Vaticaan centraliseert r.k. ontwikkelingswerk i Gollwitzer legt als protest zijn leeropdracht neer URK VRAAGT SYNODE OM DUIDELIJKHEID AKZO ROEPT SCHIP MET AFVAL TERUG Vastenacties vrezen terugdraaien klok Puzzelhoek Fusie kerken in Zuidwest-Afrika Een woord voor vandaag alles goed/, en wel COMMENTAAR Pekings invloed „Humanae Vitae" niet onfeilbaar bedoeld Geld van EEG voor BEROEPINGSWERK Surinaams onderwijs Eenheid van n in geding' ROME (KNP, AFP, DPA, Reuter, UPI) Een pauselijke raad onder leiding van kardinaal-staatssecretaris Jean Villot gaat de activiteiten van de rooms-katholieke hulporganisaties in de wereld coördineren. In een brief aan kardinaal Villot, die gisteren door het Vaticaan ge publiceerd werd, zegt de paus, dat het grote aantal organisaties, dat zich met ontwikkelingshulp en hulpverlening bij rampen bezig houdt, een centraal orgaan noodzakelijk maakt. Daardoor wordt een doeltrefender gebruik van krachten en middelen mogelijk. Het besluit van de paus is met gemengde gevoelens ontvangen. Waarnemers vrezen, dat deze centralisering verlies van de au tonomie van de landelijke orga nisaties, zoals de vastenacties, ten gevolge zal hebben. Ook zijn zij beducht, dat de hulpverlening een kwestie van kerkpolitiek kan gaan worden. Kardinaal Villot die belast is met de leiding van het nieuwe bureau, is ook als staatssecretaris het hoofd van het grote diplomatieke net, dat het Vaticaan over de wereld gespan nen heeft. Volgens het Duitse r.k. weekblad Publik heeft het ingrijpen van Rome al een ruime voorgeschiedenis. Het wijst op de machinaties rond het heengaan van Carlo Bayer als secre taris-generaal van Caritas Intejnatio- lis. Het noemt ook de gebeurtenissen in de pauselijke commissie Justitia et Pax, waaruit plotseling dertig des kundigen moesten verdwijnen. Vanistendael De kerkelijke ontwikkelingshulp wordt sinds 1965 gecoördineerd in 2 9 4 S 6 7 S 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. afkeer - gebakje (Z.N.), 2. water in N.Br. - god van de wind, 3. wapen - medicijn, 4. telwoord - godin van de jacht, 5. oude lengte maat - noodrantsoen, 6. tussenzetsel - zedelijk, 7. olievetstof - jong varken, 8. spitsboog - look - scheik. element, 9. vreemde munt - brede grove lat Verticaal: 1. gevoelloos, 2. brandverf - wier, 3. balk - teken, 4. Ierland - Turkse titel, 5. smart - plaats in N.Br. - muzieknoot, 6. kleine huidopening - zeer groot mens, 7. berg - vlaktemaat - Ijzeren mondstuk, 8. hof - geluk bij het spel, 9. rivier in Spanje - aalgeer. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. menuet - ara, 2. Edam - leder, 3. mede ieder, 4. one - asla - AE, 5. reeks - tets, 6. alla - temet 7. bits - Eem - ar, 8. Eton - ene - Ta, 9. lenig - drop. Verticaal: 1. memorabel, 2. eden - eli te, 3. nadeel - ton, 4. Umea - kas - Ni, 5. Elis - steeg, 6. teelt - eend, 7. Adda - emmer, 8. ree - Ate - ato, 9. arrest - rap. CIDSE, de organisatie voor interna tionale samenwerking voor sociaal- economische ontwikkeling. Het secre tariaat-generaal is gevestigd in Brus sel en staat onder leiding van de in ternationaal erkende vakman August Vanistendael. Hij coördineert de pro gramma's en het beleid van bisschop pelijke vastenacties uit veertien lan den. Aanvankelijk was kardinaal Al- frink president. Nu is dat kardinaal Suenens van Brussel. CIDSE is na nauwelijks zes jaar de belangrijkste niet-goevernementele organisatie op het gebied van ontwik kelingshulp geworden. Ieder jaar ver deelt CIDSÉ een bedrag van ongeveer 225 miljoen gulden. Dat is meer geld, dan de meeste VN-organisaties ter beschikking hebben. Het Vaticaan heeft het belang van CIDSE overi gens nooit erkend. CIDSE bestond tot dusver voor het Vaticaan zelfs