\pollo 15 lijkt doorbraak wetenschappelijke lente Solo Rini Wagtmans bekroond in sfeerloze Acht van Chaam Nieuwe telling in voordeel jeugd Bobby Fischer genadeloos n rs- Twaalf atleten in Bonn aan start kker verslaat or ben Ulrich rekx bii Bou 'ewijn IBM-TORNOOI E.K.-indoor in gevaar 7 DONDERDAG 22 JULI 1971 5 DOELGEBIED lAMOY DROOM VOOR MAANGEOLOGEY oor Rob Foppema wetenschappelijke moge- |teden van de Apollo 15 (die naar de maan moet (rekken) zijn zoveel groter I die van vorige maanreizen, het net lijkt of we met een Iw programma beginnen. In juichtonen liet zich drie inden geleden al Anthony |land uit, een van de schaarse llo-astronauten die niet uit Strijdkrachten is voortgeko- (hij is geofysicus). En dat kij] hij niet eens meemag. Bar het enthousiasme van Enge- Iwas begrijpelijk. Veel geleerden, iet name het handjevol dat zich de trainingsprocedure van de A had onderworpen voor een om zelf als ruimtevaarder op de i onderzoek te doen, werden s bedroefder over de opzet van merlkaanse maanprogramma. t accent lag teveel op de techni- prestatie en het wetensohappe- inderzoek dat toch eigenlijk het f voor die dure reizen had moe- feijn kwam heel duidelijk op de lie plaats. Geoloog de burger-astronauten mochten algemeen op het reservebankje Dat is trouwens nog steeds het in: met de Apollo 15 vertrekken iel Scott, overste Irwin en majoor -b-ufen, in de reservebemanning zit eoloog Jack Schmitt. Bij de Apol- B volgend jaar zal het weer zo alleen de bemanning voor num- (17 (de laatste) is nog niet aange- m. —Anmige geleerden vroegen zich in ^■kwaadaardige bui wel eens hard- |\_W waarom maanstenen nu uitge- t en verzameld moesten worden omhooggevallen straaljagerpilo- wanneer daar ook geologen voor Ihikbaar waren die daar ten- e hun beroep van hadden ge kt. [t de Apollo 11, die als eerste op d-)13311 landde, als hoofdtaak had II Je bewijzen dat dat kón en dat 5 goed werkte, kon iedereen be ten. Maar toen de bemanning van maaT^33'* het verzamelen van heel'en keien wat luchthartig met iet d(?3e> hoor en hamer omging be- rjge jen de geleerden goed bezorgd te trugM3n' iet Rft de Dertien ging voor het eerst zoek purger mee (Fred Haise), maar iat h3n8eluk met de zuurstoftank ver- Ie loN© hem voet op de maan te rteldfn- wj Uitstel van aldup uitstel dat nodig was om de lak van de explosie op te sporen lerhaling te voorkomen was de tischappelijke kolonie trouwens- pder welkom. Het bood gelegen- ;om de resultaten van de eerdere ag - 'es rustiger te bestuderen, en het imma van de volgende daaraan :e passen. Het oorspronkelijke apparatuur mee. De toevoeging die het meest de aandacht trekt is de maan- auto, een opvouwbaar geval van 220 kg, waarmee Scott en Irwin zich met de snelheid van een wielrijder over het maanoppervlak kunnen bewegen. Ze krijgen daar ook de tijd voor: er zijn drie excursies van in totaal twin tig uur gepland. En over gebrek aan aantrekkelijke reisdoelen zullen zij niet kunnen klagen. Het doelgebied van de Falcon, zoals de mannen hun maanlander hebben gedoopt, is een droom voor maangeologen. Zij staan aan de voet van de Apen nijnen, met hun toppen van vier kilo meter een van de hoogste maange- bergten. En op nog geen kilometer afstand slingert zich de Hadley rille door de vlakte, een grillige kloof van 365 meter diep en anderhalve kilome ter breed, over het ontstaan waarvan nog maar weinig bekend is. Kraters edrijl de :hema was de geleerden veel te teniet Apollo 14 landde voor het eerst |ts anders dan een kale vlakte, n gul het wetenschappelijk program- vaifas v°or P^n grorvt deel hetzelfde 1 de P vorige keren De gebruikelijke zal pmenten werden uitgezet, nieuw iij d^e beklimming van een krater door de geologen hoopten dat men n zou vinden, zo oud als de l zelf. I bleek in twee