)ag van het Paard opnieuw een doorslaand succes Zoetermeer op gedeelde vierde plaats in Yicliy met aa apparatuur is voorzichtigheid noodzakelijk UNIEK IN EUROPA Studentenstop bij psychologie en pedagogiek Leiden Minibars in Intercitys NSU bestelt reuzentanker in Frankrijk Lia v. Haastert gewond in panieksituatie 5 DON DERDAG 22 J Uil 1971 EN HAAG De aardgas die jaren terug in Slochte- oudfcegon te luiden bezorgde de erlander een warm, dank- gevoel. Nederland zat er r heel wat jaren warmpjes aardgas was vraag het asa^ Kan maar nu eenmaal En toen wy om welke dan ook lucht kregen van lochterse gastel kwam er in een eind aan de periode in gas alleen aangewend voor het koken van de ppelen tot een kruimige Ityd en het opwarmen van terdagse douchewater. De ischop kon verbrand wor de briketjes zouden alleen iaar smeulend in de her- mg blijven voortbestaan. [gasbel smoorde ook de opmars ie als stookstof voor de huise- ïaard. Vergeleken met aardgas dat tenslotte ook maar behel- wat dacht pa tenslotte van iten. Aardgas werd Nederland ïgehaald als de alleskunner, ir, witter en gezonder boven aan wat wij voorheen gekend Nederland koesterde zich jlijk aan dit idee. Aardgas was ftig zoals het stadsgas. Je kon wijze van spreken je tanden loetsen. En je moest de aard- lan wel wagenwijd openzetten it je kans had op een explosie, •at met stadsgas aanzienlijk moeite kostte. Nederland eerbiedig het hoofd voor zo'n |ö|rlijk kwaliteitsprodukt, bood omschakelingsbesognes luchtig ij pofd en was in de aardse gas- 1 :n. Wat viel er tenslotte nog te en. ar ook het aardgas heeft zijn en, die by overschrijding alles- ve luchtige gevolgen hebben, aar willen de Verenigde Exploi- h van Gasbedrijven, de Neder- k Gasunie en het Veiligheidsin- it wel eens op wijzen. Het vei- dsareool dat om het aardgas even is, heeft ons zorgeloos ge- |t wat betreft het onderhoud de gasapparatuur. Daarom is mpagne op touw gezet waarin jzingen worden gegeven voor iderhoud van die apparatuur. Desastreus R. Bruynesteyn, chef van de ifdeling installaties gas van Taagse Gemeentelijk Energie- vindt die actie een goede eenj Niet omdat die zorgeloosheid jesastreuze situaties heeft geleid, maar omdat ir.. Bruynesteyn liever voorkomt dan geneest. Het meest zor gelijke gasapparaat is voor hem de keukengeiser. In de eerste plaats is er de geiser die vuil is geworden en niet meer goed brandt. Er wordt koolmonoxyde gevormd. En dat zou allemaal nog niet zo erg zijn als er een goede ventilatie was. Maar het was op dat moment zo koud dat men de ventila tieopening met een krant had dicht- gestopt of het raampje dat anders altijd openstond, toevallig even had dichtgedaan. Op die manier ontstond een zuurstofgebrek in de keuken, waardoor de verbranding nog onvol lediger werd en er dus nog meer CO gevormd werd. Vorig jaar hebben wij van een aantal mensen die hoofdpijn hadden of misselijk waren een telefoontje gekregen omdat zij zelf vermoedden dat zij de kwalen aan hun geiser te danken hadden." Het is dus zaak dat de keukengeiser regelmatig gecontroleerd wordt en dat er in de keuken voldoende ven tilatie is. Gaskachels Voor de gaskachels schuit, aldus ir. Bruynesteyn, het grootste gevaar in wat in vaktermen „verstoffing" heet. ..Aardgas is inderdaad schoon gas. Maar dat betekent niet dat leidingen en kanalen of de hoofdbrander van de gaskachel niet meer verstopt kunnen raken. Voor een goede ver branding van het aardgas wordt in de hoofdbrandcr zuurstof aangezo gen. Die aanzuiging is feller dan bij het stadsgas het geval was. Dat be tekent dat met de zuurstof stofdeel tjes worden aangezogen. Nu hoor ik de huisvrouwen al ver ontwaardigd uitroepen dat in hun huis het eerste vlokje stof nog gevonden moet worden. Dat wil ik de huisvrou wen allemaal graag nageven maar er is altijd stof, Zij het dat het maar minuscule deeltjes zijn. Maar als er van die deeltjes maar genoeg worden aangezogen dan is dat op de duur voldoende om tot verstoppingen te leiden. Het gevolg is dat de verbran ding in de CO-faze, de koolmonoxyde- faze dus, blijft steken. Een controle van de gaskachels eens per jaar kan dus geen kwaad. Let wel, die controle behoeft nog helemaal geen schoon maken te betekenen. Die vorming van koolmonoxyde zou nog