Apebont voor avondkleding Peking: Vrede in Vietnam primair Afval van Akz Jeugdretours Loftleidir naar VS onder f 700 Verdeeld Lagerhuis begint EEG-debat Italiaanse mode voor mageremeisjes Korter werken bij Bijenkorf Jachtopziener stak Druggebruikers hebben vaak autoritaire vader zelf branden op Moordenaar bewaarde oren slachtoffers landgoed aan Nederlander toch dc ZC6 in smokkelde Indiërs Dienstweigering: Jehovagetuige krijgt 21 maanden Mishandeling van politieman bestraft met zes weken eel Onderzoek na$ incident in Giethoorn DONDERDAG 22 JULI ll AMSTERDAM De directie van Bijenkorf Beheer is bereid de werk tijd voor het personeel te verkorten van 43 tot 40 uur per week. De Bijen korf is het eerste bedrijf in de detail handel, dat een dergelijke werktijd verkorting wil doorvoeren. De 40-urige werkweek moet uiter lijk per 1 februari 1973 zijn inge voerd. De verkorting van de werktijd maakt deel uit van de nieuwe cao waarover de Bijenkorf en de vakbon den het eens zijn geworden. Het Bijenkorf-concern, waartoe ook de Hema, Galarie Modernes en Perry van der Kar behoren, heeft ruim 10.000 personeelsleden. Andere punten uit de overeenkomst zijn: een salarisverhoging van 6 pro cent per 1 augustus, een indexerings clausule om een werkelijke inko mensverbetering van 2,5 procent vei lig te stellen, uitbreiding van het aantal vakantiedagen tot 18 en verho ging van de vakantietoeslag tot 7 procent met een minimum van ƒ650 voor kostwinners. Vier modellen uit de nieuwe herfst- en wintercol lectie, die de Italiaanse mode-ontwerpers dezer dagen tonen. Van links naar rechts: een zwart avond-broekpak met bijbehorende doorkijkblouse, hier en daar met bloemetjes geborduurd model Fabiani), daarnaast: een mini-avondjurkje, ge maakt van apehaar, (model prinses Irene Galit- zine), daarnaast: een broekjurk voor de avond uren van witte satijn afgezet met model Sarli) en geheel rechts: witte jurk tot knielengte met de lijn (model Heinz Riva). Van een onzer verslaggeefsters ROME Magere, kleine meisjes kunnen zich verheugen: het merendeel van de Italiaanse haute couture-ontwerpers heeft zich over hen ontfermd. Dat be tekent dat de mode voor deze winter speciaal afgestemd is op slanke vrouwen (die deze hot- pants-zomer ook al zo geboft hebben. De modellen zijn slank gesneden en strak op plaatsen, waar iets dikkere vrouwen juist geen strakke modellen kunnen velen: namelijk op de heupen en de borst. Mager Ontwerpster Mila Schön en ont werper Rocco Barocco waren wel de beste voorbeelden van deze „slanke meisjes-mode". De modellen, die zij toonden waren zo duidelijk afgestemd) op magere vrouwtjes, dat een Ameri kaanse mode-redactrice haar lezeres sen al aanraadde: vergeet deze ont werpers of schaf een nieuwe step-in aan. Duidelijke taal dus. Dennen Zelfs de broekpakken toch altijd een ideale dracht voor iets dikkere vrouwen, want hiermee valt heel wat te verhullen zijn bij Mila Schön van die hele strakke gevallen, dus ook alleen maar geschikt voor slanke dennen. Taf zijde (pantalon, vest en jasje) maakt van suède. Mannelijk Voor de gewone dagelijkse kleding denkt Irene Galitzine voornamelijk aan zwarte en flanellen modellen: ze ven-achtste jassen met bijpassende plooirokken, gecombineerd met don kere kousen en een felrode hoed. Over het algemeen doet haar mode nogal mannelijk aan, hoewel er ook modellen in haar collectie zijn, waar bij (door de enorm diepe decolleté's) best te zien is of de drager een man of een vrouw is. TORONTO (AP, Reuter, UPI) - Premier Tsjoe En-lai van China heeft verklaard, dat volledige te rugtrekking van de Amerikaan se troepen uit Indo-China priori teit dient te genieten boven het streven naar verbetering van de relaties tussen Amerika en Chi na. Dit berichtte gisteren de Toronto Globe and Mail De correspondent van het blad, John Burns, verklaarde, dat Tsjoe maandagavond een en an der had verklaard tijdens een ont vangst voor Amerikaanse studenten, Tsjoe En-lai zei, aldus Burns, dat er geen verandering in het standpunt van Peking ten aanzien van Formosa zou komen en dat Peking ook niet zou ingaan op pogingen een compro mis te bewerkstelligen. HINDERPALEN De oorlog in Indo-China is naar zijn mening een van de vier hinder palen, die de normalisering van de Chinees-Amerikaanse betrekkingen in de weg staan. De drie andere zijn: de Amerikaanse banden met Formo sa, de situatie in Korea en de ople ving van het Japanse militarisme. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, William Rogers, heeft dinsdag een onderhoud gehad met de Russische ambassadeur in Washington, Anatoli Dobrynin. Het gesprek ging over de toenadering tus sen Amerika en China. ROEMENIE „De openbare mening in Roemenië begroet met voldoening het akkoord over heropening van de Amerikaans- Van een verslaggever DEN HAAG Druggebruikers hebben meestal een passieve, toege vende moeder en een autoritaire, veel minder soepele vader, die als niet zo rechtvaardig en op een afstand erva ren wordt. Tot deze conclusie komen de samenstellers van een voorlich tingspamflet van het nationaal pro testants centrum voor de geestelijke volksgezondheid, die daartoe een on derzoek hebben verricht onder mid delbare scholieren. Het pamflet, dat onder andere aan wijzingen voor ouders en opvoeders en een lijst van hulpadressen bevat, maakt onderscheid tussen soft en hard drugs in de zin, dat men dit onderscheid als misleidend betitelt. „Ook soft drugs bevatten, zij het in een lichte dosis, stoffen met een ge vaarlijke werking. Mensen die daar gevoelig voor zijn, kunnen ook schade oplopen door net gebruik van soft drugs". Hasjiesj bijvoorbeeld geeft geen kans op gewenning en een matige kans op misbruik, maar wel kan op lange termijn gewoontevorming op treden. Combinatie met alcohol in de lijst van drugs zijn ook alcohol en tabak opgenomen is gevaarlijk. „Sommigen", aldus de samenstellers, vinden deze middelen juist zo verra derlijk, omdat ze ongevaarlijk lijken en dus meer en gemakkelijker ge bruikt worden. Chinese besprekingen", zo schreef gisteren het orgaan van de Roemeen se communistische partij, Scinteia, in een commentaar op de aangekondigde reis van president Nixon naar Pe king. Het blad spreekt de hoop uit, dat daarbij niet alleen de relaties tussen Washington en Peking zullen worden genormaliseerd, maar ook „een be langrijke stap zal worden gezet op de weg naar een verdere samenwerking tussen alle landen van de wereld". Verder bij Mila Schön: mantels, die het model van blazers hebben en van voren niet (met knopen) gesloten worden, mouwloze tunieken, gedra gen over chiffon-avondjurken, hoe den, gedragen bij avondjurken, heel veel tafzijde voor avondkleding (taf zijde is trouwens op het ogenblik een enorm populaire stof bij alle Italiaan se ontwerpers) en zelfgebreide truien en mutsen voor de vrije tijd. Apebont Heel apart was de collectie van ontwerpster prinses Irene Galitzine, die voor haar avondkleding apebont gebruikt, avondjurken maakt van suède en ook driedelige broekpakken Opnieuw onder IAT A-tarieven SCHIPHOL De onafhanke lijke IJslandse luchtvaartmaat schappij Loftleidir gaat per 1 augustus op de route Luxem burgNew York een jeugdta- rief invoeren voor reizigers van 12 tot en met 29 jaar. Een re tour in het hoogseizoen zal voor deze categorie dan 676,- kos ten en in het laagseizoen 603,-. Voor een enkele reis zal het hele jaar door 457,- worden ge vraagd. Daarmee duikt Loftleidir opnieuw onder de aanbiedingen van de grote IATA luchtvaartmaatschappijen (waaronder de KLM), die vorige maand zelf tarieven voor jeugd en studerenden instelden variërend van ƒ700 tot ƒ800 voor een retour. Voor oudere passagiers vervalt bij Loftlei dir de bepaling, dat. men voor een 28-daags retour (goedkoper dan van de IATA-maatschappijen) minstens 17 dagen in de VS moet blijven. Ook voor kortere reizen geldt nu dit ta rief. De Loftleidir-prijzen zijn lager dan die van de IATA-maatschappijen, maar Nederlanders die met de IJs landse maatschappij naar