opzichten een op de witte walvis. Shepard en Binnen het bereik van de maanrei- zigers liggen tenslotte twee belang wekkende verzamelingen kraters, die in de schema's worden aangeduid als de Zuid-groep en het Nootd-complex. De Zuid-groep bestaat uit wat maan- kenners secundaire inslagkraters noe men. Zij ontstonden toen ergens an ders een grote meteoor insloeg. Bij die botsing werden stukken maanbodem weggeslagen die bij hun groepsgewijs terugvallen deze secun daire kraters vormden. Het aardige voor de onderzoeker is natuurlijk de kans om bij die secundaire kraters stukken maan te vinden die uit een heel ander gebied afkomstig zijn. Het Noord-complex is voor zover dat uit beschikbare foto's kan worden opgemaakt niet ontstaan door inslag, maar door vulkanisme. Dit zouden dan de eerste vulkaankraters op de maan zijn, die door mensen worden onderzocht. De meeste kraters op het zo geschonden gezicht van de maan zijn namelijk door inslag van meteo rieten ontstaan. vorming van dit gebergte, en het bas sin van de Zee der Regens waarvan het de zuidoostelijke begrenzing vormt. Waarschijnlijk is die hele zee gevormd door de inslag van een he mellichaam, en dan kan men aan de rand gesteente verwachten dat diep uit de maanbodem afkomstig is. Seismometer Het instrumentenpakket dat Scott en Irwin op honderd meter van hun maanlander gaan neerzetten bevat weer een seismometer voor het regis treren van maanbevingen. De Apol lo's 12 en 14 lieten er ook een achter, en zodra er drie staan kan men door vergelijking van de signalen precies uitrekenen waar de trillingen hun oorsprong vinden. Dat levert gege vens over de structuur van het in wendige van de maan op, die men op geen enkele andere manier kan ver krijgen. Nieuw in het maanonderzoek is een opstelling die de warmtestroom door de bovenste drie meter van de bodem meet. Met een elektrische klopboor wordt een smal gat gemaakt, waarin op verschillende hoogten heel gevoe lige thermometers worden aange bracht. Het temperatuurverschil tus sen verschillende hoogten geeft een maat voor de hoeveelheid warmte die uit het inwendige van de maan naar buiten komt. Daaruit kan men terugrekenen hoe radioactief de maan is (de warmte in de maan wordt voornamelijk gepro duceerd door natuurlijke radioactivi teit van uranium, thorium en ka lium), hoe radioactief hij in zijn jeugd geweest is, en hoe warm hij daardoor toen was. Enkelen uiJell strandden op twintig meter t scnun doe^ de stenen die zij mee- lingst iun doel, de stenen die zij mee- Iten wekten bij de geologen nog joop, maar bleken toch minder .an men verwachtte en vertelden Vlinder over de prille jeugd van Van, die nu eenmaal de grootste Sleuven kwijf Jere r KW i nt i. off dissel 1 naa p. c ïiven Tigheid opwekt. Apparatuur ir het programma van de Apollo t zich aanzien als een door van de wetenschappelijke len- t gaat maar liefst 2V® ton extra De Hadley rille is een van de vele kronkelende sleuven op de maan die wat hun vorm betreft sterk aan ri vierbeddingen doen denken. Sinds we uit de maanmonsters weten dat er waarschijnlijk nooit veel water op de maan is geweest, zouden het hoog stens lava-rivieren kunnen zijn ge weest. Maar zekerheid bestaat hier over zeker niet. Aan de voet van de Apennijnen hoopt men materiaal te vinden dat iets kan vertellen uit de tijd van de Nieuwe experimenten zullen tijdens de reis van de Apollo 15 niet alleen op de maanbodem zijn te vinden. Terwijl zijn collega's beneden rond rijden, graven en boren hoeft Alfred Worden zich in zijn om de maan cir kelende commandoschip Endeavor niet te vervelen. Zoals hij het zelf uitdrukt: „Tot nog toe was het werk in een baan om de maan aardig om te doen terwijl je wachtte om de jongens op te pikken. Maar nu heb je voor het eerst echt serieus