Heeft echte boerenkaas zijn langste tijd gehad? Landbouwtentoonstelling gericht op stedeling Mensensmokkel op grote schaal via Nederland REPARATIE PIRAAT RADIO NORDSEE BIJNA GEREED -- P! ïs! Bemanning moest zich behelpen Goud ligt niet in Sluis op straat V oetbalprogramma Waardering en begrip wekken vaartochten Opstelling van het Westlandse elftal GS niet eens met politie Ameide ULI1 VRIJDAG 23 JULI 1971 DEN HAAG Na de botte Jmaanslag op 15 mei wiegt het urige radiozendschip van de fcerpiraat Radio Nordsee Inter- Itional voor de Scheveningse pst. Ruim twee maanden na de iationele nacht zijn de roes- sporen van de explosie nog fhtbaar. Niet voor lang meer int nog voor augustus zal de lebo II er weer uitzien alsof er jets gebeurd is. Mannen van de jerf De Groot en Van Vliet uit Kkkerveer sjouwen dagelijks jeuw materiaal aan boord. jEen telegraaf, een stuurrad, navi- Itielichten en ga zo maar door. Via n bevoorradingsschip de Mebo II t buitengaats worden al deze at- Sbuten naar het schip gebracht. Het zendschip wordt daarna voor bemanning nu wel wat comforta- Her. (Terwijl experts en tegenexperts driftig onderhandelen over het fre schadebedrag, begon een werk- öeg al aan het herstel van het kar gehavende schip. Daar is men i| al bijna vier weken mèe bezig. De fatting van de schade kwam al na het rauwe nieuws over de and aan boord op 2'/s tön. Daaraan weinig veranderd. Radio Veronica Ook het stuurrad werd (j door de explosie beschadigd. heeft aangeboden dit bedrag te beta len. Misschien dat een van de mede werkers, nieuwslezer Joost Verhoeven uit Beverwijk zegt: „Zand erover. Wat moet je anders? Schenk die jon gens vergiffenis. Misschien hebben ze nauwelijks beseft wat ze deden. Zo zie ik het." Misschien ook daarom dat de be manningen van het bevoorradings schip, de Mebo I, en van Veronica elkaar met zakdoeken toewuiven als de één de ander passeert. En dat in clusief de vriendschappelijke trek aan de scheepshoorn. Aan boord van de geteisterde radiopiraat zegt men dat het sinds de aanslag bfeter gaat met AR-EN-AI. Laatst zou men zelfs op één mo ment vier miljoen luisteraars gepeild hebben. Meer adverteerders zouden zich bij Radio Nordsee International aangemeld hebben. Maar het schip ligt voorlopig nog verankerd op /zeven mijl uit de kust. Links van RNI ligt radio Vernoica. Volgens enkele opvarenden van Nordsee is Veronica dichter naar de kust gekomen. „Zeker een mijl of drie", zei een van hen. „Het is wel vreemd dat de sportvissers sindsdien niet meer langs ons komen, maar alleen Veronica „aandoen". Misschien wel een onder linge afspraak op commerciële basis". Nordsee hoeft er in elk geval niet over in te zitten helemaal zonder aanhang te dobberen. Zaterdag vertrekt vanuit Scheve- ningen een logger vol met fans en liefhebbers van de radiopiraten. Zij zullen bloemen en verzoekjes over handigen, liedjes zingen en symphatie betuigen aan de mensen die de pop stations nog draaiende weten te hou den. Het staat nog niet vast wanneer de affaire Radio Nordsee voor het ge recht komt. Hier en daar weet men te vertellen begin september, maar op het parket van de officier van justitie in Den Haag zegt men dat het nog wel even zal duren voor het zover is. „Het onderzoek is nog gaande. We moeten eerst weten wie nu eigenlijk wat gedaan heeft. Pas daarna kunnen we deze zaak behandelen". Behelpen Dat neemt niet weg, dat de beman ning van het deels verwoeste zend schip zich in de afgelopen twee maanden heeft moeten behelpen On der meer in de kombuis, die volledig in de vlammen wegzonk. „Vandaar ook, dat deze als eerste vernieuwd werd", praat Joost Verhoeven. „We werkten bijvoorbeeld met een simpe le gasbrander om de piepers gaar te krijgen. Bij een beetje storm sloeg alles van het gasstel op de grond. Kijk, daar gaat gauw de lol vanaf." Waar de pret niet vanaf gaat is het werken aan