niet. CIDSE zocht steeds zo groot moge lijke samenwerking, onderling en met andere organisaties. In 1968 richtte CIDSE de zogenaamde Ronde Tafel conferentie op, die sindsdien twee keer per jaar te Rome bijeenkwam met uitstekende resultaten. Aan deze RTC namen behalve vertegenwoordi gers van CIDSE deel Justitia et Pax, Caritas Internationalis, alle missione rende orden en congregaties, de cu riecongregatie voor de missie en nog andere internationale r.k. organisa ties. De volgende RTC was gepland voor 25 tot 27 oktober. Vorige maand kreeg het secretariaat van Justitia et Pax, dat steeds de RTC voorbereidde, een telefoontje van het bureau van kardinaal Villot, waarin de conferen tie zonder opgaaf van redenen werd verboden. Zo is achteraf ook duidelijk, waar om de crisis in Caritas Internationalis op 28 mei niet tot een einde kon wor den gebracht. President Rodhain kreeg de aanwijzing „van hoger hand", dat van de verkiezing van een nieuwe secretaris-generaal als opvol ger van de uitgerangeerde Carlo Bayer moest worden afgezien „om re^ deneri van herstructurering". Geliktvideerd Publik verwacht, dat CIDSE zal worden gelikwideerd. De landelijke vastenacties zijn volgens het blad ten dode opgeschreven, omdat geen enke le rooms-katholieke gemeenschap er na, bijna twaalf jaar van autonomie mee akkoord zal gaan, dat zij zich in de ontwikkelingshulp en de hulpver lening bij rampen weer volgens oud model op Rome ,zou moeten oriënte ren. De giften zullen al9 gevolg daar van aanzienlijk teruglopen. Publik vreest verder, dat de hulp verlening vastgeknoopt zal worden aan de kerkpolitiek op een wijze, die niet in overeenstemming is met de doeleinden van christelijke ontwikke lingshulp. Centralisering zal ook be tekenen. dat de ontvangers van de hulp zich voortaan, net zoals met de missiehulp, zullen moeten verstaan met de nuntius in hun land. Tenslotte voorspelt het Duitse blad, dat de kerkelijke ontwikkelingshulp een binnenkerkelijke aangelegenheid zal worden, bepaald door binnenker kelijke kriteria. Vrije niet-ambtsker- kelijke of niet r.k. groepen in de ont wikkelingslanden zullen waarschijn lijk minder hulp krijgen dan nu. Voorlopig niet Op deze kritiek zei de perschef van het Vaticaan, Federico Alessandrini, gisteren, dat de landelijke hulporga- GENEVE Twee lutherse kerken in Zuidwest-Afrika hebben besloten zich te verenigen. Samen omvatten zij 45 procent van de bevolking van het land. Het zijn de Rijnse zendings kerk en de Ovambokavangokerk, met respectievelijk 105.000 en 180.000 le den. De eerste kerk ontstond door DuRse zending, die in 1842 in Zuidwes; - Afrika begon. De Ovambokavango kerk is het resultaat van Finse zen ding. Beide kerken behouden voors hands hun autonomie De nieuwe verenigde evangelisch-lutherse kerk in Zuidwest-Afrika zal een gemeen schappelijke synode vormen, die eens in de drie jaar samenkomt. De leidin gen van beide kerken zullen drie maal in het jaar samen vergaderen en bindende besluiten kunnen nemen. Een van de leiders van de verenig de kerk, ds. Hans-Karl Diehl, heeft inmiddels tijdens een recent bezoek aan Genève de vrees uitgesproken, dat de kerk, die vijf bevolkingsgroe pen omvat, „door de nieuwste politie ke ontwikkelingen" uit elkaar zal vallen. Verdronken Nederlander geïdentificeerd INTERLAKEN De 19-jarige Ne derlandse jongen die woensdag in het meer van Brienz in Zwitserland ver dronk, is geïdentificeerd als Cornells Verhoef uit Aalsmeer. IDE chu ;odi sfiet liati ïiste noir iubl Want de liefde van Christus dringt ons, daar wij tot het inz etti gekomen zijn, dat één voor allen gestorven is" (2 Cor. 5:14 en 1: Een machtig woord, een woord waaruit de hartstocht spreekt Christus te vertellen. Paulus kan er niet