wetenschappelijk onderzoek te doen.'' Dat onderzoek gebeurt met de SIM, de „scientific instrument module" die in het dienstcompartiment is inge bouwd. Met speciale camera's wordt niet minder dan twaalf procent van Show Ook het show-aspect van de Apol lo-15-reis is beter verzorgd dan ooit. De maanauto heeft een kleurentelevi siecamera aan boord, die beelden rechtstreeks naar de aarde kan zen den. Die beelden zullen, ook wat scherpte betreft, beter zijn dan wat het publiek bij vorige gelegenheden kreeg voorgezet. De camera wordt vanaf de aarde ingesteld en gericht, zodat de astronauten niet hoeven te worden afgeleid. Als klapstuk zal dc camera recht streekse beelden uitzenden van het opstijgen van de maanlander als alle taken zijn volbracht. Volgens het tijdschema is dat maandagavond 2 augustus, om elf minuten over zes. DEN HAAG, ANP Naast hor denloper Hans van Enkhuizen (ACC), die komende zaterdag in Bonn nog eens kans krijgt om zich te plaatsen voor de Nederlandse ploeg die deel neemt aan de Europese kampioen schappen, gaan nog een aantal Ne derlandse atleten naar de internatio nale wedstrijden in de Westduitse hoofdstad. Van Enkhuizen zal op de 110 meter horden minimaal een tijd van 14.0 seconden moeten maken om zich voor Helsinki te plaatsen. De Nederlandse afvaardiging naar Bonn bestaat uit: Dames: Trudy Ruth (GAC, 200 m), Miep van Beek (AD, 200 m en hoog), Stans Brehm (AVR, 400 m), Joke vd Stelt (De Spartaan, 1500 m), Marjan Ackermans (DEM, hoog), Mary vd Raadt (Holland H, hoog) en Els van Noorduyn (Sagitta, kogel). Heren: Sjef Hensgens (Achil les Top, 800 m), Rijn vd Heuvel (AVR, 800 m), Bram Wassenaar (AV'23). 1500 m), Haico Scharn (Ciko '66 1500 m), Hans van Enkhuizen (AAC, 110 m horden). De inschrijvin gen van de tienkumpers Nusse (AAC), De Noorlander en Smeman (beiden AVR), die op enkele nummers zouden uitkomen, werden door de Duitse or ganisatoren niet geaccepteerd. MILAAN, ANP De Argentijnse voetballer Nestor Combin (30) is door AC Milan voor 45 miljoen lire (ca 260.000 gulden) verkocht aan de Franse club FC Metz. Combin kwam twee jaar geleden van Torino naar AC Milan. DENVER (UPI) De Ame rikaanse schaak-tovenaar, de 28- jarige Bobby Fischer die voor de zesde achtereenvolgende keer de Deense grootmeester Bent Larsen versloeg en zich met de grootst mogelijke score (60) plaatste voor de finale van het kandidatentoernooi ontmoet in de eindstrijd winnaar van de tweekamp tussen de Russen Ti- gran Petrosjan en Viktor Kortsjnoi, die in Moskou wordt gespeeld en waarin de stand na acht partijen nog gelijk is. De sterkste van die tweekamp krijgt het recht de huidige wereld kampioen Boris Spasski uit te dagen. Met zijn overwinning op Larsen voegde Fischer opnieuw een sensatio nele overwinning aan de schaakhisto rie toe. Pas één keer eerder eindigde een tweekamp in een 6—0 overwin ning: onlangs versloeg Fischer in de kwartfinales van het kandidatentoer nooi de Rus Mark Taimanov op de zelfde genadeloze wijze. Fischer lijkt trouwens toch op weg naar opmerkelijke records, want voor zijn twaalf overwinningen op Taima nov en Larsen eindigde hij het inter- zone-toernooi op Palma de Mallorca met zeven overwinningen achtereen. Fischer heeft de finale op onge bruikelijke wijze bereikt. Hij nam, omdat hij in die periode zich voor achttien maanden afzijdig hield van toernooien, niet deel aan het Ameri kaanse kampioenschap in 1969 -n scheen daardoor uitgeschakeld voor het kandidatentoernooi. Vorig jaar echter begon Fisc.ier weer met spelen en Paul Benkö, een van de Amerikanen die zich had ge kwalificeerd, trok zich terug om Fi scher alsnog te kunnen laten deelne men. Een actie waarmee de FIDE ac- coord ging. Hierna startte Fischer zijn opmars, die de schaakwereld tot nu toe ver baasd