Toeristen in Spanje laten zich tegen cholera inenten Akzo roept schip met afval terug Rode Kruis: al voor 4,5 miljoen naar Pakistaanse vluchtelingen 1 I I I arecliaussees moeten kort gekapt blijven 2 moderne theeglazen I Het Kwartet Eerste fase snelle hulpverlening voltooid WHO: Geen reden tot bijzondere ongerustheid Nètoptijd voorde zomer: bona Wehrmann meldt zich 22 Jj ieowe Leidse Cooramil CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh ia ghebleven mijn hert in leghenspoet!" Vrijdag 23 juli 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m.f6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vanmorgen is voor de achtste maal een door het Nederlandse Rode Kruis gecharterde DC-8 van de KLM volgeladen met 22.704 kilo kindervoedsel, zesduizend meter zwaar canvasdoek en tien dekzeilen van 50 bij 30 meter naar Calcutta vertrokken. In totaal heeft het Rode Kruis dan 4.400.000 gulden besteed aan hulpgoederen voor de Pakistaanse vluchtelingen. Daarmee is, op 150.000 gulden na, het Rode Kruis-aandeel van de grote landelijke inzameling, die ruim twintig miljoen gulden opbracht, op. De reste rende 150.000 gulden zijn bestemd voor een zending van tien miljoen vitamine B-tabletten, die zo spoedig mogelijk verzonden zullen wor den. De eerste fase van de snelste en grootste hulpverlening, ooit bij ram pen verleend, zal dan voltooid zijn. De eerste fase, want ongetwijfeld zal Van een verslaggever UTRECHT Militairen van Koninklijke Marechaussee llen, als enigen in de krijgs- acht, géén lang haar mogen lagen. Dit blijkt uit een order e de commandant van de ma- chaussee. brigade-generaal N. eijer, gisteren heeft rondge- ïurd. >e generaal heeft de beslissing ge nen rr.et het oog op de representa- teit. Hij zegt dat de leden van de rechaussee (anders dan andere mi- iren) over het algemeen vaak in itact komen met mensen uit alle van de bevolking en met emdelingen. Jaarbij treden volgens de generaal menten van dienstverlening op de irgrond (onder meer hebben mare- ussees tot taak om het koninklijk s te beschermen en aan de grens paspoorten te controleren) en dat ift de dienst een eigen karakter. Bij de representatie kan het uiter- i voorkomen een grote rol spelen; haardracht van het personeel ir.ag >it aanleiding tot aanstoot, wrevel andere frustraties geven, waardoor de basis voor een juiste communicatie zou kunnen worden ondergraven en afbreuk gedaan aan de uitoefening van de taken waarvoor het wapen ingesteld is", aldus de order van generaal Meijer. Volgens de order mag de haar dracht van het personeel van de ma re chaussee derhalve niet te ver afwij ken van het gemiddeld gangbare. Het kapsel moet dicht aan het hoofd aan sluiten en niet over oren, ogen, boord of kraag vallen. Zie verder pagina 6. GENÈVE, MADRID (AP, Reu ter, UPI) De wereldgezond heidsorganisatie (WHO) heeft gisteren in Genève bekendge maakt van officiële Spaanse zij de te hebben vernomen, dat er in de vallei van de Jalon-rivier ten zuiden van Zaragoza zeven gevallen van cholera zijn gecon stateerd. De cholera is vastgesteld, nadat tientallèn personen, die aan de „zo- merdiarree" leden, waren onderzocht. Alle patiënten zouden in leven zijn. DODEN Maar uit Madrid kwam gisteren van particuliere medische zijde de mededeling, dat er in het provinciale ziekenhuis van Zaragoza vier, en in het gebied van de Jalon-rivier acht tien. mensen aan cholera zouden zijn overleden. Een functionaris van het ziekenhuis van Zaragoza, die onbekend wenste te blijven, voegde daar aan toe, dat alle doden begraven zijn in met zink omklede kisten en op flinke afstand van de overige graven. Mensen, die het gebied, waarin met name de dorpen Epila en Rueda zijn getroffen, willen bezoeken, mogen dit alleen doen als zij kunnen aantonen, dat zij tegen de cholera zijn ingeënt. INENTING De inenting tegen cholera, waarmee men in Zaragoza al vier dagen gele den is begonnen, gaat nog voort. Al 400.000 mensen zouden zijn geprikt. Ook enkele duizenden toeristen, die op doortocht naar de kust Zaragoza passeerden, hebben zich in ter plaatse ingerichte posten laten inenten. