VERNIETIGEND OORDEEL SUENENS R.K. GRONDWET 1 Ceylon herstelt zondag in ere Normen tegemoetkoming studiekosten bepaald Oucl-minister Klompé Uwprobleei minister van staat is ^et TWEEDE TEGEN PROCES KUENG onze.... BEROEPINGSWERK Te slecht voor verbetering Mensenoffer Nieuw-Guinea afgelast COMMENTAAR Stella Maris Wilson Pers en omroep vragen samen om maatregelen IJsselmeervissers vragen opheffing van kuilverbod Em woord voor vandaag NOS besluit tot meer openheid en openbaarheid Geen vervolging om „sabotageniimmer" NED. HERV. KERK Afschend: van UithuizermedenG. J. Tijsseling, ber. te Sliedrecht; van Weesp: C. J. van der Broek, ber. te Vinkeveen; van Ouwsterhaule: T. J. Drent, ber. te Oosterhout-Ressen. Magnetiseren (6) Het is gewoon godslastering, onze H. Jezus de „grote meester" te noe men in verband met een tak van het occultisme. De Farizeeën zeiden ook zoiets in die zin. Dat was zonde tegen de Heilige Geest, een zonde <Jie onvergeeflijk is. Magnetisme is duivels, dat is de zékerheid van tal van Gods kinderen. Men zegt dat veel magnetiseurs spiritist zijn en ook dat velen van de inkomsten leven die hun praktijken opleveren. A. D. Dijkhuizen SCHEVENINGEN De echte waarheid In uw artikel over het geheim zinnige blad „The Plain Truth" staat nogal wat onzin, die „men" weer van „men" gehoord heeft. Het blad is helemaal niet geheimzinnig. Ik lees het al zeer lang en ieder kan het gratis krijgen. Er wordt steeds gewaarschuwd tegen de Wereldraad van Kerken, die geheel onder invloed staat van de Russisch-communistische zg. or thodoxe kerkleiders en het blad ageert sterk tegen verdovende mid delen, hippie-communes en revolu tionaire studenten. Het blad wordt gelezen door mil joenen leden van bijbelgetrouwe •kerken en gemeentes in heel de wereld. In Nederland bestaat al 22 jaar ook nog het maandblad „Een Nieuw Geluid" waarin vaak over dezelfde onderwerpen wordt ge schreven. Dit blad kan men even eens gratis ontvangen. Ook hiervan worden de kosten niet betaald door de Amerikaanse geheime dienst maar van vrije giften. ROTTERDAM J. A. Vis BRUSSEL Volgens kardi naal Suenens is het reeds ge amendeerde ontwerp-grondwet voor de rooms-katholieke kerk zo slecht, dat het niet de moeite loont te proberen er verbetering in aan te brengen. Hij geeft dit vernietigend oordeel in een ge sprek met een Amerikaanse journalist. De Belgische kardinaal acht het verder een open vraag, of het moge lijk is zo'n kerkelijke grondwet op te stellen, te verstaan dan als een refe rentiekader voor wetten in de toe komst, zoals het ontwerp wil zijn. Het gevaar is volgens hem groot, dat zo'n wet tot een dogma wordt. De kerk heeft in 'haar tweeduizend jaar geschiedenis nooit de behoefte gehad, zich in juridische termen vast te leggen. Trouwens, zij heeft een grondwet, die van alle tijden geldig is: het evangelie. Men kan niet ge noeg beklemtonen, dat de kerk niet gegrondvest is op een wet. maar op het Woord van God, waaraan het ekr- kelijk leergezag onderworpen is- Het is niet genoeg, hier en daar de bijbel aan te halen, en dat gebeurt in dit ontwerp nog niet eens dikwijls. Kardinaal Suenens De kardinaal vreest, dat een, grond wet nieuwe ontwikkelingen zal frus treren. Zaken, die nog volop in dis cussie zijn, worden voortijdig vastge- Ongewenst Zoals de dagbladen reeds meldden, zijn op het Spaanse vakantie-eiland Ibiza honderden hippies na een veldslag met de politie bezig zich in te schepen voor een overhaast ver trek, nu met bestemming Amsterdam. Een feit, waar we niet bepaald van gecharmeerd zijn. Wat kunnen we an ders verwachten dan dat ze ook bij ons de boel weer onveilig maken en op een