rREINRAMP RIJ FREIRURG CÏNV wenst beraad biJ' botsins over prijsstijgingen Cholera in Spanje? Akzo-afval toch de zee in? I I I I I C—J 5 doden, 100 gewonden Wehrmann verdwenen uit legerplaats 2 moderne theeglazen I 1 Het Kwartet W V G. A. Bakker: clam opwerpeiv Vier doden Roofoverval in Baarle-Nassau (jota) Kans op buien Hij had er genoeg van Engeland heeft ook bezwaren Nètop tijd voor de zomer: bona Treinramp in Zwitserland Leidse Courant Donderdag 22 juli 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert m teghenspoet!" Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31 441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (■een Xederlanders onder slachtoffers Expres - vol toeristen - reed te snel Van een onzer verslaggevers 'REIBURG Tenminste 22 mensen, voornamelijk vakantie igers kwamen gisteren om liet leven toen de Expres Basel- penliagen, een half uur na het vertrek uit Basel even over de in West-Duitsland ontspoorde. Zeker 100 passagiers werden vond. 5 ontspoorde treinstellen •den zich in een langs het ïvak staand huis, waarbij een werd gedood. Als mogelijke :aak werd door Duitse spoor- mensen het uitzetten van de door het warme weer ge- nd. Te snel politie meende gisteren dat de rein met een te hoge snelheid de scherpe bocht, vlak voor het on van Rheinweiler, is geraasd rdoor de locomotief en alle negen ons uit de rails liepen. Het is het ernstige treinongeluk binnen half jaar in West-Duitsland. it de slachtoffers behoren Duit- Zwitsers. Engelsen en Fransen, ■zover gisteravond laat door dc erlandse Spoorwegen viel na te waren er geen Nederlandse itoffers bij. Helling t ongeluk gebeurde gistermiddag ongeveer half twee. Voor het 'ak ter plaatse geldt een maxi- inelheid van 75 km per uur. Ter van de plaats waar enkele huizen pal aan de spoorrails zijn [uwd, ontspoorde de trein en het gehele treinstel op twee [ons na van een vijf meter hoge g- van de wagons verpletterde 'bU een woo>nhuis, waaruit men r een zwaar gewond echtpaar [de. Het zesjarige bind van het [paar werd dood aangetroffen, getuigen vertelden dat de helling, irover de treinwagons kris-kras jn uitgespreid, waren bezaaid met èn en gewonden die door de schok t buiten waren geworpen. pder de slachtoffers waren ook de rhinist van de ramptrein en de [dconducteur. Verreweg het grootste deel van de doden en gewon den kon gisteravond nog niet worden geïdentificeerd. De expres van Basel naar Kopen hagen was voor drie kwart bezet door toeristen die op vakantie gingen of van vakantie op thuisreis waren. Reddingswerk Enkele ogenblikken na de ramp kwam vanuit Duitsland. Frankrijk en Zwitserland het reddingswerk op gang. De gewonden werden naar zie kenhuizen in Freiburg en in Zwitser land getracht. Specialisten van het Franse leger gingen met ambulances naar de rampplaats. De politie hield er gisteravond re kening mee dat pnder de wrakstuk ken van de wagons nog meer slacht offers te voorschijn zouden komen. Verschillende gewonden waren gis teravond in levensgevaar. Op 27 mei botste in Duitsland nabij Radevormwald in Noordrijn-Westfa- len- een goederentrein op een perso nentrein waarbij 41 scholieren en vijf volwassenen werden gedood. Eerder dit jaar, op 9 februari, ont spoorde bij Aitrang in Beieren de Ba- varia-expres toen de machinist met een te hoge snelheid een bocht nam. Hierbij kwamen 28 mensen om het leven. f De wrakstukken van de ontspoorde expres Basel-Kopenhagen. OTTERDAM Het West- juitse atoomschip Otto Hahn iaakt geschiedenis door als foeede koopvaardijschip met en kernvoortstuwing de Rot- [rdamse haven binnen te lo- en. De Otto Hahn is een van e drie niet militaire atoom- fhepen in de wereld. Het be- bek aan Rotterdam is moge- Hk geworden na de ratifica- je van het verdag met West- [uitsland waarin de aanspra- elijkheid bij onverhoopte ongelukken is geregeld. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT/AMSTERDAM Het Christelijk Nationaal Vakver bond vindt het noodzakelijk dat overheid en bedrijfsleven zich op korte termijn ernstig beraden over de forse prijsstijging (van 5,2 procent) in de eerste helft van dit jaar. De heer C. A. Bakker, loonpolitiek secretaris van het CNV, zei ons erg geschrokken te zijn van de dezer dagen gepubliceerde cijfers over de prijsontwikeling, die hij onrustba rend noemde. 'Het is dringend nodig daartegen gemeenschappelijk een ef fectieve dam op te werpen, want an ders is het gevaar groot dat er van de voorgenomen bestrijding van de infla tie weinig of niets terecht komt. Hoe dat moet gebeurenzie ik ook niet direct, maar dat moet op korte ter mij een zaak van ernstig beraad zijn". Op onze vraag of er tegen de achter grond van de prijsontwikkeling in het afgelopen halfjaar mogelijk een extra opwaartse druk op de prijzen zal ontstaan als de regering, zoals op unaniem advies van de Sociaal Econo mische Raad (werkgevers, vakbewe ging en onafhankelijke kroonleden) in het voornemen ligt, de prijsvorming in het najaar grotendeels vrijlaat, verklaarde de heer Bakker, dat dit naar zijn mening niet het geval behoeft te zijn. 'Prijsbeschikkingen kunnen er ook toe leiden dat de handel op het hoogst mogelijke niveau gaat zitten. Ik hoop en verwacht, dat vrije prij zen tot grotere concurrentie zullen leiden en dat brengt altijd lagere prijzen mee'. Ook de twee andere vakcentrales hebben gisteren uiting gegeven aan grote verontrusting over de prijsstij ging. Vice-voorziter A. de Boon van het NW vroeg zich af 'hoe de verdere ontwikkeling wel zal zijn, vooral in dien de controle straks wordt afge schaft, als het met allerlei prijsmaat regelen al niet mogelijk is gebleken de prijzen in de hand te houden'. Volgens de heer De Boon blijkt nu, dat het beleid van de vorige minister van economische zaken (mr. Nelissen, thans minister van financiën) onvol doende effectief is geweest. 'Zijn op volger (prof. Langman) moet nu wel alles in het werk stellen om de ver ontrustende ontwikkeling te keren', al dus de heer De Boon, die het 'een ge lukkige omstandigheid' noemde dat de vakbeweging indertijd heeft besloten de onder CAO's ressorterende werk nemers tegen dergelijke prijsontwik kelingen te beschermen. De verant woordelijkheid voor de spiraalbewe ging, die mede daardoor in lonen en prijzen ontstaat, ligt z.i. echter bij het bedrijfsleven, omdat 'de vakbeweging geen enkele invloed op de prijsontwik keling kan uitoefenen'. DRONTEN Een frontale botsing bij Biddinghuizen in Oostelijk Flevo land heeft aan vier mensen het leven gekost. Het ongeval gebeurde om ongeveer half vijf op de Bremerweg. Daar kwam een personenauto in botsing met een personenbusje, doordat de auto in een lange bocht naar links op de linker weghelft terecht kwam. Van de 3 inzittenden van de perso nenauto werd de 58-jarige J. IJzer man gedood. Twee inzittenden van het busje, de 61-jarige A. Verduyn en zijn echtgenote uit Nieuwerkerk aan de IJssel, waren eveneens direct na de botsing overleden. Hun dochter, de 33-jarige J. F. de Jong-Verduyn. eveneens uit Nieuwer kerk aan de IJssel overleed enige tijd later in het ziekenhuis. Haar man, die het busje bestuurde, en haar twee kinderen werden licht gewond. De vrouw van de verongelukte J IJzerman, die ook in de auto zat, is zwaar