boord van het zendschip. Nu het ernaar uitziet dat het verdrag van Straatsburg wel geratificeerd wordt en daarmee de radiopiraten een moeilijke tijd tegemoet gaan, lijkt het alsof de bemanning harder werkt dan normaal. „Je hoort zoveel verhalen en zoveel geruchten, dat je er eigenlijk door ontmoedigd zau moeten worden", zegt de lachgrage technicus uit Amersoort. Animo „Maar het gekke is dat onze werk lust en animo er niet minder om zijn geworden. Integendeel, we gaan er dubbel en dwars tegenaan. Vergeet niet, als er onverhoopt toch een einde voor ons inzit, kunnen wij niet de WW in. Dan ben je op ander werk of steun aangewezen". Het is te verwachten dat de radio piraat Nordsee zich niet zomaar, zon der slag of stoot zal overgeven aan het verdrag van Straatsburg. Men vlast aan boord op tal van uitwegge- tjes om het bestaan van zo'n zender zo lang mogelijk te continueren. Iedereen levert zijn idee, een bijdrage waarover de directeuren Meister en Bollier (de eerste twee letters van de namen vormen de naam van de twee schepen MEBO) gaan piekeren. SLUIS, 7 juli Nergens in de wereld wordt „goud" op straat ge vonden, zelfs niet in Sluis. Onder deze speelse leuze waarschuwt de ITW in Sluis (Zeeuws-Vlaanderen) de toeristen voor malafide verko pers, die horloges, armbanden, rin gen en dergelijke van „minder waardige" kwaliteit voor goud op straat aan de man proberen te brengen. Ondanks een actie van het ge meentebestuur van Sluis in samen werking met de WV in het afgelo pen najaar zit men er ook nu weer danig in de maag met het „hinder lijke seizoenverschijnsel" van han dige kooplieden, die hun verkoop met een waas van geheimzinnig heid weten te omgeven, aldus een bulletin van de VW. „Wegens de grote drukte en per soneelsgebrek kan de plaatselijke politie er niet tegen optreden, laat u niet beetnemen", waarschuwt de vereniging. 100.000 rekeningen van Arnhems naar Haags girokantoor DEN HAAG Op 21 augustus zal de administratie van 100.000 giroreke ningen de gironummers 600.000 tot en met 699.999 van het kantoor van de postgiro te Arnhem naar het Haagse girokantoor worden overge bracht. Het overbrengen van werkzaamhe den van Arnhem naar Den Haag is noodzakelijk geworden door de sterke groei van het aantal postgirorekenin gen in de laatste jaren en de grote groei van het giroverkeer, dat daar mee samenhangt De laatste jaren werd de totale groei opgevangen door het Arnhemse girokantoor. De thans getroffen maatregel en de stichting van een postgirovestiging in Leeuwarden zullen samen moeten bijdragen tot het verlichten van de taak van het girokantoor te Arnhem. Vanaf 23 augustus zullen de girore keningen beneden 700.000 door het Haagse en die met nummer 700.000 en hoger door het Arnhemse girokantoor worden geadministreerd. Zèktandig Ook is het duidelijk dat Radio Nordsee International voorbereidend werk verricht om straks eventueel volslagen zelfstandig in de ether te 'komen. Dit weekeinde werd vdor het eerst gebruik gemaakt van de zeer sterke 31 meter band, waarmee de hele wereld bestreken kan worden. Hieronder vallen heel wat landen die zich nog niet hebben ingelagen met de bekrachtiging van het genoemde verdrag. Het is niet onwaarschijnlijk dat men daar nieuwe afzetgebieden gaat omploegen. Voorts heeft de RNI al enige tijd een eigen telexmachine waarmee internationaal nieuws de studio binnenkomt om vervolgens weer in telegramstijl uitgezonden te worden. VANAVOND: Zuidland-Fortuna VI. (7.00) ZATERDAG: Westlands elftal- Haags elftal (6.30, terrein Monster), Noordwijk—Telstar B (6.30) en 's-Gra- venzandeExcelsior R (3.00). DEN HAAG Motor- en scooter rijders en hun passagiers moeten met ingang van 1 juni „een goed passende helm" dragen. „d,ie op deugdelijke wijze op het hoofd bevestigd is". Dit staat in een besluit tot wijzi ging van het reglement verkeersre gels en verkeerstekens, dat