heeft. Indien hij van Kortsjnoi of Petrosjan wint, zal Fischer een tweekamp van 24 partijen tegen Spasski spelen. Waar de finale wordt gehouden, zal worden geslist zodra de tweekamp in Moskou is geëindigd. Vermoedelijk zal de strijd in Joego slavië worden gehouden. Larsen gebruikte in de zesde partij, zijn sterkste in de match tegen Fi scher. de Bird-opening en wist zich ruimte te verschaffen op de konings vleugel en in het centrum. De Deen offerde eerst een pion en toen een tweede pion om zijn aanval te kun nen doorzetten. In dit woeste landschap moet de maanlander van de Apollo 15 neerko men (bij het kruisje, midden door grond). Op de achtergrond een uitlo per van het Apennijnen gebergte (3300 m), rechts een kronkel van de diepe Hadley rille. De grote kraters op de voorgrond rechts worden aan geduid als het Noord-complex, aan de voet van de berg ligt de „Zuid- groep". het maanoppervlak fotografisch in kaart gebracht. Dit is mogelijk omdat de Endeavor niet, zoals bij vorige maanreizen, zijn baantjes ongeveer om de evenaar van de maan trekt en dus telkens over hetzelfde gebied komt. ■fr Reisdoel Het reisdoel van de Apollo 15 ligt voor het eerst vrij ver van de evenaar af. Dat betekent dat het commandoschip schuin voor de maan langs draait (om de maanlander op zijn plaats te kunnen afzetten). En in de dagen dat zijn metgezellen bene den aan hét werk zijn draait de maan onder Worden door, zodat hij telkens een iets andere strook grond kan be kijken en fotograferen. Verder worden magnetische velden en zonnewind gemeten, wat de op de maan neergezette instrumenten ook doen. De combinatie van die metin gen levert een vollediger beeld van de situatie op. Deze metingen zullen zelfs nog een jaar worden voortgezet, want Worden lanceert een kleine subsatelliet met meetinstrumenten. Dat is heel eenvoudig wanneer je zelf al in een baan om de maan cir kelt: alles wat je „buiten loslaat" cir kelt mee rond, en blijft dat doen na dat je zelf tent vertrokken. DOOR WIM HUISMAiN CHAAM Rinie Wagtmans, de wit gelokte en immer goedlachse superknecht van Eddy Merckx, dreigde onder de voet te worden gelopen door zijn enthousiaste supporters. Pijlsnel werd hij daarom op het jury plateau getild, waar de Molteni-coureur als triomfator van de Acht van Chaam zijn huldi- ging mocht ondergaan. Want de buurman van C01 ry, die met haar Rekels „Heike" dagelijks in de belangstelling zet, wilde wielerminnend Nederland duidelijk tonen nog altijd één van de Europese toprenners te zijn. Vorige week tijdens de Tour de France had hij het zijn blonde vrouwtje nog ver teld „In Chaam kan ik best weer eens gaan winnen Want al gaat het Wagtmans finan cieel voor de wind, zijn uitslagen la ten (door zijn knechtenrol) nog enigs zins te wensen over. Daarom wilde de Sint-Willibrorder in de kijker komen. Attent sprong hij mee aan het wiel van Pier Hoekstra, toen deze na zes kilometer de meute in de steek liet. Spoedig voegde Gerard Vianen zich bij dit tweetal. Met Rinie Wagtmans (volgend jaar Scic'/y als bezielend figuur snelden de drie vluchters vrij vlot naar een voorsprong van vijftig seconden over het soms smalle parcours. Na zestig kilometer hadden de drie dapperen de in slaap gesuste groep al op een achterstand van bijna twee minuten gezet. Daan Holst en Harry van Leeuwen trachtten het gat te overbruggen, het geen mislukte. Nog steeds werd de ontsnapping niet serieus genomen. Vooral niet toen Wagtmans zijn „as sistenten" na 72 kilometer in de steek liet (Wagtmans later: „Zij konden niet meer zo gemakkelijk meeko men."). Vianen en Hoekstra werden dan ook prompt door het peloton in gerekend. Aanvoering Onder aanvoering van de „behan gers" Gerben Karstens en Ger Ha- rings werd het bontgekleurde lint tot meer spoed aangezet. Niettemin