over zwijgen, het moet uit. Zo is hij gegrepen door de daden Gods in Jezus Christus. Eén voor allen gestorven. Het is voor Paulitsiets overweldige\ Het houdt hem bezig. In elk gesprek dat hij- voert is dit het on werp. Leest er zijn brieven aan de Corinthiërs maar eens goed na. Tegenover Paulus slaan wij over het algemeen wel een pover fig Natuurlijk, Jezusdood en opstanding gaat aan ons niet voorbij. Maar dringt het dns in die mate, dat wij er anderen, die hiei1 onwetend zijn, over willen vertéllen opdat ook zij die God gaan c bidden en Zijn Zoon aanhangen? Is die vraag te stellen een bewijs van naast het leven te staan? is echter het enige waarom het in het leven gaat. Als Jezus Chri, in ons leven het voor het zeggen heeft gekregen, kunnen .we t niet meer over zwijgen. Cht et ïag We lezen vandaag Jesaja 60:13-22. nisaties hun autonomie en financiële onafhankelijkheid zullen behouden. Hij was minder duidelijk over de toekomst. Alessandrini zei namelijk, dat de pauselijke raad voorlopig niet over een eigen begroting zal beschik ken, omdat de organisaties zelf hun gelden verdelen. CIDSE. Justitia et Pax en Caritas Internatiolis verliezen hun zelfstandigheid evenmin, zei hij. Met de praktische leiding is de Spanjaard Raimondo Torrella belast, die ook vice-president is van Justitia et Pax. Secretaris-generaal wordt pa ter Henri de Riedmatten, tot nu toe permanent waarnemer van het Vati caan bij de Verenigde Naties in Ge nève. De Belg Vanistendael, secretaris generaal van CIDSE, zei te Brussel niet te verwachten, dat Rome werke lijk de hulporganisaties van de lokale kerken hun autonomie zal ontnemen. Rome kan zich dat niet goed permit teren en de rooms-katholieken in de deelnemende landen zullen dan ook niet accepteren. CIDSE heeft niets tegen een verbe tering van onderlinge informatie en uitwisseling. Wanneer het pauselijk Onderscheiding voor G. M. A. Laernoes UTRECHT De heer G. M. A. Laernoes te Utrecht, rustend direc teur van het algemeen bureau van de gereformeerde kerken, heeft het grote ereteken voor verdienste van de re publiek Oostenrijk ontvangen als waardering voor het vele werk dat hij jn Oostenrijk voor de Hongaarse vluchtelingen heeft, verricht. De on derscheiding is de heer Laernoes door de plaatsvervangend minister van on derwijs en kunst in Wenen uitgereikt. bureau daartoe zou dienen, heeft CIDSE daartegen geen enkel be zwaar. Vanistendael noemde het pijn lijk, dat het pauselijk staatssecreta riaat de bisschoppelijke vastenacties in het geheel niet heeft geraadpleegd. Van een onzer verslaggevers BERLIJN Prof. Helmut Gollwitzer heeft zijn leerop dracht dogmatiek aan de kerke lijke hogeschool in West-Berlijn nergelegd. Hij deed dit, omdat de hogeschool dr. F. W. Mar- quardt als docent geweigerd heeft. Aan deze weigering zou den politieke motieven ten grondslag liggen. In Duitsland is het gebruikelijk, dat iemand, die als privaat-docent aan een universitit of hogeschool wil worden toegelaten, een „Habilita- tionsschrift" schrijft-als proeve van zijn bekwaamheid. Marquardts schriftuur is door het collegium van de hogeschool na lange discussies naar verluidt met tien tegen negen stemmen afgewezen. Het is getiteld „Theologie en socialisme het voor beeld van Karl Barth". Marquardt is assistent-hoogleraar aan de vrije uni versiteit van Berlijn. Zijn afwijzing (Vervolg van pagina 1) Uit de felle reactie van Noord-Vietnam op de Amerikaans-Chinese toenaderingspogingen kan nu el worden opgemaakt, dat het probleem Indo- China niet sneller uit de wereld zal worden ge holpen dan Hanoi wenselijk acht. Peking heeft zich dan ook gehaast de Noordvietnamese leiders gerust te stellen. Het heeft normalisering van de betrekkingen met