onzedelijke manier de beest uit hangen? Het is daarom zeer bevreemdend, dat n.b. een woordvoerder van de Amsterdamse politie (die toch ervarin gen genoeg met deze lieden moet heb ben), gezegd heeft dat er voor hen in het Vondelpark nog ruimte genoeg is, m.a.w.: laat ze gerust komen! Het ware m.i. beter, hen de toegang tot ons land te ontzeggen of, mochten ze inmiddels reeds gearriveerd zijn, hen zonder pardon als ongewenste gasten onmiddellijk over de grens te zetten. A. van Dommelen KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen Van een verslaggever DEN HAAG Voor het stu diejaar 1971-'72 zijn voor de te gemoetkoming in de studiekos ten van leerlingen van het voort gezet onderwijs de normen vast gesteld. De regeling geldt voor leerlingen van dagscholen voor alle voortgezet onderwijs met uitzondering van het hoger be roepsonderwijs. De maxima van de tegemoetkoming voor thuiswonende leerlingen is ge steld op ƒ200,- voor boeken en leer middelen en ƒ480,- voor reiskosten. De financiële draagkracht van de ouders is basis voor eventuele toe kenning van een tegemoetkoming. MAXIMA Dé maxima kunnen worden toege kend aan ouders, die in 1970 een be lastbaar inkomen hadden van 9.400,- en die één kind hadden, dat geheel tenlaste van hen kwam. De leerlingen, die eerder een tege moetkoming kregen volgens de nor men voor toekenning van rijksstudie toelagen zien hun verkregen rechten niet aangetast. Nieuw is voorts, dat de fysiotherapiestuderenden voor het eerst ook een tegemoetkoming in de studiekosten kunnen aanvragen. In totaal zijn er dit jaar meer dan 275.000 aanvragen bij het ministerie binnengekomen, waarvan de meeste voor 1 Oktober van dit jaar zullen zijn afgehandeld. Vorig jaar werd op bijna een kwart miljoen aanvragen beslist. COLOMBO Volgende maand heeft Ceylon voor het eerst weer een vrije zondag Vijf jaar geleden schakelde men over naar de boeddhistische kalender. De regering van Ceylon heeft nu besloten de vrije zondag weer in te voeren, omdat anders de economie te veel te lijden heeft. De christenen kregen de afgelopen jaren zondags twee uur vrij om naar de kerk te gaan. Daarvan konden 152.000 aanvragen met een bijdrage worden gehono reerd. De tegemoetkomingen worden in twee gelijke termijnen betaald. De eerste geschiedt sedert half juli, de tweede volgt in januari '72. REISKOSTEN De regeling tegemoetkoming stu diekosten voorziet in een reiskosten vergoeding als de afstand tussen de woonplaats en de plaats, waar de school staat, meer dan acht kilometer bedraagt: voor elke kilometer meer kan maximaal 16.worden ver goed. Naast de financiële draagkracht van de ouders is er 'n geschiktheids- norm. De leerling moet zijn bevor derd naar een volgende klas of voor het eerst zijn toegelaten. Deze norm geldt weer niet voor leerlingen, die nog leerplichtig zijn. Zijn de meeste aanvragen al bin nen, tot 6 september kunnen nog aan vragen ingediend worden door ouders van leerlingen, die voor het eerst een tegemoetkoming aanvragen. PORT MORESBY Het mensen offer, dat aanhangers van de cargo- eultus in Australisch Nieuw-Guinea hadden aangekondigd, is niet doorge gaan. Zesduizend mensen hadden zich verzameld bij de berg Taroe. waar drie mensen geofferd zouden worden om de goden ertoe te bengen de Pa poea's te doen delen in de rijkdom van de blanken. De leiders riepen hen echter op, de cultussteen, die op de 1200 meter hoge berg was opge richt naar het aan de voet gelegen dorpje Yangoroe te dragen. De steen werd van man tot man in het dorp gebracht. Daarna kregen de mensen het parool om, naar hun dorpen terug te keren. Daar zouden de goden de volgende zondag de „cargo" (de goe deren van de blanke man) brengen. Dat de „Stella Maris" zijn lading niet ergens op de Noordzee of de Atlantische Oceaan zal lossen maar terugkeert naar Rotterdam, is na tuurlijk een mooi succesje niet in de laatste plaats voor de directie van de Akzo zelf. Ieder die de waarheid bewijst van het „beter ten hal ve gekeerd dan ten hele gedwaald" verdient op een of andere manier wel lof en er is dus geen enkele reden om voor de Akzo-directie een uit zondering te maken. Maar even duidelijk is, dat de hele Stella Maris-affaire niet meer geweest is dan één in cident, dat toevallig goed is afgelopen; waar schijnlijk dankzij de publiciteit, die aan deze zaak gegeven is. Wie zal ooit een betrouwbare schatting kunnen maken van de grote hoeveel heden rommel die jaarlijks wél in de zeeën en Harold Wilson moet zich in de meest vreem de bochten wringen om duidelijk te maken dat hij geen opportunist is. Vorig jaar, toen hij nog premier was, probeerde hij uit alle macht Enge land in de EEG te krijgen. Nu dat op het punt staat te gebeuren, is hij er tegen. Wilson hoopt daarmee de eenheid in zijn partij te herstellen en zelf partijleider te blijven. De manier waar- oceanen terecht komen, zonder dat er een haan naar kraait? Daarom ook moet onverkort de conclusie ge handhaafd blijven van het commentaar dat in een vroeger, nog wat dreigender stadium aan deze Stella Maris-affaire is gewijd, namelijk dat er deugdelijke internationale afspraken moeten komen om het euvel van de vuilstorting te be strijden, te controleren en te voorkomen dat laatste onder andere door het schappen van mo gelijkheden bij de bedrijven zelf om deze afval op een veilige manier af te breken. Dat die laatste mogelijkheid er is, wordt eveneens door de Stella Maris-affaire bewezen. Voor de andere mogelijkheden (controle en voorkoming) zullen de regeringen hun politieke wil moeten tonen. Hoe vervelend misschien ook voor het zeer menselijk gevoel voor romantiek: de zee hoort niet meer zo vrij te zijn. op hij dat doet, brengt maar weinig handen op elkaar. Het is bovendien de vraag of hij zal slagen. De meerderheid van zijn partijleden en de meerder heid van het Britse volk zijn tegen toetreding om uiteenlopende redenen. Maar er zijn aanwijzin gen dat <Je publieke opinie van mening veran dert. Wilson zou zich wel eens kunnen verreke nen. Dat heeft hij eerder gedaan. legd. Hij noemde met name de ver houding tussen paus en bisschoppen, de figuur van de plaatselijke kerk, de taak van de bisschoppensynode, de plaats van het kardinaalscollege bij de pausverkiezing, de medeverant woordelijkheid van de leken. Het huidige ontwerp beantwoordt volgens kardinaal Suenens niet aan de geest, en zelfs niet aan de letter van het tweede Vaticaans concilie. Veel citaten van dit conoilie zijn on volledig. Het absolute monarchische karakter van het pauselijk gezag wordt maximaal vergroot, terwijl de collegialiteit der bisschoppen en de medeverantwoordelijkheid van pries-, tets en leken maximaal verkleind wordt. Voor het gesprek met de an dere kerken betekent het ontwerp ook een duidelijke stap terug, in ver gelijking met het conciliedecreet over het oecumenisme. Geen inspraak Wanneer dit ontwerp tot wet ver heven zou worden, behoeft men zich over de ontvangst geen illusies te maken. De anti-institutionele tendens in de kerk zou alleen maar sterker worden. Vandaag kan een grondwet niet meer opgelegd worden, zonder dat ieder niet eerst, direct of indirect, mogelijkheid van inspraak heeft ge had. De kardinaal laakte vooral een uitlating van kardinaal Felici, voor zitter van de commissie die 'het ont werp heeft