jestrao.de Veel uitvallers bij 55ste Vierdaagse QJ^- Den Uyl: Nu nog geen progressieve partij hippies io lodia Kreymborg schorst weer wordeo op de bos gezet familielid Welzijnswerk wil meer geld VAADAAG IATOCHT IX AIJMEGEA Uit de Haagse hof geplukt Druppels 7 VRIJDAG 23 JULI 1971' >r Henk Houtman JEN HAAG leder jaar orden enige duizenden |ederlanders, waar ook ter ereld, door ambtenaren fen ambassade en consu lten uit de moeilijkheden pholpen. De vakantietijd jeeft uiteraard een top- rukte te zien. De ambas- fede van Madrid bijvoor- Jseld moest zijn personeel Itbreiden, omdat men het |erk niet meer aan kon. leze seviceverlening komt de Staat ir te staan, maar is daarom niet ider noodzakelijk. De draden van e wijdvertakte onderneming ko- m samen bij een kleine afdeling het ministerie van buitenlandse w een, drié hoog aan de Lange Hout- aat in Den Haag: het bureau soci- -economische zaken. Iet afdelinkje telt slechts drie ibtenaren, die hun coördinerende rk doen voor 82 diplomatieke pos- i, waaronder weer vele tientallen fllroeps- en honoraire consulaten res- J^fteren. Dagelijks staat men per te- 1 telegraaf of telefoon met de di- iatieke vertegenwoordigingen in buitenland in contact om te trach- meest uiteenlopende problemen een oplossing te brengen. 'rijwel iedere dag komt op Schip- of Zestienhoven een vliegtuig aan aan boord het stoffelijk overschot een Nederlander, die ergens in vreemde is overleden. Het SE- iu van het ministerie zorgt in inwerking met de plaatselijke ibassade voor alle formaliteiten die ig zijn voor repatriëring van het felijk overschot, terwijl men via politie de familie laat inlichten, iral het consulaat in Malaga heeft de laatste tijd met dit onderdeel hulpverlening druk gekregen, een 'olg van het feit dat meer en meer lere gedurende enkele maanden in ije „overwinteren". Men heeft de ervaring, dat de Ne- jrlanders in het buitenland over het lemeen de weg naar de ambassade jhet consulaat wel weten te vinden, t eerste contact geschiedt meestal [efonisch, waarna de ambtenaar een rste advies kan geven. Als een ge tande toerist zich bij de plaatselijke Éitie vervoegt is vaak het enige wat bereikt ook al door de taalmoei- fheden een briefje met daarop K adres en telefoonnummer van de phtsbijzijnde Nederlandse vertegen- lordiging. pit heeft het SE-bureau van het jnisterie ook het liefst. „Iedereen die I moeilijkheden komt, kan een be- op onze post in die streek of fcats doen. Vaak kunnen de proble- fcn dan zo de wereld uitgeholpen Irden. Bij arrestatie moet men in Eer geval direct om een consul vra- p. De autoriteiten zijn dan verplicht t consulaat in te schakelen," aldus I mensen van het bureau sociaal- fcnomische zaken. Inschakeling van Tt consulaat is zeker in bepaalde |iden men noemt diplomatiek i voorbeelden dringend nood- jkelijk omdat de toeristen daar vaak J erbarmelijke omstandigheden wor- opgesloten. Extra voedselpakket- i en eventueel medicamenten die via het consulaat worden verstrekt, kunnen dan van levensbelang zijn. Het vice-consulaat op het eiland Ibiza heeft het op het ogenblik zeer druk met de belangenbehartiging van de acht Nederlandse hippies, die daar met vele andere soortgenoten, thans lotgenoten, door de Spaanse politie zijn opgepakt. Via de ambassade in Madrid beschikt het SE-bureau al wel over de namen van de Nederlanders, maar die worden nog niet vrijgegeven omdat de adressen nog ontbreken. De taak van de vice-consul is om erop toe te zien, dat de Spaanse justitie niet afwijkt van het plaatselijk gel dende recht, dat de verdachten weten wat er in hun dagvaardiging staat voordat ze die ondertekenen en dat cr tijdens de rechtszaak een tolk aan wezig is. Geholpen Elke Nederlander wordt in het bui tenland door de Nederlandse verte genwoordiger geholpen, dat is een stelr.egel waarvan niet wordt afgewe ken. Als de consul geld moet voor schieten, dan is de tweede stelregel waarvan niet wordt afgeweken, het innemen van het paspoort. „Het is onze enige mogelijkheid om