Amerika willen vliegen, moeten eerst voor eigen rekening naar Luxemburg gaan. Loftleidir vliegt niet op Schip hol. Voor scholieren en studenten is in tussen de goedkoopste wijze van ver voer van Schiphol naar de VS een reis per NBBS, het Nederlands Bu reau voor Buitenlandse Studentenbe trekkingen, dat wekelijks een vlucht naar New York organiseert voor een retourtarief van 574,-. Zo'n retour biljet is een jaar geldig. witte struisveren een eenvoudige nieuwe mouw- RECIFE De Braziliaanse politie heeft het mysterie opgelost van de betaalde moordenaar Floro Comes Novais, die de gewoonte had de oren van zijn slachtoffers als souvenir in een bakje met zout te bewaren. Novais liep in februari echter zelf in een hinderlaag en werd gedood. Op aanwijzing van een vroegere me deplichtige van de „Gunman" heeft de politie nu tien verkoolde en oor loze lichamen opgegraven op de boerderij waar Novais woonde. De medeplichtige, die slechts be kend staat als „de tovenaar van de kogel", vertelde dat Novais tot een syndicaat behoorde dat moordde in opdracht van iedereen die maar be talen wilde. Novais' ongebreidelde moordzucht schrok echter zelfs zijn kameraden af. Zes van hen lieten hem in een hin derlaag lopen toen hij zijn huis ver liet voor een jachtpartijtje. De „to venaar" zei dat het Novais' gewoonte was zijn slachtoffers te verbranden om identificatie tegen te gaan, maar de oren bewaardde hij altijd. Van een verslaggever LEEUWARDEN Verdacht van herhaalde brandstichting op het land goed waar hij werkt, is de jacht opziener I. R. uit heb Friese Lippen huizen voor de officier van justitie in Leeuwarden voorgeleid. De man staat in dienst van een in België wonende directeur van de Rotterdamse verze keringsmaatschappij RVS, eigenares van het landgoed Lippenhuizen. De laatste tijd ontstond geregeld brand in het natuurgebied dat bij het landgoed hoort. De politie stond voor een raadsel, maar de jachtopziener, die steeds onmiddellijk in de buurt was om te helpen de brand te blus sen, had daar wel en verklaring voor. Hij vertelde de politie, dat ie dereen vrij op het landgoed mocht wandelen en dat de oorzaak van de branden dan ook wel in weggegooide brandende peukjes gezocht zou moe ten worden. De politie besloot uiteindelijk de jachtopziener een handje te helpen. De bordjes „vrije wandeling" werden weggehaald en daarvoor in de plaats kwamen bordjes met „verboden toe gang". Desondanks bleven er brand jes ontstaan in het 360 hectare grote gebied. Sinds de aanhouding van de jacht opziener valt er niets meer te blussen op Lippenhuizen. Suikeroogst op Cuba viel tegen MIAMI (UPI) Cuba heeft dins dag de suikeroogst 1970-1971 beëin digd met een totale produktic van 5,92 miljoen ton ruim een miljoen ton minder dan het door Fidel Castro vastgestelde doel. SOUTHEND (Reuter) De eerste stuurman en de machinist van de Ne derlandse kustvaarder Noorderhaven uit Groningen zijn in het Engelse Southend in. staat van beschuldiging gesteld voor het binnensmokkelen van illegale immigranten in Enge land. Het betreft vijf Indiërs. Het schip was op weg van Rotterdam naar Greenwich. De eerste stuurman en de machinist zullen woensdag voor de rechter verschijnen (Vervolg van pagina 1) De Nederlandse ambassadeur in Dublin verklaarde gisteren dat de he le kwestie van het storten van afval in zee opnieuw bestudeerd dient te worden. De Raad van Europa en de Verenigde Naties zullen volgens hem moeten nagaan wat er gedaan kan worden. EMOTIONEEL Een woordvoerder van Akzo liet gisteren wat verbitterd weten dat de hele zaak tot een bar emotionele kwestie is uitgegroeid". „Als de men sen wisten wat er in de zee geloosd wordt door fabrieken dit de Botlek en LONDEN (Reuter, AP, UPI) - De Britse premier Edward Heath heeft gisteren het vierdaagse Lagerhuis-debat over de Britse toetreding tot de EEG geopend met een dringend verzoek de historische kans zich bij Europa te voegen en daar de volle vruch ten van te plukken, te aanvaar den. Labour-leider Harold