Washington min of meer afhan kelijk gemaakt van de terugtocht van de Ame rikaanse troepen uit Indo-China. Als president Nixon al gedacht heeft buiten Ha noi om met China tot een vergelijk over Vietnam te kunnen komen, dan is hij nu een illusie armer. Er is reden om aan te nemen, dat hij deze denk fout niet heeft gemaakt. Nixon heeft zich veeleer gerealiseerd, dat onderhandelingen met Hanoi al leen dan verantwoord zijn, als hij een vorm van 'rugdekking' in Peking heeft verkregen. Daarbij zal hij er ook van zijn uitgegaan, dat China ver moedelijk niet veel voelt voor een Groot-Vietnam onder leiding van Hanoi. Vrees voor het 'Chinese gevaar' is de oorzaak geweest van de Amerikaanse betrokkenheid bij de oorlog in Indo-China. Voordat zij begonnen militair tussenbeide te komen in Zuid-Vietnam, zonden de Amerikanen al troepen naar Thailand om te voorkomen, dat Laos onder de voet zou worden gelopen. Dat gebeurde onder president Kennedy, wiens Laos-politiek faalde. Zijn poging te voorkomen, dat Zuid-Vietnam in het lot van Laos zou gaan delen, werd eveneens ingegeven door vrees voor de invloed van China. Ook zij zou onder zijn opvolgers op een mislukking uitlopen. In de tien jaren die sindsdien verlopen zijn is veel veranderd, ook in China. Het verzoek van Nixon om in Peking op bezoek te mogen komen hield op zichzelf al de erkenning in, dat China hoewel uitgegroeid tot een kernmogendheid niet langer de bedreiging vormt, die het in de ogen van de Amerikanen en hun Aziatische bondgenoten, maar evenzeer van de Russen is geweest. Deze er kenning kan ertoe leiden, dat men ook in Washing ton de dingen weer in hun juiste proporties gaat zien. De Chinese leiders lijken intussen het meeste profijt te zullen trekken van de Amerikaanse toe naderingspogingen. Zij gaan er van uit dat in Azië slechts normale verhoudingen kunnen ontstaan, als er een eind komt aan de Amerikaanse militaire aanwezigheid in dat werelddeel met name op het enorme vasteland. Om dat te bereiken be hoeven zij geen oorlog te voeren. Zij kunnen zich veroorloven een zodanig beleid te voeren, dat het de Amerikanen en hun bondgenoten gemakkelijker maakt een streep te halen door de abnormale ver houdingen, die sinds de Chinese omwenteling in 1949 hebben bestaan. Een dergelijke ontwikkeling versterkt de positie van Peking ten opzichte van de Sowj et-Unie, niet alleen op het diplomatieke, maar vooral ook op het ideologische front. De invloed van Peking zal snel toenemen als zijn vertegenwoordigers (in plaats van die van Tsjang Kaisjek) in de Verenig de Naties worden verwelkomd. Zij zal niet beperkt blijven tot de niet-socialistische landen, maar ook in de met de Sowj et-Unie verbonden landen de middelpuntvliedende krachten versterken. Naast politieke moeilijkheden b'eek gisteren trouwens dat verder varen van de Stella Maris onmogelijk was geworden, omdat nergens nieuwe brandstof kon worden gebunkerd. Nadat het schip door honderden de monstranten al eerder was wegge jaagd uit de bunkerhaven Thorshavn (Faröer-eilanden), bleek gisteren dat de Stella Maris ook niet welkom was in Stomoway op de Nieuwe He'ori- den. MIJNENVEGER De Britse regering weigerde het schip bunkerfaciliteiten en de Ierse minister van defensie beloofde zelfs een mijnenveger naar de Stella Maris te sturen als het binnen de Ierse ter ritoriale wateren zou komen. Daarmee was de verdere tocht v^n de Stella Maris gedoemd te misluk ken, omdat de tanker brandstof nodig had om zonder problemen de tocht naar 1000 km westelijk van Ierland te kunnen volbrengen. Milieudeskundigen merkten giste ren bezorgd op dat, terwijl op dit ogenblik alle diplomatieke en publie ke aandacht zich richt op de Stella Maris, er tegelijkertijd