helemaal geen ramp behoeven te betekenen als de kachel is aangesloten op een goede schoorsteen. Het kwalijke gas kan daardoor dan een uitweg vinden. Een jaarlijkse controle van de schoorsteen dat behoeft dus ook weer niet het vegen van de schoorsteen te bete kenen is dus ook zeer aan te be velen. Vooropgesteld moet natuurlijk wel worden dat die controles door een deskunflige verricht worden." UTRECHT Wagons-lits gaan op 1 augustus in de Nederlandse intercitytreinen de minibar in voeren, een wagentje op vipr wielen waarop het gehele assor timent consumpties aan de reizi gers kan worden gepresenteerd. De Wagons-lits hebben tot deze vorm van dienstverlening beslo ten naar aanleiding van een marktonderzoek dat in septem ber vorig jaar is gehouden. Daaruit bleek onder andere, dat 40 procent van de treinreizigers de voorkeur geejt aan „consu mering ter plaatse". De 150 treinverkopers en -ver koopsters hebben een informatie cursus van de Stichting Vakon derwijs Horecabedrijven gevolgd. Met de proefmodellen van de minibar is een half jaar geëxpe rimenteerd. Stella Maris kon geen olie tanken OSLO Ongeveer 400 jongeren hebben gisteravond om negen uur verhinderd dat de Stella Maris, in Thorshavn (Faroer-eilanden) olie zou tanken. De demonstrerende jongeren beletten het vastmaken van de Stella Maris aan de oliepier. Tenslotte moest het tankschip de haven onver- richterzake verlaten. Er zal nu elders brandstof moeten worden gebunkerd om de tocht naar de nieuwe dump plaats 1000 km westelijk van Ierland en 1000 km onder IJsland te kunnen volbrengen. De Faroer-eilanden heb ben gisteren geprotesteerd tegen de voorgenomen dumping van het gif. Ook IJsland heeft gisteren bij monde van de nieuwe regering geprotes teerd. Van onze speciale verslaggever VICHY Met een gedeelde vierde plaats behoeft de Zoeter- meerse ploeg niet al te ontevre den te zijn over de einduitslag van het „Spel zonder grenzen", dat woensdag in Vichy het slot feest beleefde. Zij het dan dat over deze uitslag een lichte scha duw viel: Lia van Haastert, 19 jaar, is het slachtoffer geworden van de verregaande slordigheid van de net-nog-niet-stakende Franse televisietechnici. Over deze nonchalance hebben overi gens alle niet-Franse ploegen zich danig opgewonden. Lia van aastert maakte, nadat zij met haar zusje Marie-José in het „water tikken" de op één «na beste prestatie had geleverd, een vruegde- dansje en daarbij kwam zij te vallen over rondslingerende kabels. et trieste resultaat was een zwaar beschadigde neus, een gekneusde voet en een groot aantal schaafwondc-n over haar hele lichaam. Teamarts Ab Rozijn, de laatste da gen al druk in de weer met andere opgelopen letsels, verleende eerste hulp en Lia kon het slotfeest op een stoel uitzitten. Het was verder de hele dag een paniektoestand, want twaalf uur voor de TV-uitzending van ,.Le jeu sans frontières", zoals het „Spel zonder grenzen" stond aangekondigd, om ne gen uur 's morgens, gingen de Franse cameramensen voor de zoveelste keer in staking om hun looneisen meer kracht tkj te zetten! De sympathieke Guy Lux van de radio- en televisieomroep ORTF liep daarna wanhopig heen en weer tus sen zijn décors om te redden wat er viel te redden. Tenslotte redde een spoedoverleg met de Franse minister van finan- De ploeg van Zoetermeer, hier nog deels onkundig van wat de ORTF voor hen in petto had. ciën, Giscard Destaing, en de heer Roger Bradine, de hoogste baas van de ORTF, de Fransen van een regel rechte blamage. ZWITSERS Om vijf over acht, één uur voor de uitzending, kon Roger Bradine mee- delen dat er met de cameralieden een voorlopig akkoord was bereikt. Alleen Frankrijk moest het zonder het spektakel doen van sport en show. De Franse televisie had het ze kere voor het onzekere genomen door een Zwitserse cameraploeg te mobili seren, terwijl de NOS in Nederland een speelfilm had klaargelegd. Ge lukkig heeft het thuisfront toch de vertrouwde stem van Barend Ba- rendse kunnen horen en het spekta kel kunnen meebeleven. Maar het gevolg va«ii de door de ORTF getroffen maatregelen was: in Frankrijk géén uitzending. Optreden van Zwitsers namen de cameralieden niet. Met als resultaat dat de gendar me in Vichy de handen vol had om alles i«n goede banen te