ooit het voorgeschoten geld nog terug te krij gen. De mensen krijgen dan een lais- sez-passer om de grenzen te passeren. Het Amerikaanse modehuis La Mendola toonde op zijn show in Rome islotl deze schitterende avondjapon in Chinese gele, groene en purperen kleu- V®J ten. De rok, waarvoor een overvloed van stof is gebruikt, is vloeiend. °e j' Het lijfje daarentegen is strak en van voren dichtgeregen. Op de foto 3e is nog net het Chinese schoentje van de mannequin te zien. Het land j van Mao geeft de toon aan in de Romeinse modewereld van vandaag. weigeren iets terug te betalen en dan plotseling toch soms met inschake ling van een juridisch adviseur hun paspoort willen terughebben, om dat ze naar Marokko willen. Wij zeggen dan, ais je geld hebt voor een reis naar Marokko, dan kan je ook je schuld wel terugbetalen. Soms leggen ze dan het geld zo voor je neus neer," aldus de mensen van het ministerie. Verzoeken om bijstand komen uit alle hoeken van de wereld. „Deze week hebben we nog een solo zeiler in Martinique geholpen. In India krijgen we veel met jongelui te maken, die door de hasjiesj in moei lijkheden zijn gekomen. Ze zijn dan óf door de politie ge pakt en zitten in een of ander verge ten oord in het cachot óf ze zijn licha melijk of geestelijk ziek. Dat levert voor ons grote problemen op, want de KLM bijvoorbeeld neemt geen „ge flipte hasjknaap" mee of er moet een arts mee die de jongen of het meisje een spuitje kan geven, als er in het vliegtuig plotseling met armen en be nen geslagen wordt. Soms kunnen we het regelen dat er een plaatselijke psychiater meegaat, dat hebben we het liefst, maar als het niet anders kan, moeten we vanuit Nederland een arts sturen," aldus het SE-bureau. Prima Hippe vogels van allerlei pluimage trekken er weer op uit, desnoods barrevoets. We zijn overigen heel soepel met het laten terugbetalen van de schuld. Dat mag desnoods met een rijksdaalder per week." Als er korrekt wordt te rugbetaald, kan men soms ook al eerder z'n paspoort terugkrijgen. „Maar er zijn er ook, die tien jaar Van een verslaggever AMSTERDAM Het bedrag, dat de overheid jaarlijks besteedt aan maatschappelijk en cultureel werk moet naar verhouding sneller stijgen dan het totale bedrag van de rijksbe groting. Dat is de strekking van de brief, die 23 landelijke organisaties op het terrein van maatschappelijk en cultureel werk gisteren naar de rege ring en de Eerste en Tweede Kamer hebben gestuurd. De organisaties schreven de brief naar aanleiding van berichten over de bezuinigingen, die de nieuwe rege ring wil doorvoeren. Vooral het wel zijnswerk zou daar onder moeten lij den. In de brief zijn veel uitspraken op genomen van ministers en kamerle den van de regeringspartijen" uit de vorige kabinetsperiode. Die uitspra ken onderstrepen allemaal de nood haak de bestane achterstand op het gebied van sociaal, cultureel en maat schappelijk werk zo snel mogelijk in te halen. De organisaties vinden, dat deze uitspraken nu waar gemaakt moeten worden en vragen de regering daarmee rekening te houden bij het opstellen van de regeringsverklaring en de troonrede. Gezonde hippies die repatriëren naar Nederland, worden tegenwoordig niet meer per vliegtuig teruggestuurd. Het SE-bureau volgt een andere taktiek: „We laten ze per bus terugreizen. Dat scheelt ons 500 per geval. Ze zijn via de weg ook zo in India gekomen, dan zien ze ook zo maar weer thuis te ko men. We geven ze een lijstje met hal teplaatsen mee en de consulaten daar waarschuwen we dat er een klant in aantocht is. Het gaat prima zo en het is goedkoper." Het SE-bureau heeft een merkwaardige ervaring met Ne derlanders in Israël opgedaan: „Op de een of andere manier heeft Israël voor zekere labiele figuren een bij zondere aantrekkingskracht. Weke lijks hebben we wel met zo iemand te maken. Ze gaan meestal in een kib boets werken en worden er dan na een poosje uitgezet omdat men ze er niet kan gebruiken. Dan staan ze daar moederziel alleen." Gevallen, dat mensen hun