gisteren door minister Van Agt (justitie) uit gegeven is. ie on prod pro^ «ft de ll mr narins van Deventer Het lijkt er een beetje op dat de echte boerenkaas zijn langste iijd ieft gehad. De liefhebber van dit natuurlijke produkt zal zich ïarschijnlijk over enkele tientallen jaren tevreden moeten stellen jet fabriekskaas in plastic-verpakking. Er zijn nog maar weinig terderijen waar men tijd uittrekt voor het dikwijls weinig renda- We en omslachtige werk, dat met het maken van kaas gepaard gaat. poewel de meeste Nederlanders 'enkaas eigenlijk nauwelijks ken en deze zelden of nooit zullen is er nog een groot aantal Jnsen dat, hetzij uit gewoonte, het- I omdat ze het gewoon lekker vin- bereid is om soms enorme af- Jnden af te leggen naar de spe- lalzaak die deze kaas nog verkoopt. Utrechtse kaashandelaar G. W. (dberg drijft één van deze winkel- i en het is duidelijk dat hij dat liefde doet. Hij vertelt met laak over zijn kazen die hij recht- ;eks van enkele boerderijen be- Jkt. Zijn winkel heeft duidelijk een pte klantenkring, niet alleen in recht, maar ook in de wijde omge- Door het afnemen van de pro fetie heeft de heer Padberg wel Éis „nee" moeten verkopen maar in geval kan het best voorkomen I hij met een vasthoudende klant i boer opgaat" om te zien of er lens nog een kaasje te bemachtigen I Juwelierszaken" Folgens de heer Padberg zijn win- itjes zoals het .zijne te vergelijken |t juwelierszaken. De klant zoekt ze t zorg uit. Er zijn mensen die ja- lang zoeken voordat ze het juiste es gevonden hebben. Iet is duidelijk dat de boerenkaas t meer die variëteit biedt zoals dat leger jaren het geval was. Voor I oorlog waren er nog ontelbare fcfkazende" boeren, die allemaal ilgens hun eigen recept werkten en meest uiteenlopende produkten werden. Nu vertoont het kaas- fnbod een meer uniform karakter, niet alleen veroorzaakt wordt door het feit dat er nog maar enkele honderden boeren zijn die dit zuivel- produkt afleveren, maar ook doordat de boeren aan veel strakkere richtlij nen voor hun produktie gebonden zijn. Dit neemt niet weg dat er nog al tijd een groot verschil in boerenkazen bestaat, want elke streek heeft zijn eigen smaakkarakter. Dat vindt zijn oorzaak in de grondsoort waarop de boerderij staat. Een koe, die gras eet dat op een kleigrond groeit, geeft an dere melk dan een koe die op een veengrond graast. Hoewel het ver schil in melk nauwelijks tot uiting komt, is het aan de kaas duidelijk te merken. Weinig Van het enthousiasme bij hande laar en klant is bij de nog zelfkazen- de boer weinig te merken. Onomwon den wordt toegegeven dat het uitslui tend om de verdienste gaat, maar kaas-maken is zeer tijdrovend en de verdienste is volgens een aantal boe ren ook niet zo hoog. Voor een liter melk krijgt de boer go'n vijfendertig cent en in de vorm van kaas krijgt hij er een dubbeltje meer voor. Er moet echter erg veel voor gedaan worden. Het maken van zes tot acht kazen per dag, waar zo'n vierhonderd liter melk voor nodig is, vergt onge veer zes uur ingespannen werken en de boer heeft hier in het algemeen geen tijd voor. Omdat personeel bijna niet te krijgen en voor de meesten veel te duur is, komt het werk dik wijls op de boerin neer, die toch al de hele dag in touw is. Vrouwen die nog bereid zijn om buiten de toch al drukke werkzaamheden op de boer derij ook nog zes uur voor het maken van kaas uit te trekken, worden steeds schaarser en geen zinnig mens zal zich hierover verwonderen. De „kazende" boerinnen bestaan echter nog, al zijn ze moeilijk te vin den. Mevr. P. van der Arend, die op haar afgelegen boerderij in de buurtschap In de Haak bij Noorden (ZH) al heel vroeg in de ochtend met haar kazen in de weer is, is best be reid om uit te leggen hoe het kaas maken in zijn werk gaat. In een brandschone ruimte wijst zij op de houten ton waarin de verse melk ge