leiden. Vele teleurgestelde Fransen kwa men lopend of per auto naar de „Ro tonde" op de Allier om toch vooral een goed gratis plaatsje te vinden op de houten tribune. De capaciteit van de wankele tribune, bij de generale repetitie werd een dreigende instor ting nog net bezworen, was slechts berekend op 300 toeschouwers, zodat honderden mensen genoegen moesten nemen met een plaatsje achter de dranghekken. De plaatselijke mid denstand had een aantal televisieap paraten neergezet maar deze weiger den allemaal op het beslissende mo ment SYMPATHIE De Schotten poogden met een le vensgrote mascotte de sympathie van het Franse publiek te verwerven. Ge zien het luidruchtig applaus waarmee de Franse équipe werd begroet, was daarvan niet zo heel veel terecht ge komen. De Franse organisatoren, veelvuldig op hun vingers getikt door hun colle ga's uit andere landen, presteerden het zelfs in hun vergaand enthousia sme het skiteam van Vinchy een han dicap op te leggen in de „Rode draad", waardoor zij nu te maken kregen met het ongenoegen van het publiek. Het kostte de Fransen een goede klassering. De ORTF kon ten opzichte van de buitenlandse deelnemers toch al wei nig goeds doen, omdat zij gedecideerd de protesten met betrekking tot de Het slagveld van Jeu sans frontières oftewel spel zon der grenzen, de waterrijke V ichy-j achtclub. et „We shall overcome" had de afgelopen nachten al veel inwoners van Vichy uit hun bed gehaald, en toen beide teams woensdagavond met een gelijk aantal punten op de vierde plaats bleken te zijn gekomen, was het eind zoek. et „Palais de Lac" was tijdens het slotbal niet minder dan een „Schot- scheefhollandse" taveerne. Bij het op maken va«n de eindbalans, bleek dat do Schotten een kleine feestoverwin- ning op onze landgenoten hadden ge boekt.... Van een verslaggever LEIDEN Curatoren van de rijksuniversiteit van Leiden heb ben zich genoodzaakt gezien om in samenwerking met de facul teit van sociale wetenschappen maatregelen te treffen om het aantal tot het onderwijs toe te laten eerstejaarsstudenten in de psychologie 'en de pedagogiek tot respectievelijk 140 en 90 te beperken. Via loting op of omstreeks 1 sep tember zal worden bepaald wiewel en wie niet zal worden toegelaten. Degenen die niet kunnen worden toegelaten zullen op een wachtlijst worden geplaatst. Deze adspirant- eerstejaars hebben het volgend jaar in princ.ipe voorrang. In de subfaculteit der pedagogische en andragogische wetenschappen is de situatie vrijwel even onrustbarend als die in de subfaculteit der psychologie. In de subfaculteit der sociaal-culture le wetenschappen, sectie sociologie zal het aantal eerstejaarstudenten niet worden beperkt, doch zal een daling van de arbeids intensiteit bij het eer- stejaarsonderwijs tot stand worder. gebracht. Bovendien zal aan het eind van het eerste jaar een selectie plaatsvinden. De betrokkenen zullen door de cura toren op de hoogte worden gebracht van deze maatregelen. De maatregelen moesten genomen worden omdat de financiële middelen van de faculteit niet voldoende waren om aan de personele en materiële eisen van de jaarlijks toenemende stroom studenten te voldoen. De maatregelen ,zijn door curatoren en faculteit met tegenzin genomen. In een aan de minister zonder portefeuille belast met het weten schappelijk onderwijs, gerichte brief merken de curatoren op: „Zolang het beginsel van vrije toegang tot de Ne derlandse universiteiten niet door de wetgever is verlaten, zouden wij bij voorkeur in de gelegenheid worden gesteld volgens dit beginsel te hande len. Onze verantwoordelijkheid ten op zichte van ons personeel en onze stu denten die recht mogen doen gelden op een verantwoord onderwijs- en onderzoekniveau, maakt zulks niet langer mogelijk." RIJSWIJK De Nederlandsche Scheepvaart Unie gaat een gastanker met een capaciteit van 120.000 m3 be stellen. Het schip, dat zal gaan beho ren tot de grootste gastankers die thans in aanbouw of in bestelling zijn, zal bij een Franse werf gebouwd worden. Met de opdracht is een in vestering van ongeveer ƒ200 miljoen gemoeid. De NSU heeft het besluit tot deze grote investering genomen hoewel de rederij nog niet over een chartercon tract voor de nieuwe tanker beschikt. Het is echter niet