paspoort zogenaamd kwijt zijn, maar het do cument in werkelijkheid verkocht hebben, komen volgens het SE-bureau niet meer voor. In Roemenië, Honga rije en kort geleden nog in Oost- Duitsland had men hiermee te maken, maar gezien de nogal forse straffen die worden opgelegd, is hieraan een eind gekomen. Volgens opgave van het ministerie zitten voor hasjiesj in Iran momenteel nog vijf Nederlanders en in Spanje twee vast. Als er een maal een gevangenisstraf is uitge sproken, is de zaak voor de plaatse lijke ambassade niet afgedaan, want dan probeert men alles om tot straf vermindering te komen. De dossiers van de busramp in Sevilla, om een voorbeeld te noemen, liggen nog op tafel bij het bureau sociaal-economi sche zaken. Men is nog steeds bezig de verzekeringsuitkeringen te rege len. Wat nooit in de kranten gepubli ceerd wordt en zelfs niet in de am bassaderapporten staat vermeld is de enorme inzet van het ambassadeper soneel om landgenoten uit de puree te helpen: „Zeer regelmatig logeren ge strande Nederlanders bij personeels leden van ambassades of consulaten thuis en geven ze de mensen iets van hun eigen kleren." Die pluim wil het SE-bureau wel eens op de diploma ten-steken van hun verre collega's zetten. Nog vertragingen na treinongeluk UTRECHT De opruimingswerk zaamheden bij Rheinweiler in Zuid- Duitsland waar woensdag minstens 25 mensen omkwamen toen de Zwitser land-expres naar Kopenhagen ont spoorde, waren donderdagmorgen zo ver gevorderd, dat het treinverkeer om kwart over negen weer van één spoor gebruik kon maken. Twee in ternationale treinen op weg naar Ne derland hebben donderdag ten gevol ge van dit ongeluk nog vertragingen opgelopen van twee uur. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Weer 'is een lid van de familie Kreymborg de toegang tot de panden van het gelijknamige kledingbedrijf ontzegt. Het is de heer John Kreymborg (40), die de leiding had over een filiaal in Amsterdam- West. De schorsing houdt verband met de gebeurtenissen in de jaarvergadering van 15 juli j.l, toen zijn zuster Ilse een asbak door de ramen gooide, waarop de vergadering in een omme zien veranderde in een complete veldslag, waarbij directie en aandeel houders elkaar met sherryglazen be kogelden. Daarmee kwam een diepge wortelde familievete tot uitbarsing. Een oudere broer van de heer John Kreymborg, iHans, werd vorige week al geschorst. Bij zijn aanstaande te rugkeer van vakantie ligt voor de heer John Kreymborg een brief te wachten waarin staat dat het hem verboden is winkels of andere be drijfsruimte van het modehuis te be treden. Bovendien mag hij geen werkzaamheden of handelingen v<jor het bedrijf verrichten, totdat een na dere beslissing over zijn toekomst zal zijn genomen. Bij het kledingbedrijf Kreymborg is overigens niemand te vinden \iie enig commentaar op de zaak wil ge ven. De directie is onbereikbaar en op het directiesecretariaat werd ons meegedeeld: „U ziet maar wat u in de krant zet", Ook mej. Ilse Kreymborg wilde er eigenlijk niet al te veel meer over zeggen. Wel verklaarde zij, dat de schorsing op precies dezelfde gronden was geschied als die van Hans Kreymborg. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN De heuvels van Groesbeek hebben gisteren hun tol geëist: 315 uitvallers! Welis waar minder dan op de tweede dag van de Vierdaagse, toen het aantal boven de 400 steeg. In het Vjerdaagse-hoofdkwar- tier heerst de verwachting dat het uitvallers percentage tot on geveer tien procent zal oplopen. Tot dusverre moesten 928 lopers de strijd staken. Meer dan de helft van uitvallers is tussen de 19 en 30 jaar oud. Marsleider Van Dongen gaf dit commentaar: „De cijfers zijn veront rustend. De indruk bestaat dat de jeugd minder hard is. Ze begint zor geloos en onvoldoende getraind aan een prestatietocht die moet worden gezien als een eindexamen. In het algemeen gesproken loopt de jeugd te weinig, sport zij niet of on voldoende en kan door het huidige welvaartspatroon te weinig weer stand