daan wordt en waarbij een zuur ge voegd wordt. Wanneer dit mengsel gaat stollen moet er lange tijd voor zichtig geroerd worden. Als het grootste gedeelte van de wei zich af gescheiden heeft gaat de overblijven de substantie in een vorm die onder een pers ligt. Hier wordt de resteren de wei met zachte druk uit de kaas in wording geperst. Na verloop van geruime tijd gaat de kaas twee dagen in een zoutbad. Daarna komt eigen lijk het enige moderne in het. hele proces. De nu gereedgekomen kaas wordt met een dun laagje vloeibaar plastic „geschilderd", zodat een goed- afsluitende verpakking ontstaat. Gevoelig „Kaas is een zeer gevoelig produkt en moet met grote zorg gemaakt wor den. Het geheel is een bacteriën-pro- ces en als het evenwicht verstoort wordt kun je de grootste mislukkin gen krijgen." Mevrouw Van der Arend maakt nu ruim zeven jaar kaas en heeft het geleerd op een „kaascursus", waarvan ze ook een of ficieel getuigschrift heeft. Overigens zou ook zij liever van daag dan morgen ophouden met het „kazen", maar „je krijgt zo nu een maal meer voor je melk". Ze legt er de nadruk op dat de boeren het op het ogenblik niet gemakkelijk heb ben. „De investeringen zijn hoog, per soneel is noch te betalen, noch te krijgen en de melkprijs is niet best. We moeten op allerlei manieren pro beren om wat extra te verdienen. Graag hadden we een stukje land gereserveerd voor een paar caravans, iets dat nog aardig wat kan opbren gen, maar het is zo moeilijk om een vergunning te krijgen. Nu is het niet zo dat we zo graag een aantal"bui- tenstaanders op ons erf hebben rond lopen, maar ja, we kunnen het geld best gebruiken." Het ziet er dus niet naar uit dat mevrouw Van der Arend in de naaste toekomst zal stoppen met het kaas maken en dat geldt ook voor haar zwager, Gert van der Arend, die het „kazen" samen met zijn vrouw doet. Dat boerenkaas lekkerder is dan fabriekskaas, is volgens hem echter in het geheel niet bewezen en hij wijkt in deze dus duidelijk af van de kaashandelaar en -liefhebber Pad berg, die met graagte de woorden aanhaalt van het Tweede-Kamerlid mevrouw Brautigam, namelijk, dat „veel fabriekskaas sterke gelijkenis vertoont met een stujtje stopverf." De heer Padberg is ervan over tuigd, dat het niet meer zolang zal duren met de boerenkaas, „want ik heb er elk jaar meer moeite mee om de boeren over te halen door te gaan met het „kazen". Naar zijn zeggen is het al te laat om de boerenkaas nog te redden, maar de meeste mensen zullen pas beseffen wat ze moeten missen als deze kaas in het geheel niet meer te krijgen is. „Waarschijnlijk zijn er dan wel een aantal boerderijen waar ze weer kaas gaan maken, "zoals je dat nu ook hebt met boeren die onbe spoten groenten en fruit leveren, maar zoiets is altijd wat geforceerd en ik kan me dan ook niet voorstellen dat die kaas even goed gal zijn als de kaas die op het ogenblik nog met groot vakmanschap op de boerderij wordt gemaakt." Constant Het pessimisme over de boerenkaas van de heer Padberg wordt overigens niet geheel gedeeld door het kaascon- trolestation voor boerenkaas in Den Haag. Men wijst er daar op dat de grote teruggang in dit produkt zich eigenlijk in het begin van de vijftiger jaren afspeelde en dat er vooral in de DORDRECHT Hoofddoel van de op vrijdag 30 juli te hou den 26e landbouwtentoonstelling is bij de stadsmens meer waar dering te wekken voor het boe renbedrijf. Om dit te bereiken zijn er, naast de traditionele keu ringen en het concours hippique, voorlichtingsstands van verschil lende instanties, die zich bezig houden met natuur en dier. Het internationale aspect van de landbouw krijgt aandacht in een tent, die ingericht wordt door de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen. Drie tenten zullen er op het Sport park staan. Behalve die van de Plat telandsvrouwen zullen er zijn een con sumptietent