Verkeersonderzoek aan kust Bollenstreek Boeiende mengeling van perfecte figuren, passen en sprongen Joegoslavische avond in Katwijks sporthal BEKENDMAKIf Ik, Raadsagenda Lisse Stampvolle kerk voor avondzang Afbraak in Groenendijk KW 125 en KW 185 HADDEN SLEEP MH msh: mui üllü mm#?' DEN HAAG In de periode van 19 juli tot ongeveer 1 augustus zal in een deel van de bollenstreek een verkeersonderzoek plaats vinden. Dit wordt gehouden door de Pro vinciale Waterstaat in Zuid-Holland en vormt een onderdeel van een in het komende najaar te houden om vangrijk verkeersonderzoek in de gehele bollenstreek. Het is de bedoeling de samen hangen te onderzoeken tussen het verkeer en de sociaal-economische kenmerken van deze streek. Mede op basis van de uitkomsven van het verkeersonderzoek zullen prog noses worden opgesteld over het wegverkeer, het openbaar vervoer en het goederenvervoer. Deze prog noses worden gebruikt voor oe toe komstige planologische ontwikke ling van woonplaatsen, arbeids plaatsen en recreatiegebieden. Het huidige onderzoek is bedoeld informatie in te winnen over het recreatieverkeer in het kustgebied van de bollenstreek. Het strekt zich daarom niet alleen uit over de be bouwde kommen doch eveneens over de kampeerterreinen en strandtoegangen, die zich cp het grondgebied van Noordwijk en Noord wij kerhout bevinden. Het verkeersonderzoek oinvat: a. Telling en ondervraging van op straat aankomende en vertrek kende automobilisten, bromfiet sers en fietsers; b. Het tellen bij bushalten van in- en uitstappende reizigers. De in stappende reizigers zuller. wor den geënquêteerd; c. Telling en ondervraging van aan komende en vertrekkende auto mobilisten e.d. bij grote bedrij ven en andere verkeer aantrek kende objecten; d. Een parkeeronderzoek naar op namecapaciteit en bezettog van de op het ogenblik beschikbare parkeergelegenheid. Er is voor deze straatenquête- onderzoekmethode gekozen om het verkeer niet onderweg voor onder vraging op te houden. Verstoppin gen ten gevolge van afzettingen worden hierdoor vermeden. De medewerking van de ondervraagde zal dus pas worden ingeroepen op het moment dat hij zijn rit begint of eindigt. Dit heeft tevens bet voordeel dat er nauwelijks sprake is van tijdverlies voor de betrokkene. NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 J1' KATWIJK Eén van de grote sei- zoenaktiviteiten, het optreden van het Joegoslavisch ensemble „Abra- sevic" uit de kleine industriestad Valjevo (100 km ten zuiden van Belgrado), gisteravond in de volle Sporthal, is een duidelijk succes geworden. Men kon wel rekenen, dat, behalve de vierennegentig in Katwijk werkende Joegoslavische meisjes ook vele landgenoten uit de omgeving aanwezig waren. Het was toer vóór alles hun avond. En het stemde gelukkig, dat ook de Katwijkers en de gasten in zo rui me mate van hun belangstelling blijk gaven. Burgemeester Vermeulen, lenig op het wijde toneel gewipt, kreeg het eerste woord. Hij dankte de heren Ouwehand en Parlevliet voor hun, toch wel riskante, initiatief, óók voor de royale opvang van de, nu zeer enthousiaste meisjes, verder de VVV, die voor een groot deel deze feestavond had georganiseerd. Kat wijks eerste burger presteerde het daariia, het optredende gezelschap met een paar zinnen in het Joego slavisch welkom te heten, waar voor hij van alle zijden met ap plaus werd geprezen. Een meisje dankte hem in het Engels. Ook werden er nog een fles en een mo lentje uitgewisseld, waarna de gro te show kon beginnen. Het toneel was in de lengte, tegen over de tribune, opgezet, zodat de wisselende verrassingen snel van opzij konden verschijnen. Als vaste kernen bleven het negen man ster ke orkestje, met