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op als nieuweabonriee: natm; straat: betaalt: O .per kwartaal per maand I Alsbeloningvoormijnaktiviteit I I ontvang ik 2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I <krant veertien dagen gratis. I Mijn naam jPlMtt: Een woordvoerder van de Wereld gezondheidsorganisatie maakte giste ren ook bekend, dat de cholera, die bij Zaragoza was vastgesteld in vak kringen bekendheid geniet als „el tor"-type en een lichte variëteit van de cholera is. „Waar het vandaan komt, is ons nog een raadsel", voegde hij daaraan t.oe. De WHO" zïfet overigens geen réden tot bijzondere ongerustheid. De orga nisatie meent, dat de hygiënische si tuatie in Spanje wel zo goed is, dat er geen epidemie zal ontstaan. De mel dingen van cholera in Spanje hebben tot dusver in Westeuropese landen niet geleid tot merkbare annuleringen van vluchten en vakantiereizen naar dit land. Het ministerie van volksgezondheid en milieu-hygiene in Den Haag raadt reizigers naar Spanje aan het gebied in de omgeving van Zaragoza te mij den. Als dit niet mogelijk is, wordt men geadviseerd zich te laten inenten. Er is, volgens het ministerie in de hui dige situatie geen reden tot massale inenting van reizigers naar andere delen van Spanje. Hoewel de kans. dat uit Spanje te rugkerende reizigers geïnfecteerd zijn, zeer gering is, wordt diegenen, bij wie zich diarree voordoet, kort na terugkeer uit dit land aangeraden zich tot hun huisarts te wenden. Foto boven: Gisteren stonden in Madrid mensen in de rij voor het provinciale gezondheidscentrum om er een prikje te halen tegen de cholera. UTRECHT Rinus Wehrmann, de langharige militair, die sinds maan dag werd vermist, heeft zich gister avond tegen zeven uur gemeld bij zijn onderdeel in de legerplaats 't Harde. De waarnemend afdelingscomman- dant van Rinus Wehrmann begint vandaag met het „huishoudelijk on derzoek" naar de afwezigheid van de militair. Een onderdeel van dit on derzoek zal een bezoek van Wehr mann aan de militaire arts zijn. Rinus Wehrmann werd na zijn ont slag uit de gevangenis op 28 juni in gedeeld bij de schoolbatterij van .de 107e afdeling veldartillerie. Maandag morgen om 8 uur had hij zich bij zijn onderdeel moeten melden, maar hij verscheen niet op het appèl en dook onder. meer hulp nodig blijven; giro 999 blijft dan ook openstaan voor goede gevers. De directeur-generaal van het Rode Kruis, de heer A. van Emden, juist teruggekeerd van een vergadering van de liga van rode kruisverenigin gen te Genève, voorziet dat nog aan miljoenen mensen hulp geboden zal moeten worden. De rode kruisorgani satie wordt in Oost-Pakistan nu weer opgebouwd onder leiding van de nieuwe voorzitter Rahimtoola, oud minister van financiën. Aan voedsel, kleding, coasters, me dicamenten en dekens is dringend be hoefte, maar de vraag blijft hoe daar geld voor te krijgen. In ieder geval wil men allereerst een organisatie op bouwen waardoor uitwisseling van gegevens kan worden verkregen tus sen de vluchtelingen en hun achter gebleven familieleden. ZEVEN MILJOEN Intussen is de stroom van vluchte lingen uit Pakistan naar India nog niet gestopt. Op het ogenblik zijn er ongeveer zeven miljoen vluchtelingen in de kampen in India; men houdt er echter rekening mee, dat dit aantal tot tien miljoen aangroeit. Over de houding en organisatie van de India se hulporganisaties had de heer Van Emden veel lof. Dat men materiële hulp vraagt en geen persoonlijke hulpkrachten wil, komt volgens de heer Van Emden niet voort uit nationale trots. Men moet echter de taal en de gewoonten van de mensen kennen om werkelijk te kunnen helpen. Doktoren en ver pleegsters zijn er bovendien genoeg in India. MELKSTATIONS Het Rode Kruis is bezig met de opbouw van 1500 melkstations, waar moeders en kinderen hulp krijgen. Binnen een maand hoopt men dit aantal te bereiken. Er werken thans verder veertig mobiele medische een heden, terwijl er twintig voorbereid worden. In totaal kunnen daarmee 600.000 mensen geholpen worden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft reeds ter plaatse: vier vrachtwagens, veertig ambulancejeeps, 26 aanhang wagens, 560 tenten, 23 hospitaalten ten, 117.465 dekens, 500 oliekachels (voor de melkstations), ongeveer 12.600.000 tabletten en flacons genees middelen. bijna 100.000 kilo bat^voe- ding, 14.400 kilo zeeppoeder. Alle goe deren zijn zonder oponthoud bij de douane naar de plaatsen van bestem ming gebracht en in gebruik geno men. KINDEREN In september en oktober zal via de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis een actie starten onder het motto: kinde ren helpen kinderen. De bedoe ling: schriften, blocnotes, potlo den, kleurpotloden, liniaals en puntenslijpers in te zamelen en die naar de kinderen in de kam pen te zenden. Giften in geld zul len worden besteed voor de aan koop van schoolborden. KOM NAAR HET \POL FIROPAM VOOR 'NDOLFUNB SHOW! In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30. 