opgesteld, in de Osserva- tore Romano, dat er helemaal geen overleg over deze grondwet nodig is, omdat de paus er soeverein over kan beslissen. Ook de inspraakmogelijkheid voor de bisschoppen vond kardinaal Sue nens beslist onvoldoende. Zij hebben tot 1 september de gelegenheid om hun op- of aanmerkingen in te stu ren. De tijd onbreekt voor een serieus onderzoek, voor collegiale discussie en voor de mogelijkheid om advies te vragen aan deskundigen. Brief aan minister Van een verslaggever AMSTERDAM De besturen vah •de NOS en de Nederlandse Dagblad Pers hebben in een gezamenlijke brief aan minister Engels om finan ciële maatregelen op korte termijn gevraagd. Zij vragen om een spoedige ver hoogde bijdrage uit de opbrengsten van de etherreclame voor de dagbla den en om een spoedige wijziging van de wet op de omroepbijdragen, zoda nig dat de omroep haar taak kan blijven vervullen". De verhoogde uitkering aan de dag bladen zal volgens beide organisaties een bepaald percentage uit de op brengst van de etherreclame moeten zijn. De uitkering moet zolang voort duren tot de situatie bij de kranten zodanig verbeterd is dat deze een be leid op lange termijn kunnen voeren. In de brief aan de minister noemen de besturen als gemeenschappelijke uitgangspunten onder meer dat pers en omroep het van principieel belang achten dat beide media pluriform blijven en dat een gezamenlijk beleid op langere termijn mogelijk is, zodat beider taken zo goed mogelijk uitge voerd kunnen worden. Daartoe wordt een gezamenlijk overlegorgaan inge steld. Van een onzer verslaggevers URK De Algemene Vereniging Van IJsselmeervissers heeft gistern in een telegram de ministerraad ver zocht het kuilverbod op te heffen. Opgemerkt wordt dat nu de afgelo pen week „wel degelijk is aange toond" dat er paling in het IJssel- meer zit, duidelijk is dat de beroeps vissers met de bestaande vistuigen niet in staat zijn paling te vangen. Aan minister Lardinois van land bouw en visserij is bovendien een brief gestuurd, waarin het standpunt van de vereniging wordt toegelicht. De voorzitter van de vereniging, de heer T. Pasterkamp, verklaarde giste ren „alles te willen doen" om de reefhten van de palingvissers veilig te stéllen. Burgemeester K. Bossenbroek van Urk meent dat de rechtsgeldigheid van het kuilverbod wellicht aan de rechter zal moeten worden voorge legd. Eventueel zou de Algemene Vereniging van IJsselmeervissers een kort geding tegen de staat kunnen aanspannen. DOKKUM De 29-jarige me vrouw Tai Poo-Blom is op rijksweg 43 tussen Bolsward en de Afsluitdijk omgekomen toen zij in een bocht de macht over het stuur verloor en met haar auto in een bermsloot reed. Zij raakte onder de a-uto en verdronk; haar man en vierjarig kind bleven ongedeerd. GEREF. KERKEN Afscheid: van Treebeek: J. Baaijens, ber. te Kampen. Intrede: te Zwartebroek: W. D. Omta uit Daarle; te Leeuwarden-W. J. Vlaardingerbroek uit Ermelo; te Tienhoven: N. van Haeringen, em. pred. te Veenhuizen voor geest. verz. in de inrichtingen van het ministerie van justitie, Norgerhaven en Assen. Aangenomen: naar Warffum: H. Hoekzema te Koog a.d. Zaan, die be dankte eoqr Oude Pekela. Beroepbaar: per 1 sept.: H. G. Boswijk, voorheen pred. te Paramari bo. Tot 1 sept, is hij bereid 's zondags 'de kerken te dienen. Zijn adres tot 1 aug.: Torenlaan 64, Laren. Daarna: Nettelhorst 4, Lochem. (tel. 05737 - 201). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Wormerveer: C. van der Klis, kand. te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Alblasserdam: F. Mallan te Gouda. STAVEREN Tengevolge van hooibroei is een schuur met hooi van veehouder T. de Vries afgebrand. De schade wordt geraamd op anderhalve ton. Het woonhuis kon behouden worden. Wij zijn dus gezanten van Christus, alsof God door onze n vermaande; in naam van Christus vragen wij u: laat mi verzöeneti" (2 Cor. 5:20). Een gezant is een vertegenwoordiger van een vorst, van een hoofd. Die vorst of dat staatshoofd geeft hem volmachten i hem te handelen, te spreken. Paulus noemt zich een gezant Vorst der vorsten, van Here der herenWat hij zegt, zegt mens Hem. Wat hij te zeggen heeft zijn slechts énkele woorden, maar var me bètekenis. In die wóórden ligt de.gefiele toekomst van d besloten, zij geven hem hoop en toekomst. Dit is de boodschapLaat u met God verzoenen. Het is he wat voor. de méns belangrijk is. De verzoening met God. De ring. Het zich omkeren van de wereld en het gezicht wende 1 Hem, die de mens geschapen heeft naar Zijn beeld. Nog dringt de boodschap van gezant Paulus door in deze Laat u met God verzoenen. Richt heel 'uw leven op Hem. Li in v tie, het tcrui scho dalii 1711 in 1£ T.e kleii ook ;Imrr daal in 1 in 1 dalii We lezen vandaag Jesaja 61:1-6. We lezen morgen Jesaja 617-11 Van onze parlépientsredactie DEN HAAG De regering heeft gisteren oud-minister Klompé van erm voorgedragen om benoemd te worden tot mi nister van staat wegens haar uit zonderlijke verdiensten. Mejuf frouw Klompé is hiermee de zelfde eer bewezen als destijds dr. Beel, de huidige vice-voorzit- ter van de Raad van State en de oud-PvdA-leider dr. W. Drees. Mejuffrouw Klompé was overigens niet de enige oud-minister diie het nieuwe kabinet met de nodige eer heeft omringd. Alle oud-ministers werden gisteren voorgedragen voor een bijzondere decoratie. Afhankelijk van het aantal dienstjaren zal de on derscheiding variëren van het Groot kruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Oudi-minister Luns die de meeste dienstjaren heeft prijkt met zijn voordracht om opgenomen te worden in het Grootkruis van de Orde van Nederlandse Leeuw bovenaan. De an dere onderscheidingen zijn: premier De Jong, Grootkruis in de Orde van Minister Klompé DEN HAAG De termijn voor het aanvragen van aanvullende huursub sidie is met drie maanden tot 1 okto ber verlengd. Het is gebleken dat vrij veel huurders niet wisten dat de aan vragen voor 1 juli bij de gemeenten moesten zijn< Ook heerste bij huurders die deze subsidie al kregen het misverstand dat zij automatisch voor een bijdrage in aanmerking komen. Dat laatste is niet het geval: zij moeten opnieuw aanvragen. iHet gaat om aanvragen voor de periode van 1 april '71 tot 1 april '72. ROME De congregatie voor de geloofsleer gaat een officieel kerkelijk proces aanhangig ma ken tegen het boek „Onfeilbaar? Een vraagstelling" van de Duit se rooms-katholieke theoloog Hans Küng. De plenaire vergadering van de congregatie, waarvan de belangrijkste kardinalen van de fomeinse curie, alsmede kardianal Könlg van We nen en kardinaal Shehan van Balti more lid zijn, heeft dit besluit geno men met goedkeuring van paus Pau- lus. Een dergelijk proces loopt ook al tegen Küngs boek „De kerk". Spóedig is tevens de publikatie te verwachten van een tegen Küng ge richt boek, dat door verscheidene the ologen geschreven is. Het is geschre ven op aansporen van de geloofscom- missie van de Westduitse bisschop penconferentie en uitgegeven door prof. dr. Karl Rahner. Küng, die hoogleraar is aan de uni versiteit van Tübingen, bevindt zich momenteel in de Sowjetunie. Van daar reist hij naaT India, Indonesië, Australië, Nieuw-Zeeland en de Ver enigde Staten om er lezingen te hou den. Oranje-Nassau, dr. H. J. Witteveen (financiën), commandeur in de Orde van