violen, gitaren, ac cordeons en het twintighoofdige koor, alles in klederdracht. Men kon trouwens, vooral bij de dan sers, van een grote kostuur- en kleurenverscheidenheid genieten. De grote dingen van het leven, de strijd, de natuur, de liefde werden dansen, in een boeiende mengeling van figuren, passen en sprongen uitgebeeld. En op de beste momen ten leek het wel, alsof de zwaarte verdween. Toch zijn deze jonge mensen uit fabrieken, gemeentelij ke instellingen en het plaatselijk gymnasium, amateurs. Maar hun dynamiek, perfecte overgave, mu zische drift, waren bewonderens waardig. Deze door-en-door muzi kale bewegingskunst, met de merkwaardig sterke mannelijk- vrouwelijke, op een hoger niveau in harmonie opgaande tegenstellin gen, is voor ons in feite onnavolg baar. Het orkest en het koor of speelden en zongen volksliederen in straffe disci r. maar tevens met indringend [afd zikale expressie in een van sterkte- ei Echte Slavische kunst uit een Ni rijke folklore, die nog springlevend is. Johan van Wolfs* Vrijdag gondelvaart in De Kaag DE KAAG Na het succes van voorgaande jaren organiseert de V.V.V. De Kaag ook dit jaar een gondelvaart, en wel vrijdag 23 juli des avonds om 9 uur, start bij de Kaagbrug. De route gaat via Kompas en Bonte Koe naar de Eymerspoel. Voor motel Eymershof wordt gekeerd waarna de gondels via Bonte Koe en Kompas langs scheepswerf C. v. Lent Zn. naar Kaagzicht gaan, waar de prijs uitreiking zal plaats vinden. KREATIEVE WEEK IN ALKEMADE ALKEMADE In het kader van de kreatieve week van VAK 71, die wordt gehouden van maandag 26 t/m vrijdag 30 juli zijn er vele aktiviteiten. Maandag 26 juli straattekenen op het plein bij de Meerkreuk en dins dag 27 t/m vrijdagochtend 30 timme ren (L.T.S.), emailleren (boerderij Hulsebosch), kleien, tekenen en schil deren (St. Jozefschool). En naast dit alles is er een wedstrijd in tekenin gen, waarvan het hoofddoel wel is te laten zien, dat men de vele mooie plekjes in de gemeente Alkemade weet te vinden. Het is de bedoeling bij voldoende deelneming van de tekeningen en schetsen een tentoon stelling in te richten. De deelnemers zijn verdeeld in 6 groepen, nl. kleu ters t/m 5 jaar; 6 en 7 jaar; 8 en 9 jaar; 10 en 11 jaar; 12 t/m 18 jaar; 18 jaar en ouder. ALPHEN Een 20-jarige inwoner van Koudekerk is in de nacht van dinsdag op woenslag in de Gnephoek te Alphen met zijn personenauto, waarin hij alleen zat, van de weg geraakt, vervolgens tegen een dam- hek gebotst, over de kop geslagen en in een weiland terechtgekomen. Hij kwam er goed van af, maar zijn auto is totaal vernield. V akantie-activiteiten SASSENHEIM De heid liet niet toe, dat de van het kindercircus „Atleta" middag doorging. Dit is nu tot zaterdagmiddag 2 uur schoolsportveld. Voor het kreatief bezig Stormbal bestond flinke ling, evenals voor de ruilb< postzegels en ansichtkaarte poppenkastvoorstelling aan kelaan. Volgende week is er weer de hand. Dinsdagavond begii Sportpark aan de Menneweg ler-avondvierdaagse met avond de finale. Woensdag is dag in het KSA-gebouw. middag rolschaatswedstrijd Berkenlaan. Zaterdagmidda_ uur een bromfiets- en motori Burgemeester en wethouders vJ wijk maken bekend, dat zij voorL zijn krachtens antikei 19 van de I de Ruimtelijke Ordening vrijstel verlenen van de „Regeling bel kom der gemeente Katwijk" ec-i menhang met artikel 50. achtste J de Woningwet bouwvergunning l lenen voor de bouw van: een constructie-werkplaats V bouwen van jachten op een gelegen aan het Prins Hendrij Noordzijde te Katwijk aan i het perceel kadastraal hekel meente Katwijk, sectie A, nr.l Het bouwplan ligt vanaf 23 juli de gemeentesecretarie (kamer I2l rende 14 dagen voor een ieder ter Gedurende