DE RUITER WILDE AF VAN BORG BU BANK" Libië ontvoerde (ex-)leiders Soedan r! u Jacht op communisten nek tegencoup in Soedan Marechaussees moeten kort gekapt blijven h J Nixon gaat zo mogelijk naar spoedig Peking Compagnon Van den Oever in kort geding: Communisten in Spanje aangehouden Zoon in arrest na dodelijke ruzie op verjaarsfeest Bankoverval Ex-politici in Egypte voor gerecht Wapendepot gevonden in Italië m,w Jenkins blijft voorstander van EEG VRIJDAG 23 JULI 1 AMSTERDAM „Gewoon een publiciteitsstunt. De Ruiter had erop gerekend dat ik niet zou komen en dat de pers op zijn hand zou zijn. Zijn enige bedoe ling is af te komen van zijn borg bij de bank". Dat zei ons giste ren mr. D. A. I. van den Oever na afloop van een kort geding voor de Amsterdamse Arrondis sementsrechtbank. Mr. Van den Oever was tot voor kort compagnon van Cornells M. de Ruiter, de man die op uiterst geheim zinnige wijze via zijn Centrumbank (later omgedoopt in GBS-Beheer) de modemagazijnen Schroder en Gerzon opkocht. In het kort geding pleitte de thans in Frankrijk wonende advocaat tegen zijn vroegere wapenbroeder. „Ik heb nu gelukkig niets meer met hem te maken", vertrouwde hij ons later toe. ONTBINDING In het geding eiste De Ruiter (die niet aanwezig was en vooj- wie uit sluitend zijn advocaat het woord voerde) ontbinding van een koopcon tract, waarin de verkoop van drie ka pitale panden in Den Haag aan een zekere Smulders was geregeld. Zoals bekend, besloten Van den Oever en De Ruiter in het eerste kwartaal van dit jaar GBS-Beheer te verkopen. Zij vonden in de heer Schumacher, directeur van het Zwit serse onroerend goed-bedrljf Difora een koper. De Ruiter werd daarna als directeur en Van den Oever als com missaris aangesteld. Mr. Van den Oever MADRID (DPA) De Spaanse po litie heeft donderdag bekend ge maakt, dat zij in Andalusië dertig le den van een Maoistische groep, de „communistische actie" heeft aan gehouden. De verdachten worden be schuldigd van gewelddaden, ordever storingen en aanvallen op de politie bij de ongeregeldheden, welke zich begin mei op het terrein vart de uni versiteit van Sevilla hebben voorge daan. Leider van de groep, die zich des tijds van de verboden Spaanse Com munistische partij afsplitste, zou een oud-leraar. Nicolas Sanchez Hernan dez, zijn, die in het buitenland zou zijn geschoold. Onder de arrestanten bevinden zich voorts enige assisten ten van de universiteit van Sevilla, een arts, e enmonteur bij een vlieg tuigfabriek en een bouwvakker. In zijn hoedanigheid van directeur, besloot De Ruiter dat er in Den Haag drie panden moesten worden ver kocht, en wel de oude panden van Schroder, waarin geen verkoopactivi teiten meer werden ontplooid. Een ambitieus plan van De Ruiter om ir. de goedgelegen panden een winkel centrum te beginnen, liep op niets uit, omdat niemand belangsteling had. De Ruiter benaderde toen de heer Smulders van de gelijknamige NV en liet een voorlopig koopcontract op stellen. De aandeelhouders (dus Difo ra) en de Bank (de Nederlandse Cre- dietbank) gaven De Ruiter geen toe stemming de transactie uit te voeren. De Ruiter werd daarop woedend en trok zich geheel uit GBS terug. INGEWIKKELD Automatisch kwam daardoor het bestuur van GBS terecht bij mr. Van den Oever. Deze besloot een nieuwe poging te wagen om de panden kwijt te raken. Dat lukte, maar via een ingewikkelde constructie. Schroder had namelijk nog wat schuld. Van den Oever schakelde daarom een Utrechtse beleggingsmaatschappij in, Aquavion, en verzocht dit bedrijf de panden te kopen en eventueel door te verkopen met winst, op voorwaar de dat zij de schuld van Schroder zouden dekken. Dat gebeurde. Aqua vion kocht de drie panden en ver kocht ze dezelfde dag door aan de heer Smulders, en wel met een winst van 6 ton. KOOPACTE De 'klacht van de heer De Ruiter luidt nu, zo lichtte zijn advocaat toe, C. M. de Ruiter dat de koopacte die hijzelf destijds had opgesteld, beter was dan die vol gens welke de panden nu worden verkocht en dat De Ruiter ook een betere prijs had bedongen. Dat De Ruiter ten onrechte geen fiat van de