Oranje Nassau, drs. J. A. Bakker, (verkeer en waterstaat), Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, mr. C. H. V. Polak (justitie), Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau, mx. H. K. J. Beemink (bin nenlandse zaken), Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, dr. G. H. Veringa (onderwijs) Ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw, de heer W. den Toom (defensie) Com mandeur in de Orde van de Neder landse Leeuw, ir. W. F. Schut (Volks huisvesting), Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, de heer B. Roolvinik (sociale zaken), Comman deur in de Orde van Oranj er Nassau, mr. dr. M. A. M. Klompé (CRM) Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau, mr. K. Wiersma (justitie), Ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw, dr. F. H. M. Grapperhaus (financiën), Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, de heer J. C. E. Haexr (defensie) Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, de heer A. E. M. Duynstee (defensie), Comman deur in de Orde van Oranje-Nassau, de heer M. J. Keizer (verkeer en wa terstaat), Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, drs. L. J. M. van Son (economische zaken), Comman deur in de Orde van Oranje-Nassau, mr. H. J. van de Poel (CRM), Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Van een verslaggever HILVERSUM Het bestuur van de NOS heeft gisteren de door de commissie „openheid en openbaar heid" geformuleerde uitgangspunten voor openbaarheid van béstuurs- en programmacolleges van de NOS aan vaard. Dit betekent onder meer dat de vergaderingen van het NOS-be- stuur openbaar zullen worden. In het rapport is ook voorgesteld om de ver gaderingen van de programma-raden voor radio en televisie en van de pro gramma-coördinatiecommissies in het openbaar te houden. Deze verschil lende colleges is verzocht om zich over deze aanbevelingen uit te spre ken. Ten aanzien van de openbaarheid zijn wel enkele beperkingen voorge steld. Zo zullen onderhandelingen die de NOS met anderen voert (cao kwesties, KNVB-contract en dergelij- ken) in besloten bestuursvergaderin gen moeten worden besproken. Ook discussies over werknemers worden in besloten vergaderingen gehouden als bij openbaarheid de posities of belangen van betrokkenen geschaad zouden kunnen worden. De commissie vindt dat ook de cor respondentie met de minister van CRM openbaar zou kunnen zijn, ten zij de minister om geheimhouding of vertrouwelijke behandeling verzoekt. De commissie wil dat de openbaar heid op zo kort mogelijke termijn moet worden ingevoerd. Volgens NOS-voorzittèr B. A. Schüttenhelm zal hiervoor de afdeling voorlichting uitgebreid moeten worden met een juridisch geschoolde van het niveau van een gemeentesecretaris van een grote plaats. Ook de ruimtelijke mo gelijkheden beletten op dit moment nog de voorgestelde openbaarheid on middellijk in praktijk te brengen. HILVERSUM Tegen de VPRO- medewerkers Peter Flik en Philippe Scheltema zal geen vervolging wor den ingesteld in verband met het „sa- botage-nummer" dat vorig jaar sep tember in het radioprogramma VPRO-Vrijdag werd gebracht. Zoals bekend, heeft de vorige mi nister van CRM, mej. dr. Klompé, de VPRO destijds berispt ^nwege deze uitzending. Uit het vooronderzoek dat tegen Flik en Scheltema is ingesteld blijkt, dat het niet bewezen kan worden dat beide programma-makers zich heb ben schuldig gemaakt aan het in ge vaar brengen van de veiligheid van de staat en 'het verstoren van de openbare orde. De officier van justitie in Amster dam op wiens initiatief destijds met het onderzoek werd begonnen, ziet geen reden