Wilson, die de voorwaarden waarop de regering- Heath tot de EEG wil toetreden scherp heeft aangevallen, riep de re gering op meer feiten ter beschikking te stellen, zodat Engeland op meer Van een correspondent DEN HAAG Het hoog militair gerechtshof heeft de 19-jarige Jehova getuige J. D. uit Amsterdam wegens dienstweigering veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en ne gen maanden met aftrek en tot ont slag uit de militaire dienst. Geëist was twee jaar en ontslag uit dienst. Het hof legde tot nu toe aan Jehova getuigen altijd een straf, gelijk aan deze vordering, op. Het is daar nu voor het eerst van afgeweken, omdat de vervangende dienst voor erkende gewetensbezwaren (die met succes een beroep hebben gedaan op de wet gewetensbezwaren militaire dienst) per 1 juli is verkort tot 21 maanden. D. was door de krijgsraad in Arn hem veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en zes maanden en ontslag uit dienst. Bij de behandeling van de zaak had de raadsman ervoor gepleit dat Jehova-getuigen gelijk zouden worden gesteld met katholie ke en protestantse geestelijken, die automatisch vrijstelling krijgen van dienst en van vervangende dienst. De stad is voller dan ooit. Het dromt in de warenhuizen, slentert door de Poten en Spuistraat, eet en dringt in cafés en restaurants. En op de wegen suist en zoeft het verkeer in eindeloze haastslierten. Zo nu en dan krijg ik daarbij de neiging om heel hard weg te hollen. Naar een plek waar de stilte is. Al thans de stilte van de natuur, die naar Bomans ons duidelijk heeft ge maakt toch nog vol afschrikwekken de geluiden kan zijn. Dat experiment op Rottumerplaat boeit me bijzonder. Helaas heb ik geen gelegenheid de verslaggeving van Jan Wolkers van dag tot dag te volgen. Alleen zijn beginimpressies heb ik gehoord en daaruit gecon cludeerd, dat hij een enorme op merkingsgave heeft en de woorden om zijn indrukken snel en kern achtig te beschrijven. Heeft Bomans zijn tijd gebruikt voor zelfonderzoek en zelfinkeer, Wolkers schijnt uit water en wind, meeuwen en pijlstaarten zijn toe voer van gedachten te vinden. Onwillekeurig ga Je toch denken: en ik? Hoe zou een week zonder mensen, auto's, dreunen en drammen, zonder plichten, boodschappen en televisie zijn? Het lijkt mij ideaal. Zeker zoals Wolkers het doet met eigen proviandering van wat wad en duinen leveren. Al zou ik uit pure nieuwsgierigheid de voedsel- paketten niet kunnen weerstaan. Voor mij is buiten zijn ook iets vinden, waar nut van te behalen is. Stilte Het kauwen van een korenaar, een handvol zure bramen, een brok hout, dat zich laat vormen tot een gebruiksvoorwerp, al is het nog zo primitief. Het is gek. De geschriften van Bomans zijn me meer verwant dan die van Wolkers, maar de reactie van Bomans op zijn eenzame staat zijn me vreemd. Het doet me denken aan lang ge leden toen ik nog een buitenkind was. We trokken er op uit, weer of geen weer, het bos in, de duinen door. Het was heel gewoon om op een avond opeens het idee te krijgen naar een bevriende boswachter te tippelen, zelfs maanlicht was niet nodwig omdat we elke bocht en elke boom kenden. Misschien was het erg egoïstisch, maar liefst waren we alleen. Tot er een ware „hartsvriendin" opdook. Die gunden we ons paradijs wel Op een middag nodigden we haar uit. Ze sjokte getrouw mee. Het eerste conflict kwam toen ze bloe men wilde plukken. En het niet mocht. Het tweede toen ze dorst kreeg en de grashalmen, die wij als kauw- materiaal aanboden, „vies" vond. Weer thuis sprak ze de woorden, die aan alles een eind maakten: „Wat vinden jullie daar nou aan. je hoort in dat enge bos niks. En de koekoek had geroepen en er waren krekels geweest... gefundeerde wijze een beslissing kan nemen. Hij gaf toe, dat zijn eigen partij, '■evenals de Conservatieven en de na tie zelf, over deze zaak verdeeld is. Hij voegde daaraan toe: „Engeland zal waarschijnlijk net zo sterk, krachtig en invloedrijk buiten de EEG zijn, als wanneer het op deze