mogelijk een ciar- ter te verwerven zonder een gastan ker in aanbouw te hebben. Bovendien had de NSU bij de werf een optie voor de bouw van het schip, zodat een bestelling noodzakelijk werd. Het risico is enigszins verminderd, doordat de gelegenheid heeft de he stelling van de gastanker te wijzigen in een opdracht voor een olietanker. Minister Geertsenia verzoekt dringend personeelsstop DEN HAAG Minister Geertse- ma van binnenlandse zaken heeft provincies en gemeenten dringend gevraagd een personeelsstop in te voeren. De ministerraad besloot vrijdag reeds om een beroep te doen op an dere overheidslichamen, de instellin gen van wetenschappelijk onderwijs en door het rijk gesubsidieerde in stellingen van wetenschappelijk on derwijs en door het rijk gesubsidieer de instellingen om het voorbeeld van de rijksoverheid te volgen. veiligheid van het circuit naast zich neer legde. Dat die protesten zeker niet onge grond waren, bewees het trieste avontuur van Lia van aastert. VERBROEDERING Ofschoon het Belgische équipe uit het oude Vlaamse stadje Doornik het ..Spel zonder grenzen" in Vichy on verwacht tot een goed einde had ge bracht, kan gerust worden vastge steld dat de Nederlanders en Schot ten een heel aardig steentje hebben bijgedragen tot de verbroedering in EEG-verband. groeid tot een van de meest unieke paardensportgebeurtenis sen van Europa. Waar anders treft men zo'n vijfhonderd paar den aan, die zich uitleven in springkunst, draverijen, rennen, dressuur of gewoon maar „mooi zijn"? De vele duizenden, die het verkeer in omgeving van de renbaan flink in de war hadde«n gebracht, konden ge tuige zijn van zeven draverijen, twee vlakkebaanrennen en een hordenren, een barrièrespringconcours, waaraan alle Nederlandse topruiters deelna men. Het barrièrespringconcours, met horden in oplopende grootte, leek aanvankelijk niet zo moeilijk. De eerste twee ronden leverden slechts één uitvaller op. Pas in de vijfde ron de viel de beslissing. Winnaar werd Anton Ebben, met „Ceylon" een paard van de Stichting Nederlands Olympisch fonds voor springpaarden. Bij de draverijen ging de meeste aandacht uit naar de strijd om de generaal G. J. A. A. Baron van Heemstra-Beker, een semi-klassieker, die thuishoort op het programma van de „dag van het paard". Van start af ging de strijd tussen Jan Wagenaar jr met Henri Buitenzorg en Jan van Dooyeweerd met Fire Bird W. Het Boogrijden op de Dag van het Paard. was ten slotte Jan Wagenaar, die met de beker en een prijs van vierduizend gulden naar huis ging. Een „dag van het paard" bestaat natuurlijk niet alleen uit draverijen, rennen en springconcoursen. Vandaar dat een ruime plaats was ingeruimd voor de dressuur en de folklore. Er was een behendigheidswedstrijd voor vierspannen, een optreden van pony clubs uit Eist, Herveld en Barneveld, een clownesk nummer, een Russische Bruiloft uitgevoerd door piepjonge le den van de ponyclub uit Hulst (Zld), een fantasie, gereden door 12 kleu rengroepen pony's, de „show van het trekpaard", de show der kampioenen en als hoogtepunt van de middag het zgn. rassendefilé. Volbloeds, dravers, tuigpaarden, trekpaarden en pony's toonden zieh aan de duizenden toeschouwers. Van dikke Zeeuwse trekpaarden tot su- perslanke Arabische volbloeds, van fraaie Appaloosa's tot kleine driftige pony's, dat alles trok in een kleurig en beweeglijk lint voorbij. Het was een staalkaart van de in Nederland gefokte rassen. De dag van het paard is voor de vijfde maal een doorslaand succes ge bleken. De duizenden rond en op de Wasse- naarse renbaan bewezen, dat er nog altijd een grote belangstelling voor het fenomeen „paard" bestaat. En daarmee heeft de dag van het paard zich een niet meer weg te denken plaats verworven iD de Nederlandse paardensportwereld. an een onzer verslaggevers) ASSENAAR Echte paar- iefhebbers laten zich door it weer niet thuis houden, bewezen de naar schatting )0 toeschouwers, die gister- lag de renbaan van Duindigt oomden en zich van de mie- »e motregenbuitjes niets rokken. Het Wassenaarse densportmekka was het uwspel van de vijfde „dag het paard", een door de Ne- indse Draf- en Rensport niging georganiseerde hip- ïe manifestatie, die is uitge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5