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL. 137800. Van alle vervelende mensen zijn de zwijgzamen nog het meest interessant. WERTHEIMER Ellen en Ik hebben veel ple zier met het lezen van de liefdesbrieven, die je haar schrijft. UW :SSS;i WKKff Onweer DE BILT Voor zaterdag wordt vrij warm weer verwacht met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Boven de Golf van Biscaje blijft de luchtdruk laag. Rond dit lagedrukgebied wordt met zuidelijke winden vrij warme en vochtige lucht over Frankrijk naar ons land gevoerd Hierin ontwikkelen zich van tijd tot tijd onweersstoringen. Strandweer Met een zuidelijke stroming bereikt ons vochtige, maar vrij warme lucht. Ook morgen nu en dan zon bij een zwakke zuidelij ke wind, 20 tot 22 graden, zeewa ter 18 graden. Hierbij een kleine buienkans. Vooruitzichten: De temperatuur blijft aangenaam, maar de de kans op een regen- of onweersbui is aanwezig. Barometerstand: beden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar), dalend. Zon en maan 24 juli zon op 4.49, onder 20.43; maan op 7.03, onder 21.31; 30 juli E.K. Hoog water Hoog water, 24 juli: Rotterdam le getij 6.04, 2e getij 1.06; Sche- veningen 4.16-16.42; Vlissingen 3.10-15.31; Haringvliet a. d. Zee zijde 4.48-17.11. Voor het eerst sinds de bouw van de Simplon-tunnel, in 1922, is daarin een trein verongelukt. Gisterochtend ontspoorde in de tunnel een trein, waardoor vijf Italiaanse arbeiders het leven verloren. Hier zienwe een wagonwrak, later op de middag werd een tweede wagon uit de tunnel ge sleept. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/HENGELO Op aandrang van de Nederland se regering heeft het Akzo-con- cern gisteravond het met giftige afval geladen tankschip 'Stella Maria' naar Nederland terugge roepen. De 600 ton chemische af valstoffen zullen voorlopig in tanks op de grond worden opge slagen tot een elegantere me thode gevonden is om de drab uit de nieuwe fabriek in de Bot lek, op te ruimen. Het in actie komen van de Neder landse regering en het door de knieën gaan van Akzo die overigens blijft volhouden dat „meer emotionele dan zakelijk steekhoudende argumenten zijn aangevoerd omdat de afval geen kwaad kan" volgde na enkele tu multueuze dagen waarin de publieke opinie in talrijke Europese landen zich geagiteerd richtte tegen de als „de vliegende Hollander" over de zeeën dolende Stella Maris. HOOGTEPUNT Een voor de Nederlandse regering gevaarlijk hoogtepunt in de acties werd gisteren bereikt, toen een poli tiewacht moest worden ingesteld voor de Nederlandse ambassade in Dublin en bij de ambtswoning van de am bassadeur. Dit gebeurde nadat de Sinn Fein, de politieke afdeling van het (officieel verboden) Ierse Republikeinse leger (IRA), zijn aanhangers had opgeroe pen te gaan demonstreren uit protest tegen de voorgenomen dumping van de afval in de Atlantische Oceaan. De Sinn Fein beschouwde deze lumping als een „onvriendelijke daad" OPLOSSING De Nederlandse regering heeft wel licht „geïnspireerd door deze ontwik keling. aan Akzo „verzocht" om „ten einde internationale diplomatieke verwikkelingen te voorkomen" het schip naar Rotterdam terug te roe pen. Akzo, die êerder deze week ver klaarde, dat een andere opruimmoge- lijkheid niet aanwezig was en dat de zee de enige oplossing was verklaarde gisteravond plotseling „de oplossing gevonden te hebben voor de afval uit de Botlek-vestiging". De afval (vinyl- chloride) verdwijnt nu voorlopig in tanks. BOTLEK Hoe lang dit door kan blijven gaan is niet bekend. De fabriek van Akzo zal bij een maximale produktie 8000 ton afval per jaar produceren. Pas over twee jaar is de verbrandings oven van het bedrijf klaar. (voor vervolg zie pag. 2)

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1