verscheidene andere tankers uit Europese havens uitvaren om eveneens giftige afval op zee te lozen. REGELING Uit bijvoorbeeld Duitsland en het Europoortgebied, komen da- ROME Vlak voor de puMikatie van de encycliek Humanae Vitae over de geboortenregeling in 1968 heeft paus Paulus zelf de woorden „infalli- bili auctoritate" (krachtens ons on feilbaar gezag) eruit geschrapt. Dit deelt de Franse theoloog René Laurentin mee in antwoord op een brief van een lezer in het Italiaanse weekblad „La Famiglia Christiana". De paus heeft volgens Laurentin de encycliek wel al zijn persoonlijke ge zag willen geven, maar toch niet zijn onfeilbaarheid ervan willen verbind- den. gelijks vuiltransporten die buiten de Nederlandse territoriale wa teren in het water worden ge dumpt. De Nederlandse regering beloofde gisteren dat zij alles in het werk zal stellen om zo spoedig mogelijk tot een alge meen bindende regeling te ko men betreffende de afvallozing in zee van industrieën. is voor vijftien studenten en weten schappelijke medewerkers van het seminarie voor protestantse theologie aan dezè universiteit aanleiding ge weest om een open. brief te richten aan de rector van de kerkelijke hoge school prof. dr. Walter Schmithals. Zij ,zien de afwijzing van Marquardt ajs symptomatisch geval van gecom bineerde actie tegen „politieke theolo gie". Daar de wetenschappelijke kwa liteiten van Marquardt volgens hen vaststaan, vragen zij onmiddellijke openbaarmaking van de beoordelin gen van zijn habilitationsschrift. Schmithals heeft in antwoord op deze open brief gezegd, dat Marquardts geschrift door het collegium van de hogeschool na grondig wetenschappe lijk onderzoek niet als habilitations- verrichting geaccepteerd is. Daarmee heeft het collegium in geen geval uit gesproken Marquardt niet als docent te wensen. Over de interne gang van zaken wilde Schmithals verder geen inlichtingen geven. Magnetiseren (3) Magnetisme is niet van God rche van de duivel. Ik zou dit niet zo durven zeggen als ik niet wist de getuigenis van magnetiseurs, o zo dankbaar waren verlost tef" van deze zg. gave. Zeker, de di geneest ook, maar hij rooft teg kertijd de blijdschap en vrede het kindschap Gods. Daarom be zo blij met elke waarschuwing t< het magnetisme. Wenden we ons ver tot God, die gezegd heeft: J de Here ben uw Heelmeester". Th. J. Roessel-SéEII VOORBURG dac Magnetiseren (4) Van Jezus staat geschreven, „juist die werken, die Hij deed, Hem getuigden, dat de Vader gezonden had" (Joh. 5:36b). was met barmhartigheid bewogelner genas elke ziekte (lees eens H 3 en 4). Wat was het hoofddoel? zij U (de Vader) kennen en JP*- Christus, Dien Gij gezonden hr a' (Joh. 17:3). „W,ant er is ook ond^(- hemel geen andere naam gege Waardoor wij moeten behouden ^,,r< den" (Hand. 4:12). Dit is toch wel heel iets dan het gebruiken van paranor gaven, zoals bv. magnetisme, voor ik u trouwens waarschuw ervaring leert, dat door het aan'' den van paranormale gaven een te of pijn wel verlicht kan worddj^ zelfs verdwijnen, maar dat er anders voor in de plaats komt geestelijke depressie, angst of vositeit. Van alle bovennatuurlijke zéete waarbij God en Zijn Zoon Jezus verheerlijkt worden, hebben w; verre te houden. üt. NED. HERV. KERK Beroepen: te Nederhorst den Berg: W. B. Harlemen, kahd. te Vlaardin- gen. Aangenomen: naar Warns: G. Na gel, kand. te Utrecht, die bedankte voor Ouwsterhaule (toez.). GEREF. KERKEN Beroepen: te Scheemda en Getide- ren: kand. H. Bijlsma te Schoondijke. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen: naar Eindhoven: kand. M. Nap te Sauwerd, die be dankte voor 23 andere beroepen. DEN HAAG Het ontwikkelings fonds van de EEG heeft 10.820 000 Surinaamse guldens beschikbaar ge steld voor de bouw van een instituut voor hoger technisch onderwijs in Paramaribo. Met het geld zal ook een belangrijk deel van de inrichting va" het instituut betaald kunnen worden. Het instituut zal plaats bieden aan ongeveer 690 leerlingen. Het wordt opgericht, omdat er in Suriname een groot gebrek aan middelbaar en ho ger technisch personeel is. Het insti tuut wordt gebouwd op het terrein, dat door de Surinaamse regering voor de universiteit is gereserveerd. Mej. A. van de I DEN HAAG Magnetiseren (5) Met schrik las ik het stukje de heer Terwen over magnetis Wat komt hier een onwetendhei de hoek gluren. Hier worden dingen door elkaar gehaald: mi tiseren en handoplegging, d.i. z ontvangen met gebed in opdrach onze Heiland en Hogepriester Christus Magnetiseren gebeurt niet in dracht van Christus. De weg di< Nieuwe Testament wiist tot gent is de weg naar God en de gen geschiedt in Zijn naam. Dat is iets anders dan wat een magnet doet. Mevr. M. A. van Tienhoven-Buui ROTTER] KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dwrdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. (Van een onzer verslaggevers) URK De kerkeraad van de gereformeerde kerk van Urk heeft een dringend beroep gedaan op de generale synode van de -gereformeerde kerken „tot het inslaan van een duidelijke en schriftuurlijke weg, in de zin der belijdenis, opdat de dwalingen worden teruggedrongen en het vertrouwen weerkeert". De kerkeraad schrijft: „Velen zijn ontmoedigd en beschaamd, omdat er geen kracht meer uit gaat van de meeste kerkelijke vergaderingen. Het enerzijds-an- derzijds, dat de dwaling laat voortsnellen, nadert dicht tot volledige leervrijheid, al mag het formeel die naam nog niet heb ben". In een brief van veertien pagina's analyseert de kerkeraad de huidige situatie, waarbij veelvuldig de namen van o.a. Kuitert, Wiersinga, Hartvelt en Augustijn vallen. Hij komt tot de conclusie, dat de eenheid van belijden op fundamentele punten (genoemd worden Genesis 1 - 3, de verzoening, het horizontalisme, het schriftgezag en de binding aan de belijdenis) in het geding is. Aan het slot van de brief vraagt de Urker kerkeraad concreet aan de sy node de volgende vier zaken: le. Onomwonden te handhaven, zo wel door besluit als maatregel, dat de Heilige Schrift niet slechts goed is voor Gods Woord, maar Gods Woord zelf is; en aldus te verwerpen wat met deze onfeilbare regel niet over eenkomt. 2e. Te bevorderen, dat de aanvaar de en ondertekende belijdenis in alle delen en geledingen van het kerkelij ke leven wordt gehandhaafd en uit gedragen zodat niet slechts de bin ding aan de belijdenis onomwc en onbekrompen geschiede zond 'eki en zg. formalistische binding te vallen, maar ook de instemminj ge] en de aanvaarding van deze be 4, nis, waaruit voortvloeit dat he geoorloofd is, zoals ook al in he dertekeningsformulier is belooft M wijkende gevoelens uit te di voordat over deze opvattingen spraak is gedaan door de betref kerkelijke vergaderingen; dal voorts in bijzondere zin de aan moge hebben bij het opstellen ^d: een nieuwe belijdenis en de vc reidende arbeid daartoe, opdat onder formulering en inkledii wezenlijke inhoud wegvloeit. 3e. Om een einde te maken a onduidelijkheid en verwarrinL uit te spreken, dat de historicite de zondeval van de mens, die z zonde is geschapen, niet mag w>sc geloochend. 4e. Om Dr. H. Wiersinga te en uit te spreken, dat wat hij hierboven is aangewezen in met schrift en belijdenis leert,u. mag worden geleerd in onze k'^i en deze uitspraak met krach R handhaven, daar door hem her?^ van de verzoeningsleer en nbi het oordeel van de kerkeraad hart van het Evangelie wordt a tast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2