verkeerde voorwaarden ,zou besluiten tot toetreding". DONDERSPEECH Wilson heeft dinsdagavond de „Europese clan" van de Labourpartij gemaand terug te keren in het kiel zog van de partij die toetreding op de door de Conservatieven bedongen voorwaarden afwijst en de eenheid van Labour te stellen boven hun Europese principes op straffe van uit sluiting uit het schaduwkabinet. Op een spoedbijeenkomst van La- bour-parlementariërs stelde Wilson diegenen van zijn oude ministers aan de kaak, die volgens hem „de messen hebben getrokken en de oorlogsbijl opgegraven". Wilson waarschuwde de parlemen tariërs, dat de controverse binnen de partij „vanaf morgen" voorbij moet zijn en hij voegde er op ongebruike lijk autoritaire toon aan toe: „Ik zal mijn beslissingen nemen, maar on dertussen aanvaard u mijn leider schap of u het prettig vindt of niet". Van een verslaggever MAASTRICHT De politierechter in Maastricht heeft de 21-jarige fa brieksarbeider M.P., de 20-jarige 1 os- arbeider W.F. en de 21-jarige arbei der M.H., allen uit Maastricht, con form de eis van de officier van justi tie veroordeeld tot zes weken gevan genisstraf waarvan drie voorwaarde lijk. De drie jongelui hebben op 2 juli j.l. in het roerige Valkenburg verzet gepleegd tegen een politieman in bur ger en hem ernstig mishandeld. De minderjarige R.H., die het grootste aandeel in het verzet heeft gehad, zal hiervoor volgende week voor de kin derrechter moeten terechtstaan. andere Europese landen, zoude(a over deze 600 ton uit de Stella 1 niet zo'n drukte maken. Nee, ik noem geen namen, maaf wijze waarop het gebeurt is heel'®n minder fatsoenlijk dan wij het d(?Je> De Akzo blijkt ook in hoge fin verbaasd te zijn over het terugie belen van de directeur van het Rf- d' instituut voor visserij-onderzoek pu* vo) dr. P. Korringa die nu laat h511®4 het niet eens te zijn met de lo?rde maar eerder tegen Akzo vertelde- dumping van de chemische afval! fen „acceptabel" te vinden. „Wij l den deze nieuwe opstelling van Korringa erg merkwaardig" aldu|t,u Akzo. lerh NIET BANG fe De Akzo zegt desgevraagd bang te wezen dat door de sl&am publiciteit van nu voor het bedrijf tonnen kostende advertentie camgu ne die luid verkondigde „dat de het milieu ter harte gaat", teniet doen. „Wij hebben tien miljoen gu he uitgetrokken voor de bouw varra' grootste verbrandingsoven in de lek die over twee jaar klaar zal Ik vertel er maar tegelijk bij da geen luchtverontreiniging door ontstaan. OCEAAN Er zal alleen waterdamp uit' pijp komen, net als uit uw sch steen". Totdat die vcrbrandingsif in bedrijf zal zijn, moet Akzo d totaal 16.000 ton ifval van de ging in de Botlek in de komende jaar op een andere manier kwij de Atlantische oceaan. „Andere gelijkheden zijn er niet". zei b op ell lun ten IOO] nine Jaan Van onze correspondent ZWOLLE Mr. D. Bins, off van justitie in het arrondissei Zwolle stelt een onderzoek in naa juiste toedracht van de gebeurt^ sen begin deze maand op het erf de boerderij van prof. dr. J. P. oud-hoogleraar aan de univer^ van Indonesië, in Giethoorn. Prof. Geyl die lid is van de si ting Vrije Recreatie, had een toegestaan zijn tent op zijn erf te zetten maar de burgemeester Giethoorn, de gemeentesecretarirS6 een aantal rijks-politiefunctiom sen, kwamen het erf op om aan „illegale" kamperen een eind te ken. Toen prof. Geyl de ploeg de gang tot zijn terrein ontzegde stond er enige verwarring en in gedrang werd een huisgenote prof. Geyl, mej. Weijzig, licht wond. »^»J De laatste heeft daarop een klacht wegers mishandeling diend bij de officier van justiti Zwolle. Prof. Geyl heeft inmil aangekondigd volgend jaar met de Stichting waarvan hij lii massaal kampeerders op zijn tel toe te laten om daardoor na te wat gemeentebestuur en politie nen of zullen doen. de icht een kx' e, h ELST De zesjarige jongen Theunissen uit Lent (gem. Elst|e j toen hij plotseling de weg opliep <ke een auto gegrepen en gedood. f hee

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6