deze termijn wordt eej in de gelegenheid gesteld eveniti» zwaren tegen het verlenen van vraagde vrijstelling schriftelijk 1 in te dienen. I Katwijk, 22 juli 1971. &je Burgemeester en wethoudfceg Katwijk, cr|£ de secretaris J. C. TIELEM^ g( de burgemeester, Jje A. G. VERMEULEN [aar LISSE De gemeenteraad komt woensdag 28 juli om 8 uur bijeen. Agenda: installatie van de heer W. F. Zeeberg in de vacature W. G. H. van der Weide; aanvulling raadscommis sie®); aansluiting bij regionaal woon wagenkamp Leiden; wijziging subsi dié bejaardenbonden; samenstelling en bevoegdheden van commissie voor sport en recreatie; reconstructie grondbedrijf; verhoging krediet bouw poldergemaal; verhoging ga rantie geldlening bejaardencentrum „Rustoord"; krediet voor leggen gas leiding sportpark; invoering finan cieringsregeling huisvesting gemeen- tepersoneel; subsidie godsdienston derwijs; aanvragen schoolleermidde len; aanvragen scholenbouw in Poel polder; verbeteringen schoolgebou wen; krediet dijkverzwaring en dijk- aanleg Poel polder; wijziging ver goedingen brandweerpersoneel; wij ziging rechtspositie en bezoldiging vakonderwijzers bij openbaar onder wijs; aankoop grond voor uitbreiding gemeentelijke kwekerij; verbetering aansluiting wegen op Oranjelaan; krediet verbouwing raadhuis. Hogere subsidie voor bejaardenbonden LISSE B en W hebben de raad voorgesteld de subsidieregeling voor de drie bejaardenbonden te wijzigen. De nieuwe regeling, die met terug werkende kracht 1 januan 1971 in gaat, zal de gemeente ongeveer f 4.000 per jaar extra kosten. De subsidieregeling ziet er als volgt unit: een vast bedrag van f300 bij een ledental van 75 tot 100; een vast be drag van f 500 bij meer dan 100 leden en een bedrag van f 7,50 per lid boven de 65 jaar. Verder zal de gemeente tegemoet komen in de kosten van bejaarden- gymnastiek en de huur van lokalen. KATWIJK AAN ZEE De concur rentie van de Joegoslavische avond in de sporthal ten spjjt. bevolk ten gisteravond niet minder dan 1100 mensen de Oude Kerk aan de Boule vard voor de wekelijkse zomer avondzang. De kerk was stampvol. Het was alleen door flink inschuiven mogelijk alle mensen een plaats te geven. HAZERSWOUDE De industrie in de Hazerswoudse buurtschap Groenendijk spreidt haar vleugels uit. Woningbouw loopt met die uit breiding niet parallel. Integendeel, de industrie slokt juist woonhuizen op. Dezer dagen is men begonnen met de sloop van een viertal woningen, die deel uitmaken van een complex van een blok van tien huizen, die in de Groenendijk bekend zijn onder de naam „de huizen van Roozenburg". De percelen Rijndijk 56, 54, 52 en 50 zijn inmiddels verlaten en worden met de grond gelijkgemaakt, opdat Fasson Nederland N.V., bedrijf van o.a. zelfklevend papier, van de grond de vruchten (een betere uitrit o.m.) kan plukken. Omstreeks half augus tus verlaat nóg een gezin „Roozen burg". De bewoners van de andere huizen zien dit vertrek voor een jaar tje of iets korter uitgesteld- Maar ook de meesten van hen zullen er op rhoeten rekenen, dat er weinig kans bestaat, dat ze in de Groenen dijk een andere woning zullen vin den. Want de kroon veegde vorig jaar het bestemmingsplan Groene- stein (dat de buurtschap Groenen dijk enig soelaas wat woningbouw betreft had kunnen bioden) van de tafel. De witte kerk in het centrum van Noordwijkerhout W-ivifi: MïitWg' HfüttBM HAZERSWOUDE De Blauwe Wip, een wipwatermolen in de Geerpolder, verkeert al meer dan vijftien jaar in ernstige staat van verval. Deze uit de zeventiende eeuw daterende molen staat nu op de nominatie om te worden gerestaureerd. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben vijftien procent van de restauratiekosten (zo'n f 75.000,als subsidie toegezegd. Bij de monumentenafde ling van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland is het ook bekend dat de Blauwe Wip in desolate toestand verkeert. Woensdagnacht kwam het eerst de KW 125 de haven van IJmuiden binnen. Dit schip sleepte de IJM 18. Tjjdens Jiet vissen kreeg laatstge noemd schip te maken met een carter explosie, waardoor er 5 klepdeksels door de machineruimte vlogen. Ge lukkig zonder persoonlijk letsel te veroorzaken. Voorlopig is dit schip niet voor de visserjj beschikbaar. Weldra werd deze sleep gevolgd door nog een sleep. De KW 98. die pas een onderhoudsbeurt heeft onder gaan, kreeg tijdens het vissen last van een vastlopende motor. Dit schip riep de hulp in van de KW 185. Deze sleep had de pech, dat by het ont koppelen van de sleep de sleepdraad in de schroef van de KW 185 ver ward raakte, waardoor beide schepen hulpeloos in de bek van de pier kwamen te dryven. Door de „Wyker- mcer", het bewakingsvaartuig van Rijkswaterstaat, werden beide sche pen gaande gehouden, totdat een sleper de zaak kon overnemen en de hele hap veilig in de Vissershaven kon afleveren. Hier heeft een duiker de tros uit de schroef van de KW 185 gehaald, zodat (weliswaar met ver traging) de visgronden weer kunfien worden opgezocht. o r, -16 ijl?» il t i tks lid f M ii MSoaHt - sjMrjjjiiêfï HAARLEM De heer L. Aarts te Haarlem heeft een ontwerp gemaakt voor een nieuwe spoorlijn door de Bollenstreek. Hij zegt: „Door een te verwachten verdubbeling van het autoverkeer rond 1980 is het te voorzien dat de huidige autobusdiensten steeds meer belemmeringen zuilen ondervinden. Van een regelmatige dienstuitvoering kan geen sprake meer zyn, de rijtijden lopen steeds meer uit en de streek dreigt in een isole ment te geraken. Voor de belangrijkste verbindingen kan railverkeer uitkomst bieden, dat door zyn vrije baan onafhankelijk van het verkeer rijdt. Over een jaar of zeven zal de Schipholspoorljjn zijn gerealiseerd. De be staande spoorlijn HaarlemLeiden wordt daardoor min of meer overbodig. Toch kan deze lijn voor de Bollenstreek in de toekomst van grote betekenis zyn als hy dichter by de wooncentra wordt gesitueerd. Geprojecteerd is een traject van 12,7 km. De baan buigt af van de bestaande spoorlyn bij Vogelenzang, passeert Hillegom via het zuidelijk deel van de Stationsweg en de Van den Endelaan en kruist de Rijksweg voorbjj de steen fabriek. In Lisse wordt de baan langs de Oranjelaan aangelegd, buigt af naar de Poelpolder en wordt in Sassenheim langs de Parklaan gevoerd. Even voor bij Sassenheim vindt de lijn aansluiting op de Schiphol-spoorlyn. De stations zyn op zo kort mogelijke afstand van de woon-en winkelcentra gesitueerd. Zou de voorgestelde tracering op grote bezwaren stuiten, dan kan in Lisse en Sassenheim de baan meer in de richting van de Ringvaart worden aange legd. De lijn zou zoveel mogelijk kruisingvry moeten worden uitgevoerd, enerzijds door toepassing van betonnen viadukten en anderzijds door weg- onderdoorgangen. Bjj exploitatie met snel optrekkend materieel zou de totale rjjtjjd Haarlem Leiden 30 minuten bedragen (incl. alle haltes); HillegomHaarlem: 13 min. en LisseLeiden: 13 min. Hierdoor wordt de rjjtjjd t.o.v. de busdiensten tot de helft teruggebracht. De Bollenstreek heeft dan tevens een direkte verbinding met Amsterdam en Den Haag. De heer Aarts is 27 jaar. is technisch tekenaar bjj de gemeente Haarlem en heeft geheel persoonlijk een speciale belangstelling voor de moge lijkheden en problemen van het openbaar vervoer, waaronder het railvervoer. Voor Alkmaar ontwierp hjj particulier een nieuw station.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4