en een tent, waarin de Plattelandsjongeren zich presenteren en de Kon. Mij. voor tuinbouw en plantkunde, de Bijenhoudersvereni ging, het Wereldnatuurfonds en de Amateur Volkstuinders. Het interna tionale aspect krijgt een extra acoent door de komst van een dame uit Ca nada, die op weg is naar een congres van plattelandsvrouwen in Oslo. Zij zal één en ander vertellen. Voorlichting over de landbouwten toonstelling wordt deze week huis aan huis verspreid in Dordrecht, Pa- pendrecht, Zwijndrecht en 's Graven deel. Er zijn 60.000 folders gedrukt. Op de folder ziet men foto's van on der meer de achterzijde van koebees ten, geiten, van paarden, pony's ei> demonstraties. Demonstraties zijn er dit jaar in overvloed, met name in de tent van de Plattelandsvrouwen. Hier ziet men onder meer kantklossen, wandkleden maken, weven, patroontekenen en macraméknopen. De bezoeksters mo gen ook zelf modetekenen. Bloem schikken mag ook, maar dat is dan vooral voor de jongeren. De jeugd kan ook schuttingverven, boetseren, gereedschappen herkennen, mozaïek zetten en de hoeveelheid erwten schatten in een grote fles. Plannen waren er ook om in deze tent nog eon informatiestand over de internationa le landbouwproblematiek op te stel len, maar voor dit belangrijke onder deel was geen plaats meer over.,.. Bij het amusement horen voorts een fotowedstrijd en een loterij, waarbij men als hoofdprijs een pony kan winnen. De loterij moet dienen om het ongedekte tekort van vorig jaar wat te dekken (ƒ8000). Dit jaar hoopt men op een bezoekersaantal van ruim 3000. De organisatoren ho pen in de eerste plaats stadsbewoners op het evenement te mogen ontvan gen. Grote attractie voor hen is onge twijfeld het concours hippique, Jat begint om 1 uur. ROTTERDAM Veel Neder landse kustvaarders en vissers schepen doen mee aan mensen smokkel vanuit Nederlandse ha vens naar Engeland. Dit is de mening van kapitein Marinus Olthnis (60), gezagvoerder van de Nederlandse kustvaarder ,Noorderhaven". Volgens de heer Olthuis gaat het om Pakistani en Indiërs, die met na me in Rotterdam aan boord van de uit ROTTERDAM, HELLEVOETSLUIS en HOEK VAN HOLLAND VRAAG GRATIS FOLDER Tel. 010-135400 - Postbus 815 OOp de uurwerktentoonstelling in Mainz (West-Duitsland) zijn onder andere deze muntenhorloges te zien. Zij zijn van zilver en zijn gemaakt naar oude Duitse munten. Bij de vervaardiging zijn de originele maten aangehouden. laatste jaren een vrij constante lijn in de produktie te bespeuren is. Vol gens het controlestation hoeft het „kazen" zeer zeker geen onrendabele bezigheid te zijn. Hiervoor is het ech ter wel van belang dat de desbetref fende boerderij van een behoorlijke omvang is en dat er enige automati sering toegepast wordt in de kaasbe reiding. Dit kan met niet al te grote investeringen wel verwezenlijk wor den. Het ligt wel in de lijn der ver wachtingen dat meer kleinere boeren zullen stoppen met de kaas. maar daartegenover staat dat het niet on denkbaar is dat er in grotere boerde rijen juist aan zal worden begonnen. Van de gehele Nederlandse kaas- produktie maakt de boerenkaas slechts een zeer gering deel uit. In fabrieken werd vorig jaar ongeveer 260.000 ton geproduceerd, terwijl de boeren maar een kleine 5700 ton voor hun rekening namen. Dat boerenkaas nog altijd zeer gewaardeerd wordt blijkt wel uit de prijzen. De liefheb ber legt er grif een dubbeltje per ons méér voor op de toonbank dan voor fabriekskaas. MONSTER Het Westlandse elftal, dat morgenavond in Monster zijn jaarlijkse wedstrijd tegen het Haagse KNVB-elftal speelt, komt daarvoor uit in de volgende opstelling: doel: Lex de Blok ('s-Gravenzandse SV), achter: Koole ('s^GraV. SV), Hoogen- dam (Maasdijk), Hoogkamer (Naald wijk) en Grootscholten (Westlandia), midden: C. Zoon (De Lier), Vos ('s- Grav. SV) en Oltshoorn (VELO), voor: De Letter (VELO), Van Daalen (Naald wijk) en Van Staveren (Verburch). Wisselspelers zijn: doelman Van Geest (Monster) Van Drinten (Verburch), Bolman ('s-Grav.SV) en Bom (VELO). In het Haagse elftal komen o.a. uit Ton Zoutendijk en Ben van Peppen (CSVD) en Dicky van der Toorn (Die Haghe). Om half vijf speelt het West lands jeugdelftal een voorwedstrijd tegen het regionale jeugdteam van Westlandia. schepen gaan en tegen betaling van 75 pond naar Engeland gebracht wor den. De Noorderhaven meerde gisteren in de Rotterdamse Rijnhaven af na een spectaculair avontuur op de Theems bij Londen. Het schip werd omsingeld door politieboten. Engelse politiemannen vonden op de „Noor derhaven" vijf Indiërs, die met be paalde hulp van twee bemanningsle den van de „Noorderhaven" illegaal in Engeland aan wal zouden worden gebracht. De politie arresteerde de twee be manningsleden, de 31-jarige stuur man Geert A. uit Franeker en de 21-jarige motordrijver Johan B. uit Enschede. De overige bemanningsle den werden wel verhoord, maar niet vervolgd. „Voor de politie stond vast dat wij niets van die mensensmokkel afwisten," aldus kapitein Olthuis. De Rotterdamse politie bevestigde dat zij regelmatig in contact treedt met Britse politie-autoriteiten over' smokkel van Indiërs en Pakistani via Rotterdam. Het komt, volgens de poli tie. „regelmatig voor dat wij onze collega's in Engeland tips geven over schepen waarvan wij vermoeden dat' zij verstekelingen voor Engeland aan boord hebben. In het geval van de „Noorderhaven" is dat ook gebeurd. Overigens levert deze vorm van men sensmokkel in Nederland geen straf baar feit op", aldus de politie. Volgens kapitein Olthuis zijn het vooral de bemanningsleden van lijn- kustvaarders op Engeland die mee doen aan de mensensmokkel en daar goed geld mee verdienen. „Achteraf", aldus kapitein Olthaus, „is het me duidelijk geworden dat de mensen smokkel wel vaker aan boord van mijn schip heeft plaatsgehad." Volgens hem hebben de thans gear resteerde eerste stuurman en de mo tordrijver al op verschillende reizen naar Engeland mensen als versteke ling meegenomen. „Dat is vast wel drie of vier maal gebeurd. Ik herin ner me dat de twee mannen zich bij het aan boord gaan van het schip in Nederland vaak verdacht gedroegen", zo zei hij. De twee gearresteerden zijn inmid dels door het scheepvaartbedrijf Wijnne en Barends, ontslagen. ROTTERDAM GS van Zuid- Holland betreuren het. dat in het overleg met de provinciale ambtena ren en de met de daadwerkelijke ver wijdering belaste politie-ambtenaren onvoldoende aandacht is besteed aan de consequenties voor de caravanbe woners, toen indertijd om vijf uur 's morgens de caravans werden verwij derd van het terrein van de heer B. C. Jongkind te Ameide. GS verklaren dat in hun antwoord op vragen van de socialistische sta tenleden J. Treffers en N. Hesselaar, daaraan toevoegend, dat dit zeer vroege tijdstip van ingrijpen voorna melijk werd vastgesteld op aandrin gen van de groepscommandant van de rijkspolitie. GS zeggen nadrukkelijk, dat de manier, waarop de lastgeving van GS werd uitgevoerd, niet in overeen stemming is geweest met hun opvat tingen. Dit geldt eveneens voor het massale politie-optreden op het ter rein van de heer Jongkind. GS memoreren, hoe zij op 8 juli afwijzend beschikten op een verzoek van de heer Jongkind tot het mogen plaatsen van tien caravans op zijn terrein met de overweging dat deze caravans zowel van de Lek als van de hooggelegen Lekdijk in die mate zichtbaar zouden zijn, dat zij het landschap ontsierden en verstoorden. De heer Jongkind tekende tegen dit besluit geen beroep aan bij de Kroon, hoewel hij zoals gebruikelijk, op die mogelijkheid is gewezen. De caravans zijn, nadat de heer Jongkind niet heeft voldaan aan de lastgeving deze te verwijderen, van provinciewege verwijderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5