aandeelhouders had ge kregen en dat hij, nu de panden „voor een lagere prijs" van de hand gingen, ontslagen wenste te worden (Vervolg van pag. 1) BAARDEN EN SNORREN Baarden en snorren zijn toegestèan mits men ze tijdens verlof aan kweekt, zulks om te voorkomen dat het uiterlijk van de betrokkenen overeenkomt met het niet te tolereren ongeschoren zijn. Ook bakkebaarden, indien bescheiden van formaat, mo gen gedragen worden", aldus de ge neraal. In de beschikking waarin de minis ter van defensie onlangs de haar dracht vrijliet werd reeds gezegd dat de militair niét vrij was in de keuze van zijn haardracht wanneer de be drijfsveiligheid, de hygiëne of de spe ciale (representatieve, bijvoorbeeld) aard van zijn functie in het geding zouden komen. „MISBRUIK" Het hoofdbestuur van de vereni ging van dienstplichtige militairen (VVDM) vindt dat de maatregel van generaal Meijer de vrije haardracht op losse schroeven zet. Volgens de VVDM maakt de marechausseecom mandant zeer duidelijk misbruik van de ontsnappingsclausule in de minis teriële beschikking. De maatregel is veel te algemeen gesteld; zij is niet toegespitst op de functies van de individuele militair. Er zijn genoeg marechaussees die nooit worden ingezet voor representa tieve functies, maar die uitsluitend bijvoorbeeld een verkeersgeleidende taak vervullen, aldus de WDM. De vereniging voorziet dat, indien andere krijgsmachtonderdelen dit voorbeeld volgen, „de hele vrije haardracht niets meer voorstelt. Te meer nu ook van de marine veront rustende berichten binnenkomen. Men schijnt daar te overwegen al het zeevarend personeel van de vrije haardracht uit te sluiten." De heer A, Ros, voorzitter van de (uit onderofficieren bestaande) mare chausseevereniging zei wel begrip te hebben voor de beslissing. Hoewel hij het toejuicht dat de haardracht in principe vrij is, vroeg hij zich af of dat altijd zo moet zijn. „Ons wapen treedt in tal van facet ten voor het voetlicht en vervult als zodanig een representatieve functie. Daarom is het niet onlogisch dat de „gemiddelde, gangbare" haardracht als norm wordt gehanteerd. Met het oog op de vele overplaat singen en detacheringen vond de heer Ros het onmogelijk een uitzondering te maken voor diegenen die een min der representatieve taak vervullen. BORNE Het onderzoek naar de doodsoorzaak van de 81-jarige heer A. J. Wolberink uit Borne (Ov.) (die overleed na een vechtpartij op een verjaardagsfeest) heeft geleid tot de arrestatie van zijn zoon, de veertigja rige gemeentearbeider J. W. Hij heeft zaterdag met zijn vader gevochten.. Deze stierf in een ziekenhuis in Hen gelo. EMMEN Donderdagmiddag is op het filiaal van de Boerenleenbank, in de nieuwe woonwijk Emmerhout in Emmen een overval gepleegd, waar bij 5.500 werd buitgemaakt. De 23-jarige C. Hulst, beheerder van het filiaal, kreeg bezoek van een jongeman die hem toeschreeuwde: „Ik moet de kas hebben". Na het ant woord „neen", maakte de jongeman aanstalten over de balie te klimmen waarbij hij een dolkmes trok. De be heerder gaf hem toen het geld, dat de overvaller in een zakje deed. Met de woorden „hou je eerst een tijdlang koest" verdween de jongeman. van alle verdere verplichtingen en dat de nieuwe koopacte niet doorging. POSITIEF SALDO „Want", zo stelde de advocaat van De Ruiter, „het oorspronkelijke, afge wezen koopcontract was zo goed, dat niet alleen Schroder, maar ook De Ruiter zelf uit de schulden zouden zijn geweest. De Ruiter zou bij de bank een positief saldo hebben gekre gen". Drie partijen had De Ruiter laten dagvaarden: de Nederlandse Crediet- bank, Schröder en Smulders. Ln felle bewoordingen trokken de raadslieden (voor Schröder de heer Van den Oever zelf, speciaal daarvoor vanuit Frankrijk overgekomen) van leer te gen de stellingname van De Ruiter. BETER Zij rekenden voor, dat de transactie zoals die door Van den Oever was uitgevoerd en waartegen De Ruiter protesteert, niet slechter maar zelfs beter was uitgekomen. Van den Oever, na afloop van het kort geding: „Het gaat immers niet alleen over het bedrag in geld, maar ook om de voor waarden. De Ruiter