liep Wagtmans verder uit (2 min. 10 sec.). De lichte regen, die Pluvius meende te moeten uitstorten, was daar debet aan en veroorzaakte zelfs enkele val- partijtjes, waarvan Rolf Wolfshohl, Floor de Bree, fol van den Neste en Wim Bravenboer het slachtoffer wer den. Hoewel de voorsprong in de laatste ronden danig slonk, hield Wagtmans, het „zware mes" gemakkelijk rond draaiend, nog 44 seconden over voor zijn tweede zege in Chaam. Want in 1968 had hij via een sprintzege op Jan Janssen de bloemenkrans (in achtvorm) eveneens mogen ontvan gen. De rappe Belg Staf van Roos- broeck won de spurt om de tweede plaats voor Ger Harings en Matthijs de Koning. Daan Holst, die in de eindsprint ten val kwam en onder meer Lucien Aimar, Piet Dubbelman en Harry Jansen met zich meesleepte, klasseerde zich als achtste. Daarmee behoorde deze sfeerloze 33ste Acht van Chaam weer tot de historie. Weinigen van de naar schat ting zestigduizend bezoekers zullen er nog veel woorden over vuil maken. Want al brachten de organisatoren renners als Joop Zoetemelk, Franco Bitossi, Frans Verbeeck, Leif Morten- sen en Bernard Thevenet aan de start, zij konden niet verhinderen dat het koersverloop één der minst boeiende was uit de rijke historie van deze als Nederlands grootste wieler sportevenement aangekondigde koers. Afvragen SVILLE (UPI) Tom Okker gisteren in de eerste ronde van iroftoernooi in Louisville (Ken- in twee sets gewonnen van de Torben Ulrich. Okker, die als geplaatst, won met 6—4 de sl en erf ;ster etarii ctionl aanl d te de gde :n in- ohannesburg heeft de voorzitter de Zuidafrikaanse tennisbond, halmers. ontkent dat Zuid-Afri- ilgende maand een team van vijf flanken zal afvaardigen naar mooi in Zweden. Het bericht fkomstig van de organisatoren iet toernooi. Volgens Chalmers het om spelers van een tennis- van zuidelijk Afrika, die niet is fsloten bij de Zuidafrikaanse 'SSEL (ANP1 Koning Boude- leeft gistermiddag in zijn paleis issel Eddy Merckx, de drievou- winnaar van de Ronde van irijk ontvangen. Het gesprek de koning, koningin Fabiola en btpaar Merckx duurde onge- en half uur. Ook vorig jaar, na kx' tweede overwinning in de e, had de koning der Belgen de sale sportheld uitgenodigd naar laleis te komen. Eddy Merckx Ie koning een racefiets ten ge- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het nieuwe FIDE-rating system gaat in het elfde IBM-toernooi voor de deel nemers een grote rol spelen. Het toernooi heeft de wereldprimeur van het (Elo) systeem, maar voor een aantal spelers die op weg zijn naar een grootmeester- of meesterresultaat is nog een overgangsregeling gemaakt. Zo kan Eddy Scholl bijvoorbeeld van deze overgangsregeling ge bruik maken. Scholl is kandi daat-meester en moet zeven pun ten halen om internationaal meester te worden. Voor de andere spelers in de hoofd groep van het toernooi is deze rege ling niet van toepassing. Zij zijn ge heel overgeleverd aan de mathemati sche berekeningen van de Amerikaan Elo. Vast staat dat de meester- of grootmeesterresultaten in dit toernooi behaald niet voor het congres van Vancouver dat eind augustus plaats vindt bekrachtigd kunnen worden, met het voorbehoud, dat de nieuwe plaatsingslijst dan bekend zal zijn. Het nieuwe FIDE-systeem houdt voor de spelers in, dat zij nu niet langer door één resultaat voor vijf jaar een aktieve titel kunnen voeren. Om de grootmeestertitel of meesterti tel te veroveren heeft een speler nu 2 of 3 van zulke resultaten nodig, waarbij hij een minimum van 30 par tijen binnen een jaar moet hebben gespeeld. Alle spelers hebben op de FIDE-ra- tinglijst een puntentotaal toegewezen gekregen (de eerste lijst werd verle den jaar al gepubliceerd). Bij 2500 punten ligt de scheidslijn voor het grootmeesterschap. De Nederlander