie gende kogels in de gevarenzone komen te liggen. Of die kogels tot Schiermonnikoog zelf zullen ko men is nog niet duidelijk, omdat niet bekend is met welke wapens zal worden geoefend. Wel zal het wad door de kogels worden be streken. Daardoor wordt de door vaart van boten uit het oosten (Delfzijl en Duitsland) ernstig be lemmerd en deels onmogelijk ge maakt. Ook kan er een gevaar lijke situatie ontstaan. „Stel V eens voor dat er één of meer boten vast komen te zitten bij laag wa ter, zodat men niet meer weg kan komen, juist voordat er schiet oefeningen beginnen?" zegt burge meester Oosterhuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9