wilde de panden verko pen onder zeer onaantrekkelijke voorwaarden, waarbij bovendien op een van de panden een huurverplich- ting rustte van bijna een half mil joen. LAGER De prijs die ik uiteindelijk heb be dongen ligt misschien wel wat lager, maar daarmee hebben we een con tante transactie. Schröder is daarmee geliquideerd, en Gerzon gered, zonder al te grote kleerscheuren. De Ruiter wilde, nogmaals, volgens mij alleen maar afkomen van al zijn verplich tingen tegenover de bank. Dat zal hem niet lukken". „STOMME ZET" Hoe komt het dat de compagnons zo plotseling hebben gebroken. Van den Oever: „Dat is niet plotseling ge beurd. De Ruiter is gek gaan doen. Als hij gewoon had afgewacht, was de zaak ook voor hem vanzelf in het reine gekomen. Maar hij moest zo nodig, buiten mij en iedereen om, onroerend goed ver kopen om uit zijn eigen schuld te raken. Dat is gewoon een stomme zet geweest en ik ben blij dat ik niets meer met hem te maken heb". Uitspraak a.s. donderdag om 10 uur. CAIRO (UPI, Reuter, AP) Een groep ex-ministers en vooraanstaande leden van de Arabische Socialistische Unie is .gisteravond officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens hoogverraad in de vorm van samen zwering tegen president Anwar Sa- dat. Alle beklaagden, onder wie de vroegere vice-president Ali Sabry worden sinds 15 mei gevangen gehou den wegens de mislukte staatsgreep. Volgens de Egyptische wetten kan hoogverraad worden bestraft met de doodstraf. Generaal Mohammed Faw- zi, die na het complot werd ontslagen als minister van defensie, zal zich voor een krijgsraad moeten verant woorden. De VC-10 van de Britse maatschap pij BOAC gisteren kort voor het ver trek van Londen naar Soedan. Zoals bekend werd het toestel enkele uren later gedwongen in Lybië te landen, waarna de inmiddels al weer afge zette Soedanese leider el-Nour, die dinsdag bij een staatsgreep aan macht kwam, uit het vliegtuig wj^ gehaald. aat -ecc Ret ibter rk c Generaal el-Nimeiry is weer aan de macht. Vijf dagen gele den was hij door een junta van linkse officieren afgezet in een bloedeloze coup, die precies twintig minuten duurde. Maar zijn aanhangers, voornamelijk bestaande uit leden van een tank-eenheid, deden gisteren een aanval op het presidentiële pa- TURIJN (AFP) In een buiten bedrijf gestelde fabriek in de Noord- italiaanse plaats Chivasso heeft de politie volgens de krant „II Giorno" een groot wapenarsenaal ontdekt, dat toebehoorde aan een 29-jarige in dustrieel uit Turijn, Pietro Brezza. Deze is gearresteerd, evenals de be waker van het gebouw, Luigi Ercole (69). De fabriek schijnt als hoofd kwartier gediend te hebben van een groep neofascisten. Het klandestiene wapendepot, het grootste ooit in Italië aangetroffen, bestond uit 40 stenguns, 35 geweren, tientallen pistolen, mijnen, andere explosieven, helmen en gevechtspak- ken benevens 15.000 patronen. De po litie had lucht van de zaak gekregen door uitlatingen van bewoners van de streek, die klaagden dat hun week- eindrust geregeld werd verstoord door luide explosies, het geratel van vuur wapens, en druk verkeer. Er schijnen ware militaire oefenin gen gehuoden te zijn. De groep zou in contact hebben gestaan met bekende neo-fascisten, onder wie de leiders van het „Nationale front" dat afge lopen winter beschuldigd werd van plannen voor een staatsgreep. leis, waar de nieuwe Revolutio naire Raad juist in vergadering was. Volgens een bericht van het Iraakse persbureau werd het paleis jloor'een vliegtuig gebombardeerd. De aan Ni- meiry loyale tankeenheid kwam uit het zuidelijke deel van Khartoem en stuitte in verscheidene delen van de stad op heftige weerstand. Maar na gebruikmaking van haar wapens, slaagde zij er in het paleis te bezet ten. VOORBIJ Ook het radiostation in de stad Omdoerman, dat de laatste dagen alle communiqués van de nieuwe junta had omgeroepen, werd door militai ren bezet, onder leiding van een ze kere luitenant Mohammed Kaswabi. Vervolgens werd omgeroepen: „De beproeving, die twee dagen heeft ge duurd, is voorbij. Nimeiry verkeert in goede gezondheid en hij blijft de