Jan Hein Donner heeft op de lijst precies 2500 punten toegewezen gekregen. Voor meesters ligt de scheidslijn op 2400 punten. Op de laatste lijst kwam het Amerikaan se fenomeen Bobby Fischer als eerste voor met een puntentotaal van 2740, de Russische wereldkampioen Boris Spasski staat vijftig punten onder de Amerikaan als tweede. Voor zijn twee 6—0 zeges in het kandidaten toernooi krijgt Fischer er overigens weer een aantal punten bij. Geprojecteerd op het IBM-toernooi komt het nieuwe systeem, zoals FI- DE-president dr. Max Euwe vertelde, op het volgende neer: „Alle deelne mers in de hoofdgroep hebben hun rating-nummer. Opgeteld een totaal van 40.110. Het gemiddelde per speler is 2507. Volgens het nieuwe systeem moet men dan in dit toernooi een sco re van 57 procent of negen punten halen om grootmeester te worden. Voor een meesterresultaat is 43 pro cent of 6'/ï punt voldoende." Jan Timman. die hoopte in het IBM-toernooi de internationale groot meestertitel te behalen, over de nieu we regeling: „Het is nog moeilijk te zeggen of dit nu beter is dan het oude systeem. Punt is wel dat het nu niet meer mogelijk is om vijf jaar .zonder veel inspanning een groot meestertitel voeren. Je kon vijf jaar lang niets doen. Met de nieuwe regeling is het 'vel mogelijk dat een speler heel snel stijgt op de lijst maar ook snel zakt. In het Hoogoventoernooi steeg ik bij voorbeeld 20 punten en Rob Hartoch ging er zelfs veertig omhoog. Het criterium dat een speler min stens dertig partijen moet hebben ge speeld per jaar is heel reëel. Om ze'fs op de lijst voor te komen moet je de voorgaande drie jaren een resultaat bij elkaar hebben gespeeld. De mo gelijkheden voor jonge schakers zijn daardoor groter geworden." Het IBM-toernooi, dat gisteren met de 8e ronde de helft overschreed, wordt vermoedelijk geheel „openge broken", zoals de vakterm luidt. Het is waarschijnlijk, dat de Joegoslavi sche grootmeester Ivkov de leider Wassili Smyslov verslaat. In dat ge val komen beiden op 5 punten, welk aantal overigens ook nog door „der den" kan worden bereikt. Gegeven het aantal spelers, dat deze eventuele koplopers op de hielen volgt, valt er praktisch geen orognose (meer) te ge ven. De jonge Timman won met .zwart na een zeer aantrekkelijk duel tegen de Bulgaarse grootmeester Bobotsov, terwijl Hartoch vrijwel regelrecht van Scholl won. Evans klom plotse ling door een onverwachte zege op Uhlmann; Donner brak in uitermate gunstige stand tegen Langeweg af. Als Donner wint bereikt hij (einde lijk) een vijftig procent score. Grootmeestergroep. 8e ronde: Hartoch- Scholl 1—0. Portlsch—Keres "11 Bobot- sow—Timman 0—1. Ivlcow—Smyslow af- gebr.. BrowneGllgorlc afgebr., Evans- Uhlmann 1—0, Adorjan—Ree V»Lan geweg—Donner afgebr. Uit dc 7e ronde: Langeweg—Hartoch 1—0. Stand: 1: Smy slow 5 plus 1 afgebr.; 2/4: Evans. Hartoch. Ree 4'/s; 5/7: Browne. Gllgorlc. Ivkow 4 plus 1 afgebr.: 8/9: Portlsch. Keres 4: 10: Langeweg 3"i plus 1 afgebr.; 11: Adorjan 3'/i: 12/14: Donner. Uhlmann, Bobotaow 3 plus 1 afgebr.; 15: Scholl 3: 18: Timman Vit. Men kan zich zelfs afvragen, of de organisatoren van de „Acht" de ver keerde weg niet zijn ingeslagen. De gehele organisatie en entourage heeft de laatste jaren veel weg van een wereldkampioenschap of een Tour de France. Het is zelfs zo professioneel, dat de pers nauwelijks de gelegen heid krijgt haar taak naar behoren te verrichten en niet zelden in haar ar beid belemmerd wordt door een ver tegenwoordiger van Hermandad. Bij verschillende coureurs ver zwakt de animo voor Chaam. Niet bij de adspiranten of nieuwelingen. Wél bij de amateurs en de profs. Ama teurs als Jan Hordijk, Sjef van der Burg, Fedor den Hertog, Toine van der Bunder, Jan Spetgens rijden lie ver niet in Chaam. Reden: Er zijn te