kweken. DaartAj komt nog dat de wandeluitrusting, vooral het schoeisel te wensen overlaat. De dag van Groesbeek was na de dag van eergisteren afmattend. Er was volop zon op een uitermate zwaar parcours. Uit het Rode Kruis- centrum aan de Wedren moesten dit maal brancards komen omdat er deelnemers waren die.geen stap meer konden verzetten. In het medisch verzorgingscentrum werd onder hoog spanning gewerkt. Dr. Avenarius, hoofd van de medische dienst zei: „We hebben die slag gien aankomen". Logies Gisteravond gaf VW-directeur Quint weer een andere lezing over de bijna 2000 ingeschrevenen die niet aan de start zijn gekomen. „Het is de vraag of ten aanzien van een deel van deze groep wel van profiteurs kan worden gesproken. Ik lig in de clinch met vele logies- gevers in Nijmegen die geen Vier- daagse-gasten zagen opdagen en met onbeslapen bedden bleven zitten. Sommige willen nu de VW aanspra kelijk stellen. Voor het volgend jaar zullen we een garantiebedrag, bijvoor beeld 25 gulden heffen, voor hen die als Vierdaagse-deelnemers om logies verzoeken.We hebben nu moeilijkhe den gehad aan de lopende band. Openluchtfestival Vandaag de dag van Cuyk houdt het overgrote deel van de be volking van Nijmegen tezamen met duizenden kijklustigen van elders haar grote openluchtfestival. De in tocht van de ruim 10.000 vierdaagse helden die vermoeid mogen zijn, be heersen het straatbeeld. Wie ook maar strompelend of hin kend de Mookse Baan en de St. An- nastraat bereikt is verzekerd van dichte hagen bewonderende zitten- blijvers, van applaus en bloemen. De grote armee te voet, de wilskrachtige naamlozen worden een paar uur uit de anonimiteit getild, zij zijn deze laatste wandeldag de geadoreerden, de trots van de familie. Blaren Deze dag is de dag van loon naar werken van de spierpijn met een glimlach, van de nu te bagatelliseren blaren. Langs de intochtrbute van Mook tot aan het Keizer Karelplein is het straatmeubilair al gisteren ge reed gezet. Bankstellen, stoelen, krukjes, houten banken, de geïmpro viseerde tribunes waarom Nijmegen zich installeerd. Jong en oud Nijmegens dag van de blijde in tocht sluit dan deze 55ste Vierdaagse af, die zonder wanklimk maar wel met een opmerkelijk groot aantal uitvallers is verlopen. De hulde van vandaag is ook voor de beide nestor figuren van het wandelend gezel schap, voor de 87-jarige Nijmeegse mevrouw Jansen-de Waal en haar wat jongere tegenvoeter, de 85-jarige Rotterdamse heer G. van der Wal, met vechtpetje. De krasse dame heeft er vanmid dag vermoedelijk 39 vierdaagsen op zitten, de kwieke heer dan 15. Bloe men zullen er ook zijn voor de jong ste deelnemer Jan van Raffe (13) eveneens uit de Maasstad. Eerste uur Alsmede voor de hoogbejaarde Jonkheer van der Maassen de Som- bref uit Maastricht, die tot de schaar se deelnemers van het eerste uur be hoort. Gisteren heeft de jorkheer zijn medaille uit 1909 als geschenk aan het Vierdaagse bestuur aangeboden. Het duo Jansen-de Waal, Van der Wal zal men vanavond in het VARA- programma op de beeldbuis kunnen zien in „Zomaar een zomeravond". We kunnen ons geloof ik, geen en kele voorstelling maken van wat er op het ogenblik in Oost-Pakistan en India gaande is. Het idee alleen al, dat een 2}A tot 3 miljoen kinderen jonger dan vijf tien jaar in India ontheemd, zonder have of goed, zonder een simpel speelgoedje, zonder onderwijs en met nauwelijks voldoende eten om in leven te blijven, daar in kampen zijn! Voor hoelang weet niemand. Niets is permanenter dan tijdelijke oplos singen. En zelfs wanneer de vluchte lingen terug kunnen keren naar hun plaats van herkomst, wat anders zul len zij er vinden als armoede en een minimale kans op een redelijk be staan? Eigenlijk krijg je daar een ver schrikkelijk moedeloos gevoel van. Onze hulp lijkt hier zo gigantisch, maar daar wordt het een druppel op een gloeiende plaat. Aan de andere kantals het maar hard genoeg druppelt dan koelt de plaat toch af. Zo denkt ook het Jeugd Rode Kruis dat, wanneer de scholen