man, die ons land leidt en dit zal blijven doen". Bericht werd, dat de leider zelf zijn volk zou toespreken, waarna militaire marsmuziek werd uitgezonden. TOESPRAAK President Nimeiry, die later met een toespraak voor de radio kwam begon zijn rede met de woorden: „De revolutie van 25 mei (hij bedoelde daarmee de coup van 1969, die hem zelf aan de macht bracht) zal worden voortgezet. Wij zullen u (het volk) te gen alle komplotten beschermen". Hij deed een beroep op de bevol king om haar verantwoordelijkheden te aanvaarden en zei: „Op dit mo ment vernietigen soldaten en burgers het komplot. Daarna kondigde hij een algemene jacht op de communisten JACHT „Ik waarschuw, dat een ieder, die een buiten de wet staand persoon (een communist, of iemand die van communisme beschuldigd wordt, red.) verbergt, dezelfde behandeling zal ondergaan als buiten de wet staande personen. Arresteer de communisten iep •tere te imat bui de een Vrij\ of it aa n et of bericht onmiddellijk over hen 11 VI de dichtstbijzijnde politie- of legireau post. Want deze communisten verraders". Minister van binnenlandse za„ - majoor Aboe el-Kassem Mohamn ^eJÏ Ibrahin, kondigde de staat van be F aan en uitgaansverbod voor onlff perkte duur. WASHINGTON (UPI, Reu ter) In Washington wordt verwacht, dat Nixons reis naar Peking zo spoedig mogelijk zal worden gearrangeerd om de mo gelijkheid te voorkomen, dat een of ander internationaal incident de Amerikaans-Chinese ontmoe ting zou verhinderen. Maar volgens Amerikaanse rege ringsfunctionarissen is een exacte da tum voorlopig nog niet te noemen, omdat eerst Amerikaanse teams lo gistieke en veiligheidsproblemen in Peking moeten bestuderen. Het Russische blad Nowoje Vremja heeft gisteren China aangevallen, om dat dit land de Nationale Bevrij dingsbeweging van Zuid-Vietnam zou verraden om tot overeenstemming met het imperialisme te komen. Het blad richtte zich duidelijk op Nixons voorgenomen bezoek aan Peking, zon der overigens zijn naam te noemen. Formosa Formosa heeft vrijwel geheel de hoop opgegeven, dat het China uit de Verenigde Naties zal kunnen houden bij de stemming over de toelating van Peking tot de volkerenorganisa tie, die dit najaar wordt gehouden. Het zal zich daarom concentreren op het behoud van een zetel voor Formosa in de VN, zo is gisteren uit welingelichte kring in Taipei verno men. LONDEN, TRIPOLI (AFP, Reuter, UPI, AP) Lybië heeft gisterochtend vroeg twee van de belangrijkste leiders van de Soe danese junta, die inmiddels weer is afgezet, gekidnapt. De Britse regering heeft een zeer scherp protest bij de Lybische regering hierover ingediend, maar vol gens Tripoli zijn alle berichten over dit jongste staaltje van Ly bische diplomatie verzonnen. In de vroege ochtend van woensdag op donderdag werd een VC-10 van de luchtvaartmaatschappij BOAC, dat van Londen op weg was naar Khar toem, door twee Lybische straaljagers onderschept, met het dreigement, dat anders geweld zou worden gebruikt. Het toestel moest landen op het vliegveld Benina bij Benghazi. Daar werd ex-president el-Nour en zijn collega Faroek Hamadallah ver zocht uit het vliegtuig te stappen. Toen de twee weigerden, dreigden de Lybiërs, dat het toestel inclusief alle inzittenden (behalve de bemanning 105 passagiers, waaronder 27 kinde ren) opgeblazen zou worden. Onder die dreiging stapten de twee Soedanezen met hun bagage uit. De piloot van het toestel kreeg geen toe stemming zijn route verder te vervol gen. Na enige uren keerde het vlieg tuig zonder de twee Soedanese leiders terug naar Londen. In Londen bleek, dat de Lybiërs vergeten waren een derde Soedanees uit het toestel te halen, een zekere majoor Osman Idris, die zei dat hij één van el-Nours nieuwe ministers was. El-Nour zou hem tijdens de vlucht „zeer geheime" gegevens hebben ver teld, waarover hij verder niet wenste Babikir el-Nour Osman (links), gedurende twee dagen president van de democratisch-socialistische republiek" Soedan en zijn medelid van de Revolutionaire Raad, majoor Osman Hamadallah op het vliegveld van Londen dindsdagavond laat. Ze zouden met een