weinig premies en de kans op valpar tijen is erg groot. Diverse beroepsrenners waren vori ge week nog heilig van plan om niet in Chaam te vertrekken. Want zo zei nen: „We krijgen een te geringe ver goeding, vergeleken met andere crite ria in ons land, terwijl al die grote buitenlandse jongens er voor een be hoorlijk startgeld kunnen rijden. Daarom komen we liever niet, als we onderbetaald worden." De meeste profs kregen na overleg met een tussenpersoon later toch meer geld, maar o.a. Piet de Wit bleei halsstarrig en kwam niet. De uitslag bij de profs was: 1. R Wagtmans (St. Willibrord) 120 km in 2.49.35, 2. S van Roosbroeck (België), 3 G. Harings (Sibbe), 4. M. de Koning (Scherpenzeel), 5. F. Staes (België), 6. H. Benjamins (Hollandscheveld), 7. P. Kisner (Sint Jansteen), 8. D. Holst (Amsterdam), 9. R. Pijnen (Woeiis- drecht), 10 J. Krekels (Bom), 11. J van Beers (België), 12 J. Bruessing (Bovenkerk), 13. B. Janbroers (Am sterdam), 14. J. van Katwijk (Oploo), 15. J. Serpenti (Wijk aan Zee), 18 Bitossi (Italië), 24.F. Verbeeck (Bel gië), 27. J. P. Genet (Frankrijk), 28 R. Rosiers (België). Bij de amateurs (150 renners) de marreerde Bert Broere uit Oudenbsoch tien kilometer voor de meet uit h-ït peloton. De 22 jarige Brabander nam een voorsprong van een paar bonder meter, waarna hij uiteindelijk nog enkele meters overhield. In de laatste kilometers deed zich in de voorste re gionen van het fel jagende peloton en massale valpartij voor, waarbij onge veer veertig renners betrokken wa ren. Bal, Priem, Swinkels en Koek-*n, toevallig allemaal Cees met hun voornaam, maakten o.a. kennis met het wegdek. De uitslag was: 1. B. Brnere (Oudenbosch), 112 kilometer in 2.12 4, 2. W. de Vlam (Sambeek), 3 J. Corne- lissen (Nijmegen), op 10 seconden: 4 W. Albersen (Wierden), 5. G. van Gerven (Olland), 6. J. Raas fHein- kenszand), 7. W Dielemans (Prinsen beek), 8 A. van der Hoek (Dirksland), 9. \V. Nooren (Tollebeek), 10. P. Fran ken (Oosterhout), 13. H Perfors (Rot terdam), 17. S. Berkhout (Schipliu- den), 20 G. van 't Geloof (Lage Zwa- luwe). John Akkermans (Zevenbergen) reed de 40 km bij de adspiranten het snelst. Jacobs (Bingelrade) werd In c'e massaspurt tweede en Leo van Vliet (Honselersdijk) legde beslag op de derde plaats. Wim Lugtenburg uit Rockanje kwam als zevende pinnen. De tijd was 1.02.33. Bij de nieuwelingen ging de over winning naar Nederlands kampioen Ad Dekkers uit Udenhout, die de 30 km reed in 1.58.59. In de eindsprint liet hij Arie van Houwelingen (Hees- selt) en Jan Verbeke (IJzendijke) achter zich. DEN HAAG, ANP Wanneer voor 1 augustus geen bedrag van 150.000 gulden beschikbaar komt, is het zeer de vraag of de Europese in door atletiekkampioenschappen in maart 1973 in de Groenoordhal ln Leiden kunnen worden gehouden. Begin augustus zal de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU), die ln het voorjaar de titelstrijd kreeg toegewezen, de Europese Atle tiek Unie moeten mededelen of de wedstrijden inderdaad gehouden kunnen worden. Er zijn weliswaar een aantal toezeggingen voor de ga rantie binnen, maar het bedrag van anderhalve ton is nog niet bereikt. Wanneer het garantiebedrag niet beschikbaar komt, zal de KNAU de organisatie moeten teruggeven. De Europese indoorkampioenschappen zullen dan in Gothenburg (Zweden) worden gehouden. Bomalarm onderbrak Surinaamse staten PARAMARIBO (ANP) De zit- ting van de staten van Suriname is woensdagmiddag plotseling onderbro ken. nadat een telefoontje was bin nengekomen met de mededeling, dat er een bom was geplaatst in het ge bouw. Een onderzoek van de politie lever de niets op. De procureur-generaal, mr. M. de Miranda, liet het statenge- bouw uit voorzorg onder politiebewa king stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7