weer begon nen zijn, een actie op touw wil zetten onder het motto Kinderen helpen kinderen. Gevraagd wordt aan de Nederlandse kinderen om schriften, potloden, kladblocs, kleur potloden, linialen en puntenslijpers in te zamelen. Ook jeugdverenigingen zullen benaderd worden voor dit doel. Wie geld wil geven kan dat ook doen. Dat geld zal besteed worden aan schoolborden, die hier een negen tig gulden per stuk kosten. En dan gaat de hele zaak per schip naar de vluchtelingenkinderen in de kampen. Nu kan ik me voorstellen, dat heel veel mensen ijlings naar een kast snellen en er uit hoeken en gaten potloden, blocnotes enz. uit opdiepen. Pakje maken en naar het Rode Kruis Goed bedoeld, maar niet de bedoe ling van het Rode Kruis- Dan namelijk ontstaat een enorme chaos, die niet meer te verwerken is. De actie zal stipt moeten worden uitgevoerd door de plaatselijke af delingen. Precies volgens de richtlijnen via de scholen en jeugdorganisaties dus. Wie mee wil werken moet zijn goede daden en gaven nog even op zouten. Loop de actie dan kan men een Pakistans vluchtelingenkind ge lukkig maken door een Nederlands kind een of meer van de gevraagde artikelen overhandigen en te vragen deze door te geven. Het lijlft wel nuttig dit even duide lijk te stellen. Overigens, wie nu echt geefbe- hoefte heeft kan nog altijd zijn bij drage storten op giro 999, want de druppels zullen moeten blijven vallen op de gloeiende plaat (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM 'Ik zie PvdA, D'66 en PPR niet binnen vier jaar samensmelten tot één partij; ik zie ook niet wat de grote Winst daarvan zou zijn, tenzij belangrijke groepen uit de con fessionele wereld de oversteek zouden wagen. Federatieve sa menwerking met een flinke portie varianten zie ik voorals nog als meer doelmatig'. Dit schrijft drs. J. M. den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, in het deze week verschenen juni/juli-nummer van het Hollands maandblad. De redactie van dat blad had de oppositieleider een aantal vragen voorgelegd over dé totstandkoming van een progressieve volkspartij en het verschil in conceptie tussen de regering en de progressieve combina tie. AFSTAND Met zijn antwoord neemt Den Uyl enigszins afstand van het bij D'66 le vende verlangen zo snel mogelijk tot de vorming van één progressieve volkspartij te komen. Hoewel zo'n nieuwe partij voor de PvdA „aantrekkelijk" zou zijn, aldus Den Uyl, bestaat er ook vrees voor 'een mogelijke vervaging van haar inzichten in de noodzaak van wezen- .lijke hervormingen van de bestaande machtsstructuren'. Als doel van de samenwerking tus sen progressieve partijen ziet de frac tieleider van de PvdA niet zozeer nieuwe partijvorming, als wel polari satie. die volgens hem in de komende tijd 'zo en nu en dan onmisbaar' zal zijn. „Zeker nu een omnivoor als Bies heuvel premier is geworden, een man, die er op uit is zich het beeld te verwerven boven de partijen te tro nen (meer Colijn dan Kuyper) en zijn kracht zoekt in het afvlakken van de problemen in plaats van ze op te los sen." Over de manier waarop het kabi net-Biesheuvel de inflatie wil bestrij den, schrijft Den Uyl: „Drees jr. is op zijn manier consequent. Hij wil ver laging van overheidsuitgaven en van belastingen en een grotere rol voor de partikuliere bestedingen. Zijn succes bij confessionelen en liberalen berust erop, dat hij eindelijk zegt, wat zij al lang dachten. Zijn filosofie komt neer op een te rugtocht van de rol van „de gemeen schap". Reprivatisering in plaats van vergemeenschappelijking. Het is de essentie van het regeerakkoord; de zondeval van de confessionele par tijen". BUENOS AIRES (EFE) De staatshoofden van Chili en Argenti nië, Salvador Allende en generaal Alejandro Lanusse, zullen vandaag en morgen te Salta, in noordwest-Ar- gentinië, besprekingen voeren. Zij zullen onder meer een document te kenen, waarmee een streep wordt ge zet onder het geschil over het Beagle- kanaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7