gewond. Hun zoon, die de auto bestuurde, is licht gewond. LUNTEREN In Lunteren is woensdagochtend bij een verkeerson geluk de 8-jarige Jacob van de Berg uit Lunteren om het leven gekomen. De jongen reed per fiets vanuit een uitrit de weg op en werd aangereden door een passerende personenauto. ZARAGOZA (AP) Dc bevolking van de Spaanse provincie Zaragoza wordt op het ogenblik ingeënt met cholera-vaccin. Dit gebeurt naar aanleiding van de dood van tien oudere personen, die in de afgelopen dagen in de provincie Zaragoza zijn overleden aan wat wordt genoemd „zomer-diarree". Volgens medische zegslieden worden op het ogenblik tweehonderd perso nen wegens „zomer-diarree" in zie kenhuizen behandeld. Het woord cholera wordt officieel tot nu toe niet genoemd. In een verklaring voor de televisie sprak de directeur-generaal van de Spaanse gezondheidsdienst, dr. Carcia Orcoyen, gisteravond over „enkele gevallen van diarree". Hij sprak niet over berichten als zouden er reeds tien personen' aan de ziekte zijn over leden, evenmin gebruikte hij het woord cholera. Ook wilde hij niet zeggen, of het gebruikte vaccin cholera-vaccin was. Dr. Orcoyen zei, dat er geen reden tot paniek was en verklaarde dat men veilig door het ganse land kon rei zen. De Spaanse autoriteiten hebben dr. V. Watanabe, een deskundige op het gebied van bacteriologische ziekten van de Wereld Gezondheids Organisa tie om advies gevraagd. Dr. Watanabe is inmiddels in Span je aangekomen. BAARLE-NASSAU Gisteravond om zes uur hebben twee onbekende mannen een roofoverval gepleegd op het postkantoor in Baarle-Nassau (NB). Ze hebben 25.000 gulden mee genomen. De mannen zijn de Markt in Baar- !e-Nassau opgelopen en gingen het postkantoor binnen. Eén van hen dreigde de vervanger van de kantoorhouder die alleen aanwezig was met een revolver. De andere man zocht (en vond) intus sen het geld. Hierna zijn de overval lers weer teruggewandeld naar het centrum van 'het dorp. De politie, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, heeft nog geen enkel spoor. BANGKOK Koningin Juliana en prins Bernhard zullen op 24 en 25 augustus een bezoek brengen aan Thailand, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Bangkok bekend gemaakt. Zij zullen de gasten zijn van koning Bhoemibol en koningin Sirikit. Het gaat hier om een privébezoek dat voorafgaat aan het staatsbezoek aan Indonesië. Intelligente mensen luisteren nooit en domme mensen praten nooit. OSCAR WILDE Alles Is ineens omgevallen I Mif gp WwmmWm, DE BILT Boven de Golf van Biscaje blijft de luchtdruk dalen op nadering van een oceaande pressie. Tussen dit lagedrukgebied boven Middeneuropa zal vrijdag vrij warme en vochtige lucht naar ons land gevoerd worden. Hel weer zal dan ook een zomers ka rakter krijgen met middagtempe- raturen boven de 20 graden en later enkele plaatselijke buien. Strandweer Een storing bij Ierland stuurt morgen een frontje met enkele verspreide buien naar ons land. Een zwakke tot matige zuidelijke wind. Temperatuur ongeveer 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Af en toe wel zon, maar de buienkans blijft wat groter. Barometerstand: heden 10 uur 75.8 cm (1010 millibar), dalend. Zon en maan 23 juli zon op 4.47, onder 20.45; maan op 5.47, onder 21.17; 30 juli E.K. Hoog water Hoog water, 23 juli: Rotterdam le getij 5.25, 2e getij 17.31; Sche- veningen 3.38-16.06; Vlissingen 2.28-14.53; Hringvliet a. d. Zee zijde 4.10-16.34. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Rinus Wehr mann is sinds maandag niet bij zijn onderdeel, de 107e afdeling veldartillerie in de legerplaats 't Harde teruggekeerd. De ko ninklijke marechaussee die naar ^an een onzer verslaggevers tfSTERD AM'HENGELO |)ndanks de bezorgdheid in ve- lEuropese landen en diploma activiteiten van o.a. En- nd en Ierland, wil het Akzo- icern de giftige lading uit de Ha Maris volgens plan in de ntische Oceaan storten. t is geen reden om aan te nemen de zaak zich nog zal wijzigen", aldus gisteravond een woordvoerder van het bedrijf. De Stella Maris zal waarschijnlijk in het weekeinde op de dumpplaats arriveren, duizend ki lometer westelijk van Ierland. KAAR HAVEN? Nadat gistermorgen de Ierse am bassadeur in ons land op het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag de bezorgdheid van zijn rege ring over de voorgenomen lozing overbracht, zei gistermiddag in het Britse lagerhuis een woordvoerder van de Engelse minister van buiten landse zaken dat de lozing wordt af gekeurd. Het Labourlid Roy Mason opperde in het Lagerhuis dat het beter zou zyn als de Stella Maris naar een haven wordt gedirigeerd, waar het schip moet blijven totdat de zaak via een internationale overeenkomst is gere geld. Hij was van oordeel dat het over boord zetten van de lading de Ierse visserij schade zal berokkenen. De Ierse minister van buitenlandse zaken zei gisteren op vragen uit. het parle ment dat volgens zijn inlichtingen het dumpen van de afvalstoffen in de At lantische Oceaan geen ernstige be dreiging voor de Ierse belangen vormt. Ierse parlementariërs beklaagden zich erover dat de regering zo laat had gereageerd. Zowel de minister als enkele parlementariërs suggereerden dat de afval in geschikte containers zou worden verpakt. Zie verder pagina 6. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de tamping, of een fijn zomeravondfeestje lk geef op als nieuweabonrtee: naam: straat: bataalt: O-par kwartaal par maand I Alsbeloningvoormijnaktiviteit Als beloning voor mijn aktiviteit Iontvangik2theeglazen. m De nieuwe abonnee krijgt onze I 'krant veertien dagen gratis. Mi]n naam Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden hem op zoek is, vond in zijn ou derlijk huis aan de Haagse Wol- maranstraat slechts een af scheidsbriefje met de medede ling: „Ik heb er schoon genoeg Rinus moest na zijn vrije weekein de om acht uur maandagmorgen op de kazerne terug zijn, nu dit niet is gebeurd is hij „onwettig afwezig" en dus strafbaar. Als hij langer dan vier weken wegblijft maakt hij zich schuldig aan desertie, voor de militai re dienst een ernstig vergrijp. Rinus Wehrmann, die met zijn wei gering zijn lange haren te laten knip pen veel stof heeft doen opwaaien, heeft waarschijnlijk niet tegen de spanningen gekund tijdens zijn lang durige voorarrest. Weer terugge plaatst in het leger voelde hij zich allerminst gelukkig, hij zou kalme rende middelen hebben gebruikt. De militaire arts vond het echter niet nodig Rinus te laten behandelen door een psychiater. Volgens een woord voerder van de legervoorlichtings- dienst kon ook zijn commandant wei nig bijzonders over hem meedelen. Hij had geen grote problemen, aldus deze woordvoerder. Er bestaat daar om geen aanleiding om hem alsnog af te keuren voor de militaire dienst. BRIG Bij een treinongeluk in dc Simplon-tunnel in de Zwitserse Al pen zijn vanmorgen vijf personen gedood en 24 zwaargewond, aldus heeft de politie van het Zwitserse Brig bekend gemaakt. Van dc gewonden zijn er vier zwaar gewond. Het grootste deel van de pas sagiers bestond uit Italiaanse arbei ders uit Dommodossola. De trein is ontspoord op een stationnetje in de Simplon-spoorwegtunnel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1