Brits vliegtuig naar Soe dan vertrekken, maar hebben hun bestemming nooit bereikt. uit te wijden. El-Nour bevond zich in Londen voor een medische behande ling, toen maandag de coup in Soedan werd uitgevoerd, waarna hij onmid dellijk tot de nieuwe president werd uitgeroepen. De Engelse regering heeft van Ly bië geëist, dat de gearresteerde Soe danezen onverwijld worden vrijgela ten. Londen is van mening, dat de Lybiërs een „onverdedigbare en ver foeilijke houding" hebben aangeno men en eist excuses van Tripoli. Malta heeft volgens welingelichte kringen in Londen een merkwaardige rol in de affaire gespeeld. De gezag voerder van het toestel had na de eerste sommatie van de Lybische autoriteiten tot landen onmiddellijk koers gezet naar Malta. Hij vroeg toestemming om daar te landen. Die werd eerst verleend, maar ver volgens kreeg hij te horen, dat hij het vliegtuig niet Jn Valetta aan de grond mocht zetten, omdat hij zich al in het Lybische luchtruim bevond en aan de instructies van de Lybische verkeers leiding moest gehoorzamen. Toen Ly bië daarop met „gewelddadige acties" dreigde, landde de VC-10 in Bengha zi. Waarnemers wijzen er op, dat de betrekkingen tussen Groot-Britannië en Malta gespannen zijn sinds vorige maand op het eiland een socialisti sche regering werd gekozen met Dom Mintoff als premier. Tussen Malta en Lybië is juist een toenadering op getreden, en Lybië zou de regcring- Mintoff zelfs financiële steun hebben aangeboden. IRAK Een speciaal Iraaks vliegtuig, dat gisterochtend vroeg met een „belang rijke Iraakse persoonlijkheid" van Bagdad was vertrokken naar de Soe danese hoofdstad Khartoem, is op vijf kir. ten noorden van Djeddah in de lucht ontploft. De oorzaak van de ex plosie is nog niet bekend, maar men houdt er rekening mee, dat aan boord van het toestel een bom is geplaatst door tegenstanders van de alweer dezelfde Soedanese leider el-Nour. In een strijd om de macht in de Iraakse Ba'ath-partij, die daar de la kens uitdeelt, zijn volgens berichten uit Beiroet 45 hoge officieren gearres teerd. Een hunner was de comman dant van de Iraakse luchtmacht, maarschalk Hoessein Hajari. Het is mogelijk, aldus het bericht, dat hij en een andere prominente of ficier, die gearresteerd werd, gene- raal-majoor Said Hammo, comman dant van de eerste divisie, al zijn te rechtgesteld, uiteraard in het geheim. De allernieuwste president van Soedan is generaal Ga'afar el-Nimeir ry. Gisteren werd hij door een tegei- coup weer in zijn oude macht hef steld. L LONDEN (UPI, Reuter) Roy Jenkins, plaatsvervanger leider van de Britse Labour-pa' tij, heeft zich gisteren opnieuj uitgesproken voor Britse toetre|l ding tot de EEG, een strevej|f waar Labourleider Harold Wi\m son zich fel tegen keert. Sprekend tijdens de tweede dl'f; van het Lagerhuis-debat over IN Britse toetreding, zei Jenkins: „Mijil opvattingen op dit punt zijn nog evi krachtig als in het verleden". Hij on schreef de door de Conservatieven b dongen voorwaarden als „niet ideaal p| „Maar voor mijzelf lijken ze vaardbaar", zo voegde Jenkins d aan toe. HANDTEKENING Tachtig prominente Britten hebbi 3 hun handtekening gezet onder ei u* pagina-grote advertentie in de Timl waarin wordt gepleit voor Britse té dg treding tot de EEG. Tot de ondertekenaars behori u Benjamin Britten (componist). Christopher Cockerell (wetenschaj O pen), de vroegere minister van bu tenlandse zaken, Lord George BroW Lf de acteur Peter Ustinow en All 7* Guinnes, de beeldhouwer Henry Moj re en de cricketspeler Ted Dexter. De werkloosheid in Engeland hed in juli de grootste omvang bereii sinds 1940. In deze maand warf 829.181 personen zonder werk. H percentage werklozen ligt nu op S van de beroepsbevolking. DRACHTEN In de Tunesisc) stad Detuanis zijn twee jongens Drachten aangehouden en ingeslotj omdat zij in het bezit waren van vbici dovende middelen. Het tweetal, de lj jjé jarige A. S„ zonder beroep en de 11 j jarige bouwvakker T. S. was enij weken geleden vanuit Friesland ve[ trokken voor een trektocht naar i raël. WHe

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6