om vervolging in te stel len. Brieven die niet zijn voorziet van naam en adres kunnen niet li behandeling worden genomen. uelmhoudlng Is verzekerd. Vragen! die niet onderling met elkaar log verband staan moeten ln afzonder-! Ujke brieven worden gesteld. Perl brief dient een gulden aan postze-l cels te worden Ingesloten. Vraag: Hoe staat het met de 1[ verhoging van 7 procent, ingaan april 1971? Het is een hoekhuis ij blok van vier, 35 jaar oud, wonen er al 21 jaar. We hebbel zelf in zijn geheel opgeknapt me neden plafond. Het huis bestaagjjs voorkamer, woonkamer, kqT gang, kelder, w.c., beneden grote slaapkamer, eenpersoemskjf grote overloop en zolder bovi geen douche bij. In 1950 was deig ƒ4 per week, en dit is achteredjj gens verhoogd tot ƒ15.35. Nu huis in november verkocht. Op I cember is de huur opgezegd dcfl koper en die eist nu een v van 1.05 per week vanaf 1 aprl* is mij verteld dat er geen huuryg.-". ging berekend mag worden omd$ huis in november verkocht is. np» Antwoord: De verkoop van he' r heeft de huurverhoging niet vloed. De berekende verhoging zogenaamde niet-verplichte hut. hoging. Bij weigering komt het! praktijk neer op een proces, pleeg eerst eens de huuradviej- missie, met medeneming van all wijsstukken betreffende de dd aan het huis bestede kosten. Vraag: Ik ben van beroep scl Mijn brutoloon is ƒ282. Van d( drag betaalt mijn baas sociale c. ten. Ik ontvang 187 netto. Dsj ziek ben geweest, kreeg ik een ring van 144 per week. Is dit t) wel juist? Antwoord: Inderdaad lijkt oi bedrag te laag, daar het minde 80 procent is van het nettoloon, ■wijl het ons voorkomt dat de a posten eerder omlaag dan oi zullen gaan. Er kunnen echter a ons onbekende factoren in het zijn. Het is het beste aan uw vereniging onder overlegging gegevens een nadere motive: vragen. U kan zich ook wenden tot ciale verzekeringsraad, R. .J melpennincklaan 20, Den Haag. het met de motivering niet eens - kan u een voor beroep vatbare '0 wa sing vragen. Op die beslissing gO< worden aangegeven hoe en waai plg beroep kan gaan bij de raad va| roep. 1. Nog gemakkelijker is het eerst §e( overleg te plegen met uw vakvj kei ging. I doi Vraag: Wat is de korste wej Den Hoorn, gemeente SchipM Hj naar Haamstede op Schouwen-liche land, op de fiets of bromfiets, e£e M veel kilometers? Antwoord: Naar Rotterdam Willemsbrug of door de tunnel aan de roltrap), naar Bareni over Numansdorp, over dammielij bruggen naar Zierikzee en vr langs een rechte weg naar Ha: de. Dit is ongeveer 100 km. U kan ook over Maassluis, burg, Brielle, Hellevoetsluis met het veer naar Middelhai vandaar naar de dam naar Zieien Dit is wel een stuk korter (pl km.), maar u verliest tijd met ren. ;Vraag: Wij hebben in de tuin C dische kers gezaaid. De planten s al aardig groot. Nu vernemen men van deze planten rupsen krijgt. Kunt u hiervoor raad geveij Antwoord: Inderdaad komen op indische kers rupsen voor. Luiz| thans bladluizen, komen in voor. Maar de rupsen komen van vil die weer afkomen op de felgel| en honingrijke bloemen. Elke kan honderden eieren leggen. Bel ni moet men vlinders en rupsen 1 en bestuiven met derrispoeder. ling is noodzakelijk ook als u ge^ sen ziet. Bedenk echter dat planten regeld door vlinders bezocht veel vreugde schenken in het le( dat bestrijding van vlinders hel verarmt. Enkele jaren geleden de tuinen nog vol vlinders. Vooj de budleya's zag men vroeger tiei van de mooiste exemplaren ned ken. Dat ziet men in de meeste pl al niet meer. De tuinen zijn art worden. Houd dus bij de bestrijding vaJ sen de wijsheid in het oog. ioo< :elij

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2